Shkollat turke në Shqipëri, me pronarë të rinj pas presionit të Erdogan

shkollat turkeMuajt e fundit në disa institucione arsimore në Tiranë të njohura si investime të biznesmenit Fejtullah Gulen që jeton në SHBA dhe konsiderohet nga Presidenti Erdogan si organizatë terroriste kanë ndodhur disa ndryshime në pronësinë e të paktën dy shkollave, të cilat Ora News mund t’i dokumentojë nga ekstrati i paraqitur në QKR.

Burime pranë këtyre institucioneve nuk duan të flasin zyrtarisht, por e pranojnë ndryshimin e pronësisë, duke refuzuar të japin sqarime për pronarët e rinj, apo të vijë idelogjike që ata përfaqësojnë.

Edhe gjatë vizitës se ministrit të Jashtëm të Shqipërisë në Turqi, Ditmir Bushatit, i është përsëritur kërkesa për largim nga Shqipëria të atyre që linja zyrtare e Ankarasë i quan të rrezikshëm.

Përmes Twitter-it, ministri turk Cavushoglu ka këmbëngulur publikisht për kërkesën drejtuar Tiranës zyrtare për të që të luftojë organizatën FETO, siç njihen mbështetësit e Gulen.

Ish-kleriku akuzohet nga Erdogan se ka qenë organizator i grushtit të shtetit në korrrik 2016 dhe kërkon ekstradimin nga SHBA, gjë që ka rezultuar në një komplikim të marrëdhënieve me Ëashingtonin, që kundërshton largimin e Gulen.

Presidenti Erdogan e artikuloi publikisht edhe në Tiranë në maj të 2015 kërkesën për mbyllje të disa institucioneve arsimore të njohura si sponsorizime të Gulen.

“Une e di që kjo strukturë ka veprimtarinë e vete edhe në shqipëri, në këtë vend mik dhe vëlla.Me  vëllezërit e mi të vyer, Nishani dhe Z.Rama e trajtova këtë cështje dhe kam bindjen se ata do të bëjnë atë që duhet”.

Ndryshimet e pronësisë së këtyre institucioneve mund të jenë bërë për të fshehur vemprimtarinë e Lëvizjes, pohon për Ora News teologu Ermir Gjinishi, i njohur për qëndrimet e ashpra kundër kësaj organizate.

“Gylenisët kanë marrë ambjente me qera për të rekrutuar të rinjë dhe të reja për ti shërbyer lëvizjes së Fetulla Gylen”, shprehet ai.

Gjinishi shprehet i shqetësuar për shtrirjen dhe fuqinë ekonomike të lëvizjes Gulen në të gjithë sektorët, edhe pse mësuesit dhe akademikët që punojnë në këto shkolla, të njohura për performancë të mire arsimore, nuk pranojnë të debatojnë publikisht me kundërshtarët e tyre.

Hamendësimet për lista emrash që punojnë në institucione arsimore të cilën Ankaraja nuk i lejojnë të hyjnë në Turqi dhe i kërkon shtetit vëlla shqiptar, siç shprehet Erdogan, t’i largojë nga vendi do të vazhdojnë përderisa Tirana zyrtare ka zgjedhur ta adresojë brenda dyerve të mbyllura, në përpjekje për të shmangur një qëndrim të qartë për këtë çështje, sa delikate aq edhe të mbushur me konspiracion dhe akuza për elementë terroristë.

REMOTE_ADDR:[]

7 komente në “Shkollat turke në Shqipëri, me pronarë të rinj pas presionit të Erdogan”

 1. tfgs1 says:

  PLEHRAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA sunite,katandiset token e Arberit ne nje hale ala tourka…………….ptuuuuuuuuuuu!

  1. . says:

   Sa me shpejte dhe sa me shume Large Femijet Tuaj o Shqipetar nga keto “shkolla”, sa do qe te fshihen pas Luxit, jane te “krimbura”, nuk eshte e Mundur Turqia e Diktatures, e Censures, e Islamit, e Dhunes, e Mesjetes …. te Mesoje dhe “formoj” Femijte tane me Kultur, Qyteterim, Demokraci, Art dhe Shkenc….eshte Absurde.

 2. stolicknaja says:

  o ju dhjefsha gylenistet dhe edoganistet e sulltan muratit,kur do vij ajo dite te shporen kta turqit mongole nga ballkani dhe evropa se skane asnje pune ne keto troje

  1. . says:

   Ta Gezoni, kete Arberi qe e bete Albanistan, te mbuluar me Flamuj Turq dhe Arab.
   1- Nuk e shikoni o “Qorra”, nga i vjen rreziku Atdheut Tone, as nga Greku as nga Serbi (ata thjesht Islamin kane Luftuar dhe Luftojne).
   2- Nuk e shikoni o “Qorra”, qe “reshkasin si ngjala”, duke ndryshuar Pronesi, vetem dhe vetem, qe te Vazhdoj pa nderprer Turqizimi i Rinise Shqipetare dhe Shqiperise.
   3- Ne c’fare Kolegj te Huaj ne Shqiperi shikohen Flamuje (carcaf) te tille qe te Trembin dhe ta shpifin me madhesin e Tyre !!!

 3. Djalli says:

  Cjan keto shkolla turke ne Shqiperi turp, nuk mjaftuan 500 vjet
  pushtim, ne vend qe te largojme mentalitetin turk te trasheguar nga
  pushtimi 500 vjecar ne i pranojme edhe shkollat.
  larg alldupet nga shqiperia, le ti ndertojne ne greqi shkollat se grekerit
  kan gjak turku panvarsisht se jan kthyer te krishtere.

 4. adi says:

  Perfundimisht rilindja eshte nje zgjatim i Isis.
  Te biesh pre e presioneve te nje homoje si erdogani
  Duhet te jesh shume afer tradhetise kombetare !!!!!!!!!
  Edhe kurdet pa shtet ne lufte me isis me asadin me turqine pa asnje ndihme nga askush
  kane me shume dinjitet se kellira rilindje.
  Largimi I kesaj fatkeqesie kombetare dumbabisteve rilindas eshte emergjence kombetare dhe detyre patriotike.

 5. Bariu says:

  Si mund te na quaje “popull vella” nje pushtues pese shekullor,shkaterues i nje kombi ,kulture e zakonesh ,prishja e gjithe balancave sociale,prishja me fqinjet,deri ne asimilimin total,te gjuhes dhe menyres se jeteses.Krimet mizore te bera prej turqve,jane nje genocit me i madh se i armeneve,sepse nuk kishte media,sic ka sot,por kronikat e kohes,trgojne per mizorira te patreguare,dhe une ta quaj “popull vella”??!!
  Turpi na mbulofte ,ne jete te jeteve!Komenti eshte i tepert: vendet me te varfera dhe me te prapamgetura ne Evrope,jane ato qe kane popullsi muslimane.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *