DEKLARATA/ SHBA dhe BE reagojnë pas vendimit të Gjykatës Kushtetuese

shbaSHBA dhe BE kanë reaguar pas vendimit të Gjykatës Kushtetuese, për të pezulluar ligjin e Vetingut.

Me anë të një deklarate për shtyp, thuhet SHBA dhe Be mbeten të përkushtuara për zbatimin e plotë të reformës së gjyqësorit.

Deklarata:

Shtetet e Bashkuara dhe Bashkimi Europian respektojnë autoritetin e Gjykatës Kushtetuese për të shqyrtuar Ligjin e Vetingut dhe pezulluar zbatimin e tij.

Gjykata Kushtetuese ka thënë se do t’ia referojë ligjin Komisionit të Venecias.

Nxisim që ky referim të ndodhë sa më shpejt që të jetë e mundur për të parandaluar vonesa.

Shtetet e Bashkuara dhe Bashkimi Europian mbeten të përkushtuar ndaj zbatimit të plotë të reformës së gjyqësorit.

REMOTE_ADDR:[]

27 komente në “DEKLARATA/ SHBA dhe BE reagojnë pas vendimit të Gjykatës Kushtetuese”

 1. Te nderuar miq Europian dhe Amerikane!
  Ju lutem Please na ndihmoni, na shpetoni

  1. generali i ushtrise se dhjere says:

   Shkrese e qarte se si e shkaterroi sali berisha shqiperine vetem me ane te paralizimit te sistemit te drejtesise, por edhe paraqitje e gomarllikut te atyre qe perfituan nga ky shkaterrim kur dalin hapur dhe pa dorashka me ndergjegje te paster dhe vetedije te plote kunder goditjes se korrupsionit sikur te donin te thoshin “transparence por pa na bere kontroll atje ku nuk duam ne”.

   He he he… ma more te keqen o plaku mere… he he he… baca berishe dhe baca meta po dridhen si kurvat tani…

 2. lulu says:

  ti Donald, pyte Lulin dhe Edvinin se kur duan ata, mire?

 3. ☆Gopisti i NSHRAK-ut☆ says:


  Ty po ta fusin njëlloj, si në zgjedhjet për bashkinë
  Edhe pse sot ti ke me vete, nga Merkel te Obama
  Ti sillesh prapë sikur, të mbytur gjer në grykë e ke Gjeminë
  Si minorancë në opozitë, O kryeministri ynë Edi Rama!
  .

  Të 1miliontët më keq i varfërove e prapë i ke me vete
  Nga Gjoksi i Tyre pabuks, për ty ushton e fortë piskama
  E nisë me shije balte po në shije muti mbete
  A ke më tru në kokë e gjak ndër deje, O kryeministri ynë Edi Rama!?

 4. BERISHA LARGOHU says:

  Vetem nje popull budalla mund te riktheje PD-ne ne pushtet, shpresoj qe mos te rikthejne PD -ne ne zgjedhjet e arrdhshme ne pushtet. PD nuk eshte opoziet, por eshte nje organizate kriminal qe perdor emrin opozite per strehe

 5. Dil Enver nga varri. says:

  Dil Enver nga varri…. Te zhduket nga faqja e dheut Salehu dhe barbonet e tij.

 6. Erions says:

  dmth ..bytha ju zjefte …keshtu doni te rroni??!!! edhe neve ju respektojme ..po ju leme ne deep shit……urrraaaaaaa

 7. Isuf says:

  Lere lere creagim i forte… po te tere derrat nje surrst kane… ckujtoni ju se poltikanet e Evropit dhe te Amerikes jene burra te ndershem? Nje mu… jane tere soji i poltikaneve kudo ne bote…Asnje shprese , vec 2 duar per nje koke ka ne kete bote te ndertuar prapsh, ku minj te tipit Berisha – Basha bejne luanin ne pyllin shqiptar te politikes…

 8. Qoku says:

  Po tregoheni shume te duruar ju lutem Z AMBASADOR ncirrni listen e ZEZE dhe perplasjani ne fytyr te gjithe atyre qe e meritojne per hire te popullit te pa fajshem mos i lejoni te tadhen me ju dhe me popullin.fml

 9. Aureli says:

  Vetem Donald Lu e pastron kete mut te madh hajdutesh.

 10. Petro says:

  Sigurisht, s ka asgje per t u cuditur.SHBA dhe BE do te respektojne vendmet e institucionit me te larte ligjor te nje shteti sovran.E kemi thene qe ne fillim, vittingu duhej filluar nga politikanet, sidomos 4-5 me te rendesishmit nga te dy krahet.Paria e Tiranes si mbetje e komunizmit po luan aktin e fundit te mbrojtjes nga drejtesia e Zotit.Dhe une besoj se do t ia dale.Reforma do te kape ca cironka dhe kaq.

  1. Korabi says:

   Institucioni me i larte ligjor? Ore se pak faqe ka ajo kushtetuta, edhe dikush si ty mund t’ja arrije ta lexoje.
   Institucioni me i larte ne Republiken e Shqiperise eshte Parlamenti. Deputetet presupozohet te jene perfaqsuesit e sovranit dhe sipas kuorumeve te ne nevojshme kane pushtet absolut. Edhe ata mender gjykatesit e kushtetueses nga parlamenti zgjidhen dhe nga presidenti ( ky i fundit i agjedhjr nga parlamenti). Pra Parlamenti eshte burimi i cdo pushteti dhe jo anasjelltas.

   1. Diversifikimi says:

    Gje qe ekspozon edhe problemin me kete sistem qe nuk e ka te diversifikuar mjaftueshem vendmarrjen.

 11. fieraku NGA ferrasi says:

  @ dil Enver nga varri
  Enverit do dali ke porta kur te nisesh ti per ate bote
  Po do te te jape nja dy shpulla te forta
  Dhe do te thote paske qene rrote
  Po si ta vras une saliun
  Qe per kafe ma denoi nexhmine
  Qe me ruajti femijet e niper
  Pleng shtepine e katandine
  O sa i trashe paske mbete
  A su ngope me komunizmin tash sa vjet?

  1. me thene te drejten says:

   Komunizmi ishte koha
   kur bythqira si fieraku
   e hanin karin nga goja 😉

 12. xhemi says:

  Aman, se reagimin tuaj ishte duke pritur populli shqiptar me padurim….
  … ende mendoni ju kapitaliste bythqira, se populli shqiptar nuk j’u ka kuptuar juve?????
  Po ishin keto ameriqiret dhe evropqiret, qe n’a sollen kete demoraci, se i’u erdhi keq per popullin shqiptar qe po vuante ne socializem.
  Po c’drejtesi e shtet prisni nga keto bythqira kapitaliste, qe gjeten e bashkepunuan me ca gjakprishur antishqiptar per te “drejtuar” Shqiperine ne keto 25 vjet, e na sollen ne kete derexhe.
  SHTET & DREJTESI kishte vetem ne kohen e te lavdishmit E. Hoxha!!!! Populli shqiptar ishte sovran, vetem ne periudhen e te Lavdishmit. Lavdi Vepres se Legjendarit Hoxha!!!!!

  1. enter"" says:

   Amerikqiret thuaj, keta jane palaçot qe mbajne peng vendin tone per interest e tyre te ndyra.

   1. undefined says:

    Vendi yt eshte atje tek turmat jevgjite vendi yt eshte ajo hale hibride qe quhet Greqi per mua eshte turp te jem i te njejtit identitet me ty kerme e ndyre grekofile legen rrugesh laj gojen kur te permendesh kete vend kete toke zagare b…shitur hale e halese

  2. ABC says:

   O xhemal, ne te ka marre malli per radhen e qumeshtit, te mishit, te vezeve, te sheqerit, vajit e kafese, bej nje xhiro ne Korene e Veriut. Ne te ka marre malli ta kalosh jeten atje ku do te vendosin disa shkerdhata per ty, te banosh me prinder e vellezer te martuar ne 1 dhome e kuzhine, e prinderit ti vesh te flene ne ballkon, mund ta besh edhe sot pa tu dridhur qerpiku. Nese te mjafton per tu shplodhur vetem mbasditja e te dieles dhe rrobat e vetme qe ke ti veshesh jo te thara plotesisht te henen ne mengjes, pasi mamaja jote e ka gdhire tek tubi i sobes me dru, dukeui perpjekur ti thaje e kur s’ja ka dale dot e ka zene gjumi me hekur ne dore, i lire je ta besh kete edhe sot.
   Mos ja ve fajin Amerikes, Gjermanise dhe demokracise per te keqen qe po kalon ky vend, por atyre qe shesin voten ose e japin ate pa u menduar. As Amerika dhe as Gjermania nuk mund ta hedhe voten per ju. Kur 2 milione shqiptare zgjedhin Ramen, Berishen dhe Meten, c’faj te kane Amerika, Gjermania e demokracia?! Kur keta shqiptare dembela e te mbrapshte, nuk e cojne bythen nga kafeneja, te mbushin rruget e qyteteve me protesta, atehere mire te na behet! Amerika dhe demokracia na e kane dhene mundesine per te zgjedhur me te miret dhe te devotshmit e ne zgjedhim me maskarenjte dhe me te ndyret, e zihemi me njeri-tjetrin pastaj se kush eshte me i “mire”, Berisha apo Rama. Te na vije turp: te gjitheve!

 13. Dashamir says:

  Po pse mor me deklarata do ta shpëtoni shqiperin nga disfata. Nesër duhet tua dorëzoni të gjitha organeve të shtypit shqiptar emrat e atyre që e katandisen këtë vend në këtë derdhë. Ju e dini cilët janë në politikë e ne gjygjesor.

 14. Briklona says:

  Zoti Donald Lu!
  Zonja Vlahutin!
  Zoterinj ambasadore te SHBA dhe BE!
  Me ne fund e hodhen helmin gjarperinjte e Saliut, shushunjat qe na kane pire gjakun, folen.
  Ne i kemi syte te ju, do e ndihmoni popullin shqiptar apo jo?
  Rruga e reformes, nuk duhej kurrsesi te kalonte nga dyert e damkosura dhe te lyera me gjakun e 21 janarit dhe te Gerdecit!
  Degjoni zoterinj ambasadore ulerimat e nenave qe nuk mblodhen dot as kockat e femijeve ne fabriken e Shkelzen Berishes ku humbi jeten edhe baxhanaku i Saliut te cilin Saliu “nuk e njihte”
  Keta jane gjyqtaret tane, i njihnit apo sot i mesuat?

 15. METEH says:

  Zoterinj Ambasador,Lu e Vllahutin:Deshtimi reformes do te jete deshtimi JUAJ,i SHBA,BE.Ka mese 2 vjet qe Saliu eshte tallur me ju duke i shkuar ne zyre disa here.Nqs ju deshtoni,duhet te largoheni nga ky vend.

 16. delexhinjte says:

  Ai paraardhesi jot i etiketoi si “burra shteti” “yll ne ngjitje” keta zotrinjte qe e cuan kete popull ne derexhe te fundit dhe flet me vete, per 25 vjet u shperdorua, u vodh, u tjetersuan pronat, i lane shqiptaret me gisht ne goje, dhe duan te dalin pa lagur, po derisa ta zhduket kjo kaste delexhinj gjyqtare qe edhe keta u majmen sa u deshi qefi keshtu do vazhdohet ketu,po edhe ju nuk bete dot gje, se tani qe po godisni krimin ata hedhin vickla, po dersa do presim, vetem nje zot u shofshin deri atje ku nuk mban me, zoti i mallkofte keta delexhinj qe nuk u ben pershtypje fare, po tallen si me shqiptaret dhe nderkombetaret.

 17. shqiptari says:

  Amerika na varferoi ne monizem se na izoloi per shkak te sistemit dhe E Hoxhes, Amerika tani pervec varferise dhe po na poshteron me mbeshtetjen ndaj po;itikaneve qe nuk e duan lete vend. Dhe me keq se propaganda komuniste, luan me sofizma kur do qe te justifikohet per ate qe thote se eshte por qe ne praktike nuk rezulton ashtu. Shikoni c’po ndodh. Eshte mobilizuar e organizuar gjithe krimi dikush hapur me Berishen ne krye e dikush mbas shpine me ne krye Meten dhe me falangat e llumit nga shoqeria civile , duan te ngrejne kete popull injorant ne proteste per plerat. Them injrant se persona qe per 25-vjet jane vertetuar si keqberes te keti vendi dhe si plerat me te ndyra qe mund te kete, nuk mund te guxojne ti flasin popullit per mbetjet dhe nga ana tjeter nje popull pa qene idiot nuk mund tu shkoje nga pas atyre qe e plackiten, e rropen, e poshteruan dhe me ne fund e vrane ( para syve te diplomateve Amerikane e Europiane). Dhe e gjitha kjo vetem e vetem per te sabotuar reforman ne drejtesi. Ne se me te vertete ceshtja e plerave eshte nje kauz reale per PD-LSI dhe per sharlatanet e paguar apo vullnetare te shoqerise civile, eshte shume e thjeshte,te perfundoje sa me shpejt reforma ne drejtesi dhe Edi Ramen, drejtesia e re le ta rradhise mbas Berishes e Metes si keqberes dhe ta zhdukin se bashku me ta. Une jam nje person anonim (jo publik), veprimet e mia s’kane asnje efekt se nuk do e kurseja veten, ndaj mendoj cdo person publik, akademik, intelektual, deputet, minister, politikan duhet o sot o kure duhet te ndermarin veprime duhet te kryejne akte. Prisja nga Edi Rama prej sa kohesh por mesa del dhe ai s’qenka anash te keqiave qe i jane bere keti populli.

 18. fieraku NGA ferrasi says:

  @ briklona jeni ne radhet e pritjes
  Duhet n denu njehere ATA qe pushkatuan njerez PA gjyq.

 19. loni says:

  Me duket se zgjidhja do te jete ,kush zgjedh dhe kur zgjidhen anetaret e gjykates kushtetuese ,shpresoj te gabohem

 20. fieraku NGA ferrasi says:

  @ me thene te drejte dukesh qe je njeri PA personalitet
  Jo vetem nga ato qe shkruan por
  Edhe per faktin qe ndryshimin shpesh emrat kur komenton pavaresisht se thua gjithmone brockulla.
  Nuk do bie ne nivelin tend
  Po a kam thene ndonje genjeshter ne komentin Tim?
  Keshtu qe me thene te drejten sja vlen te te kthrsh pergjigje

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *