Kreu i OMONIA-s replikon me Shpëtim Idrizin: Ja ç’kanë thënë Hitleri e Stalini për ushtarët grekë

papasKryetari i Bashkimit Demokratik të Minoritetit Etnik Grek OMONIA, Leonidha Papas e quan eufori gjithë sa shkroi kreu i PDIU-së, Shpëtim Idrizi, në një opionin të publikuar në “Panorama”, pak ditë më parë.

Në një analizë të sotme, si përgjigje ndaj tij, me titull “Idrizi dhe PDIU fituan, Shqipëria humbi”, Papas i përgjigjet me argumentet e tij Idrizit, mes të tjerash edheduke i cilësuar “gënjeshtra dhe mënyrë makabre me të cilën trajton çështjen e varrezave ushtarake për të rënët Grekë të Luftës së Dytë Botërore, duke i paraqitur si viktima të një lufte civile”.

Ja çfarë shkruan ai:

Kohët e fundit, mjete të informimit masiv, si në Shqipëri, ashtu edhe në Greqi, i kushtuan mjaft hapësirë partisë PDIU dhe tezave që kjo parti mbron. Rrjedhimisht, kryetari i kësaj partie i ka të gjitha arsyet që të festojë. Për më tepër, euforia e kryetarit të saj, Shpëtim Idrizi, shprehet dukshëm në artikullin që u botua në gazetën PANORAMA të dt 25.10.2016. Të gjithë ata që kanë qoftë edhe njohuri të pakta për ngjarjet historike, që janë të vetëdijshëm për realitetin shqiptar dhe atë grek, dhe kryesisht ata që ushqejnë shpresa në perspektivën e marrëdhënieve të mira, me përfitime të shumanshme për të dy popujt dhe të dy shtetet, vetëm optimistë nuk mund të ndihen nga kultivimi i këtij fenomeni.

Duke e rreshtuar veten time në këtë kategori njerëzish dhe duke përfaqësuar Organizatën historike të Minoritetit Etnik Grek “OMONIA”, e konsiderova si obligim që të pozicionohem, jo për të shtuar diçka pikante në supën që po gatuhet, as që të mbroj kombin tim, por sepse tek opinioni publik shqiptar po privohen pikëpamjet objektive. Natyrisht, ishte edhe dilema se mos ndoshta pozicionimi im çonte ujë në “mullirin” e z. Idrizi, duke qenë se antihelenizmi që kultivohet nga një pjesë e medias, lëshoi rrënjë në shoqërinë shqiptare dhe inkubator i këtij fenomeni është partia e tij.

Por aty ku askush nuk mund të heshtë, janë gënjeshtrat dhe mënyra makabre me të cilën trajton çështjen e varrezave ushtarake për të rënët Grekë të Luftës së Dytë Botërore, duke i paraqitur si viktima të një lufte civile(!!!). Dhe trajton në këtë mënyrë ata, heroizmi i të cilëve, bëri krenarë jo vetëm ne Grekët, por çdo njeri të këtij planeti që frymëzohet prej parimeve dhe vlerave humane, ata, të cilëve u thuri hymne letërsia botërore dhe i admiruan miq dhe armiq. Për heroizmin e tyre po përmend thënie të disa prej personaliteteve të kohës:

– “Më vjen keq se po plakem dhe nuk do të jetoj gjatë për t’i shprehur mirënjohjen popullit Grek, rezistenca e të cilit vendosi për Luftën e Dytë Botërore” – Joseph Stalin –

“Përballë Historisë, jam i detyruar të pranoj se nga kundërshtarët tanë të deritanishëm, ushtari Grek luftoi me trimëri të jashtëzakonshme dhe nuk u dorëzua, veçse kur çdo rezistencë e tij ishte e pamundur. Për këtë, vendosa që të mos mbahet rob asnjë ushtar Grek dhe oficerëve t’u lejohet armatimi i tyre personal” – Adolf Hitler –

“Lufta me Greqinë tregoi se asgjë nuk është e pandryshueshme në çështjet ushtarake dhe se gjithmonë na presin surpriza” – Bennito Musolini –

“Të gjithë njerëzit e lirë janë thellësisht të impresionuar nga kurajoja dhe devotshmëria e kombit Grek, i cili mbrohet me kaq trimëri” – Franklin Ruzvelt –

“Në të ardhmen, nuk do të thuhet se Grekët luftojnë si heronj, por se heronjtë luftojnë si Grekët” – Winston Churchill

Si pjesëtarë të Minoritetit Etnik Grek, i kemi të gjitha arsyet të ndihemi dyfish krenarë, sepse në momentin që minoritete të tjera në Ballkan identifikoheshin dhe bashkëpunonin me pushtuesit, të parët tanë, jo vetëm që nuk bashkëpunuan me fashizmin, por u përballën me të me çdo mënyrë dhe paguan koston e kësaj përballjeje, me masakra si ato të Glinës, të Zminecit etj.

Prej 13.000 Grekëve që ranë në luftën e vitit 1940, eshtrat e 8000 pothuajse prej tyre ndodhen brenda territorit të sotëm shqiptar. Falë dëshmive të banorëve të moshuar vendas, janë lokalizuar më pak se gjysma e numrit të tyre, ndërsa ata që janë identifikuar përbëjnë një numër akoma më të vogël. Më shumë se 5000 heronj prehen në varre kolektive apo të veçanta, të njohur apo të panjohur. Shumë të tjerë dergjen akoma nëpër gryka të thepisura, duke mos pasur një varr. Është një realitet i zymtë që na diskrediton të gjithëve. Ushtarët gjermanë që u vranë në Greqi gjatë Luftës së Dytë Botërore, prehen në dy varreza model, në Maleme të Kretës dhe në Attikë.

Dhe kjo, sepse nderimi për ushtarët e vdekur, edhe në rastin kur janë pushtues, është që prej lashtësisë, një obligim i shenjtë. Respekti dhe homazhet për heronjtë Grekë të 1940 është një detyrim i pashlyer, jo se kanë nevojë vetë ata, por Historia. Qëllimet e PDIU-së janë të njohura, dhe kujdesen të na i bëjnë të qarta me mënyrën se si ata bëjnë pazare për pushtet. Por ajo që është edhe më shqetësuese, është mungesa e sensorëve të reflektimit te qeveria qendrore, e cila e toleron dhe nuk e izolon këtë fenomen.

Jo për imazh kundrejt një partneri strategjik, siç është Greqia, por për të mbrojtur veten e vet. Jam i bindur se edhe vetë komuniteti çam me të cilin minoriteti grek ka marrëdhënie shumë të mira nuk shprehet dhe nuk identifikohet me politikën e z. Idrizi. Nuk është e rastësishme që komuniteti çam që jeton afër kufirit me Greqinë dhe shijon frytet e fqinjësisë së mirë nuk mbështet këtë forcë politike. Sa më shpejt që ta kuptojë këtë gjithë shoqëria dhe klasa politike, aq më mirë do të jetë për të gjithë.

REMOTE_ADDR:[]

75 komente në “Kreu i OMONIA-s replikon me Shpëtim Idrizin: Ja ç’kanë thënë Hitleri e Stalini për ushtarët grekë”

 1. Shqiptar says:

  Oficerve Grek ju lejua te mbahej armatimi personal……..Shume domethenese… Ralisi Kusling, Metaxa po ashtu dhe Bataljonete e Sigurise. Rri urte ore janulle ne Shqiperi se disa idjot si ty futen si pyka, dhe ne vend ti shuajn zjarret, dalin perpara me ura zjarri ne dore te gatshem per te kryer GENOCIDE te pashembullta sikur GENOCIDI kundrejt Shqiptareve te Camerise nga autoritete Greke , ku u masakruan gra, femije, pleq dhe ku edhe varret e Shqiptareve te Camerise u shkaterruan dhe u perdhosen. QEPE GOJEN PALACO, PLEHR !

  1. Mbreti says:

   Te lash gojen more Magjup i ka…it , para se te permendesh nje njeri te lavdishem si Hitleri, qe per 1 jave i hyri Evropes e beri lemsh. Mos te ishte Amerika, ta ndalte, do ju kishte pjekur ne hell bashk me fiset tjera Jevgjite( Siriane, Armene, Zazaki, Greke , Egjiptiane, Kongoleze, Majmune, Braziliane,Spanjolle, Kurde, Arabe, Italjon te jugut qe u dogji leshrat e kembeve, Rumune edhf llumra tjere qe fshihen me petkun e Feve duke u prezsntuer si njerz te mire e te zotit qe te shpetojn lekuren!!!

    1. Theatrical says:

     haaaaahaaaaahaaaaahaaaaa….bobobo ca kastraveci
     o leonidh buzp.dhi,leri “heroizmat e grekeve”,,e vetmja “trimeri” e grekut eshte të there gra dhe femije ,siç beri ne Korçe dhe kudo tjeter ku shkeli ne jug të Shqiperise ..
     greket mund të jene të zgjuar dhe dinake,ok
     por eshte qesharake,eshte absurde,eshte turp i madh të quash greket “trima”,sepse faktet historike flasin vete
     vetem 1949 po të permend,jo me shume,kur ushtria e Enver Hoxhes e degjeneroi ushtrine e greke ne kufi

     greku nuk eshte per lufte,e ka treguar kete 500 vjet rrjesht,që nga Çlirimi i Kostandinopulit 1453,Ponti,Anadolli,etj
     psh.,
     500 vjet nen Perandori nuk u ndjene fare,edhe gjate kryengritjes per Pavaresi ne 1850 jau bene shqiptaret…
     nga krahu tjeter,jane bere 40 e ca vjet që nga çlirimi i Qipros se Veriut,dhe greket nuk kane bere qofte edhe kryengritje të armatosur..
     prandaj leri perrallat me heroizmat e grekut se jeni bere gazi botes
     hahahaha debil

 2. gjergji says:

  po mire mo nese ju e doni Gerqine kaq shume ikni nuk ju mban njeri me zor..

  1. . says:

   Nje Bravo te Madhe LEONIDHES, nje Njeri i Super i Suksesshem, Akademik dhe Biznesmen i Vet-krijuar nga “hici”, me nje Femijeri te “lodhur” nga familje te Perndjekurish, nga nje fshat i “humbur” i Sarandes, Bir i nje prifti te thjesht dhe te Ndershem.
   Epiri eshte Toka e te Pareve Tane, perpara se te quhej Iliri, Arberi ose Shqiperi. Autoktonin Tone e tregojne Mbishkrimet neper Parqet Arkeologjike, Kisha, Monastire, ….
   E duam Greqine por nuk kemi krijuar as krijojme Probleme, me Shqipetaret, edhe kur u Zaptua Shqiperia (Epiri) nga Turku, Italiani, Greku apo Gjermani.
   Kurse Camet ishin Putana si Idrizi (nga nje Parti ne tjetren), me Turkun ishin me Turq se Turqit, po ashtu me Italian dhe Gjerman, tani me Amerikan se Amerikanet (bustin e Bushtra Klintonit ne Sarand as ne Amerik nuk e gjen).

   Vazhdo LEONIDHA te shkruash, ka nevoj shoqeria “kafsherore” Arnaute ne te cilen Jetojme nga Pena dhe Mendje te Ndritura dhe plot Urtesi.

  2. jani says:

   Cohu nga varri o Selam Musai se greket po na poshterojne!

 3. i gezumi says:

  Une mendoj se na keni cari trapin dhe bolet si ju greket dhe ju Camet,fuck you te gjithe.

  1. Mbreti says:

   Camet leri ske pune me to, jan ne vend te vet / thesproti, Myzeqe, Dardani, Epir, Mat, Malsi , Aetoli, sluan Rrol!! C pune kan Konglomeratet Jevgje Grek ne tokat Ilirike???? Permend fjalet greke te lashta qe vetem ne Shqipen e sotme kan kuptim???!!! Neogreqishtja klasifikohet si jo Greqishte e lashte!!! Greqia e vjeter jemi ne Shqiptaret!!! Dhemeter nena e tokes/pjellshmeria e tokes, Nemesis-nem mallkim ne latinisht, Zeoti te Geget esht Zeusi , Apellon Lajmetar pellet nga lopa kur katandiset kur lind viqin!, Afrondita, Udheseu udhesi rrugtim Odiseu!!, a le ksi nenderr, Qesenjoh Xenofobi, Tradita- nga terditshmja traudita – telefonon nga tele fol flas folon- ultrasono nga ultra zeni zeri soni sono- etjetj ku greket i bjen oermendhesh me arsyetim kinse mitologjia e thot kshu a me glohen shqipe edhe ver Mitologjia zberthehet !!!

 4. xyz says:

  Hitleri i lejoj oficeret Grek te mbanin arme pasi nuk donte as ai, dhe as aleatet, qe Greqia te binte ne influencen Komuniste. Te tjerat jane pordhe me rigon te tiganisura nga Janulla. Ka qene frika e ndikimit Ruso Komunist qe realisht ka qene dhe eshte gjithmone present. Keshtu qe jane sakrifikuar gjithmone interesat e Shqiptareve kundrejt atyre Greke. Por me afrimin e Shqiperise ne BE situata krejtesisht eshte ne favor te Shqiptareve, dhe te drejtat elemntare te Njeriut nuk mund te injorohen me .

 5. Genti says:

  Foli perfaqesuesi i Agimt te Arte dhe zedhenesi i Kristo Papas,
  qe kur flasin per Camet behen komuniste dhe Staliniste dhe
  kur flasin per helenizimin e jugut jane Fashiste,, ja kjo
  eshte pabesia e grekut qe e kthen bythen nga te fryej era.

  1. . says:

   Nje Bravo te Madhe LEONIDHES, nje Njeri i Super i Suksesshem, Akademik dhe Biznesmen i Vet-krijuar nga “hici”, me nje Femijeri te “lodhur” nga familje te Perndjekurish, nga nje fshat i “humbur” i Sarandes, Bir i nje prifti te thjesht dhe te Ndershem.
   Epiri eshte Toka e te Pareve Tane, perpara se te quhej Iliri, Arberi ose Shqiperi. Autoktonin Tone e tregojne Mbishkrimet neper Parqet Arkeologjike, Kisha, Monastire, ….
   E duam Greqine por nuk kemi krijuar as krijojme Probleme, me Shqipetaret, edhe kur u Zaptua Shqiperia (Epiri) nga Turku, Italiani, Greku apo Gjermani.
   Kurse Camet ishin Putana si Idrizi (nga nje Parti ne tjetren), me Turkun ishin me Turq se Turqit, po ashtu me Italian dhe Gjerman, tani me Amerikan se Amerikanet (bustin e Bushtra Klintonit ne Sarand as ne Amerik nuk e gjen).

   Vazhdo LEONIDHA te shkruash, ka nevoj shoqeria “kafsherore” Arnaute ne te cilen Jetojme nga Pena dhe Mendje te Ndritura dhe plot Urtesi….

 6. Edi says:

  kan qene arvanitas o kaaaaaaar!

 7. mirel says:

  Po ate thuaj o malaka. Qe bashkepunuat me nazizmin dhe bertisni ” camet, camet”
  Pastaj ku mburresh ti minorikari qe ske hedhur asnje pushke kunder gjermanit apo italianit.

 8. undefined says:

  Hahahaha hahahahaha prandaj po ju shkerdhejn suniter e Erdoganit ne Qipro gati 50 vjet ju shkelin hapsiren ajrore si tju doj bitha dhe ju “trimat” rrini squk si kurva hahahahahaha ik ore llapaqen tregoheni veten ne Qipro pastaj na flitni per “trimeri” ju shkerdheu Dulla me 1949 me pushke karabina model 46 hahahahaha ik o derr shko andej nga erdhet dikur per nhd cope buke ketyre aneve te shqipes hale e halese se me ate “trimerine” tende shqiptaret fshijn bithen

 9. Bajoneta says:

  O na merzitet qe te dyja palet ,te dyja palet vijne nga Tzatziqistani qe quhet dhe elladha dhe na bejne zhurme ne Shqiperi,
  Jeni te ardhur ketu si njera ashtu dhe tjetra pale.Leonidha Papara merr ndonje maune me qira dhe hajde mblidh kockat e gabeleve grek se mbeten neper malet tona,Meqe permend nje njeri te madh si Hitler,Ai i urrente greket dhe prandaj i vrau dhe i dogji per 3 vite.Hitleri deklaroi se ne Tzaziqistan as 5%%%% e banoreve nuk jane puro grek te lashte,por jane nje perzierje me gabel nga siria,iraku,armenia,gjeorgjia,turqia dhe sllave e vllahe,e vetmja race e paster ishin Arvanitasit shqiptare.Ne athine nuk mbeti macok i gjalle nga gabelet gjoja grek ne luften e dyte pa u ngrene.Ti dhe Omonia jeni nje mashe qe ju perdor greku as shkolle nuk ke as formim,je nje fshatar i keputur nga vurgu.Shqiptaret e bene shtet tzaziqistanin dhe ne do ta prishim.i kemi shkerdhyer 500 vite gabelete e elladhes se korruptuar deri ne palc dhe lypese te evropes.

 10. dashi says:

  Y shesh se po flet xhuda

 11. Bajoneta says:

  Hajde mblidh kockat e gabeleve grek o fshatar vurgu,dhe lere stalinin e hitlerin.Shteti i tzaziqistanit nuk ka para as per te dhier sot jeton si lypes.
  Kishit 5 leke ne vitet 90 dhe na hiqeshit si superfuqi,po sot jeni katandisur me keq se uganda.Llogarit shtet qe eshte katandisur ta mbroje nje fshatar me 4 klase nga vurgu.

 12. dash says:

  Do te doja te shikoja si do reagonte “shoqeria ecivilizuar” greke ne qoftese do te fliste ndonje arvanitas ose cam ortodoks ne greqi per te kerkuar te drejtat e gjuhes se tyre ose te tjera te drejta ne ate vend ku perbejne shumicen.Asfalia greke do bente punen e saj te ndyre,pa dyshim.Dhe zortrote ankohesh…mund te kemi shume difekte Por jemi tolerant qirje bastard…(me falni Por ky eshte me pagese ndryshe do mbante gojen mbyllur..)

 13. SS says:

  Prandaj ju masakroj Adolfi se ishit “trima” hahahaha edhe sot ju dridhen leqet e kembeve kur ju kujton Hitlerin more turma jevgjitesh

 14. ee says:

  Erdogani ka thene per ushtaret Greke se kane byth te forte! Turqt e dun bythn shume!

  1. .... says:

   Ti e di mire.ta ka thene baba dhe nona

 15. Fatosi-kosove says:

  Dyshoi se kete reagim ky kryetari i OMONIA-s ta kete marre te shkruar nga sali berisha pasi edhe qeveria greke perdor “faktet” qe i siguron sali beisha qe ta sulmoj e ta kercenoj shqiperine çdo ku,edhe ne rastin e PDIU-s dhe Qamerise,si ky kryetari i omonia-s si qeveria greke jane ne te njejten linje me sali berishen,lul bashen dhe bujar nishan presednikun ku edhe ne parlamentin europuian ankohen dhe akuzojne PDIU-n se do tna i prishe marredheniet e mira dhe vllaznore me greqine.

 16. Epo kjo pune... says:

  ju mor halera, po qe ortodoks dhe flet greqisht, e beni grek, keshtu dhe revolucionin e 1821 qe ishte Made in Arvanitas, e quani grek!!!!! ndaj dhe bota e shkrete kujton se jane grekeqerat qe po bejne hatara, nuk e dijne se jane pinjollet e Skenderbeut dhe Aranitasit… se ju grekeqerat jeni te mire vetem per pabesira dhe kulisa.

 17. gjergj says:

  ajo qe te ben pershtypje tek kjo “pergjigje” eshte krekosja per gjoja “heroizmin boteror” te grekeve??!!Sikur te gjithe te coheshin me kuc e me mac,me femije djepesh e pleq me gjithe gra-shto pula,qen e lope ,greket nuk mund te percaktonin fatet e nje lufte aq te tmerrshme dhe te madhe qe jo kot u quajt LUFTA E DYTE BOTERORE.Cfar mund te kthenin …keta pordhacet.Per kuriozitet lexoni arsenalin e tyre qesharak.Kane patur nje te njeqinten e atij te POLONISE ,qe Hitleri e perlau si nje mize.Ndersa me gjermanet keta surrat zinjte u thyen brenda javes.Ketyre edhe pamvarsine ua kemi dhene ne.Por ajo qe mua me ben shume pershtypje eshte kur thote “kombi yne”.Gjuha e ashper filogreke dhe me shume e dukshme kercenuese ndaj vendit te vet.Kjo te ben te mendosh se keto particka jane antishqiptare ,dhe jane prure pako postale dhe bejne karshillek duke shkelur mbi te shenjtat tona,kushtetuten tone qe nga koha e qoftelargut sali.Tua mbyllim gojen me ligje…e jo me sharje.Ketu I thone SHQIPERI dhe mbylleni halene.

 18. Emigrant i Thinjur says:

  Per ke e ka fjalen ky omonisti si ” heroj dhe luftetar trima” per per EAM-ELASIN majtiste apo komunist apo e ka fjalen per bazhibazuket e EDESit te Zerves, qe ta marrim vesh xhanem, per ata qe luftonin si hajdut dhe vrisnin femij te pafajshem e qe armatoseshin nga gjermanet dhe benin duvan e anglezeve. Per ata qe mallkimi i viktimave came i zuri duke u vare si qent njeri me tjetrin me lufte civile. O omonist fol nje here me gjyshrit po i ke gjalle se kur erdhen keta ushtar “heronje” ne trojet shqiptare ne jug gjate luftes me 1941 edhe barin e dhive ju dogjen juve minoritareve dhe kete e kam degjuar nga nje minoritar i ndershem . Pyeti pyeti te vjetrit tuaj pastaj merru me Idrizin qe kerkone te drejten e komunitetit te tij. Po ti cfare kerkon???? qenin e ngordhur……!!!!!

 19. ADRENALIN says:

  Per sa u takon cameve, i keni vrare dhe debuar nga toka e tyre vetem e vetem se ishin shqipetar, nga 1900 e deri ne 1945 keni bere ceshte e mundur per ti larguar.
  Sot niperit dhe djemt e atyre qe vrate e debuat kerkojne drejtesi.
  Ne te njejten kohe keni jetuar ne Shqiperi dhe nuk u eshte prekur fija e flokut , keni patur te drejta si pjesa tjeter e popullsise kjo jo se shqiptaret kishin frike por se ishin ndryshe nga kombi juaj. kete ja u tregon edhe viti 1949.
  Per sa u takon trimave , cdo komb ka trimat e vete, mjaft qe keta te mos dalin me arme ne dore e te sulen vendeve te tjera , sic bete ne 1940 qe ju sulet shqiperise ku vrate e prete ne luginen e vjoses civil te pambrojtur. u mbrojtet nga italia duke bere luft ne teritorin shqipetar. Per ne si ju dhe italianet keni qene agresore duke vrare civil shqiptar.
  Per sa u takon thenieve te atyre figurave , mos i merni per baze se ata ishin politikan.
  Dhe se fundi per trimerira, do tju kujtoja revolucionin tuaj te vitit 1820-21, ku nga 100 heronjt qe keni 90 jan shqiptare.

 20. Ortodoks jo-grek says:

  Po eshtrat e varrezave te Kosines bejne pjese tek kjo 8000-shja e ushtareve greke o Leonidh; tuuuuuuurp …… a keni pak turp per ate makabritet qe beri kisha me ne krye anti-krishtin Janulle. Me e pakta, kur ju kapen me presh ne dore, duhej nje ndjese publike o shoku sepse mua, qe jam me origjine ortodokse (kam zgjedhur paganizmin si fene time) me erdhi shume turp.

 21. shqip says:

  po mire meqe i doni kaq shume te runet tuaj hajdeni merrini dhe varrosini andej nga at/meme dheu qe ti keni me afer.

 22. Zigur Qarri says:

  Hahahaha…ky qenka komplet trap!Gjermanet i kan lene armet oficereve grek!
  Ja dhan atyre qe u dorzuan dhe pranuan te bashkpunonin me ta,more idjot.
  O trap qe citon Hitlerin,mos e ke intervistuar apo lexuar ne historine greke?!
  Gjermanet e pushtuan Greqine kontinentale per 22 dit,aq sa e lejonte
  motorrizimi gjerman te pershkonte Greqine!!!Gjermanet zune 210.000
  ushtare grek rob deri ne kapitullim,dhe me pas te gjith ushtrine greke
  prej 430.000 ushtaresh.Me pas i lan te lire sepse nuk kishin ku ti burgosnin.
  E gjith ushtria greke rob lufte!!!Ku eshte trimeria dhe rezistenca ketu more hajvan?

  1. el greco says:

   Ky eshte niveli tend prej halldupi, na e ke treguar prej kohesh. Dukeni se cfare brumi jeni qe nga menyra si shpreheni per Hitlerin, ju shpetojne jarget. Nuk e dinim qe per te pershkuar Greqine duhen 22 dite motorrike. Tani e morrem vesh qe Greqia eshte me e madhe se Franca , Polonia a vete Gjermania. Eshte fakt qe Gjermanet hasen ne rezistence serioze ne kufirin bullgaro-grek, ne ate pjese ishin dislokuar forca te pakta greke ngaqe bullgaret ishin aleate te gjermaneve. Eshte fakt qe pothuajse tere ushtria greke ishte ne malet e Shqiperise se jugut. Eshte fakt se ne kufirin Jugosllavo -grek, greket nuk kishin dislokuar forca ngaqe Jugosllavia nuk ishte pushtuar akoma dhe Greket nuk prisnin sulm andej. Jugosllavia u pushtua me operacion rufe nga gjermanet dhe sikur te donin greket as koha nuk mjaftonte per te zhvendosur forca dhe per te organizuar rezistence ne kufirin jugosllavo- grek. Eshte fakt qe nga kufiri jugosllavo- grek avancoi ushtria gjermane ne Selanik dhe aty u neshkrua kapitullimi grek. Eshte fakt se ai qe nenshkroi kapitullimin u denua me vone si kolaboracionist dhe jo si juve qe i vendosni ne piedestal. Eshte fakt se jo te tera njesite ushtarake e pranuan kapitullimin dhe vazhduan rezistencen si ne Rupel. Eshte fakt se megjithese ushtria greke nenshkroi kapitullimin me Gjermanet ne Selanik, Italianet me krenari te neperkembur kerkuan dhe organizuan dhe ata nje nenshkrim kapitullimi me ushtarak grek ne Janine ca dite me vone. Eshte fakt qe italianet nuk u morren dhe as u hakmorren mbi njesite greke qe braktisnin frontin, nuk ua lejonte krenaria e tyre e neperkembur per kaq muaj nga ushtria greke. Keto qe shkruan per 210 000 rober a 430 000 jane brockulla. Edhe mund te ndodhte ashtu pasi ishte nenshkruar kapitullimi , por pjesa me e madhe e ushtrise ishte ne Epir dhe italianet nuk ndermorren asnje akt hakmarres. Ushtaraket respektojne dhe ca kode te shkruara a te pashkruara.
   Ku eshte trimeria a rezistenca pyet ti si halldup. 13 000 te rrene ne frontin e luftes per ti nuk jane gje. E kane thene dhe te tjere qe per shqiptarin nuk kane rendesi faktet, shqiptari do ti perceptoj gjerat ashtu sic i vijne atij per mbare. Sidoqe te jete nuk eshte shkruar asnje liber ose te jete bere dokumentar per Luften e Dyte Boterore (kudo neper bote) qe mos te kete kapitullin e Luftes Italo-Greke.
   Ndaj o zagar, mund te llapesh cdo dite tjeter kunder grekeve, eshte e drejta jote. Po diten e sotme shut up.

   1. zz says:

    Mjaft me perralla ore more legena cfare rezistence do ti benit ju gjermanit more te mjere nga trute Greqia ishte pa infrastrukture ne ate kohe more derr i trashe prandaj zgjati 22 dite se perndryshe do te zgjaste 22 ore per cfare “heroizmi” me flitni more skerbythje akoma ju shurron turku ne koke ne Qipro e ju me beni “heroin” a jeni ne rregull nga trute e kokes ore hajvaner ke pare ti turma me te semura se ju greket zorr se gjen ne Planet

    1. el greco says:

     Ky eshte niveli i debatit te halldupeve anadollak.

    2. zz says:

     Dihet se kush zbriti nga Anadolli dhe ju turr si hiena grabitqare brigjeve te Gadishullit Ilirik me 1922-24 apo beni sikur e harroni ore jevgjite Ponti

 23. sfinksi moderrn says:

  ore pizevenger!
  po pse pordhnoni a jua zenca ate brimen e bythes me hajdar zezaku!
  po esht histori o qena llapa shqipe!
  kur italija sulmoj shqiperin,e pushtoj menjeher . me lule I priten shqiptaret ushtrin e musolinit. vecse mujo ulqinaku me nja tre kater te tjer hodhen nga nje kreher me fishek dhe kaq qe rezistenca shqiptare.
  dhe ishte po ajo ushtri fashiste qe pushtoj shqiprin nga deti,pra ne inferioritet sulmi,dhe fare lehtesisht,qe pas nje viti ju versul greqis nga toka. dhe dihet fati se italianet u thyen keqas. aq keqas sa greket u futen edhe ne territoret shqiptare. dhe ne kte rast duhet te akuzohen greket si invazore te shqipnis dhe shqipnija duhet te bej ligj lufte me ta dhe ti bej presjon per camerin me kte rast. po a kan bole shqiptaret a?
  jo. ata kan vec byth me pjerdh. pordhaca.
  kurse greqija ka bo ligjin e luftes kunder shqipnbis vetem pse u sulmu nga italija nepermjet teritorit shqiptar kur shqipnija ishte e pushtume.
  kjo esht histori. dhe pik. a e kuptoni sesa posht jeni o shqiptare? ne vend qe ju ti suleni greqis me ligj lufte se ju ka sulmu e bejn ata kete gje!

  1. undefined says:

   Shko mesoje diku tjeter historine perse u thyen italianet ne Greqi dhe jo ne bodrumet e Janulles more carac pa anglezet “greket” jevgjite ja rruanin italianeve ashtu sic ja rruajten gjermanit qe i pushtoj me bicikleta kokrra e b…q… na ben edhe historianin

 24. enter"" says:

  Mos u merr me njorantet shqipfoles, keta harbuter qe nuk njohin as nder e as respekt.
  Greqia jo vetem eshte djepi I civilizimit, por edhe mbrojtesi I saj. Per te mos permendur luften heroike ndaj hordhive turke te cilat harbutet shqiptare I quajne vellezer.
  Kjo eshte historia e vertete, edhe pse kjo histori I shkaterron moralisht gjithe harbutet dhe barbaret shqiptare

  Greku historikisht nuk u shit tek asnje pushtues, kurse hileqari, genjeshtari, I pabsei shqiptar njehere u be me turkun e njehere me italianin e njehere me gjermanin.

  yyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyy shqipo harbute

  1. hahaha says:

   Bejini qefin vetes bejini ore hajvaner prandaj keni perfunduar lypsare neper dyert e Europes sepse keni nje mendje te tille te semure

  2. mirel says:

   Foli dhe el pidhi

 25. Ardian says:

  Dear Luan Papa, don’t mess around with fuckin theories.
  Churchill, Stalin and stuff like that had say similar frazes for any country.
  You’ve grown up with legend that have nothing to do with your culture but stop please bringing these fuckin legends even in politics.
  The Greek soldiers have been token back after the war and this is a way to say on the future that Epir is our land because we have our heroes here.
  Get the fuck of and don’t pull up from the graves woman’s and keeds because there are no more soldiers in Albania and if there is remaining anyone, let me call the heroes of my dick.
  R.I.P.

 26. zaho says:

  Leonida eshte nje gje e perseritur mbureni mbureni me historine e ktheni nga ju pelqen juve bota po vete ne Mars ju akoma tek dafinat a dhe nje dicka, per ushtaret heronj grek(pa ironi) besoj se per eshtrat do gjendet nje cop vend dhe ne te bukuren Greqi se ne Shqiperi nuk do gjenden rehat se popull vandal ne ore

 27. perivolo says:

  Mbreti,ne shpjegimin etimologjik te greqishtes je i paaritshem por shqipen e ke lene pak si pas dore!

 28. Bariu says:

  70% e shqiptareve ,kane perceptim negativ dhe perbuzes per camet e shqiperise,si hajdute ,hileqare,skutha dhe servile madheshtore.
  Pse nuk ka came ne veri te Shqiperise ?!

 29. Velizoraqi says:

  Kush ka lexuar vwrtet histori e di mire se ushtria gjermane hyri duke marshuar (pa luftuar) ne Greqi.
  Brenda dy ditwsh gjermanwt dolen nga Jugosllavia ne Athine. Dhe Kreten e moren brenda dy ditesh vetem me nje grup parashutistesh.

  Askush nuk mund te tregoje ndonje beteje te vetme frontale te grtekeve ndaj forcave te kufizuara qe dergoi Hityleri ne Greqi.

 30. Uns says:

  Aq kot ja fut sa qe edhe tfgs1 refuzon te komentoje. Tfgs1 kamikazi jevg ballkani, ska si ta mbroje ?

 31. Kola says:

  Kokat te hane te dyja keto plehra greko-turke. Shqipes nuk i kercet as per njerin e as per tjetrin.

 32. kris 1 says:

  Tani lavdine e fitores mbi fashizmin nuk do ta kete me aleanca por greqia qe cfarosi cifutet dhe camet.Sa te rrojme do te mesojme nga idjotizmat greke.Pasi i mesuan botes si kthehet kafja turke ne greke tashti na del se luften e dyte boterore e fituan greket.Mendjemadhesi deri ne budallallek.

 33. Anton Guri says:

  Ore palaço shqiptar që i thua vetes grek (identitetin tënd e ke humbur) po ma thuaj orë idiot ato thënie ku i more, apo i more nga historianët greko-gabel që bëjnë histori ilozionesh.
  Historia e Greqisë para 200 viteve ishte e njëjta me atë të Maqedonisë sot, dmth as ju skeni lidhje me grekët e vjetër as Maqedonet me Maqedonet e vjetër.
  Por një gjë kam mësuar që shqiptarët kur ndërrojnë kombësinë bëhen shumë të neveritshëm, pra me shumë se gjysma e Greqisë janë më prejardhje shqiptare.

 34. PO.PO says:

  Z. Grek , je shume larg realitetit ! Edhe pse kerkon te shitesh si human , ne te vertete , je nje pasardhes i denje i kriminelit me damke ,gjeneralit
  famekeq Zervas. Per ty , gjithecka kane kryer andartet greke,per shfarosjen e popullates came ne Greqi ,eshte normale dhe as nje nerv i
  yti venizelian , nuk ka ndjeshmeri , Per ty , ka rendesi vetem oreksi i shfrenuar shovinist i hordhive greke,qe edhe sot u shkakton dritherima pasjeteuesve . Ne ato cka thote Idrizi , edhe pse per te nuk ushqej ndonje simpati personale,per hir te te vertetes , duhet thene me goje plot , se nuk ka asgje te tepert , apo te sajuar . Mos na mallengje kaq shume per ushtaret greke , se heronj te tille , apo edhe me te shquar , ka cdo popull , por ju e ndjeni me teper ,sepse u ka mbuluar ndjenja e thelle e narcizmit . Po qe per trimeri , vend nderi u takon se pari shqiptareve , qe ne Luften II boterore , me vetem 1 milion banore , luftuan kunder ushtrive moderne italiane e gjermane dhe u cliruan vete , pa as nje kembe ushtari te huaj , si asnje popull tjeter .Kete e kane pohuar shume here , ne dokumentat e kohes,fuqite e medha aleate , ne se te ka rene “rasti” te lexosh nsonje prej tyre . Kete vend nuk guxuan ta prekin as per gati gjysme shekulli , qofte edhe nje kembe ushtari e huaj .Por ty te kane zene syte lesh dhe nuk sheh dot pertej hundes dhe verbimit nga politika shoviniste greke , ndaj ata mijra e mijra jete njerezish te te gjitha moshave te masakruar ne menyren me shtazarake ,duke qene ne trojet e tyre,pa as me te voglin mekat , per ty dhe monstrat e tjera
  nuk konsiderohen njerez . Je ne te njejten linje me te veteshpallurin kryepeshkop i KOASH , i cili si njeri i Perendise , ka marre persiper , te na perfaqsoje para tij , nuk ka nxjerre nga goja e pena, qofte edhe nje fjale te vetme per ata mijra njerez te martirizuar brenda kufijve te shtetit Greki,por shqetesohet vetem per jeten e ndonje himarjoti , qe ka humbur jeten ne ndonje aksident rrugor ! Pse nuk flet fare , ti more shtaze , per masakren e Peshkepise , por flet per kodra pas bregut ?! Dhe kerkoni te kemi respekt e bile edhe perunjesi , pa u shkuar kurre mendja per reciprocitet ?! Sjellje dhe qendime te tilla , si ky i yti , qe ndodhesh ne krye te OMONIAS , nuk i sherbejne aspak komunitetit tuaj dhe as fqinjesise se mire , edhe pse jini trajtuar gjate gjithe kohes si djali i njerkes .

 35. Free your mind says:

  Me kete ritem qe ne nderojme bashkepuntoret e nazizmit(ballistet) e greket ushtrin clirimtare te tyre, nuk do jet e larget dita kur te thon qe edhe Elbasani toke Greke eshte se nga ata u clirua…..

 36. Tzaziqistan says:

  Hitleri do ta digjte nje gabel te zi si mikaloliako krey i partise gjoja naziste greke.burre 1,45cm i gjate me i zi se kac islami jone.
  Si ateist shqiptar me vjen te qesh se si nje komb gjoja grek i lashte ka per besim fene e nje cifuti me mama kurve.Diferenca mes nje talbani dhe nje prifti grek eshte shume e vogel per nje qytetar evropian.Shteti grek vodhi fustanellat e shqiptareve dhe trimat tone qe u be shtet.i urrej gabelet e greqise qe vetem grek te lashte nuk jane.90 vite para nesh i beri shtet nje gjerman dhe na hiqen dhe te lashte.Ushtria greke eshte ushtri pederastesh dhe barkalecash qe fryhen si gjelat neper parakalime dhe tremben nga kisha e hebrejve.Don Zoti e plas se kanibal do behem do e ha nje gabel te gjalle.

  1. Mbreti says:

   Maria apo Meyriamja nuk ishte kurve more!!! Per te tjerat ke te drejte qe Grekojevgjet jan jevgje. Greket e lashte jemi ne Shqiptaret!! Te pakten Gjuha antike greke verteton cila gjuhe i perngjan me shume!!

 37. cam says:

  Fajin e ka Enveri. Ne kohen kur greket dogjen dhe vrane camet, njelloj duhet te bente Enveri me greket ne Shqiperi per te shpetuar camet dhe Camerine.

  1. korcari says:

   Haaa enveri!o cam, pashaportat shqiptare ne cilin vit ja u dha enveri?pa na thuaj…

 38. njeshi says:

  CUDI? CUDI> CUDI? SI E KANE DURUAR GATI 500 – VJET KETA ”GREKET TRIMA” KAURIN TURK
  ESHTE PER TU HAGITUR , SI HARROJE KY ” LEONIDHA I MADH” TE NA PERMENDI ” HERONJTE GREK”
  QE I MPOSHTEN KAYRET TURQ BRENA JAVES PTU , PIDHIMU GREK LONIDHA

 39. Alban Hamzai says:

  ZHUKOV:”Ne qofte se populli rus arriti te organizoje mbrojtjen para Moskes,te perballoje e te mposhte stuhine gjermane,ja detyron popullit Grek qe vonoi armatat gjermane…”. W.CHURCHILL(nga fjala ne Parl.Britanik,24.4.1941):”…Ne qofte se nuk do te ishte burreria e grekeve dhe veprimet e tyre heroike,rrjedha e luftes se dyte boterore do te ishte katastrofike…”. C.de GAULT:”Eshte e pamundur te shpreh mirenjohjen time me te larte per rezistencen heroike te popullit Grek…”.SHUMAN-nga fjala ne BBC,28 4 1941:”Greqia eshte symbol I Evropes martire,te gjakosur,por te gjalle…”. Sir ANTONY EDEN-min.jasht.I Britanise 1940-45:”Greqia I dha mesim te vlefshem fashisteve,bllokoi gjermanet,permbysi planet gjermane dhe solli ndryshim ne rrjedhen e luftes dhe ne do fitojme.”. ROOSVELT:”Fitorja greke mbushi me entusiazem zemrat e pop.amerikan dhe fitoi simpatine e tij…”. Sir H.ALEKSANDER-general anglez,nga fjala me 1941:”…Greqia permbysi planet e Gjermanise…Pyes vehten si do te ishte pozita e BRSS pa Greqine.” HITLER,30 mars 1944:”Ne qofte se Italia nuk do shpartallohej nga Greqia e nuk do kerkonte ndihmen tone,lufta do te kishte marre drejtim tjeter,do te kishim arritur te pushtonim Leningradin dhe Mosken…”etj… Greqia ju rezistoi italo-gjermaneve 217 dite, Shqiperia ju rezistoi italianeve vetem 6 ore. Me siper mund te lexoni komente te disa “patrioteve” vetem me sharje e fjale te ndyra-virtyt I ri ne Shqiperi.Ose te disa “patrioteve” te tjere me komente kafenesh,pavaresisht se mund te kene dipllome universiteti,por qe nuk kane lexuar asnje liber e nuk shkruajne mire shqip.Ju lutem botoni komentin tim!

  1. I paemërt says:

   Hahahahahahaha o i mjere o i mjere

   1. korcari says:

    Natyrisht qe pa argumenta vetem me “hahahaha” si idiot mund te pergjigjesh

    1. I paemërt says:

     Se mos pyetni ju ore bageti Anadolli per argumenta apo fakte ju edhe ate Shtet te falimentuar e keni ngritur mes poshtersirave mashtrimeve e fallsifikimeve dhe ti me flet per “argumenta”muuuhahahahahaha humor jevgjiti nga Korca b..q..pa identitet e zagare 300

     1. korcari says:

      malok i trashe ik lahu njehere e pastaj fol

 40. korcari says:

  Gezuar festen e 28 Tetorit, dita e JO-se greke. Feste qe duhet festuar edhe ne Shqiperi, sepse si sot filloi lufta Italo-Greke qe pati si rezultat clirimin e Korces dhe gjithe qyteteve te jugut te Shqiperise (apo Epirit Verior), njeri pas tjetrit.

  1. undefined says:

   Shkoni hiqni turkun nga Qipro pastaj keni mjaftushem kohe te festoni Festa imagjinare hahahahaha more jevgjiter

   1. korcari says:

    do ta heqim mos u merzit. shiko problemet e Albanistanit ti me mire se nuk i shikoj mire gjerat.

  2. liku says:

   Vorio p…e pate me 1949 ju shkerdheu Dulla me pushke model 56 hajde provojeni prap po nuk ju trodhem e tju shesim per kurva e dylbere ke Isis me Janullen ne krye

   1. korcari says:

    po e pame. ne fund te 1949es mbaroi lufta civile dhe ju mundem juve komunistat. akoma nuk e ke mare vesh dhe kujton se fituat? LMAO

 41. DIA says:

  E para ky palla qe e mban veten per akademik duhet ta dije qe te gjitha keto shprehje jane nje mit i krijuar nga gjoja akademiket e historjanet greke ndaj nuk ekziston asnje date apo reference tjeter historike per keto thenje, dhe historia pa data dhe toponime quhet perralle, e dyta Hitleri nuk mbajti asnje rob ushtare nga shtetet evropjane qe pushtoi ne fillim, as nga Franca, as nga Hollanda, as nga Belgjika, as nga Jugosllavia, as nga Bullgaria per rrjedhoje as nga Greqia, e treta rezistenca e ushtrise greke ishte vetem 6 dite ne fortifikatat Metaksa, e katera per rreth dy jave perparimin e forcave gjermane e ngadalesuan forcat e Mbreterise se Bashkuar rreth 70000 ushtare nga Zelanda e Re dhe Australia deri sa arriten terheqjen e organizuar per ne Krete dhe me pas ne Egjipt, dhe e fundit ish nje gjeneral i forcave greke ai qe nenshkroi dorezimin tek gjermanet per krpusin e veriperendimit qe me von krijoi dhe qeverri kuislinge, keshtu mja me perralla.

 42. Shpëtimi says:

  Shqipëria e shqipëtareve

 43. B. A says:

  KOKËKËNETA të SHOVENIZMIT GREK.
  Ju jeni të fuqishëm kur jeni trumbë zagorish cakallësh.

 44. mirel says:

  Si spjegohet qe tere minorikaret kane kete fytyren e peshtire te Leo pid.es

 45. freeee says:

  greket punonin ne Akropolin te nxirrnin plumb per ushtaret turq e kta ua pallonin kokes,,,,ja kta jane grekerit. Trima trima ishin 2 mij vjet me pare por su ka ngelur pik gjaku me ….jane pjelle sllavo-turke

 46. fteri says:

  Greqia shpërnguli dhe shkomtarizoi dhjetra e mijra shqiptarët mysliman të Çamërisë ,Janinës,Konicës ,Kosturit,Follorinës etj…i shpërnguli me forcë drejt Turqisë dhe në pronat e tyre u vendosën grek të ardhur nga Azia e vogël mbas luftës parë botrore duke përdorur si shkak sistemin e emigracionit . republikë . Edhe pas kësaj populli grek nuk gjeti qetësi ,pasi forcat hynë në një luftë të ashpër për pushtet duke u ndarë në dy kampe : Në përkrahës të monarkisë ,dhe në përkrahës të republikës. Për një dekadë pushtetin e mbajtën republikanët ,kurse në v. 1935 ata u përmbysën.Greqia shpalli monarkinë dhe erdhi në fron mbreti Gjeorgji II. dhjetra e mijra erdhën në shqipëri edhe pas luftës së dytë botrore qmët u përballën me dhunë e dëbim nga trojet e tyre .E.Hoxha tregoi kujdes me sistemimin e tyre në vendet më të mira në shqipëri duke i brojtur nga persekutimi grek.Prandaj Omonja nuk ka fytyrë që të ndeshet me SHpëtim Idrizin,pasi qamët vazhdimidht jan ndeshur me persekutim dhe dhunë nga qeveritë greke sidomos ato demokratike .

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *