Gjykata me gjyqk*r, drejtësi me kurvarë

gjykateNga Anri Bala

Ju pata thënë se kjo racë është e përbërë nga individë të neveritshëm, “djaj” të lindur, të aftë për të bërë gjithçka! Njerëz të ulët, që pasurohen në kurriz të të tjerëve, duke shfrytëzuar çdo dobësi, për të kënaqur barkun, xhepin, e tanimë dhe penisat e tyre.

Nuk kaloi gjatë dhe befas na shfaqet krye*ari. Edhe këtë kishim mangut, si anëtarë i bandës së gjyqk**ëve me shpatë në dorë! Mbas mistrecit të Beratit Shyqyri Çobi(o), “vëllai” i tij Guxim Boçi nga Gjirokastra, kërkon pjeshkë të freskët, të bukur, të ëmbël… o zot sa më s’ka. Si dy kopje të shëmtuara të njëri tjetrit, tamam sikur të kenë dal nga një bark, këta gjyqk*rë, janë nga soji i veçantë: Familja e hajdutërisë dhe poshtërsisë për (pa)drejtësi!

Pasi u ngopën me pare, dollarë dhe euro, vendosën ta ndryshonin kartmonedhën e tyre. Drejtësi me klering! Në bursën e (pa)drejtësisë! U tha dhe u bë postulati: Ma jep atë, të fitosh çfarë të duash! Mall me mall! “Ti rininë dhe bukurinë, unë qejfin tim për drejtësinë”, që të takon.

Nëse nuk bindemi, ata e kanë gjetur zgjidhjen, në Venecia. Kurrë nuk e kemi ditur, se paska një komision që duhet pyetur edhe për qejf, e nganjëherë edhe për djallëzi dhe kurvëri. Venecia duhet të përgjigjet, se nëse  i’a kërkon shkëmbim “zogun” ndonjë femre, që të pëlqen dhe ka punë me ty, a quhet krim?!

Apo, deri sa nuk i’a ke ngritur këmbët përpjetë, quhet thjeshtë një tentativë e pasuksesshme. Ligjërisht je i ndershëm, sipas ligjit tonë, sepse ajo që ke bërë, që nuk ke bërë asgjë, nuk i plotëson elementët e ezaurimit të veprës penale.  Kjo vlen vetëm për sojin e tyre, sepse për Shukrit dhe qeflit dhe ne “tufën e të zotit”, as që bëhet fjalë, nëse i kemi konsumuar apo jo elementët e krimit. Ne na pret ndëshkimi i drejtësisë prej gjyqk*arë ku*va dhe ku*varë, por shëmbullor për të dënuar me apo pa faj.

Ndaj duhet të vendos Venecia, sepse nuk kanë faj të shkretët, me “gratë burra” që kanë në shtëpi, që trembet edhe maçoku i lagjes kur i shikon. Pse mos të  marrin atë që u “takon”?! Ata i morën gratë, sepse u duheshin për t’u bërë prokuror, gjyqtarë, kryetar. A nuk u takon edhe atyre,  të bëjnë atë që bën çdo burrë i llojt të tyre? Ndaj Venecia të shprehet për “hallin” e madh që i ka rënë.

Të shprehet për hallin edhe të  këtij “pis mileti”, që u kujtua për drejtësi pas 100 vjetësh. Me thënë të drejtën, gjyqk*rët e këtij vendi kanë të drejtë, nuk kanë as një hall, sepse nuk u mungon asgjë. Mos t’u duket si humor, por ata janë aq të marrë, sa nuk e gjykojnë fare budallallikun e tyre. Ata i drejtohen Venecias, sepse nuk kanë moral apo turp. Vetëm se akoma nuk u ka rënë ndërmend. Këtë e mendova unë, se mund ta bëjnë, por bëra gabim, ndaj lus Zotin mos të më kenë dëgjuar!

Hallin e kemi ne, se mirë që na rrjepin, poshtërojnë, dënojnë, sikur po na gjykojnë, por në fund duan edhe të na pallojnë. Ndaj qytetarë, harrojeni gënjeshtrat “me qetësi dhe dashuri”, se do të bëhet ndonjëherë drejtësi. Mos  flini gjumë me dorën mbrapa, por kërkoni drejtësi, jo për vete, por për të groposur thellë gjykatat  e mbushura me ku*varë. Venecia është një iluzion! Ne jemi të vërtetë, se jemi gjallë, jo për të marrë frymë dhe ngrënë bukë, por për të jetuar si njerëz me dinjitet. Unë jam aty kudo që të jeni ju, për atë që na takon… drejtësinë!

REMOTE_ADDR:[]

10 komente në “Gjykata me gjyqk*r, drejtësi me kurvarë”

 1. VF.LP says:

  Ku e gjet dinjitetin shqiptari o Anri, kur eshte cuar ne kembe ai popull per te drejtat e veta por vetem per partite politike, ku jane shoqeria civile qe desh dogji vendin per nje park lojrash per femije.Populli shqiptare as ka as ka patur dhe as do te kete dinjitet sepse vete me koshiencen e tije i ka mesuar si ne gjyqesor apo dhe ne shendetesi ata njerez me leke ne dore jashte cdo rregulli te jetes normale.

  1. Popla says:

   Fix! Populli eshte zene per gryke nga kolera e korupsionit,dhe,U ben TEMENA krimineleve,hajnave,kurvareve e pushteve te cdo kallepit,sepse shembulli i frymezimit erdhi e vjen nga Sali-ret président-a,/Saliret ,kryekar “partie”,( kuptove,KLANI),nga kryeministra si Saliu,…dhe kryekarxhinj gjykatash si l’età palloshet qe kemi akoma…Ku je o popull-dele,o Populli qe mbeteni me samar,o Populli. Humbur,….!!!!!

  2. Popla says:

   Fix! Populli eshte zene per gryke nga kolera e korupsionit,dhe,U ben TEMENA krimineleve,hajnave,kurvareve e pushteve te cdo kallepit,sepse shembulli i frymezimit erdhi e vjen nga Sali-ret président-a,/Saliret ,kryekar “partie”,( kuptove,KLANI),nga kryeministra si Saliu,…dhe kryekarxhinj gjykatash si l’età palloshet qe kemi akoma…Ku je o popull-dele,o Populli qe mbeteni me samar,o Populli. Humbur,….!!!!!
   Qytetaret qe d’una lirine,Te protestojne: Saliu me banden e tij ne Hage!

 2. sopiqoti says:

  KA ME VENDIM TE TURPSHEM SE AI I GJYKATES KUSHTETUESE PER VITINGUN ? JANE TJETERSUAR GJYQTARET DUKE FILLUAR QE NGA LART E DERI POSHTE.DHE NE POPULLI PRESIM DREJTESI.

 3. Ekzemplar says:

  Pushtuesit e nje vendi largohen vetem me “dajak”popullor.
  Ngrihu o popull qe te shporren te gjithe gjyqtaret dhe prokuroret e sotem me “dajak”!

 4. roland says:

  ehhua me keto shkrimet bolshevike do e ndryshosh shqiperine ti. sa hipokrite jemi ne shqiptaret . vete i krijojme gjerat dhe pastaj distancohemi sikur jemi virgjerisht te ndershem. ne jemi njerez vl. skemi per t’u bo noi here.

 5. lemi says:

  ….sa mizor eshte ky popull???!!!…ju kujtohet qe u mashtrua nje nga anetaret e gjykates se larte nga nje edepsez qe i dha me zor 50.000 euro, dmth ja dha me zor burrit te vet qe punonte keshilltar ne presidence…ca maskarenj e publikuan dhe te dy nga turpi iken ne drejtim te paditur me 50000 eurot…pas disa ditesh u kthye gjyqtarja, dmth i doli turpi dhe kur te gjithe mendinin se do ti vinin prangat, autoritetet perkatese e lane te lire…por une nuk kam hallin e kesaj se kjo mire apo keqe e gjen nje menyre se si te mbijetoje…
  …problem eshte se nuk gjendet keshilltari i presidentit dhe vendi eshte ne hall te madh…
  …i shqetesuar me vjen te bertas:
  …ku je o NISHON buajr
  …ku je o ADRIATIK qe ke ardhe nga fshati LLALLE i gramshit
  …ku je o TAHIR dhe ti o CORAPEKUQ
  …ku je SALUSH goje shthururi dhe mendje krimineli qe nuk ke lene gje deri tani pa shpifur
  …ju ka humb keshilltari i JARIT dhe ju nuk e cani trapin fare

  1. fredi says:

   Te lumte pena o gazetar anri bala.hallall qumshti i nenes qe ke pire.ky popull per keta prokurore e gjykates te korruptuar qe po ja u ben nenat grate motrat pret qe tja u zgjedhe venecia nuk ngrihen e ti zhdukin nga zyrat e qelbura .sot ka ardhur koha o njerez pa dinjitet.

  2. fredi says:

   Te lumte pena o gazetar anri bala.hallall qumshti i nenes qe ke pire.ky popull per keta prokurore e gjykates te korruptuar qe po ja u ben nenat grate motrat pret qe tja u zgjedhe venecia nuk ngrihen e ti zhdukin nga zyrat e qelbura .sot ka ardhur koha o njerez pa dinjitet.

 6. bariu says:

  Ylli Pangon E harruat??

Lini një Përgjigje te Ekzemplar Anuloje përgjigjen

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *