PD me skenar për të dalë nga parlamenti?

basha per mbetjwetPartia Demokratike mund të bojkotojë parlamentin dhe të nisë një seri protestash për të kërkuar largimin e kryeministrit.

Kjo është bërë e ditur nga kreu i PD-së, Lulzim Basha, teksa ka folur për mediat pas mbledhjes së grupit parlamentar.

“Po diskutojmë të gjithë skenarët e mundshëm. Por ndërkohë ne do të përdorim hapësirën institucionale opozitare për të goditur me të gjithë forcën e argumentit, për të demaskuar me të gjithë zërin opozitar që i jep zë hallit, brengës, denoncimit, refuzimit, përballjes së qindramijë qytetarëve. Së bashku me qytetarët do të vendosim se me cilën formë aksioni do të përballemi me këtë regjim narko-trafikantësh që e quan veten qeveria e Shqipërisë”, tha Basha.

Lulzim Basha, i cili foli për dështim të reformës zgjedhore dhe për moszbatim të ligjit të dekriminalizmit, paralajmëroi radikalizimin e qëndrimit të opozitës, duke përfshirë jo vetëm protestat, por edhe daljen nga Parlamenti.

Ne e konsiderojmë Parlamentin tashmë një organ të delegjitimuar dhe një organ i cili qëndron si një kësulë mbi kokën e një shteti narko-trafikant. Po diskutojmë të gjithë skenarët e mundshëm. Por ndërkohë ne do të përdorim hapësirën institucionale opozitare për të goditur me të gjithë forcën e argumentit, për të demaskuar me të gjithë zërin opozitar që i jep zë hallit, brengës, denoncimit, refuzimit, përballjes së qindramijë qytetarëve. Së bashku me qytetarët do të vendosim se me cilën formë aksioni do të përballemi me këtë regjim narko-trafikantësh që e quan veten Qeveria e Shqipërisë“, deklaroi kreu i PD.

Kreu i opozitës nuk kurseu as të huajt, kur bëri përcaktimet e tij se çfarë do të thotë heshtje për çështjen e kanabizinit të vendit.

Çdokush, absolutisht çdokush që hesht para kësaj, shqiptar apo i huaj, ka vetëm dy motive indiferencën ose korrupsionin. Ose është indiferent dhe nuk i bëhet vonë për Shqipërinë, ose është i korruptuar”, u shpreh ai.

Ky i fundit prej disa ditësh është duke deklaruar se nuk mund të ketë zgjedhje me Edi Ramën si kryeministër.

PD duket se ka në plan të tensionojë sa më shumë situatën para zgjedhjeve parlamentare, dhe ndaj nuk përjashtohet edhe që ajo të bojkotojë sërish parlamentin.

 

REMOTE_ADDR:[]

32 komente në “PD me skenar për të dalë nga parlamenti?”

 1. MR.T says:

  Shpresojme te mbaje fjalen.

  1. Tarrasi . says:

   E vetmja menyre per ti shpetuar reformes ne drejtesi.

   1. Dyrrahu says:

    Vaj medet per Shqiperine kush po ia qane hallin.
    JU egersirat e Shqiperise, ju piromanet shqiptare, ju demagoget pa yndyre, ju sabotatoret e reformes ne drejtesi, ju hajnat e shekullit, ju vrasesit ordinere, ju plackitesit e te mirave shteterore, ju……… , ju keni mbetur ta ruani Shqiperine nga shqiptaret!!!!!!!

    1. Spartaku says:

     DYRRAH! RAVO.M pelqejne argumentat e tua.Ata ne te semes vafshin,se vetem per te keq u pjell mendja.Jane gangrena e shqiperise.

  2. Toni says:

   mr,t per nje individ qe shite qofte ne rinas eshte mese me normle ko sjellje prej halebaku,ky plere BTHQ sot fale gjykatave+prokuroreve te PD dhe fale RAPORTEVE MJEKESORE+PROCEDURVE nuk u denua kurre per tradheti kombi pakti grek-vjedhje e rruges kombit-vrasjet e 21-janarit,pa llogaritur gjemat qe ky BTHQ beri ne bashki,keto plera i tremben drejtesise se kane lyere duart me gjak shqiptari..

  3. Kujtim says:

   Po dolet ju nga parlamenti popullit i plasi Bytha . Same pare mosju shikoim me aty na kini merzitur me Aventurat tuaja . QEROUNI SA ME PARE

  4. Une... ti... ne te gjithe... says:

   O njerez te ikur trurit, parlamenti eshte ai qe eshte dhe ju nuk jeni derguar atje per te bere mizerjen dhe mistrecin e te ikni kur te doni e si te doni, por per te bere opoziten e llogjikshme dhe te ndershme. Te perfaqesoni njerezit me dinjitet ashtu si do te donit tju perfaqesonin te tjeret prindrit , bashkeshortet dhe femijet tuaj.

   Pozita eshte ajo qe eshte dhe ata i votoi njera pjese e popullit per te qene aty per 4 vjet. Ju u ka votuar pjesa tjeter e populli per ta kundershtuar poziten ne emer te tyre. Por per ta kundershtuar ku duhet dhe me llogjike ama dhe jo me “o behet si duam ne ose ne ikim”!!! Se ashtu nuk po merret vesh kush eshte pozita, kush opozita dhe kush ligji apo rregulli qe ju bashke me poziten duhet ta mbani ne vend. Keshtu vetem anarki po sillni, dhe s’do mend qe heren tjeter ose do votoheni sa gjysma e kesaj here ose nuk do votoheni fare dhe nuk do jeni me as opozite.

   Po te ishte se vertet perfaqesonit filjet tuaja nuk shkuleshit nga parlamenti juve. Por familjet tuaja nuk kane interesa ne parlamentin shqiptar. Interesat e tyre jane ne hollande, jane ne bankat e zvicres dhe austrise.

   U ve gishtin populli nje here e mire dhe harroheni politiken, – do perfundoni me keq nga partia e ballit. Se ju mizerja e kesaj toke qysh nga fillim i kesaj loje qe e quani demokraci keni bere vetem femijen inatxhi qe terhiqet nga loja kur ka konkurence.

   Parti e pushterve!!!

  5. Janulla says:

   Hahahahah po ku i rruhet lulit/salivicit/PDvicit per ndonje ceshtje. E vetmja arsye eshte qe te bojkotojne procesin e vetting-ut. E vetmja arsye eshte te kundershtojne shba-be dhe procesin integrues, ky proces nenkupton fundin e oligarkise se tyre ne shqiperi.
   Po ju vjen fundi o zoteri oligarke, kriminel te ketij populli…..SHBA nuk do ta lene vetem kombin shqiptat……po ju vjen fundi me.gjithe lidhjet sllavo-ruse qe keni ju dhe gjithe ata qe ju mbeshesin.
   Shqiperia eshte perendimore dhe aty e ka vendin nuk e ndaloni dot as ju askush tjeter.

 2. Albania says:

  8 vjet ne pushtet vodhe sa ti kerrkush padron8 yt 25 vjet ne politiken shqiptare vodhi, vrau dhe dogji ate vend dhe ju me paturpesine me te madhe dilni dhe flisni ne ate menyre?hallall ju qofte kur keni kurajon dhe tallni bythen me popullin shqiptare.Ju si parti me krimet qe keni kryer ne Shqiperi gati njesoj sa ka kryer regjimi komunist ne 45 vjet ju i keni bere ne 25 vjet pra keni thyer rrekord duhet te dilni jashte ligjit por kjo qeveri qe eshte ska bythe te ju tregoje vendin keshtu qe beni qef ne ate vend budallejsh.

 3. Moni says:

  Basha eshte i serte. E benb ate qe thote. E mbani mend deklaraten e tij ne nentor dhjetor te vitit 2015?
  -Ne Janar fillon uragani popullor i protestave te pandalshme deri ne rrezimin e regjimit te Rames.
  – Po mire, me spjegoi dikush. Basha tha ne Janar, dhe nuk ka genjyer se Janar ka edhe ne vitin 2021.

 4. adriatiku says:

  Te bejne si te duan, besoj qe plumba kokes si dhane , nuk do hane, keshtu qe jane te lire te lehin, por jo te prishin se ndryshe vrime miu s’do kene ku te futen. Ka ardhe ora qe do bjere zilja.

 5. england says:

  Cfare kauze do perdorin per te protestuar?keta jane po bosht,pa koke,i ka humbur busulla!keta nuk dine se kush eshte kre i partise,do dalin ne protesta se pse shqiptaret mbjellin hashash!po kjo nuk e ben qeverine me faj,kur policia ben punen e saj dhe kap tonelatat me hashash neper Shqiperi,se mbillet hashash ne gjithe territorin e Shqiperise dhe kjo do sherbeje per te larguar qeverine,nuk ndodh kurre,kur ishte ky Lulushi u vrane njerez ne mes te dites dhe nuk ndodhi asgje,vete ky zoteria i fali grekut disa territore shqiptare perfshire dhe detin,po ashtu ky hollandezi qe familjaret i banojne ne Hollande i vodhi shqiptareve 250.000.000 euro ne rrugen e famshme te kombit,ku e gjen kurajon ky sumce te protestoje dhe te pretendoje te rrezoje qeverine pse u mbillka hashash ne vend,nderkohe qe ne kohen e ketij hashashi ishte legalizuar ne Lazarat,dhe ai fshat ishte bastion i PD-se pasi kjo parti i dha viston atyre njerzve te mbillshin gjethen jeshile…

 6. kopani says:

  Do i bejne sherbimin me te mire Shqiperise e shqiptareve , vertetpa asnje tipar politik beresa , por nje bande kriminale e degraduar e neveritur per shqiptaret e boten mbare .

 7. ????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????
  ??
  ??. NO COMENT !
  ??
  ??????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????

 8. lond says:

  Ky nuk paska turp, mbeti tuj qyrravit nga nderkombetare duke shpif lloj lloj gjonash, ky esht armiku i popullit shqiptar, ky se bashku ma larot e tjere esht kundravitingut, ti do ta hash i pari maje mend per krimet qe ke bo.

 9. Zhozituta says:

  Bejne mire te mos hyjne fare ne zgjedhje se na çane bythen. Pirdh o Luli te lirohesh.

 10. Adrenalin says:

  C’far kaqoli, tamam politikan hollandez.
  Dil dil. Po hashashin me urdhër e mbollët. Një lazarat humbët mijra ngritët.

 11. undefined says:

  Ik ore legen karige me zor do te maresh.po djali i e je

 12. ABC says:

  Jo se i kane nevoje por ato rrogat qe marin me mire ti shperndajne per allexhijnte qe jane me shumice per aq kohe sa nuk shkojne ne parlament keta.

 13. Toni says:

  o lyl basha ty te beri ristani kryetare bashkie jo mileti,ndersa kete qeveri e nxori populi, e pate dajakun juve 4000-vota u zhdepet fare.

 14. NICK says:

  THJESHT FARE : REFERENDUM POPULLOR PER VETINGUN.PUNE E MBARUAR.

 15. Bena says:

  Sa me shume te dilni ne protesta o lylash qyqari aq me shume do te dali boja akoma nuk I moret vesh protestat ,me 100 veta Ju dhe fisi juaj. Po iket nga parlamenti me sinqeritet do na beni nder se na dhembin syte kur ju shikojme ne parlament e sidomos plakun mere na ka merzitur jeten,me fal dua te bej nje perjashtim,vetem per Majlinda Bregun kam me te vertet shume respekt. Shporuni

 16. Jimi says:

  Ne gop te sateme te shkosh ti dhe ata qe mendojne si ti! E kujt i krisi?

 17. Fatosi-kosove says:

  Kete do ta pedore luli dhe sali berisha si te vetmen mundesi qe kane per ti shpetuar reformes nedrejtesi ne menyre qe pas zgjedhjeve ta bejne vet siq duan,pasi shpresojne se shqiptaret jane kafshe dhe do mashtrohen nga kasapet e PD-s,dhe ti lul nuk e ke vetem hallin e reformes ne drejtesi,ti keshtu po tenton te shpeton edhe presednikun nishan duke bere qe edhe ati tia jepni edhe nje mandat paisi eshte duke mbrojtur shume mire interesat e juaja dhe po bna çdo gje qe juve tju shpetoj nga drejtesia,prandaj ti tash mendon ta largosh PD-n nga kuvendi duke perdorur alibi qe as dreqi sju bie ne fije,ti flet per drogen çdo dite ne kohe kur e gjithe bota e di qe ti e kontrollon ate edeh ektu ke hallin se te gjithe kriminelet e droges do te perfundojne ne burg dhe ne fund do dalesh lakuriq para shqipatreve si sali berisha,ju jeni poshtersia dhe katastrofa e kombit dhe quditem si keta pseudodeputet tjere lejojne veten te behen bashkfajtor me ju vetem per ta ruajtur fotelen,nderkohe qe te tjeret si Bregu e te tjeret qe ju kundeshtojne do ta kene te veshtire ta shpetojne koken.

 18. DRINI says:

  O Lulash bej thirrje dit edhe nat,per protesta por nuk te dergjon me njeri se je gur I djegur,Sala po pregatit tjeter njeri per kryetar te PD,por ti je ne autobus dhe nuk e kupton,s’ke faj se ti I je betuar Sali Qorrit “urdho”-si -” URDHERON”,kete do ta maresh vesh se shpejti kur kanidati I ri do te kerkoje dorzimin e detyres.

 19. vjola says:

  Per hajer qofte o bashke atdhetare .

 20. vjola says:

  Per hajer qofte o bashke atdhetare . Do PERENDIA e mban fjalen .

 21. trojani says:

  Pd -ja kthen ne ” kauz” c’do opsion qe i jepet.
  Nje polic i koruptuar, nje doktor qe mer lek pacienteve, nje pordhe me ze qe mund te behet ne abjet publik, perben teme per lulushin dhe detyrimisht jep te “drejten” legjitime per revolucion.
  Rama ne anen tjeter eshte shume i bute(bythpambuk do thoshja)do te tregohet me demokrat se amerikanet dhe me katolik se papa, kerkon tu shkoje gjerave me rruge ligjore, dhe pert ligjin ta bejne gjyqtaret e saliut.
  Po te kish bere Rama ato qe ka bere pd-ja nen drejtimin e salushit dhe lulushit, gerdecin, rrugen e kombit, 21 janarin ,shitjen e detit etj, ate jo vetem do ta kishin hedhur 100 here por do ta kishin varur per gjuhe.
  Fatmirsisht shumica eshte e ndergjegjsuar dhe nuk mund te genjehet nga dakllauk si lulushi dhe aq me teper ta ndjeke ne marzite e tij “revolucionare” qe do te beje lufte me mullinjte e eres, si don kishoti.

 22. Don says:

  Dil ne protesta Lulush hajduti krimineli dhe tradhetari. Do i mbledhesh apo jo dot nja 200 veta. Ju mbaroj vaji i kandilit dhe jeni parti ne zhdukje. Kesaj rradhe ska me raport mjekesor per shtyrje gjyqi. Ustai jot krimineli i Vicidolit po mban profil te ulet dhe nuk po cfaqet shume. Te ka urdheruar te marresh stafeten e shpifjeve dhe sharjeve prej deficenti.

  1. Nastradanus says:

   Pirdh Pirdh o Lulush ku eke plakun Mere……

 23. Gorja says:

  Po mire more pederast, ti e vendos k/ministrin e vendit, ti ke humbur more plere, ti prape do te humbesh ore burre kurve. Kush ta jep ty te drejten per te zgjedhur, shiko si do te dalesh ne kolonje dhe flasim. Dhe tani shko qiu me sali kafshen armikun e betuar te kesaj Shqiperie qe po zbukurohet cdo dite, dile dhe shiko, se prandaj shkon vetem fshatrave.

 24. letyra says:

  Po nuk ka njeri te afert ky zotria qe ti thote ndal, se po behet bajat, mer poza dhe i jep tonin zerit a thua se po e ha meraku per kete popull, po ik more zotri se je bere bajat, e dime mire se jeni varmihesit e ketij populli, keni hall se ju dalin te palarat dhe vjedhjet qe keni bere, po nuk e patet nga ligji do ta keni nga zoti qe do marr hak per kete popull kaq te vuajtur, po mjere ata fakire qe te vine nga prapa, tregoji shtepine llukosoze qe ke ne Hollande dhe kushedi sa te tjera, parate qe ke vjedhur sa te ka dash qefi dhe nje pun e nuk bere, atyre qe nuk mbushin barkun me buke, ik zhdukuni mos ju pafshim bojen.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *