Komb kosovar? Halil Matoshi në ’92-n kërkonte një konfederatë islamike me Turqinë

shkrimiHalil Matoshi është një nga njerëzit publik në Kosovë, që predikon fuqishëm idenë e kombit kosovar.

Por, duket se jo gjithmonë ka menduar kështu.

Në vitin 1992, ai fliste për një konfederatë islamike më Turqinë.

Bëhet fjalë për një shkrim me titull “Suzana e mbron Sarajevën”.

Matoshi në këtë shkrim flet për një “zgjidhje” kombëtare: Për një konfederatë islamike Turqi-Sanxhak- Bosnje – Shqipëri -Kosovë .

“Perandoria e fundit , Jugosllavia po shpërbëhet ( viti 1992), pikërisht duke implikuar depërtimin islam në Ballkan. Njohja e Bosnjës, dhe kujdesi i veçantè për Sanxhakun, nga ana e Turqisë dhe më pastaj edhe e Iranit , mund të shënojë shkëlqimin e gjysmëhënës në Mesdhe dhe Ballkan”, shkruan Matoshi.

Shqiptarët etnikë me një truall ideal për një Republikë Islamike, me mbi 70 % të konfesionit islam, ndoshta nuk do ta lëshonin rastin për të provuar ndërtimin e shtetit mbi baza fetare”, vijon ai.

“Konfederata Turqi – Shqipëri etnike- Sanxhak – Bosnje ia siguron islamit kontinuitetin historik në këto anë të botës , premton lidhje të forta financiare me Irakun, Iranin dhe pse jo edhe me Kuvajtin dhe me tërë botën islamike”, shkruan më tej Matoshi.

Fahri Xharra

f2

f3

REMOTE_ADDR:[]

24 komente në “Komb kosovar? Halil Matoshi në ’92-n kërkonte një konfederatë islamike me Turqinë”

 1. toni says:

  Nje gje do ishte e sigurte qe nqse ky te jetonte 560 vjet perpara do I ishte var koka te shpata e Skenderbeut !

  1. tfgs1 says:

   plehraaaa arabe,kjo do te ishte nje zgjidhje perfekte nga Shkumbini e siper bashkim me KOSOVE,BOZNIA ,TURQI etj…
   vetem keshtu do te mbetet nje shqiperi pa plehra turkoshake…………nje shqiperi kristiane,nje shqiperi pasardhese e G.Kastriotit.

   1. vito says:

    O rrot kari. Ti nuk ke fare ndryshim nga arabet e turqit qe shan. Ti je njesoj plehre e qelbesire si terroristet e ISIS. Ti ke mentalitetin dhe urrejtjen e tyre. Jeni e njejta specie qe besoni ne te njejten perralle. Perralla jote e ka emrin Krishterim perralla e ISIS e ka Myslimanizem. E njejta perralle qe ka nxitur gjithnje urrejtje e dhune qe nga kryqezatat e deri tek ISIS. Ptuuu llum i qenies njerezore.

    1. Adriatik says:

     Ky gha nje te vertetez….turkosovaret meritojne nje federate me turkoboshnjaket dhe turkomongolet.

 2. €piriiiiii says:

  Ky qenka 1 i RENUAR i MARRE Psiqik. Kosovistani nuk paska vetem Hoxhallar Idiot. Por edhe ANAListe dhe Politikan te marre mendesh. Te Dhjefsha Fene dhe Islamin tend bashk me gjith Turqi Bosnje e Iran.

 3. Lloji says:

  Bojkotojeni kete bir k.. mos na e nxirni ne gazetat Shqipetare te Shqiperise edhe tani ne 2016.

 4. Iliri, Kaçanik says:

  Fatkeqësi e madhe është t’i marrësh ‘tezat’ e Matoshit dhe t’i paraqitësh se kinse kështu mendojnë të gjithë shqiptarët e Kosovës. ‘Kombi kosovarë’ asnjëherë nuk ka ekzistuar edhe nuk do të ekziston. Shqiptarët e Kosovës gjithmonë janë ndier shqiptar dhe kanë ëndërruar që një ditë të bashkohemi me Shqipërinë. Kjo ka qenë ëndërr e stërgjyshit tim, gjyshit tim, babait tim dhe ëndërr e imja dhe gjithë shqiptarëve të Kosovës. Teza për ‘Kombin Kosovarë’ së pari u brumos në Akademinë e Shkencave në Beograd, me një qëllim të vetëm, se kinse: shqiptarë janë ata që jetojnë në Republikën e Shqipërisë, ndërsa shqiptarët që jetojnë në Jugosllavi, disa janë kosovarë; disa maqedon, malazezë, serbë e musliman, e pastaj këtë tezë si ‘shpikje gjeniale’ po e vazhojnë nxënësit e Ivo Andriqit: Matoshi&Co !
  Jemi një dhe ska birë nane që na ndanë! -Kështu themi këtej nga Kosova.

  1. Iliri, Shqiperi says:

   Te lumte goja, vella!

  2. ''....askush nuk urrehet me shume,se ai qe thote perhere te verteten[Plato]. says:

   ti gyzel mendon se ki njethundraku qe pllet m’arabisht eshte shqiptar!!!!???
   nese ti dhe shume te tjere si ki pretendoni se jeni shqiptare,une po ju them se nuk jeni gje tjer vec turq,arabe,afrikane,mujahedine etj kesisoi rrace bastarde islamike……………..por kurresesi shqiptare!

   https://www.youtube.com/watch?v=tZe-XSULmaA

  3. Petriti says:

   Kështu mendoj edhe unë Petrit Hysaj me gjithë farefisin tim e më gjërë. Kosovarë ka siç ka edhe Tetovarë, Preshevarë, Lumianë, etj. etj, pra denominime topografike asgja ma shumë. Ndërsa, Shqiptarë jemi të gjithë që nga Iliriku e të tillë do mbesim deri në fund të kësaj toke. Rroftë Shqipëria pa Matosha.

 5. kozmo says:

  MATOSHI PAGUHET NGA KLIKA SERBE ,PER TE SHPERBERE DINJITETIN E KOMBIT SHQIPETAR .AI NUK ESHTE VETEM ,KA SHUME TE TJERE BRENDA NE QEVERI , QE KANE QENE TE LIDHUR ME SERBINE DHE VAZHDOJNE AKOMA TE PUNOJNE, PER DESTABILIZIMIN E KOSOVES .
  POPULLI KOSOVAR DUHET TI TREGOJE VENDIN ARMIQVE TE SAJ ,QE HIQEN SI TE ZGJUARIT E KOSOVES . ESHTE NJE TURP I MADH PER KOSOVEN QE MBAN DESIDENTE TE RREZIKSHEM SI MATOSHI ,MUSTAFA ,BUKOSHI, ETC ,ETC.

 6. arbans says:

  O TEMA vendoseni ne lajm te pare!!! Hiqjani masken ketij rrufjani.

 7. qeros tulla says:

  Mendesi tipike e gegeve farefisnore, gjindje e paformuar dhe lakmitare, shkojne pas parave dhe rraqeve te Amerikes dhe Arabise si qeni qe i rri prapa kasapit.

 8. D.K says:

  Ne mos gaboj 37 per qind e kosovareve sot deklarohet musliman ,atehere matoshi nuk paska gabuar shume kur shkruante per nje federate muslimane ,ate propozoi edhe erdogan vite me pare pot matoshi paska pasur dellin e magjistarit sepse kete e ka thene para babdovletit

 9. Pellazgos says:

  Per comentin toni.
  O Andon, tek spathia e Jeorgios Kastriotis do shkonin cjane te ashtuquajture shqipetare katolike, muslimane, dhe jenicere qe u bene turq nga pengjet e Osmaneve ne popullsine Orthodokse?
  E shikoni ju te ashtuquajturit shqiperare se sa veshtire eshte te ndrosh Fene Islamike, po Kastriotis ishte legen sipas “historianit” Xhufi qe Iskander Beu (titull qe Ai kur nuk do e pranonte nga Varvaret turq) u be katolike!Kaq e thjeshte ishte qe nje njeri me pozite te kthente identitetin e
  tij se keshtu thone “historianet” xhonturq, kurse Xhufi per vete pse nuk
  vendos nje emer para turk per vete apo per femijte e tij?
  E zeme se u be katolike Kastriotis pocte tjeret apo fetem Ai?
  Se ceshte e verteta deri ne sfillim te shekullit te 29te nuk kishte as 2%katolike, atehere pse keta luftojnecte ferteten dheckombin Orthodoks I mire apo I keq, ai ishte identiteti yne per 1000 vjet.
  Ta gezoni Albanistanin.

  Nacionalizmi I Shqipetarise me nje identitet 70% Osmane pjesactjeter Greke Orthodoks, nga na dilni ju patriote?Nuk e shikoni qe jucmanipulojne atacqe ju “duan”percte shfrutezuar?

  1. Para Laci says:

   Pellazgos, nqs identiteti yt si ortodoks eshte 1000 vjecar, athere identiti im si katolik eshte me shume se 2 mije vjecar. Edhe ti po hyn ne ate rrethin vicioz te turkoshakeve qe thone se shqiptaret kane qene gjithmone myslimane. kurse ti thua se shqiptaret kane qene gjithmone ortodokse.

   Ortodoksizmi ne pergjithsi eshte nje fe shume me e ngurte se katolicizmi, dhe kjo tregohet nga fakti se ju “greket” nuk keni akoma nje shtet laik.

 10. Kavajoti says:

  kam degjuar se ne kavaje jetojn shume cam, kosovare,gollobordesa,e romun,ose si i therrasin kavajasit capon megjithate jane neshtetas shqiptare por kur keta ndigjojne perrallat e gazetarve te kosoves per komb kosovare qe jane shqiptare atehere ne kavaje qe jetojn nje shumice te ardhuri nga keta qe permenda lart me siper ndodh qe edhe keta kerkojn nje komb kavaje,por ndodh e kunderta nga qytetaret kavajes ato shprehen me nje stil kavajsish dhe shprehen po te kishte halla ko……..qe do te ishte bo xha!!!

 11. ILIRIA E BASHKUAR says:

  PO KU ESHTE UCK

 12. konitza says:

  c’ti thuash eshte pak ketij virusi…sikurse mendjen, poashtu edhe surratin e ka si irakian a iranian a dreq i mallkuar nga Lindja atje larg. S’ka faj, ADN e mbetur nga te palluarit e shqiptareve me ushtaret turk dikur keshtu farash do mbijne sot….pastaj, mos u cuditni e mos e merrni me hall te madh kete pune…edhe shqiptaret qe i sherbyen perandorise osmane gjithandej mendoni ju se nuk bene namin duke lene kopile te shumte qe sot brez pas brezi jane si halilat nder shqiptaret…bjeri kokes o shqipetar lopetar per nga fiqiri….lakmitare jeni te tere ngaqe kur eshte per tu lavderuar beheni rrahagjoks se shqiptaret kishin kaq apo aq vezire e sulltane osmane-perdhunues e kriminele, vrases e shfaroses, e azgane gjenocidesh…por, keni lindur ne tjeter kohe dhe me dylbyte e kohes suaj keshtu i shikoni punet duke sharre halilat, duke harruar se ne nje apo menyre tjeter te gjithe jeni ngapak halile. Po c’bene ata vrases edhe me kopilet qe lane gjithandej, ja ju pyes une juve….i lane pra, andej nga bene krime sikurse nder shqiptare, prandaj mos u ngutni e te qelloni nje Halil bakterien….ai eshte kopja vete e shqiptarit absurd…hani hoshaf se kokehoshaf jane sikurse shumica e shqiptareve te Shqiperise, poashtu edhe ata te Kosoves. Dallimi i vetem eshte sepse mateni me ‘vetveten’, me pasqyren allaturke…kur te shikoni veten ne raport me popujt tjere, gjendja e mjere u tregon vete…prandaj, mbylleni se halila ngjani te jeni nje shumice ábsolute ne ALbanania dhe ne Alkokosania. Nga m… nuk bie ere luleje ooo surratshtrember. kaq kesaj here. rrofte shqiptaria e paster pa mongolet ne adn-ne tone.

 13. NENTORI says:

  Ska rrejt fare 70%% koqevarve e kan ADN nga Anadolli. Shikojani emrat halim . Nasif. Nasret. Aqif. Hilmi. Naser. Gjith turkoarab rrac mahamute.

 14. Akadmik says:

  Halil Al Matoshi qe nga viti 1986, ka lyp vetem nje gjë…….ka lyp qi none.

 15. NjeQytetarOptimist says:

  Ehh kulish kulish..

 16. Delli USA says:

  Do zoti nUk ka shume si ky qelbaniku Matoshi, DHE BESIOJ SE NUK KA.

 17. Adem says:

  TË ISHTE GJALLË KRISHTI DO THOSHTE FALJA O ATË MËKATET SE KY NJERI I MARR NUK DI SE ÇFARË FLET!!!???

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *