Pezullimi i Vetting-ut/ Reagon Bylykbashi: Sinjal i fortë!

bylykGjykata Kushtetuese vendosi sot të miratojë kërkesën e parë të PD-së, pezullimin e ligjit të vetting-ut. Për të mësuar më shumë rreth asaj që ndodhi pas pezullimit të këtij ligji, pjesë e reformës në drejtësi, opinion.al ka kontaktuar me Oerd Bylykbashin, n/kryetarin e PD-së në komision e reformës.

Bylykbashi, i cili ka paraqitur edhe kërkesën në Kushtetuese në emër të PD-së, tha se “ky ligj për momentin nuk mund të zbatohet deri në një vendim përfundimtar”. Ai sqaron se jurisprudenca e mëhershme e Gjykatës Kushtetuese, ka interpretuar se një vendim pezullimi merret kur Gjykata konstaton paraprakisht elemente antikushtetutshmërie në ligj, dhe pasojat e ligjit do të ishin të pariparueshme”. Sipas tij, me pezullimin e këtij ligji nuk mund të zbatohen edhe disa ligje të tjera, pjese e paketës së reformës në drejtësi.

“Nëse ky ligj do të zbatohej do të kishte pasoja të pakthyeshme ”, tha z.Bylykbashi. Bylykbashi bëri përgjegjëse mazhorancën për vonesën e zbatimit të reformës në drejtësi përfshirë vetting-un, sepse ajo me arrogancën e saj prej 84 kartonash shkeli me ligj marrëveshjen kushtetuese për vetting-un që u miratua me 140 vota në parlament dhe pezullimi i sotshem është pasojë e drejtpërdrejtë e kësaj shkelje të Kushtetutës.

“Largimi i gjyqtarëve dhe prokurorëve të korruptuar duhet të bëhët vetëm sipas standartit kushtetues dhe jo atij të Kryeministrit Rama që me vetting-un kërkon kapjen e drejtësisë”, shtoi Bylykbashi. Ky është ndër rastet e rralla, kur gjykata është shprehur për pezullimin e një ligji dhe jep një sinjal shumë të fortë, shtoi ai.

Por çfarë do të ndodhë më tej?

Ky proces në Gjykatën Kushtetuese pritet të zgjasë disa muaj të tjerë.

Bylykbashi tha se Kushtetuesja, me kerkese te PD-së, do ta dërgojë ligjin për mendim në Komisionin e Venecias. Kjo pasi Venecia nuk e ka shqyrtuar asnjëherë ligjin në formë finale, por ka parë vetëm një draft të amendimeve kushtetuese që i është dërguar në Janar 2016 dhe një opinion mbi ligjin nga Komisioni, i cili e konsideron në parim të jashtëzakonshëm dhe problematik një proces vettingu, është kyç.

REMOTE_ADDR:[]

8 komente në “Pezullimi i Vetting-ut/ Reagon Bylykbashi: Sinjal i fortë!”

 1. marko says:

  hahahaha shpetuat per pak koh.po kushtetusja juaja eshte nuk u be dicka qe nuk pritej

 2. Toni says:

  Ja edhe ky koke penisi i ashtuquajturi keshilltare i pleres serbe salesh berishes,po pse qenka sinjal i forte o anadoll,po shume nga keta gjyqtare+prokurore qe mbrojten lylzim bashen duke mbyllur mega dosjet skandaloze me RAPORTE MJEKESORE+PROCEDURA i ke emeruar ti o plere e felliqur…

 3. Koli says:

  Sinjal i forte se gjykatat jane te korruptuara,dhe ju jeni mbrojtesit e tyre. Por fundi eshte afer per ta,Ameriken nuk e mund dot Rusia dhe jo bytha jote o Bimbash,qe je nje HIC me ZERO.

 4. adriatiku says:

  Ky eshte krimi shtetror dhe antishqiptar dhe kriminelet jane qe nga gjykata kushtetuese e deri tek opozita e sotme. jeni te zot o popull? Riktheni demokracine se kot nuk u permbys diktatura qe te te hane keta sot edhe kockat.

 5. andi bega says:

  Nje sinjal te forte duhet t’jua nise populli juve. Skeni faj qe talleni, deri sa te ndergjegjesohet ky popull beni qejf. Po kuajt qe kapen do shijne gjithe lemin pastaj.

 6. Albania says:

  Cfare sinjali mor bastard apo sinjal per ju qe mund te beni cfare te doni pa ju hyre gjemb ne kembe….keni te drejte kur keni gjetur nje popull budalla qe ju voton ju dhe ju ndjek nga pas.

 7. Arjan says:

  Asgje .Firmoset funeralin politik te Pd.Varrimi dt 23 qershor 2017 ora 19

 8. Emigranti SHBA. says:

  SHqiptaret, brenda vendit dhe kudo ku jane neper bote, bejne thirje same pare te cbllokohet Vettingu dhe te filoi implememtimi, Saliu, Luli, dhe disa zagare si bylkbashi, vazhdojne ti bien fyellitne nje vrime. More Bylykbashe te shohin syte e degjojne veshet, cdo dite shkruet e thuhet, qe gjukata kushtetuse te cbllokoi Vettingune, prisnit opinjonin e Venecjase dhe ai ardhi. Ne cdo rrjeshte thuhet se ligji i Vetteingute, eshte ne perputhje me kushtetuten e re. Vetem pd, gjene yckla e klecka ne cdo jave. Turpe paci maskarenje qe pengoni rreformen ne teresi edhe pse e pranuate formalishte, po e pengoni vazhdimishte. Kete ua thone nderkombetaret, SHB, BE, ua thone qytetaret brenda e jshte Atdheute, ju i bini fyellit ne nje vrime ju duket se dotiu besoje pulli, haroni qe i shtoni urejtjen vehets tuaje cdo dite meketo qendrime, antishqiptare. Doni, apo sdoni ju, rreforma dote behet dhe SHqiperia dote clirohet n nga krimi dhe koorupsjoni dhe drejtesia dote rreformohet, sese, si e kooruptuare i ka sjelle deme te pallogariteshme prosperitetit dhe ritjes te mireqenjes te shqiptareve.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *