Turqia i kërkon Bushatit që Shqipëria të hetojë pasuritë e “terroristit” Gulen

bushatiEdhe pse prej vitesh është artikuluar se Turqia është një ndër  partnerët strategjikë të Shqipërisë, deri më sot ende nuk ka një dokument që formalizon këtë partneritet.

Por gjatë vizitës së tij zyrtare në Ankara, ministri i Jashtëm, Ditmir Bushati në takim me homologun e tij, Mevlut Cavushoglu, është rënë dakord për nënshkrimin sa më të shpejtë të kësaj marrëveshje, si dhe pasimin e saj me një mbledhje të përbashkët të qeverive të të dy vendeve.

Nga ana e saj, Turqia është shprehur e gatshme që të rrisë kontributin dhe asistencën në turizëm, energji, mbrojtje, siguri apo edhe bashkëpunim policor.

Po gjatë këtij takimi, ministri i Jashtëm turk, i ka bërë të ditur Bushatit, se Turqia është duke ndjekur me vëmendje aktivitetet, terroriste, siç i cilëson ajo, të lëvizjes Gylen, të cilat janë të shtrira edhe në Shqipëri, raporton TCH.

Mësohet se kreu i diplomacisë shqiptare ka shprehur angazhimin për të punuar me Turqinë si dy vende mike dhe aleate, por në përputhje me praktikat më të mira në këtë fushë si dhe duke respektuar procedurat e brendshme të Shqipërisë.

Ministri Bushati është pritur edhe nga Presidenti i Turqisë, Rexhep Taip Erdogan në orët e mbrëmjes së të mërkurës.

Ndërkaq, më herët, gjatë ditës ministri i Jashtëm Ditmir Bushati është takuar edhe me kryeministrin Binali Yildirim dhe me kryetarin e Asamblesë së Turqisë,  Ismail Kahraman. Gjithashtu ai ka zhvilluar homazhe dhe në Mauzoleumin e Mustafa Qemal Ataturkut.

REMOTE_ADDR:[]

7 komente në “Turqia i kërkon Bushatit që Shqipëria të hetojë pasuritë e “terroristit” Gulen”

 1. tfgs1 says:

  PLEHRAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA!!!!!
  Kjo rrace turkoshake katandisi Shqiperine e arberit ne nje hale islamike………………………

  1. Djalli says:

   E vertete,,, keto plehraaaaaaaaaaaaaaaaaa!!!! katandisen shqiperine dhe greqine
   ne rrace orientale. Grekerit jan te zinj, kurse Shqiptaret e kan koken kuadrat me
   pak fjale sperme e erdoganit turk.
   Zot i math e i vërtete,
   çdo pun’ e ke bërë vetë;

   Kur bëre derr’ dhe arinë,
   Ç’deshe që bëre Turqinë?
   Se të mos qenkej kjo farë,
   bota do të vinte mbarë,
   dhe do të lulëzonte,
   Shqipëria do t’gëzonte

   1. krysho ludovik says:

    Arnautat edhe koken e atij mikut poshte e kane ne forme kuadrat me tu fut s’te shqitet me
    ussssst rrace e keqe majunash gorrillash

 2. Dhimiter kaurri nga Bajram Curri says:

  Nuk ka asgje interesante ketu

 3. ben says:

  Arnautat edhe koken e atij mikut poshte e kane ne forme katrore me tu fut s’te shqitet me
  ussssst rrace e keqe majunash gorrillash

 4. skenderbeu says:

  boll o njerez qe cfryni me kaq injorance. kur nuk di te besh dicka te mire te pakten mos e prish ate qe eshte. Konica thonte keshtu : shqiptaret jane i vetmi popull qe kur i le treni thone na iku dhe jo u vonuam. Problemi eshte qe ky Bushati eshte gylenist vete. e kane korruptuar me para, video,…..etj…. keta rekrutojne shqiptare te varfer cdo dite per ti bere Nizame. Gylenistet jane problemi me i madh ne te gjithe ballkanin sepse kane shume para per te korruptuar dhe ideologji per te realizuar. Nuk do kete asnjehere qetesi ne ballkan sa te kemi gylenistet neper kembe.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *