Pse gjithë ky sulm për Majlinda Bregun?

miraNga Mira Kazhani

Kur kam nisur të punoj si gazetare këtu e 16 vjet më parë, ditën e parë të punës nuk do ta harroj kurrë. Jo se nuk dija ku ndizej mikrofoni, as për sjelljen intimiduese të atyre që bënin sikur kishin shpikur gazetarinë, por për një sherr me gishta në vesh të shefes se politikës në redaksi me një gazetare që ishte relativisht e vjetër për mendjen time, (me përvojë dy vjecare). Ishte koha e KPD- së famshme socialiste dhe gazetarja ishte kthyer pa ndonjë lajm të vecantë. Shefja e pa me ca sy dhe i tha: “ Nuk ke burime?! Atëherë flirto më dy tre deputetë dhe sill lajme”.

Nuk isha e sigurtë për kuptimin e mirfilltë të emrit abstrakt  “flirt”, dhe në shtëpi hapa fjalorin shqip-shqip.  E mësova njëherë e mirë. Nuk kishte krevat! -Të paktën, thashë me vete, që Nevrikja e redaksisë nuk kish shkuar aq larg sa mendova në ate cast. Në fakt asnjë punë nuk është si të punosh arën.

‘Pasion, dedikim, sakrificë, sukses, dështim, gënjeshtra, tradhti, flirt, spiun, të shesin, shet, të shajnë, shan dhe për më tepër mësohesh me të gjitha këto, sidomos në media dhe politikë. Më ka rastisur shpesh këto kohë të lexoj statuse dhe shkrime, ku përdoret fjala flirt dhe,  edhe pse e kam lexuar mirë në fjalor gjithmonë ajo sec ka një konotacion që të con në mendje krevatin. Gazetarët i akuzojnë se flirtojnë me politikanët dhe këta të fundit, se flirtojnë me njëri-tjetrin. Për hir të së vërtetës lajmi më i keq është ai i afrimit të gazetarëve me politikën. Mes nesh është në modë dhe ka një garë se kush është më afër tyre.

Madje nëse nuk i takon, nuk pi kafe me disa prej tyre quhesh gazetar i dështuar. Është një kod i vënë nga etërit e gazetarisë dhe që të gjithë e kemi ndjekur me sa fuqi kemi. Kush më shumë e kush më pak, kush me dhurata e kush thjesht me një fjalë të mirë. Pa dyshim që takimi i gjahtarit me gjahun është një ogur i keq për fjalën e lire, por kjo është një cështje që do kërkoj më shumë sesa kohë, kurbanë. Po t’ja nisja sot nga fillimi dhe po të kisha patur mësues të mirë gazetarie do kisha qëndruar me rreptësi larg cdo afrie sepse këshilla më e mirë është izolimi. Një gazetar i mirë nuk ka miq edhe pikë. Por ndryshe për një politikan. Një politikan i mirë ka mik edhe kundërshtarin, nëse i lipset të mirës së vendit.

Ndoshta jam e vetmja e “cmendur” por fotoja e kryeministrit Rama duke pirë një kafe me deputetë të PD, mu duk kaq normale dhe po të isha pak më injorante do thoja kaq perëndimore. Ne si gazetare nuk kemi punë të pimë kafe, por ata do bënin mirë të “flirtonin” të pinë kafe e të japin dorën se kështu ndodh në demokraci. Gjëja më e shëmtuar për të cilën duhet të bëjmë emisione e ti biem tastierës janë sherret që ata bëjnë në parlament. Fakti që zihen, nuk do të thotë se janë burra të mirë e gra të mira. Vërtet përfaqësojnë bindje dhe vota të ndryshme, por nuk janë aty për sherr e batuta, por për të bërë politika të mira për qytetarët e tyre. Për fat të keq jemi infektuar të gjithë dhe sillemi rreth të keqes sikur ajo të jetë e vetmja shprese. A thua se kur ata nuk përshendeten po bëjnë punët e tyre mirë! Pse kaq kategorik, më shumë sesa me fakte me thashetheme anatomike. Realisht unë mendoj që Majlinda Bregut nuk i duhet një foto për të justifikuar një kafe me kryeministrin.

Nëse kryeministri i telefonon apo shkruan Majlindës kjo nuk e dëmton vendin, përkundrazi. Si mundet një kryeministër mos të komunikojë me kryetaren e këshillit kombëtar të integrimit? Madje e ka detyrim të raportojë një herë në vit tek kryeministri dhe Presidenti. Pse kur politikanët nuk takohen i shajme dhe kur takohen (nëse takohen se nuk kam parë ende nje foto, screenshot apo kronike lajmesh) prapë i shajmë.

Pse gjithë ky sulm për Majlinda Bregun?

E kam ndoshta një përgjigje: Majlinda po sulmohet sot se nuk ka shok e shoqe në gazetari dhe nuk i ka nën kontroll portalet. Të paktën një gjë të mirë e paska bërë !.  Unë që po e mbroj sot nuk jam një shoqe, por po zgjedh rolin sepse ky sulm nxjerr tym. Unë e kam patur pedagoge Majlinda Bregun si dhe shumë gazetarë të brezit tim. Si pedagoge ishte e preferuara e gjithë kursit. Oratore, garipe dhe e zonja në punën e saj. Gjatë kohës kur ishte në pushtet i kam telefonuar njëherë kur më kapën shkurtimet ne Klan dhe mendova të gjeja një vend pune në zyrën e shtypit në ministri. Nuk mbaj mend a u përgjigj ndonjëherë, por nuk i mbajta inat dhe sot e kësaj ditë e takoj me përzemërsi si pedagogën e ditëve të bukura të studentllekut. Sic e kuptoni,  nuk kam ndonjë borxh që ta mbroj Majlindën dhe uroj të jetë kuptuar që po flasim për një standard. Madje nje cante që ma premtoi dikur kur shkruaja rubriken “Lunch” nuk ma dha kurre :).

Majlindës nuk i duhet një foto të dëshmojë që si ajo ka edhe të tjerë që kryejne mëkatin e dialogut me kundërshtarin. Ne nuk jemi në kohën e Berishës edhe pse Majlindës i ngjall nostalgji doktori,  dhe karma të ndjek sic e shikon zyshe. Argumentat me armiq janë shkollë e vjetër e idhullit tënd dhe të pish kafe me kryeministrin është kaq normale. Herën tjetër na dërgo një selfie ? dhe po pate mundesi një screenshot.

(Gjithmonë nëse je ti që i bën)

REMOTE_ADDR:[]

28 komente në “Pse gjithë ky sulm për Majlinda Bregun?”

  1. Skypion says:

   Nje portal,qe nuk e fsheh simpatine ndaj Majlinda Bregut, ka nje rubrike qe quhet “pjeshkat e rilindjes”.
   Cuca nga Burreli,pordhacja qe ” vuan” nga ajo qe artisti simpatik Robert Aliaj Dragot e quan “sindroma e trangullit ne goje”,megjithate,mund te jete e denje te behet pjese klubit te “pjeshkave te rilindjes”.
   Eshte klub i gjere,ay i pjeshkave te rilindjes.Ka shume femra aty,politikane dhe gazetare.Nderkohe,shume te tjera presin qe te behen pjese e klubit.
   President i klubit eshte Edi Rama,qe per here te pare,po e them ketu,ka nje merite,qe nuk mund te mos ia njohim: ka njelloj terheqjeje te cuditshme per nje kategori te caktuar femrash.
   Jam munduar ta shpjegoj arsyen,megjithate e kam patur te veshtire,sepse Rama nuk eshte ndonje sex simbol.Por,mendoj se ka te beje me te qenit cun trendy i Kryeqytetit,nga nje familje e njohur e kryeqytetit,me histori te shumta me femra,disa prej te cilave te famshme,si aktorja e njohur,apo te bukura si moderatorja e njohur e Klanit,kjo eshte kryesorja,qe per nje kategori te caktuar femrash,eshte nje afrodiziak i fuqishe;mbase afrodiziaku me i fuqishem(sa me shume histori te kete me femra nje mashkull,sidomos,kur keto jane te famshme dhe te bukura,aq me shume eshte i pelqyer nga femrat te tjera).Kjo eshte arsyeja kryesore,por e nderthurur me te qenit edhe batutaxhi,domethene i gojes,ne kuptimin qe i japin femrat oratorise,artist,piktor,publicist,apo edhe shkrimtar, megjithese medioker ne te gjitha – por te mos harrojme se femrat,pikerisht keto lloj artistesh e shkrimtaresh duan,mediokrit dhe jo ata te talentuarit e merzitshem,per te mos folur per gjenite e shemtuar – dhe me te qenit politikan i suksesshem, te gjitha keto bejne nje amalgame shperthyese afrodiziake,se ciles nje kategori e caktuar femrash e kane te veshtire t’i rezistojne,aq me pak shushka mesatare,si kjo fendsha Kazani.
   Po c’ne kjo socialiste – qe ka kapur qiellin me dore,qe kur idhulli Rama e ftoi ne festen e fundvitit vjet,madje edhe mbajti fjalim qe me siguri ishte shkruar ne nje gjendje transi paraorgazmike – mbron nje demokrate si Majlinda Bregu??!!
   Cudi ee?!
   Jo,nuk eshte aspak cudi,sepse edhe demokratja ne fjale,ben pjese ne klubin e “pjeshkave te rilindjes”.TAshme nuk ka shqiptar qe ndjek politiken,qe te mos kete vene re,njelloj pershkenditje ne syte e demokrates sone,kur ndesh me ato te RAmes,nje perskuqje ne faqet e saj…apo edhe nje ekzaltim kur Rama i ben asaj ndonje kompliment…!E kane vene re te gjithe,aq sa nuk ka media,te majte apo te djathte,ku nuk eshte parodizuar,te pakten njehre, kjo magjepsje e Bregut prej Rames.
   Dhe ja ku dalim tek ajo qe po e quajme ne moment: ” diplomacia e pjeshkave”… pjeshka mbron pjeshken!
   Mund te thote dikush,se do te duhet te jete e kunderta,per shkakun e perjetshem te xhelozise.
   Mund te ishte,sic mund te thoshte dikushi hipotetik,por jo ky rast.
   Jo ky rast,sepse pjeshka nga Burreli ashtu si te gjitha provincialet,per te treguar se eshte moderne,i zgjeron kufijte e modernitetit,aq shume sa edhe vete femrat moderne kryeqytetase,mbesin me goje hapet nga kjo cuce moderne!
   Aq moderne eshte cuca,sa shoqen me te ngushte ka dashnoren e dashnorit…

  2. ben says:

   O goce
   a) nje deputet I opozites nuk eshte per ti bere fresk maxhorances sepse ky eshte deformim I demokracise. Dhe kjo eshte moralisht e denushme edhe ne vendet me demokraci te konsoliduara e jo me ne nje hashasho-demokraci si yni.
   b) te besh foto vjedhurazi per ti publikuar si paparazz 2 leksh nderkohe qe ke qene petagog gazetarie eshte niveli me i ulet I gazetarise dhe I moralit profesional per me teper qe kete ta shfrytezon pushteti .
   c) Nese nuk ke asnje ndikim te portalet dhe kerkon ti mbyllesh me ligj sic kerkon kjo majlinda me kepuce te shtrenjta dukesh me shume si inkuizitore se sa si mbrojtese e interesit publik.
   PS: nese ti moj vajze nuk e njeh nuk e ke shoqe majlinden sic pretendon me fal po ti je shume shume cheap si njeri qe I kerkon nje te panjohuri te te dhuroje nje cante. Dhe kur nje njeri me nje personalitet te tille mundohet te shesi moral behet jo vetem qesharak po edhe I peshtire.

  3. Daku says:

   Miza Kazanit i duket vetja VIP po te shkruaje per VIPat. Njesoj si miza maje bythes se kalit qe zukat e kenaqur nga duartrokitjet e publikut ne nje piste garash

 1. Anja says:

  Tu hap barku ty mi Mira per Majlinden!Po hajt mo shkruj noi gje mos ngelesh pa gje i thone kesaj!

 2. neutrino says:

  Na preke shume

 3. anamaria says:

  Nje shkrim pa lidhje…kujt po i bie ndermend per kodren mbas bregut ??.. normal , nuk pritet me shum nga kjo lloj gazetaruce…
  Dhe nje pyetje kam moj Mira , se nuk po e gjej dot ne Fjalor ..
  Cfar dmth garipe ????????????????????

 4. anila says:

  Jo Mira jetojme e kohen e Rames ku mbiemri yt nuk eshte Kazhani por Kazani.

 5. Flash says:

  Ja e more dhe canten. Jo keq si honorar per nje hartim kaq te dobet.

 6. Zefi i ministrise says:

  Dhe Majla po kete bente per kundershtaret.E harrove egersine e saj kur qe ministre.Cte mbjellesh do korresh.Aty duhen shekuj te normalizohen raportet njerezore.PO Majles nga i erdhi ky luk e rrobat firmato?Ka ndonje burim gazetarie per kete ndryshim gjigand ne standartin e saj?Pak flirt majtas e djathtas shperblehet shume per tipa si Breckat e bregut.

 7. TJ says:

  Ara duhet punuar Mira! Respekte!

 8. lufte dhe paqe says:

  Ca ka te mire ky artikull ta dime njehere…. moj Mira me 16 vjet eksperience gazetarie po me habit… me je dukur gati amatore tek Wake Up… supergafa ke bere atje… supergafa tek ky artikull gazetaresk… mos harro ti marresh canten Majlindes hahaha … tani qe me kujtohet edhe nje blogereje qe kishe ftuar tek Wake Up i kerkove rrobat…. nderro profesionin fakire…

  1. Lili says:

   Best commentfor this shit.
   16 vjet gazetari e kete prodhim…. duhen edhe njeqind vjet qe te kuptoje abc ne e gazetarise…
   Imagjinoni ne bote nje gazetare qe kerkon nje cante nje politikane ne boten normale,
   Les bras m’en tombent thone francezet…

 9. V says:

  Ishallah po kap canten

 10. enter dobici Janulles says:

  Na paska hap fjalorin per fjalen flirt goca hahaha , lere fare se na mellengjeve fare me Majlinda Prudentinon.

 11. Bashkim says:

  Ky nuk eshte shkrim gazetarje,por pacavure. Gjithe qellimi ishte per te treguar se Majlinda nuk te paska dhene canten e premtuar. Ju znj.Mira do ishte e udhes ta pyesnit Majlinden se sa ka paguar per te qene deputete liste(e ka pohuar vete se ne kete parlament deputetet kane hyre me para) dhe jo te merresh me flirtimin,qe per ju gazetaret dhe soji i Majlindes ja keni kajt nanen(thote kosovari) ne krevat,nen krevat, anash krevatit dhe kudo

 12. andromeda says:

  Për Majlinga syltiashen mund të kesh një konsideratë, por përderisa i ka shkuar pas çobanit të Vicidolit për vite me rradhë ajo mbetet njëra nga mëkataret e pushtetit berishian dhe s’do e ketë kurrë besimin e publikut. Ajo bën sikur është kundër vijës politike të PD-së, por në thelb vijon të bëjë lojën e saj të pistë me dy porta.

 13. Ergisa says:

  E sigurt eshte qe tani do ta marresh cante e premtuar!

 14. s.h. says:

  Ka ca kohe qe nuk e vizitoj shpesh temaonline , pikerisht sepse ne te kane vershuar ” anonimet ” e porositur nga shqupi …duke lexuar komentet per kete shkrim, krejtesisht normal dhe korrekt , nuk te mbetet vec , te lexosh vetem shkrimet , komentet absolutisht nuk ia vlen…

 15. Qytetare says:

  Analize esell dhe e sakte nga nje gazetare qe i shikon gjerat nga perspektiva e interesit publik, jo nga perspektiva e interesit te saj te ngushte personal. Bravo, Mira!

 16. beni says:

  Mira, e lexova artiullin dy here, nje here ne mengjes heret kur nuk kishte asnje komnet dhe tani per se dyti,pasi me te thene te drejten me pelqeu per disa arsye. Kisha ne plan te komentoja per disa aresye.
  Se pari, mu duket naive dhe e sinqerte, por me njefare karakteri dhe integriteti ne ato fillime e punes tuaj. Uroj te jeni me kete stature edhe ne ditete e sotme pas 16 vitesh.
  Se dyti, nuk e kuptoj pse nuk nxjerr perfundimet e duhura per Majlinda Bregun, vetem duke u nisur nga ato fakte qe ti permend ne artikull.
  Nuk ta hapi telefonin dhe nuk te ktheu pergjigje kur ishte ne pushtet.. A e dini Ju zonja Mira qe ky lloj lideri ishte shkeputur nga populli qe perfaqesonte dhe nuk donte tia dinte. pse e fal kaq lehte kete veprim te saj, kur kishte per detyre te reagonte. Sot cdo njeri, njeri, ne fund te dites, sheh thirrjet e humbura dhe mesazhet en telefona e in box per te reaguar, pasi eshte detyrim njerezor. Pra ajo nuk reagoi, pasi filloj flirtin me kriminelete dhe me qylaxhinjte, me lidershipin e komunist te PD-se dhe iu erresuan syte, filloi bisnesin dhe tregtine me bashkeshortin dhe kush ishte ti qe do merrej me ty.
  Tjeter, “megjithese paska idhull Berishen thua”. Atehere pyetja eshte pse nje vajze e “zgjuar” si Majlinda eshte verbuar kaq shume pas nje plaku matuf, komunist dhe imoral politik. Cfare e shtyu, flirti i saj me nje gje imorale, ate qe ti si aetare nuk e bere ne kohen e idealizmit tuaj profesional.
  “Nuk ka shoke gazetare Majlinda dhe po e sulmojne”. Pse nuk paska lene kaq vend kjo zonje, ministre, deputete, mirrte suiten me 10 gazetare ne Bruksel e u shkonte, per look-un e saj dhe nuk paska nje shok. Kjo tregon se ajo ka qene fallso, nuk ngeli me ministre, as shok, as njeri, kishte dhe ia bente karrigja e dhunes qe ajo kishte kapur. Sot nuk i flet kush, pasi ishte dhe eshte askushi.
  Edhe nje porosi, nese jeni kaq naive, mos u rreshto shpesh me humbesit, si puna e Majlindesit pasi do te kushtoje. E kam provuar shpesh, kur perosnaliteti yne i qendrueshem e njerezor, prekete nga situata te tilla kur te gjithe sulmojne njerin ne dalim ne mbrojtje te tij.
  respekte

 17. Ana says:

  Pse merreni me fjale boshe dhe nuk shikoni qellimin e shkrimit te Mires.Thjesht e bukur.Deputetet e opozites kane te drejten e Zotit qe te bisedojne me kryeministrin,te pine kafe me te dhe askush ska pse ti shikoje shtrember e aq me pak te shkruaje shkrime neper portale me tifozllek.Aq me shume Majlinda Bregu qe eshte kryetare e komisjonit te integrimit.Le te mendojne dhe deputetet e tjere te opozites si ajo dhe jo te bejne te kunderten duke e nxire vendin ne sy te Europes dhe botes.

 18. Leny says:

  U KUJTOVE ne moshe te madhe te beheshe sexy o majlinda bregu. nuk je me e mire se ato loket e pd-se arenca trashani dhe voltana ademi moj ftyre-pele.
  lepirse bythe e sales dhe lulit kur ju frynte era ne favor.
  mos harro se do skanohesh per pasurine.

 19. B. K says:

  TË KAM FIS e GJAK, moj
  RRUFE e KIJESHISË!

  “Vetë bukuria YTE, na qenka një kob”, – MJEDA.

 20. Hazalli says:

  Nje gje kam vene re ne komentet e te “ashtuquajturit Shqipion”,vetem shan ne menyre “filozofike”, ben nje renditje athua se eshte komentuesi i paguar i redaksise se gazetes Tema per te shtuar tirazhin e “komenteve”.Sot ma mbushi mendjen plotesisht qe keshtu eshte dhe qe eshte loje e kesaj redaksie.Hallall te kofte or tej! I lutem kontrollit te mos e fshije me aresyen “Kjo eshte thene njehere”.

 21. Hazalli says:

  Nje gje kam vene re ne komentet e te “ashtuquajturit Shqipion”,vetem shan ne menyre “filozofike”, ben nje renditje athua se eshte komentuesi i paguar i redaksise se gazetes Tema per te shtuar tirazhin e “komenteve”.Sot ma mbushi mendjen plotesisht qe keshtu eshte dhe qe eshte loje e kesaj redaksie.Hallall te kofte or tej! I lutem moderatorit te mos e fshije me aresyen “Kjo eshte thene njehere”.

 22. Engjell says:

  Une e dua Miren…sepse shume te ngushte e kishte biren…

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *