Më në fund një kryeministër shqiptar i tregoi historinë politikës së gënjeshtër greke

ngjelaNga Spartak Ngjela

Doli më në fund një kryeministër shqiptar që iu tregoi historinë shqiptare politikës së gënjeshtër greke, një shekullore

Politika greke ka qenë gjithmonë e gënjeshtërt dhe e trembur nga Shqipëria.

Dhe prandaj ka krijuar mitin fals të Vorioepirit; prandaj ka paguar mijëra pensione shqiptarësh ortodoksë në Korçë dhe në Gjirokastër, dhe prandaj i fryn gjithnjë një fyelli se ortodoksët shqiptarë janë greke.

Frika është te ortodoksët shqiptarë në Greqi që flasin sot ende shqip dhe nuk i asimiluan dot, me gjithe represionin e madh që është ushtruar në Greqi kundër gjuhës shqipe.

Kurse, eshte fakt historik, se ortodoksët shqiptarë bashkë me bektashinjtë shqiptarë, në Jug te Shqipërisë, kanë sjellë në historinë shqiptare patriotizmin modern shqiptar

Kryeministri Rama, sot i tregoi historine reaksionit grek, dhe politikës greke: shqiptarët kudo qe janë, janë shqiptarë. Feja nuk ka te bëjë me kombesine, dhe as vetëdeklarimi i terrorit grek kundër shqiptarëve në Greqi, nuk ka lidhje me kombësinë.

Kombësia është fenomen historik dhe objektiv: kurrë nuk ka qënë etnia një fenomen subjektiv; vetem politika represive greke kundër shqiptarëve që jetojnë në Greqi, e ka krijuar këtë artific racist.

Nje kryeministër shqiptar, pas njeqind vjetësh, arriti me ne fund t’u flase grekëve raciste me gjuhen e historisë dhe të vërtetës.

Pas ketij fillimi, shumë aspekte të shëmtuara antishqiptare që kanë ndodhur në Greqi, do të dëgjojnë shqiptarët.

REMOTE_ADDR:[]

53 komente në “Më në fund një kryeministër shqiptar i tregoi historinë politikës së gënjeshtër greke”

  1. Adriatik says:

   Kush te pyet ty o pacavurre cdo politikan te ka perdorur si keter higjenike. Ndersa pasagjeri i rexhepit tallet me camt se ne kakavia dogana greke ju pret si gjithmone.

   1. Dean says:

    Po ti,ç’ke që komenton posht komentit tim,mer pallosh?!
    Kur komenton 1 gjak-prishur,si puna jote,pse mos të shprehi edhe Avokat Ngjela mendimin e tij?????
    Kush të ka thënë se ti ke të drejtë dhe të tjerët janë gabim? Idiot! Je bo si lolo.Sa herë që zihet greqia me gojë ti do futesh me hudh vrerin tat dhe me shpalos injorancën tate.Shko,mer pall,e luaj kukamshefthi me motrën tate dhe me priftin e lagjes,më mirë se sa të flasësh budallalliqe lart e posht!

   2. PO.PO says:

    Pseudonimi yt , z.”Adriatik” , per te qene me origjinal , duhej te ishte
    “Egje” dhe jo “Adriatik” , se me kete , s`te lidh asgje , pervec terbimit
    shovinist ortodoks greeeeek !

  2. zhaku i pamposhtur says:

   Po përse gjith ky respekt or dean? a nuk ju kujton saliun ky shpërthimi pseudonacionalist i ramës??
   sot agjentura greke eshtë e ulur këmbëkryq në tiran dhe i lozin politikanët tanë sipas qefit..edi sponsorizohet fuqishëm nga grekët sikurse dikur saliu..problemi i vetëm i grekëve është turqia e cila i skërmit dhëmbët e këta struken…
   sikur greqia të bej një kompromis me turqinë(gjjë kjo që nuk është e pamundur) atëhere të gjjithë do të jemi ddëshmitar të humbjes së krahinave jugore të shqipërisë dhe këëtë radhë jo. vetëm të detit..ja i bëni një pyetje të vogël vetes suaj..jemi një. shtet që akoma nuk dimë ku i kemi kufijtë…përse nuk kemi ushtri? në një kohë që gjitonët tan po armatosen me armatim modern??rastësi? edi rama ësht vazhdimi i kartës së djegur sali..fjalët e tij patriotike jaanë për të verbuar edhe njëher turmën..politika shqiptare është peng e agjenturës greke dhe do të ngelet akoma edhe për sh. kohë pasi i kemi brekët ne fund te kembeve ..nga greqia po te vijne gazetar e diplomat te rinj qe neser do ti njihni si vip apo si pushtetaar te lart e te suksesshem..zoti ta ruaj. shqiperin por shenjat jane sh tragjike..

   1. Dean says:

    Pershendetje,”zhaku i pamposhtur”!
    A e di për se e respektoj?! Sepse,ndryshe nga shumë Ortodoks,Spartak Ngjela e identifikon vetveten si Shqiptar.Ndoshta duket gjo e vogel,por mënyra se si e identifikon vetveten është edhe 1 nga problemet më të mëdha në krijimin e kombit Shqiptar.Dhe,pamvarsisht rezervave që kam për zotin Ngjela,të paktën Avokati kurrë nuk e ka lozur kartën e “grekut”.Prandaj e respektoj.
    Për sa i përket punës së shërbimeve sekrete në Shqipëri,nuk jam shumë larg nga mendimi yt,por më tepër e shikoj Ramën si të Dobët,se si të “kapur” nga këto agjentura.Dhe me të vërtet e besoj këtë që them.Sidoqoftë,robi duhet të ketë rezerva në jetë.
    Me që ra fjala.Respekt për Zhakun e Pamposhtur.Akoma e kujtoj atë film.Besoj se kët username e ke nga ai film…lol
    Gjith të mirat!

  3. tfgs1 says:

   bjeri gerrnetes me nota sunite more Ngjel i tredhur[pasi keshtu fitohen votat e muslimon brothers] por do ta shikosh sesa do te te vleje lekura ty apo ndonje si ty nese do te bashkohen sunitet e shqiperise me ata te kosoves…………….mgjs kjo eshte nje enderr me sy hapur!
   Do te kercesh jo vetem ”tsamiko” por edhe ”sumce sunite”do te ikni naten nga site kembet nga vatan/haleja islamike Albanistan………………allah uakbar!
   Ndersa kristianeve ortho/xe apo grekeve ne Greqi do tiu hash [email protected]@rin……………..more Gjel i piset ne maje te plehut!!

   1. albani says:

    o tgrf te qifsha motren ku ta kesh

   2. vjeshta says:

    Iare ne sugi pula ti?!!
    Gata mâ dute ín pizda mâtí.

 1. Qifi says:

  Ha ha ha ha o taku o bq edhe ti e di se rama i rilindjes eshte me bq se ti✌?️

  1. I paemërt says:

   Ik moj kurve shko laj breket se te vjen era shurre

  2. Lifi says:

   Do na lere pa buke greku neve treqinshave tani nqs nuk sulmojme Ramen etj.

   1. Theo says:

    O LIfi, mos kij frike, se Greku do kerkoj buke nge ne sot e tutje, kete gje e di Amerika dhe Evropa

 2. altin says:

  Avokat, ke pjerdhur fare… u lodhe duke i bere fresk kryeministrit, por nuk te fut ai ne asnje qeveri se te dine se cfare sharlatani je…. Tani te kane njohur te gjitha forcat politike….

  1. Aleksander(600 vjet para sllavit te pare) says:

   Qe kur keshtu,”greket” e janulles fshihen pas emrave turq ?!-Una faccia una razza …vellezerit nga Izmiri apo…Neasmirni !

 3. Para Laci says:

  Spartak, boll kakarise. Te shohim a do mundeni ti dhe Edi te vazhdoni te kakarisni edhe pas zgjedhjeve. Po kakariset, dicka edhe mund te ndodhe me camerine dhe me shqiptaret qe akoma flasin shqip ne Greqi. Nqs jo, atehere e gjith kjo paska qene vetem hi ne syte e popullit.

 4. Shqiptari nga Kosova says:

  Avokat, mbro te verteten nga çdo ane qe te vij..!
  Eshte fare e thjeshte te mbrohet nje çeshtje. Vetem thuaje te verteten.
  Te lumte ..!

 5. dinjiteti says:

  PO pse reagoni kunder NGJELES dhe nuk reagoni kunder mediave greke qe hyjne ne punet shqiptare,dhe pune banale,ngelet vetem te kuptosh,JU QE SHKUANI JENI NGA ATA QE DHE BREKET E FAMILJES KENI SHITUR PER NJE COPE LETER QE SHUME SHPEJ DO TI VI FUNDI….bravo KRYEMINISTER KESHTU E DUN GREKET MALAKA,,,,RRACA E MUTIT ,JEVGJITET

 6. Moni says:

  Po keta grekoshake, votues te Sali tradhetarit te kombit qe u fali 370 km katror te teritorit shqipatr grekerve, pse ju djeg bytha? Pse sulmojne avokatin? Kur nuk keni gje per te thene, mbylleni halene se ju vjen ere muti grek.

 7. enter"" says:

  Avokati duket qe tashme eshte ne nje nivel me Nard Ndoken. Avokati kishte muaj qe shkruante per arrestimin e Berishes duke thene se me ne fund drejtesia u vu ne Shqiperi. Tani qe doli bllof, po kapet me greket.
  Duket qe per ceshtje historie sja ka haberin fare.
  Sa per shqiptaret ne Greqi, mos u merakos, ata iken me deshiren e tyre ne ate vend, dhe 100% e sigurt qe femijet e tyre tashme jane asimiluar, mjafton te shikosh sa e flasin gjuhen shqipe. Megjithate kjo ska shume rendesi, rendesi ka qe ata jane ne Greqi me mire sesa ne Shqiperi.
  Vorio Epiri nuk eshte mit, eshte nje fakt historik. Nje realitet qe avokati nuk e pranon sepse avokati nuk eshte autokton I atyre aneve.

 8. EleΥΘeriskeΨi (1) says:

  Me ne fund nje Kryeminister Anistoritos dhe qesharak.
  Nuk eshte vetem per te qeshur si Anistoritos por edhe shume dinake. Logjikisht mori drejtimin nga sulltani i Vosporit për të bërë deklarimet përkatëse. Më injoranc se kaq … vdes . Morosini bombardoi Acropolin duke pësuar dëme të tmerrshme tempulli i Parthenones!
  Injoranca e Edi Ramës për faktet historike të publikuara nga pretendimi se Akropoli nuk është bombarduar. E vërteta është se në vitin 1687 forcat veneciane Morosini qëlluan Acropolis raketa të cilat shkaktuan dëme të mëdha në Partenoni.

  Për më tepër, George Dousmanis nuk ishte kryepeshkop i Athinës, por peshkop. Në atë kohë, Athina nuk ka pasur kryepeshkop, Kisha greke ende nuk ishte autoqefale. Për më tepër George Dousmanis nuk ishte shqiptare. Origjina e njeriut i cili kishte qenë peshkop të Athinës në vitin 1687 ishte nga Korfuzi.
  Së shpejti Eddie pergatit nje deklarat tregojnë se ne luftërat Perse luftuan dhe shqiptarët … Mongoloratsa. Keshtu zgjedhjet e 2017 i ke te siguruara

  1. shefi says:

   Ha, Haaa, Haaaaa! Ne Shqiperi nuk ka eleftheri skepsi, por besoj se nje ne 100 do kuptojne se cfare thote komentuesi i siperm

  2. enter"" says:

   Keni shume te drejte, Rama ne punet e jashteme eshte nje amator, nje injorant I pashprese.

  3. the mask says:

   E more Pensionin ket muaj ti qirie?]
   ik se mo kaloi afati…

  4. albani says:

   O eleutheri skepsi po ku i degjove ti keto te dhena tek apla tv ik mor kurve e zgjebosur , greket jane rrace kurve marko bocarin dhe kolokotrononin e bejne greke kurse ali pash tepelenen e bejne turke !. Ate rrace kurve anadolli do kesh dhe ti usht byth q…r

 9. ... says:

  AVOKAT SHIKO SA TE SHUMT JAN ANTISHQIPTARET NE KTE VEND LEXO KOMENTET POSHT , RRESPEKTE PER SHKRIMIN AVOKAT , POR NE PATRIOTET DO TE JEMI GJITHMON ME TE SHUMT SE KTA MORRAT E KOMBIT KTA ANTISHQIPTARET QE KAN SHITUR BYTHEN PER DY KACIDHE DHE KESHTU DO TE JEMI GJITHMON , KURR NUK DO TI MUNGOJN DASHAMIRSIT KTI VENDI EDHE NJE HER RESPEKTE AVOKAT.

 10. Flamur says:

  Te lumt av ,dhe mos u a ve re disa comentuesve qe jane ber grek per 300 euro. Dhe me te vertet eshte I pari Kryminister Shqipetar qe flet kur dhe ku duhet per interesat e popullit Shqiptar brenda dhe jasht vendit.

 11. Klimax says:

  Shqiptari shkaterron edhe mermeret e varreve per te ndertuar kasollen e tij ….. dhe keta tipa fantazojne se paskan “shpetuar” Akropolin!!!!!!! Me kete mendje qe ka Edo-gani dhe me pluhurin e bardhe qe thith nga hunda, ndonje dite do te thote se shqiptaret shpetuan edhe Parisin, Londren e pse jo edhe SHBA-ne!!!!!
  Te pakten nje gje eshte e sigurte, por kete Edo-gani e “harroi”, qe shqiptaret me qylafe e poture, pak me shume se 100 vite me pare, kur Perendimi dhe greket kerkonin rikthimin e Konstandinopolit ne civilizimin dhe kulturen e meparshme, ishin ata, shqiptaret, qe mbrojten sarajet e Portes se Larte te Sulltanit te tyre dhe emrin e adoptuar “Stamboll” te qytetit!
  Cudi, ta kete “harruar” kete gje ky lango??!! Pa i kujtuar sherbimet e patrioteve te tij sulltaneve ne pese shekuj, Musolinit, Hitlerit, ……..!
  Nuk merresh me dritat e ujin qe populli yt nuk ka akoma ne shtepite e tyre, nuk merresh me papunesine, varferine, korrupsionin, kriminalitetin, drogen, largimet per azil, emigracionin (mbi te gjitha mb i 50% e tyre jetojne ne vendin fqinj duke mbajtur gjalle ekonomine shqiptare), kryeministri i tyre nuk je? Nuk e kupton more trap qe jeni funderine e Europes (pa folur qe tanime qe u hape dyert e vendit per plehrat e italinit, francezit, gjermanit, …..)???!!!
  Eh, atehere leri pordhet nacional-shoviniste se as breke ne bythe nuk ke more shimpaze!

  1. england says:

   Une i mirkuptoj greket e eladhes te shprehin dufin e tyre kunder nje te vertete qe thote Rama,e kuptoj ate rrace gabele qe sikur ti kete pjelle nje person flasin te gjithe njesoj,gjitonet qe na kane rene per hise ne jug te vendit ishin mesuar me plakushin kurrizulur Sali qe i perulej per cdo gje vetem te perfitonte politikisht,dhe kjo nuk ka nevoje per shume koment deti,territore shqiptare te falura!Ajo qe nuk kuptoj une eshte qurravitja e disa kokbosheve ketej nga territoret tona qe flasin shqip,dhe hane buken e ketij vendi por jane ne krahun e grekut,kaq keq te ja kete trullosur trunin greku disave qe ndoshta nuk kane tru fare,persa kohe qe i duket sikur kundershtojne Avokatin politikisht,por qe ne fakt thjesht nuk e kuptojne se rreshtohen ne rradhet e jevgjiteve gjitone.

  2. Bond says:

   Hahah….shan i dhjeri te permjerin! Po Grekqiria eshte per vete me breke tek kembet, dhe per shume breza! Per me teper rruga e tyre tokesore e detare per ne Europe kalon neper Shqiperi. Kreta, Rodos, Qipro dhe shume ishuj te tjere te Grekqirise jane me shume afer Afrikes dhe Azise sesa Europes. Fatmiresisht Shkodra jone eshte vetem 2.5 ore me makine larg Europes (Dubrovnikut) dhe 3 ore me katamaran nga Italia. Sidoqofte grekqiret nuk kane pse te merziten pasi ne shqipot nuk jemi aq katile sa ata qe t’i bllokojme ne kufi por do t’i lejojme te kalojne neper Shqiperi per te shkuar me makine apo traget per ne Europe.

 12. Reli says:

  Lum Shqiperia qe ka njerez si ju z. Avokat! Pena juaj motivon dhe shpalos drejetesine qe i mungon ketij vendi. Politka greke dhe ajo serbe jane politke brekesh. Gjithe bota po qesh me ta. Eshte fat i madh qe kemi Ramen – kryeministri me bagazhin dhe retoriken qe na duhet edhe per disa vite te tjera.Si dhe thuhet zakonish “qente te lehin, karvani te ece perpara”.

 13. england says:

  Une i mirkuptoj greket e eladhes te shprehin dufin e tyre kunder nje te vertete qe thote Rama,e kuptoj ate rrace gabele qe sikur ti kete pjelle nje person flasin te gjithe njesoj,gjitonet qe na kane rene per hise ne jug te vendit ishin mesuar me plakushin kurrizulur Sali qe i perulej per cdo gje vetem te perfitonte politikisht,dhe kjo nuk ka nevoje per shume koment deti,territore shqiptare te falura!Ajo qe nuk kuptoj une eshte qurravitja e disa kokbosheve ketej nga territoret tona qe flasin shqip,dhe hane buken e ketij vendi por jane ne krahun e grekut,kaq keq te ja kete trullosur trunin greku disave qe ndoshta nuk kane tru fare,persa kohe qe i duket sikur kundershtojne Avokatin politikisht,por qe ne fakt thjesht nuk e kuptojne se rreshtohen ne rradhet e jevgjiteve gjitone.

 14. dash says:

  Respekt Profesor…keta langot e tjere do ti marre era si fjalet e tyre…me shume vijne se ikin , thote populli…

 15. Petro says:

  Shume i studiuar ky kryeministri yne, o avokat. Me tregonte nje mik, nje dite.Kish mbaruar Fakultetiin e Shkencave te Natyres, dega Matematke.E kish marre Kristaq Rama mesues ne shtepi, t’i mesonte Edt rregullen e treshit.”Shkova tre here, dhashe e mora, po s’i hynte e s’i hynte ne koke dhe nuk shkova me.”Pra edhe nese di dicka ,e di siperfaqesisht, ndaj dhe eshte ideues dhe zbatues i metodes FASADE.

 16. herkul says:

  O Taku, o plak I rrjedhur! Ku jua tregoi?! Ne facebook?! O trap avokat! O kungull , o njeri passiv, gjuthnje do te lepihesh oas nje lideri…
  Te shkoje tjua tregohe athe ne Athine. Tjua tregonte ketu, kur deklaruan ne mes te Tiranes ceshtja cMe nuk egziston …Rama ishrd prezent ne heshtje…Spartak, boll I bere gojore Rames.

 17. lume e det says:

  “Avokat ” te therasin??? Hahahaha…. Po mire ore z.”Avokat” nuk na thua kur e more dipllomen per te kushtuar “drejetesi ne vendin me te prapambetur ne Europe!!!! Hahahaha…

  1. Para Laci says:

   Taku esht shum gjak-nxehte per te qene avokat… i mire!

 18. Padrino says:

  Bravo, taku, e verteta, vonon po nuk haron. Greket sumeshqyer, fallsifikatoere te historise.

 19. Avokati thot ne cdo rast te verteten .
  Sidoqoft deklarata e Rames mbi Athina-n ,ne kte periudhe para zgjedhjeve ,
  duhej te kursehej , kur dijme qe Greku e shkerdheu Meten ne Athine ku edhe e ftoj per gjasme vizite ,
  duke ja rrasur Mikrocipin ne thellesi .
  Nji urdher i Grekut dhe Meta permbys menjiher kupen ,
  si rropsi tradite qi osht.
  Rama duhet me marre masat ,per cdo situate .

 20. Shqiptar i Ndershëm says:

  JU LUMTË PENA SPARTAK NGJELA !!!

 21. ?? ?? ?? ?? ?? ?? ?? ?? ?? ?? ?? ?? ?? ?? ?? ?? ?? ?? ?? ?? ?? ?? ?? ?? ?? ??
  Spartak Ngjela , Borizani i Drejtesise shqiptare !
  ????????????????????????????????????????????????????????????????
  Edi Rama , shqiptari me i madh i shekullor !
  ????????????????????????????????????????????????????????????????
  ????????⚽??????????????. ???????

 22. vaso says:

  Kjo z.Taku nuk eshte politike.Eshte diletantizem,teper i demshem.

 23. Loni says:

  E mire mo rrace greku rehat e shikoni qe ne shqiperi ka demokrazi ku ju munde te thoni ka…..lliqet e juaja kunder shqipetarve. Po atje ne greqine è tuaj te dhjere ??? Munde te ndodhin nje gje ne anasjelltas??? Po historia nuk nderron kurre ajo eshte aty sado te pabese qe jeni sepse ju njohim ne ju njeh historia mos harroni. Si è vrate gjeneralin italian te derguarin nga okb per ndarjen e kufijve po e kuptuan italianet edhe ne se è bete ju e faljet e pfundme mor morra te flliqur

 24. zaho says:

  Prandaj duhet te ndalohet ndertimi i kishes ortodokse ne LLogara se ate qe synon politika greke do ta arrij me keto menyra, nuk eshte ndertimi kishes qe do ti bej ortodokset te ndihen te tille ,Ortodoks je ne mendime ne veprime si dhe ne krenarine e te qenit besnik ndaj fese qe trasheguan brez pas brezi dhe kurre nuk e tradhetuan por mbi te gjitha ORTODOKS SHQIPETAR

 25. Emigranti says:

  Vleresoj mendimet Tuaja av Ngjela Po te shohesh komentet e disave do te shohesh se fajin e keni Ju, ka mundesi qe edhe gjenocidin e cameve e ke bere TI po natyrisht kjo tregon ate te famshmen shkolle ate te famshmen edukim.Keta qe mendojne keshtu ose e kane marre shkollen me diploma fallco ose jane makineri qe vetem hane dhe prodhojne vetem m……As e kane idene se vendi mrohet por edhe keta skane shume faj kur Presidenti dekoron 67 ballistat te cilet luftuan kunder luftes nac-cl kunder boshtit ShBA Angli BS. Ketij vendi i ka dale zot vetem nje EDI me partine e tij .

 26. Zara says:

  Po mire greket qe reagojne se ja u plasi genjeshtrat ne fytyre Zoti Rama. Po keta komentuesit qe me duken te njejtet qe perkrahin PD dhe berishen, cfare kane keta??? A kane gjak shqiptari keta njerez????
  Ne vend qe te behen njesh me Kryeministrin qe Po mbaron interesat tona, shkojne e behen kunder dhe pale me grekun!!!!
  More te mjere qe nuk dini ku keni koken, vetem bashkoheni qorrazi dhe per nje pershesh te qelbur!!
  Njerez qe shisni interesat e femijeve tuaj per pese para

 27. Informacion says:

  Spartak Ngjela (i Rames) po behet si Kreshnik Spahiu (i Berishes). Nga reforma ne drejtesi, qe sikurse duken bathet jane larg pashket, kaperceu se fundi tek streha e patriotizmit. Te pakten dy deklarata te tij, me siper, jane fallco ose te gabuara.
  1.Me sa dime ketu, “Ortodokset shqiptare ne Greqi” jane arvanitas dhe jane integruar plotesisht atje. Atyre nuk i shkon neper mend te kthehen ne Shqiperi, apo te kerkojne shkeputje nga Greqia. Kjo vlen edhe per popullsine came qe jeton ne Greqi. Vlen edhe per vllehet qe jetojne ne Greqi, te cilet pa mohuar origjinen dhe gjuhen e tyre qe perdorin lirisht neper familje, po ti pyesesh se cfare ndjehen te pergjigjen pa medyshje dhe me krenari, se ndjehen “greke”. Se ku qendron rreziku per Greqine, nga arvanitasit ortodokse, mund ta fantazojne vetem mendjet e semura te pseudo-patrioteve shqiptare, sikurse jane Idrizajt, Spahite, Cipajt, Ngjelat, etj. qe ndrrojne fete dhe partite sipas interesit.
  2. Gjuha shqipe ka qene e ndaluar me ligj (ferman) nga perandoria turke dhe represioni osman, sikurse ka ndodhur edhe me gjuhen vllahe. Ka dokumenta historike qe vertetojne kete dhe jo pallavra si keto te Ngjeles. Aq eshte e vertete kjo, sa qe edhe Ali Pasha ka perdorur ne pashallekun e Janines, vetem gjuhen greke si gjuhe zyrtare. Po te kishte represion nga greket nuk do ishte ruajtur gjuha arvanitase brez pas brezi per 5 shekuj. Po ashtu edhe gjuha arbereshe ne krahina te Italise. Kombet e civilizuara europiane nuk mund te bejne represion kulturor. Ne Turqi, ku kane shkuar gjate shekujve, shume shqipfoles nga Shqiperia (me shume se ne Greqi e Itali) ata kane harruar fare se jane shqiptare. Sikurse kane harruar origjinen dhe gjuhen e tyre ketu ne Shqiperi popullsia evgjite e ardhur prej shekujsh nga Egjypti.

 28. Spuhr says:

  Jane hedhur ne sulm gjithe plehrat gjakprishur te Janullatos per ndonjw kocke, por Janaqi nuk ka kocka per tegjithe tradhetaret e Shqiperise (enteri , Adriatik, Climax, lum e det, etj bastarde korofillake).
  Asnjeri prej ketyre plehrave nuk guxon te dale me emrin e tij e te vjelle helmin evgjito-grek ne shtypin e median shqiptare . As ne ate greke sepse e dine forcen e tmerrshme te atdhetarise shqiptare.
  Asnjeri nga ju tradhetaret e Shqiperise nuk do guxoje kurre te dale em emer dhe shpirti do t’ju dale ketu ne llagemet e internetit per nje kocke Janaqi.

 29. aqif tahipi says:

  Ju lumte zoti Ngjela qe jeni krenar per kombin tuaj Shqiperine. Kjo krenari e juaja i terbon pederastet greke ,duke shtuar edhe faktin se ju nuk njesoni fene me kombin. Nejse puna me e mire eshte tu qime grate dhe motrat atyre shqiptareve qe tradhtojne idealet kombetare dhe shiten per 5 euro tek shovinistet fqinje.

 30. piskuriqi says:

  Nje gje eshte e sigurt. Nese kufiri do te ishet vendosur me ne very per greket familja me origjine greke e Spartakut(emer grek) do te ishte antishqiptarja me e madhe e zones se Zagorise. Politics of convenience. E din Spartacus si ta perkthej se eshte modus vivendi I tij dhe se vitet e fundit edhe modus operandi. Nejse avukat mos harro se nje shqiptar dhe aq me shume hoxhe te rregulloj per shume vjet atje ku per nje cigare jepje edhe farfallen fundore si edhe te shkaterroj familjarisht. Po jot eme kishte shpirt survivalist dhe mbeti ne Tirane duke I sherbyer atij qe I shkaterroj familjen komplet. Politics of convenience eshte pjese ADN familjare.

 31. Shqiperia mbi te gjitha says:

  Te bekuar qofshin te gjithe ata qe punojne per Shqiperine.

 32. Ben Dibrani says:

  Qenka mobilizuar agjentura greke ne shqiperi qe te komentoje sa me shume negativisht. hahaha, ju ka ardhur fundi plehra, kuisni edhe cca dhe do kuisni gjithe jeten. Ne origjine do te ktheheni, atje nga keni ardhur, permes stambollit (phanariot), drejt e ne Egjypt.
  Yyyyt qenie pa rrace.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *