Bizantini Edi Rama dhe analistët injorantë të Tiranës

matoshiNga Halil Matoshi

Kollarja me qëndisma ortodokse i rrinte vërtet bukur Edi Ramës në Beograd.

Porse prapa simbolit ortodoks fshihej tendenca bizantine e të bërit politikë, për t’i dëshmuar epërsi homologut të tij serb, Vuçiq.

Ky simbol ishte një ogur i zi për kosovarët (kjo s’ka lidhje me besimin ortodoks, që është besim edhe i shqiptarëve), sepse Rama jo vetëm që foli në emër të Kosovës, porse ai e ka cenuar rëndë sovranitetin e saj.

Më fjalëfortë e më punëpakë se kryeministri serb, Rama përpiqej ta mundte me arrogancë.

Kosova e shpërfillur nga të gjithë liderët shtetërorë shqiptarë, që nga Ahmet Zogu (që erdhi në pushtet me ndihmën e serbëve) e Enver Hoxha (që nuk donte bashkim me Kosovën, sepse reaksioni antikomunist atje – sipas tij – ishte i fortë dhe se kosovarët ishin të paqeverisshëm) deri te Fatos Nano (që në Kretë i thoshte fashistit Milosheviq se angazhohej që kryeqyteti i kosovarëve të jetë Beogradi, për çka edhe mori refuzimin (jo vetëm estetik!) të Ibrahim Rugovës); Sali Berisha që thërriste kundër Rugovës e për një modus vivendi në Kosovë, deri te thyerja e embargos së OKB-së ndaj serbëve të Bosnjës përmes furnizimit me derivate nafte për makinerinë e tyre të luftës dhe deri tek Edi Rama, i cili, duke e hetuar se liderët kosovarë janë goxha tutkunë (pa përvojë u tha Arta Dade, sic!) dhe të shumtën frikacakë, e që në aspekte folklorike marrin flakë lehtë, u turr kah piedestali për “t’u rritur” në “babë” të të gjithë shqiptarëve, me intencën e tij fallocentrike, duke miratuar retorikat e Beogradit zyrtar për autostradën Nish – Prishtinë – Durrës (duke e anashkaluar Kosovën si entitet juridik-politik dhe subjekt i së drejtës ndërkombëtare në mes, që njëherësh është skandal më i madh se ai i Kretës!?)

Rama flet kot për fqinjësi të mirë me Serbinë, sepse realisht Shqipëria që nga vitit 1912 kurrë më s’e ka pasur fqinj.

Porse pas verës së vitit 1999 Kosova është e lirë, kurse pas 17 shkurtit 2008 ajo e arriti shtetin kombëtar dhe sovranitetin e saj, duke e shpërbërë çfarëdo ideje të “përkufizimit paqësor me Shqipërinë”, që është themeli i Memorandumit 2 të hartuar nga intelektualët e proveniencës fashiste serbe, Ljubomir Tadiq (baba i Borisit) dhe Dobrica Qosiq.

Së këndejmi Kosova si gjeografi e demografi, si etnitet dhe tash edhe si entitet po anashkalohet nga Rama, pikërisht sipas dëshirave serbiane.

Të mbrosh shtetin e pavarur dhe identitetin kosovar nga mësymjet e Memorandumit 2 të Akademisë së Shkencave dhe të Arteve të Serbisë, kjo është çështja…

Është patriotizëm kushtetues dhe guxim qytetar edhe nëse e bën këtë Enver Hoxhaj, ministër në disa mandate të një Qeverie të keqe.

Edhe nëse në funksion të mbrojtjes së këtij identiteti shkruan Petrit Selimi, po ashtu njeri i afërt i Hashim Thaçit.

Në kohën kur edhe kryeministri, edhe bujku e deri te dy parti politike në Kosovë, VV-ja dhe Lëvizja për Bashkim, e mohojnë kombin kosovar, të cilin po ashtu po e mohojnë vetëm disa serbë, si Tadiq & Daçiq dhe disa opinionistë e liderë mendjeshkretë në Tiranë, është përgjegjësi e secilit shqiptar të Kosovës.

Kosova e pavarme është produkt i nacionalizmit defensiv, por koherent shqiptar, i kryengritjeve të parreshtuna që nga vitet e largëta 1908 – 1910 e deri te dekada e shtetkrijimit dhe kombndërtimit 1990-1999.

Pra Kosova ka luftuar për idenë e lirisë së saj plot një shekull.

Rezistenca në jodhunë, e prirë nga Ibrahim Rugova, dhe alternativa kosovare, e kthyen nga vetja jo vetëm vëmendjen e demokracive perëndimore, por e bënë për vete humanitetin, duke u dhënë goditjen përfundimtare armiqve të lirisë.

Duke e çliruar atdheun e kosovarëve.

Kosovari sot është patrioti modern kushtetues dhe jo ai arkaik i shekujve 19-20, që sot rishfaqet në trajtën e deklaratave bajate politike të etnonacionalistëve të rinj.

Që të gjithë liderët shqiptarë, nga pavarësia kombëtare shqiptare (1912) e këtej ishin dhe janë inferiorë ndaj liderëve serbë dhe jugosllavë.

Që të gjithë i kanë hangër “foret” serbe!

Njëjtë ka vepruar Ahmet Zogu dhe Enver Hoxha, njëjtë Sali Berisha, Fatos Nano e Edi Rama…, krejt duke i fyer “minorët” kosovarë me pezhorativin “petritselimët”.

Porse ky i fundit, Rama, po do edhe të mbahet mend në histori.

Dhe çartet e bërtet nga frika se mos do të mbahet mend në histori edhe Petrit Selimi apo akëcili zyrtar politik kosovar!?

Pse i gjuhen në qafë historianët Esat Pashë Toptanit, kur as ai nuk ka shkuar më larg se këta të tjerët?

Rama ekscentrik i shpërfilli tërë kosovarët, kur përdori shprehjen “petritselimët” (përmes saj donte të thoshte minorët, hiqët…), por edhe i kapërdiu ato që Vuçiq ia tha ndërsy, për autostradën, që sipas retorikave të këtyre dy burrave (Rama e Vuçiq) shkon nga Nishi në Durrës.

Tue e fshi Kosovën sovrane nga harta e rrugëve që lidhkan Beogradin e Tiranën!?

Kur në televizionin e socialistëve të Edi Ramës u shfaq një titull poshtërues për Kosovën pas disfatës në një lojë me top me Kroacinë, në të cilin jepej mesazhi se Kosova nuk është për më mirë sesa të “saldohet” në humbëtirat e kohës.

Nga kjo hetohej ashiqare se pranimi i Kosovës në UEFA ia ktheu asaj kundër edhe një pjesë të madhe të mendësisë fallocentriste shqiptare. Kjo ashiqare dëshmon se shqiptarët në Republikën e Shqipërisë vuajnë nga kompleksi i të mosbërit gjë për sivëllezërit e tyre kosovarë në epokat më mizore që ranë mbi ta dhe tash kur Kosovën e çliroi NATO-ja e duan për vete.

“Krahinë e Shqipërisë” i thonë Kosovës shtet të pavarur, entitet juridik-politik dhe subjekt i së drejtës ndërkombëtare.

Derisa serbët i thonë “Krahina jugore e Serbisë”.

Papritmas Kosova u shndërrua në njëfarë Jerusalemi metaforik mes serbësh dhe shqiptarësh.

E nuk është.

Është thjesht një vend në glob, që së voni me ndihmën e amerikanëve e ka fituar lirinë kombëtare dhe po përpiqet me u ngritë në këmbë, kur të gjithë po ia kafshojnë shpirtin..

Thjesht disa nga liderët politikë dhe opinionistët e Tiranës janë zënë nga ankthi i zhburrnimit, sepse Kosova del që paska “atësi” tjetër.

Këtë e tha një zyrtar i lartë i Lëvizjes Vetëvendosje, që synon ta drejtojë Republikën e Kosovës, e i cili ishte përzënë nga ky shtet për shkelje ligjore, në fakt ai ishte damkosur si element subversiv.

Pra, kulmin në qortim, përkatësisht në poshtnim të Kosovës e mbërrin padyshim Boiken Abazi, zyrtari i lartë i VV-së, i afërt me Partinë Socialiste të Edi Ramës, nëpërmjet një statusi në “Facebook”, i cili, tërthortë, të gjithë kosovarët që i japin besnikëri e lojalitet shtetit të tyre të lirë, Kosovës, i cilësoi si “pjellë” të Serbisë, përkatësisht ai po thoshte se kosovarët e kanë babë Serbinë.

“Ideja e ndryshimit të psikologjisë kolektive në Kosovë nga “Nëna Shqipëri” te krijimi i një nëne të re, pra “Nëna Kosovë”, që lind “kombin” kosovar, e anashkalon faktin se “Nëna Kosovë” ka për “babë” Serbinë, që e ka krijuar idenë e kësaj “nëne” të re nëpër dekada përmes ndarjes së Kosovës nga Shqipëria dhe (për)dhunimit sistematik kolonialist”, ka shkruar ai.

Për të shtuar më pas edhe një mallkim ndaj poezisë së Ali Podrimjes, që në një mënyrë po përdoret si një nomos i ri për dashurinë ndaj atdheut, si një himn i pakënduem, por i thënë hapur dhe me goxha krenari, që vetëm para pak kohësh ndrydhej, nuk thuhej zëshëm, sepse “Nana Shqipëri” ishte ajo që e absorbonte tërë dashurinë e kosovarëve.

Dhe tash, në Tiranë, të pamësuar me idetë progresiste dhe transformuese të botës, të një bote në lëvizje, që po ndryshon përditë, nuk po mund ta durojnë Kosovën si emër atdheu, as si emërtim prindëror, pra as si nënë dhe edhe më hiç si babë të dikujt.

Nëse dikush e quan nënë Kosovën, atëherë sipas mendësisë anadollake të sheqerosur me komunizëm, alla Boikençe, na dilka që kosovarët babë u dashka ta kenë Serbinë.

Kosovarët – këta tradhtarë të kombit! që dashkan të ndërtojnë një identitet të tyrin, për të mos qenë të nënshtruar…

Pse e dashkan atdheun e tyre (edhe ashtu të leckosur), këngët dhe poetët e tyre.

Madje edhe sportistët e tyre. Kurse sa për Kombëtaren e Kosovës në futboll, ra ajo e integristët shqiptarë (këndej dhe andej gardhit), që jetojnë ditët e tyre më të mira të fundshekullit 19 dhe fillimshekullit 20, e humbën fare durimin: “Shkërdhatat, ata vijnë në Shqipëri vetëm kur e kanë punën pisk”.

“Kur s’kanë ku të shkojnë.” Këtë e tha njëri nga njohësit pak më seriozë të rrethanave kosovare, Mero Baze!

As ky nuk e përballoi tundimin se kosovarët po krijojnë botën e tyre, po e realizojnë andrrën e tyre për të qenë të lirë e të pavarur, pavarësisht një Qeverie të keqe, shtypëse!

Liderët shqiptarë nga kompleksi i pamundësisë që ta ndihmojnë (lexo: shpëtojnë Kosovën dhe njerëzit e saj kur e kishin ngushtë) duan ta shfaqin tërë agresionin ndaj saj si etër të këqij, që s’kanë pasë as fuqi, as vullnet dhe as dije për ta dashur një fëmijë të brishtë…

Kryeministri shqiptar, Edi Rama, si burrë shteti, ka të drejtë kur të dojë ai dhe diplomacia shqiptare të takojë Vuçiqin dhe këdo tjetër, në Beograd, në Tiranë dhe kudo tjetër.

Dhe e ka të drejtën që ia ka dhënë sovrani (qytetarët e Republikës së Shqipërisë) të flasë për raporte bilaterale mes dy kombeve, por edhe për pakicën shqiptare nën Serbi (Luginë të Preshevës).

Mirëpo ata që bazohen në një postulat që ende shkruhet në Kushtetutën e Shqipërisë se ky shtet duhet të përkujdeset për shqiptarët jashtë juridiksionit, se Shqipëria edhe sot duhet përkujdesur për kosovarët, se e kanë obligim kushtetues, janë ose naivë, ose të marrë.

Preambula e Kushtetutës shqiptare është shkruar në kohën kur shqiptarët e Kosovës trajtoheshin pakicë kombëtare pa të drejta, pra qytetarë të rendit të tretë.

Dhe ata sot nuk janë të tillë. Ata sot kanë në pronësi shtetin e tyre kombëtar, që i obligon të përkujdesen për pakicat etnike, që janë shtetas të Republikës së Kosovës.

Natyrisht që Rama e ka të drejtën me folë për Kosovën (se duhet njohur nga Serbia, se “Trepça” është pasuri e qytetarëve të saj etj. Këto gjëra nuk janë heroike, sepse i thuhen Vuçiqit dhe zyrtarëve tjerë serbë përditë nga secili diplomat apo shtetare e shtetar perëndimor), porse nuk e ka të drejtën të flasë në emër të kosovarëve, nuk ka të drejtë të negociojë ose të marrë vendime për Kosovën, sepse ajo është shtet sovran dhe ka një Qeveri të ligjshme. Pra kosovarët nuk janë më ata të preambulës së Kushtetutës shqiptare, diku në vitet 60-70 të shekullit të kaluar, ku i shohin kosovarët ende shumë opinionistë dhe politikanë shqiptarë.

Kosovari nuk është më një pakicë etnike.

Kosovarët nuk janë më etnitet (pakicë nën Jugosllavi e Serbi), por entitet juridik-politik (subjekt i së drejtës ndërkombëtare), komb i aftë me ndërtu institucione sovrane shtetërore dhe me hy në marrëdhënie me kombet tjera (komb i njohur nga 110 kombe të botës.)

Blendi Fevziu i entuziazmuar nga serbët – si një mulla, u mban “ders” kosovarëve, ai tue përdorë keqqeverisjen dhe përfshirjen në krim të organizuar të disa liderëve politikë kosovarë po u thotë kosovarëve: Hiqni dorë nga shteti!

Mos e duani jetën dhe lirinë për vete dhe në vete – duajeni tërësinë shqiptare!

Shteti kosovar – sipas tij – është në duar të elitave, prandaj vërsuluni mbi të, se nuk u duhet gjë!?

Pra, ai porosit nga Tirana që vetë kosovarët ta shpërbëjnë Kosovën, duke mos i dhënë asaj besnikëri e lojalitet, sepse është një “krahinë e Shqipërisë”, së këndejmi deshi të thoshte: Tashti që është e çliruar nga NATO-ja, Tirana e qeveris më mirë!

Dhe një Kujtim Babaramo foli. A jeni – u tha ai kosovarëve me Cicat e Cecës a me Nënë Terezën?

Pyetje e një të paushqyeri mirë as fizikisht, as shpirtërisht.

Ekzistojnë dëshmi (e kam pasë shkruar një shkrim më 2007) se si së bashku me gazetat e Tiranës bizneset estradeske shpërndanin asokohësh nëpër tërë Shqipërinë CD me këngët e Ceca Veliçkoviqit – Arkanit, kur ajo dhe burri i saj shihshin me përbuzje e neveri në Kosovë.

Thuajse Qeveria shqiptare po ka sjellje nordike ndaj parimeve të demokracisë dhe lirisë, karshi pasurive kombëtare, përballë korrupsionit dhe mirëqenies qytetare!???

Fevziu si një përfitues i shkathët situatash dhe pa kurrnjë lloj informacioni për Kosovën dhe rrugën e saj njëshekullore deri në liri e pavarësi kombëtare tash na shfaqet edhe si pjesëtar i njëfarë imperializmi të vonuar shqiptar dhe etnonacionalisti pa shije.

Opinionistët mendjeshkretë të Tiranës, njëjtë si Tadiq e Daçiq, po mendojnë se nuk ka kosovarë (rrjedhimisht as shtet kosovar), porse vetëm shqiptarë të Kosovës, pa tradita shtetndërtuese, pa kulturë e gjuhë (sic!) së këndejmi pa të ardhme!?

I vetmi politikan shqiptar që e hetoi sherrin e madh të Ramës në Beograd ishte padyshim Pandeli Majko.

Ai vardisjet e Ramës ndaj ikonave të serbizmit si Bregoviq, Kusturica e Andriq (tre zëra fashistë në raport me shqiptarët dhe veçmas Kosovën), si dhe anashkalimin e Kosovës në muhabetet e tij me Vuçiqin i shihet me drojë se mos dëmtohej qëndrimi në këmbe të veta e Kosovës sovrane.

Po ashtu edhe një diplomat shqiptar, Agim Nesho, ish-ambasador i Shqipërisë në OKB, u shfaq racional në një shkrim rreth vizitës dhe deklaratave pompoze të kryeministrit të Shqipërisë, Edi Rama, në Beograd dhe në Nish.

Sipas Neshos, nëpërmjet retorikës për Kosovën, Rama kërkonte të ngrinte atë që nuk e ka: staturën e liderit të shqiptarëve në Ballkan. Nesho ka thënë se Rama me sjelljen e tij është duke i ndihmuar Vuçiqit. Sipas Neshos, përgjigjja e ministrit Enver Hoxhaj ishte e fortë dhe e drejtë.

Kur mendjet shqiptare (dhe të disa kosovarëve integrista të brumosur me idetë e Leninit të kthjellen do të shohin dëmin kolosal që Rama i ka bërë Kosovës shtet në Beograd.

Nesër është vonë!

Koha Ditore

REMOTE_ADDR:[]

82 komente në “Bizantini Edi Rama dhe analistët injorantë të Tiranës”

 1. s.h. says:

  …me lodhe me kete shkrim….nuk mund te cohej deri ne fund….!

  1. Dean says:

   Ky është Rrot Kari,mer lal.
   Këtij trapi lexoji vetëm titullin e artikullit dhe e ke lexu të gjith.
   Shumë mirë që nuk e ke lexu der në fund.Ke shpëtu veten nga tortura.Ky,Palloshi,vetëm fjalët I përdor në Shqip,se as din me ndërtu 1 fjali të saktë dhe as din me ndërtu 1 argument për t’u marrë seriozisht.Thjesht,Shqipfolës.

   1. kosovaril says:

    E ke gabim Dean ,ky mender analisti eshte i provuar katrercipersihr qe eshte kokrra e spiunit serb, legen e birt legeni .Edhe ne shqiperi f;let hapur kunder ceshtjes shqiptare dhe mbron me shume se nenen e baben e tij vellaun serb.Eshte legen qe meriton te perballetr me atdhedashes shqiptare nese ka te tille dhe ne kosove

    1. Dean says:

     Ndoshta,Kosovaril.
     E megjithate,le të jetë edhe Spiun I serbit,por të paktën të mësoj të flas e të shprehet në SHQIP.Ky është Kokrra e IDIOTIT ,sdi me lidh 2 fjalë në Shqip dhe i jep të drejtën vetes me gjyku të tjerët.

     1. Spartaku says:

      Ketij Matoshit,i paska ikur mendja fare.Mos ka pire i shkreti dhe nuk di se ç’fare flete.Mos ja vini re per keto mbroçkulla qe ke shruar,SE AI DUHET NGUSHELLUAR PER MENDJEN QE E KA LENE.Ngushellime Matosh,te rrosh vete, se mendja te ka lene.

    2. anamaria says:

     Nuk i heq asnje presje komentit tuaj per kte gazetarantishqiptar !

    3. I.Hoti says:

     Cfare spiuni eshte ‘matoshi’ Ai eshte nje gomar qe nuk di preardhjen.. Rrjedh nga sperma te ndryshme serborromoturceashkali… pra eshte i deformuar ne gene brezni..eshte ne krize morale,i degjeneruar ..majmun i pa transformueshem! Duket ashtu ,….por eshte inferior zvarranik.krizen e vet morale shpirtrore ..don ta ndaje me te tjeret !!JO JO mbaje per vehte ‘!!! Kosova,presheva malesia shkupi laberia cameria …………………………………………jane shqiptare Krahinat bajne kombin…… Shqiptari nuk behet,por lind shqiptar ! (si dhe kombet tjera)

   2. Saba says:

    Po ky njeri eshte cmend fare si sivjen turp cfar komenti ka shkruajtur por ky injorant metevertet eshte kunder gjith kombit nuk ka dyshim qe ky tenton te fus nje sherr shum te madh nder shqiptar por edhe te ket gabuar edi rama ay nuk esht shqiprija mere ipa ftyr por ti mor i poshter para disa muajve ke deklaruar ne tv se na sjemi komb shqiptar por jemi komb kosovar pse mere i poshter i cthur punet keshtu more rrebel se edhe dukesh si rrebel nuk ke faj ti por kan faj ato qe te mundsojn ty me dhan keshtu komente turp dote te kesh ti dote mbaesh mend per futje sherresh nder vllazrore idiot.

  2. dymi says:

   Turkoshaku Halil quan bizantin evropianin Edi. Mos plas po deshe!!!!!!!!!!!!!

   1. Fshatari says:

    Ve basta se asnje komentues nuk e ka lexuar te plote shkrimin ashtu edhe une dhe mire ka bere- me AQ sa lexova dhe kuptova keta psiko- analiste t’ i hane k…arin Edi Rames me verejtjen time- o Edi Rama ketyre Kosovareve shke…dheju nenen te te thone baba…si ai plehra Sali Sheqerja

  3. Dardania says:

   Une as smora mundim ta lexoja,sepse dihet se ca shkruan H.Matoshi dhe jam i sigurte,idiotesira do kete thene.Prandaj me kete spo merrem.Kritiken e kam me Mero Bazen.Dje kur publikove shkrimin e Nexhos,i dyti nga anti-kombetaret qe ka Kosova,sigurithst pas Matoshit,te thashe,ste ka mbetur te publikosh gje tjeter pervec se t’ia fillosh te publikosh edhe percarjet(se nuk jane shkrime keto) te Matoshit.Dhe tani paske kalu ne ekstrem Mero.Paske fillu te publikosh edhe shkrimet e Matoshit. Me ben te dyshoj dhe tek ty Z.Baze,pse te intereson,kujdjesesh dhe nxitohesh te marresh shkrimin me te keq qe prodhohet ne Kosove,perfshire edhe ndonje status adoleshenti,sic bere me Jetlir BUjen,dhe e publikon ketu,nderkohe qe nuk ben te kudnerten,sic te thashe dje psh qe ate deklaraten e zyrtairt te larte nga Kosova qe tha,po e sulmoi Greqia Shqiperine(sic kercenoi ministri grek),do perballet edhe me Kosoven dhe te gjithe ne 17 milion Shqiptaret ne bote .Pse pra Mero nuk jep keto lajme te mira,por tani paske fillu dhe me Matoshin? Si nuk te pakten respekt personal,ku je gazetari pothuasje me i hershem qe ka bashkpunuar me gazetaret dhe politikanet ne Kosove.Te kane respektu,qe nga gazetari me i thjeshte,deri tek politikane me i larte. Jo me larg se pardje u dha emisioni per ato dite te shpalljes se pavaresise, dhe jo vetem qe flamurin e ri, deklaraten e pavaresise, dhe shume detaje te tjera ,per here te pare kryeministri Thaci,ua prezantoi gazetareve nga shqiperia, por gjithashtu musafiret me te pare qe priti jo vetem Thaci por edhe presidenti Sejdiu,ishit pikerisht ju gazetaret nga shqiperia, me ne kryes te perfaqesuar nga ti personalisht Mero.Bile ti vure dhe nje plis dhe ia dhe sejdiut ta firmoste. Cpaska ndodhur qe e ke kthyer gazeten tende keto dite ne nje perbaltje te Koosves>Nqs keto shkrime nuk i ndalon dot, se per shkak te disa klikimeve me shume,e rriskon interesin kombetar, te pakten minimumi qe do duhej te beje,mos publiko komente me emera Kosova eshet serbi, apo qe per kosovare thone koqevare.Kete sduhet ta beje,per etike,racizem, e edhe per ate respekt qe ke pasur e ndoshta ke akoma tek disa, ne Kosove nga shume kolege ,miq e politikane,se spo flas per interes kombetar qe duket sikur e kot ta permend. Gjithe te mirat,se po vazhdove dhe me publikimin e Matoshit, kot qe shkruajme ketu,SHQIPERIA ETNIKE DO BEHETE,edhe per inat te shqiptareve(nga te dy anet e kufirit qofshin).

   1. Mero si malinj e ka hallin te denigroj fevzon icili e injorkn dhe kjo e terbin meron hahahah

   2. anamaria says:

    BRAVO Dardania !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

    1. xheJ eN Bi says:

     Skypion rupi-çupi…

     Nuk e di pse u vonove te komentoje .
     Nje koiçidence eshte se kemi komentuar ne te njejtin moment.

     Nyk e lexova komentin se e di ,po te njejat
     qe ke shkruar per te njejten teme.

     Rupi- çupi, ky Matoshi duket sikur ka mare diplome nga Kristali.
     Diplomen dhe titujt shkencore qe ka une do ti rekomandoja qe ti ziej
     ne nje tenxhere dhe ti pije ujen tre here ne dite se do ti beje
     mire ne shendet ,po jo ne tru.

     Rupi- çupi , per ty nuk jap mendim se perse shkruan si Matoshi me
     Diplome ” KRISTALI “se e di qe kryen “detyren” karshi Beqo-Saliut.

   3. suzana says:

    Ore Dardan, Halil Matoshi edhe mund te jet spiun serb e ku ta dij une….por gjerat qe i ka thene, jane ashtu si jane, ashtu sic i ka thene. Une e urrej kete njeri qe me mish e me shpirt mundohet te na beje “Kosovar”, por halloooo, ky term vjen nga Shqiperia, nga Enver Hoxha e ketej, dhe Halili vetem don ta beje zyrtar. Se me cdo kusht shume ‘analist, opinionist, mutist…” nga Tirana, mundohen te shtiren si patriot me paterica, nuk ka dyshim, me fale zoteri Dardan, une jam shqiptare nga Kosova, jam shume atedhetare, por kurre nuk pranoj ta zhbeje Republiken e Kosoves ne nje Province te Shqiperise, jo te kesaj Shqiperie qe kemi sot, nese lexon me vemendje komentet qe behen kunder shqiptareve te Kosoves ne pergjithesi ne portalet e Shqiperise, ateher o Zot na ruaj ate vend qe kemi, aq me bejne kur lexoj sharjet, poshterimet qe na bejne neper Portalet e Serbise, por keto nga Shqiperia, me shkaktojne dhembje ne shpirt, dhe asnje shqiptar nga Kosova nuk eshte aq pakurrizor sa te pranoj nenshtrim, cofte edhe nga “Vellai i madh”…eshte thjesht TURP i madh si i jane versulur popullit te Kosoves.

    1. Baton Gostivari says:

     OJ SUZANA, SUZANA MORI!

     KOSOVA është SHQIPËRI, trevë shqiptare.
     Ka do shkrimtarë të mirë (me cilësi arti e etike) serbë, të shek. 19, të cilët, sponanisht, e quajnë Kosovën ARNAUTLUK.
     Po moj kokë, po.

  4. Skypion says:

   Permbledhje shkurt dhe pa modesti,ne disa pika,e mendimit tim mbi debatin qe shkaktoi anashkalimi i Kosoves prej Edi Rames ne Serbi.
   1-Edi Rama,2 vite me pare,beri shume mire qe i kerkoi Beogradit zyrtar njohjen e Kosoves(une e pershendeta kete xhest,vetem per shkak te efektit psikologjik te simbolikes,ne raportet shqiptaro-serbe ne pergjithesi).
   2-Pas kesaj deklarate ,ne 2 vite,Edi Rama, krijoi raporte miqesore me Kryeministrin serb,aq miqesore,sa ,jo vetem zhvleresuan deklaraten e tij te famshme,por edhe i dhane shume kredite kryeministrit serb Vucic si nje lider paqtues dhe demokrat serb ne syte e Perendimit.
   3-Edi Rama krijoi kete raport miqesor me Aleksander Vucic,pa perfillur ate pellg te madh gjaku,ata mijera e dhjetera mijera te vrare,ata mijera e dhjetera mijera vajza dhe gra shqiptaret te perdhunuara,ata qindra e qindra foshnje te masakruara,ata mijera e mijera te vrare pa varr ende,por edhe ata qindra e qindra mijera te vrare e masakruar pergjate gjithe shekullit te kaluar nga regjimet serbe.Ne cdo rast tjeter,kjo miqesi e RAmes me Vucic,e krijuar pegjate ketyre dy viteve qe pas deklarates se famshme ne Beograd,do te ishte normale.Por,pellgu i madh i gjakut,te vraret,masakruarit,perdhunuarat,varrpagjeturit, e bejne ,ne rastin me te mire,perverse kete miqesi.Edhe mund te kuptohej,megjithese nuk e di sesa mund te ishte e pranueshme,nese Vucic,Beogradi zyrtar,Serbia te kishin kerkuar falje per masakrat dhe genocidin ne Kosove.Por,asgje nga keto nuk ka ndodhur.Bile serbet kembengulin qe as te mos diskutohet per to.E t’i shtrish doren miqesisht per pajtim ndaj dikujt me te cilin te ndan nje pellg i madh gjaku,mijera e mijera te vrare e perdhunuar,eshte,me e pakte mungese totale ndjeshmerie – me e shumta e perbindshme.
   Edi Rama qendron mes ketyre dyjave.Mes pandjeshmerise dhe perbindshmerise.
   4-Analistet,gazetaret,inteletkualet dhe politikane e Shqiperise qe mbeshtesin Edi Ramen ne kete debat,jane,ne shumicen e tyre derrmuese,nje pjese serbofile te njohur,nje pjese tjeter serbofile te fshehur dhe nje pjese tjeter akoma,me te shumtit, te PANDJESHEM ndaj gjithe c’kane hequr dhe vuar shqiptaret e Kosoves.Dhe,te gjithe keta,jane absolutisht,kunder bashkimit me Kosoven.Kunder bashkimit kombetar.
   5-Analistet,gazetaret,intelektualet dhe politikanet e Kosoves,qe jane kritike ndaj Rames,te gjithe paperjashtim,kane te drejte ne kritikat e tyre.Pavaresisht se nga pozicione te ndryshme kendeveshtrimesh.Nje pjese e tyre,me e madhja, pertej kritikave,jane per bashkimin kombetar.Nje pjese tjeter,me e vogel,jane per “kombin kosovar”.
   6-Ajo qe i dallon mbrojtesit e Rames nga Shqiperia,me kritiket e tij nga Kosova,eshte se ata te Kosoves jane te SINQERTE ne gjithe c’thone e c’shprehin.Kurse keta te Shqiperise,ne shumicen e tyre,jane te PASINQERTE.
   7-Shqiptaret e Kosoves,madje edhe ata qe jane per “kombin kosovar,jane shume me shume patriote shqiptare,sesa keta te Shqiperise qe i kritikojne(bejne sikur) per idene e tyre.Bile,per mua qe ceshtja e bashkimit kombetar,eshte sublime,me afer ndjej Halil Matoshin dhe Nexhmedin Spahiun qe flasin per “komb Kosovar,sesa koleget e tyre nga Shqiperia qe,medemek,i kritikojne ata per kete ide antikombetare.Ky eshte paradoksi me interesant qe kam hasur ndonjehere: ata qe duan te ndahen,jane me prane bashkimit,sesa ata te tjeret qe i krikojne per idete e tyre ndarese…!!!
   Ky paradoks, eshte pasoje e hipokrizise dhe skutherise se nje pjese te konsiderueshme te analisteve ,gazetareve dhe intelektualeve te Shqiperise.
   8-Ne kete debat,ka edhe kryqezime opinionesh ,ne kuptimin qe ka patur shume analiste e gazetare nga Kosova qe kane mbeshtur Ramen,dhe analiste e gazetare nga Shqiperia qe kane kritikuar ate,megjithese,per fat te keq,me pak.
   Kete,un e shoh si nje gje te mire.
   Megjithate,prapeseprape,po te isha per te mbajtur qendrim pro a kunder ketyre opinioneve ndryshe,une do te isha me analistet dhe gazetaret e Kosoves qe mbrojne Ramen,me shume sesa me keta te Shqiperise,sidomos,nje pjese te tyre,vecanerisht skuthe,qe e kritikojne ate.
   Edhe ky eshte nje paradoks.Porqe ka te njejtin shpjegim: ne sinqeritetin,ne atdhetarizmin e sinqerte te kosovareve,dhe ne skutherine dhe hipokrizinen e shqiptareve te Shqiperise(ka edhe nga ata,ne Shqiperi,qe e sulmojne Ramen,ngaqe ky i fundit ka perkeqesuar raportet me Greqine…eshte fjala per filogreke,qe jane gjendur papritur si “aleate” te “vellezerve kosovare”…).
   9-E fundit,ka te beje me nje verejtje,qe nuk lodhem se beri,sidomos analisteve dhe gazetareve nga Kosova.Ata me te drejte akuzojne koleget e tyre se nuke njohin mire Kosoven dhe shqiptaret e Kosoves.Por,edhe ata nga ana e tyre,kane te njejtin mekat te anasjelle.
   Verejtja ime eshte kjo: analistet dhe gazetaret nga Shqiperia qe mbrojne Ramen,kane tre “cene” ne biografi: “cenin” politik,”cenin” kulturor ,”cenin” krahinor.
   Vellezerit nga Kosova,duhet t’i kene parasysh keto “cene”; edhe pse mund tu duken jokorrekte politikisht apo,pse jo, edhe shqiptarisht.Sepse,jane shume te rendesishme.Po tu kushtojne vemendje,atehere do te kuptojne shume gjera.

   1. suzana says:

    Skypion…falemnderit vella, i lexoj rregullisht komentet tuaja dhe te Mirelit, me ngjallin nje pike shprese se ka shqiptar te urte e te arsyeshem qe ia vlene ta duash Shqiperine. Te pershendes,

    1. feniks says:

     Mos Suzana!
     Ti,Skopjoni dhe Mireli jeni te tre kelyshe te serbit,pra punoni kunder kombit shqiptar!
     Sa pere kete palloshhin Matosh,as qe diskutohet qe eshte me gjak serb dhe spiun i UDB-se se ky eshte nje percares i madh dhe armik i shqiptareve!
     Ja pra pse kishte te drejte Enver Hoxha qe zagaret si ju i varte ne litar!
     Ku e keni gjetur kete kombin kosovar o sharlatane serbomedhenj?
     Si mund te krijohet nje komb nga shteti?
     E kunderta ndodh,qe kombi nderton shtet e jo shteti kombin!
     Nuk e keni nga injoranca,por nga ligesia dhe armiqesia kunder shqiptareve!
     Ne se do flisni per komb kosovar do te thote se ju nuk keni dhe nuk jeni me rrenje shqiptare,por serbe!
     Pra ju nuk keni histori para 1999,ju nuk keni heronj etj,ju nuk duhet te flisni shqip etj!
     Nderroni gjuhen dhe alfabetin,hidhni poshte heronjte,mos njihni Shqiperine ,por Serbine se spiune te saj keni qene tere jeten!
     Nuk kemi nevoje per ju,se ju jeni armiqte tane!
     Kurre mos ardhte dita qe te bashkohemi me ju!

  5. Dyrrahu says:

   Jo vetem qe na ka lodhur, por na ka mbushur me urrejtje ne personin e ketij monstrumi.

  6. bimbashi says:

   Mua me duket se kata tallin bythen kur shkruajne artikuj te tille. Paguhen (pune e tyre se nga kush) dhe shkruajne cfaret’u thote microtruri qe kane. ..Ndonjehere them se mbase i kane me ironi pacavuret qe shkruajne…s’merret vesh ca behet.

  7. Henrik says:

   Eshte krim qe te botohet nje thirrje kaq armiqesore e ketij sharlatani UDB-ash per percarjen e shqiptareve!
   Ne se ne Kosove mbizoteron mendimi i ketij lapangjozi serb,atehere ne nuk kemi me pune me kosovaret,ish kelyshet e atyre qe krijuan divizionin nazist “Scanderbeg”!
   Shqiperia asnjehere nuk i ka bere dem Kosoves,perkundrazi 4 divizione partizane luftuan per clirimin e shqiptareve pas clirimit te Shqiperise duke dhene jeten 650 deshmore te atdheut!
   Kosovaret jo vetem jane mosmirenjohes per ketre,por edhe sot po te njejtin gjykim kane per ndihmen e Shqiperise kur serbi i vuri pushken ne 1999.
   Ne Kosove ligjin e bejne spiunet e serbit,prandaj edhe ky zgjebanjosi Matoshi derdellit keshtu!

 2. pjetermustakuqi says:

  Ik mer Pall Kari ! Skutha te ndyre. Kapeni pas frazes Nish – Durres, po harroni se pavarsine e Kosoves asht i vetmi K/minister qe u’a kerku t’a njofin i dekik e ma pare mu ne mes te Beogradit. Edhe ne takimin e funit ja tha prap. C’a do ma shume ti klysh bushtre?!

 3. ATDHETARI TEPELENAS says:

  Fale zot se nuk di cfare thote. A mund tja shpjegoje dikush ketij qe ka dhe shqiptare orthodokse dhe i kane dhene ketij kombi me shume se cdo religjion tjeter fetar!

 4. shqipetari i revoltuar says:

  KY ISLAMIKU I KOSOVES SI SHUME PO HA MUT……ORE NJEREZ ORE TURQ TE PABESE TE REPUBLIKES ISLAMIKE KOSOVO—–A DO BEHENI EUROPIANE JU APO DO NGELENI ANADOLLAKE TURQ TE SULLTANIT: ???? KY PLEHRA HALIL TURK MATOSHI DO TE NA NDALOJ NE NE SHQIPERI SE KE KENGE SLLAVE DUHET TE DEGJOJME…….O MAHMUT TURK I KOSOVES NE SHQIPERI DEGJOHEN DHE DO TE DEGJOHEN PER JETE KENGETARET SLLAVE….TE KENAQ SHPIRTIN LEPA BRENA; DRAGANA MIRKOVIC, CECA VELJIKOVIC(REZNATOVIC),INDIRA RADIC, SEKA ALEKSIC, STOJA, etj…PRANDAJ TI ARAB I KOSOVES I QUAJTUR HALIL EZBOLLAH TURK MATOSHI TIA RRUASH KARIN KRYEMINISTRIT GJIGAND EDI RAMA,SEPSE ESHTE NJE NDER POLITIKANET ME TE MIRE NE BALLKAN. JU TURQ KOSOVARE DO ZOTI JU MERR EDHE NJEHERE PERPARA SI BAGETITE SERBIA SI NE 89-90 DHE PASTAJ TE MOS GJENI VRIME KU TE FUTENI ORE NJEREZ INJORANTE TE PRAPAMBETUR PRIMITIVE:!!!! EDI RAMA NUK JU MERR JU LEJE TE SHKOJE APO MOS TE SHKOJE NE SERBI E TE TAKOJE KRYEMINISTRIN SERB VUCIC. SHPERTHYEN ARABET E KOSOVES TANI KUNDRA SHQIPERISE….!!!!! KANE INAT PSE EDI RAMA SHKOI NE SERBI: DHE PSE EDI RAMA QE KETA ISLAMIKET E KOSOVES E QUAJNE TANI BIZANTIN…..PO PERMIRESON MARREDHENIET ME SERBINE::O TUR KOSOVARE NJE GJE DUHET TA MESONI DHE TA DINI PO MOS ISHTE SHQIPERIA JU KOSOVAREVE SERBIA PRAPE DO TJU SULMONTE E VRISTE: PRANDAJ MOR POPULL I TRASHE INTEGROHUNI BEHUNI EUROPIANE SE KENI NGELUR MBRAPA TEK BABA DOVLETI I TURQISE SULLTAN ERDOGANI QE JU MUSLIMANET KOSOVERE JEPNI JETEN PER ISLAM DHE TURQIA PER KOSOVEN ESHTE ATDHEU I TYRE:

  1. ti o greku kolonjarit i ke ngrene koken e [email protected] says:

   Kosovaret as vete nuk e duan kete se eshte filoserb

  2. Dardania says:

   Sdesha te shkruaja me por dua te heq nje merak.Kam kureshtje te di,vertete je shqiptar?Se me kane dhene dhe kam qene i bindur qe disa nga komentuesit qe shkruajne nuk jam shqiptar.Dhe disa i kam akuzu dhe une,ndoshta pa te drejte qe jane serbe dhe jo shqiptar,sepse jo vetem e kam bere,qe nje shqiptar Kosove mos te mendoj qe vellezerit ne Shqiperi mendojne si ai komentues, por vertete kam qene i bindur qe nuk kane qene shqiptar ato komentues antikombetar sic qenke ti,dhe ndoshta i kam rene ne qafe kot.Tani te verteten,shqiptar je?apo serb shqipfoles? Sido qe te jesh te njejten urrejtje dhe neveri nga une ke,si ti, si ky Matoshi,se anti kombetar qenke dhe ti si ky, por vetem dua te di kete fakt.Shqiptar je?

  3. Dardania says:

   Sdesha te shkruaja me por dua te heq nje merak.Kam kureshtje te di,vertete je shqiptar?Se me kane thene dhe kam qene i bindur qe disa nga komentuesit qe shkruajne nuk jane shqiptar.Dhe disa i kam akuzu dhe une,ndoshta pa te drejte qe jane serbe dhe jo shqiptar,sepse jo vetem e kam bere,qe nje shqiptar Kosove mos te mendoj qe vellezerit ne Shqiperi mendojne si ai komentues,(edhe pse dikush tjeter duhet ta bente kete gje dhe jo vetem une) por vertete kam qene i bindur qe nuk kane qene shqiptar ato komentues antikombetar sic qenke ti,dhe ndoshta i kam rene ne qafe kot.Tani te verteten,shqiptar je?apo serb shqipfoles? Sido qe te jesh te njejten urrejtje dhe neveri nga une ke,si ti, si ky Matoshi,se anti kombetar qenke dhe ti si ky, por vetem dua te di kete fakt.Shqiptar je?

   1. evgjitngrenesi says:

    nuk është shqiptar,por grekolegen. ka shumë nga keta që komentojne nga greqia me nofka shqiptare . duken menjëhere nga gjuha e urrejtjes kombëtare . varu qillon ,sja vlen të merresh me ta.

 5. pjetermustakuqi says:

  Ik mer Pall Kari ! Skutha te ndyre. Kapeni pas frazes Nish – Durres, po harroni se pavarsine e Kosoves asht i vetmi K/minister qe u’a kerku t’a njofin i dekik e ma pare mu ne mes te Beogradit. Edhe ne takimin e funit ja tha prap.Nuk nan paska ma shume kuptim kerimi njohjes se pavarsise ma shume se nankuptimi i Vucicitit?! C’a do ma shume ti klysh bushtre?!

 6. mirashi says:

  Halil Matoshi dhe kompani. Ju, nje takem qe ne vend te “ç” perdorni “q” dhe gjoja flisni e shkruani gjuhen shqipe, s’jeni gje tjeter veçse gjallesa tokesore pa shpirt, dinjitet dhe fatekeqesisht e percaktoni vetveten edhe armiq te shqiptareve te mire, e patriot. Kosovaret, jo hibrida, jane shqiptare, ndersa kosovaret e shartuar jane serb, turq, boshnjak e akoma edhe armiq te shqiptareve te vertete. Halili eshte nje nga keta bashke me Enverin e kompani. Jane rritur e edukuar ne klavat serbe me dashurine per dreqin dhe jo per njeri tjetrin, e s’ka se si te ndodhe ndryshe. Edi Rama do te ngelet i paperseritshem ne historine e sotme te re, me ide dhe mendime te reja paqesore, por edhe si vizionar dhe dashamires i gjithe popullit te tij. S’ka bere asgje keq, por e gjitha behet se keta maskarenj njerez u duket se qenia shqiptar u largon karrike pushteti dhe keta gazear kane dhe shpirtin e zi si dhe ai Bukshkali. Keshtu do ngeli: bisht qeni. Dhe kete po e tregoni çdo dite. Vazhdoni ne rrugen tuaj te lirise se qenlehjes, se shqiptaret e vertete do vazhdojne ne rrugen e tyre te shqiptarizmit. Historia nuk eshte nje germe “ç” apo “q” qe ta fshishe me gome ti dhe kopuket qe mendojne e flasin si ti.

 7. Nick says:

  Rames i rri bukur dhe kollarja edhe Fjala, te cilen e artikulon e nuk e peshtyn si ju!
  Shqiptaret ketej kufirit qameti qe bejne, mundohen tash e 25 vjet, te gjejne armikun e brendshem qe nuk i le te ecin perpara, ju andej jeni ku therret qameti…kerkoni brenda e jashte, po tani se fundmi edhe mes vedit…dhe prape nuk ju dalin armiqte, tradhetaret e subversivet per te justifikuar pazotesine, mosdijen e mungesen e vullnetit te perbashket si popull, si komb per te ecur perpara.
  Faji i Shqiperise nga politika qe ngec e nuk hec, e deri tek kombetarja e futbollit qe afermendsh nuk do te ndriste qe ne ndeshjet e para, pamvaresisht talenteve.
  Vazhdoni te luftoni me mullinjte e eres dhe ky eshte turp i madh sepse lufta e vertete ka nje cope here qe ka mbaruar, e ne ate lufte eshte derdhur gjak shqiptari, ju nga pabythesia per te marre pjese ne beteja reale fizikisht, zgjidhni mbas pilafit, te beni lufte “ideologjike” a thua se e gjetet thembren e Akilit, e kuptuat ku ju pikon çatia, paska qene kollarja orthodokse (!!), fjala e impostimi i Rames ne Beograd pse ju nuk jeni te afte t’jua fusi njeri n’pordhe!

 8. Qytetare says:

  Nje artikull krejt kaotik dhe qe nuk ben asnje argument te qarte. Nuk e kuptoj se nga vjen kjo deshire e autorit per te promovuar nje identitet te ri shteteror – ate te Kosoves – duke shfryre vrer mbi identitetin kombetar – ate shqiptar – te shumices absolute te qytetareve te Kosoves. Mund te jesh nje qytetar krenar i shtetit te Kosoves duke qene ne te njejten kohe edhe nje anetar krenar i kombit shqiptar. Po ashtu, per arsye historike (dhe per asnje arsye tjeter), Shqiperia ka qene dhe eshte shteti ame i kombit shqiptar. Kjo nuk i ben shqiptaret e Shqiperise as me te mire, as me te mencur, as me shqiptare se shqiptaret e Kosoves, Maqedonise, Malit te Zi, Presheves. Eshte thjesht nje fakt historik, as i mire, as i keq. Cfare ka qe nuk shkon ketu? Nese shqiptaret e Shqiperise nuk i njohin dhe nuk i kuptojne shume mire ndjeshmeri te caktuara te shqiptareve te Kosoves, kjo nuk eshte arsye per t’i fryre urrejtjes per shqipetaret e Shqiperise. Ne te kundert, eshte arsye per te bashkepunuar me shume me njeri-tjetrin, per ta njohur me mire njeri-tjetrin dhe per ta perkrahur njeri-tjetrin me shume ne raportet me fqinjet apo vende te tjera te botes.

 9. kozmo says:

  I Respektoj dijet e Z. Matoshi , por gjithe kjo kronike e zeze per rolin e Shqiperise ndaj Kosoves ,mendoj qe mbas vizites se Thacit duhej kursyer ,per te mirat e perbashketa . Pa dyshimin me te vogel, Shqiperia ,gezon sovranitetin e Kosoves dhe nuk ka pretendime per injoruar ate ,ashtu si eshte intepretuar ,nga shume analiste te Kosoves . Rama nuk ka pranuar ne asnje cast akuzat per autostraden Nish Durres ,hedh posht kete keqinformin . Persa i perket debateve per flamurin e ri te Kosoves , eshte nje debat i kote ,si shume debate te tjera qe behen .
  Mendoj qe Z. Matoshi keto energji diskriminuese ,qe ka ,duhet ti rezervoje per ti perdorur per politikanet e vendit te tij ,te cilet lene shume per te deshiruar .

 10. Xhaxhai says:

  Ik mor fytyr Bajge, po kaq Mut Muti je mo matosh plera?. Po ju si vini as ke thoi kembes Edi Rames, mor injorant i lindur, kur ben dhe ti mut gazetarin.

 11. frank says:

  Fjalet e mia po dalin,Ne kosovostan ka komb turk,dhe nuk duan jetese me serbet dhe njesim me shqiptaret.Te ndiqen ne turqi dhe te gjejne babane e tyre turk.Kjo lloj fare eshte fare gabeli turk.Mjafton te beje dikush nje studim dhe te shikoje qe ky gjoja komb Koqevar,nuk flet mire as shqipen as serbishten,po vetem turqishten.Shikoni emrat e tyre ,kulturen dhe traditat te besoni se e vetmja lidhje qe kane me evropen eshte toka e vjedhur.Mbylle kufirin o Rama dhe leri te hane kokat e tyre.

 12. trojani says:

  Nuk e kuptoje ca dreqin keni !!
  Te gjithe kauzat qe jane bere ne kosove qe nga 1913 mbas ndarjes nga sheteti meme, u bene ne emer te shqiptarizmes, gjuhes, identitetit, zakoneve e tje.
  problemi madhor u plotesua, pra shkeputja nga serbia, tani kerkoni te identifikoheni si kombi
  kosovar !!!
  Po hidhni vickla me duket, dhe nuk ka me te keqe kur te pelqen vetja.
  Zoti ja u nxjerte per mire.

 13. ka na doli ky kopil kapucine si paska len gje kolegut tim made in jevg egjypti ti ndalohet hyrja per ne shqiperi person i rrezikshem antikombetar

 14. Altin-K says:

  Po më bën shumë përshtypje ajo çka po thonë shumë analistë, sidomos shqiptarë të Kosovës, se Rama ka nënshkruar me Vuçiç-in marrëveshjen për auto rrugën “Nish – Durrës” duke anashkaluar Prishtinën, d.m.th që marrëveshja duhej të ishte për auto rrugën “Nish – Prishtinë – Durrës”.

  Në takimin e Nish-it ishte parashikuar që të merrnin pjesë kryeministrat Vuçiç, Rama dhe Mustafa. Për shkak të çështjes së “Trepçes”, kryeministri Mustafa anuloi vajtjen në takim.

  Kësisoj, nga pikëpamja juridike, sipas gjykimit tim, termi “Nish – Durrës”, është më se i rregullt, pasi që aty nuk ishte Mustafa. Njësoj sikur në takim të ishte vetëm Mustafa me Vuçiç-in, termi do të ishte “Nish – Prishtinë” dhe kurrsesi “Nish – Prishtinë – Durrës”.

  Për mua skandal do të ishte në se Rama në atë marrëveshje do të kishte pranuar edhe emërtimin “Prishtinë”. Kjo, pasi përfshirja e “Prishtinës” në takimin Rama – Vuçiç, do komentohej si dakordësi e dy shteteve, Shqipëri – Serbi, për të vendosur për fatet e Kosovës. Bile, “nacionalistët” shqiptarë do anatemonin Ramën se i ka njohur Serbisë të drejtën për të vendosur mbi Kosovën, ashtu siç edhe anasjelltas “nacionalistëve” serbë, po të njëjtën gjë për Vuçiç-in.

  Duke qenë se Kosova është shtet i pavarur, përfshirja e saj sa në akte nënshkrimi marrëveshjes do bëhet vetëm kur pjesë e takimit të jetë përfaqësuesi zyrtar i shtetit.

  Si përfundim dua të them se pjesa qesharake ku akuzojnë Ramën është se i thonë që “me pa të drejtë ke folur në emër të Kosovës”, ndërsa nga ana tjetër i thonë “pse pranove të nënshkruash me Vuçiç-in një marrëveshje ku nuk përmendej Prishtina”!!! E kuptoni pra sa fals që janë në pseudo akuzat që ngrenë?

  1. TE MBYLLET KJO TEME ME SE TURP says:

   O Altin,kjo tema me gabimet e Rames u ezauruar,dhe ato gabime te kryeministrit te Shqiperise jane e shkuar e harruar dhe e falur.Nuk e kuptoj pse po e risillni,As une sdo e komentoja por me duket sikur disa nga komentuesit duan te na bejne qorr me zor,kur thoni pse e kritikoni Ramen qe permendi Kosoven.Kur ne Kosove u tha,qe Rama sduhet te fliste ne emrin tone, nuk e kishin,qe pse e permendi Kosoven,Askush nuk e kritikoi pse tha Trepca eshte e Kosoves,se bravo i qofte dhe faleminderit per kete,pse e banalizoni aq poshte.Verttete spo kuptoni apo sdoni te kupton?? U tha ne kuptimin qe skishte se pse per rrugen qe kalon edhe ne Kosove te firmosnin 2 pale, pa pranine e pales se trete.Dhe na akuzuat se po e kritikojme kot, po ja dje doli dokumenti zyrtatr qe kane firmosur pa pranine e Kosoves,apo prape do thoni qe spakskemi pasur te drejte qe kritikuam>?..Se do kaloje nga Kosova ajo rruge, sdo kaloje ne hava.E edhe emertimi kete kuptim ka, se nuk eshte ceshtje emertimesh, dhe prape cuditem pse kete llogjike shume te thjeshte se kuptoni apo sdoni ta kuptoni. Nje te pavertete tjeter the, se di a nga mosdija per ate gje, apo qellimisht.E vertete qe ishte parashikuar takim 3 palesh Shqiperi-Kosove-Serbi,se po flitej per mardheniet e kombit serb me kombin shqiptar,dhe jo mes shtetit te shqiperise dhe shtetit te serbise,dhe ne Kosove nuk ishim kunder, por ketu fillon kritika jone.Si pjese e kombit shqiptar eshte edhe Kosova ,dhe prania e Kosoves do duhej te ishte e domosdoshme dhe keshtu u tha, por problemi kryesor ishte se serbia deshi qe Kosova mos te paraqitej si e barabarte,pra nga kryeministri Mustafa,por me zyrtare te ulet.Dhe Shqiperia nuk reagoi,pra svuri kusht.Ketu ishte pikenisja e zhgenjimit te pare te Kosoves.Dhe mos deformo faktet,Mustafa nuk u lejua, dhe jo se ishte ftuar por per shkak te Trepces,sic e shpike kete fatkt te ri, u anullua,sepse mospjesmarrja e Mustafes ishte bere e ditur te pakten 2 muaj me para,Kurse vendimi per Trepcen u mor para 2 javesh. ..Por edhe qe ne Tirane kritikohet shahet, e cdo gje i behet Kryeministrave te shqiperise,sot apo dje,dhe eshte normale, dhe kur u kritikua nje kryeminister i Shqiperise, se beri nje gabim,u prekt aq shume sa u bashkuat pothuasje te tere kunder ketyre reaksionareve kosovare,kjo sme duket mire.Se Edi Rama nuk u sulmua nga LDK,se do thoshit,ja mbeshtetesit Berishes po e kritikojne,por u kritikua nga PDK,VV,qe e dime mire qe me shume duan Ramen se Berishen.Pra ska te beje kritika ndaj rames si kritike ndaj Partise socialiste keshtu qe qetesohuni.Por qe beri gabim beri dhe pike.

 15. Ata votuan Mosndeshkimin e tyre says:

  Nga Shqipja e shkruar dhe fytyra duket qe eshte Turk i Koqoves.

 16. Prizrenasi says:

  E mira por ne fakt ketu u dashka thene e keqja eshte qe Shqiptaret e Kosoves,kritiken qofte kur eshte dashamirese ta thone ne sy.Nuk ek am fjalen per Kete Matoshin aspak se ky skonsiderohet as si shqiptar e jo me te merret si shembull apo ne mbrojtje,Ne Kosove ta themi ne sy ,si femia dhe budallai i sinqerte,pa perdorur as diplomacine dhe taktin me minimal.Kurse ne shqiperi jo, dhe bravo ju qofte per kete pune.Ke nje verejtje,ke ndoshta edhe nje urrejtje sado te vogel, por ke aq ndoshta dhe qytetari a si te oni quajeni,qe nuk ta thoni ne sy. Per kete bindem kur shoh shume pak gazetare nga Shqiperia qe flasin hapur kudner Kosoves,por shoh shume komentuese qe shfryhen ndaj Kosoves,pra ne anonimitet apo me njeri tjetrin urrehet Kosova por jo hapuir,ndryshe nga ne kosovaret.Dhe kjo ben qe te krijohet ideja qe ne Kosove paska me shume antikombetar se sa ne shqiperi, gje qe as nuk imagjohet te jete e vertete.
  Po mire a ka apo a ka pasur equivalent te Matoshit ne Shqiperi?Ka pasur dhe ka,Ka qene ai gazetari i ndjere,ambientalisti dhe publicistii njohur,se spo me kujtohet emri per momentin,qe ishte jo vetem kunder Kosoves,por i vetmi publikisht qe ishte edhe kunder Skenderbeut apo Nene Terezes. Ishte Lubonja,nuk e di a eshte me. Me gjithe respektin,eshte edhe Mustafa nano,qe e deklaroi vete dje ne emision e tij. Ishte,edhe per kete nuk e di a eshte me, Kastriot Myftaraj,qe shkrimet me te keqija ndaj nje krahine shqiptare te bera nga ndonje gazetar i ka bere pikerisht Kastrioti,edhe pse jam i sigurte qe ky ka shkruar keq por nuk eshte aq i keq (kombetarisht) sa disa gazetare te tjere,dhe shume e shume te tjere,te dukshem e sidomos te padukshem. Po nejse nqs ju publikoni me te keqinjte e Kosoves, te njejten antikombetarizem po ben dhe Buzhala ne portalin e tij,por edhe ai jo ne kaq ekstrem,bile ai e ben hapur,dhe jo percarje nepermjet te tjereve,

 17. Prizrenasi says:

  E mira por ne fakt ketu u dashka thene e keqja eshte qe Shqiptaret e Kosoves,kritiken qofte kur eshte dashamirese ta thone ne sy.Nuk ek am fjalen per Kete Matoshin aspak se ky skonsiderohet as si shqiptar e jo me te merret si shembull apo ne mbrojtje,Ne Kosove ta themi ne sy ,si femia dhe budallai i sinqerte,pa perdorur as diplomacine dhe taktin me minimal.Kurse ne Shqiperi jo, dhe bravo ju qofte per kete pune.Ke nje verejtje,ke ndoshta edhe nje urrejtje sado te vogel, por ke aq ndoshta dhe qytetari a si te doni quajeni,qe nuk ta thoni ne sy. Per kete bindem kur shoh shume pak gazetare nga Shqiperia qe flasin hapur kudner Kosoves,por shoh shume komentuese qe shfryhen ndaj Kosoves,pra ne anonimitet apo me njeri tjetrin urrehet Kosova por jo hapur,ndryshe nga ne kosovaret.Dhe kjo ben qe te krijohet ideja qe ne Kosove paska me shume antikombetar se sa ne shqiperi, gje qe as nuk imagjinohet te jete e vertete.
  Po mire a ka apo a ka pasur equivalent te Matoshit ne Shqiperi?Ka pasur dhe ka,Ka qene ai gazetari i ndjere,ambientalisti dhe publicistii njohur,se spo me kujtohet emri per momentin,qe ishte jo vetem kunder Kosoves,por i vetmi publikisht qe ishte edhe kunder Skenderbeut apo Nene Terezes. Ishte Lubonja,nuk e di a eshte me. Me gjithe respektin per te ,kudner Bashkimit eshte edhe Mustafa nano,qe e deklaroi vete dje ne emision e tij,por qe ky per arsye te tjera dhe jo se eshet kunder Kosoves,besoj. Ishte,edhe per kete nuk e di a eshte me, Kastriot Myftaraj,qe shkrimet me te keqija ndaj nje krahine shqiptare te bera nga ndonje gazetar i ka bere pikerisht Kastrioti,edhe pse jam i sigurte qe ky ka shkruar keq por nuk eshte aq i keq (kombetarisht) sa disa gazetare te tjere,dhe shume e shume te tjere,te dukshem e sidomos te padukshem. Po nejse nqs ju publikoni me te keqinjte e Kosoves, te njejten antikombetarizem po ben dhe Buzhala ne portalin e tij,por edhe ai jo ne kaq ekstrem,bile ai e ben hapur,dhe jo percarje nepermjet te tjereve,ka fillu dhe ai te njejten zanat te lig

 18. Shqiptari i ILIRISE. says:

  Eh mor Halil Palloshi.Te te thuash fshatar mendje mbyllur dhe i lig te ben nder.Ti je vetem nje produkt i fabrikes serbe ne Kosove.Te tille lloj “shqiptare” si puna jote u perpoq Serbia te gatuante per 100 vjet rresht.Dhe jo pa fare sukses.Ti dhe nje takem si ty jeni prova e gjalle.
  Sigurisht,me helmin qe perhapni ketej dhe matane Drinit do prishni pune,por procesin e bashkimit te Shqiperise me Shqiperine pertej Drinit nuk e ndalni dot!

 19. Relax says:

  Ne pllaken e varrit te Rahman Morines ne varrezat e Beogradit eshte mbishkrimi,,Te dashur vellezer serb,ua le amanet Halil Matoshin te vazhdoje rrugen time,te Rankoviqit dhe Millosheviqit,,.

 20. Lpl. says:

  Ka te drejte Matoshi . edhe do kisha dashur qe qe Shkodra Lezha dhe Mirdita te ishim nje Repuplike e pavarur si te krishtere Katolik , dhe nje dite do ndolli se kur nuk dihet , ndoshta kur te bashkohet Shqiperia me Kosoven , keshtu thojne studjuesit Gjermane , dhe ata duhet besuar se ata do jene financuesit .

  1. Fshatari says:

   Cfare do hani mbasi do ndolli – shege te egra ?

 21. xheJ eN Bi says:

  Nuk e di qe ” Kristali ” te kete ekzistuar nga vitet 1984-85 kur ka mbaruar Matoshi universitetin
  dhe te kete mare nje diplome te tille.
  Matoshi me tituj Profesor dhe mos te beje dot dallimin e kombit kur popullsine kosovare e quan kombi kosovar.

  Te gjithe ata qe mbrojne teorine e “kombit kosovar ” ,ose kane diploma si te Kristal ,
  ose jane injorante me diploma e tituj Profesora.

  Mesa shohe se ne Kosova ka vetem nje njeri te ditur dhe ai eshte RTXHEP QOSE.

 22. Dr. Vehip (Veip) Prodar says:

  “Bë…o breshkë bej…, se të ka ardhur dita”!

 23. Para Laci says:

  “Ky symbol ishte nje ogur zi per kosovaret (kjo s’ka lidhje me besimin ortodoks qe eshte edhe besim i shqiptareve)”.

  O Halil, Ortodoksia nuk eshte besim “edhe i shqiptareve”, por eshte besim “edhe i sllaveve” (pra ne fillim eshte i joni, pastaj i tyre) sepse nuk ishin sllavet qe e sollen kte besim me vete kur zbriten ne ballkan, por e gjeten ktu. Shqiptaret gjithmone kane qene katolike dhe ortodokse. Meqe ti me shkrimin tend po na tregon se si eshte historia, ateher shkoi historise deri ne fund.

  Sa per Ramen, duhet ti jeni perjetesisht mirenjohes sepse ai po ju ndihom te dilni nga erresira e patriotizmit artificial qe ju ka zaptuar ne shekullin e 21.
  Rama ne fakt nuk po ndihmon vetem ju por edhe serbet te dalin nga kjo erresire (Vucic e din mire kte prandaj e lejon Ramen te mbaje kte lloj fjalimi para mediave serbe, se po e beri vete ai do humbiste besimin e serbeve dhe do e quanin tradhtar). Sa me shpejt serbet te dalin nga kjo erresire, aq me mire do jete edhe per ju. Ju po mundoheni ta nxirrni Ramen se eshte ne anen e Serbise, por ta dish se pa ndryshuar mentalitetin gjakatar te serbise as Kosova nuk ndryshon per mire. Rama kte po mundohet te beje sepse per te ardhur ne Prishtine, Rames i duhet te kaloje permes Beogradit. Tani eshte koha me e rendesishme per nje Lider me vizion gje qe nuk po shoh te kete ne Kosove, e sic tha vete Rama, ju po kerkoni neper qoshe per merimanga e hije.
  Rama dhe nje pjese e madhe e Shqiptareve nuk jane te infektuar me keto ideologji ose te pakten dukemi te sheruar nga ideologjite boshe. Patriotet dhe atdhetaret tregohen kur eshte lufte. Pas lufte fillon ndertimi i vendit. Kurse ti Halil jeton midis “luftes dhe paqes”. nuk ka me keq se kjo!

 24. Shpellari says:

  Une nuk njoh ndonji kryeminister euoropian qe qendise kravaten me simbole fetare, e aq ma pak me kollare apo “kokarda cetniko-byzantine”, Rama e beri kete per t´iu pelqye serbve edhe pse 80% te serbve nuk e kan haberin per existencen e shqiptarve “pravoslav” ne Shqipni.
  Ketu ne Kosove u habiten jo vetem “muhamedanet” moderate, por edhe katholiket, shehlere, dervish e baballare, atheistet dhe agnostiket. Si duket Rama e njeh pak apo hic mentalitetin e shqiptarve kosovar.

 25. orient says:

  ..pa te perfunduar..them se JU,Kavaj Buzhala dhe Rera Zhavori keni mendime te perbashketa.. ju ka ngelur ora te Rama..
  Ju keni bere nje monolog te lodhshem duke nxjere perfundime X-s .Askush nuk jau shkel hijen..vraponi dhe ndertoni shtetin tuaj,si ta doni.Por per mendime te semura{ ky monolog} komentuesi ju “masakron”..sepse nuk ka ndodhur çudia.,se, ne e kuptuam ndryshe.
  ..nuk ka ndodhur tradhetia..por ju mungon pjekuria diplomatike pertej lekures suaj…Sllavet lidhen me Rusine per mendime ne vazhdim…kurse ju ofendoheni nga mendime {qe sjane vepra}nga bashkombas tuaj…perse!!?kush ju paguan per nxirrje situatash dhe nxitje urrejtjesh.

 26. Faro says:

  Sa shhkolle ka ky mor!!!!!pu… pu….pu….
  C’na ka gjetur!
  Me te tille nuk ia vlen te diskutosh!

  1. anamaria says:

   Mos pyet sa shkoll ka POR pyet sa esht paguar ai. …MATOSHEVICI… per kte artikull nga serbet si agjenti tyre qe eshte !!!!!!!!!!!!!!!!!!

 27. SHQIPETAR I VERTETE says:

  Ti halil je ma keq dhe i pa bese se fadil hoxha dhe sinan hasani nje qen serb…..

 28. Partizan Cene says:

  Ky eshte person i semure , dhe nje ithtar i flakte i krijimit te ” kombit Kosovar ” . Mos i besoni te gjitha sa thote , se nuk i punojne te gjitha kandelet ketij kodoshi te se keqes !

 29. timo says:

  Një sërb i “moderuar” do të kishte folur më me pak urrejte për Shqipërinë e shqipëtarët se sa ky plerë, apo më mirë, jashtëqitje e kombit.

 30. Albert Vokshi says:

  Ka mundesi Tema ta botoj edhe artiullin e kesaj interviste ne gjuhen e tij serbe do e perkthej me google translate
  Sepse ket artikull nuk kuptoj fare ket far jashtqitje matosoviq

 31. Moni says:

  Po ik mor pall matosh. Me politiken paqesore te Rugoves , ti do te flisje vetem serbisht sot dhe do ta kishe harruar shqipen. Ishte pushka e UCK ajo qe beri qe te vijne avionet e NATO-s. Si dhe ndihma e pakursyer e Shqiperise qe vete buke nuk hante, por 1milion kosovaret qe u detyruan te vijne ne vatrat shqiptare nuk i lane pa buke.

 32. EKZEKUTUSI says:

  Halil Matoshi(Palloshi) VEGEL E UDB-se ne DEME TE KOMBIT SHQIPETARE…je aq i Peshtire sa te Vjene per te Vjelle kur shikon se sa NEVERITSHEM, dhe me sa UUREJTJE SHKRUAN Per “Trianen” Zyrtare dhe Poltikanet e saj… e prisnim qe te na “Shkruanit” edhe ju Halil Matoshi “Themeluesi i Kombit Kosovare”…por kesaj radhe duket se U Mendove gjate, dhe prite qe te “Kakarisnin” dhe Gerthisnin edhe “Sorrat e Gazetarise-Kosovare”….
  1-Halil Matoshi, po te mi Thonit keto ne ndonje Takim ne Tirane apo Prishtine..TE SIGUROJ SE PA NGURRIMIN ME TE MADHE “DO TI THOJA BURGUT HAPU”..Do te “Dekoroja” me PLUMBA NE KOKEN TENDE TE QELBUR QE VETEM VJELLE HELEM KU NDER C´DO INSIJATIVE SHQIPETARE…Pu..te..q…fsha….Gjakun tende te shitur…SERBE I NDYRE..lol

 33. Pak me te gjat says:

  Shume “shkurt”, pak me gjate ti kishe rene o Idiot.

 34. Pakmetegjat says:

  Shume “shkurt”, pak me gjate ti kishe rene o Idiot.

 35. england says:

  Mu duk vetja si perpara provimeve ne cdo fund viti ne kete shkrim,do preferoja me mire te zgjidhja ndonje ekuacion,apo formule fizike,apo matematike,se sa te lexoja keto rreshta te lodhshem pa lidhje me njera-tjetren.Shkrimi duket sikur eshte bere nen ndikimin e depresionit,fjalet dhe fjalite jane pa lidhje me konteksin,merr si shembull disa gazetare te Tiranes por vendos vetem rreshta te shkeputura nga i gjithe shkrimi,dhe te ndara nga konteksi i artikullit.
  Me kete pacavure gatimi te ngjan me turline qe perzihet brenda politikes,dhe rastet e futbollisteve kosovare pa asnje lidhje me cfare deklaroi Rama ne Beograd,ti zoteri gazetar,apo me keq akoma anal-ist permbaju fushes se gazetarise politike,dhe mos fut ne te njejtin kazan futbollin qe i perket magjise se tifozeve,qe nuk kane lidhje me bythelepirjen e politik-berjes,thjesht me kete shkrim i hoqe vetes shume adhurues prej Kosove,se ne nga keto anet e tjera nuk na ke pase kurre.

 36. Se pari i falemi zotit, qe nuk ka shume monstra si ti ne Kosove
  Se dyti i lutemi zotit qe rraca jote e antishqiptareve te terbum dhe e axhenteve te UDB se si disa te tjere, te zhduket sa me shpejt.
  O ti matosh! Mbiemnin e ke te madh, po tru ske hiç. A ban burri si puna jote, pash zotin. A tvjen marre kur i çet prej goje gjith çato budalleçe e turli prrallash. O ti ske hallin pse po perzihet shqipnija ne punet e Kosoves. Ti ki hallin se Serbia e ka hupe si shurra e pules Kosoven, o viç. Nuk merrna me ty se a humje kohe, po ni gja ta garantoj, se Shqipnia e Kosova kane çene jane e kane me çene bashk sa te jete jeta

 37. Agron says:

  Halil Palloshi e nis shkrimin me Kryqin Ortodoks.Prej ketu Halil Palloshi tregon cektesine e tij Intelektuale.

 38. Shkrim qe duhet ruajtur ne arkivin personal te secilit shqiptar per te deshmuar cfare forme fjalesh merr nje bjerrje e rende kombetare dhe nje mjerim i skajshem intelektual.

 39. I drejti says:

  Nuk ka burre nene ta lexoje kete shkrim idiot. Qenka palle fare more Matosh.

 40. Albani says:

  O HALIL PALLA
  I gjithe shkaku i ketij sherri eshte qendrimi i Rames ne Beograd.
  Te gjithe Shqipetaret gezohen dhe krenohen me Kosoven,pra nuk qendrojne ato qe thua,POR ME SHPJEGO;
  Perse ju dogji aq shume qe Rama e mbrojti,mbron dhe flet ne perkrahje te Kosoves ne Beograd?
  Perse more handikapat mendor e quan krim te flasesh dhe mbrosh Kosoven?
  Perse more teveqele nga frika se mos bini ne pushtetin e Tiranes preferoni preherin e Serbise.
  KLIKA UDHEHEQESE,GAZETARIA,PUSHTETET E KORRUPTUARA DHE MAFIOZE NE KOSOVE NUK E DUAN DHE I TREMBEN BASHKIMIT TE KOSOVES ME SHQIPERINE,SEPSE ASHTU ATA DO TE DOBESONIN DHE HUMBISNIN PRIVILEGJET,FUQINE DHE PUSHTETIN MBI POPULLIN E TYRE,DHE NUK DO TE DONIN QE NGA RREZIMI APO UNIFIKIMI I TYRE TE RRITEJ PASURIA,FUQIA DHE PUSHTETI I KLIKAVE SHQIPETARE,NDER TE CILAT DHE AJO E EDI RAMES.
  ATA DO TE PREFERONIN NJE STATUS QUO APO DHE NJE AUTONOMI NEN SERBI VETEM DHE VETEM QE KJO TE MOS NDODHTE.
  ASHTU SI DHE NE SHQIPERI POLITIKANET TANE NDER VITE PER TE RRITUR FUQINE DHE PUSHTETIN E TYRE JANE KORRUPTUAR DHE I KANE BERE LESHIME FQINJEVE DHE TURQVE DHE TE TJEREVE NE TERRITORE,POLITIKE DHE EKONOMI.
  NE SI POPULL FLASIM KOT SEPSE NA QEVERISIN MAFIOZET.
  EDI RAMA NUK BEN SHUME NDRYSHIM NGA TE PARET,VETEM QE E KA NGRITUR PAZARIN NE MARREDHENJET ME FQINJET,NUK SHET ME DET PER PESE LEKE,POR PER PESEDHJETE MBASE PO.

 41. Ben Dibrani says:

  Nje shkrim i mire dhe me permbajtje. Nuk ka asnje arsye qe ne te Shqiperise Londineze, te mallkojme si percares ata qe padrejtesisht nuk u perfshine ne keto kufij ne ate periudhe megjithese kontributi i tyre ka qne esncial ne formimin e ndergjegjes kombetare shqiptare. Mos harroni Lidhjen e Prizrenit (nuk eshte lidhja e Durresit, Lushnjes apo Matit), mos harroni figura te shquara si hasan Prishtina e Is Buletini dhe mos harroni gjithashtu qyfyret e udheheqesve shqiptare qe kane qene shume larg te qenit korrekt per ceshtjen Kosovare. Personalisht mendoj se Enver Hoxha nuk mund te perfshihet ne keto akuza por s’mund te bente asgje po te kemi parasysh rrethanat nderkombetare dhe poziten e Shqiperise. Edhe per qendrimin e Rames une mendoj se jane egzagjeruar lapsuset dhe jane mohuar pjesa pozitive e qendrimit te tij ne Beograd. I ka kerkuar Beogradit dy here TE NJOHE KOSOVEN, troc dhe boterisht, aq sa halete ordinere ketu e sulmuan edhe heren e pare (qe ishte nje akt i admitueshem) edhe heren e dyte (qe ishte po aq i rendesishem por ishte hera e dyte). Cfare problemi, anashkalimi apo injorim te Kosoves ka nga Rama kur i kerkon Vucic, 1. Njih Kosoven! 2. Behuni serioze ne trajtimin e shqiptareve ne kufi dhe 3. Trepcja eshte e Kosoves, mos e bllokoni? Qendrimi i Is Mustafes qe fshihet pas Enver Hoxhaj eshte i njohur, eshte krahu i Saliut qe vete Matoshi po ja denoncon (edhe pse permend shume pak) “trimerite”. Mos valle eshte “frymezim” i politikave serbe ngjallja e ketyre tentakulave serbe (Is/Sala) te zgjatura ne politiken shqiptare ketej dhe andej kufirit?
  Nuk ka rendesi se si do te qendroje Kosova si shtet i pavarur apo do te bashkohet (mendoj bashklimi eshte me i mire), rendesi ka qe “njera dore te laje tketren, e te dyja fytyren e Shqiptarise. Mos harroni qe edhe per ri-bashkimin e Gjermanise vendosen Fuqite e Medha, pra shume pak kemi ne ne dore.
  Sidoqofte Matoshi dhe te tjere ketej apo andej kufirit duhet te kene kujdes ne deklarata sepse ky lloj debati nuk sjell asgje te mire.
  JEMI SHQIPTARE.

 42. aqif tahipi says:

  Ti mor zog gamori qenke per tu lidhur ne grazhd bashke me njethundraket e lindur te tille. Mendoj se ne kohera te qeta kur njerezit kane nevoje per kalimin e kendshem te kohes , ti je tamam nje palaco i vertete.Natyrisht kur koherat jane te tensionuara ,kur kombi eshte ne rrezik a lufte tipat si ti nuk sherbejne per gje .Ne te tilla kohera dalin burrashtetasit e vertete .

 43. maximus says:

  nqs kosovaret jane te gjithe si puna e ketij trapit ketu dhe atij BERATIT dhe asaj femres mashkull qe ishte dje tek klan tv opinion, se ja harova emrin, kurrrrre mos u bashkofte shqiperia me kosoven, keta qenkan vertet te trashe , izolimi i gjate qe u ka bere serbi, e ka bere punen e vet, keta le qe jane te pazote po s’pranojne as ndihme, heres tjeter kur tu sulmoje serbi perseri , mos hajdeni perseri ne shqiperi, por ikni ne usa, njerez te trashe, per faj te tyre njifemi sot ne bote si teroriste dhe islamike,

 44. Derri me kerr says:

  Hahaha kombi kosovar.. si kombi shijakas apo kombi laçian..
  Me pak fjale nje tjeter shqiptar injorant me identitet kombetar te qyteteve-shtet

 45. bla, bla, bla, bla
  Halim Matoshi, me fal, por je nje koqe gomari qe e ke mesuar historine e shqiptareve nga librat e Serbise.
  Eshte e kote qe te merresh ne konsiderate. Artikulli yt eshte nje pacavure e denje per gazetat serbe. Ne shqiptaret as per leter higjenike si duam ato letrat e tuaja.
  Hajt gremisu pjelle e keqe

 46. Taip says:

  Serbo-turk me prova bindese . S’ia vlen te humbet kohe me kete trap .

 47. Baton Gostivari says:

  SA i PAPJEKUR (i PAFORMUAR) QË JE

  Po ti or pusht, i lidh me zor dy kuptime të thjeshta, si na dole të na drangëllosh ment.
  Thjesht kur të shoh ty dhe ata me të cilët ulesh ti, vetëm kalojnë ndonjë TV, diku tjetër.

  Përmend injorantë, ndërkohë që je fuqia 3 e injorancës.
  Njerëzit kallikokëlartë nuk janë të vetëdishëm për të metat e veta, shurt.
  Artikullinnuk e lexova, resp lexova vetëm titullin.
  Mjaftohem me kaq.

 48. Votren says:

  Nuk di pse merreni kaq gjate Me mut Matoshin.

 49. Krrici i serbise mutoshi says:

  Ore zhapik Serb ha mut e ngopu se nuk ta
  Vershellen njeri o krric gomari
  Kush me te thene eksentrik ky surratpalare qe
  Shitet me keq se kurvat neper serbomutet

 50. boboci says:

  Rama tha
  “une flas per kosoven jo ne emer te kosoves”
  tani pse kosova vuan nga paranoia ky nuk eshte problemi jone..

 51. kombi says:

  KY SHKRIM TDNDECIOZ , PER TE ULUR FIGUREN E RAMES ,GJITHASHTU DHE TE SHQIPETAREVE TE TJERE ,NJK ESHTE PER TU PERFJLLUR ,PER TA MARRE SI TE MIRQENE ,SEPSE DEL NGA LLOGORET SERBE . MATOSHI ESHTE I NJOHUR NE GJITHE KOSOVEN ,PER IDETE E TIJ ANTIKOMBETARE, POR CUDIA ME E MADHE ESHTE ,QE KY POPULL NUK E FLAK JASHTE MEDIAS, SI NJE DESIDENT I RREZIKSHEM ,I CILI KA SI QELLIM VETEM TE PERCAJE DY POPUJT VELLEZER , TE CILET KANE QENE PREJ NJE SHEKULLI TE NDARE .

 52. PO,PO says:

  Nuk dua te humbas kohe , duke lexuar idjotesite e tua , vecse dyshoj qe ne titull ,
  ka mundesi te kesh ngaterruar bizantnin e Vicidolit , me qytetarin e Tiranes !
  Por , nuk prish shume pune , gabime teknike mund te beje kushdo !

 53. andoni says:

  kosovareve u rreh zemra per turqine!!
  kjo nuk mund te mohoet nga askush

  kosovaret me habiten me peshtymen kunder nen terezes dhe skenderbeut

  turqezim ne spermatozoid

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *