Dekorimet, Koçi: Presidentin ballist e kemi dhuratë nga Berisha. Të djathtët të distancohen nga bashkëpunëtorët e fashizmit

petro kociMenjëherë pas reagimit të kreut të shtetit Bujar Nishani ndaj akuzave për dekorimin e 67 ballistëve të vrarë gjatë luftës së dytë botërore, ashtu sikurse një ditë më parë, ka reaguar edhe kryetari i PSV’99, njëherësh dhe zv.ministri i Mbrojtjes Petro Koçi.

Ai shprehet se rreshtimi i Presidentit në radhët politike të BK është një akt antinacionalisht dhe bën thirrje që e djathta të distancohet nga bashkëpuntorët e fashizmit.

Koçi thotë se Presidentin ballist e kemi dhuratë nga Sali Berisha.

Po citojmë të plotë postimin e Koçit në rrjetet sociale:

Rreshtimi i Presidentit ne rradhet politike te Ballit Kombetar eshte nje akt antinacionalist.

Kjo deshmon qe e djathta nuk po distancohet dot nga ish bashkepunetoret e fashizmit, ndryshe nga e majta qe eshte distancuar qartazi dhe prerazi nga fajet dhe krimet e komunizmit.

Te jesh kunder dekorimit te bashkepunetoreve te pushtuesit nuk te ben komunist.

Antiballistet nuk jane patjeter komuniste apo bolshevike.

Ashtu si antikomunistet nuk jane te gjithe balliste.

Presidentin ballist e kemi dhurate nga Sali Berisha.

REMOTE_ADDR:[]

9 komente në “Dekorimet, Koçi: Presidentin ballist e kemi dhuratë nga Berisha. Të djathtët të distancohen nga bashkëpunëtorët e fashizmit”

 1. adriatiku says:

  Nishani nuk thote ballistet ne pergjigje, por nacionalistet. Te jeshe nacionaliste , sipas tij do te thote te jeshe bashkepuntor i nazi-fashizmit, nje e vertete e pamohushme qe s’ka dreq ne bote ta kundershtoje. Atehere pse i ben gjithe keto; sepse Nishani dhe kompani jane bashkepuntore te nazi-fashizmit , po te egzistonte dhe sot dhe si te tille u ka ardhe ne dore te mbrojne kauzen e tyre per te ndryshuar rrjedhen e historise, gje e cila sado te mundohet gjithekush, historia nuk mund te ndryshohet as me librat e Uran Butkes, as me korigjimet e Beqir Metes, as dhe me bemat terroriste e kriminale te Sali Berishes. Edhe keta historia do ti rreshtoje ne anen e nazi-fashizmit se e pranojne dhe vete me ato qe shkruajne e ato qe bejne. Kjo eshte dhe nje gje e mire per te kuptuar njerezit ne teresi se ja kush jane ata qe i kane dashur te keqen ketij populli dhe ketij vendi. Kaq kane ne dore sot, kaq bejne, po te kishin me shume do te benin ate qe beri nazi-fashizmi.

  1. Baton Gostivari says:

   JADRANKO ADRIATIKU!
   Isha nxënës fillestar i gjimnazit dhe thjesht derisa lexoja literarurë marksiste, e kisha të qartë, si drita se kemi të bëjmë me mendime ireale teorike pa asnjë perspektivë objektive.
   Në studimet universitare, në lëndën e estetikës filozofike, isha solid, profesorit i shpëtoi goja dhe më pyeti, “teoretikisht” për thelbin dhe formën e artit tragjik në perspektivën komuniste.
   Tragjikja në art…është imanencë e qenies njerëzore…por formacioni komunist është një ide teorike, nuk ka asnjë mundësi objektive që të vendoset një rend i tillë shoqëror ( me të pushuarit e formacionit shtetëror, do të lindin marrëdhëniet komuniste në shoqëri, ishte teza utopike) u përgjegja unë…në kohën e “komunizmit”.
   Profesori u step për do sekonda, ishte njeri kapital librash, erdhi në vete, tundi me të qeshur kokën dhe më shkruajti në Index notën 10, më të lartë, dhjetësha e 3 ose 4 në karrierën e tij 30 e sa vjecare sipas tij.
   E kam të qartë se c´farë kapaciteti partiak që je, por vendosja e pushtetit autoritar mbi popullin në emër të ndonjë budallakie teorike, ta mjerosh popullin (Korea Veriore ose Shqipëria yte komuniste) është KRIM GJENOCIDAL.
   Më vitin 1980, fundjavët…) ishte për vizitë në Prishtinë Ismail Kadare. Në një si takim me shtypin, një i panjohur për mua dhe të tjerët, që dinte shumëcka për krimet antishqiptare të shokut tënd të dashur EH,, i shtroi Kadaresë këtë pyetje:…a nuk shihni një rrezik real që të asgjësohemi si komb? (për t´ia lënë vendin njeriut socialist – kuptimi i mëvonshëm nga unë e të pranishmit)
   Pyetja na u duk bajate…ndërsa I. Kadare që e shijonte drejtpërdrejt të vërtetën e kësaj pyetje dhe i mprehët që është, nga sikleti që kishte, zgjodhi të përgjigjej se – ” nuk e kuptova aspak pyetjen nga një zhurmë e paqenë, për të vazhduar muhabetin nga pyetja paraprake derisa nuk pasoi një pyetje tjetër
   Jadranko Adriatiku, 67 plagët shqiptare, nuk ishin teoreticienë, por SHQIPTAR që kishin dashuri dhe dhimbje Shqip¨rinë ETNIKE-
   Lexo reflektimin tim – përgjigje VITKO KAPOS.

   Sillni ndër mend se ju nuk gëzoni një të drejtë ekskluzive a la´koreance mbi gjithë popullin.
   Unë jam nga Gostivari dhe pjesë e rreth 1 milionë shqiptarë që mbështesim vendimin e z. Nishai, ashtu sic jemi miliona të tjerë në vendbanimet e tjera shqiptare e në diasporë.

   Zoti u përkujdestë për JU, bolshevikët e calë shpirtëror e mendor!

 2. adriatiku says:

  Nishani nuk thote ballistet ne pergjigje, por nacionalistet. Te jeshe nacionaliste , sipas tij do te thote te jeshe bashkepuntor i nazi-fashizmit, nje e vertete e pamohushme qe s’ka dreq ne bote ta kundershtoje. Atehere pse i ben gjithe keto; sepse Nishani dhe kompani jane bashkepuntore te nazi-fashizmit , po te egzistonte dhe sot dhe si te tille u ka ardhe ne dore te mbrojne kauzen e tyre per te ndryshuar rrjedhen e historise, gje e cila sado te mundohet gjithekush, historia nuk mund te ndryshohet as me librat e Uran Butkes, as me korigjimet e Beqir Metes, as dhe me bemat terroriste e kriminale te Sali Berishes. Edhe keta historia do ti rreshtoje ne anen e nazi-fashizmit se e pranojne dhe vete me ato qe shkruajne e ato qe bejne. Kjo eshte dhe nje gje e mire per te kuptuar njerezit ne teresi se ja kush jane ata qe i kane dashur te keqen ketij populli dhe ketij vendi. Kaq kane ne dore sot, kaq bejne, po te kishin me shume do te benin ate qe beri nazi-fashizmi. Populli le te zgjedhe ate qe do dhe si e do.

  1. Baton Gostivari says:

   Hajde, teori petullasj, hajde!
   Unë jam nacionalist dhe tash, prej teje, e kuptova se qenkësham nazifashist!!!
   Më thuaj se cfarë dallimi ka ndërmjet komunizmit dhe nazifashizmit?

 3. Baton Gostivari says:

  TË MAJTËT të DISTANCOHEN SINQERISHT nga BASHKËPUNËTORËT e RUSOSERBËSLLAVOFYROMIST-ëve, pra
  NGA ARMIQTË e SHQIPTARËVE!

 4. Baton Gostivari says:

  NUK njeh HISTORIA BOTËRORE, pos te shiptarellat, që të URREJSHË AJKËN KOMBËTARE.
  NE BALLISTËT jemi cilësua, nga vetë ju bolshevikët, për NACIONALISTË.
  Ju jemi mirënjohës, por mos u pendoni!

 5. zhaku i pamposhtur says:

  O shoku pjetro koqi…o ju shoket e there militants Te qoftelargut enver…
  un nuk kam ndonje simpati te madhe per nishanin por ju duhet ti ulni tonet sepse po i nxirrni syte vetes suaj dhe po vazhdoni luften e klasave qe ju mesoi qoftelargu enver…turp tju vij sepse keni lyer duart me gjak dhe hiqeni si patriote…ju bythqima enveeiste me kujtoni tgfs sepse wdhe ai rri gjith diten ne forum duke lavdwruar greqine e pastaj thot se eshte shqiptar me gjak te paster si gj kastrioti..
  nuk po i futem fare historise sepse e di qe nuk mund te bie dakord me ju fanatiket e enverit mirepo ne duhet te jemi koshiente per dicka: presidenti ka bere detyren dhe vetem detyren..madje pak me vonese sepse presidentet e meparshem kane qene kriptokomunista me testat e ppsh ne xhep e per ta ishte tabu nje gje e tille..duam apo nuk duam ne ballistet jane nje pjese e madhe e ketij populli…presidenti i republikes eshte presidwnt i te gjitha formacioneve politike pa dallim ideologjie..kuptojeni kete…pop shqiptar thot nje fjale te urte: nuk heq dot dore qeni nga ngrenia e mutit(te me falni per shprehjen)
  edhe ju qe ju brumosi enveri e keni pak te veshtire te pranoni realitetin…une qe shkruajta keto rreshta jam nga nje familje e madhe patriotike qe historia dhe pop shqiptar na i ka njohur meritat per kontributin e madh qe kemi dhene gjate lanc por ama edhe ballistet kane qene patriote..ky petro koci me teper me kujton ate tezen greke qe pretendojne se camet bashkepunuan me nzistwt dhe o burra ti ndjekim…tani leshohuni edhe ju enveristet e beni te njejten gje meqe si doni ballistet…ptu qelbaniker qe mbani peng pop shqiptar..

 6. Bardhi Tolabi says:

  Edhe Austriaket paskan qene dhe jane me “komunistet”?!?!
  Po si nuk gjeten dot nje skulpture me balliste xhanem,ku te paraqiten ata duke “luftuar” me Italiane apo gjermane?!?!?!
  Mire dje,se ishin komunistet ne pushtet,po sot ne palodemokraci,si nuk cojne dot nje skulpture te tille per te paret e tyre “heroike”?
  https://www.facebook.com/photo.php?fbid=340979149590489&set=a.100689843619422.1073741826.100010352190434&type=3&theater

 7. fieraku NGA ferrasi says:

  Petrokoqja do bene lufte kllasash
  E ka bere edhe kur ka qene ministero i brendshem
  I hoqi nga Puna ATA qe kishin qene ns jkmpin e shtylllasit fier.
  Po pse o petro keshtu ti apo ke ndonje kunj me ndonje rreajsionar mirditor.
  Po kush Jane te djathte qe duhet te distancohet
  Ju jeni te gjithe pjestare te nje bqjge te madhe qe quhej ppsh.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *