“Ty të kemi krenari, punëtor dhe llogaritar. Rrofsh sa malet o njeri, të paçim o legjendar”

ramaEdi Rama është sot njeriu më i komentuar jo vetëm në Shqipëri, por sidomos edhe në Kosovë.

Në kulmin e debateve të shkaktuara nga vizita në Beograd, në faqen e militantëve të PS-së me emrin “Rilindja”, është postuar një poezi për Ramën.

Poezi që nuk ka shumë nevojë për komente!

 

Ecen drejte me koken lart.

Si i thjeshti qytetar.

Le te lehin keta zagart.

Se ty te kemi kryetar.

 

Ty te kemi krenari.

Punetor dhe llogaritar.

Rrofsh sa malet o njeri.

Te pacim o legjendar.

 

Le te flasin te deshtuarit.

Ti shkelim e ti bejme pluhur.

Kane inat keta te mbaruarit.

Se jemi Drejtimi i Duhur…

 

Pune kerkuam pune na dhe.

Kush ne qytet e kush ne fshat.

Lider ti do jesh per ne.

E jo kelyshat demokrat

REMOTE_ADDR:[]

28 komente në ““Ty të kemi krenari, punëtor dhe llogaritar. Rrofsh sa malet o njeri, të paçim o legjendar””

 1. Pandi KORCE says:

  Marrc nga ditet tona.

  1. Lugati says:

   o fjala jote n vesh te zotit marte nga ditet tujase t mijave po rru karin lugati

   1. Edkari says:

    O Edvin o Edvin
    Ku po e çon ti Shqiperin
    Se ti mbrapsht ke hyp n’ kale
    Nuk ke frer e nuk ke shale

    Ç’po i shohin popullit syte
    Maskaralleqe dit per dite
    Fukarallek,skamje,mjerim
    Ti i ke fajet o Edvin

    Qysh kur erdhe ne pushtet
    Thu se erdhi dreqi vet
    Ngrite taksa ule rroga
    Plasen bashke tritoli e droga

    E besoj e gjithe Shqiperia
    Kur the falas shendetsia
    Se fort me mire me ra n’kanal
    Se me shku sot ne spital

    Falas the legalizimet
    Dal ngadal te dolen hilet
    Hiqe ktu ta fut atje
    Na ke bo te hym ne dhe

    T’hysh ne dhe biles prej s’gjalli
    Kur udhehiqesh prej nji t’marri
    ZOT shpetoje Shqiprine tone
    Theja qafen sa s’eshte vone.
    …………………………………………
    Shenim:qe do i perdridhet qafa e do bej mutin ne breke do kemi rastin shume shpejt ta shohim.

    1. "BEJTEXHIU" says:

     Pe Shqiptaret bera nje bejte,
     Militantet per parti.
     Dashuri edhe urrejtje,
     Na i thurin poezi.

     Parlamenti ne Tirane,
     Gazetare te peshtire.
     Dhe poète me ndere me thane,
     kemi njerzit me te “mire”

    2. Durrsaku says:

     Popull shkerdhate ky i yni, po tregon se nuk i shkon boll pershtat puna.
     Jam jashte trojeve ne emigrim duke bere zgjodhjen me te duhur, pasi ketej punohet che jetohet.
     Do isha kthyer pasi che ne Shqiperi jetohet por nje pjese jo e madhe e atij populli ( per motive thjesht kuturore) nuk don te punoje, por te jetoje mire don ama.
     E perseris, per njerez shkerdhata si ty Edkar qe shkruan apo pseudo komunodemokratet, Enver Hoxha ishte e vetmja zgjidhje pasi vuri afganistanasit ne pune.
     Ps. Jo vetem aq, i shk…u robt para/bmrapa dhe pa vazeline te gjithe atyre qe punonin kundra interesave te atij vendi qe e ka bekuar Zoti. Edi Rama ben mire, por ne deshtem che nja 30 vjet te tjera Enverin sa ta mbaronte mire ciklin e edukimit te ketij populli shk….te

 2. Pandi Korce says:

  Marrc nga ditet tona sh Enver.

  1. BACA. says:

   PO O PANDKE , SE ASNJERI E AS TJETRI NUK SHITEN AS BYTHEN E AS VENDIN SI PUNA JOTE.

  2. Taulant B says:

   Ke te drejte Pandi,se eshte bere si ai merhumi meparshem,po keta poshte te keqkuptojne.
   Hajde popull bythqire hajde!
   K..in po iu fusin ata qeveritare gjithe kohen dhe ju prape i doni.

 3. Endri says:

  Po o idiot po shkruani poezi se per kte jeni te mire. Mundesisht merjani rames dhe ne goj.

 4. tironsi says:

  SKANDAL !! E FRIKSHME !!
  Te mendosh qe ka njerez me te tilla mendime, eshte me shume se e frikshme!
  Ja keta njerez me keto.mendime jane mitra qe pjellin ne cdo kohe diktatore!
  Cdo popull e meriton diktatorin e vet!
  Fatkeqesi per pjesen tjeter qe nuk do diktator!

 5. test says:

  Keqardhje nese do ishte e vertete. Kjo tregon se largimi i trurit nga vendi eshte veper e llogaritur nga legenat ne krye te politikes qe te kene mundesi te qeverisin lehte dhe te vjedhin sa te munden duke mbajtur prane njerez te niveleve te tille qe bejne dhe publikojne budalliqe te kesaj natyre
  per Meron – nuk ka problem edhe po nuk e publikuat komentin, te pakten stafi juaj do ta lexoj

 6. bobi says:

  Eshe fatkeqesi per shqiprine qe tipa si ky qe ka shkruare poezin jane shumice dhe jane ndare ne dy krahet politike dhe u thurin poezi lidereve te tyre. Shqiperija do ndryshojne kure keta tipa te jene pakice.

 7. kombi says:

  Kjo eshte dita qe kemi enderruar , DEMOKRACIA ,ku cdo njeri ka te drejten e fjales te shkrimit ,te mendimit te tij dhe per kete duhet te jemi te ndergjegjeshem dhe respektues ndaj cilit do .
  Komentet jane te panevojshme ,nuk mund te jemi kurre te gjithe te nje mendimi . Nuk ndodh kurre ne Europe qe te kritikohet dikush per cfare flet . Vetem ketu ne shqiperi nuk guxon qe dikush te shprehi mendimet e tij me poezi a me kenge .

  1. Lugati says:

   o komb t flasin e te gzojne sa ti dete kari nuk o ktu problemi …dy qeberitare para ktit i kan bo poezi enver hoxhes e sali berishes…problemi osht qi me kto gjona alla KIM JONG SU KOREA VERIUT I HAPNI PLAGET E VJETRA KTI POPULLI..TASHI PROPOGANDA RRIPJELLJES ME LUGATIN KRYEMINISTER QE ESHTE DHE PIKTOR TA BOJE VETE PORTRETIN E VET E T FILLOJNE TA VEJNE NEPER SHPIJA….E NE FUND TE RROJE PARTIA POPULLIT VARI TENEQET

  2. korcari says:

   O komb a e lexove me vemendje vjershen apo poezine e ketyre debilave?Ku na qenka demokracia ketu?Fjala e lire na thua!cila fjale e lire?aty ka urejtje per kundershtarin,diktature edhe bythelepirje.Ta shpjegojne qarte rilindasit:na fute ne pune thone,sikur kryeministri eshte ndermarje shteterore ose koperative e bashkuar!Po ne qe nuk jemi militante,ku do futemi ne pune?kete quan ti demokraci?Shkerdhatokraci quhet kjo!Lexoje edhe njehere mbase e kupton!!!

 8. Lugati says:

  ca bohet si n kohen e enver. jasha ripjellja jasha lugati

 9. denis says:

  parti enver parti enver jo me falini enveri ka ngordhur me kohe po eshte ky enveri i rilindjes edvini parti edvin perti edvin jemi gati kurdoher marsh nga ditet e socialkomunistave o edivin jo nga ditet e te tjerve o edvin

 10. lini says:

  Besoj se legena dhe pisa si ky endri paskan qef me e mar ne goj, kjo esht praktika e jote dmth keshtu ke vepru me qeverisjen shpellareve, po plasni nga inati mor toca, i thon dhe dy mandate te tjetra sic keni fillu deri atehere keni ik per lesh, dhe ju te temes perse i nxirni keto komente se ketu lexojn njerez jo kafshet, per keta hapni nje portal tjeter, kriminelit vicidol i keni kendu keng mor toca.

 11. Petro says:

  O Kombi! Je vertet Kombi, apo mbeturine komuniste? Po ke ne Europe ndonje rast qe populli apo rinia t i thurin kenge apo poezi nje kryeministri, apo mos qofte ndonje diktatori? Merri me radhe:Merkel, Camerun, etj etj, apo ndonje mbreti?Po s ke faj ti, ata qe i thurren poema legjendarit Hoxha, Kadare, Agolli me shoke, sot mbahen nga sera jote si gjeni dhe ikona te kombit, madje thashathemohen edhe per cmimin me te larte te fisnikerise NOBEL.Te na rroc o Kombi, po me keto mendqe ke Kombi po rrokulliset poshte e me poshte neper fusha hashashi.Jam sigurte qe dje edhe Sales do t i kesh kurdisur ndonje te tille, labce apo me cifteli, mos o Zot edhe Sulltanit , apo Megalidhese.Ik o kombi me diplome te blere ha groshe e shiko ate vend pune te falur e mos lesho dengla ketu.Me te tilla shfaqje, e ka marre ferra uraten, thote populli.

 12. adriatiku says:

  Poezia nuk eshte e ndonje niveli dhe si e tille nuk ka vlere poetike, ndoshta vlere gazetareske, por edhe nuk perben ndonje lajm. Nuk e kuptoj se pse e ka perdorur gazeta kete poezi. Kushdo mund te shkruaj e flase lirshem. Une para ca kohesh degjova nje kenge labe qe i kendonin Sali Berishes apo ca me çifteli. Eshte e drejte e tyre, pavaresisht se kush eshte Sali Berisha per shumicen e shqiptareve dhe Shqiperine. Gazetat, gazetaret dhe mediat shqiptare duhet te gjejne formen per te trumbetuar lajmin, pa e cenuar permbajtjen, duke edukuar tek qytetari edukaten, respektin dhe duke e informuar ate objektivisht. Eshte per te ardhur keq, si per shume gjera qe kultura per lirine e fjales pa shprehur banalitete, nuk po ze vend ne ate vend. Se ne fund ai qe shpreh banalitete, i tille eshte vete dhe s’duhet konsideruar si njeri normal.

 13. fieraku NGA ferrasi says:

  O lugati ca po bohet keshtu.
  Kush eshte ky poeti mor vlla se e paska qa( dhi)
  Fare kete poezine.
  Kush eshte ky derdimeni qe i paska hipe preshit.
  Po demokratet e socialiste e lsistet Jane nji o katunar
  Atyne ska cu ben as shba as be.
  E jo do tu besh ti me kete poedhi.
  E MOS na lente Zoti PA b.lepirsa.

 14. beni says:

  Xhaxhi Envef o xhaxhi Enver ,
  Akullore me sheqer…

 15. mirel says:

  Hahaha. Pas Ilir Metes i erdhi rradha ne ne fund Ramiut.
  Parti- Edver

 16. Fryrje says:

  Dole brodhe neper France,
  na e nxorre ne pjatance,
  vec nje peng tash na ka mbet,
  sa cm shkon kur fryhet?

 17. sadna babul ka bidai says:

  CDO GJE KA TE MIREN E VET KUSH HYN NE PUSHTET ,KRENARIA NUK VJEN TE MPOSHT NJE KLASE INTELEKTUALE ,DHE NGREN NJE KLASE TE MESME POR GJERAT, JANE TE SHKRUAR PER TE BERE ATO GJERA QE CDO KUSH I LE MBRAPA DHE KETO I QOJNE PARA . NE JEMI NJE KOMB SHQIPTAR QE ECURIA VJEN POKO -POKO KUSH E DREJTON TIMONIN , DHE PASTAJ VJEN TENXERJA ME PRESION RESPEKTE

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *