Gjykata Kushtetuese ka marrë një vendim të sinqertë!

Mero-BazeMero Baze

 

Gjykata Kushtetuese e Shqipërisë, ka marrë një vendim të paprecedentë në historinë e saj dhe ndoshta simotrave të saj në vende të tjera të botës, pasi ka pezulluar zbatimin e një ligji, jo për shkak të kompetencës së saj profesionale, por për shkak të pafuqisë së saj, për ta vlerësuar nga pikëpamja kushtetuese një ligj. Ajo mund të shprehej paraprakisht për natyrën antikushtetuese të ligjit, apo për pikat ku ajo nuk ishte dakord, pasi është në të drejtën e saj. Por ajo nuk e ka bërë këtë.

Ajo ka deleguar gjykimin e “Vettingut”, diku tjetër.

Argumenti kryesor i Gjykatës Kushtetuese është se do të konsultohet me Komisionin e Venecias për të marrë një vlerësim për ligjin, ndërkohë që ky argumet i hëngri plot gjashtë muaj kohë reformës në drejtësi, duke e çuar paketën e reformës dy herë në “Venecia”, për të kontrolluar dhe gabimet ortografike.

Vendimi është i paprecedentë, jo vetëm për faktin që Gjykata nuk bëri asnjë arsyetim ligjor të sajin për bllokimin e ligjit, por se përdori të njëjtin mekanizëm bllokimi dhe vonese që ka përdorur Partia Demokratike gjatë procesit të miratimit të reformës në drejtësi. Por nëse një partie politike i lejohet të sillet si e “paditur” me ligjin dhe të “kërkojë” të këshillohet”, Gjykata Kushtetuese nuk e ka luksin të shfaqet e paaftë publikisht për të interpretuar një ligj. Ajo duhet të thoshte sot, nëse ligji vlente, ose jo. Por Gjykata nuk do të japë gjykim për ligjin, por të bëjë politikë me të.

Pra, vendimi i gjykatës është jo vetëm politik, por dhe i motivuar politikisht, pasi po kërkon t’i bashkohet një vullneti të njohur politik kundër ligjit të “Vettingut”.

Dhe ky është vullneti i shprehur dhe në kërkesën për bllokim të këtij ligji nga Partia Demokratike.

Nga ana tjetër, kjo Gjykatë është në konflikt të pastër interesi me ligjin, pasi ai ligj kërkon dhe verifikimin e anëtarëve të Gjykatës Kushtetuese, disa prej të cilëve mund të mos e kalojnë testin. Duke qenë në konflikt me këtë ligj, ata kanë shmangur një arsyetim ligjor dhe nuk janë sjellë si gjyqtarë, por si një grup i ri parlamentar opozitar kundër tij.

Me këtë akt politik të Gjykatës, tani ne kemi të gjithë një provë, që ligji i “Vetingut” ka prekur në rrënjë kapjen e drejtësisë nga politika dhe është ndoshta ligji më i nevojshëm në korpusin ligjor të reformës në drejtësi.

Ai ka detyruar Gjykatën Kushtetuese të vendit, të marrë një pozicion politik të paprecedentë, duke ju bashkuar më së fundi skemës politike të Partisë Demokratike në opozitë, për bllokimin dhe zvarritjen e reformës në drejtësi, përtej zgjedhjeve të pranverës që vjen, dhe për bllokimin bashkë me këtë dhe të ftesës për nisjen e negociatave me Bashkimin Europian.

Siç dihet, fillimi i zbatimit të reformës në drejtësi është një kusht themelor i rekomanduar nga Bashkimi Europian për çeljen e negociatave, dhe me këtë akt Gjykata Kushtetuese ja ka dalë ta vonojë zbatimin e reformës me shpresë se do të shërbejë politikisht si për bllokimin e negociatave, dhe për shpresën që ta lërë reformën në dorë të një shumice të re, që mund të dalë pas zgjedhjeve të Qershorit që vjen.

Partia Demokratike u këshillua publikisht nga Bashkimi Europian dhe Shtetet e Bashkuara të Amerikës, të mos e çonte ligjin në Gjykatë Kushtetuese, por ajo e bëri. Pra, Gjykata Kushtetuese është e qartë se pro kujt dhe kundër kujt po vepron me këtë akt. Ajo nuk është duke folur juridikisht dhe as si gjykatë, por si një skalion politik i opozitës në sistemin e drejtësisë. Bash si skalioni i fundit dhe më besnik i saj, skalionit që ka garantuar paprekshmërinë e krimit në politikë në Shqipëri. Ndaj nuk ka asgjë për t’u shqetësuar dhe alarmuar. Një betejë ligjore do të fitohej me argumente ligjore. Kjo që bëri Gjykata Kushtetuese, nuk është betejë ligjore, por politike. Ajo i dorëzoi “sovrantitetin” e saj profesional një Gjykate tjetër, për të mos folur si gjykatë, por për të vepruar si grup parlamentar opozitar. Ndaj duhet trajtuar si e tillë.

Ajo as nuk dëshiron të shprehet si Gjykatë, por as nuk dëshiron t’i hapë rrugë ligjit. Ajo kërkon të bëjë politikë me ligjin, me shpresë se do t’ia dalë ta ndryshojë atë në favor të saj, duke prodhuar kriza politike dhe bllokim të integrimit në BE. Në fund të fundit ka marrë një vendim të sinqertë, për të mbrojtur veten e vet. Nuk do të dorëzohet!

REMOTE_ADDR:[]

36 komente në “Gjykata Kushtetuese ka marrë një vendim të sinqertë!”

 1. Arian says:

  Tani e ka fjalen Lu ja e Vllahutin ti shpallin non grata ata dhe gjithe njerezit e tyre.po se ben harram u qofte

  1. adi says:

   a) spartak ngjeles i doli fiks e kundrta e rradhes
   b) gjykaten kushtetuse nuk e pyeti njeri as ja mori njeri mendimin kur po hartohej ligji, bile nuk u pyet asnje specialist ose grup specialistesh shqiptare
   c) nese ka specialiste ne europe dhe ne bote te paanshem per drejtesine dhe ate kushtetuese ne vecanti eshte komisioni i venecias. dhe nuk kuptohet pse nuk duhet ti drejtohet gjykata kushtetuese edhe sikur te humbasin 2-3 muaj nderkohe qe ligji te filloje te veproje plotesisht i duhen nja 2-3 vjet ne mos 4-5 sic tha z. lu. po frika eshte diku tjeter se sa here eshte kerkuar mendimi i venecias ai ka qene cuditeisht kunder rilindjes, kunder “be” kunder “amerikes”. te jene keta te venecias
   d) nese “amerikanet” dhe ” europianet” bashke me rilindjen duan te bejne nje ligj qe shkel kushtetuten e shqiperise, pse keta kur ndruan 30% te kushtetutes nuk ndruan dhe pjesen tjeter te kushtetutes??????? pra ne bejme reformen ne drejtesi qe te kete “”””””drejtesi””””” per te gjithe po per ligjin vete nuk ka drejtesi ai eshte ngritur ne shkelje te vetes?????????? pse valle ????????
   nese “amerikanet” “europianet” dhe rilindja bashke thone qe plehrat e europes bejne mire per shendetin e shqiptareve , ju prape jeni dakort qe ata thone te verteten?
   e) ne gjykaten kushtetuese shumica e gjyqtareve rezultojne te jene te majte ,qe kur rilindja ka ndonje pune per te bere si rasti i kokedhimes , apo i taksave te lali erit , ata bejne simbas rilindjes dhe quhen te drejte , mos ndoshta rilindas te nderuar ky ligj eshte vertete kaq antikushtetues e me kaq shkelje e deformime sa nuk mund te vihet ne zbatim ose edhe po te zbatohet do zbatohet shtrember e do i sjelli me shume probleme se zgjidhje shqiperise???????
   ndersa e verteta duhet te jete pak me ndryshe dhe nuk ka te beje fare po fare fare me drejtsine e sidomos me te miren e qytetareve , sepse mund te verifikohen pasurite e pushtetareve ne keta 25 vjet sipas ligjit ,por por por por por ne asnje pike nuk thote se pasurite e vjedhura du tju kthehen te zoteve. pra thjesht do ju marin parate ca pushtetareve per ti perdorur ca pushtetare te tjere, apo ketu ka ikur korupsioni qekur erdhi rilindja??????
   e verteta e ligjit ka te beje thjesht dhe vetem me 1 gje nevojen e rilindjes per te mbajtur pushtetin me dhune.
   sepse mesa duket ilir meta nuk do futet me rilindjen ne koalicion , dalja e partise se blushit, pjesmarja e shume socialisteve te vjeter ne partine e dukes e ben artmetikisht humbjen e rilindjes te sigurt matematikisht 100%. pikerisht kjo eshte arsyeja qe rilindasit e duan reformen tani para zgjedhjeve qe ta perdorin si kamzhik kuder kundershtareve.
   dhe dalja e rilndjes ne opozite ka 1 gje te sigurt prape matematikisht , ajo do katandiset si partia e gjinushit!!!!!!!

   1. andi says:

    Histeria ndaj Gjykates Kushtetuese qe kerkon mendimin e Venecias eshte qesharake. Askush nuk ka aresye te ndihet i humbur nga kjo kerkese e Gjykates pervec atyre qe mendojne se kane shkelur frymen e ndryshimeve kushtetuese duke miratuar nje ligj qe bie ndesh me kornizen kushtetuese. Gjykata Kushtetuese ne kete rast ka vepruar drejt duke ja referuar ceshtjen per opinion Venecias dhe ky nuk eshte precedenti i pare – kujtojme rastin e ligjit per lustracionin. Venecia do sjelle nje opinion dhe cilido qofte ai Gjykata me shume gjasa do e respektoje. Ketu problem shohin vetem ata qe nuk duan ligj por maliq para elektoral dhe per kete kane te drejte te merziten.

   2. ay qy says:

    Shko mor BAJGE,shko lagu ne breke qe te quhesh MUT I PSHURUR!
    Vetem HALABAKET DHE KRIMINELET bejne sikur nuk e kuptojne sjelljen e ketyre “gjykatesve”!
    Mendimi im eshte se Avni Rustemi eshte patriot i vertete, qe i dha drejtim muhabetit 😉

   3. Korabi says:

    Nderro farmaci shoku se s’te bekan me derman ilacet. Po si mor te pyetet Gjykata Kushtetuese per hartimin e ligjit? Je ne terezi ti? Pushteti Legjislativ eshte Parlamenti, c’pune ka gjykata. Gjykata Kushtetuese duhet te shprehet nese nje ligj eshte ne kundershtim me Kushtetuten, ne rast se nje grup apo individ e con ceshtjen ne kete gjykate. Kaq!
    Sa per kamzhikun kunder te tjereve, nese jane te perlyer le te shkojne ne burg. Apo je dakord qe te korruptuarit te mos ndeshkohen, mjafton te jene kunder Rames.

    1. adi says:

     per sa kohe rilindja ka leshuar gjithe cobente e bere dru me hashash per te komentuar ne menyre “patriotike” patjeter qe do shkruajne si ti!!!!!
     gjykata kushtetuse o hu
     ka vetem 1 pune!!!!!!!!!
     te shqyrtoje shkeljet e kushtetutes duke filluar nga parlamenti i pari.
     e thote edhe emri o dru.
     vetem lexoe kur te jesh esell nga hashashi !!!!!!

   4. -martin lutter king (albanian version)- says:

    Eshte qelbur ai vend ne ate shkalle sa nuk ka fjale ne gjuhen shqipe ta pershkruaje.

    Reforma e dreqesise eshte defornuar aq shume sa po kthehet ne nje tallje poshtruese kombetare nga dipllomacia PERNDIMORE qe i pritem si krishti ne 1991 dhe po e shohim te GOZHDUAR veten ne kryq si jezusi.

    Le ta flasim troc:
    ose ti japim nje medalje berishes qe po luan dhe poshtron dipllomate amerikane ( NJE SKUADER FUTBOLLI)

    ose keto dipllomate po shkruajne me doren e tyre pjesen e fundit te nje tragjedie me titull “rreziku serbo-amerikan per shqiperine”

    Eshte hera pare qe zoti Mero cfaq ekuliber per “optimizmin” e tij ne lidhje me Barcaletat e Metes & Rames per NGJALAT E LALZIT DHE Lulit ME Donald lulen per dekriminalizimin dhe reformen ne drejtesi…qe eshte jo vetem mashtrim por dhe nje plan I lexueshem per te demtuar PS ne mynyre te rrafinuar..per te vene Bashen ose ndonje Malltez k/m ne 2017…

    Me kriminalja eshte veprimtaria e Edi Rames qe po beht kurban me deshiren e tij si ne 2011 kur iku me bisht ne shale..pasi I tha Sala do te bej VARRIMIN ME MADHESHTOR…nen zgerdhimjen famekeqit Arvizu

    Nqs dhe Mero dhe fansat e tij nuk e kuptojne se kjo eshte loje do te thote se jane budallenj…por nqs e kuptojne dhe bejne keto artikuj per biznes ky eshte mashtrim.

    Pra le ta themi me ULURIMA qe lidhja e 1 prillit 2013 RAMAMETA ishte nje skenar I bere ne bodrume ambasadash ME AFAT deri ne vjeshte te 2016 qe realisht po ndodh.

    Thjesht ata qe I “fryne ne vesh” KALIT TE TROJES ILIR META te ikte me duar ne qafe nga Sali monstra ne prill 2013 po I shkelin syrin ta le Edi Ramen me ngjale nga mbrapa tani ne prag te votimeve te 2017.

    Pse nuk thote nje fjale te vetme ambasada amerikane per terroristate korpusit azem hajdari…por zoti Donald lu beri nje deklarate FUNEBRE duke thene tekstualisht:

    ‘’’’’’ “Jam i befasuar nga disa ndryshime që kanë ndodhur brenda një viti e gjysmë. Më lejoni të rendis disa prej tyre. Shukri Xhelili, Mark Frroku, Armando Prenga dhe Elvis Roshi janë të gjithë duke u ndjekur penalisht. Arben Ndoka dha dorëheqjen nga Parlamenti, ndërsa Gjykata Kushtetuese i hoqi mandatin deputetit Koço Kokëdhima. Ilir Petraj dhe Gentian Muhameti u ndaluan që të merrnin pjesë në zgjedhje. Këto janë gjëra shumë të jashtëzakonshme dhe kanë ndodhur brenda një viti të vetëm”, thotë Lu.’’’’’
    PRA ZOTI LU E QUAN TE JASHTZAKONESHME QE ESHTE DEMTUAR PS…KURSE PD QE DUHEJ TE FUTESHIN NE BURG KUPOLA E SAJ…..HESHT
    pra ju lutemi pasi shenjteruat nene terezen…shenjteroni Donald lul bashen

    Pra le ta themi me ULURIMA…..qe ky lloj reforme eshte poshtrimi me I madh qe I behet popullit shqiptar qe nga 1912 eshte me keq se cdo lloj pushtimi

    lufta me mullinjte e eres gjasme me komunzmin I dola boja ..dhe paska qene loja e rajersoneve,elezbibereve e deri te arvizute dhe lute

    Ka ardhur koha te pyesim

    A eshte me gjithemend politika amerikane kjo e perkedheljes se SUPER KRIMINELIT BERISHE per cerek shekulli..apo mos po e ben TRIBUJA ELEZ BIBERAJ ME MAKARTISTIN WISNER me koken e tyre

    SEPSE VETEM CFARE THOTE IZET HAXHIA NGA TURQIA ,KONGRESI AMERIKAN DUHET TE FORMONTE NJE KOMISJON PER CESHTJEN

    ……………….SALIGATE……
    per krime,kanibalizem,genocide,tradheti dhe vjedhje miljardash ne bashkpunim me mafjen me kollare qe do rezultonte fatale per disa kokrra atje si ne

    WATERGATE APO IRANGATE…

    sepse behet fjale per mbi 20 biljon dollare te armatimit shqiptar qe kane kaluar ne dore te SHKELZENEVE ,QENEVE DHE DEVIROLEVE..miljardat e rruges kombit apo OFF SHORET E naftes.( mund te happen letrat e floririt Londres qe “menaxhoi” ilegalisht Rajersoni me Berishin ne 93 ‘)

    PIKERISHT KY ESHTE MISJONI I VENCIAS,…te mbulohen miljardat te dhena nga berisha te lobet “ kopetente” podesta & wisner..dhe pot e happen letrat SAKTE si thote komiku LU atehere nje CUNAM do ndodhe ne brigjet e atllatikut nga termeti adriatikut.

    VENECIA NDYRESIA E RRADHES OSE ME SAKTE LHL RADHES.

    KUR ISHTE KRIZA E LHL NE 15 NENDOR 2015..CUDITERISHT FORCA “TE PANJOHURA’ rrethuan kryministrine te udhehequra nga lul basha..qe I shkeli vijen e kuqe arvizuse

    sovraniteti i shqiperise ra ne shkurt 1992 kur Rajersoni mori pjese ne fushate elektorale krahas MONTRES BERISHE..dhe vazhdon dhe sot.
    KETO PERRALLAT E” VENE CIA S ” JANE NJE SKENAR IDEAL PER TA FUNDOSUR ATE VEND PERGJITHMONE
    Nqs ka kundravajtes me te madh sot ne shqiperi ..ai eshte GOVERNORI LUL. dhe ROMANA VLAHUTIN
    Nuk ka ne historine boterore njre rast te tille si raporti shtet shqiptar-ambasade amerikane.as koloni,as protektorat,,as puppet state,,,as stateless..as vend I pushtuar….por dicka si BLACK HOLE..
    Ne saj te kesaj lidhje Shqiperia mund te quhet si VRIMA E ZEZE E RITA PETROS ku nuk ka ngel diplomat,ambasdor,zyrtar,kongresmen,titullar sherbimesh,analiste nga cdo vendi botes qe nuk kane provuar shijen e saj.

    Eshte fat I madh qe Shqiperia u lidh fort ne 1991 me Ameriken…por akoma me I madh eshte zhgenjimi I shqiptareve me dipllomate amerikane qe merren me Shqiperine.
    CFARE GABIMESH FATALE KANE BERE ZYRTARET AMERIKANE..DHE PO VAZHDOJNE AKOMA ME KETO BARCALETAT E DON LUSE ??.
    1-KRYEGAFA eshte emrimi I ambasdorit te pare amerikan W.E.R nga strofulla e Beogradit,vendit me armiqsor te shqiptareve.

    2-Ne vend te nje pajtimi dhe armpushimi me qeverine e kohes, drejtuesit antshqiptare dhe antiamerikane rajerson-biberaj erdhen si “clirimtare” dhe filluan genocidin e panevojshem antikomunist duke rekrutuar komunisttet me te felliqur si berisha-hajdari-elezaj etj

    3-Ne krye te ketij genocide u vu dhendri serb Berishovic ku sot prej tij eshte instaluar serbizimi,greqizimi,islamizimi dhe mafja nderkombetare tash ben ligjin

    4-Marrja pjese ILEGALISHT e amb.amerikan Rajerson ne votimet E 1992 praktikisht eleminoi SOVRANITETIN E SHTETIT SHQIPTAR..qe vazhdon dhe sot.

    5-Mos kerkimi nga pala amerikane e denimit te perbindeshit berishe per 1996-1997 ku u vrane 4000 mije vete dhe u zhduk shteti shqiptar

    6- Mos kerkimi nga pala amerikane e denimit te perbindeshit berishe per grushtin e shtetit 14 shtator 1998..por biles ata e bene ambasaden zyre per drejtesine shqiptare ku krimineli berishe dha “deshmine”

    7- Mos kerkimi nga pala amerikane e denimit te perbindeshit berishe per gerdecin ku ishte implikuar familjarisht.

    8-Dhenia e vizes Amerikane ndaj gjeneralit LUAN LEPUR HOXHA edhe pse ishte I denuar nga drejtesia..edhe pse ishte kercenuar me jete nga bossi I gerdecit-skerdhen berisha

    9-Implikimi I disa ekperteve te “virxhinias” ne mbulimin e vrasjes mafjoze te Kosta Trebickes

    10-Tolerimi qe I beri amerika zyrtare ofendimit te bajlozit berishe duke I thene NY-TIME..leter highenike.

    11-Barazimi qe I beri amerika zyrtare krimit fashist te 21 janarit me protestuesit me duar ne xhepa

    12-Tolerimi qe I beri amerika zyrtare ofendimit te bajlozit berishe duke fshire prapanicen me ekpertizat e FBI

    13-Perversiteti I Arvizuse qe dekoroi dy vrases..njerin burre shteti,tjetrin yll ne ngjitje

    14- Perversiteti I Arvizuse qe lejoi ti shkele vizen e kuqe Lul Serbasha me rastin e LHL ne 15 Nendor

    15-Perversiteti I Arvizuse qe ne bodellot e Arjan canit merret me Enver Hoxhen.
    Lista e bemave te padeshirueshme deri antishqiptarete disa ambasdoreve eshte akoma me e madhe por aq sa jane rrjeshtuar mjafton te themi se DIPLLOMACIA AMERIKANE MORALISHT E KA HUMBUR BESIMIN E SHQIPTAREVE DUKE ABUZUAR NE MENYRE KOZMIKE.

    KJO FUSHATA E LU-SE PER REFORMEN NE DREJTESI TREGON SE DIPLLOMATET AMERIKANE QE MEREN ME SHQIPERINE DHE PERDORIN KETE LU-NE SI LEXUES
    FERMANESH PO KALOJNE DITE TURBULLTA..SE NJE SHQIPERI ME MONSTREN BERISHE JASHTE BURGUT,,NUK I DUHET AS SHQIPTAREVE..AS AMERIKANEVE,,DHE AS DREQIT
    Mendoj se ka ardhur koha qe administrate amerikane te korigjoje gafat e saj cerek shekullore ne Shqiperi.

    Me sakte:
    Duhen vendosur mardhenie dipllomatike korrekte USA-ALBANIA midis shtetesh..dhe jo si deri me sot SHQIPERI-AMBASADE AMERIKANE..qe Vazhdon nga koha e serbofilit EDWIN RAJERSON.
    E thene ndryshe
    Komiku Donald Lu ( dhe ato qe e kane emruar ate)
    duhet ti kerkojne falje popullit shqiptar dhe te fillojne
    ‘’’’’’’’’’’’’’’’REFORMEN E DEBIBERISHIZIMIT….”””””
    ne te kundert ENVER HOXHA
    NUK KA NEVOJE PER TI RINGRITUR LAPIDARIN
    ATE JA KANE BERE AQ TE MADH SA PER 25 VJET
    QE NGA RAJERSONI DERI TE DONALD LUJA..QE
    AKOMA MBAJNE NE KEMBE PERVERSIN
    ME TE MADH QE KA NXJERRE NJERZIMI…
    GHOST OF VIQIDOL….

    1. xheJ eN Bi says:

     Skypion ..rupi-çupi..

     Asnje shqiptar nuk i ha ato teorite e tua per kajen e Drejtesise nga Oligarket.
     E di qe je nul nga njohurite juridike se per letersi ke mbaruar,po ne SHQUP ke
     shume qe kane mbaruar Juridikun bile qe nga hollandezi dhe kerkoju nje ndihme
     te thjeshte qe te argumentojne ato qe thua.
     Po ke kellqe te na thuash se ne kete nen i jep mundesi qe Oligarkeve te ndikojne
     mbi Drejtesine.Edhe ne kete nen Drejtesia ndikohet nga Qeveria.

     Fjale ne ere shkruajne dhe thone te gjithe se ky ose ai eshte i korruptuar,
     po nuk sjell asnje fakte ose argument ,atehere keto quhen vetem shpifje .
     Prandaj qe te jesh i besueshem dhe shqiptaret te votojne hollandezin tend,
     mer mundimin dhe argumentomi nenet qe Oligarket duan t’ja heqin
     Beqo-Saliut Drejtesine dhe ta kene nen sqetullen e tyre.

     Rupi-çupi ,ndihmoje hollandezin qe te vije ne qeveri duke shkruar me argumente
     qe te beheni te besueshem dhe t’ju votoje populli.
     Do ta votoje dhe une qe nuk e kame votuar PD-en qe pas prishjes se
     Qeverise se Stabilitetit.
     Edhe ty te kam lexuar me endje ne Koha Jone ne muajt e pare ,se shkruaje bukur ,
     po tani e kuptoje se sa hipokrizi kane patur ato shkrime.

   5. Skypion says:

    Gjykata Kushtetuese ka marre nje vendim HISTORIK.
    Pasi ka shtene ne dore dhe kontrollon,pothuaj,te gjithe institucionet e e shtetit,Oligarkia ne Shqiperi,po synon te marre nen kontroll edhe Drejtesine.
    Nese,Oligarkia,shtin ne dore edhe Drejtesine,pushteti i saj do te jete i plote,i pakontrollueshem,i pacenueshem.Do te jete nje pushtet absolut.
    Eshte kjo arsyeja,se pse per 2 vite me radhe,oligarket kane bere gjithe c’kane mundur per te shtene drejtesine ne dore.E gjithe periudha dyvjecare ka qene nje perpjekje e vazhdueshme e Rames dhe klikes se tij kriminale,per te bere nje Reforme ne Drejtesi,sipas interesave te Oligarkise dhe per Oligarkine.
    Gjykata Kushtetuese ka marre nje vendim HEROIK.
    Praktikisht,Gjykata Kushtetuese,eshte e vetmja fortese institucionale (pas ca muajsh,Oligarkia do te kape edhe institucionin e Presidentit,per fat te keq) qe po i qendron sulmeve te egra dhe te paprera te aradhave te bashibozukeve politike,mediatike dhe kriminale te Oligarkise ne Shqiperi.
    Sulmet e tyre jane te koordinuara.Njehere dalin ne balle bashibozuket politike,pastaj keta terhiqen pak,per t’ia lene radhen qenerise mediatike.Ushtria qe i ndjek pas,eshte nje amalgame e frikshme,trafikantesh e kriminelesh gjithfaresh;me te egrit,me te rrezikshmit e botes kriminale.
    Sulmet ndaj gjykatesve dhe prokuroreve,ka dy vjet,kane qene te papra.Sistematike.Te studiuara.Te koordinuara.
    Jane bere hapur,me protesta tipike Fashiste perpara gjykatava.Duke denigruar dhe lincuar publikisht,gjykates dhe prokurore.
    Ne keto lincime publike kane marre pjese ,qe nga Kryeoligarku Rama,deputetet oligarke socialiste,deputetet trafikante dhe perdhunues,ministrat e korruptuar dhe inkriminuar,kryebashkiaku si asi nen menge i Oligarkise(per kete do flasim kur ti vije radha); e deri tek trafikantet e droges,prostitucionit,grabitesit,vrasesit e kriminele gjithfaresh ,qe Oligarkia i perdor si comange per te goditur pengesat qe i dalin perpara.
    E megjithate,Gjykata Kushtetuese qendroi!
    Ata gjykates qe votuan kunder percudnimit qe i kane bere ligjit ekspertet bashibozuke te Rames,jane HERONJ.
    EShte shume e veshtire (per gjykatesit dhe prokuroret) ne kete kohe represioni te gjithanshem te Oligarkise,t’i besh balle asaj.Por,ata qendruan.Qendruan si heronj.
    Per te pare sesa e rendesishme eshte per Oligarkine,kapja e drejtesise,shihni se si reagon qeneria e saj mediatike.Kurre me pare,nuk eshte pare nje shperthim ka i madh dhe kaq i hapur i urrejtjes se inxhieneruar nga makineria propagandistike e Oligarkise,ndaj gjykatesve dhe prokuroreve.
    Eshte identike,ne te gjitha aspektet, me represionin e madh qe ben komunistet,baballaret e oligarkeve te sotem,menjehere sapo erdhen ne pushtet,ne 1944,ndaj te ngjashmeve.
    Eshte e njejta mendesi.Eshte e njejta propagande.Te njejtat klishe.Te njejta mallkime.Te njejtat organizime lincimesh publike.
    E per tmerr,jane pothuaj te njejtet njerez.Jane,jane.Se ne mos qofshin,in personam,jane bijte e tyre biologjike.Eshte gjaku i tyre.Pjella e tyre.
    Duket sikur ka nje lufte ndaj drejtesise,qe ka filluar qe kur erdhen komunistet ne pushtet,e po vazhdon edhe sot e kesaj dite,nga bijte e niperit e tyre.Me te njejtin ritem.Me te njejten egersi.
    Edhe ca muaj kane mbetur nga zgjedhjet e pergjithshme,kur oligarkia do te perballet me voten.
    Shume gjera i ka bere gati per keto zgjedhje.Kontrollon shumecka,pothuaj gjithecka,qe do t’i perdore per te fituar keto zgjedhje.Por,mbi te gjitha ka siguruar parate.Ka siguruar milionat.Ka siguruar miliardat.
    Me keto miliarda,oligarkia,eshte e sigurte se do ta bleje voten.Edhe une,jam mese i sigurte.Nuk kam asnje dyshim per kete.
    Ka vetem nje gje qe e pengon.Kjo eshte drejtesia e pakapur.Eshte nje pengese,qe mund t’i beje nul te gjithe avantazhet qe ka siguruar kriminalisht oligarkia per zgjedhjet e ardhshme.
    Eshte kjo arsyeja,se pse ka nje padurim kaq ulerites per te shtene drejtesin ne dore.
    Drejtesia e kapur apo e pakapur,eshte jetike ose vdekesore per Oligarkine.
    Kjo shpjegon se pse,ne menyre te paprecedente,si asnjehere me pare,eshte lene menjane cdo skrupull e cdo takt,madje edhe ato skrupuj qe mund t’i kishin baballaret e tyre komuniste dhe jane leshuar me terbim kafsheror mbi gjykates dhe prokuror.
    Per ata,per Ramen,kliken e tij kriminale,Oligarkine, i se ciles eshte kryeoligark dhe aradhat e bashibozukerive mediatike e kriminale – kjo eshte lufte per pushtet absolut.
    Per ne,shqiptaret,popullin e Shqiperise – kjo eshte lufte per ekzistence.Eshte lufte per jeten.
    I bej thirrje te gjithe shqiptareve,pa dallim bindjesh politike,qe te behen bashke dhe te mos e lene oligarkine qe te shtije ne dore drejtesine.
    Heronjte e Gjykates Kushtetues,me te vertete zbythen nje sulm bashibozukesh oligarke.Por lufta do te jete e fituar me siguri,nese behen bashke te gjithe shqiptaret e thjeshte,te gjithe shqiptaret e ndershem.

  2. tfgs1 says:

   Ne cilin shtet arab funxionon DREJTESIA,qe te funxionoi ne Albanistan!!!!!???
   HIPOKRITA,pranoni realitetin,nuk mund te behet shtet ligjor[dhe kjo nuk i intereson asnje shteti evropian apo Amerikes,thjesht tallin loqet me ju] nje shtet islamik me 90% beqira……………………allah uakbar!

   1. Real says:

    O tfgs1,dakord me keto qe ke thene ketu dhe me ato qe ke thene here tjeter. Tani me shpjego : – si ka mundesi qe nje minoritar si ti shkruan kaq bukur shqip, ndersa femijet tane ne Greqi nuk dine as te flasin shqip ?
    – Ju ne Shqiperi ishit 50-100 mije fryme , ne ne Greqi jemi 1.5 milione dhe shtohemi .Pse nuk kemi arsimim shqip?
    -Ne kemi punuar dhe nuk gezojme te drejta e pensione por taksat i pagujme kokerr me kokerr.
    Ku e shikon shtetin ligjor ketu ?
    Kur Simiti futi Greqine ne BE me dokumenta fallco, kishte shtet ligjor ?!
    Kur vidhnin ne dhimosio me te dyja duart , e kur drejtoret mernin paga me te larta se qeveria dhe presidenti,kishte shtet ligjor?!
    Kur nepunesit merrnin nga dy-tri pensione dhe u jepnin dhurata familjareve, kishte shtet ligjor?!
    Etj,etj . Kjo a nuk mund te quhet tallje koqesh nga ana e vezhguesve perendimore qe sot te detyrojne Greqine te shese pasuri e katandi deri dhe nder e lavdi per te mbajtur bythen tende me buke ???

    1. tfgs1 says:

     File mou[popo… filo enan souniti!!!??? hahaha,nejse] javash,javash kur thone ata birazeret e tu ne Turkye.ok! qe kane pas ose me mire te themi se gabuan qeverite e viteve me pare [dhe per kete morren denimin e merituar,sot PASOK apo ND nuk kapin as 7%] te cilat ben per ate popull ne pergjithesi,ato rroga apo pare se bashku i hengren[Benizelos: Oli mazi ta fagame] por ketu ne vatanbourdelo-n Shqiperi flitet se nuk bie asnje kacide ne xhepin e mjeraneve sunite…………ku akoma 90% e popullit provlimatizete se cdo te haje neser,ku 90% e popullit vishet akoma me rroba te perdorura dhe kepuce tek gyftet!!Ku 90 % e popullit e ka jeten te pa sigurt ne rruge,ne istitucione,ne mjexi,ne arsim,ne gjyqsor etj,etj…
     Sa per ”fukarenjet” greke mos e vri mendjen se ora eshte 16 dhe mqs eshte tre-ditesh festa dhe pushim,po adiazete Athina,rruga nacionale eshte plote,te gjithe po ikin.Cfare tregon kjo;se ketu po vuajne!!??? Po te qe keshtu,1mln e gjysem pinazmenoi alvanoi do te kishin ikur nga site kembet,kur dihet se shumica e tyre[burrat] nuk punojne.Pra,shumica e familjeve greke kane leke,pa paguajne Hanemopastrueset se ndrishe do te punonin vet.
     Pensionet e prinderve greke,shkojne per dosin e trapezas se femijeve dhe ne peximo joker i stixyma ose per ouzaki.
     Sa per gjuhen e femijeve ,po eshte e vertete se femijet tane nuk e flasin shqipen,une psh jam i vetem[dhe i fundit ,mendoj] qe flas edhe shqip,pasi femijeve nuk ja ndjen.Ti me kot shqetesohesh per ”shqipen” apo shkollat e gyzeleve te tu,por te jesh i sigurt se ata nuk e rruajne fare per te,ky eshte realitet.
     Mgjte te gjitha keto per Greqine ose ”tou foukarades ellines” jane jashte teme,pasi po flitet per GJYQSORIN e Alvanias dhe jo te Greqise,ok!
     Tourqia eshte shembulli me i gjalle ,ose pasqyra sesi mund te vazhdohet ose ne c’gjendje do te katandiset GJYQSORI ne Shqiperi,pasi jane dy shtete si dy pika uji,nje rrace,nje ADN,nje kulture[nese do te pretendohej per nje te tille],nje psikologji.Ketu duket qarte se sa” vleresohet” ne syte e evropianeve apo amerikaneve nje shtet arab,turk apo islamik sesi mund te ta quani ju.
     Ade gezuar Ramazanin e allah uakbar,se po shkon edhe akshem,ora e qitjes se sumes ne xhami…………

   2. ay qy says:

    Ne Greqistan funxionon drejtesia ne menyre fantastike 😀 😀 😀

    1. @ says:

     Kush ka jetuar ne Greqi e kupton diferencen e madhe qe ka shteti grek me pseudo-shtetin shqiptar. Mjafton te shkosh ne spitale, ne shkolla, ne zyrat e shtetit, etj. Futesh lirisht ne Bashki, Prefekture, Polici, Gjykate, Tatime, etj. Ketu tek ne, nuk te qasin brenda, pale te sherbejne zyrat e shtetit, qe shpesh komunikon nga jasht me ca sportele surrogato ku te duket vetja sikur je me leproze. Mos krahasoni dy shtetet per nga rregulli dhe sherbimi ndaj publikut. Inat mund ti kemi, por mos thoni budallalliqe.

  3. Maria Logoreçi says:

   BURDULLAKE NATE,

   keshtu me ngjani ti keshilltari, keshilltar i popullit tend kosovar dhe nje fare Mero Baze nga baltishtet e Myzeqese ! E keni te veshtire ti hyni pak me ne thellesi kesaj gjeme te paraprire qe ne draftin e spurdhjakut Fatmir Xhafa te shkurtit te ketij viti.

   Eshte e thjeshte te ngrihen dy argumentet “konflikt interesi” dhe “frika nga vettingu”, siç ben Bazukja ne leshdredhjen e tij perditore ne TEMA, dhe perafersisht i ben damblla edhe ti.

   Vertete mendoni se jane kaq te thartuar nga trute gjashte nga tete gjykatesit e “varfer” te kushtetueses ?

   Me ndonje rast te rralle, asnjehere nuk mund te gjenden ne gabim interpretimi te ligjeve, gjingjonet e turnit te çdo niveli e kaste kudo qe ata ushtrojne profesionin e tyre fitimprures.
   Keshtu eshte edhe per te ashtuquajturin “Ligji i Vetting-ut”, kane hulumtuar deri ne embrion çdo fjale a fraze, çdo nen e shtojce per te gjetur te pamunduren, ate te konfliktit me Kushtetuten dhe… na u zgjuan nga gjumi letargjik, me konvencionin per “Te drejtat e njeriut”!

   Jane me dhjetra Bylykbashet qe u denuan me te drejte ne kohen e enveroxhizmit, shoqeria dhe ligjet u dhane ate qe merituan! Sot, revanshisti Bylykbashi, natyrisht jo i vetem por strumbullari, kerkon te marre revansh me te njejtat metoda qe bene avet e tij, meritisht te denuar. Eshte ky dobiç turko-islamist qe u dha nje dore kolegeve te zgjedhur te Gjykates Kushtetuese, nga babai i tyre shpirteror Sali Mutqenef Berisha.

   Nga ana tjeter, ne heshtje, sepse psikopati i Kristaq Rames eshte ne brendesi te shpirtit te tij sterr te zi, njelloj i preokupuar per pasurite qe ka depozituar jashte vendit (raporti i OSBE-se), me duart e ndyra te xhambazit te lojrave te fatit (rasti i te vellait) Xhafa, i retushoi ligjet sipas ores se vllahut fuqiplote ramaxhiush.

   Per te mos folur per te korruptuarin Meta, ai i gjashteqind te ftuarve me karkalece e shampanje ne Gjiun e Lalezit, ai i 700 mije eurove te korruptimit te filmuar, e di se ora e dhenjes llogari para drejtesise, edhe pse e vonuar do beje kerdine mbi “dashurine e qetesine” e tij prej mashkulli te efemizuar deri ne kurveri (politike natyrisht).

   Jane qe te gjithe keta malukate mbetjesh, pas ikjes se madhe te viteve nentedhjete, qe shfrytezuan rastin te gelojne mbi deshperimin popullor. Injorante e fodulle te pa krahasueshem edhe me hitleret e turnit te shekullit qe lame pas.

   Edhe nje reflektim per rastin ne fjale, shume kujt i duket absurde qe Komisioneret e Venecias te kene bere aq shume gabime ne aprovimin e drafteve ligjore. Edhe mund te jete e justifikuar, per vete faktin qe materialet qe u jane servirur kane qene te perkthyera nga “profesioniste” me kurse te anglistes – TOEFLY, me pagesen e 150 eurove, apo me keq akoma me google-translater !

   Po ne shqiptaret ne traditen tone, dikur aplikonim Kanunin e Leke Dukagjinit ! Nuk ka ligj ne kete bote qe te shkele te drejtat e njeriut, kur behet fjale per “vetting-un” e pasurive te grabitura, te korrupsionit e krimit te organizuar, te bere nga gjykates, prokurore, politikane e “biznesmene te suksesshem” te mbire si ato kepurdhat pas shirave te vjeshtes.

   Andaj me arsyetimin tend kosovaro-islamian, me ngjason me ato lulet e oborreve shkodrane, burdullaket, po me nje ndryshim esencial ama, ju hapeni naten, kur dielli ndriçon pjesen tjeter te ketij rruzulli tokesor qe me kaq shume bezdi ju mban me fryme edhe per te llafazanuar.

 2. Dr. Vehip (Veip) Proda says:

  Me c`tregojnë “bathët”…do të jenë të shumtë ata që do t`i bien bythës me shqelma!

 3. Qytetari says:

  Mero,sh sakte per cfar ke argumentuar,por ne populli jemi te pafuqishem per tja u bere memat ketyre te gjykates, por kerkojme nga Komisioni i Venecias, qe ti japi nje ndihme popullit Shqiptar, ta argumentoje nje ore e me pare, ligjin e vetingut,te kthyer nga keta gjyqtare te super korruptuar. Kjo eshte ndihma qe duhet te japi Komisioni i Venecias,si dhe i lutemi z.Lu, te mos dorezohet por te jete sa me afer popullit shqiptar, per miratimin e ligjit te vetingut.

 4. aqif tahipi says:

  O Mero ,te gjithe keta pseudodrejtesidhenes jane kamikaze te saliut. Ata e kane ndare trurin qe nuk i dorezohen imperialisteve amerikano gjermane. Misioni i tyre eshte te shpetojne me cdo kusht placken e grabitur se bashku me marshallin per 25 vjet duke demtuar me te gjitha menyrat integrimin perendimor te shqiperise . Megjithate , ne fund te cdo historie konfliktesh qe ka ndodhur keto 100 vitet e fundit midis uncle Sam dhe nje shumellojshmerie regjimesh ,kastash ,klikash te korruptuara ose udheheqesish politike te rrotkarizuar , e gjithe kjo turlilloj llumhaneje e ka perfunduar ciklin politik (fatlumet ) ose jetesor (me fatkeqet) duke i puthur bolet xha semit. Kjo eshte e vetmja menyre se si ecet ne sistemin e xha semit .Ose ndofta politikanet dhe gjyqtaret qe ju sherbejne atyre mendojne se Shba eshte tiger prej letre dhe mund ta grisin fare lehte .

 5. Sherifi says:

  Po mire more z. Mero; po keta antaret e gjykates kushtetuese, a nuk jane nga pirgu i gjithe kesai armate te sistemit te kalbur te drejtesise, ku per kete sistem nuk flasin vetem shqiptaret por i gjith globi.

 6. kometa says:

  Ndoshta i kane bere llogarite deri ne zgjedhje. .Shpresojne 100% qe Meta behet kryeminister dhe te gjithe hajdutet i shpeton kryehajni .

 7. Alkeo says:

  Po a mund t i behet analize politike nje vendimi gjyqesor z. Baze!!Apo keshtu eshte porosia.!!

  1. shih shih says:

   Ku ishte “vendimi gjyqesor” mor CAR 🙁

 8. James says:

  Lu dhe visiting duhet nepermjet kanaleve te tyre qe kane ne dispozicion te bejne cmos qe komisioni venecias ta pershpejtoje kete pune.Dhe gjukates kushtetuse dhe PD ti mbetet muti ne goje.Edi Rama po nuk bie ere muy dhe ai le ti nxiri ambasadoret per ta Kruger shpejt kete pune

 9. NjeQytetarOptimist says:

  Ky vendim eshte aq I shemtuar sa qe edhe Komisjonit te Venecias te japi nje “vendim” (gje te cilen e ka dhene) ky “vendim” ti shkoje prap Gjykates Kushtetuese dhe ajo PRAP KA PER TE THENE FJALEN FINALE. Pra, menyra si eshte artikuluar vendimi thote: “Na thuaj si “vendos” por prape ky do jete nje OPINION per ne.. Dhe me e renda eshte Mero se nuk fole per AFAT KOHOR. Nje vendim maskarade pa fund (Ceshtja “Gerdeci” 265 seri).. Por c’fare vendimi eshte ky kur s’ka AFAT KOHE ?!?! C’fare Gjykate je ti kur merr nje vendim te marresh “vendimin” e nje institucjoni tjeter pa limit kohor ?!?! Ajo me kete vendim ka thene qe do ja cojme per shqyrtim tjetrit.. Kur ???
  Mero, c’fare ndodhi sonte duhet te kishte dale qe ne fillim. Republika Parlamentare e Shqiperise nuk eshte Parlamentare por Gjyqesore. Republike Gjyqesore e Shqiperise. Kjo eshte MONARKI. Sepse ti zgjedh ata qe do ne nje Gjyqesor dhe Parlamenti nuk e KONSTETON DOT.. Njerez te zgjedhur nga populli nuk challengojne dot vendime te njerzve te emeruar.. PARTIA DEMOKRATIKE = PARTI E KAPUR NGA KRIMI SHTETEROR.. Vazhdo LIKE bashkepuno ti.. Me qetesi dhe me dashuri.. Shprehet mire ndonjehere TGF-ja.. Sunita me bisht keni per te ngelur..

 10. Shqiptari i ILIRISE. says:

  E KEQJA DO TA BEJE PUNEN E SAJ,POR KOKEN E VET DO HAJE.

 11. Mentari says:

  Po te ligjerohet ai ligji I Vetingut ku do te futetEdvin rama qe e ka emrin nepolici, Prokurori dhe Gjykate si Sadist femrash?Ligji I Vetingut eshte I gjithperfshires ne shkeljet e ligjit ,prandaj Edvin Rrugaci e eshte I pari qe do te largohet nga politika e pushteti,atehere cfar propaganda qorre do te bej Mero ne favor te Edvin Rames?

 12. Sidoqofte , wetingu tregon se eshte hilaci per sherimin e …..kancerit ….,?? ?? ?? ?? ?? ?? ?? ?? ?? ??
  ?????????????????????????????????? !

 13. Ex parte says:

  Si jurist, nuk shoh dicka te paprecedente ne vendimin e Gjykates Kushtetuese, pasi ne mungese te nje vleresimi primae facie qe ligji nuk eshte antikushtetues, ai duhet pezulluar deri ne perfundim te shqyrtimit me themel dhe vendimit perfundimtar mbi kushtetueshmerine. Gjithashtu, kerkesa per opinion ndaj Komisionit te Venecias nuk eshte e cuditshme, pasi ky I fundit eshte institucion keshillues ekspertesh, dhe perfundimet e Venecias do perbenin nje “amicus brief”, cka eshte nje instrument keshillimor gjeresisht i perdorur nga Gjykatat ne vendet BE dhe ne ShBA; ku analiza dhe vendimi final i takon GjK.

 14. ALBAN DEGA says:

  Mendime

  GRUSHT SHTETI ANTIKUSHTETUES I GJYKATES KUSHTETUESE

  – Konflikt i paster interesi… Per jete a vdekje

  – Nga Alban Dega, Nju Jork

  Ashtu sic pritej ndodhi e prapritura e pritur. Gjykata Kushtetuese vendosi te pezulloje dhe ti riktheje per rishqyrtim Komisionit te Venecia ate qe Komisioni i Venecias e kishte shqyrtuar dhe miratuar paraprakisht jo nje por disa here.
  Rastesi? Si objekt dhe subject i Reformes ne Drejtesi dhe si shpirti i saj i miratuar me unanimitet nga organi me i larte ligjevenes i Shqiperise, Kuvendi i saj, me 140 prej 140 votave te mundshme, perfshi secilin dhe te gjithe deputetet e PDSH-se, qe e apeloi shpirtin e saj… Vetingun.
  A mund te ndodhte ndryshe. Me pejashtim te atyre qe vrasin veten nuk ka shembull ne historine boterore qe nje gjykates apo Gjykate te kete denuar me vdekje vetveteen. Aq me pak mund te ndodhte kjo me Gjykaten Kushtetuese te Shqiperise, kryetari dhe anetaret e se ciles jane zgjedhur me minimum in e votave, 70.… 71edhe ato te whittler!
  Nuk mund te te ndodhte ndryshe me nje gjykate qe ka per anetare gjykates te kapur me ze e me figure ne biseda me mafioze duke deklaruar “ Jane duke na pergjuar !”!
  Nuk mund te ndodhte ndryshe me nje gjykate anetare e kryetar te se ciles kane pasuri e prona, llogari te fshehta bankare…. prej miliona dollaresh apo eurosh te pajustifikuara ligjerisht me rrogat e tyre dhe familjeve te tyre sikur te kishin punuar per 50 vjet apo 100 vjet , pa shpenzuar asnje cent , e jo me pak se 9 vjet me shpenzime marramendese nga ata vete e familjet e tyre…!
  Nuk mund te ndodhte ndryshe me nje gjykate te perzgjedhur me lupe ala Xeni- Gita e ala Sali Karaxhici jo per te bere e dhene drejtesi por per te siguruar paprekshmerine ligjore te Kadafit shqiptar dhe familjes natyrore e “Cetes se gangstereve te tij” politike!
  Nuk mund te ndodhte ndryshe me nje “Mafia qe ka dale krejt jashte kontrollit” vetem e vetem per te kontrolluar e minuar cdo fushe e cdo qelize te shtetit shqiptar per gati 25 vjet!
  Nuk mund te ndodhte ndryshe me nje gjykate e gjyqtare te inkriminuar e sterkorruptuar, te tredhur nga politika rrenimtare e shtetit shqiptar fizikisht si ne 1997-en e 14 shtatorin e 1998-es, te komanduar ne cdo vendim jetik per shqiptaret si “ autostrada e kusarise 500 milione eruoshe te kombit”, masakra makabre e Gerdecit, ekzekutimi publik e 4, plagosja e torturimi i qindra prtotestuesve paqesore e krejt te pafajshem te 21 janarit 2011, vjedhja e cdo pale zgjedhjeje parlamentare apo lokale me 8 majin 2011 si maskarada me e paturpshme e antidrejtesise shqiptare, pas asaj te 26 majit 1996.…
  Nuk mund te ndodhte ndryshe me nje gjykate e gjykates qe ne vend te japin, shesin drejtesi e ligj atij qe paguan me shume, sipas ligjit te Saliqit e Luigjit te 14-te “Ligji jam une “
  Nuk mund te ndodhte ndryshe me Gjykaten Kushtetuese te 70 votave e cila i jep fuqi me te madhe vetvetes se ajo e shumices se cilesuar te 86 votave te organit kryesor legjislativ te Shqiperise ne baze te aritmetikes se Tom Ndrecajve e Gjin Gjoneve, Plepave e Vitrinave, Kristaleve e … gjirizeve te Berishes, qe ne vend te jepnin dije e dituri, shisnin diploma e tituj shkencore jo vetem brenda Shqiperise por ne mbare Boten edhe per persona qe nuk kishin shkelur kurre ne truallin shqiptar!
  Gjithcka mund te bente Gjykata Kushtetuese por kurrsesi nuk mund te denonte me vdekje vetveten e ceten e banditeve faqezi me otga te zeza ne radhet e saj.
  Pse?
  Sepse, ata qe i kishin emeruar me pagesa te majme e kontrata besnikerie ala Mafioze kurresi nuk mund ti hapnin driten jeshile e jepnin leje per te vrare vetveten dhe Padrinon e tyre, Sali Berisha me ceten e tij te kusareve dhe vrastareve.
  Jo pse Berishes i han palla per asnjerin prej tyre e familjet e tyre, por sepse drejtesia eshte mina me e sofistikuar dhe me jetike per ruajtjen e sundimit te tij kusar e vrastar. Duke vrare drejtesine e nje shteti ai rivret vete shpirtin e tij. Ligjin , shtetin ligjor para te cilit cdo qytetar e cdo shtetas eshte e duhet te jete i barbate para ligjit.
  Pse !? Sepse shtetin shqiptar Sali Berisha nga “ ne populli, me popullin e per popullin”, qe eshte shpirti dhe zemra e demokracise, e ka kthyer “ ne Sali, me Saliun e per Saliun” nga shteti diktatorial barbar komunist i “Partise Shtet” e ka kthyer ne “Njeriu Shtet“, e ka kthyer ne nje Salistan.
  Me vendimin e saj per pezullimin e perkohshem te Vetingut, Gjykata Kushtetuese e Shqiperise sot ne fakt ka kryer nje grushti antikushtetues shteti.
  Aq larg shkon cmenduria dhe absurditeti i saj sa nje shoqate, nje sindikate, Unionit te Gjyqtareve te Shqiperise, para te cilit edhe kryemafiozet a Koza Nostras dhe Ngradhetas, Al Capone e Luciano Vito , John Goti e Carlo Gambino duken si engjej, i jep komepetenca ligjvenese gati te njejta me ato te Kuvendit te Shqiperise. Po citoj fundin e vendimit te saj absurd deri ne cmenduri .
  Gjykata Kushtetuese e Republikes se Shqiperise vendosi :
  …” – Pranimin e kerkeses se Unionit te Gjyqtareve te Shqiperise per te marre pjese ne gjykim si subjekt i interesuar “( !? )
  Cili ligj, cila dispozite kushtetuese, cili nen i ligjeve te Republikes se Shqiperise i jep tager ligjor nje sindikate, nje shoqate, cilado qofte ajo, per te marre pjese ne gjykim si subjekt i interesuar!?
  Si mundet qe nje sindikate, shoqate profesionale te behet pjestar ne gjykimin e nje ligji kur cdo anetar e drejtues e saj jane objekt dhe subjekti kryesor i Vetingut, pra i Vleresimit te Gjyqtareve e Prokuroreve!?
  Me e pakta konflikt i mirefillte interesi, cka perben nje shkelje flagrante ligjore qe denohet nga kodi penal e nje varg ligjesh te tjera te Republikes se Shqiperise. A ka lapsus e shkelje me te hapur ligjore te Gjykates Kushtetuese se Republikes se Shqiperise se ky vendim i saj nul nga ana ligjore.
  Rastesi!? Aspak . Vete Gjykata Kushtetuese e Republikes se Shqiperise eshte ne konflikt interesi kur behet fjale per kete ligj thelebesor per Reformen ne Drejtesi te miratuar me unanimitet nga Kuvendi i Republikes se Shqiperise!
  Si i tille vendimi i saj eshte nje grusht antikushtetues i mirefillte shteti! Eshte nje perkjeje per jete a vdekje per te ruajtur statukuone e korrupsionit ne antidrejtesine shqiptare, nje orvajtje antikushtetuese per te vonuar dhe minuar krejt Reformen jetike ne Drejtesine shqiptare ne bashkepunim e ne sherbim te Mafias politike shqiptare e nderkombetare me ne krye Padrinon Sali Berisha dhe SHQUP-in.
  Reforma ne Drejtesi ne udhekryq! Shqiperia ne rrezik!
  Shqiptare vigjilente… Syceltesi!

 15. Niko Shpiragu says:

  Kush ka lexuar cfare kam shkruar une me pare, e kupton qe une kam patur mendimin se gjithcka qe ka bere PD deri kohet e fundit ka qene shume e gabuar dhe ne dem te Popullit. Une kurre nuk i kam dhene asaj ndonje pike pozitive. Por kete radhe ajo ka 100 % te drejte. Ky ligj eshte ligji i pushtimit te Shqiperise. Vet z.Mero e deklaron qe BE e keshilloi PD qe mos ta conte ligjin ne Gj. Kushtetuese. Pse, sepse e dinte qe ishte ligj antishqiptar. C’duan te huajte te komandojne drejtesine shqiptare? Ata e dine shume mire se ky ligj eshte ligj i nenshtrimit dhe pushtimit te Shqiperise. Cduan keta mafioze qe e kane drejtesine e tyre shume here me te ndyre se ajo e jona? Kush jane keta liliputer qe na bekan ligjet tona dhe duan qe kushtetuta jone te shkelet? Si su vjen turp atyre deputeteve qe e votuan kete ligj? Si su vjen turp atyre gazetareve dhe disa komentuesve qe duan te huajte te bejne ligjin ne vendin tone. Mundet PD te kete interesat e veta qe e kundershtoi ligjin, por kjo ishte ne favor te prestigjit dhe sovranitetit; mundet Gjykata Kushtetuese ta kete bere politikisht ne favor te PD, por ky eshte nje vendim i drejte dhe duhet perkrahur se u tregon kufirin palacove te huaj dhe mbron vendin. Kush eshte intelektual dhe ka dinjitet nuk duhet te nenvlehtesoje vetvehten dhe te pergjunjet para atyre te hajve qe duan te hiqen si te zotet e shtepise ne Shqiperi. Nuk mund te kuptohet kjo ndjenje inferioriteti e shumices se politikaneve, gazetareve dhe mjaft qytetareve;nuk mund te kuptohet ky mitizim qe u behet te huajve duke i quajtur me te ditur , te drejte dhe shpetimtar. A nuk e pat sa drejtesi kishte dhene Gjykata e Hages ne konfliktin me Angline per ngjarjen ne Kanalin e Korfuzit? Ja ashytu jane te gjitha gjykatat e huaja dhe ne i hyjnizojme. Si ka mundesi qe shpresoni ne nje ligj te tille i perpilkuar jashte dhe i votuar nen presion?! Cfare prisni ju nga nje ligj i tille qe ngrinte nje piramid organesh njera mbi tjetren? Kush do te jene kete qiellore qe do te jene kaq te ndershem, nga do te dalin keta njerez kaq te mire?! Kush qenkan keta qe vijne nga jashte dhe paskan te drejte te survejojne shqiptaret dhe kush jua dha atyre pashaporten e sinqeritetit?! Perse ne vendin e tyre behen shume me pislleqe se ne Shqiperi? Pyetjet jane te shumta dhe duhet kohe t’u pergjigjesh, por nje gje eshte e qarte se ata qe e bene kete ligj nuk jane me te mire se ligjvenesit tane dhe vet ligji qe ben ata eshte si rrjedhoje me i dobet se ligjet tone dhe shume ofendues per ne. Vendimi i Gj. Kushtetuese duhet pershendetur per pjesen qe nuk e miratoi kete ligj, por duhet kritikuar rende qe pse nuk e hodhi poshte me neveri, por e dergoi tek origjina e tij . Gj. Kushtetuese ka te drejten te mos e lejoje kete ligj te veproje dhe jo te marrin perseri mendimin dhe vleresimet e atyre qe e serviren. Per disa komentues dhe ndoshta shume qytetar qe e quajne kete ligj si shpetimtari i tyre. Gjyqesori nuk mund te jete kurre i paanshem ashtu sic e perfytyrojme ne, sepse nuk vjen nga jashte planetit dhe eshte i pavarur vet. Drejtesia varet nga politika se gjyqtaret emerohen nga ata ne te gjitje boten. Ata nuk mund te denojne eproret e tyre, sepse jane vartes te tyre. Ne cdo konflekt midis me te fuqishmeve dhe te dobteve, drejtesia do te anoj nga fuqia. Vetem ne rastet kur konfliktet jane nder te vegjelit gjyqtaret tregohen te pameshirshem dhe manovrojne sipas interesave te tyre. Politika nuk nderhyn ne keto raste dhe ata kane dore te lire. Keshtu ndodh ne te gjithe boten dhe Shqiperia nuk mund te bej perjashtim.Fenomenet jane te njejta. Nje qytetar i thjeshte po nuk pagoi qofte edhe nje perqindje shume te vogel te taksave, denohet rende, ndersa te fortet e bizneseve dhe politikanet nuk paguaje fare duke i fshehur taksat dhe nuk pesojne asgje. Ne qofte se qytetaret e thjeshte e shkelin ligjin, ata marrin denimin qe u takon, por kjo s’ndodh me te fuqishmit. Atehere ku eshte drejtesia ketu? Mos prisni shume nga nje ligj qe u beka per te zbatuar ligjet. Njiheni realitetin ashtu sic eshte dhe mos rroni me enderra. Kur te merrni vesh qe drejtesia eshte vendosur ne bote, atehere therrisni edhe ju per drejtesi.

 16. arjani says:

  Mos u deziluziononi. Do kaloje dhe kjo. Kemi nje shprehje:Kur te del muti perpara , me mutin do merresh.

 17. ETHEM says:

  Z.MERO JU LUMT SINPERHERE I SAKT.TEMA DHE DITA E MBAJNE POPULLIN ME SHPRESE.SA TE JET GJALLE DHE NE POLITIKE SALIU NE KETE VEND LAJME TE TILLA DO LEXOJME E DEGJOJME.SALIU E LIKJA KANE 2 VJET QE HEDHIN SHQELMA DUKE I BERE RRESHTORE AMB.LU E VLAHUTIN DUKE U TALLUR ME TA.PRA NJE SALI KUNDER SHBA E BE.DESHTIMI REFORMES DO TE JETE DESHTIMI TYRE.NUK BESOJ QE REFORMA TE PLOTESOHET ME 40 LIGJET PLOTESUESE,NDERSA ZBATIMI SAJ NESE VENECIA JEP OK, DO JET I PAMUNDUR,PASI DREJTURSIT QE DO ZGJIDHEN JANA PO NGA KAZANI I SALIUT ME KURSIN E PLEPAVE ME ENDIPLOMA FALLCO.SHTYRJA E VETINGUT DO JETE NJE ARME ME SHUME PER SB,LB E IM PER ZBATIMIN E PLANIT TE REVOLUCIONIT “DEMOKRATIK” ME ARME.JO MENKOT SALIU BERI THIRRJR PER ARME.POR SHBA E BE NUK E VLERESUAN,POR NGA FRIKA I SHKONIN SALIUT NE ZYRE SIKUR AI TE ISHTE Z E U S I.RAMA DUHET TE PERGATIT OPINIONIN PER TE QEVERISUR PA LSI KRTO 7 MUAJ.PASI LIKJA E KA HEDHUR TEZEN PER TE QENE AI KM NE 2017.DHE KA ARSYE PER TE FITUAR PA LSI SE META KA QENE PRO SALIUT PER REFORMEN.KETE E DI 97% E POPULLIT.KJO MAEZI E GJYKATE SALINJANE ESHTE E PASHEMBULLT DHE ME KOSTO PER VENDIN PASI SHBA E BE JANE NE RREMUJEN E ZGJEDHJEVE TE VETA DHE NUK U SHKON MENDJA PER NE.DHE SB MJEGULL KERKON SI U J K U.

 18. tomsojeri says:

  O Shpiragu ” änalisti” prekur sedra e krenaria kombetare e ktyre nderhyrseve ne punet e brendeshme te nje shteti, qe nuk esht shtet ,te nje shteti, qe udheheqe banda kriminale ,te nje shteti mafjoz hajdutesh e mashtrusish, qe i kalojn shtetin nga njera dor ne tjetren ,me nje pa- drejtesi qe sbesoj se gjindet as ne afrik e zhytur e tera ne mutin qe gatoi Sali Berisha, me ter plehrt e brendshem dhe te jashtem, ashtu sic shum bukur na e sqaron “luter king”me lart ! Po si mor ti shpirag sedreliu harove 97 -ten qe Shqiperia desh shkoj per lesh te Jozefines ne kthetrat e armiqve ,kujt ja ndere doren e te shpetoi ,kush pruri trupat qe te ver regull se Sali monstra e coi drejt gremines Shqiperin ? Per cfar krenarie po be ben aludime ore ti mik ?? A jeton ktu ne kte Ferr padrejtesie ,hajnie ,krimi e korupsioni te papar ,e ksaj tradhtie me brir ,e ksaj bande ne krye te shqiptareve qe mua nuk me ben aspak krenar ! A ke kuptuar kush e ka ne dor kte vend? ?? A spaske kuptuar qe ky popull i dhunuar esht nen pushtimin e plot te Salikriminelit e & ! A ka turp me te madh per nje komb, kur kjo klas e re sheikesh luan e tallet ,blen e shet vota e perseri mbi krye te tyre jan po ato ftyra ! Kush kujton ti se ven dhe heq kryeministra ne Shqiperi !!! Harove si u vodhen votat ,si u vran dhe pse u vran diten per diell njerez te thjesht ,harove vidion e fameshme qe u be sebep e sot e ke ne krye te kuvendit ,pa me thuaj per ke politikan je krenar , me thuaj kush patriot e atdhetar te frymzon ne kto dit me te errta te historis se ktij kombi ! Kush pra vec nje Avni Rustemi ,ku sot gjith ky popull i sakatuar ,i cnderuar nen pushtetin e ksaj bande 30 vjecare duhej te ish Avni Rustem sepse vetem keshtu shpeton Shqiperia e ateher do bashkohem me cka thua ! Shqiperia esht zhytur ne terrin e korupsionit me te madh te te gjitha kohrave dhe si i mbyturi po nder doren te shpetoj dhe kujton se cdo dor qe nderet i duket se e shpeton …………Le te shohim ……..

 19. rubiku says:

  Mund te analizohet e komentohet nga kushdo dhe ne çdo kendveshtrim.Apsolutisht nuk mund te gjendet analize e argumente me te sakta se keto qe rendit Z.Mero ne shkrim.E vetmja gje qe mund te them eshte nje BRAVO.

 20. kleptofagos says:

  Keq me vjen qe e perseris, por jemi popull budalla dhe e meritojme qe Bandat e Pushtetit na rjepin e cfrytezojne ne kete fare feje.
  Degjova sot ne radio Nikoll Leshin qe kerkon me gjyq demshperblim nga shteti shqiptar per djegjen e gazetes Koha Jone, ne kohen e Berishes Pare. Bente analogji me borxhet e e qeverise kundrejt bizneseve qe rimbursoi vitet e fundit qeveria Rama. “Sikurse veproi me bizneset te shlyje dhe borxhin qe qeveria i ka Gazetes Koha Jone”, thoshte Nikoll Leshi, per djegjen qe banditet e Berishes i shkaktuan Gazetes ne fjale. Sigurisht qe me keta gjykates qe ne kemi, ai e ka te fituar davane me shtetin, d.m.th. me popullin. Po mir mor Nikoll (qe edhe ti je pjese e bandave), c’kusur ka populli shqiptar te paguaje demet qe bandes tende ju shkaktua nga banda e Berishes. Pse nuk ja kerkon Berishes vete, apo Metes, apo Rames personalisht nese ka dore dhe ai, por i quani borxhe te popullit, demet qe ju hajdutet i shkaktoni njeri tjetrit per te ndare placken e luftes?

 21. Gjykata kushtetuese e pd veproi sip as urdhrave te padronit pra ajo Nuk eshte gjykate por nje seksion I pd

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *