Një përgjigje për fletë-rrufetë e anal-istëve!

ramaNga Anri Bala

Pas komentit të kryeministrit Rama, nuk zgjati shumë dhe gazetarët pa gazetari, të “prekur” nga të gjithë të vërtetat që u thanë, nisën linçimet kundër gjithçkaje, e në të vërtetë kundër asgjëje… Mjeshtrat e gjuhës së urrejties, nuk lanë gjë pa thënë! Për një gjë kanë të drejtë zoti kryeministër: “mos ju a ha hakun”! Anal-istët nuk kanë faj! S’kanë faj kur i “llastoni” me paga marramendëse, ndërkohë shkruajnë, tallin bythën dhe paguhen si fantazistë, në funksion të partive politike, apo interesit dhe kërkesave të njerëzve me pozita të rëndësishme.

Gjithë kjo zallamahi, për ato të shkreta lekë bëhet! Mos pandeh se janë budallenj! Të gjithë, që u derdhën kundër teje, paguhen me lekë apo me plaçkë, e darkave qeshin restoranteve me njëri tjetrin, në të njëjtën tavolinë. Hani derra… pini derra… “qeras” populli bujar! Ama, një vërejtje kisha për të gjithë ata që mendojnë se janë media, fjala e lirë, në rrjet, print apo sinjal qoft ajo:

“O të mjerë, ju nuk jeni as fare pak afër saj! Media online lindi dhe u rrit në auditoret e fakulteteve, aty ku mësohet të bërit gazetari…! “Vdekjen” e medias së shkruar, bota ka vite që e ka shpallur, por ju kush do t’iu a thoshte; biznesmenët injorantë që i’u rrethojnë, që u ka rënë për hise të menaxhojnë paratë e të tjerëve, e ndërsa ti i nxjerr telefonin nga xhepi t’i tregosh gazetën, ai pret ndonjë copë letër të palosur në katërsh. Media printi vdiq kur lindi media online! E njëjta logjikë të bënë të mendosh se të njëjtin fat do ketë edhe televizioni”!

Ndërsa ju mërziteni kot. Hakërreheni si të tërbuar pas kryeministrit, i cili i referohet gazetarisë së kazanit dhe gazetarëve të paçavureve, qokaxhinjve të lindur, shqupistave brekë shqepur, të pangopurit, derrat e majmur, që për para e plaçkë i shesin “shpirtin djallit”. Nëse ju dogji, mbajeni… por mos bini në sy që s’ju erdhi mirë!

Një miku im, gazetar i talentuar e me zell, shkruante se kryeministri Edi Rama është mërzitur, sepse paratë e investuara për imazhin e tij dhe për të “kapur” median, kanë shkuar për lesh. Atëherë më mirë për ne! Ky është kundër argumenti që Rama ka “kapur” mediat dhe kthehet në argument se media është e lirë!!!

Ndërsa sa për këta larot e pazarit, oborrtarët e “mbretërisë së humbur”, gazetarin online e përdorin, si një mjet, sipas mendjes së tyre “kriminale”: Për të paguar pak nga lekët e fituara prej “partive” dhe për të fituar shumë , dhe e dyta, si domosdoshmëri për të ulur shpenzimet nga paratë e “mbledhura” prej “gjobvënieve”…!

Shkurt janë media kurva që flasin çfarë të duan, pa i’u hyrë gjëmb në këmbë dhe për këtë i paguajnë. Janë bërë tamam si e qeshura e Fevziut… e neveritshme. Të kujton pak a shumë të gjithë personazhet negativ të filmave vizatimor!

Edhe dicka të fundit… gazetaria online është një e mirë e madhe e këtij sistemi shkërdhatë… është një e mirë e madhe e gazetarëve të talentuar të këtij sistemi shkërdhate. E quaj shkërdhatë sepse gazetaria online nuk lindi nga Bejtexhiu, Shkullmaku, Çimi, Andi, Turi, dhe shume te tjere “te pavarur”.

Gazetaria online, të dashur anal-ista lindi si domosdoshmëri e brezit tim, për të “RRËZUAR BUSTIN” e rremë e  gjithë këtyre palo anal-istëve, të cilët na kanë bërë gjithmonë bllokadë, duke mos na paguar, siguruar, duke na nënvlerësuar në shi e në breshër, për të kapur lajmin, të parin apo të fundit. Jemi rraskapitur e përdorur në të gjitha format, për të kapur lajmin , jo mashtrimin, që ato e përdornin si mall pazari.

Anal-istët janë mësuar të kapen pas boleve të kryetarëve të partive dhe më sa duket u pëlqen… disa janë mësuar të kapin për bythësh 7-8 anal-istë, e që qarkullojnë në të gjitha mediumet e vendit si një rreth vicioz, duke i bërë qoka njëri tjetrit, ose duke share njëri tjetrin, për të njëjtin qëllim… reklamimi, “ta fusim në xhiro”!
Disa të tjerë që janë bërë për të ardhur keq vërtiten e vërtiten për t’u kapur pas koqeve të dikujt, ndërsa unë jam këtu për t’i u q*r nënat…!

Të dashur anal-istë të analizave, a i keni lexuar ndonjëherë komentet nëpër blogje apo edhe rrjete sociale, se sa me “dashuri” ju përshëndesin qytetarët, për analizat korrekte… duke ju sharë nga të munden! Nëse komentuesit mendojnë si Edi Rama, i bie që kryeministri ka të drejtë! Kështu që mos u qani, bëni vlerësimin e atyre që thoni. Sipas meje, komentuesit janë etalon i matjes së lirisë së medias… duke përfshirë dhe tuajën. Vetëm atëherë, ju do të përballeni me të vërtetën, ndërsa e vërteta do t’ju bëjë të lirë!

REMOTE_ADDR:[]
                 Loading...