Mediat greke akuzojnë Vlahutin se ka ndikuar te Hahn për çështjen çame, presion Shqipërisë me veto për integrimin në BE…

okiiGreqia nuk e kapërdin dot deklaratën e Komisionerit Johannes Hahn për çështjen çame. Edhe pse u bënë disa ditë që prej kësaj deklarate, reagimet në Greqi janë të shumta.

Dje ka reaguar edhe Kisha greke, por dhe një sërë mediash të ndryshme, të cilët kanë qenë në të njëjtën linjë.

Portali “Voria” ka sulmuar dje ambasadoren e Bashkimit Evropian në Shqipëri, Romana Vlahutin. Përmes një shkrimi, i cili është pasqyruar më pas dhe në shumë media greke, përfshirë dhe kishën, thuhet se deklarata e Johannes Hahn është porositur prej saj.

Sipas portalit grek, Romana Vlahutin është kthyer në një bashkëpunëtore të Ramës dhe prandaj ajo mbështet Shqipërinë në çdo aspekt. Madje ato kanë shkuar deri aty sa kanë përmendur dhe bashkëshortin e saj, si një njeri i afërt me kryeministrin.“Sa i përket mjeteve që po përdorin shqiptarët, mund të përmendet deklarata e komisionerit Johannes Hahn, i cili kërkonte diskutim për çështjen çame. Ministria e Jashtme greke e mohon kategorikisht ekzistencën e kësaj çështjeje, ndërsa Ministria e Jashtme shqiptare jo.

Reagimi i Johannes Hahn është porositur nga shefja e Bashkimit Evropian në Tiranë. Ajo është Romana Vlahutin, me origjinë kroate dhe reagimi i komisionerit ka ardhur pas bashkëpunimit të saj me kryeministrin Edi Rama dhe një drejtor italian që punon për Hahn. Bashkëshorti i ambasadores është me origjinë serbe dhe ai merr shumë projekte nga Edi Rama në Shqipëri. Vlahutin përgatit vazhdimisht raporte pozitive për Shqipërinë”, shkruan portali dhe që është botuar te “sot”. Më tej qeveria shqiptare akuzohet se po bashkëpunon me turqit kundër Greqisë. Sipas tij, Shqipëria po gjen mënyra nga më të ndryshmet për të rihapur çështjen çame.

Veto për integrimin

Mediat greke kanë shpërthyer në kritika dhe ndaj qeverisë së tyre. Ato kanë kërkuar që të vendoset vetoja për integrimin e Shqipërisë në BE. Portali ka përmendur deklaratat që ka dhënë ministri i Jashtëm, Ditmir Bushati, duke thënë se Tirana nuk i trembet aspak bllokimit të integrimit. “Shqipëria jo vetëm që nuk kërkon falje, por këmbëngul për hapjen sa më shumë të kësaj çështjeje.

Ministri i Jashtëm shqiptar, Ditmir Bushati, e paraqiti si një çështje që prek gjithë shqiptarët kudo që jetojnë, gjatë deklaratave në Parlament. Bushati tha se kjo nuk është vetëm çështje prone, por ka të bëjë dhe me të drejtat dhe liritë themelore të njeriut. Por Shqipëria duhet se nuk trembet një veto nga Greqia për integrimin evropian të vendit. Bushati tha se asnjë vend nuk do pengojë integrimin e vendit. Por pyetja që lind është: Pse Greqia të mos e përdorë veton? A po ndikon dikush tjetër jashtë vendit në sjelljen e qeverisë greke?”, thuhet më tej.

Ajo që vihet re është se mediat greke janë të pakënaqura me qëndrimet e qeverisë së tyre, pasi kërkojnë që të ketë një reagim akoma dhe më të ashpër ndaj Tiranës për çështjen çame. Nga ana tjetër edhe analistë deklarata e Nikos Kotzias pak ditë më parë i cilësojnë jo serioze, por si një reagim të detyruar ndaj kritikave që kanë ardhur nga vetë klane të caktuara greke.

REMOTE_ADDR:[]

26 komente në “Mediat greke akuzojnë Vlahutin se ka ndikuar te Hahn për çështjen çame, presion Shqipërisë me veto për integrimin në BE…”

 1. Hahaha veto “greke” hahahaha humor jevgjitesh parazite po kush ju pjerdh me juve more te mjere rrini urte se mos ju presin ndihmat financiare dhe pastaj filloni e hidheni nga ballkonet si shkerdhata hahahahahaha me shkop koqeve e keni nga Gjatoshi hakut ju vjen ju ben te shkumzoni nga goja ore breke grisur hahahahahaha

  1. Raimond vlonjati says:

   Bravo qeveria shqiptare dhe sidomos bravo Bushati

   Tani po me pelqen Bushati , ja keshtu duhet te flasi gjithmone dhe nuk kane per te rene kurre nga pushteti

   Sala esht mire ne opozite

  2. Spartaku says:

   Xhon! Ke per te pare,se çamet do te jene nje problem i madh,qe jo vetem eshte e pazgjidhseme,por do t’i sjell deme te medha vendit ton.Greket nuk kane per ta lejuar kurre qe çamet te fitojne te drejtat e tyre( te cilat jane te drejta).Ata nuk i quajne te drejta.Keshtu ka per te ecur,siç ka ecur qe nga perzenja e çameve nga greqia e morren arratine.

 2. jevgu says:

  Ka me arixhinj se ju shqiptaret qe nuk late breke te perdorura pa blere te ne dhe tani keni goje e ofendoni

   1. Mbreti says:

    Mja me ket klip tue folun Magjupisht kta grekt e magjupavt t ka…. it!

  1. albi says:

   Kurse ju o Jevgu Grek, nuk late kurve shqiptare pa marre per grua. Ne ju pastruam plehrat nga breket, kurse ju na pastruat racen nga kurvat. Si shperblim, edhe neve ua mbushem shtepite me femije shqiptaresh.

 3. jevgu says:

  Ka me arixhinj se ju shqiptaret qe nuk late breke te perdorura pa blere te ne dhe tani keni goje e ofendoni …

 4. jevgu says:

  Ka me arixhinj se ju shqiptaret qe nuk late breke te perdorura pa blere te ne dhe tani keni goje e ofendoni ……

 5. jevgu says:

  Ka me arixhinj se ju shqiptaret qe nuk late breke te perdorura pa blere te ne dhe tani keni goje e ofendoni ………

  1. qipro says:

   te jan prish damoret e bythes o grekjanulllpedofil 300 evros qi pjerdh budallalliqe nga goja o parazita cm popull jemmenit ptiuuuuu rrace kurvash mjerez me bisht

 6. Shqipe Free says:

  Greqia “Mike e Sali Berishes” le te vere “Veton” ne Sumen e saj…
  Nuk jame Politkane, por si Lexues i rregullt DI TE THEM SE ME TRAKTATIN E LISBONES, nese 26-te vende te Eu-se thone Po per Hyrjen e Shqiperise ne Eu..athere Vetoja e Greqise eshte e pa-Vlere dhe nuk Merret Parasysh….
  Greqia ka KOHE QE E KA VENE VETON PER SHQIPERINE….Ligji i Luftes….Ne fuqi:::dhe Traktati i Miqesise-Shqiperi-Greqi eshte “Laj By….then me shurre” thote Populli Shqipetare…
  RESPEKT PER Zonjen Vllahutin dhe per DITMIR BUSHATIN…lol

 7. Toni says:

  Ky palo minister grek ka qene eksponent i partise se karamanlisit mik i dyshes me te poshtur+tradhtare te kombit one berisha+basha,ky kerkon haracin qe firmosen plerat berisha+basha per paktin detare,veto greke hyne dhe basha-berisha..

 8. "greqia "eshte e = me ISIS keshtu eshte krijuar says:

  U ka mar kisha ne qafe mor te mjeruar.Sa per veto ju nuk u pjerdh njeri se bota e mori vesh se jeni te importuar ne tokat shqiptare .Nuk keni dallim nga ISIS

 9. Kuq e zi says:

  Hahaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa
  Pse akoma ka te drejte vote greqia???
  Kjo fushate bien era mut
  Ktu po shoh hije te nje pakti te vjeter pd-athine qe edhe nje here ve ne shenjester vlahutin
  Kryeministri jobe ka goxha te meta por per greqine ai eshte ilac
  Ka deklaruar haptas nuk me duhet be nqs behem peng i greqise
  Perpara merkel … jepu pak te hane grekeve te gjore se skane fuqi te na shajne

 10. /////// says:

  O jevg ( pa ofenduar askend) ka ardhur dita jone, e lab it e malokut dhe myzeqarit , ka perenduar dita e grekut . Te fala gjithe lypsave te evropes.

  1. Mbreti says:

   Kujna he ti than grek more?? Kto jan magjupa t ka.. it, kamb e krye , edhe te foluren e kan si kor bretkocash te alkoolizuara. Muahahaha

 11. Treviso says:

  Kotzias po luan rolin e kryekriminelit te shqiptareve per miratimin e ligjeve te reformes se drejtesise. Sa ka fituar kryekrimineli me mosmiratimin e ligjeve aq do fitoje dhe Kozias me problemin çam dhe ligjin e luftes.

 12. USA says:

  Shan kaka mutin dhe muti kaken
  Po patet bythe na shani ne – Shtetet e bashkuara te amerikes

 13. USA says:

  Shan kaka mutin dhe muti kaken
  Po patet bythe na shani ne – Shtetet e bashkuara te amerikes ..

 14. l cmen me gjithe lecka says:

  Jevgjit semitike greke kane ngordhur me vakt, por nuk e kane marr vesh akoma.

 15. dash says:

  Nje vend i turpshem,nje gjuhe e njejte me te Saliut,e serbofileve andej dhe e filogrekeve ketej.Greqia nuk rinovohet kurre!Ndersa qe veria shqiptare duan a sduan disa ne politiken e jashtme eshte e pakrahasueshme historikisht me asnje tjeter perpara.Kush e quan veten shqiptar duhet ta njohe kete…

 16. SHQIPTARI says:

  O TE SHKERDHEFSHA JEVGUN APO JEVGEN O TE SHKERDHEFSHA JEVGUN APO JEVGEN

 17. Mbrekullia me e madhe qe mund ti ndodhi Shqiperise ,eshte VETO qe pretendojne greket !
  Aqqqq sa me i madh do te jete qendrimi i ashper kundrejt futjes se vendit tone ne BE ,
  Po , aq e madhe do te jete njohja e ceshtjes came nga Bota !
  Dmth ,do te na ndihmojne jashtezakonishte po na vendosen veton ! ???

  ?. ?. ?. ???????????????????????????????????????

 18. grameno says:

  Pakti NATO,ne krye me SHBAne, arriten qe rusine ta gjunjezojne,nga BRSSse ne rusi,dhe rusia u detyrua te bej leshime te mdha,pse vjen pytja ? ska pas ka ja mbaje,se nje dite do te ngriheshin popujt e tyre do te hanin veten.kshtu ka ndodh dhe me greqin,ajo qe ishte nje anetare e plote e BEse,punonte vepronte kunder atyre vlerave qe i ka nenshkruar dhe vete.EUOPA PLAKE,e pa se grket jan nje popull dianke,te hane persheshin dhe te dhien kalanicen,e sjellen situaten mu aty ku greqia,jo qe do bej VETO ndaje shqiperise,se ska kellqe te bej ate,por do jet e lumture nese gjermanet do ja japin ndonje kest me euro per te mbijetuar,dhe nuk do ta ket lluksin ta veshtiresoje gjendjen ashtu shum te veshtire te popullit greke,ne natyrisht nuk i gezohemi faktit qe greket jetojne keq,por thone per ta pare dikush veten se eshte jo ne rruge te drejte duhet ti shtrengohet laku.Dhe pikerisht ktu gjendet situata greke.e kto te minsitrit te jshtem greke superioritet,jan veq gam gam gam.edhe ju gazeta tema lejoni lloj lloj shkrimi deri ne shkrime me orjetim fashist kunder greqise ketu ne keto debate,kurese neve na bllokoni,kjo nuk eshte e drejte zoteri MERO:

 19. korcari says:

  Greqia duhet te vere veto patjeter. Vetem ashtu mund te vene mend disa qarqe islamiste antihelene ne Shqiperi.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *