FOTOT/ Festa e terrorit, fantazmave dhe shtrigave pushton Tiranën

 

Prej disa vitesh, edhe në Shqipëri festohet një “festë” e çuditshme dhe që nuk ka lidhje me shqiptarët.

“Halloëeen” është festa e terrorit, e shtrigave, fantazmave, monstrave, të cilët në këtë natë fitojnë protagonizmin.

Halloëeen e ka prejardhjen në kremtimin e ndërrimit të viteve të kalendarit të Keltëve, natën midis 31 tetorit dhe 1 nëntorit. 600 vjet p.e.s populli kelt mirëpriste në këtë mënyre muajt e errët të dimrit duke u ndarë në të njëjtën kohë nga periudha e lulëzuar e verës.

Druidët (lloj besimi) ja përkushtonin këtë natë Zotit të tyre të vdekjes, Samhain. Gojëdhëna thotë se ai i mblodhi shpirtrat e të vdekurve të 12 muajve të vitit të shkuar, pasi ata i kishin larë mëkatet e tyre dhe i dërgoi në parajsën e keltëve.

Më pas, kjo “festë” ka marrë tjetër kuptim dhe është importuar nga irlandezët në SHBA.

Është një “festë” që nuk kanë lidhje me identitetin tonë kombëtar, kulturor, social apo me ndonjë prej traditave tona fetare.

E megjithatë, meqë e feston bota, tani kanë nisur ta festojnë edhe shqiptarët.

Fundja ne shkak duam, për festë!

 

 

REMOTE_ADDR:[{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/web\/wp-content\/uploads\/2016\/10\/halluin-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/web\/wp-content\/uploads\/2016\/10\/halluin.jpg","attachment_id":"574163"},{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/web\/wp-content\/uploads\/2016\/10\/halluin-1-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/web\/wp-content\/uploads\/2016\/10\/halluin-1.jpg","attachment_id":"574165"},{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/web\/wp-content\/uploads\/2016\/10\/halluin-3-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/web\/wp-content\/uploads\/2016\/10\/halluin-3.jpg","attachment_id":"574167"},{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/web\/wp-content\/uploads\/2016\/10\/halluin-2-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/web\/wp-content\/uploads\/2016\/10\/halluin-2.jpg","attachment_id":"574166"},{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/web\/wp-content\/uploads\/2016\/10\/halluin-5-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/web\/wp-content\/uploads\/2016\/10\/halluin-5.jpg","attachment_id":"574169"},{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/web\/wp-content\/uploads\/2016\/10\/halluin-7-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/web\/wp-content\/uploads\/2016\/10\/halluin-7.jpg","attachment_id":"574171"},{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/web\/wp-content\/uploads\/2016\/10\/halluin-6-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/web\/wp-content\/uploads\/2016\/10\/halluin-6.jpg","attachment_id":"574170"},{"thumb":"http:\/\/www.gazetatema.net\/web\/wp-content\/uploads\/2016\/10\/halluin-4-150x150.jpg","full":"http:\/\/www.gazetatema.net\/web\/wp-content\/uploads\/2016\/10\/halluin-4.jpg","attachment_id":"574168"}]

1 komente në “FOTOT/ Festa e terrorit, fantazmave dhe shtrigave pushton Tiranën”

 1. emigranti says:

  Se cfare lidhje kemi me kete feste nje zot e merr vesht.
  Nuk e feston Europa apo Azia.
  Festohet ne Ameriken e Veriut per respekt te banoreve indigjene.
  Pse ne duhet te behemi si majmune dhe te festojme ” per mode ” meqe e feston Amerika.
  Ato kane aresye se u bene zengjine ne toke te huaj.
  Po shqiptaret ne toke te kujt jane dhe kujt duhet t’ja dine per nder qe te festojne kete feste te frikshme e plot te papritura, kur dihet se sa rend te sigurte ne kemi.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *