BATUTAT/ Edi Rama: Jam me Partizanin, jo me pulaxhinjtë. Paloka: Edhe unë e kam pas babain partizan

SEANCA E SOTME, REPLIKAT RAMA-BERISHA NË KUVENDDebati për dekorimet nga presidenti Nishani ndaj disa ballistëve është zhvendosur në parlament.

Duke folur për bujqësinë Edi Paloka tha se kryeministri tallet me fermerët.

“Njëherë u thua si të duron gruaja në shtëpi, njëherë u thua jam me Partizanin”, tha Paloka.

Menjëherë ka marr fjalën kryeministri i cili ka thënë:

“E para e punës unë jam me Partizanin, nuk jam me Ballin Kombëtar.

E keni trajtuar shtetin si një pulë, qe e keni shqyer.

Jeni pasardhësit e Ballit Kombetar. Keni të drejtë t’i dekoroni sepse jeni njësoj si ata.

E dyta kur shkoni te varrezat e dëshmorëve dhe përkuleni, te partizanët shkoni përkuleni, me Saliun në krye, sepse nuk keni rrugë tjetër.

Kthehemi tek bujqësia.

Të gjithë ata që jetojnë në fshat janë më të mençuar sesa i kujtoni ju.

Mencuria e tyre është më tepër e mjaftueshme për t’ju parë ju si cirkun për të argëtuar kooperativën. Jeni një cirk që argëtoni njërzit në fshat, kur thoni ju është rritur taksa”, tha kryeministri.

Pas tij e ka marrë sërish fjalën Paloka, që ka thënë se ai është djalë partizani, ndryshe nga Rama.

“Im atë ka qenë partizan, nuk e di a ka qenë yt atë, nuk e besoj. Por sot do turpërohesha nëse im atë do deklaronte atë që the këtu.

Edhe Mehmet Shehu vetë, për aktin që kreu, kërkoi ndjesë, e quajti gabim. Ky zotëria na thotë se jemi pasardhës.

Ti je rritur në hijen e atyre monumenteve, por kjo nuk është për t’u mburrur. E kam fjalin për aktet që firmoste yt atë për pushkatimin e poetëve,”iu përgjigj Paloka.

Rama ia ka kthyer me ironi:

“Çështjen e partizanëve e hape vetë, qenke edhe djalë partizani përveç të tjerash. Vjen këtu e tallesh.

Sa për ata që u vranë tërësisht në mënyrë të padrejtë, mos i ngatërro.

Ka pasur në gjirin e Ballit Kombëtar patriotë dhe nacionalistë të ndershëm, këtë nuk e ka vënë askush në dyshim, përveç Saliut.

Por që ju jeni pasaardhës të Ballit Kombëtar të Shefqet Musarajt, kjo nuk ka pikë dyshimi.

Dhe zotrote, djalë partizani, ky është shembull drithërues.

Djali i partizanit rreh gjoksin për pulat e Ballit Kombëtar”.

REMOTE_ADDR:[]

31 komente në “BATUTAT/ Edi Rama: Jam me Partizanin, jo me pulaxhinjtë. Paloka: Edhe unë e kam pas babain partizan”

 1. zhaku i pamposhtur says:

  Edi..qftëlargu enver do te

  ishte shum krenar per ty..ke fol tamam si nje ish sekretar partie

  1. Kujtim says:

   Zhaku partizanet ksn shum merita , kan cliruar vendin duke luftuar kunder fashizmit dhe nazizmit dhe kunder ballisteve qe ishin me fashizmin . Ballistet dihet nga i math e i vogel qe hanin vetem pula dhe ishin tradhetare si ju shqupat e Lul Paloka goj shtremberi po ty te ka par zoti o Paloka qe ta ka bere gojen e shtrember o debil

   1. tomi says:

    Shume e drejte Kujtim. Partizanet vertete kane cliruar vendin dhe kane derdhur gjak per kete vend. I perjetshem qofte kujtimi i tyre; por Edi Rama eshte njeriu i fundit qe duhet te flase per kete. Sic duket je i ri ne moshe dhe nuk e njeh Edi Ramen e vertete kur bente thirrje qe te vareshin neper peme te gjithe komunistet, perfshi Kristaq Ramen. Te keshilloj te lexosh librin Refleksione nese mund te gjesh nje kopje, sepse aty do te shohesh se sa “partizan” eshte Edi Rama.
    Tungjatjeta!

 2. busho31 says:

  Bastard i kuq e legen mbetet ky i gjati…

  1. Grigor says:

   Po ti kur u bere blu? Apo qe kur te shkerdhyen alienet? Prandaj u zhduk nja 6 muaj? Te trembte dhe te luftuan prape me duket.
   Enverin po te doni nxjerrin nga varri dhe vareni per se vdekurit po te doni, dhe humbjani kockat fare.
   Por per partizanet nuk flet dot keq asnjeri pervec tradhetareve te kombit qe veç darkes se turpit nuk mbajne dot me dalje tjeter.
   Fare e keqe tradhetaresh. Brezit pas brezit vetem jeni bashkuar me pushtuesit.

 3. Lugati says:

  o plere lugat kryeminister osht normale qi je me partizanin se e dime cuni dhe nipi kujt je e para punes ti me ishpi nacionalistesh(zogist dhe ballist)skishe me le kurre mor plere se ti je barbon e jasha kokaina per natyre e tirones ti rrush lesht se tironc le nuk bohesh i tirone ka sbohen dy..dhe cdo shqiptar duhet me qen krenar nga origjina vet kurse ti je nga ato fallco qi e mohon.posidoqofte kshu vazhdo e ngju naiher kongen hu m hu e gardh m gardh ik e ngjoje ene e mer vesh per ca flas

  1. VF.LP says:

   O lugat mos u hiq si tiranas se kokrra e malokut je dhe sic duket te pelqeka i gjate se e permend si shpesh. .ndersa ato qe tha Edi per partine tende te kurvave eshte mese e vertete o palle ne asnje vend te botes nuk jane rehsbilituar kolaboracionistet vetem president kapterr nishanlliu po e ben kete…..Fuck lugat.

   1. Lugati says:

    hajde ma ha rroten VFLP TIRONC ENE 24karatsh jo si. ti qike pas mamin o babin oficere kush e mer vesh ka karin ke ardh ka. nai mol n podh t arushes

    1. Antifashisti says:

     O pallosh me zile n’ qaf’! Juve b/puntoret e nazifashistvejeni turq mer hale! Bej Ju qi…t’ kina me gomaret e peqinit! ( T’me fali ajo…. se e kom pas mike

   2. Kujtim says:

    VF LP TE LUMTE GOJA SHQUPASIT VETE DEME IKAN SJELL SHQIPERIS LARK PE KETIJ VENDI POPULLI DO I DENOI ME VOT NE 2017

  2. Antifashisti says:

   O pallosh me zile n’ qaf’! Juve b/puntoret e nazifashistvejeni turq mer hale! Bej Ju qi…t’ kina me gomaret e peqinit!

  3. Meso shqip says:

   Shko ne klase te pare dhe meso shqipen pastaj fillo te shkruash.

 4. Lugati says:

  ec aty lugati para partizan dhe do hajme dhe imperialisteve sja shtrijme doren rrofteeeeeeee ripjellja emver hoxhiste e 2016

 5. Skypo Trashi says:

  Hahaha Rama je i madh, si tha Paloka jam djale partizoni hahahaha.Ik ore tradhetar hahahaha

 6. Edi says:

  E zeza e kombit tonë është se i kemi kryeministrat e gjithanshëm. Si Saliu, si Edi janë mjekë, piktorë, inxhinierë, arkitektë, historianë etj… por të vetmen gjë që duhet të jenë nuk janë. Politikanë!
  Mjerë ata që luftuan e vdiqën, kanë ngelur në dorën e “politikanëve” të marrin ose jo meritat që u takojnë ose nuk u takojnë.
  Lum ne që ju kemi. Pa bukë do rrimë e prapë do ju votojmë.

 7. Toni says:

  ouuu po kuru bo tonin paloka partizan,tonin paloka ka qene eksponent i regjimit diktatures punont ne ministrine e brendshme kushedi sa njerez ka mare ne qafe…

 8. england says:

  Rama tall bythen cdo te enjte ne parlament,e pse mos ta talli trapin ku perballe ka nje tufe idiotesh dhe nje plak matuf,qe i merr zvarre delet e teij te bindura !per sa kohe PD-ja te jete e perfaqesuar nga ca kllufa k..i atje Rama nuk do beje aspak keq ti trajtoje si lecka,po te kesh perballe tipa si Muli apo si ky Paloqa,e te tjere si Strazimiri me patllake dhe Ristani me Halene,keta tipa ta imponojne ti vesh ne loje.

  1. Totila says:

   “England” !
   Te pershendes dhe te uroj gjithe te mirat jo vetem per faktin se komentet politike jemi ne nje gjatesi vale , por me shume per ate se nuk po na lene qe tu japim zjarr komenteve sportive ne te cilat une ne harkum e me shume se nje viti jam i censuruar .
   Besoj se tani ke rastin qe te shohesh One bunch managers aty ku jeton dhe rivalitetin midis tyre qe e ndjekin dhe e gjejne shoku- shokun si Miza eren e Menderit.
   “Argita , Horri i Bulevardit , Balzaku i dikurshem , Akrepi “” dhe te tjere bllokista po i mungojne ketij forumi .

 9. Sufi says:

  O Edo o njisho je i modh fare je i papam lale

 10. mikel says:

  te lumte o mero baze dukesh qe je gazete serioze shiko komentet para meje kur ti terheq dhe ato imagjino neve te tjerve…..do te thote qe jemi ne rruge te drejte

 11. mirel says:

  Hapha e negociatave eshte pagesa per mbledhjen e plerave te BE.
  Keshtu qe ne syte e shqipkareve Ramiu doli i lare.

 12. enter"" says:

  Poshte balli kombetar, poshte PD

  1. Tafuti says:

   Pse bythqir i janulles ? Pse poshte PeDe”ja ? Sala i fali detin efendikoit tat

  2. Lugati says:

   ti bytjqir grek mos te haje bytha se kur vje puna grekve e serbeve i harroj komunistat ..kurse ku te janulles e serbeve ju qi xhinsin ptuiiii rrace me bisht

 13. fieraku NGA ferrasi says:

  @ zhaku i pamposhtur dhe lugati
  Do ju lutem shume te MOS e prishni gjakun
  Me dekorate PS dekorate
  ATA ishin nacionaliste dhe patrioti gje qe nuk e mohoi as km.
  Sa per ate qe i vrau
  Mbas shume vitesh Mehmet shehu
  ” Vrau ” vetem mcefi rrovolen
  U mbulu me batanije dhe e zuri gjumi i perjetshem .
  Ne kete kohe ne nju jork u mbajt nje tubim i
  Nacionaliste e shqiptaret e kosovare
  Dhe vendosen ta dwkorojne xhaferr deven
  Se kishte vra me shume komunista
  U ngrit xhaferr deva e tha:
  Ate dekorate e meriton Enver Hoxha
  Ai ka vra komunista shume me shume se une.
  Keshtu qe jepjani atij.

 14. Lugati says:

  o firak o vlla e kom per detyre ti pergjigjem ktyne plenave se un e para si kom bo keq njeriu ..e dyta familja ime i majti me buk partizont per hir atdheut dhe shperblimi ishte burg te dy gjyshat e mi dhe prape se ulem koken prefurun me bo burg gjysmen e jetes dhe ja thane myslym pezes ne sy kush ishin komunistat me fakte jo perr perr si kto ktue te ngjume..e funit o je atdhetar e patriot o sje dy jane gjonat..respekte firak

 15. B. K says:

  Je me partizhanët, or kokëkënetë!!
  Ti duhet të largohesh menjëherë nga ky post që ke ozurpuar, se, mos harro, me miliona jemi ne që nderojmë 67 dhimbjet shqiptare.
  Ti je ujk, me qime të paguara me EURO dhe mbetesh pobratim i BREGOVICIT dhe armik me mua puroshqiptarin.
  Fol si kryeministër. Mos fol si pianec klubesh ordinere!
  Dorëheqje!

 16. mirel says:

  Paloka eshte nje pjelke e keqe su Gramoz Pashko, qe mohuan prinderit kur iu dha mundesia te grabisnin ne emer te demokracise.
  Dy felliqesira qe i gjeneroi Berisha si hienat oer gjah.
  Por cte flasim me per kete lloj gjenerate te shemtuar qe sollen vetem shkaterrim.
  Se kush jane ballistet dhe pjella e demokracise ska nevoje te diskutohet. Mjafton ti hedhesh nje sy Shqiperise si e kane shitur ne cdo aspekt, fizik dhe moral.
  Ashtu e kuptoni sa burra te mire qe jane.

 17. keli says:

  turp per fjalorin qe perdoret nga te dy krahet, po te majtet gjithmone kur nuk kane argumenta fillojne te ofendojne???? njelloj si paraardhesit e tyre pspspspsps

 18. Leone-53 says:

  Qe kryeministri yne eshte karagjos ket e dime te gjithe pervec pasusve te tij!
  Qe eshte drogaxhi e dime gjithashtu sepse ka dhene shenja me qindra here!
  Por qe ne ate karrige qe eshte (ku perfaqson popullin shqiptar) te shprehet ashtu duke ofenduar ate pjese te popullit qe nuk eshte me te kjo eshte e rende per te e jo per ata qe ai “percmon” ne ate menyre.
  Eshte e veshtire o drogaxhi te “shkruash” ti historine kjo u takon historianve dhe jo ty pjelle e poshter komuniste!

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *