Akuzat pas dekorimit të ballistëve, Nishani: Më sulmojnë nostalgjikët e diktaturës

bujar-nishaniDekorimi i 67 ballistëve nga Presidenti i vendit, Bujar Nishani, u pasua me reagime të ashpra, e sulme në adresë të të parit të shtetit.

Pas reagimeve tw shumta nga historianë si Pëllumb Xhufi, e Paskal Milo,  dhe një nga figurat kryesore gjatë diktaturës, Vito Kapo, apo edhe Fatos Klosi ka ardhur reagimi i parë i presidenit Nishani.

Nishani, me një qëndrim zyrtar, publikuar në faqen e Presidencës i quan gjithë sa është thënë, sulme e provokime nga “nostaligjikët enveristë të diktaturës më të egër dhe të urryer të pasluftës së Dytë Botërore në Evropë, Diktaturës Hoxhiste”.

Reagimi i Presidentit

Institucioni i Presidentit të Republikës hedh poshtë të gjitha sulmet dhe provokimit e adresuara nga nostaligjikët enveristë të diktaturës më të egër dhe të urryer të pasluftës së Dytë Botërore në Evropë, Diktaturës Hoxhiste.

Kujtimi dhe dekorimi i 67 nacionalistëve të ekzekutuar nga dora kriminale e një grupimi të bolshevikëve shqiptarë të orientuar nga të dërguarit jugosllavë, është një detyrim dhe përgjegjësi historike e Shqipërisë së sotme euro-atlantike.

Asnjë prej martirëve të ekzekutuar dhe në asnjë moment të vetëm të jetës së tyre nuk pati një bashkëpunim me pushtuesin.

Përkundrazi, ata ishin luftëtarë të lirisë kundër nazi-fashizmit.

Ata u ekzekutuan në mënyrën më makabre të mundshme vetëm për faktin se ishin kundër modelit dhe ideologjisë bolshevike, që një grup individësh po përhapnin përmes terrorit në viset shqiptare.

Ata u ekzekutuan në mënyrën më kriminale të mundshme pasi ishin kundër shitjes së trojeve shqiptare tek të huajt.

Ata u ekzekutuan se kërkonin orientimin perëndimor të Shqipërisë.

Institucioni i Presidentit të Republikës e konsideron të papranueshme ringjalljen e urrejtjes staliniste, veçanërisht kur ajo vjen nga anëtarë të Kabinetit Qeveritar të një vendi anëtar i NATO-s dhe kandidat për Bashkimin Evropian.

A nuk u ekzekutuan pa gjyq me qindra intelektualë në qytetet e Shqipërisë me akuzat e rreme të bashkëpunimit me pushtuesin?

A nuk u ekzekutuan dhe burgosën me qindra klerikë martirë me akuzat e rreme të bashkëpunimit me pushtuesin?

A nuk u ekzekutuan, burgosën, interrnuan me qindra mijëra shqiptarë të pafajshëm me akuzat se ishin bashkëpuntorë të “imperializmit” dhe të “revizionizmit”?

A nuk u ekzekutuan në kufi me qindra të rinj me akuzën se donin të tradhëtonin Atdheun dhe partinë?

A nuk u konfiskua çdo pronë shqiptarëve me akuzën se ishin armiq të pushtetit po të pasuroheshin me pronat e tyre?

A nuk u burgos brenda një kampi të madh me tela një popull i tërë i lënë në varfëri ekstreme dhe padituri të thellë me akuzën se liria është opium për popullin?

Ky realitet shqetësues tregon se sa shumë është dëmtuar shoqëria shqiptare nga moshetimi dhe mosdënimi i krimeve të komunizmit, si i vetmi vend ish-diktatorial që nuk e ka kryer këtë proces.

Këto provokime na treguan edhe njëherë se sa seriozisht e kërcënuar mbetet liria jonë.

Ata që e kanë përdhosur Luftën Antifashiste dhe sakrificat për liri të shqiptarëve duke kryer krime mbi shqiptarët, do të mbeten përjetësisht në altarin e turpit të historisë së kombit shqiptar.

REMOTE_ADDR:[]

17 komente në “Akuzat pas dekorimit të ballistëve, Nishani: Më sulmojnë nostalgjikët e diktaturës”

 1. Hazalli says:

  President Mehmeti per mua keto “argumenta” jane llogjike jo e nje ushtaraku monist sic je ti ,por e nje roje qe sherben ne shoqaten e……..

  1. Dean says:

   KAPTERR Mehmeti harron se si i “mbronte” Ambasadat me 1 lopatë ke bytha dhe bustin e Enver Hoxhes me Kallashnikov.

 2. Hazalli says:

  President Mehmeti, per mua keto “argumenta” jane llogjike jo e nje ushtaraku monist sic je ti ,por e nje roje qe sherben ne shoqaten e……..

 3. Toni says:

  Oooooo kapterr po kur keshtupo ti ke pas ruajtur bustin e EHXH,po partia jote funderrine e diktatures eshte ,salesh berisha ne PPSH u anetaresua me 08-11-1968,,te gjithe shqupkaret kulisa t e diktatures jane…

 4. populli says:

  Meshiroje zot,se nuk din cfare ban.Amin

 5. Alba says:

  Sakati i ndyre edhe 9 muaj i kane mbetur ne ate zyre qe te vazhdoje ti sherbeje si skllav Shqupit.
  Mes gjithe plehrave qe ka mbledhur aty duke i marre ne pune, kurores se cmuar iu shtua si keshilltar i tij edhe i biri hajvan i Fahri Balliut, Klevisi elefant, injorant, obez, i alkoolizuar dhe 26 vjecari mbetes ne shkollen e paguar me leke te pista te babit ne Angli. Turp o zot ne cfare vendi jetojme dhe cfare plehrash mbajme mbi koke!

 6. arben says:

  Te ishe vetem budalla do Te ta falnin shqiptaret por ti je sher budalla qe duke zbatuar direktivat e Saliut agjentit Te Sllobodanit po I con shqiptaret ne lufte civil.Gjithe bota e njeh luften heroike na-cl dhe meritat e popullit shqiptar qe u reshtua perkrah aleateve antifashiste.Gjithashtu Te gjithe e njohin tradhetine e ballisteve,zogisteve e kolaboracionisteve qe bashkepunuan me pushtuesit.Kudo ne bote keta tradherare u luftuan njelloj si pushtuesit dhe per ta asnje qeveri nuk shperndau dekorata sic ben ti sot.Te vrasesh ndergjegjen kombetare eshte krimi me monstruoz qe I behet nje populli dhe per kete meriton ndeshkimin e merituar.Nje popull qe haron Te kaluaren e tij nuk eshte I denje per nje Te ardhme Te ndritur.Zgjohuni o njerez Te mire se ate qe nuk ariten ta bejne Te huajt apo sistemi diktatorial I Enverit po perpiqet ta bejne pinjollet e bastarduar Te kolaboracionisteve Te luftes.

 7. mirel says:

  Yyt qen bir qeni

 8. trojani says:

  Te dhjefsha ty dhe ata trimat e pilafit ,qe donin te mos “shiteshin” trojet.
  Luften e fituan ata qe gjasme do shisnin trojet,sipas teje dhe ballistave dhjeraman,u shite ndonje cm e shqiperis sa ishin ata ne pushtet !!!??? o te dalcin syte o gogol misri.perkundrazi ju pederastet e pd shitet teritoret dhe gjithe shqiperin.
  Ik mor idiot, mbylle halen bej c’ke per te bere sa je aty o debil.
  Ca politikan urehen ca te tjere admirohen, po ti o kukudh je per te misheruar o adikapati saliut.

 9. adriatiku says:

  Pergjigju dhe nje here , te lutem zoti “president”, po keta komentuesit e rinj ketu jane nostaligjiket e diktatures apo jane demokratet e kohes qe mbeshtesin luften kunder nazi-fashizmit qe ju keni derdhur me larte nje thes me genjeshtra per bashkepuntoret e Duçes e te Hitlerit? IKu koha kur thoshje ato qe donte partia , o “president” i fashisteve; eshte koha e mendimit te lire qofshin dhe nostaligjike qe nuk jane me shume se ti , por fytyren e ben sikur je demokrat 24 karat. O njerez, “presidenti” yne na thote: mbyllni syte, tu genje une. Hajde mbetje e se kaluares, hajde!

 10. ivani i madh says:

  Kjo diheshe se sic je sakat ngafiziku ashtu do jesh sakat e nga logjika se Berisha nuk te vuri kot aty mor idiot i lindur me emrin BYTHAR HAJVANI .Pasaj i rojte ato m…. mustaqe qe te mos te njohin qe ke mbajhtur mbi shpatullat e tua te deformuara bustin e atij qe surati i qelbur tendi e quan diktator .Tani po presim kur ti i godituri ne tru te vogel do dekorosh dhe teate e Ram Berishen per kontributin e tyre qe kane bere njeri nje gomar e tjetri nje egersire.

 11. E vertete says:

  Tani do hidherohen edhe cetniket serb dhe miqte e Enver Hoxhe kurves,heroit te Titos dhe Rankovicit,Milladinit,Mugoshes dhe pleherave tjere partizano-serb, qe vrane me mijera atdhetare, por asnje naciste apo cetnik,qe la populllin me te traumatizuar ne Europe,por keta qe tani bejne kritika kunder luftetareve te bashkimit kombetare,ua rrofshin bolet ketyre te tjereve, qe tani jane gjalle.
  Te mallkuar qofshin gjithmone partizanmutet e Koci Xoxes dhe tradhetareve tjere te Fadil Hoxhes,Ali Shukrise,Titos etj.etj.

  1. Bledi mane-shi says:

   Na hegesh carin ti me gjithe ballist nishanin sic ja hegri gjyshi jot gjyshut tim.

 12. .. says:

  I HONGSH KA…….N BLEDIT KTU LART , TI BYTHQIR I TE VERTETES BALLISTAVE DHE PLERAVE TE KTI VENDI.

 13. lume e det says:

  Sa bukur qe po e luani lojen!!! Hidhni bosh te kapni plot eee!!! “Mbeturinat do te behen ple mos haroni” !!! Bishta qeni te felliqur….

 14. Treviso says:

  Nuk eshte bere e paqellimshme dekorimi, dhe nuk ka aq tru presidenti i mafjes te marre kete veprim. Eshte dora e kryekriminelit ajo. Keto dekorata qe udhane kushtojne shume, per ato qe ikan marre. Kryekrimineli ka nevoje per ushtare, per te rrezuar me force qeverine e dalur prej votave te popullit.

 15. Brezi i djegur says:

  Ama e pranuat qe ka pasur pushtim nazi-fashist!!! deri dhe thonit qe ishin kalimtare!! Po skeni faj ju o kekeloqe fajin e kane burrat e vertete shqiptare qe rrobtohen ne emigrim dhe ju shini leme dhe beni me atdheun ca t’ju doje bytha !!!

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *