Hapja e negociatave alarmon Bashën e Berishën, gati protestat!

berisha-bashaLajmi se, kancelarja gjermane Angela Merkel mund t’i japë kryeministrit Edi Rama, më 28 Nëntor në Berlin, lajmin e rëndësishëm për hapjen e negociatave për integrimin e Shqipërisë në Bashkimin Evropian, ka trazuar dhe alarmuar opozitën shqiptare. Çelja e negociatave për anëtarësim hedh në erë investimin dyvjeçar të opozitës kundër miratimit dhe zbatimit të Reformës në Drejtësi, zeron retorikën për kultivimin e kanabisi si dhe rrëzon akuzat në adresë të qeverisë. Nga ana tjetër, çelja e negociatave përkthehet në një vlerësim për reformat koalicionit PS­LSI, në funksion të plotësimit të 5 prioriteteve. Pra, një vendim pozitiv i Brukselin Duket se konsiderohet nga opozita si një zhvillim në disfavor të llogarive të saj politike.

Lëvizja e PD

Në këtë kuadër, në një kohë kur edhe kryeministri Rama e konfirmoi vizitën më 28 Nëntor në Berlin, ku pritet të takohet me Angela Merkel, kryetari i opozitës Lulzim Basha dhe ish­kryeministri, Sali Berisha, kanë nisur lëvizjet, për të rritur skepticizmin e disa vendeve anëtare të BE, të cilat mund të mundësojnë shtyrjen e çeljes së negociatave ose çeljen e negociatave me kushte. Sipas burimeve, të besuarit e Bashës në krye të degëve të Partisë Demokratike, kanë marrë dje një urdhër verbal për mobilizimin e bazës, në kuadër të planit për organizimin e protestave popullore kundër qeverisë. Nuk është caktuar një datë për nisjen e aksionit të ri, por drejtuesit në nivel lokal të Partisë Demokratike janë urdhëruar që të nisin me urgjencë mobilizimin e strukturave dhe të bazës së partisë. Në funksion të këtij skenari, në bazën e PD, pritet të zbarkojnë edhe deputetët dhe koordinatorët e Partisë Demokratike.

Miratimi nga baza

Lajmi për mundësinë e çeljes së negociatave do të ndryshojë edhe objektin dhe misionin e turit të kryetarit të PD, Lulzim Basha, nëpër rrethe. Gjatë takimeve në vijim, kryetari Basha dhe rrethi i tij, do të fokusohen në marrjen e miratimin e qytetarëve të pakënaqur, por sidomos anëtarëve të PD, për zhvillimin e protestave kundër qeverisë “Rama”, të cilat me shumë gjasa mund të zhvillohen para takimit të kryeministrit Edi Rama me kancelaren Angela Merkel. Pro zhvillimit të protestave janë një grup deputetësh, të cilët i përkasin linjës radikale, duke nisur që nga Sali Berisha, Kastriot Islami, Edi Paloka, Jozefina Topalli, Genc Strazimiri etj. Madje, në mbledhjen e fundit të grupit parlamentar demokrat, deputeti Kastriot Islami, tha se opozita nuk ka pse të presë, por duhet të nisë protestat menjëherë, me pretendimin se mazhoranca po përgatit vjedhjen e zgjedhjeve.

Koordinimi me aleatët

Gjatë ditëve në vijim, kryetari i opozitës, Lulzim Basha, pritet të zhvillojë një takim me aleatët e Partisë Demokratike, për të diskutuar pikërisht për organizimin e protestave. Gjithashtu, pritet edhe një mbledhje e Kryesisë së Partisë Demokratike. Protestat do të kamuflohen me kërkesën për zhbllokimin e Reformës Zgjedhore, zbatimin e ligjit të dekriminalizimit, largimin e kryeministrit Edi Rama dhe largimin e ministrit të Brendshëm, Saimir Tahiri. Gjatë ditëve të fundit, kryetari i opozitës, Lulzim Basha, ka deklaruar se nuk mund të ketë zgjedhje të lira dhe të ndershme në 2017 pa largimin e kryeministrit Rama dhe ministrit të Brendshëm. Sipas Bashës, zgjedhjet do të deformohen me paratë e drogës dhe përdorimin e trafikantëve në zgjedhje. Por, pavarësisht retorikës, kryefjala e fshehur e protestave që mund të organizojë opozita, në ditët dhe javët në vijim, është shpresa për shtyrjen e çeljes së negociatave për integrim.

Mundësia e bojkotit

Në kampin e opozitës po diskutohet edhe mundësia e bojkotit të Kuvendit, jo vetëm në kuadër të vendimit të Brukselit për çeljen ose jo të negociatave për integrimin e Shqipërisë, por edhe të krijimit të një klime tensionuese politike para zgjedhjeve të 2017. Në mbledhjen e fundit të grupit parlamentar, kryetari i PD, Lulzim Basha, u komunikoi deputetëve vendimin për të mos votuar asnjë projektligj të mazhorancës, as në komisionet parlamentare dhe as në seancat plenare.

Sinjali i Spahos

Edhe nënkryetari i Partisë Demokratike Edmond Spaho, ka paralajmëruar dje mundësinë e protestave dhe të bojkotit të Kuvendit, me qëllim, sipas tij, për largimin e kryeministrit Rama.

Mobilizimi

Nuk është caktuar një datë për nisjen e protestave, por drejtuesit në nivel lokal të Partisë Demokratike janë urdhëruar që të nisin me urgjencë mobilizimin e strukturave dhe të bazës së partisë./ Shqiptarja.com

REMOTE_ADDR:[]

19 komente në “Hapja e negociatave alarmon Bashën e Berishën, gati protestat!”

 1. Toni says:

  Haram i qofte tyre njerezve atyre tradhetareve qe shkojne pas ketyreve dyve te semureve mendore,ketij filoserbi+ ky tjetri BTHQ hollandes,po si mund te shkohet pas ketyre agjenteve serbo-brek,keqberes+trdhetare te kombit,TURP+HARAM funderinave qe i bashkohen thirrjes per tradheti…

  1. Kujtim says:

   Po keta keshtu kan qene keshtu do te jen kundra shqiperis harram ju qofshin te mirat e shqiperis. Hajdut kriminel te pafytyre qe duhan vetem ta shoin keq e me keq kete vend qe e kan rjepur bashk me Like floriri . Turp . Populli do i ndeshkoi me vot keta legena bashk me Liken qe ri si i fjetur

 2. BUJARI JU DEGJON says:

  Ky lajm eshte shume i vertete.Nga burime te brendeshme te besueshme te PD-se jam informuar se Sali Halekrimineli,Lulzim Pederi.Kastriot Kafkathermuesi,Zhozefina Zhelefine e co. jane pare duke blere me shumice brisqe te markes “Astra”,”Gillette”,”Fusion Power”,etj. si dhe sasi te konsiderueshme deodoranti dhe “Aftershave”…
  Mjere Edi Rama cfare do heqi!!!… 🙂

  1. @bujari qe degjon por fare nuk kupton says:

   O trap rilindjot. I vetmi qe po ia rruan atyre qe permend eshte zdapi i gjate bashke me disa pa tru si puna jote. Ti me tufen jeni te vetmit qe dilni ne shehs te protestoni per korrupsionin e Ilir Metes e me pas te beni tere qejf aleance me te. Te befshin mire ngjalat.

   1. &&&&&& says:

    Dhe ti o malok hajde na e rruaj ne te tjerve meqe t3 vinka keq per salen dhe pederastin luli apo dhe ti ben pjese ne te njejten shoqate me te…..

 3. kombi says:

  AMAN MORE SE ME ATO DEMOSTRATA LAPANGJOZESH ,JENI BERE GAZI I BOTES DHE NE MBYLLJE LARGOHENI SI TE DHJERE NE BREKE .
  BASHA SI MARIONETE E BERISHES NUK KA ASNJE ALTERNATIVE TJETER VEC PROTESTAVE PA ARSYE .
  TURP PERPARA OPINIONIT TE EUROPES ,QE NGRIHEN KUNDER NEGOCIATAVE .

 4. DUKATI says:

  KETYRE QE TE DYVE DYHET QE TU FUTET HELLI MU NE BYTH E KANE MBUSHUR KUPEN

 5. keli says:

  lexo shqiptarja. com ose nexhmije.com se eshte e njejta gje, po kete lexon edhe tek tema, po ndryshojini pak, se nuk shkon,

 6. Aureli says:

  Hapni syte ore malesore te pjerdhur nga trute qe i shkoni mbas doktor mortjes, erhiquni se jeni bere Haxhi Qamilet e shqiperise.
  Saliu dhe PD jane krimi i Shqiperise dhe duhen cbere dhe dhene burgut. Nuk ka ilac tjeter

 7. Nostradamus says:

  Poshte krimineli Sali qeni dhe pederasti Lulush legeni. Ne te semes vafshin, qelbesirat e mutit.

 8. TJ says:

  Nuk ju vjen me njeri prapa Sali! Nuk ju do me njeri! Vetem frika i mban te lidhur pas teje! Do ta provosh dhe do te deshtosh! Largoju Sali! Largohu dhe lere PD te rinovohet jo me lulzimen! Largohu se fundi jot , i gruas dhe femijeve te tu do te jete i tmershem! Jo se dikush do te hakmerret! Jo se dikush do t’i ndyje duart me nje kerme si ty! Por fundi i ngadalte do te transformoje ne nje kufome dhe njerezit do te tallen me ty! Edhe njehere Sali largohu por largohu edhe ti o lulja e ndritur e Saliut! Edhe per ty do te jete nje fund i lidhur me Saliun! Do te ikni te dy! Me turp! Por ju jeni njerez pa turp pa din dhe iman! Sa njerez kane lene Shqiperine prej teje o Sali?!

 9. Gjin doda says:

  Kush jane ato mjeran qe akoma besoin ne sali haivanin e lul mashtruesin ju qe i paskeni per zemer do ua falim eti gezoni si dhurat nga qeveria e Edi Rames per vitin e ri

 10. DRINI says:

  PD ne te gjitha zgjedhjet qe jane bere ne SHqiperi,vetem nji here ka fituar ne vitin 1992 ne mase ,kurse heret e tjera ka fituar me A.Ristanin dhe me Sashenken ate kerrmen,por tani s’ka si te vjedhi dhe I drejtohet protestave (qe te thyejne,xhamat e dygjaneve) apo te bejne ndonji njeri kurban si puna e Azemit ,por keta zoterijte si Sali Qorri apo Lulezim Mafishja nuk e kuptojne se populli I njeh shume mire keta gjakpires dhe I zhduku me voten e lire me 2013,persa I perket zgjedhjeve te lira keta e provuan ne zgjedhjet per bashkite dhe dolen si “RRojtur- Qethur “keshtu do te dalin edhe me 2017,mbas zgjedhjeve nuk do kete me Prkuror ne duart e Sales ,as GJukate Kushtetuse ,po ne duart e Sales,as President sakat,ne duart e SALES ,as AJAS VISHO(VJEME) ne duart e Sales,por do te jete NJI SHQIPERI DEMOKRATIKE ne GJIRIN e EVROPES,me te drejta te plota,por eshte merita e” SOVRANIT”kjo dhe as e saliut,as e lulezimes, as edushkes,por e SH.B.Adhe EURPES.

 11. aqif tahipi says:

  Per ne votuesit e majte eshte super fantastike qe lyli dhe baca marshall te udheheqin shqupin ne mitingje. Keto lloj skemash proteste dhe bojkoti ,kane kohe qe ju jane neveritur shumices se votuesve shqiptare. Pastaj kur te shohin njerezit se kush (shqupist ish minister ose politikan ) do protestoje kunder korrupsionit ,hashashit , per zhvillim ekonomik (per tia arritur perseri gjermanise ) atehere me siguri qe shqupsat rrezikojne te dalin parti e trete dhe ti rrembejne lsi rolin e kingmaker.

 12. Kush eshte ai shqiptar qe ……..duke degjuar dhe pare te gjitha keto antishqiptarizma sheeeeeeeeshit , dhe mendon te ndjeki nga pas keta Armiqte te betuar te kombit tone !
  Kur Bota po na jep doren qe te dalim nga lluca shekullore , keta ne vend qe te gezohen dhe te kerkojne progres te politikes shqiptare ….mendojne se si te fusin shkopin ne rrota !
  Po te jesh sherbetor jo i popullit , por i ish UDB se, nuk mund te veprosh ndryshe !
  Dhe eshte rasti qe ta kuptojne te gjithe se kush jane Armiqte e Popullit Shqiptar !

  ??????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????

  Perpara vetem me Edi Ramen ! ?. ?. ?. ??????????????
  ??????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????

  ??????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????

 13. Niku says:

  I dha urdher Saliut UDB. Tani duhet te veprosh! Merreni dhe lidheni kete agjent! Shqiptare mos lejoni kete felliqesire te ndale trenin shqiptar drejt perendimit!

 14. sopiqoti says:

  A KA TE KEQE QE NUK MUND TA PERSISH NGA” RR U G A C E R I A”. ?

 15. ROVIGO says:

  Keto nuk jane gje tjeter vecse nje grupim ANTISHQIPETAR dhe kriminal. PPTTTTUUUUUUU FELIQESIRA me ne krye Berishen-

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *