Ndërkombëtarët injoruan islamin radikal në Kosovë

lavdrimKosova, shteti më i ri në Evropë, i cili ka shpëtuar 17 vjet më parë nga SHBA-të dhe ndërkohë fitoi pavarësinë e saj nga Serbia, tash disa vjet po ballafaqohet me luftën ndaj ekstremizmit fetar.

Por, ishin ndërkombëtarët ata të cilët që nga 1999 në Kosovë injoruan shtrirjen e Islamit Radikal nga lindja në Kosovë, derisa  Qeveria në vitin 2014 mbylli organizata të dyshimta,  arrestoi imam dhe kaloi ligjin për ndëshkimin e pjesëmarrësve në luftërat e huaja. Kështu raporton gazetarja Sylvia Poggioli nga SHBA-të, korrespodente për Evropë për radion kombëtare publike në SHBA “NPR”.

“ Kosova është përshkruar zakonisht si një komb i moderuar, me shumicë myslimane, ekstremistët islamikë nga Lindja e Mesme shfrytëzuan avantazhin e periudhës së tranzicionit këtu, kur Kosova ende nuk ka pasur institucione të forta shtetërore për të influencuar të rinjtë”, raporton Poggioli.

Ajo në raportin e saj citon kryeredaktoren e gazetës “Zëri”, Arbana Xharra, e cila deklaroi se, të rinjtë nga Kosova nuk vendosën brenda natës të shkojnë në Siri. “Pas luftës,  shuma të mëdha të hollash erdhën edhe nga vendet arabe, shumë prej tyre ofronin kurse falas të gjuhës angleze dhe kompjuterike për fëmijë duke kërkuar në kthim të mësojnë për fe.

Pra, këta të rinj nuk vendosën brenda natës për të shkuar në Siri. Një numër prej tyre u rritën pas luftës në këtë ideologji të re që erdhi nga Arabia Saudite në një shoqëri komplet sekulare”, ka thënë Xharra. Poggioli, përmend se pas luftës së vitit 1999, Kosova ishte kryesisht nën mbikëqyrjen e OKB-së dhe BE-së.

“Kështu që ndërkombëtarët gjithashtu injoruan këtë ndikim në rritje të Islamit radikal. Kur filluan të shfaqeshin video incizimet në mediat sociale në vitin 2012 që shfaqnin të rinjtë kosovarë duke luftuar së bashku me ISIS-in, duke kryer ekzekutime dhe prerje kokash, atëherë autoritetet e reja të Kosovës morën masa të rrepta”, raporton Pollioli, për të shtuar se Ligji për Pjesëmarrje në Luftëra të Huaja u miratua, dhjetëra shoqata bamirëse nga Lindja e Mesme u mbyllën.

Disa imamë radikalë që u bënë thirrje të rinjve të luftonin në Siri janë futur në burg. Ajo citon Fatos Makollin, Udhëheqësin e zyrës kundër terrorizmit pranë Policisë së Kosovës, për numrin total prej 316 kosovarëve që iu bashkuan Shtetit Islamik. Ndërkohë që citon gazetaren Xharra tek thotë se Kosova çfarë duhet të bëjë tutje është të mbajë fenë larg nga institucionet shtetërore.

Bisedën në audio mund ta ndiqni ketu

REMOTE_ADDR:[]

6 komente në “Ndërkombëtarët injoruan islamin radikal në Kosovë”

 1. Gasper says:

  Nuk u injorua, por thjesht u perdor dhe po perdoret ne nje plan afatgjate per mercenare, te cilet kane nivel te ulet inteligjence dhe jane te gatshem te vrasin edhe veten apo familjen per qellime ekonomike. Mishi per top, me sa duket eshte me i gatshem dhe i disponueshem ne radhet e besimit Islamik ( Pa ofense ketu). Kjo nuk ka te beje me besimin, se sa ka te beje me formimin. E keqja nuk ka fe, por e keqja lulezon aty ku ka mbeshtetje. Fatkeqesisht, Islami eshte zgjedhur si katapulta me disponueshme dhe me e manipulueshme per Rendin e ri Boteror, nga Elitat financiare qe kontrollojne boten.

 2. Gasper says:

  Tema postoi komentet! Mos i fut komentet ne kalendat Greke. Kjo per te miren tuaj, neqoftese do Mero te bej ndonje kacidhe nga kjo faqe.

 3. korcari says:

  cfardo lloj masash qe te mare Kosova, islamizmi qe eshte mbjellur aty nuk crrenjosed dot. zgjidhja e vetme eshte te rikthehet shqiptari ne fene e paraardhesve te tij: Kristianizmin.

 4. Anton Guri says:

  Këto janë informata jo të sakta, kemi bo!h q!r që janë radikal islamik por nëse marrim me përqindje atëherë është e afërt me shtetet e perëndimit.
  Mos i rrisni gjërat që janë në dëm të popullit shqiptar ashtu siç janë këta majmunët radikal.

 5. Akili says:

  Ne trojet shqiptare e sidomos ne Kosove dhe Maqedoni duhet te shtohen masat e sigurise dhe kontrollit per ekstremistet muslimane pasi eshte teper e pritshme te kete ngjarje terroriste. Edhe ne Shqiperi situata nuk eshte fushe me lule pavarsisht idese se tolerances mes besimeve pasi ka nje propogande te ethshme fondamentaliste -islamike nga nje grup imamesh dhe ndjekesish te tyre qe dallohen mjafte qarte nga paraqitja e tyre e jashtme si edhe nga mendimet e tyre radikale. Shqiperia keto 25 vite ka vuajtur shume nga radikalizmi politik e nese i shtohet edhe ai islamik rrezikojme te libanizojme vendin e tujapim ze gjithe armiqve te kombit tone. E kur kjo vjen nga trushplare mjekerpalare te nxitur nga dogma islamike dhe ceshtje te pazgjidhura turko-arabe eshte per te vene duart ne koke. Armiqte me te medhenj te kombit tone fatkeqesisht jane vete shqiptaret e ekstremizuar islamiste.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *