FOTOT/ Rrëfimi i “Mata Harit” ukrainase: Si i joshja dhe drogoja luftëtarët pro-rusë

Forcat kryengritëse pro-ruse në lindje të Ukrainës kanë arrestuar Lylia Koc, e njohur si “Mata Hari” ukrainase, të cilën e akuzojnë për joshje dhe rrëmbim të luftëtarëve rusë.

Separatistët pro-rusë, vlerësojnë se ukrainasja 28 vjeçare, punon për shërbimin inteligjent ukrainas SBU dhe se mban raporte të mira e partitë nacionaliste në Ukrainë.

Lylia u arrestua në Donetsk, derisa ishte në një lidhje miqësie me një luftëtar pro-rus, të cilin kishte provuar ta drogonte dhe ta nxirrte në territorin që është nën kontrollin e Kievit.

Sipas burimeve nga tabori i separatistëve pro-rusë, ajo ka pranuar se ishte stërvitur për të “manipuluar meshkujt”, transmeton Telegrafi.

Ajo gjithashtu ka pranuar se kishte kryer trajnime për të ushtruar rolin e agjentit special, duke mësuar fshehtësitë e joshjes, duke praktikuar edhe marrëdhëniet seksuale me disa nga viktimat e saj.

“Më është dashur të jem e afërt me personat që i kisha cak, në mënyrë që të mësoja më shumë për aktivitetin e tyre. Këtu ishte e përfshirë edhe marrëdhënia seksuale, kurse bisedat me personat që spiunoja i regjistroja”, ka treguar Lylia, e cila ka stërvitur edhe shkathtësitë klasike ushtarake, siç janë: gjuajta me armë, vendosja e eksplozivit, leximi i hartave, skicave dhe gjëra të tjera, shkruan Daily Mail, transmeton Telegrafi.

Nuk dihet se në çfarë rrethanash dhe nën çfarë kërcënimesh mund të ketë bërë “pranimin” e fajësisë ukrainasja Lylia, por deklarata e saj i është përcjellur kontrollorëve të SBU nga organizata nacionaliste Sektori i Djathtë, gjë që lë të dyshohet në lidhjen ndërmjet Liljes dhe luftëtarëve ukrainasë.

Zëdhënësi i këtij grupi luftarak ukrainas ka mohuar se Lylia është anëtare, apo edhe vullnetare e kësaj organizate.

REMOTE_ADDR:[{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/web\/wp-content\/uploads\/2016\/10\/d1-379-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/web\/wp-content\/uploads\/2016\/10\/d1-379.jpg","attachment_id":"573361"},{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/web\/wp-content\/uploads\/2016\/10\/d4-337-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/web\/wp-content\/uploads\/2016\/10\/d4-337.jpg","attachment_id":"573364"},{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/web\/wp-content\/uploads\/2016\/10\/d3-365-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/web\/wp-content\/uploads\/2016\/10\/d3-365.jpg","attachment_id":"573363"},{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/web\/wp-content\/uploads\/2016\/10\/d5-309-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/web\/wp-content\/uploads\/2016\/10\/d5-309.jpg","attachment_id":"573365"},{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/web\/wp-content\/uploads\/2016\/10\/d6-272-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/web\/wp-content\/uploads\/2016\/10\/d6-272.jpg","attachment_id":"573366"},{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/web\/wp-content\/uploads\/2016\/10\/d2-369-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/web\/wp-content\/uploads\/2016\/10\/d2-369.jpg","attachment_id":"573362"}]

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *