PD vendos: Bojkot parlamentit, në fillim të dhjetorit nisim protestat

basha berishaPartia Demokratike e ka të qartë aksionin saj opozitar, protesta popullore deri në bojkot përfundimtar të parlamentit.

Nënkryetari i Partisë Demokratike Edmond Spaho, tha për Ora News se qeveria po krijon të gjitha instrument për manipulimin e zgjedhjeve të ardhshme parlamentare, ndaj largimi i kryeministri Edi Rama, me çdo mjet demokratik është domosdoshmëri.

Spaho: Nëse do të jetë e nevojshme për të braktisur Parlamentin për shkak se nuk po kryen funksionet për të cilat është ngritur, edhe Parlamentin duhet ta lëmë në mënyrë që t’i japim një mesazh edhe qytetarëve dhe atyre që interesohen për fatet e këtij vendi që situata është shumë e rëndë dhe po shkojmë në një rrugë pa kokë. 

Demokratët ende nuk kanë marr një vendim zyrtar dhe nuk kanë përcaktuar agjendë të saktë të aksionit, por pritet që protesta e parë të jetë në 8 dhjetor, Ditën e Rinisë.

Spaho: Janë përkujtimore të disa ngjarjeve të rëndësishme që lidhen me demokracinë, kështu që kur them shpejt kam parasysh këto data. Ndoshta edhe më shpejt në varësi nga zhvillimet politike.

Por a rrezikon që Partia Demokratike në kushtet e pamundësisë për të larguar qeverinë e majtë, të bojkotojë zgjedhjet e ardhshme parlamentare?! Numri dy i kësaj force politike ka këtë përgjigje:

Spaho: Problemi nuk shtrohet që do hyjë apo nuk do hyjë në zgjedhje Partia Demokratike. Sfida për shoqërinë nuk është kjo. Sfida është: organizon zgjedhje të lira dhe të ndershme Edi Rama? Nuk organizon dot!

Spaho tha se qeveria i ka braktisur qytetarët ndërsa ka shkatërruar vendin, ndaj Protestat popullore dhe mundësia e bojkotit të parlamentit si instrument për largimin e kryeministri Edi Rama, janë aksione të cilat mbështetën jo vetëm nga grupi parlamentar, strukturat dhe aleatët, por dhe nga shoqëria civile.

REMOTE_ADDR:[]

12 komente në “PD vendos: Bojkot parlamentit, në fillim të dhjetorit nisim protestat”

 1. Fredi says:

  Bravo! Me ne fund nuk do ju degjojme me. Shpresoj ta mbani fjalen deri ne fund.

  1. Gimi says:

   U terbuan se Shqiperia do te hape negociatat me BE-ne. I terboj serbi e u ka dhene urdher te hidhen ne sulm per te penguar futjen e Shqiperise ne BE para Serbise. Sali Pashe Toptani e sternipat e tij tradhetare jane hedhur ne sulm. Hani mut se populli nuk ju voton. Jeni te vdekur.

 2. Timi says:

  Nga dhjetori deri në qershor aq mjafton mandati i deputetit dhe digjet. Deri në zgjedhje do llomotisin në fb dhe marrin lekët kot. Kjo është opozita.

 3. pd says:

  O plehra, o kriminele qe e vrate dhe e masakruat kete popull, akoma doni te na mbani peng? o fare e keqe!

 4. jani says:

  Po pra ne kohen tuaj fermeret ishin te lumtur, shisnin produktet dhe jetonin mire. O pika ju . Doli ai bukurania ne peqin dje dhe ankohej fshatari i peqinit i sjelle aty nga dash sula qe nuk i shitej ulliri. O medet illirin ta blejne qe jeshil , le pastaj vaj. Te pakten gjeni njerez me justifikime psh nu behet misri, elbi apo ku di une se jeni bere per ne perralla.ju dhate lek per fermeret atehere dhe ngeli tani. Po si mor kacurrel do i paguash kesh. Ne cdo vend ka nje sistem qe legjitimon nje profesion. Apo do marre lek edhe genc ruli pse ka mbjelle arra apo lajthi dhe do beje dhe deputetin . O ju jeni plera , bajge fare. Dilni dhe protestoni se dhe 12 vjet do jeni ne opozite.

 5. Kola says:

  Shkoi per lesh banda e Vicidolit.

 6. beni says:

  bravo ju qift keshtu vazhdoni se do merrni ko…qe…..t.

 7. Per 23 vjet vetem pd ka manipulated zgjedhje.Jeni egersuar nga hecuria e mire e reformave qe Ju presim te gjitha rruget per pushtet dhe kapeni si I mbyturi pas files se jashtes.Sbrisni me Kembe ne toke dhe shikoni realitetin ne sy. Nuk jeni Ju me te zgjuar se bota.

 8. albatr says:

  Te ishit rinovuar te pakten, po lodheni kot. JUA NJOHIM TERBIETET

 9. Moni says:

  Po hee! Ja ky eshte nje lajm i gezuar per popullin shqiptar. Shyqyr me se fundi, nuk do t’ju shohim me te enjteve duke na care menderen.

 10. Fatosi-kosove says:

  Po ku mund te rrije sali berisha pa shkuar ne kuvend qe tashme i ka mnetur i vetmi vend ku mund ta shofin shqiptaret,dhe ta zeje foltoren duke share,fyer,kercenuar çdo ke qe nuk mendon si ai,pastaj z.braho mendoj se e keni kuptuar se ne zgjedhjet e ardheshme sdo jeni as faktor opozitar dhe me ju sdo merret askush jeni duke u munduar tia leni veti gajretin,por edhe kjo forme nuk ju shpeton,ju keni qellimin qe duke bojkotuar kuvendin ta bllokoni zgjedhjen e presidentit,berjen e reformes ne drejtesi dhe shume projekte qe duhen 3/4 e deputeteve por edhe kjo e ka durimin e vet dhe rregullat do te behen ashtu siq i benit ju kur sundonit shqiperine qe merrnit vendime edhe me 71 deputet,por si duket keni harruar se kjo mazhorance ka mbi 84 deputet pra nese vepron si ju ajo te sigurt i ka 75 vota,pastaj z.braho ju po silleni me shqiperine dhe shqiptaret sikur vetem ju mund te beni vendime dhe vetem ju mund ti bllokoni ato dhe se fati i shqiperise dhe i shqipatreve varet nga ju;nje gje besoj se e keni kuptuar z.braho se ju si parti dhe klike do mbaheni mend per shume kohe si kopeja me e poshter e kombit.

 11. Fatosi-kosove says:

  Mos e prisni dhjetorin o spaho se do behet ftohte dhe pastaj do ta fajesoni motin pse shqipatret sju mbeshtesin,dhe ashtu si deri me sot ne protestat tuaja do te kete vetem disa te deshperuar apo te vetmashtruar dhe kopeja e juaj prej vrasesve,pastaj o spaho mendoj se e keni kuptuar se sdo vini ne pushtet kurre andaj keni vendosur ta shkaterroni vendin si ne 98 kur shkaterruat çdo gje,vetem “demokrati” si ju mund te sulmonte dhe te vriste ushtaret e gardes,te thyente dhe te vidhte dyqanet ne Tirane,vrisnit njerez ne rruge duke i akuzuar si mbeshtetes te PS-s,ju “demokrat” qe benit kerkesat e serbise karshi kosoves,ju qe arrestonit te perndjekurit nga kosova dhe i kercenonit se do tju dorezojme ne serbi duke e trajtuar edhe kosoven si serbi,pra e mira dhe shpetimi kombetar do te ishte sikur ju qe perdorni PD-n si lope per ta mjelur dhe thithur do ti jepni fund pranise suaj ne ate parti dhe te turpeohuni para shqipatreve dhe me keq sesa dikur kur shqipatret gjuanin librezat e serbise ne kosove,vetem keshtu do te respektohuni ndoshta edhe nga femijet tuaj,ndryshe do te mbaheni mend si pratia me e poshter ne shqipatri.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *