Athina reagon për Himarën: Rrezikoni integrimin në BE!

athinaNë një deklaratë për shtyp publikuar në faqen e saj zyrtare Ministria e Jashtme greke thekson se ndjek me shqetësim të veçantë ngjarjet që zhvillohen në Himarë ku 19 familje të minoritetit grek janë paralajmëruar se kanë afat vetëm 5 ditë për t’u larguar nga shtëpitë e tyre të cilat do të shemben.

Është e papranueshme thuhet në deklaratë që kryebashkiaku Goro ka firmosur fletë-lajmërimet të cilat u janë dorëzuar pronarëve të shtëpive pikërisht në ditën e festës kombëtare të Greqisë.

Ministria e Jashtme greke thekson se organet shqiptare duhet të anulojnë menjëherë shembjen e këtyre shtëpive dhe të bashkëpunojnë me pronarët e tyre për restaurimin e Himarës.

“Mbrojtja e të drejtave të pronës si dhe të drejtave të minoritetit përbën një pjesë e pandarë e pesë kushteve që ka vendosur BE për fillimin e negociatave integruese të Shqipërisë në familjen europiane”, vazhdon më tej deklarata.

“Ndaj nëse Shqipëria dëshiron sinqerisht të integrohet në BE do të duhet të provojë me vepra se funksionon si shtet i së drejtës duke mbrojtur nga arbitrariteti dhe veprimet e paligjshme të drejtat e gjithë banorëve të saj pavarësisht prejardhjes së tyre kombëtare”, thuhet në deklaratë, raporton TCH.

Duke përfunduar deklaratën, Ministria e Jashtme thekson se Ambasada greke në Tiranë ndjek vazhdimisht gjendjen dhe ndodhet gjithnjë përkrah minoritarëve ndërsa ka njoftuar edhe organet përkatëse shqiptare në nivel të lartë dhe organizmat ndërkombëtare si dhe përfaqësuesit e komunitetit ndërkombëtar.

REMOTE_ADDR:[]

29 komente në “Athina reagon për Himarën: Rrezikoni integrimin në BE!”

 1. tfgs1 says:

  OXI ne BE per bukeshkalet sunite…………….

  1. Kiu says:

   Edvini sa te kete Kavajen dhe Shijakun, nuk e ruan shume per Greqine dhe per Evropen…

 2. daja says:

  Cfar kermash jane kjo jashteqitje, cfar helmi kane keto morra, cfar qumesht gjarperinjsh kane pire keto pjella , nga e ka prejardjen kjo fare e keqe , kjo pjelle e ndyre , , mallkuar qofte kjo pjelle e keqe , mallkuar, mallkuar ptuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuu embrion i helmuar

 3. Toni says:

  Po kush ju pjerdh juve. Beni gafe dhe vini veton dhe ju le pa buke Gjermania.

  1. adi says:

   Theatro
   Mire gjermanet jane patriote shqiptare ( qe ne fakt shqiptaret nuk I pranuan as si pastrues po preferuan sirianet) po ata 600 mije shqiptare qe jane ne greqi si do I mbajme me buke?

   1. qipro says:

    o adi jasu jemeni bo gati korfuzin+janinen ate bo ti bashke me grekojemenitet e tjere minoriteti lindjes mesme ..yyyy janullpedofil rrace kurve..a e keni ftu erdoganin se osht dhe festa tij se e keni babe

 4. Tr says:

  Zhdukuni more te shiturit e greqise ,mjaft me parrulla boshe . NUK JA NDIEN SHUME EUROPES PER GREQINE, JENI SPURDHIAKET E KETIJ KONTINENTI .

 5. NjeQytetarOptimist says:

  Jipi evgjiteve kartelen e Vitos po deshe.. Deklarata te papergjeshme dhe inferiore.. Po zbere kete, ste jap ate.. Evgjitet qe po hane buke me borxh..

 6. Theatrical says:

  boll ore se u bete gazi botes..paska minoritare ne Himare thote hahaha
  nuk ka minoritare ne Himare,ka disa te genjyer jau ka mbush mendjen anastasi,jeni greke..dhe keta e besojne

 7. Nik says:

  Na hani Karin ju greket dhe Ambasada juaj ne Tirane..Ne Shqiperi ligjet i ben qeveria Shqiptare dhe shqiptaret dhe jo korofillaket…Askush nuk behet zot ne Shqiperi dhe Himarë pervec shqiptareve..Shkoni hiqni ligjin e luftes ate beni ju..

 8. . says:

  O Ramy o Koqe… qe te ndertoj nje njeri duhet te marri pa tjeter Leje nga Bashkia, Qeveria, ALUIZNI…. Po qe te shkaterosh pronen e ligjeshme dhe shume-vjecare te dikujte, a duhet ti marresh Lejen dhe ta demshperblesh !!!!! Perse qeveria eshte e Para qe shkel Ligjin !!!

  Kaq i tmershem eshte “Mekati” i Neranxit dhe i Ambasades Greke qe mbrone Bashkekombasit dhe Bashke shtetasit e Saje Grek. Nuk do te benit dhe Ju te njejtat Reagime po te Cenoheshin te Drejtat e Shqipetareve ne Maqedoni, Preshev, Serbi,…!!!

  1. Laberia says:

   Pronat do shpronesohen o koqe se do behet qendra. Neranxi nuk eshte grek,dhe ne Himare nuk ka patur e kurre nuk do te kete greke.Kuptove o KOQE.

   1. Tony says:

    Mbase te vjen rradha edhe ty per ta shembur kasollen tende prej kashte.
    Trap, ik andej nga pyjet me kafsher e egra dhe mos na caj shume trapin. Injorant.

  2. Toni says:

   Ato qe po prishen jane te ndertuara pa plan dhe pa leje dhe jane ndertesa. Nuk keni goje ju te flisini dhe te nderhyni ne menyre mafjoze. Ju jeni rrezik per rajonin duke nxitur konflikte ne menyre te panevojshme te bazuar ne genjeshtra. Hajt qerrohu edhe ti qe na je bere si M… pas kepuces ne forum. PALACO, ptu Me njerez si ty duhet te merren organet kompetente dhe interpoli internetik, per thyereje te ligjeve dhe paqes socjale.

 9. . says:

  Bravo i Qofte “Pucarenjve”, Grek, qe nuk lene Shtetasit dhe Bashke-kombesat e Saje, ne meshir te Fatit.
  Mos Nguroni kurre Keni te Drejte.
  Dobicat e Komunizmit e kane ne Gjak Diktaturen, sa do qe shtiren si Tolerant dhe Demokrat.
  Ku eshte Partia Republikane qe me kaq Pathos flet per te Drejten e Prones, perse nuk ndihet !!!! Mekati ndaj Minoritetit Etnik Grek ka qene dhe eshte Nder-Partiak dhe i Kurdisur.

 10. stolicknaja says:

  po clesh evrope do vemi ne edhe sikur te mos na leje greqia,ne vetem hashish i exportojme dhe qeleshe katndari

 11. Dule biondi says:

  C’pune kane me Europen keto afro-aziatiket e Pontit?

 12. Tema says:

  Ti bëhet e ditur grekut që s’jemi maqedonia e ish jugosllavis. Kur nxehemi djeg.

 13. FAKT says:

  Mendonim se pas ikjes se konservatoreve te (Nea Dimokratia) dhe me ardhjen e radikaleve socialiste te (Syriza) do kishte nje fryme te re ne mardheniet shqiptaro-greke pasi dihet qe te majtet radikale kane disa qasje me pak nacionaliste se konservatoret por mesa po shoh kabineti i ketij Tsiprasit ka shenuar nje nder uljet me te medha ne mardheniet mes dy shteteve dhe gjithashtu ministria e jashtme e tyre e ka ngritur “tonin e zerit ” ne nivele qe sjane pare asnjehere pergjate ketyre viteve qe nga fillimi i viteve 90′.Prandaj mbetet vetem nje opsion “t’ja japim sic i do drute gomari” dmth asnje lloj tolerimi,intesifikimi i kerkeses dhe madje kerkese zyrtare qeveritare per ceshtjen came,e theksoj asnje lloj tolerimi me kete qeveri fashiste…… Ajo qe duhet te kuptojme dhe ta shfrytezojme ne favorin tone,eshte se keto jane lehjet e nje qeni te ngordhur,e nje shteti te diskredituar ne arenen evropiane ,qe pikerisht per te ushqyer egon e tyre i ben keto kercenime ,sepse po gjen gjoja nje shtet me te vogel ,edhe mangesite edhe dobesine qe ka ne arenen europiane mundohet ti mbuloje duke lehur kundra Shqiperise qe gjoja eshte ajo Greqia e vjeter qe ka qene e forte dikur…….blablabla….Prandaj gabimi qe nuk duhet te bejme eshte qe te trembemi nga ky qen i ngordhur,sepse nese trembemi historia po na e tregon edhe sot permes kesaj deklarate qe ky qen do vazhdoje te lehi gjithmone .Ne e kemi bere ne te kaluaren kete gabim ,permes disa qeverive antisovrane dhe antikombetare qe e kane ulur dinjitetin e shtetin tone dhe i jane ulur ne gjunje pales tjeter dhe kjo i ka dhene sinjalin e gabuar “zagareve” te Athines qe kinse ne jemi te nenshtruar dhe lehtesisht te manovrueshem gje e cila nuk po ndodh ne kete qeverisje edhe kjo i ka lene te habitur se si ka mundesi qe keta qe dikur nenshtroheshin dhe kishin frike dhe sot nuk kane por kjo eshte dhe pika qe ata nuk e kishin kalkuluar ,qe qeverite ndrohen dhe se Shqiperia po nenshtrohej fale politikave antisovrane te qeverise se saj jo sepse kishim frike nga Greqia.Ky eshte gabimi i tyre ata mendojne se ne i kishim frike dikur edhe tani qe jane ne krize nuk i kemi me, por ne fakt nese dikush i ka patur frike ai ka qene vetem Berisha dhe Lulezimi jo Shqiperia dhe mesa duket as Edi Rama qe deri tani po ben nje pune te mire ne lidhje me kete ceshtje Prandaj asnje tolerim,edhe qeni me i ngordhur po te lehu dhe te pa qe trembesh fillon dhe mer zemer ,prandaj s’duhet ta lejojme kete.

 14. Toni says:

  Bullshit – Bajge lope! Kjo eshte ndehyrje ne punet e brendeshme te nje shteti sovran.Ne nuk i themi kryebashkiakut te Athines se cfare shtepishe te ndertoje e cfare shtepishe te shembe. Athina moderne u ndertua edhe duke prishur ca shtepi. Ne cdo vend demokratik behen prishje shtepish kur shteti nderton nje rruge nacionale apo nje tren apo nje tramvaj. Keto jane bizantinizma dhe nderhyrje ne punet e brendeshme. Qeveria duhet tu thote ndal ketyre nderhyrjeve ne punet e brendeshme te Greqise. Mjaft me bajga lopesh, provinciale e bizantine te pakorigjueshem. Shikoni punet tuaja dhe mos nderhyni ne punet e brendeshme te fqinjeve. Mos na trembni me BE-ne. Ne nuk duam tja dime kur bie fjala per pavaresine e vendit. Kryebashkiaku Goro do te rregulloje Himaren dhe i duhet qe keto shtepi te zhvendosen diku tjeter. Te gjithe pronaret do te shperblehen me toke tjeter diku tjeter per hir te interesit kombetar dhe lokal. Nuk mund te nderpitet zhvillimi per 5 shtepi. Aq me teper futja e Shqiperise ne BE. Nese BE eshte e mbushur me bizantinizma te tille qe nuk bejne progres mendor atehere ne djall te shkoje edhe BE-ja.

  1. Tony says:

   Kjo eshte nje nderhyrje ne nje shtet Bythqire me qytetare injorant.

 15. lamix says:

  Filluan ta nxjerrin fytyren greket

 16. Pelasgian says:

  Per nji gje i adhuroj . Interesohen per shtetasit e tyre sa hap e mbyll syte . Ne FYROM u vrane 11 Shqiptare dhe i paftyri me te paftyret festonin folkfestivalin e gjirokastres.

 17. Ervin says:

  Greket e mutit kan mar fund 1 vend I mbytur me borxhe gut akoma hundet ne ceshtjet e brencme te shtetit shqiptar minoritaret te ashtu quajtur Jan malok te internuar prej shum kohesh skan lidhje me 1 popull te qelbur si ju!kerma

 18. Ariu says:

  Kjo levizje e grekut eshte ne kordinim te plote me ate pavarsisne ne HAGe, te Camerise. Kujdes Shqiptare. Lajmeroni Institucjonet Nderkombetare dhe vendet Aleate te Natos dhe Bashkimit Europjan , se po pergatiten per trauzira ne dem te Shqiptareve.

 19. kozmo says:

  Ha ha ha , Greqia pengese per ne BE , ha ha ha ,po kush e pyet Greqine more te mjere . Ate karten kundra Shqiperise ,mbasi te gjitha shtetet Europiane jane PRO ,GREQIA TA MARRI DHE TA FUSI NE BITHE.

 20. WhiteEpir says:

  Separi nese Greqia verteton se ato 15 familje qe do te shpronesohen nuk jane qenie njerezore, ku marredheniet rregullohen sipas ligjeve te Republikes se Shqiperise, atehere le te mblidhemi e te percaktojme fillimisht qenien e tyre ekzistenciale.
  Se dyti nese Greqia kercenon me bllokim procesi antaresimi ne BE, a thua kane celsat e Parajses ne dore, le tju shpjegohet qarte qe Republika e Shqiperise nuk kerkon te futet ndokund, por ne kerkojme qe ‘BE-ne’ ta ndertojme ketu ne Shqiperi.
  Pyes veten perse nuk kercenojne me me operaciona ‘Fshesa”???

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *