Duke degjuar fjalen “fjalamane” te Trumpit

Piro Dollani

trump

Jam duke degjuar fjalimin e Trumpit ne Getysburg, te Pennsylvania, fjalen e tij programatike se çdo te beje 100 ditet e para pot e behet President: Ja çdo te beje:

E nisi me simboliken e Gettysburgu-t ku Linkolni mbajti fjalimin e famshem per te bashkuar popullin amerikan mbas Luftes Civile, dhe ky me kete fjalim do te bente thirrje per bashkim. Dhe ja sese vazhdon ta beje bashkimin: ka rreth dhjete minuta qe ka filluar vetem duke vjedhur akuza, pas akuzash ndaj Hilarise, shtypit, sistemi qe eshte manipuluar, kompani te fuqishem qe s’paguajne taksa. Vertet ka fytyre te beje akuza Z. Trump, per kompani qe s’paguajna taksa sipas mendjes se nje njeriu qe ka vite e vite qe s’paguan asnje dollar taks, dhe krenohet qe ka disa vite qe nuk paguan taksa. Dhe mbasi eshte marre edhe me gjithe ato qe gra qe e kane akuzuar, pastaj recitonn si gjithnje sesa “ e shkelqyeshme” qe do te jetee ardhmja e amerikes, pa treguar asnjehere, le ta perserise perseri, ASNJEHERE, sesi do t’I realizoje gjithe keto mrekulli qe thote dhe qe “planet e tij” mbarojne me frazen “ju do te habiteni vete sesi do te behet.” E njejta formule qe kur I thua qe pse shan emigrantet, pse i trajton femrat keshtu, pergjigja e ketij TRUMPI, s’ka njeri qe I respekton femrat me shume se une; s’ka njeri qe i respekton emigrantet me shume se une. Dhe tani qe une shkruaj keto, ai vazhdon me citate sesi do ta beje te mrekullueshme ameriken, por me fjale, me fjale , me fjale, pa asnje plan. Dhe askush nuk duhet te harroje se ky njeri eshte I vetmi nga te gjithe kandidatet per president ne keto 40 vjetet e fundit, nuk pranon te tregoje taksat e tij. Pasi deklarimi i tyre do t’i zbuloje nje ane tjeter te karakterit te tij, ashtu siç video tregoji sesa shume ky narcisist VLERESON FEMRAT. Po e mbyll me kaq kete shenim, nderkohe qe ai vazhdon me fraza boshe, te pa mbeshtetura me argumente sesi do te beje ameriken Great Again. Words, words, words. . . do te bej kete e do te bej ate, por sesi do ta bej vetem ai e di! Dhe simboliken e Gettynsburgut po perpiqet qe t’i jape nje kuptim te ri, jo ate te bashkimit, ate te perçarjes. Fatmiresisht dhe fjalimi i tij mbaroi. Po te ishte gjalle Shakespeare do te thoshte: words, words, words!

REMOTE_ADDR:[]

5 komente në “Duke degjuar fjalen “fjalamane” te Trumpit”

 1. Mania says:

  Ore traper fansa dhe gazetare! Trumpi nuk ka cfare humbet, populli po. Cfare do te thoni neser kur klintoni juaj te fitoje dhe t’ju fuse te gjatin.
  Keni per ta kerkuar te gjatin e trumpit por nuk do ta gjeni dot be sepse klintoni nuk do tju lere pa jua bere shurren ne tru e mbi fjoke !!!!
  Do te flasim prape.

 2. Mania says:

  Ore traper fansa dhe gazetare! Trumpi nuk ka cfare humbet, populli po. Cfare do te thoni neser kur klintoni juaj te fitoje dhe t’ju fuse te gjatin.
  Keni per ta kerkuar te gjatin e trumpit por nuk do ta gjeni dot be sepse klintoni nuk do tju lere pa jua bere shurren ne tru e mbi fjoke !!!!
  Do te flasim prape….

 3. Beni Usa says:

  Or ti Pidho Dollani po ke fol si “professor” nga Verca,dhe s’ke fol aspak si sulovar I thjeshte nga Janca ,kete ta thote nje sulovar tjeter me prejardhje nga Brasniku,po qe jeton ne Pennsylania

 4. Darius says:

  Tramp Clinton jane nje mut i ndare pergjysem.

  Ne cdo cep te botes,popullsite jane dele dhe barinjte zgjidhen sipas interesit te Oligarkeve.

 5. loni says:

  Darius,,,,,,,,,,,,,,nje German si Trump nuk perdoret kollaj

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *