Ben Blushi: Edi Rama është në krye të PS dhe kryeministër, prej meje. Por unë tani do ta mund

rama blushiIsh-deputeti i PS-së, Ben Blushi ka folur ditën e sotme te “Studio e Hapur” e Eni Vasilit për largimin nga PS-ja.

Ai tha se shkaku kryesor që u largua nga PS-ja ishte mohimi i të drejtës për të kandiduar në garë për zgjedhjet për kreun e PS-së.

Blushi iu përgjigj kryeministrit Rama, i cili në të njëjtën studio e cilësoi Ben Blushin si shkrimtar që s’ka bërë asnjë punë.

“Edi Rama s’ka kapacitet të vlerësojë punët që kam bërë unë. Një nga këto punë që unë kam bërë i ka prirë Edi Ramës. Sepse për shkakun tim është aty ku është”, tha Blushi.

“Ai është sovjetik, që mendon se edhe librat e një shkrimtari janë pronë e partisë”, vijoi Blushi.

ka kapacitet të vlerësojë punët që kam bërë unë. Një nga këto punë që unë kam bërë i ka prirë Edi Ramës. Sepse për shkakun tim është aty ku është”, tha Blushi.

“Ai është sovjetik, që mendon se edhe librat e një shkrimtari janë pronë e partisë”, vijoi Blushi.

Eni Vasili: Një javë më parë këtu ka qenë kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama që bëri edhe artikulimin e tij të parë në lidhje me largimin tuaj nga Partia Socialiste. Nuk e di nëse e keni ndjekur? Nëse jo unë po e ritransmetoj… Në vazhdim ju thatë që po përgatisnit dy libra, një për errësirën dhe një për dritën. Cila është errësira dhe cila është drita?

Ben Blushi: Në radhë të parë po them se jam këtu, jam këtu për shkak se bashkë me një kolegen time deputete, por dhe me shumë të tjerë kemi vendosur të dalim nga Rilindja, të dalim jo vetëm “de fakto” por edhe “de juro”, për arsye që nuk vareshin nga unë dhe zonja Hafizi, ne vendosëm të divorcoheshim me një parti ku kishim qenë për 20 vite në kushtet kur ajo pushoi së qeni një parti demokratike, në të cilën hyn me vullnet të lirë për sa kohë beson tek një program dhe tek njerëzit që janë aty. Në rastin tonë ky besim u shua me kalimin e kohës. Dua të kujtoj që nën poshtërimin e Rilindjes dhe me një kërkesë meskine dhe frikacake të Edi Ramës u mor vendim personal për mua meskin për të më hequr të drejtën e garës. Kjo ndodhi 6 muaj më parë. Partia më e madhe në Shqipëri u mblodh për të vendosur se Ben Blushi nuk ka të drejtë të garojë për kryetarin e Partisë Socialiste.

Eni Vasili: Kemi qenë në këtë studio kemi folur gjatë…

Ben Blushi: Po kjo është një nga arsyet më themelore që vendosa të iki, çka nuk ka ndodhur kurrë, që një parti të marrë vendim që dikush nuk ka të drejtë gare.

Eni Vasili: Opinionin e kryeministrit e dëgjuat. Çfarë mendoni, e pyeta për largimin tuaj, tha s’keni bërë asnjë punë…

Ben Blushi: Edi Rama nuk ka kapacitetin për të vlerësuar punët me të cilat unë jam marrë, por sigurisht një nga punët që unë kam bërë është fakti që është aty ku është . Kjo është e vërtetë.

Eni Vasili: Që do të thotë?

Ben Blushi: Një nga punët që unë kam bërë në jetë i ka prirë si të thuash Edi Ramës, sepse edhe për shkakun tim është aty ku është edhe në politikë edhe si kryetari i PS. Nuk ka kapacitet për të vlerësuar këtë gjë dhe unë nuk dua t’i hy këtij debati. Nuk kam asnjë interes të bëj debat me anëtarët e Rilindjes, por diçka sigurisht mund ta them. Dikur kur e pashë thashë me vetë çfarë sovjetiku është ky, që mendon edhe se librat e një shkrimtari janë produkt i partisë. Se këtë mendon. Vetëm në kohën e Partisë së Punës ata që drejtonin këto idiotësira thoshin shkrimtarët janë produkt i partisë. Kështu foli edhe Edi Rama, sigurisht është një njeri shumë i vjetër. Unë kam dalë për ta mundur atë dhe të gjithë ata që janë si ai. Është tmerrësisht i vjetër ka 18 vite në politikë dhe kam përshtypjen është duke na lodhur të gjithëve.

 

REMOTE_ADDR:[]

38 komente në “Ben Blushi: Edi Rama është në krye të PS dhe kryeministër, prej meje. Por unë tani do ta mund”

 1. endri says:

  (nisem nga titulli) hajde delir hajde!

 2. Flash says:

  Dhe tani priten te vershojne komentete fyese te te rilindurve sufllaqe. Nderkohe qe Blushi ka thene ” eshte kryeminister edhe prej meje” dhe jo prej meje.
  Po sufllaqeve ju mjaftojne vetem titujt e Temes.

  1. L leshi says:

   O flesh idjoti titulli thote prej meje por ju maloket jeni me te zgjuar…

   1. Flash says:

    Po idioti i sateme! Pikerisht se idiotet si ty lexojne vetem titujt. Edhe ata me rrokje sigurisht.

  2. roni says:

   Kete hyra te shkruaja edhe une.
   Tema eshte bere revole e sistemit
   Tmerr. Ca gazete eshte kthyer.

  3. Qivacis says:

   O pallosh truthari,thjesht,je RROTEkari

 3. Ata votuan Mosndeshkimin e tyne says:

  Qekur u kthye ne humorist Beni?!


  Problemi Beni eshte se ai eshte e keqja me vogel kurse ti dhe Ilir Meta e LuluBasha jeni plehra te verteta te Nanoizmit.

  1. adi says:

   Ke bere 2 gabime thelbesore qe rilindja nuk do ti japi leket e komentit.
   a) ke permendur fjalen “plehra” qe ne keto kohe te trazuara rilindja e ka hequr nga fjalori dhe e ka zvendesuar me fjalen rilindase mbetje.
   b) ke permendur te te keqinjte lul bashen. Qe nuk e shan as shefi keto kohe se me sa duket eshte e vetmja shprese qe rilindja ka per zgjedhjet qe vijne mbas aleatit rilindas te vetem te mbetur idrizit
   Prandaj per sot te iken leket e skedines.

 4. Lexuesi i TemmA says:

  Kesaj i thone ” Te fitosh duke ikur!!

 5. VF.LP says:

  Ti po qe do i shpetosh shqipetaret ti do ti beshe qe te hane me luge floriri, pika qe ste bie ty dhe atyre qe te besojne ty o coban…..

  1. adi says:

   Diskutimi nuk eshte kush I ben shqiptaret te hane me luge floriri.
   Diskutimi eshte kush ju heq shqiptareve mutin e europes qe rilindja ju vuri ne pjate.

   1. Bledi mane-shi says:

    Ti do jesh mesuar me mut vicidoli, prandaj te beka raksion “muti” evropian i rilindjes.

 6. Eva says:

  Qyqa po tallesh,po po te them nje fjale po do ta mash men…dhe kam pershtypjen qe e dini mire ju spitullaqet e Tiranes, qe ne shumice shqiptaret, votojne Ed Ramen dhe jo PS…po mbaje mend

  1. Albi says:

   Zgjedhjet e fundit lokale ku Rama kandidoi si individ mori me pak vota se partia. Pra e ke gabim kete ide.

 7. PO.PO says:

  Ende pa e ngritur ate particken tende, po te del “kallaji” . Ngjan me Kacin e Zi , si dy vellezerit siameze ! Qysh tani, duket se e ke davane te humbur , me keto rreke idjotesish qe nxier per dite nga ajo qeti emban per goje.Ti nuk je asgje tjeter , vecse nje idjot , i zhytur ne enderren tende , per te marre zvarre kete vend . Ti je nje plehre edhe me i neveritshem se kushua yt , njeriu me i pa pergjegjshem , me aventurier , bixhosci , sarahosh i droguar , i korruptuar deri ne fyt , hajdut i pa shoq ,imoral , frikacak dhe cinik deri tek ai ,pra Fatos Nano . I bere nder PSD-se , qe u qeruat , ju plehrat e ketij vendi ! Shpejt do te katandisesh ne vend te Kacit , se tashme atij qeni te zgjebosur po i bien dhembet .Ti nukke asnje te qindeten e aftesive te Edi Rames , edhe pse ai nuk eshte me i miri .

 8. Black jack says:

  Ec o bythqir korce, shoku I Koci Xoxes

 9. Spartaku says:

  Ti Ben Blushi thua se do ta mund Edi Ramen.Me se do ta mundesh? apo me Afizin? I shkreti ti,je bere langaraq. Fjalet e tua jane si nga humnera.Je shume poshte.

 10. FREDI says:

  MENDOJA SE DUHET TEVLENTE SI SHKRIMTAR POR SI POLITIKAN JO ME SHUME SE SHARLATAN

 11. LORA says:

  Mirenjohje socialisteve elbasanas, qe e degjenerun publikisht kete pordhac eksponencial.

 12. xhemi says:

  A ti qeke koqe o Beno, po ca koqe se …
  …ene ty t’kishim mangut o Beno.
  Pse me, keq per ty ishim ne??
  Ne jena keq per ndonje t’hajrit
  po ti o Beno, as te qi e as te lesho….

 13. Bardhi Tolabi says:

  Nuk ke bere asnje pune,o Blush bilbilush,mire te ka thene Ram.Ai nuk flet per librat qe ke bere ti,ai flet per detyren qe ke patur,si antar i udheheqjes te partise dhe detyren qe ke patur dikur,si deputet e minister dhe tash se fundi si deputet i asaj partie.Kjo eshte ajo puna e munguar e jotja,jo librat e tu qe nuk kane patur lidhje me detyrat qe ke patur.Rrogen,per punen e munguar ja ke marre partise,vendin e deputetit ja ke zene partise,ama pune e ketyre funksioneve nuk e ke bere.Ke marre rrogen per hallet e popullit dhe e ke harxhuar per te bere librat e tua…
  Nuk e di se kush eshte “sovjetiku” ne kete rast.Sa per mua sovjetiku je ti,gjate viteve ke marre vetem “leje krijuese” dhe je paguar nga taksat e popullit dhe kuotat e antaresise te PS-se dhe paret e librave ja ke futur bythes tende…

 14. jani says:

  Suxhukun do marresh blush. E kemi gati per ty dhe PD

 15. Bena says:

  Tani e mora vesh une,dmth ti blushi e ke bere Edi Ramen Kryeminister,dhe Ai ty nuk te beri minister,sa keq more Edi na e le blushin pa karrige,e ke merzitur aq shume sa iku dhe na la dhe na keputi ne mes. Edi Rama je me i miriiiiiii

 16. aaaaaaaaaaaa says:

  Keshtu thoshte edhe nano, pas meje vjen historia. Por ne vakt te gjithe e dime çfare shkoi pas nanos.

 17. Kumandar blushi says:

  Ky blushi paska qen koqe k…..komplet,sben gje tjeter vetem se i shton piket rames

 18. Mire Bl;ushi says:

  U Ben ti ke lapacitet dhe njohje si , nipi i Dhimiter Shuteriqit, djali i Kicos, kusheririr i Fatos Nanos dhe dhendri i Abazit , kjo eshte e gjitha.Te tjerat jane koti.Ti i din me mire o cun po more kot, mire ke qene gjithe keto vite tu henger buke kot.Tek “Koha Jone ish si kusheri e me porosi te Tos Qorrit e jo se ishe ndonje gazetar i madh apo kushedi.Ti i din me mire se kushdo si ka funksionuar.

 19. tonini says:

  Ha,ha ha,ky po.

 20. populli says:

  Po pse se rrezove mor bure se more ne qafe veten dhe ne,megjithse mos u merzit se 2017 erdhi dhe fitorja eshte me ty.

 21. spata says:

  Po eshte e vertete .Nano xhongleri i kishte vene syrin postit te Presidentit .Mbasi i kishte mbyllur punet me Saliun, ne zgjedhjet e 2005, vriste mendjen se kush do ta zvendesonte .Pa dyshim qe kishte bizeduar dhe me Saliun per zvendesuesin .Nano mendoje mire i pat thene Sala .Na duhet njeriu yne .
  Blushi si bashkpatriot vlleh i Nanos i vuri syrin Rames .Ai mori persiper garancin dhe u tha si Nanos dhe Berishes se “Ky palloshi do beje sic duam ne “.U binden . Nanua beri hapin e dorheqjes si i mundur me qellim te rikthehej ne politike por tani si President .
  Keto pislleqe u zbuluan shume shpejte dhe Rama pikerishte per kete ka merite.Ktheu gjithe socialistet e ndershem me vete mbasi u kuptua bllofi qe luajti Nanua me Saliun .Filloje dhe lufta ne heshtje per pastrimin e Ps nga keta elemente te tipit Islami ,Blushi ,Malaj,Harasani deri diku Ruci qe ju kundervune Rames me teorite e zbatimit te demokracise se brendshme te Ps .Blushit ,qe i plasi bomba ne dore ,nuk e besoje qe Rama tu prishte planet e thurura nga Nano -Berisha .Ashtu si llafollog, here ne perkrahje e here ne sulme,pergatiti largimin nga Ps qe dihet se ishte i tepert dhe tradhetar i saj .
  Blushi na mburret se do ta mundi Ramen . Shprehje e deshtimit te plot te tij ne politike .Do te mobilizoje vllehet me disa bishta te se shkuares dhe do ti bashkohet fushates elektorale me Kryetradhetaret e popullit Berisha -Basha .

 22. ilia says:

  TI NUK MUND DOT FETEN TATE.

 23. alphade says:

  Beni , Edit t’i hashe mender mutin e mengjezit !! Ne politike nuk flitet me ” kategorike” !!!
  Megjithese nuk kam ndonje simptati kushedi per Edin ,per shume aresye ,por Ti more
  Blush cdo gje e ke bere per babesitjen tende per karrierizem,egoizem ,seder te semure
  ” in extremis” !! Per dijenine tende shqiptaret nuk jane dele dhe te nxjerrin gjuhen kur
  Ti flet me ” altisonsnte” , se do ta mundesh Edin.
  Do nga une plaku 75 vjecar ,mos e mat veten me hijen e mengjezit ,si Ai Spahiu qe na doli
  me tam-tame dhe tash eshte shndrruar ne nje kapul inertesh i hedhur ne Babru .Edhe Ti
  te njejtin perfundim do te kesh packa se mburresh me ato dy tre romane plagjiature te gjy-
  shit tend ..

 24. rony says:

  me kaq shpresoj…se paske nje rrjedhje masive te rende o Blush ……

  ky ja qene momenti qe tu dha te ndaje veten nga politika qe te paska zhgenjyer hehe dhe nese vertete je i letrave te vazhdoje rrugetimin tend aty ku edhe mendon qe takon…por truri yt i shtrember ste le te leah veten te lire se je smirezi dhe deshtak….

  LOOSER !!!!!!!!!!

 25. alphade says:

  Cunat e Temes lutem botoni komentin tim .FLM !

 26. Qyfyr qyfyri says:

  Me cer do me luftu facizmin ,me ibrikun e salepit apo me kokrren e morrit qe e ke sa i kokerr lajthie ,haha po ti s ke as florinjte e skraparit as plantacionet e surrelit .

 27. Faro says:

  Ky pranon te mund me llafe nje refoator si Edi Rama.
  Kaq mjafton per te kuptuar se ku i punon mendja ketij

 28. I urti says:

  O z. Be…n. Me gjithe keto pronocime del gje (fitim) per T’y?.
  Dhe ose edhe fjaleformImi nuk ka rendesi. Eshte mese e qarte eshte QEJFMBETJE e jotja.
  Ti pretendon ta zbusesh kapitalizmin!?. Ke pare cirk ti Beni? Edhe pse i zbutur ariu, luani etj nuk lihen te lire apo jo? Shiko dhe degjo dhe nga ne o’ Beni!
  Kapitalizmi qe thua ti qe pretendon se e njehse edhe une nuk jame i fushes plaget e ekonomise i ka bashkudhetare.
  Ke degjuar gje Ti z. Beni se kush eshte shkaku kryesor i luftes?.
  Misionin qe mbase dhe ta kane ngarkuar vazhdoje, vete e di por çdo qeveri eshte nje e keqe e domozdoshme dhe nuk e di si do jete qeveria qe do ngresh Ti.
  Ke degjuar per bjeleret shqiptare qe nuk i linin fshataret te ngrinin oxhaqe per tymin?
  Se mos u thoshte sulltani. Vete ata shndrroheshin ne kapo dhe silleshin ne menyre kriminale.
  Nuk e di ke tip individesh do punesosh se shqiptaret nuk kane qeder, vetem kur i kafshojne ankohen se kur ndukin te tjeret sua ndien fare.
  Keto sjellje bajraktareske i “rregullon” vetem dajaku i ligjit dhe heqia e te drejtes se profesionit ose te punesimit ne administarten publike dhe jo perbetimet dhe ngasherimet per kapitalizmin e eger qe ke gjellitur “zbuluar” si term.
  Ore z. Blushi! mbase dhe gaboj po ti nuk votove dhe per nje ligj te reformes ne drejtesi me duket.
  Apo demton Edi Ramen?
  Do kesh plot qe do vijne pas teje por mos harro grazhdoi mire dhe do te duhet goxha finance qe mbase dhe je sponsorizuar!

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *