SHBA vret me dron liderin e Al Kaidës në Afganistan

afganistanNjë udhëheqës i lartë i Al Kaidës ka qenë në shënjestër të një sulmi të telekomanduar të SHBA-së, në lindje të Afganistanit.

Farouq al-Qahtani, lider i grupit në zonë, besohet se është vrarë të dielën, thanë zyrtarë të ushtrisë amerikane, në kushte anonimiteti.

Sulmi në provincën Kunar nuk është konfirmuar publikisht dhe rezultatet janë ende duke u vlerësuar.

Al-Qahtani, shtetas i Katarit, ka qenë në listën e SHBA-së me terroristët më të kërkuar.

Ai është akuzuar për përfshirje në disa komplote në Evropë dhe në SHBA.

Autoritetet afgane kanë thënë se 15 kryengritës janë vrarë në sulmin e së dielës.

REMOTE_ADDR:[]

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *