FOTOT/ “Treni-plumb”: Treni super i shpejtë që do bëjë Londër-Paris për 34 minuta!

Një kompani kineze ka prezantuar një projekt për të ndërtuar një tren super të shpejtë që do të bëjë distancën mes Parisit dhe Londrës për 34 minuta.

Treni do të shfrytëzojë lëvizjen magnetike për të arritur një shpejtësi të çmendur prej 600 kilometrash në orë.

Distanca Londër-Paris është rreth 450 kilometra dhe ky tren mund ta bëjë për 34 minuta.

Kompania “CRRC Corp Ltd.” ka kërkuar gjithashtu që të ndërtojë edhe trena të tjerë për Britaninë që do të kenë një shpejtësi minimale 250 milje në orë.

REMOTE_ADDR:[{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2016\/10\/d1-369-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2016\/10\/d1-369.jpg","attachment_id":572452},{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2016\/10\/d2-358-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2016\/10\/d2-358.jpg","attachment_id":572453},{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2016\/10\/d3-354-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/wp-content\/uploads\/2016\/10\/d3-354.jpg","attachment_id":572454}]

8 komente në “FOTOT/ “Treni-plumb”: Treni super i shpejtë që do bëjë Londër-Paris për 34 minuta!”

 1. Berlin says:

  u bon gjakdhjeret mongolo tkfg te bejne te tilla tren !!!

 2. Gent says:

  Shpejtesia e trenit 600 kmh.
  Distanca paris londer 450 kmh.
  A mundet te me sqaroni se cfare llogaritjesh perdorni per te arritur ne 34 minuta?
  Sipas asaj qe raportoni i bie te pakten 45 minuta.

  1. Pelasgian says:

   Eshte nji taposhte (ultesire) gjate rruges ,aty treni e tejkalon 600km !

  2. qwert says:

   gento
   fare thjeshtë!!
   në nisje dhe në bitisje,ndalim,treni ecën me shpejtësi më të vogël!
   pra 45 minutave, që ke llogaritur ti dhe që me aritmetikë të thjeshtë është e saktë,duhet ti heqësh minutat që i duhen trenit për të aritur shpejtësinë maksimale,pra startin dhe ndalimin,dhe kështu ke 34 minuta!!
   ti do të thuash se llogaritë nuk bëhen kështu!?se normalisht duhet ti shtohen dhe jo ti paksohen kohës së përshkimit të distancë!?
   dhe këtu ke të drejtë,por mos harro se jemi në shqipëri!!
   këtu e kem për turp të shkojmë në shkollë fillore e 8 vjeçare!!këtu shkojmë direkt në universitet!!e këto vogëlsira që ti thua,këto plus minuset e aritmetikës asqë i përfillim fare!!ne bëjmë uuuniiiversitet vllajo!!dalim gazekarë e jo aritmetiks!!
   gento mos u mërzit vllaoj!!budallaliku na ka marrë para,ska polic që e ndal!!

 3. ee says:

  Propogande! Trenat maagnetike kineze e moren teknologjine nga gjermani.

 4. Sami says:

  Nje llogari e shpejte tregon qe nje tren me 600 km/ne ore nuk mund te pershkoje 450km ne me pak se 45 minuta… kjo vlen dhe per kinezet…

 5. Oketo says:

  Sa te shpejte jemi ne shqiptaret per te bere llogarite ( sidomos te te tjereve) .
  Problemi eshte qe nuk bejme dot asnje gozhde !!

 6. Albani says:

  Kinezet vetem shpejtesine kane llogaritur,ndersa kohen qe i duhet trenit per Londer-Paris e kane llogaritur gomaret e Temes.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *