Bojkoti i Parlamentit, aleatët kundër Bashës?

Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedInShare on Whatsapp

agron duka bashaPartia Demokratike po shkon drejt bojkotit parlamentar, por aleatët e saj shprehen kundër këtij vendimi.  Kryetari i opozitës, Lulzim Basha është shprehur se PD nuk përjashton skenarin e bojkotit të Parlamentit, si shenjë kundërshtie ndaj ligjeve që po miratohen. Por aleatët e Partisë Demokratike parimisht janë kundër këtij skenari.

Në një prononcim për gazetën SOT, Agron Duka, kryetari i Partisë Agrare Ambientaliste, thotë se bojkoti është rruga e fundit që mund të ndjekë një parti. Ai thekson se debati dhe zgjidhjet politike vijnë nga diskutimi dhe përballja mes palëve në Parlament.

 “Unë personalisht gjykoj se bojkoti është skenari i fundit që mund të ndërmerret. Unë si kryetari i një partie gjykoj se bojkotimi i Parlamentit do të ishte vendimi i fundit që unë do të ndërmerrja. Parlamenti është vendi i debatit, ku zgjidhen problemet politike. Bojkoti është e drejtë e çdo opozite por gjithmonë kur nuk ka rrugë të tjera”, theksoi Duka.

I pyetur nëse do të ndjekë vendimin e Partisë Demokratike në rast se bojkoton Parlamentin, Duka nuk ka ende një përgjigje. “Unë do të vendos ashtu siç do të mendoj se është më e drejtë, jo sepse merr një vendim PD. Unë jam anëtar i Parlamentit dhe kryetari i një partie dhe vendimi im përfaqëson edhe mendimin e një grupi njerëzish. Unë mund të jem në parlament edhe nëse PD bën bojkot, nëse e gjykoj të arsyeshme”, tha Duka në prononcimin për gazetën.

Edhe Nard Ndoka shprehet kundër bojkotit. Aleati i PD thotë se bojkoti është arma e fundit që mund të përdorë një forcë politike për të kundërshtuar politikat e mazhorancës.

“Në parim unë jam kundër bojkotit, por kjo është një e drejtë kushtetuese e opozitës. Skenari i bojkotit është arma e fundit që mund të përdorë një forcë politike, por kur ke përballë një mazhorancë që me forcën e kartonit miraton çdo ligj, që refuzon çdo argument i Presidentit dhe nuk përfshinë asnjë propozim të opozitës, është një ndër rrugët që mund të ndiqet. Por, unë parimisht jam kundërt bojkoteve”, tha kreu Partisë Demokristiane të Shqipërisë.

Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedInShare on Whatsapp
REMOTE_ADDR:[]
        
        Loading...
        

5 komente në “Bojkoti i Parlamentit, aleatët kundër Bashës?”

 1. un,ti,ai,ajo,ne,ju,ata,ato says:

  lulushi ja fut pordhes kot kur pretendon e shpreh se do bojkotoj parlmentin dhe me tej ,duke bojkotuar zgjedhjet.kur pretendon se do bojkotoj zgjedhjet ,ai ose eshte nje i cmendur qe nuk di se cben ,ose eshte nje super i paafte i cili vuan nga deliri ,ose jan disa presione qe vetem injorantet qe e votojneun ta hane.
  besoj se dhe ai vet e di se nese ai nuk futet ne zgjedhje ,do ti japi shum dore partive te vogla per tu fuqizuar .keshtu pd perfundon forc e 7 e madhe ne vend.
  mendoj se dhe lulushi e di mir se sistemi zgjedhor ne shqiperi ,nuk eshte monopol vetem ndermjet dy partive.
  keshtu qe…….
  u bej thirrje gjith demokrateve qe ta zhdukin nga skena politike kete te pa afte .nese ka demokrat qe besojne ne ideale …
  nese jo..
  atehere ,,,.
  tall palloshin edi rama se te erdhi dita.talle dhe per 20 vjet te tjra.se sa te jet ky i paafti dhe gjith shpura servile nga mbrapa ketij si kundershtare,mbret do te behesh!!

  1. Kujtim says:

   BASHA ESHTE NJE LEGEN nuk ka arsye per bojkot, ky njeri do vetem ta demtoi imazhin e ketij vendi , cdo dit leh si qen neper ruge cfar nuk thot po gjith populli Shqiptar e di mir kush eshte Lulush Sala po ka ikur koha e tyre qe benin cte donin. Kerkon te detyroi aleatet per bojkot po pergjigja e tyre duket ndryshe nga ky ndyresire ,mashtrus shpifes hajdut ………….

  2. Kujtim says:

   BASHA ESHTE NJE LEGEN nuk ka arsye per bojkot, ky njeri do vetem ta demtoi imazhin e ketij vendi , cdo dit leh si qen neper ruge cfar nuk thot po gjith populli Shqiptar e di mir kush eshte Lulush Sala po ka ikur koha e tyre qe benin cte donin. Kerkon te detyroi aleatet per bojkot po pergjigja e tyre duket ndryshe nga ky ndyresire ,mashtrus shpifes hajdut ………….,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

 2. Konica says:

  Ku po e con PD or Sali ??
  Se Lulin se pjerdh njeri…

 3. kopani says:

  Po si ka surat ky i pa fytyre , ky vrases , hajdut , tradhetar kontigjent i drejtesise ndaj te pa nenshkuarve te kerkoje largimin e Krye Socialistit , Kryetarit te Maxhorances , Krye Ministerit te dale e mandatuar nga vota plebishitare e popullit shqiptar ?! si ka mundesi keta Halabake , keta Llapaqene , keta felliqesira ti diktojne ” vullnetin ” e kesaj bande ndyresirash popullit duke i diktuar Sovranit ” Revolucion Demokratik per vendosjen e regjimit e Sartapit, Xhihadistit Salhi Qen Islamikut ” drejtuar nga “Gjenerali ” Lilipudi Luli Loq . . ! Gjithesesi ky do jete sherbimi me i mire qe do i behet politike bersave te subjekteve realisht te denje te cilet do garojne e perfaqesojne denjesisht te majten e te djathten shqiptare me alternativa , dinjitet e qytetari .

Lini një Përgjigje te Kujtim Anuloje përgjigjen

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *