Pezullimi i “Vettingut”, mediat e huaja: Ky akt vetëm sa do ta zvarrisë reformën

Mediat e huaja kanë pasqyruar vendimin e sotëm të Gjykatës Kushtetuese të Shqipërisë, për pezullimin e ligjit të “Vetting­ut” që do t’i hapë rrugë reformës në drejtësi.

Kështu, “The New York Times”, AP dhe “Fox News” shkruajnë se ky ligj është mjaft i rëndësishëm për procesin e integrimit të Shqipërisë.

Ato e cilësojnë vendimin e sotëm si thjesht zvarritje të përkohshme të ligjit, madje shkruajnë se “Venecia” është shprehur një herë për këtë paketë që është përpiluar edhe nën kujdesin e BE­së dhe partnerëve ndërkombëtarë.

“Kushtetuesja pezulloi ligjin e “vetting­ut” pasi kërkon opinionin e Komisionit të Venecias, i cili është shprehur një herë për paketën e reformës të përgatitur me ndihmën e ekspertëve amerikanë dhe të BE-së.

Pezullimi, gjithsesi, do ta bllokojë vetëm përkohësisht zbatimin e “Vetting­ut”, shkruajnë mediat e huaja.

New-York-Times (1)

REMOTE_ADDR:[]

3 komente në “Pezullimi i “Vettingut”, mediat e huaja: Ky akt vetëm sa do ta zvarrisë reformën”

  1. liza ne boten e cudirave says:

    JANE MESUAR ME ZVARRITJE ME ANE TE KETYRE PROCESEVE DHE MENDOJNE SE DO TE MUNDEN, TE FITOJNE KOHE DERI PER ZGJEDHJET E 2017.

  2. Toni says:

    bylykbash po ku je more palo-keshilltari juridik nga je shkolluar+dipllomuar o kaptine penis,ore po juve jeni nen diktatin e gites-xenit+plakut te cilin ti i mbane uturakun,Venecia ja cuat juve qysh ne fillim per opinion o plera te kombit,po haram i qofte ketij mileti qe mbajne plera-vrases-hajdute-tradhetare kombi-etj si juve,TURP…

  3. VF.LP says:

    Bota flet po hajde mbushi mendjen shqiptarit se dhe partise se beqirave demokratik.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *