Tirana reagon pas ndërhyrjes së Greqisë për Himarën: Është e papranueshme (thirret për sqarime ambasadorja greke)

dervishiNë vijim të interesimit të medias mbi deklaratën e fundit të MPJ greke për Himarën, zëdhënësi i Ministrisë së Punëve të Jashtme, Glevin Dervishi sqaron:

“Është rasti të themi se habia pason habinë kur bëhet fjalë për qëndrimet e MPJ greke.

Tonet kërcënuese të deklaratës dhe njohja e cekët e situatës dhe rrethanave, nuk mund të mirëkuptohen në Europën e sotme, përveçse si një mesazh i destinuar për konsum të brendshëm.

Shqipëria nuk bën dallime në respektimin e parimeve të shtetit të së drejtës.

Proçedurat ligjore të ndjekura nga Bashkia Himarë, që kanë në fokus shndërrimin e qytetit të Himarës në një destinacion turistik europian, janë transparente dhe në përputhje me legjislacionin në fuqi.

Deklaratat e përseritura të MPJ greke dhe gjuha anakronike për Himarën janë të papranueshme dhe në kundërshtim me parimet themelore të shtetit të së drejtës.

Parime të cilat orientojnë veprimtarinë e institucioneve të shtetit shqiptar.

Bazuar në sa më siper e në pajtim me praktikat diplomatike, Ministria e Puneve të Jashtme ka thirrur për sqarime Ambasadoren e Greqise ne Tirane duke shprehur qëndrimin e mësipërm”.

REMOTE_ADDR:[]

10 komente në “Tirana reagon pas ndërhyrjes së Greqisë për Himarën: Është e papranueshme (thirret për sqarime ambasadorja greke)”

 1. Lushnjari says:

  Kerkoni gjithmone respekt reciprok dhe asgje te keqe nuk do te kete.

 2. Pelasgian says:

  Dhe per me teper ,kto deklarata i ben nje shtet bastard qe s’njeh asnje minoritet brenda tij ,i vetmi ne kontinent edhe pse eshte me i perzieri.

  Shyqyr qe po reagoni ju te qeverise pink .

 3. tfgs1 says:

  ca o kjo fytire pagjaksi sunit…!!!???
  pune dervishash,varu kkkkkkkkk…………….

  1. qipro says:

   kshu vazhdo bravo tfgs dote jape janulla 350euro rrogen dhe nje gojoree shume..por kujdes mos te zbouloi efendikoi sunit kush je dhe te perdhunon pastaj..jasu palikari

  2. Uns says:

   Ik mer lopçar I afendikojt. Te ka qire në bithe që femi noj prift grek e te ka mbush mendjen se je rrace superiore, e që zoti te ka zgjedhur ty qe te kenaqesh koqet e prifti. Me siguri je naj jevg, që rrjedha e lumit të ka sjell edhe në Shqipëri e prandaj flet shqip. Yyy mbetje e shpifur ballkanike!!

  3. Jatroi i bythes te papa Tfgs 1 says:

   Turkofagos papaaaaa ! Ela na pesho njehere nga arxidet vre pustaraki mou

 4. lamix says:

  Keshtu e duan greket si mesimet e bibles qe e duan shume “sy per sy, dhemb per dhemb”.

 5. ,,,,,,, says:

  E mira eshte o Dervish (te rente pika per ate emer bastard “Glavan” qe ke) te na thuash se c’fare u tha ne ate Takim. Me c’fare argumenta prishni Kisha dhe Prona qindra vjecare pa marre Leje dhe demeshperblyer Pronaret qe rastis ( me dokumenta) te jene me Kombesi dhe dy-shtetas Grek.
  A nuk reagoni dhe Ju o Dervisha Hipokrit, kur cenohen pronat e Shqipetateve ne Mal te Zi, Preshev, Maqedoni…. edhe pse nuk jane Shtetas Shqipetare. A nuk do reagonte Ambasada Amerikane ne qofte se i Dhunoje Pronen e ligjeshme nje Shqiptaro-Amerikani pa u konsultuar dhe pa e demshperblyr ate.
  Keto djallezi Arnaute te Dervishit, jane Popularizma dhe “fishekzjare” per te genjyer popullin me Nacionalizma te shterpa, per tu haruar nga mjerimi i perditshem.

 6. ,,,,,,, says:

  Shih nje Surrat Dervishi qe u “acarua”…. kush te ka vene ty o Mjeran, o kalama, zevendes minister.

 7. vjeshta says:

  Himara njk eshte minoritet. Himarjotet jane shqiptar te shitur tek kisha ortodhjerëse.
  Vetem Kokedhima u ka treguar te gjithe fiseve te Homares nga jane.
  Dhe jane shumica nga veriu te ikur nga gjakmmarrja.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *