Nishani shkon në ekstrem, duke akuzuar Ramën se po udhëheq dialogun e Kosovës me Serbinë. Rama ja kthen ashpër

Bujar-Nishani-Edi-RamaNë emisionin InfoBox të RTV Dukagjinit, presidenti i Shqipërisë, Bujar Nishani, ka thënë se Serbia po tenton të shmangë dialogun me Kosovën dhe të intensifikojë marrëdhëniet me Tiranën zyrtare, në mënyrë që me këta të fundit të flas për Kosovën.

Ka një platformë të Serbisë për ta shmangur nga agjenda e tyre negociatat me Kosovën dhe besoj që strategjia e tyre është e qartë, për t’u fokusuar në marrëdhëniet me Shqipërinë dhe për të justifikuar se këto marrëdhënie përbëjnë marrëdhëniet e tyre me shqiptarët”, tha Nishani.

Madje, lidhur me procesin e pajtimit shqiptaro-serbë, Nishani thotë se këtë duhet ta udhëheq Kosova.

Këtë proces, quajeni pajtim, quajeni intensifikim, koordinim ose respekt të ndërsjellët, në gjykimin tim duhet ta udhëheq Kosova”, tha ai.

Më tej Nishani kritikoi ata që duan të shpikin një komb kosovar.

Në Republikën e Shqipërisë jetojnë vetëm 40 për qind e qytetarëve që i përkasin kombësisë shqiptare. 60 përqindëshi tjetër jeton jashtë kufijve të Shqipërisë. Një numër i madh jeton në Kosovë, jetojnë në Maqedoni, jetojnë në Mal të Zi, në Serbi, në diasporë”, tha Nishani, duke shtuar se debatet për “kombin shqiptar” janë kundërproduktive dhe se më shumë do të duhej të të debatohej për idetë dhe mundësitë për zhvillimin e dyja shteteve.

Kryeministri Edi Rama ka bere te qarte se si kryeministër i Shqipërisë do të flas për Kosovën dhe të jetë në krah të saj në rrugën e dialgut dhe integrimit evropian.

Unë jam Edi Rama, jam kryeministër i Shqipërisë dhe e di kufirin! Kosova ka kryeministër e president, falë zotit është e pavarur dhe unë Edi Rama kurrë nuk kam synuar të marr kopetencat e institucioneve të Kosovës.

Unë nuk flas në emër të Kosovës por për Kosovën dhe do të vazhdoj të flas mirë për Kosovën në SHBA – BE , në Beograd e gjetkë sa të kem frymën gjallë!

Dhe nuk i marr leje askujt të flas për Kosovën, për pavarësinë e saj, për liberalizimin e vizave sa me shpejt, për Naton etjer!

Askush nuk me ndalon dot si kryeministër i Shqipërisë me anë të Tiranës zyrtarë të mbroj vëlllezërit e mi !

Kosova është në hapat drejt instancave Euro-Atlantike dhe Tiranën zyrtare, Edi Ramën do ta ketë gjithmonë pranë, në krahë!! Ata që me sulmojnë me bëjnë më të fortë! Kjo është natyra ime, ky jam unë dhe sa kohë të jem kryeministër Kosova do të ketë vemendjen time maksimale!”, shkruan Rama.

REMOTE_ADDR:[]

41 komente në “Nishani shkon në ekstrem, duke akuzuar Ramën se po udhëheq dialogun e Kosovës me Serbinë. Rama ja kthen ashpër”

 1. Toni says:

  Tollogjare president kujton akoma kur bonte zedhenesin e selise ku edhe e ktapultoi president

  1. One says:

   Shyqyr qe doli ky muhabeti i Kosoves se ngelen njerezit duke folur per hashashin. U korr me duket edhe ket here :):):):

  2. Raimond vlonjati says:

   Edhe presidenti ka te drejte deri diku
   Por natyrisht edhe Rama ka plotesisht te drejte

   Nuk esht nevoja qe ne komente te ofendohen kundershtaret politike

  3. One says:

   Shyqyr qe doli muhabeti i Kosoves se ngelen njer zit duke fol per hashashin. U korr edhe kete vit me duket :):):):

 2. Labi Vlore says:

  President sakat mendor si Bujar Nishani,Shqiperia nuk ka patur dhe nuk ka per te patur Kurre!!Shvejk i indur dhe Idiot deri ne ekstrem.

 3. gita says:

  me sqaroni pak ,si thote presidenti ne Shqiperi jetojne 40% shqiptare .po te tjeret qe jane 60% cfare i bie te jene? greke,serbe, apo italiane%

  1. Flamur says:

   Gita presidenti po thot se 40% e gjith Shqiptarve jetojn brenda kufijve te Shqiprise,dhe 60% e Shqiptarve jetojn jasht kufijve te Shqiperis. Dhe ne kte pike Ai ka te drejte. Per te tjerat qe thot Ai po flet si idjot.

 4. kapteri dixhital says:

  Keqardhje per ketepresident,por fale zotit do ta kemi dhe pak muaj

 5. Tr says:

  MEDIAT INJORANTE TE KOSOVES ,ME BERAT BUBAZHELET ,SOLLEN GJITHE FORTUNEN . NE VEND TE MIRNJOHJES , PERCOLLEN SHARJET.
  BRAVOOOO RAMA !!

 6. Tralala says:

  Ky gagaci s’ka qullosur gje ne jeten e vet. Flet si nje opinionist I thjeshte. Po rri o qyp e fli gjum se kur hap gojen qelp dynjane.

 7. Aleko says:

  Ska si te jete ndryshe kur ky president apo cfaredo funksion tjeter zgjidhet nga Berisha,,

 8. Faro says:

  Kryeministri eshte krejtesisht ne rregull, por mqs shkon me larg si autoritet ngs politikanet e tjere, ngjall xhelozi.
  Sa me injorante te jene xhelozet, kaq me primitive do ti kene edhe sulmet.
  Rama, eshte krejtesisht i pergatitur per keto sulme medioker, ndaj dhe eshte i qete. Madje, ia rrisin edhe me sh aitoritetin nderkombetar.
  POR !!!
  Demin e peson Shqiperia, sepse prezantohet nga nje lukuni e tille xhelozesh politikanesh e gazetaresh

 9. Bushi says:

  President injorant.Ky president, eshte turpi i shqiperise.

 10. katarakti says:

  As une nuk kam simpati per Jarin, por keto qe ka thene qendrojne plotesisht.

  1. STUDENTI says:

   O Katarakti , ty te vjen ky mendim , mbasi je trullosur me “idete pacifiste” te z.Rugova
   dhe zagarit serbofil I.Mustafa , apo dhe Thacit te transformuar , qe i vuri lobi serb ne krye .
   Nuk te vjen e keqja nga E.Rama , por nga S.Berisha . F.Nano ,I.Meta e te tjere .

 11. Dr. Vehip (Veip) Proda says:

  I nderuari Zoti President i Republikës së Shqipërisë,
  Si qytetar kam të drejtë t`Ju pyes: Me Kryeministrin, por edhe me organizmat e tjera më të larta të shtetit dhe të pushtetit, i keni biseduar dhe i keni vënë në dijeni për informacionin lidhur me platformën e Serbisë, për shmangien e Kosovës nga negociatat dhe për strategjinë e Beogradit për fokusimin e marrëdhënieve me Shqipërinë, me qëllim justifikimi se këto përbëjnë marrëdhëniet me shqiptarët? Nëse po-si dhe nëse jo-pse? Për cfarë pajtimi, intensifikimi, koordinimi, respekti të ndërsjellë, e keni fjalën, që duhet t`i udhëheqë Kosova? Kush e ka realizuar deri më sot dialogun me Serbinë, Shqipëria apo Kosova? Kush është ulur në Bruksel në bisedime me Beogradin, Tirana apo Prishtina, Rama apo Thaci, Mustafa, Hoxhaj? Po në Këshillin e Sigurimit të OKB-së kush ka raportuar për marrëdhëniet shqiptaro-serbe e ndërsjellas, Tirana apo Prishtina dhe Beogradi? Përse marrëdhëniet e Republikës së Shqipërisë kanë qenë dhe janë aspak normale, të acaruara, të dyshimta? Si kryetar i Republikës së Shqipërisë e keni detyrim kombëtar, shoqëror dhe politik t`i sqaroni këto pyetje, për të shmangur cdo mjegullnajë në Shqipëri, në Kosovë, në trojet e tjera etnike shqiptare në Maqedoni, në Serbi, në Mal të Zi, në Greqi dhe në diasporë, sepse Ju përfaqësoni unitetin e popullit, jeni “gardian” i Kushtetutës dhe përfaqëuesi më i lartë i shtetit shqiptar-Republikës së Shqipërisë.

 12. Lennard says:

  Eshte bere e qarte linja serbofile ,e udhehequr nga Sale Gerdeci dhe pasuesit e tij ne Kosove.Keta legena duan trazira dhe perfytje mes shqiptareve.Presidenti kukull i Shqiperise ,nuk ka nevoje te flase me.Per te Flet Sali Gjeme-madhi., dhe Ai perserit po ato llafe.Vaj medet cfare e ka gjetur Shqiperine.Forcat perparimtare duhet te bashkohen me fort kunder ketyre zagareve , .Populli shume shpejt do ta tregoje me vote se sa do tu vleje lekura.Te tille antishqiptare duhet te dalin nga politika .Ata i sherbejne hapur armiqeve te Shqiperise

 13. ETHEM says:

  Zotrinj komentues:Ju lexova te gjitheve dhe ishit kunder KAPTER NISHANIT.Eshte fatkeqsi per kete vend qe ky njeri eshte ulur ne karrigen e presidentit.Ne gjithe keto vite ai eshte sjellur si N/kryetar i PD dhe ka folur si Sali Berisha kudo e ne çdo rast.Qendrimi i Rames ne Beograd eshte dinjitoze.Keq per te kan folur ata qe jan xheloz,idjot,shpifs.

 14. temujin says:

  shtate milione shqiptare jetojne ne Turqi

 15. Baxhanaku says:

  Kur Berisha me ceten e tij, e zgjodhen president bujar mehmetin,kritikat me se shumti ,vinin se ai eshte i semure,pra,pjese pjese i paralizuar,por arkitekti i se keqes se Shqiperise-berisha,deklaroi se per nje vit ,ai do sherohet….jo qe su sherua,por ai ka degraduar,,qe nga koka deri tek kembet prej caluku.

 16. DRINI says:

  O Jaro ne Kohen e monizmit ke qene me detyre fisnike petagog ne shkollen e bashkuar ” ENVER-HOXHA”kurse sot ” DE -JURE”,SALA te zgjodhi president,DE-FAKTO ti je ”ushtar”ne duart e SALIUT edhe pak kohe ,pastaj do te shkosh edhe ti ku kane shkuar te tieret dhe boll hengre se nuk ta var me njeri o sakat qe edhe breket ,ti veshin te tieret dhe mos te te duket vetja se je I zgjuar o injorant I shekullit XXI.

 17. Shqiperia Kosova jane 1 says:

  Bujar berrisha dhe miku i tyre fazlic gjithnje ne
  Sherbim te UDBse Por Edi Rama eshte nga ata
  Qe se shpejti do Ti ua cjerre maskat
  Bravo Edi ec perpara
  Ke 6 milion Shqipetare qe presin nga ty

 18. Ahmeti says:

  Ky presidenti ynë nuk po e din se e ka obligim kushtetues te mbroj te drejtat e shqiptareve jashtë kufijve te Shqipërisë. P.sh librat për Luginën e Preshevës duhet te sillen nga Shqipëria sepse Kosova nuk guxon nga kushtetuta e Ahtisarit ta beje ketë pune edhe po pati vullnet.

  KUSHTETUTA E REPUBLIKËS SË SHQIPËRISË
  Neni 8 1.
  Republika e Shqipërisë mbron të drejtat kombëtare të popullit shqiptar që jeton jashtë kufijve të saj.

  KUSHTETUTA E REPUBLIKËS SË KOSOVËS
  Neni 15 [Shtetasit jashtë Vendit]
  Republika e Kosovës mbron interesat e shtetasve të saj jashtë vendit, në mënyrën e përcaktuar me ligj.

 19. ta says:

  gjynah presidenti eshte sakat,te pakten te kishte mendjen.

 20. denis says:

  ky eshte kulmi i injorantave komentues te pashpert semundje mund te godase cdo njeri pa marre parasysh eshte e turpshme si ka mundesi gazeta tema lejon te publikohen komente te tilla per presidentin e shtetit pa marre parasysh kush eshte i mjate a po i djathe me kete tregoni qe jeni gazete e turpshme raciste gazete e pa shpirt presidenti ka fol cdo gje korrkte kjo eshte e verteta serbia ka perdorur zogun enverin fatosin tashi edvinin pra shqiperia drejtohet nga politika serbe dhe leni llafet injoranta

 21. Flamur says:

  Pse e shani more komentues ai po ben punen e tije ne sherbim te serbve. Ata po e mbajne me buk. Si I thone nje fjale qeni ku ha leh. Mjer per popullin Shqiptar qa presidenti ka.

 22. doktori says:

  President qe i flet gjuha para mendjes ..ne kemi Turp: Do te citoja vetem nje DY rroksh te Sadiut (Sadi Shirazi dijetari madh arab,qe ka jetuar rreth 800 vjet me pare) per presidentin tone: “O fole sic flet njeriu me mend/ O hesht si kafshet e rri ne vend!”

 23. Bena says:

  Even perpara zoti Rama,ti ke lene mbas shume burra me te mire se bujo nishani pa mustaqe, Je I nderuar dhe i respektuar EDI RAMA

 24. B.t says:

  Cfare prisni nga Jari.Ai u vu per kukull.

 25. Xyz says:

  Kur te erret syte do te thote te ka ikur mendja.1.ne Shqiperi nuk jane 40% qytetqre shqiptar por jane mbi 85%, prandaj korigjohuni ne te shprehur.2.fatkeqesi qe institucioni me i larte te dale hapur kunder qeverise dhe per te perkedhelur “emeruesit ne ate post” harron rolin per paanesi, mbeshtet ide politikanesh apo intelektualesh qe per interesa vetiake vrasin etnikisht shqiptaret. 3. Ne nderin etrashegimise shqiptare,, menjanohu se “gafat”e qellimshme ka kohe qe je jashte loje. Se fundi te kuptohemi kritika eshte jo per institucionin por per personin qe gabimisht eshte “emeruar”atje. XYZ

 26. dritani says:

  Sa here flitet politikisht per Kosoven, me kujtohet Beria qe thoshte te mos firmosej Rambujea!

 27. Ergys says:

  Do mbahesh mend si presidenti me legen i historise. Me te ver8 jam socialist por e kam pas pak respekt x Bamir Topin kur ishte President… Per ty Jari vec neveri kam kur te shoh,nuk te ngjall asnje emocion si kryetar shteti. Cope muti me 2 sy

 28. XHIM XHIBOKSI says:

  Edi vazhdo e thuaj atyre koketrasheve qe nuk deshen te firmosnin Rambujene sepse merrnin udhezime nga shpellari Sali, qe çirrej si egersire se nuk duhet ta firmosni se do tju gjeje hataja ju, pasi Amerika do tju lere ne balte,koha vertetoi qe jo vetem qe nuk ju shkoi por u be ajo qe thane njerzit me mendje te qarte se kishin prane AMERIKEN qe e beri ralitete ate qe tha dhe sot ky gjytrymi qe e çoje rryma ne president se ai vetem president nuk mund te jete,dhe une ndihem keqe pasi nuk perfaqesohemi drejte nga ky pinjolli keq i Shpellarit Sali,ky eshte presidenti me i dobet pas Rexhep DEDES ,ligjero se ke AMERIKEN ME VETE DHE 80% TE SHQIPTAREVE.

 29. Dr. Vehip (Veip) Proda says:

  I nderuari President i Republikës së Shqipërisë,
  Si qytetar kam të drejtë t`Ju pyes: Me Kryeministrin, por edhe me organizmat e tjera më të larta të shtetit dhe të pushtetit, i keni biseduar dhe i keni vënë në dijeni për informacionin lidhur me platformën e Serbisë, për shmangien e Kosovës nga negociatat dhe për strategjinë e Beogradit, për fokusimin e marrëdhënieve me Shqipërinë, me qëllim justifikimi se këto përbëjnë marrdhëniet me shqiptarët, deklaruar nga Ju në emisionin InfoBox të RTV Dujagjini, të Kosovës? Nëse po-si dhe nëse jo-pse? Për çfarë pajtimi, koordinimi, respekti të ndërsjellë e keni fjalën, të cilat duhet t`i udhëheqë Kosova? Kush e ka realizuar deri më sot dialogun me Serbinë, Shqipëria apo Kosova? Kush është ulur në Bruksel në bisedime me Beogradin, Tirana apo Prishtina, Edi Rama apo Hashim Thaçi, Isa Mustafa, e të tjerë drejtues të lartë të Republikës së Kosovës? Po në Këshillin e Sigurimit të OKB-së, kush ka raportuar për marrëdhëniet shqiptaro-serbe dhe ndërsjellas, Tirana apo Prishtina dhe Beogradi? Përse marrëdhëniet e Republikës së Shqipërisë me Serbinë dhe ish-Jugosllavinë kanë qenë dhe janë aspak normale, të acaruara, të dyshimta? Si kryetar i Republikës së Shqipërisë, e keni detyrim kombëtar, shoqëror dhe politik t`i sqaroni këto pyetje, për të shmangur çdo mjegullnajë në Shqipëri, në Kosovë, në trojet e tjera etnike shqiptare në Serbi, në Mal të Zi, në Maqedoni, në Greqi dhe në diasporë, sepse Ju përfaqësoni unitetin e popullit, jeni “gardiani” i Kushtetutës dhe përfaqësuesi më i lartë i shtetit shqiptar-Republikës së Shqipërisë.

 30. Vlonjat Kocul says:

  Z. President,
  ju i perkisni kesaj 40% ne Shqiperi apo jo?
  Sa turp z. president, treguat sa anti shqiptare qe je!
  Cfare pjelle je dhe politiken e kujte bene?

 31. Gazeta 24/1 says:

  Sa here situata ne Serbi e kerkon, Mareshalli , Antishqiptari me i madh i 100 viteve te fundit, eshte ushtari i pare i UDB-se qe hidhet ne sulm kundra shqiptareve, ne Kosove, Shqiperi e kudo jane.
  Asnje njeri me mend ne koke nuk i harron faktet dhe ngjarjet:
  – A nuk ishte SaliQëni qe e etiketoi UÇk-ne nje organizate terroriste?
  – A nuk ishte SaliQëni qe eleminoi e burgosi ne Shqiperi lufetaret e UÇk-se deri edhe Komandantin Thaçi?
  – A nuk ishte SaliQëni qe theu embargon nderkombetare dhe furnizoi me nafte makinen serbe te luftes kundra UÇK-se, sikurse e ka pranuar vete, mbas denancimit nga Mali i ZI?
  – A nuk ishte SaliQëni qe luftoi deri ne fund qe Kosova te mos e nenshkruante Marreveshjen e Rambuje-se?
  Kaq nuk mjafton? Akoma shqiptaret duhet te vuajne nga ky njeri pervers dhe mashat e tija te ndyra?

  Shikoni Kryetari i klubit “Klubi -Ec përpara të çafsha ballin”, “Bujari ju dëgjon”- si nje lecca culo i bindur dhe po aq i ndyre, zvarriset si nje gaforre duke leshuar edhe jarget e tij te ndyra, mjafton te zbatoje urdherat e Mareshallit-”antiserb”!???? dhe ”patriot”!?? – qe se ze gjumi per t’ìbere gropen shqitareve.
  Fare e keqe, shkofshi e mos ardheshi!

  1. ruzhdi says:

   z.Sali Berisha dhe Edi Rama si Politikan te ikin menjihere te marre FUND kjo hasmi e pakuptimt ne mesi Shqiptarve te rikthehet Paqja.

 32. NICK says:

  NUK JENI PRESIDENTI IM. JE I KATAPULTUAR. JE POLITIK. BEHU BURRE NJEHERE , SI MOJSIU, PERPPARA VDEKJES TENDE POLITIKE. HISTORIA TA KA BERE VENDIN GATI.

 33. Treviso says:

  Zoti Mejdani, po tani si ta quajme presidentin tone? Me jep nje pergjigje, se nuk e kam per edukate ta ofendoj.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *