Një përgjigje për fletë-rrufetë e anal-istëve!

ramaNga Anri Bala

Pas komentit të kryeministrit Rama, nuk zgjati shumë dhe gazetarët pa gazetari, të “prekur” nga të gjithë të vërtetat që u thanë, nisën linçimet kundër gjithçkaje, e në të vërtetë kundër asgjëje… Mjeshtrat e gjuhës së urrejties, nuk lanë gjë pa thënë! Për një gjë kanë të drejtë zoti kryeministër: “mos ju a ha hakun”! Anal-istët nuk kanë faj! S’kanë faj kur i “llastoni” me paga marramendëse, ndërkohë shkruajnë, tallin bythën dhe paguhen si fantazistë, në funksion të partive politike, apo interesit dhe kërkesave të njerëzve me pozita të rëndësishme.

Gjithë kjo zallamahi, për ato të shkreta lekë bëhet! Mos pandeh se janë budallenj! Të gjithë, që u derdhën kundër teje, paguhen me lekë apo me plaçkë, e darkave qeshin restoranteve me njëri tjetrin, në të njëjtën tavolinë. Hani derra… pini derra… “qeras” populli bujar! Ama, një vërejtje kisha për të gjithë ata që mendojnë se janë media, fjala e lirë, në rrjet, print apo sinjal qoft ajo:

“O të mjerë, ju nuk jeni as fare pak afër saj! Media online lindi dhe u rrit në auditoret e fakulteteve, aty ku mësohet të bërit gazetari…! “Vdekjen” e medias së shkruar, bota ka vite që e ka shpallur, por ju kush do t’iu a thoshte; biznesmenët injorantë që i’u rrethojnë, që u ka rënë për hise të menaxhojnë paratë e të tjerëve, e ndërsa ti i nxjerr telefonin nga xhepi t’i tregosh gazetën, ai pret ndonjë copë letër të palosur në katërsh. Media printi vdiq kur lindi media online! E njëjta logjikë të bënë të mendosh se të njëjtin fat do ketë edhe televizioni”!

Ndërsa ju mërziteni kot. Hakërreheni si të tërbuar pas kryeministrit, i cili i referohet gazetarisë së kazanit dhe gazetarëve të paçavureve, qokaxhinjve të lindur, shqupistave brekë shqepur, të pangopurit, derrat e majmur, që për para e plaçkë i shesin “shpirtin djallit”. Nëse ju dogji, mbajeni… por mos bini në sy që s’ju erdhi mirë!

Një miku im, gazetar i talentuar e me zell, shkruante se kryeministri Edi Rama është mërzitur, sepse paratë e investuara për imazhin e tij dhe për të “kapur” median, kanë shkuar për lesh. Atëherë më mirë për ne! Ky është kundër argumenti që Rama ka “kapur” mediat dhe kthehet në argument se media është e lirë!!!

Ndërsa sa për këta larot e pazarit, oborrtarët e “mbretërisë së humbur”, gazetarin online e përdorin, si një mjet, sipas mendjes së tyre “kriminale”: Për të paguar pak nga lekët e fituara prej “partive” dhe për të fituar shumë , dhe e dyta, si domosdoshmëri për të ulur shpenzimet nga paratë e “mbledhura” prej “gjobvënieve”…!

Shkurt janë media kurva që flasin çfarë të duan, pa i’u hyrë gjëmb në këmbë dhe për këtë i paguajnë. Janë bërë tamam si e qeshura e Fevziut… e neveritshme. Të kujton pak a shumë të gjithë personazhet negativ të filmave vizatimor!

Edhe dicka të fundit… gazetaria online është një e mirë e madhe e këtij sistemi shkërdhatë… është një e mirë e madhe e gazetarëve të talentuar të këtij sistemi shkërdhate. E quaj shkërdhatë sepse gazetaria online nuk lindi nga Bejtexhiu, Shkullmaku, Çimi, Andi, Turi, dhe shume te tjere “te pavarur”.

Gazetaria online, të dashur anal-ista lindi si domosdoshmëri e brezit tim, për të “RRËZUAR BUSTIN” e rremë e  gjithë këtyre palo anal-istëve, të cilët na kanë bërë gjithmonë bllokadë, duke mos na paguar, siguruar, duke na nënvlerësuar në shi e në breshër, për të kapur lajmin, të parin apo të fundit. Jemi rraskapitur e përdorur në të gjitha format, për të kapur lajmin , jo mashtrimin, që ato e përdornin si mall pazari.

Anal-istët janë mësuar të kapen pas boleve të kryetarëve të partive dhe më sa duket u pëlqen… disa janë mësuar të kapin për bythësh 7-8 anal-istë, e që qarkullojnë në të gjitha mediumet e vendit si një rreth vicioz, duke i bërë qoka njëri tjetrit, ose duke share njëri tjetrin, për të njëjtin qëllim… reklamimi, “ta fusim në xhiro”!
Disa të tjerë që janë bërë për të ardhur keq vërtiten e vërtiten për t’u kapur pas koqeve të dikujt, ndërsa unë jam këtu për t’i u q*r nënat…!

Të dashur anal-istë të analizave, a i keni lexuar ndonjëherë komentet nëpër blogje apo edhe rrjete sociale, se sa me “dashuri” ju përshëndesin qytetarët, për analizat korrekte… duke ju sharë nga të munden! Nëse komentuesit mendojnë si Edi Rama, i bie që kryeministri ka të drejtë! Kështu që mos u qani, bëni vlerësimin e atyre që thoni. Sipas meje, komentuesit janë etalon i matjes së lirisë së medias… duke përfshirë dhe tuajën. Vetëm atëherë, ju do të përballeni me të vërtetën, ndërsa e vërteta do t’ju bëjë të lirë!

REMOTE_ADDR:[]

12 komente në “Një përgjigje për fletë-rrufetë e anal-istëve!”

 1. Dr. John says:

  Me vjen keq per nivelin tend z. palo anal-ist. Ta kuptoj dufin qe ke por iku koha juaj. Futi ne bythe tashti gazetat dhe shkrimet politike me pagese. Tashti eshte koha ime qe as dua te jem gazetar si ty, as me shkollen tende te dhjere. Jam une qe shkruaj falas si ma ka qejfi dhe si e mendoj vet kunder kujt me pelqen dhe pro kujt me do trapi. Kjo eshte ekonomia tregut. Kur te krijosh lexuesit e tu pastaj hajd na mbush mendjen sa i mire je. Nderkohe vazhdo pi pikat e fundit te shurres nga pikatorja e Meros dhe si motrat e tij.

 2. Erald says:

  Mendoja se banalitetet dhe idiotlliqet e Bledi Manes ishin limiti me i ulet i gazetarise. Nuk e dija qe ekzisonte nje bole akoma me i madh se ky.

 3. Blendi says:

  Per c gazetare e keni fjalen? Ato fshataret floke palare, ato qafetrashet e dhjamosur apo barkalucat e shkurter me tangerllek katundari? Njeri me karikature se tjetri ne garen e tyre te epur te konkurrences per idiotesi.
  Gazetaret e sakte ketu numerohen me gishta.

 4. Astrit VETIU says:

  Lexo o njeri i frymes se vetmohimit, shkrimin e ORWELLIT te 1936, mbi dhunen ose violencen e gjuhes,me te cilin ishte jo i pari qe paralajmeroi potencen e ardheshme shtypese te fashizmit ! Sepse para tij kishte folur MIgjeni yne .

 5. rudini says:

  Bravo,kjo eshte e verteta.Me pelqen stili.

 6. Ali pazari says:

  Dr.John, me qe e thua vete,kujdes me trapin, se thone se jo gjithmone trapi te nxjerr ne breg kur do.Ka pasur raste si ky i yti qe edhe te mbyt kur do ti.Tung !

 7. Gregor Lato says:

  Me mire vone se kurre.
  Shume bukur i keni karakterizuar psiko- analistet, jane psikopater, ani se nje pjese e njerezve, qe nuk kane nivelin e duhur kulturor e intelektual, i kuptojne ata drejte, ashtu si jane, por i kuptojne ashtu si flasin.
  Kam shume vite qe ndjej neveri per ta, nuk gjej midis tyre nje te vetem qe te jete mbi nivelin ZERO.
  U hedh nje sy shkarazi mediave online, dhe nese ndonje shkrim me terheq vemendjen, jap opinionin tim ne ndonje rast, por rastet jane te rralla. Shpesh here ndjehem i revoltuar dhe mendoj se pse ka kaq antishqiptare ne Shqiperi?

 8. populli i thjeshte says:

  shkrimi i dyte qe lexoj nga Anri dhe me pelqeu. eshte e sakte tabloja e paraqitur prej tij. ne jetojme ne nje vend ku shumcka eshte genjeshter dhe kete sistem e mbajne ne kembe politikanet (perfshi Ramen tek kryesoret) ne bashkepunim me “biznesmenet” dhe anal-istet e tyre. keto kategori mbajne njeri-tjetrin se vetem keshtu mund te qendrojne ne pozitat e sotme. per fat te keq ky vend nuk ka rini, dmth ka rini te marr fund nga vesi dhe perversiteti.

 9. Arturi says:

  Pikes i ke rene, o Anri. Rrespekte! 🙂

 10. Toni says:

  Anri te lumte pena, bjeru derrave te zgjebosur.

 11. Keshilluesi says:

  JO ME TEPRIME, URREJTEJE TE PASHOQE DHE GJUHE TEJET BANALE E TE PAEDUKATE OR TI NXENESI I MARK MARKUT, ARTAN FUGES, I MEVLUT DERVISHIT (Lutit), REMZI LAN HOLTES, ZYLFIKAR BREGUT E SOJ SOROLLOPIT QE KA PERMBYT DEGN E MESIMDHENIES GAZETARISE. NESE KE ARGUMENTA PERDOR ATO DHE JO GJUHEN E VULGUSIT. THUA SE JE BREZI I GAZETARISE ONLINE POR MESO SE NUK MUND TE BESH KURRE EMER DUKE PERDORUR NJE GJUHE BANALE DHE FJALOR RRUGACESH. MOS MER SI MODEL BLEDAR MANELLARIN, DIKUR TRAFIKANT REFUGJATESH DHE KONTIGJEN POLICIE E SOT TRAP GAZETARIE, APO ATE TRAPIN TJETER EDISON YPI, POR GJEJ TE TJERE, JO SI ATA ANALISTET QE PERMEND SIGURISHT, POR KE TE TJERE SERIOZE MADJE SHUME SERIOZE… TE INKURAJOJ TA BESH KETE DHE JO GAZETARINE VULGARE TE LLOJIT YP-MANE…….

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *