Bojkot, protesta apo vetëm njëra prej tyre?

minxhoziNga Skënder Minxhozi

Opozita e ka përdorur shpesh këto tre vjet tezën e bojkotimit të Kuvendit dhe të protestave popullore kundër qeverisë. E ndërsa ajo e ka zbatuar kohë pas kohe atë që e ka quajtur “marrëdhënie e kushtëzuar” me parlamentin (pra, largimin në situata të caktuara dhe për ligje të caktuara), së fundi po dëgjohet gjithnjë e më shpesh kërcënimi se përtej bojkotit, mund të kemi edhe protesta masive kundër Ramës dhe kabinetit të tij.

Ndoshta përbën një koincidencë, por kërcënimet e mësipërme u shfaqën sapo doli në skenë ajo që tashmë quhet “dhurata e 28 nëntorit” e kancelares Merkel për Shqipërinë. E cila, e përkthyer nga mediat e Tiranës, mund të jetë lajmi që ajo do japë për hapjen e negociatave të anëtarësimit në BE, gjatë vizitës tashmë të konfirmuar të kryeministrit shqiptar në Berlin në atë datë. Nuk do të ishte jashtë formatit logjik dhe taktikës së politikës shqiptare, që temat e mësipërme të përkonin me njëra-tjetrën. Edhe vetë Rama, kur ishte në opozitë, përdori jo pak presion, për të frenuar etapat e mëparshme të integrimit europian. Është një lojë që partitë e kanë bërë dhe e bëjnë, duke vënë interesat e tyre mbi ato të vendit.

Çeshtja më e koklavitur në këtë moment për Lulzim Bashën dhe Sali Berishën, është jo t’u shpjegojnë shqiptarëve përsenë e kësaj tentative për t’ja “ngrirë buzëqeshjen në buzë” Edi Ramës përballë kancelares gjermane, por sesi do t’ja dalin që të mbajnë gjallë presionin e rrugës mbi qeverinë. Prej vitesh PD po përpiqet të krijojë një masë kritike pakënaqësie popullore në Shqipëri, me qëllim që ta përdorë atë si karburant në luftën politike ndaj socialistëve. Që në vjeshtën e vitit 2013 demokratët kanë testuar pulsin e elektoratit shqiptar, duke thirrur herë pas here protesta të cilat fillimisht janë njoftuar si të përditshme, më pas janë kthyer në të përjavshme, e më në fund janë shuar pa prodhuar thuajse asgjë. Basha ka pasur rastin ta prekë më dorë realitetin e ftohtë që ka rrethuar këto tre vjet aksionin e tij politik, aq sa pesha dhe vizioni i tij si kryetar i opozitës janë vënë në pikëpyetje jo vetëm nga votuesit e thjeshtë, por edhe nga një pjesë e kupolës aktuale drejtuese të Partisë Demokratike.

Të motivosh sot protesta kundër qeverisë, është njëherësh e lehtë dhe e vështirë. E lehtë, pasi në tre vjet e kusur drejtimi të vendit, kabineti aktual ka prodhuar jo pak kosto dhe ndryshk, reformat kanë qenë të dhimbshme dhe disa nga objektivat madhorë të mandatit mbeten ende pa realizuar, kryesisht në fushën ekonomike. Është njëherësh e vështirë të protestosh ndaj qeverisë Rama, kur sheh përballë saj opozitën Basha, e cila nuk motivon. Një kuadrat politik me pigment të zverdhur, kryesisht për faj të dilemave dhe zbehtësisë së vetë kreut aktual të karvanit, nuk arrin t’i ngrohë motorrët e ftohur të popullit opozitar, siç bënte dikur Sali Berisha. Në këtë pikë, rotacioni në krye të PD ka prodhuar një situatë të zymtë dhe me një perspektivë të dyshimtë.

Për këto arsye, opozita e ka shumë të lehtë të marrë një vendim bojkoti nga parlamenti, por nuk duket ta ketë po aq të thjeshtë që të marrë me vete në rrugë edhe disa mijë shqiptarë të gatshëm për të kaluar ditët dhe javët para zyrës së kryeministrit. Klima popullore antiqeveritare nuk është një materie e thjeshtë për t’u kuptuar dhe as për t’u prodhuar në podiumet e konferencave për shtyp. Ky është mali i lartë që opozita e djathtë nuk po arrin ta kapërcejë në tre vjetët e qëndrimit në pakicë.(Javanews)

REMOTE_ADDR:[]

10 komente në “Bojkot, protesta apo vetëm njëra prej tyre?”

 1. Moni says:

  Basha deklaroi ne dhjetor 2015, se ne muajin janar do te behen protestat qe nuk i ka pare asnjehere Shqiperia deri ne rrezimin e Rames. Keshtu qe janarin para e ka, qofte ne 2017, 2018,….. 2025.

  1. Tear down this monster Viqidol wall ,OBAMERKEL !!! says:

   Si duhet te shkruani ju qe artikujt po I ktheni ne biznes mediatik ??

   Tear down this monster Viqidol wall ,mister Obama !!!

   Tear down this monster Viqidol wall ,Frau MERKEL !!!

   Me thene te drejte dhe shkrimet e ketij Skenderit jane bere te merziteshme dhe neveritese.
   Per bese,asnje fjale te re..asnje mendim te ri as nje zgjidhje…
   PSE SHKRUAJNE
   KUSH JU PAGUAN..
   ====
   cfare lesh reforme eshte kjo qe po diskutojne ??.
   CFARE LESH PRANIMI NE EUROPE E NJE VENDI QE KA 20 MIJE VJET NE KETE KONTINENT
   Ne Shqiperi ka vetem nje reforme dhe vetem nje
   ESHTE AKSIOME
   Vetem prangat felliqsires berishe dhe kerkim falje nga admistrata Obames per ato dipllomate amerike qe prune salimonstren ne pushtet dhe po e mbrojne….PIKERISHT ME KETE REFORME QE PO TALLIN KOQET ME NE SI POPULL
   Dihet qe Rajersoni do te ngelet jo vetem nje nga anti-shqiptaret me te medhenj ne historine shqiptare por dhe antiamerikani me I madh. qe ka shkelur ne shqiperi..nqs se do te beja nje gjyq nurembergu per krimet kunder njerzimit ne shqiperi pas 1992 do te vija ne bangen e te akuazuarve:
   :
   Edwin rajerson
   saleh berisha
   azem hajdari (edhe pas ngordhjes)
   tritan shehu
   elez biberoviq
   lulzim basha
   bujar nishani
   james trafikanti
   damir fazllic
   nick gage (gaxojani)
   AKUZA:
   DHUNIM KUFOME
   qe do te thote se ne 1991 kur shkelen keto barbare ai komunizem qe keto makartiste dhe neofashiste pretendojne se rrezuan..kishte vdekur qe ne 17 dhjetor 1981.
   pra keto kanibale,vampire hijena dhe nekrofage munden nje system qe kishte 10 vjet qe kishte vdekur.
   jo vetem kaq por keto zbatuan nje nga teorite me agersive te zbatuar dhe ne amerike midis vete amerikaneve.
   po pse ketu ne shqipri e gjeti makartisti rajerson te rrezonte nje te vdekur..
   pse ngaterroi ky colonel I ardhur nga beogradi tiranen me saigonin,mosken dhe berlinin e viteve 50-60
   =====
   Dy here qeveria amerikane ka bere gafa qe kane lene gjurme ne histori
   E para
   ishin kampet e perqendrimit te amerikaneve me origjine japoneze ne WW2 nga 1941-1947 qe me ne fund I demshperbleu ne kohen e Reganit ne vitet 80 me miljarda dollare
   E dyta
   invazioni dipllomatik dhe I sherbimeve secrete amerikane ne vitet 1990-1992 nga Beogradi duke vene ne krye te shtetit shqiptar nje monster filoserb me emrin Saleh
   ka ardhur koha qe administrate amerikane te investigoje gafat dhe gabimet fatale nga dyshja anti-amerikane Rajersonovic-Biberovic.
   ka ardhur koha qe qeveria amerikane te investigoje lidhjet e disa zyrtareve amerikane me ish udb jugosllave ne dem te kombit shqiptar
   ka ardhur koha qe qeveria amerikane te investigoje dhe denoje zyrtarisht aktin e turpshem te marrjes pjese te kolonelit diplomat Rajeson ne fushaten elektorale ne janar-mars 1992
   ka ardhur koha qe qeveria amerikane te investigoje dhe denoje zyrtarisht aktin e turpshem te interferences rajersonit per arrestimin dhe denimin e Fatos Nanos si genocide antikomunist I panevojshem
   ka ardhur koha qe qeveria amerikane te investigoje se kush zyrtare amerikane dhe shqipare u “demshperblyen” me floririn e londres..dhe pse pikerisht u abuzua me florin e londres ?!
   Me ka zene lemeria qe kur ne Shqiperi honorable Donad Lu shpiku reformen per drejtesi,pas dekrinializimit te famshem,ku me I humburi doli Edi Rama dhe votuesit e 23 qershorit..me I fituari ..ylli ne ngjitje.
   Gjithe shtypi shqiptar ( edhe gazeta Dita) jane verbuar dhe nuk shikojne qe kjo eshte nje manover tip “kale troje” po behet per te reabilituar pergjithmone krimet e kupoles 2B dhe per te vendosur K/M ne 2017 gjarperin Lul Basha I cili do kujdeset me pas per mosprekjen e SRB-it dhe ne rast te ngordhejs se tij natyrale ti beje nje varrim madheshtor si DEMON kratit tjeter te tropojes mender me thene A.Hajdarit.
   Me e vogla qe mund te mendojme eshte se miqte tane po na konsiderojne si te Ferma e Kafsheve te George Orwellit…PSE
   ***
   Berisha nuk eshte se ka kryer krime.JO..Ai eshte treguar
   PERBINDESH
   KANIBAL
   MONSTER
   TERRORIST
   TRADHETAR
   DJALL…etj etj
   Dhe miqte tane e tolerojne se gjoja hodhi komunizmin qe eshte ne vetvete nje genjeshter kriminale qe nuk eshte vendi dhe koha ta argumentojme.Por le te analizojme disa krime te kesaj drakule te viqidolit qe nuk ka zog kurve ne bote ta shpetoje apo ta amistoje:
   1-Ky MONSTER nuk duhet te falet kur drejtesia e Enverit denoi Hysen Shoshorin ne burg kurse ky kerkoi varjen ne litar.
   2-Ky PERBINDESH nuk duhet te perdhoste PERSONALISHT me dinamit varrin e Enver Hoxhes ne nje kohe qe I ka pire kafen dhe I ka ndenjur te oxhaku..e deri te varkat..Nuk duhet te shkelte zakonin e malsorit
   3-Ky DJALL nuk duhet te beje rolin e te “shtypurit nga diktatura” kur ajo I dha mundesine te kuronte jashte vajzen e tij me operacjone kozmetike…dhe deri ti fshinte bythen Andi Bushatit nipit te H.Kapos si BABY SITERES
   4-Ky DEVIL per here te pare ne historine e Shqiperise jep urdher luftarak me Shik-un qe VERIU te pushtonte ushtarakisht JUGUN
   5-Ky DEMON urdheron perdorimin e lendeve kimike luftarake (si Sadami ) ne Vlore-Gjirokaster..ku per fat dy pilotet atdhetare devijuan avjonet.
   7-Ky FRANKESHTEIN MONSTER shkaterroi me themel ushtrine & shtetin ne 1997 ku si pasoje u vrane mbi 4000 shqiptare…dhe u pushtuam “miqesisht” nga te huajt
   8-Ky QELBESIRE me xhenazen e Hajdarit,shpertheu K/M dhe pushtoi institucjonet dhe duhej ose burgim I perjetshem ose egzekutim ne rrethana renduese ( ah keto amerikanet qe e falen)
   9-Ky MASKARA kreu nje genocid cnjerzor kunder fisit Haklajve duke perdhosur varrezat,duke vrare femije e pleq dhe duke I rrafshuar shtepite me dinamit
   10-Kjo BISHE GJAKATARE urdheroi zhdukjen pa gjurme te Remzi Hoxhes se raportoi takimin TOP SEKRET ne Shen Naum me Milloshevicin dhe Grigorovin ( me dijenine e miqve)
   11-Kjo NDYRESIRE lejoi dhe urdheroi personalisht furnizmin me nafte te Milloshevicit me kompanine Shqiponja me tritan shehu,gazidede dhe “shenjetorin “ Aleksander Meksi
   12-Ky ESAT PASHE JUNIOR shiti me DEVILIN LUL pjese nevralgjike te detit Jon,ku Karamalisi e konsideroi fitoren me te madhe dipllomatike pas L2B
   13-Ky MEGA TRADHETAR lejoi personalisht ndertimin e varrezave te ushtareve greke brenda territorit shqiptar egzakt sipas vijes se vorio epirit,kurse nga ana tjeter varrosi ceshtjen came
   14-Ky NAZISKIN heq tabelen e masakres 4 Shkurtit dhe e zevendeson me figure filo XHAFERR DEVISTE
   15-Ky I PABESE ndersa I vuri pinjollit te Zogut kallashnikovin ne 1993,kurse pas dy dekadash ketij tradhetari I ngriti lapidarin
   16-Ky SHQIPTAROFAGOS ne nendor 2012 me agresivitetin dhe nga provokimet e tij u be e mundur te digjen dy greviste te urise te te perndjekurve politike ( kujtojme qe I gjori Arvizu dhe I shkreti Nishani I vizituan nga dy here ata)
   17-Ky MOBSTER NDERKOMBETAR dogji me biznesin e tij kriminal ne Gerdec 26 skllever..dhe pas kritikave dhe akuzave..i thote NY-TIME-it leter higjenike..dhe asnje amerikan nuk reagoi
   18-Ky NEO FASHIST vrau 4 veta ne bulevard ne 21 janar 2011…dhe cuditerisht fshiu bythen me ca ekpertiza profesinale te FBI…prape heshten miqte amerikane..biles Arvizu e quajti burre shteti
   19-Ky NEKROFAG me gestapon e tij private egzekuton Kosta Trebicken dhe e ndihmojne ca miq te tij ne Virxhinia qe te gjeje nje ekspert per ta mbuluar kete akt mafjoz.
   20-Ky MAFJOZ nderkombetar se bashku me DEVILIN LUL grabisin dhe me ca mafjoze te huaj me kollare rreth gjysem miljardi dollare ne Rrugen e Kombit qe mbahet rruga me shtrenjte ne bote…fatkeqeisht ne vendi me te varfer te Europes
   21-Ky KRYHAJDUT ka bere dhe shume krime ekonomike si tejkalimi I borxhit publik,shitje hidrocentralesh,1 miljard borxhi I biznesit,aferat me CEZ-in.ALBETROLIN,ARMON etj etj qe jane te panumurta
   ***
   Nga sa me siper del konkluzion se SALI BISHA eshte kriminel shumedimensinal por jo fajtor.
   Fajtori nr 1 per sot per sot eshte nenpunsi Donald Lu qe ka numrin e syzeve ekstra ekstra LARGE
   Fajtori nr 2 per sot per sot eshte EDI RAMA qe ka tradhetuar 21 janarin dhe 23 qershorin se e kane tredhur..plotesisht
   Fajtori nr 3 jane mediat shqiptare ku perfshihet dhe gazeta Dita qe per ti thene nje te vertete..i bien nga Kina
   ***
   Pas mos ndeshkimit te Monstres Berishe per disa kryekrimet e tij..sidomos per masakren HITLERIANE te 21 janarit me keqardhje kemi drejte te mendojme se:
   Amerikanet po bejne gabimin e turqeve para 500 vjeteve ku I kane ndare shqiptaret ne armiq te betuar ne socialiste dhe demokrate (turqit na ndane ne myslymane dhe te krishtere)..dhe ne vend te ballaban pashes dhe hamza kastriotit shohim berishen dhe bashen….dhe analoge eshte enverhoxha ne rolin e skenderbeut..

   Tear down this Viqidol wall mister Obama !!!

   Tear down this monster Viqidol wall ,Frau MERKEL !!!

   mos na I beni ju enver hoxhen nje nga burrat me te shquar qe ka nxjerre njerzimi..nuk e them une por ju qe toleroni ish kryministrin vrases te Natos tuaj

   1. ..21 JANARI 2011 KRIM FASHIST I TOLERUAR NGA MIQTE E LESHIT says:

    Gjithcka eshte e qarte ne kete pike.Asnje kontestim.Asnje dileme.
    Ata qe jane ne dileme,e qe po duket qarte ne drite te diellit,jane Basha me te tijte,te cilet nuk po dine sesi te veprojne ne nje situate te tille qe u ka dale duarsh,ku nuk mund ta kontrollojne reformen ashtu sic e kishin planifikuar.
    Komisioni i Venecias dhe tani “lajmthirja e Merkelit ne 28 nenedor” ua permbysi te gjitha planet.

    Ne kete pike,Berisha me zagarin Lul me ekspertet e tij,po mundohen te gjejne menyrat e format,qe synimin e tyre,dmth kapjen e sistemit,ta bejne pikerisht duke spekuluar me rekomandimet e Komisionit te Venecias.
    Rekomandimet veneciane jane ne vija te pergjithshme,e s’mund te jene ndryshe.
    E meqe djalli fshihet,si gjithmone,ne detaje,pikerisht ketu, Berisha me zagarin Lul ,mendojne te bejne lojen e tij ku,nga njera ane dhe formalisht,te shprehe publikisht dakordesine per rekomandimet,e me ane tjeter te synoje te arrije qellimin e tij,pikerisht ne keto detaje.
    Opozita,partneret nderkombetare,mediat,shoqeria civile dhe mbare opinioni publik ne Shqiperi,duhet te jene shume sycelet ne kete situate shume delikate,per te mos i lene asnje shteg e mundesi Sali Berishes, si kryetari real i PD per spekulime e manipulime ne detajet e reformes.
    Ata duhet ta dine se,ekspertet e Bashes,qe kur dolen rekomandimet veneciane,po punojne ne menyre te ethshme per kete.E kane kthyer,si i thone fjales,naten ne dite.

    Pas demaskimit publik qe i beri ShBA-ja dhe BE-ja me ane te raportit te OSBE-se,ku ai akuzohej si i kryekorruptuari i klases politike shqiptare,ne shumen e 300 milion eurove ne rrugen e kombit ,Lul Basha,ka edhe me shume arsye per te mos u terhequr nga synimi i tij per rikapjen e drejtesise.
    Nese para demaskimit publik qe i’u be per shumen llahtar te 300 milion eurove,arsyeja kryesore e tij ishte mos dorzimi i drejtesise,tashme kesaj i shtohet edhe arsyeja per te shpetuar koken,per te shpetuar nga prangat,per te mos qene ai viktima e pare e reformes.

    DOSJA KRIMINALE E 21 JANARIT 2011 SALI SERBIT
    NE BASHFAJESI ME ILIR METEN
    LUL BIMBASHIT DHE ALEKS ARVIZUSE
    QE ESHTE FAJTORI KRYESOR
    SI NJERIU ME I FUQISHEM NE SHQIPERI
    ME VEPRIMET DDHE MOS VEPRIMET E TIJ..
    BILES DUKE E QUAJTUR BURRE SHTETI NJE KRIMINEL PA U THARE GJAKU NE BULEVARD
    1- akuzoi PS per vrasje nga mbrapa
    2-manipuloi mjeket e spitalit ushtarak
    3-ktheu k/m ne spital fushor
    4-refuzoi dorzimin e gardisteve
    5-terrorizoi presidentin si horr bulevardi
    6-perdhosi k/prokuroren di lavire
    7-ofendoi k/shikasin si pucist
    8-kercenoi ramen me egzekutim
    9-akuzoi dhe kercenoi 4 gazetare
    9-u fshine filmimet
    10-u ndrruan tytat e armeve
    11-u dekorua burri shtetit
    12-u dekorua ylli ne ngjitje
    13-u menderosen ekpertizat e FBI
    14-u zevendesua presidenti
    15-u zevendesua k/prokurri
    16-u zevendesua k/bashkiaku
    17-u zevendesua k/shiku
    18-u terrorizuan gazetare
    19-u tha se do ja u bej prape si ne 21 janar
    20-liroi vrasesit nga burgu ne shkurt 2012
    21-demshperble te gjithe vrasesit
    22-poshtroi Arvizune e Obames
    23-perdhosi familjet e jetimeve disa here
    24-akuzon ramen si vrases te 21 janarit

    Arsyeja e dyte ka te beje me mbijetesen e tij si politikan,dhe me lirine e tij.
    Prandaj,themi qe duhet syceltesi e madhe nga ana e opozites dhe gjithe atyre qe duan reforme ne drejtesi.
    Rekomandimet e Komisionit te Venecias ua mbyllen gojen me turp analisteve dhe opinionisteve te djathte,te cilet shume shkruan per,gjoja,mosvullnetin e pozites per reforme.
    E kam fjalen per ata analiste qe,megjithate,kane pak seder profesionale.
    Ne te kundert,ato ua ka hapur edhe me shume gojen,bashibozukeve te Bashes,llapaqeneve mediatike te tij qe,si sport te parapelqyer kane,shih,bash te thone te kunderten e asaj qe duket sheshit!
    Pozita duhej te jete e vendosur,qe ne cdo paragraf,ne cdo fjali,ne cdo fjale,ne cdo germe te rekomandimeve te Komisionit te Venecias,te mos leshoje pe.Ne asnje.Absolutisht.
    Nje leshim sado i vogel ne kete aspekt,eshte leshim ne detaj,qe dmth eshte leshim qe do t’i behej djallit,te cilin, Sali Berisha,po perpiqet ta fshehe aty.
    Asnje leshim nga ana e PS-LSI pertej asaj cka thone rekomandimet e Komisionit te Venecias.
    Asnje kompromis per asnje germe,asnje germez te rekomandimeve veneciane.

    Le te lehe Sali Berisha me mercenaret dhe llapaqenet e tij mediatike.me keto Artan Hoxhet ne Bordellon e Blendi fejziut qe eshte e njejta Hale/WC me kete skypionin e Temes e I eshte ngjitur Meros si ..uti pas kepuces

    o Skypion ti ulur rri
    se nje bejte po ta qes
    ba me i pas tre cope si ti
    nedy ve kambet e ne tjetrin dhjes

   2. shaqo says:

    Ke shkruar shume gjate, por ke te drejte, qe edhe Skenderi nuk mund te delte nga rreshti i analisteve te Berishes.
    Eshte bere i pa lexueshem, nuk ka me interes. Mbase nuk jane mendime te vetat, por te imponuara, por keshtu shuhen edhe” yjet”e analisteve. Dikur ka patur e shitur mall te mire, tani e ka menderosur.

  2. Skypion says:

   Per protesta ka kohe qe flitet nga opozita.
   Eshte qesharake te mendohet qe kjo behet per shkak te “dhurates se 28 nentorit”.Edhe autori i shkrimit e beson kete,prandaj edhe nuk i meshon shume si argument.
   Nese ,nga BE,eshte vendosur per hapjen e negociatave,eshte absurde te mendosh qe opozita te beje protesta per vonimin e tyre,ashtu sic pat bere Rama me 3 ligjet e famshme,qe vonuan per dy vjet procesin e integrimit.
   “Dhurata e Merkelit” nuk eshte dhurate,e aq me pak e tille per Ramen e diskretituar,por nje levizje gjeopolitike,me detyrim-percaktim si te thuash e BE-se.
   Krahasimi me Ramen e 3 ligjeve,eshte i gabuar.Se pari,sepse rrethana politike eshte e ndryshme.Se dyti,sepse,Basha nuk mund te perserise te njejtin gabim historik te Rames,duke bere te njejten loje te mbrapshte.Do te ishte diskretitim i madh per te.Aq me teper,qe nuk do te kishte,ne cdo rast,asnje vlere politike,qofte edhe personale.
   Shkurt e me pak fjale,protestat,sidoqe te jene ato,nuk ndikojne fare tek “dhurata e Merkelit”.
   (Megjithate,konstrasti qe do te mund te krijohej vetvetiu ,ka vleren e vet qe nuk mund te injorohet nga opozita)
   E kam thene dhe me pare,qe menyra e te berit opozite te Bashes,ka coroditur kundershtaret e tij politik me analistet e tyre.
   Ata nuk jane te qarte,me veten e tyre,se c’qendrim duhet te mbajne ndaj kesaj menyre te berit opozite te Bashes.
   Per ta kritikuar,e kane te veshtire,pa rene ne poziten e analisteve qe e mbeshtesin ate;megjithese,ka raste kur e thone(prsh,Basha po ben opozite te vaket).
   Per ta pershendetur,prape e kane te veshtire,per shkak te ndrojes se mund te paragjykohen se kane rene ne kurthin e lojes se tij.
   Ka edhe nje menyre tjeter te qasuri,qe eshte ajo e te perpjekurit per te vene ne loje ate,per ta qesharakezuar;kjo menyre qasjeje ,ka edhe avantazhin qe,nepermjet humorit dhe ironise,mund te thuhen edhe gjera qe ne nje analize serioze,nuk mund t’i thone (prsh,Basha i urte e i bute,qe nuk eshte ne gjendje te energjizoje njerezit per te protestuar etj etj – cka eshte nje pranim i ndrojtur i menyres europianiste te te berit opozite nga Basha).
   Kjo e fundit eshte me e elaboruara nga analistet qe mbeshtesin qeverine.
   A e keni vene re,qe analistet e qeverise,po tregohen te paduruar ,per ta pare BAshen te beje protesta?!Duhej te ishte e kunderta.Kete ta thote aryeja e shendoshe.
   Duket paradoks?!Po,eshte paradoks.Ka 3 vite,qe paradokset jane bere lejtmotivi i analizave te analisteve te qeverise.
   Pse ky paradoks?!
   Sepse,Lulzim Basha,nuk po tregohet i deshperuar per pushtet.
   Kjo eshte e papritura,qe i ka coroditur si kundershtaret politike,ashtu edhe analistet e tyre.Dhe,coroditja te con ne qendrime,sjellje e analiza paradoksale.
   Protesta mund te behen;do te behen;mbase shume te fuqishme;pse jo edhe ne stilin luftarak te legjendes se protestave demokratike ne Shqiperi,Sali Berishes por…… Lulzim Basha,nuk eshte i deshperuar per pushtet!
   Pikerisht tek kjo mungese,eshte edhe forca e Bashes.Forca morale dhe politike e tij.Por,edhe forca e opozites.
   Gjithcka qe nje opozite duhet te beje dhe mund te beje,mund te behet dhe po behet.Gjithcka qe mund dhe duhet te beje nje lider i nje opozite demokratike,e ka bere,po e ben dhe do ta beje Basha.
   Por,pa pasur deshperimin per pushtet.
   Eshte deshperimi per pushtet i Edi Rames,arsyeja e gjithe ketyre te keqijave te tmerrshme te qeverisjes se tij.
   Eshte thene,se Rama mund te vinte ne pushtet ne 2013,edhe pa bere aleancat me boten e krimit dhe Ilir Meten.
   Por,deshperimi i tij per pushtet,ishte gabimi i madh personal,dhe faji i tij i rende si politikan kundrejt votuesve dhe popullit shqiptar ne pergjithesi.
   Te vetedijshem per kete handikap te madh te Rames,analistet e tij po mundohen qe edhe Basha te tregohet i deshperuar per pushtet.
   E per te bere kete,kane lene menjane cdo skrupull,duke shkuar deri aty sa t’i bejne edhe presion per te dale ne proteste!

   1. refree says:

    Analiza e Skypion eshte shume me e sakte se e Skenderit! Mos keni ngaterruar profesionet?

 2. © KENDVESHTRIM TJETER © says:

  Berishes i ka mbetur ora,tek qeveria teknike dhe levizja e dhjetorit !
  Na ishte se ç’na ishte..

 3. Fshatari says:

  O Minxho nuk ka fryme opozita se Jane hajdute qe rropen gjithcka gjeten

 4. Emigranti SHBA. says:

  Sa,ii Berisha, e dime si e le SHqiperine ne 2013, Ku se merte vesh qeni te zotin, RReformat e kesaje qeverie, jo vvetem qe si ke pranuare, pore ke bere cmose, me gjithe llumin tuaje , ti pengoshe, sabotoshe, etem e vetem te mose hece perpara shqiperia. Tani qe po vjen dita e lajmit te mire, per hapjen e negocjatave, sidomose ne prage te vizites ne GJermani, ku Kancelarja Merkel, pritet te jape lajmin e mire, ti antishqiptare ne vende te gezimit, kerkon te krijoshe trazira, siceke bere me pare, kure ke qene ne opozite, Disa here ke bere thirje antikushtetuse, per armatosje dhe rrezimin me dhune te qeverise Rama, pore ke deshtuar, se gjithe shqiptaret, brenda e jashte vendite e dime qellimin e mbrapshte, ogurezi, ne deme te shqiptareve dhe ne interes te familjes Berisha dhe te antishqiptarev, qe kerkojne te marin pushtetin me cdo kushte dhe cdo mjete. U bejme thirje bashkeatadhetareve tane brenda vendite, jo vetem ta bojkotojne thirjen e Berishes dhe Lulit, per te mose dale ne protestat qe kerkon te bejne kata bastarde ne prake te kesaje vizite historike, pore ti demaskojne, me te gjtha mjetet, vizive, te shkruara , per qelliin ogurezi, qe kerkojne te instalojne, Nga SHBA, u beje thirje bashkeatdhetarev, kudo ku jane, ta denancojne kete taktike antiombeyare qe nepermjet protestes politike, kerkon ta mare pushtetin dhe ta lene vendin tone ne kaose, rremuje, anarshi dhe te te pengojne prosperitetin drejte bashkimit evropjane., Ju lutem vellezer, mose bini viktima te ketsaje taktike te Saliut, Mbase 8 muashe shkoni ne zgjedhje dhe zgjithni e votoni, per njerzit dhe programet me te mira te kujdo partie qofte.

 5. Tralala says:

  Si nuk u lodhet o njerez! Perse Shkruani kaq gjate e duke perseritur veten kur s’u lexon kush?

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *