Situata me kanabisin, Nishani si Berisha për negociatat me BE: Do thërras Këshillin e Sigurisë Kombëtare

bujar-nishani-1_0Presidenti i Republikes Bujar Nishani ishte sot në një takim në Universitetin e Shkodres “Luigj Gurakuqi” ku u prit nga rektori Adem Bekteshi. Ai lajmëroi se do të thërrasë Këshillin e Sigurisë Kombëtare lidhur me situatën e kanabisit në vend.

Kreu i shtetit tha se kanabisi ka marrë përmasa kombëtare dhe është “realisht problem, ofron vetëm kriminalitet”. Duke iu pergjigjur pyetjes se ne cfare pike eshte Shqiperia per integrimin ne BE dhe cfare e pengon, Nishani dha kete pergjigje:

Nuk e meriton Shqiperia qe te jete pas vendeve te tjera ne raport me procesin e zgjerimit. Shqiperia duhej te kishte hapur prej kohesh negociatat por ajo qe na pengon eshte se kthehen gjithmone ne debate politike dhe jane ceshtje madhore qe kerkojne konsensus.

E kam shprehur qe procesi me Shqiperine duhet te vazhdoje dhe s’mund te behen referenca me vendet e rajonit. Procesi i negociatave eshte i gjate, problemi i pronave eshte katandisur dhe vjen nje parti ne qeveri dhe pastaj nje tjeter dhe pengohet.

Problematika kryesore qe dua ta ndaj me ju eshte problemi qe kemi me krimin e organizuar dhe ky nuk eshte nje qendrim partiak as partizan dhe nuk me komplekson si President. Po rrezikohemi ndjeshem nga krimi i organizuar dhe kete e them hapur.

Nese lejojme krimin e organizuar te institucionalizohet atehere do kemi probleme te medha. Nuk lindi dje dhe as sot por po ecen me perparesi dhe kur krimi i organizuar hyn ne politike, ekonomi, media dhe segmentet me te rendesishme atehere krijohet nje rreth qe e mbyt Shqiperine dalengadale.

Atehere profesoret ulin koken dhe ne si shqiptar themi ishalla nuk na vijne sonte tek shtepia jone.  kerkohet nje angazhim i madh dhe nje sfide e madhe jane respektimi i te drejtave te njeriut dhe ska shanse te mos ndodh. Krimi i organizuar shkon pertej kesaj”.

REMOTE_ADDR:[]

6 komente në “Situata me kanabisin, Nishani si Berisha për negociatat me BE: Do thërras Këshillin e Sigurisë Kombëtare”

 1. timo says:

  Unë e di që Erion Veliaj i ka sterilizuar zagarët në TIranë por, me sa duket, do ti ketë shpëtuar ndonjë.

 2. ☆Gopisti i NSHRAK-ut☆ says:


  E dëgjuat more shokë
  E dëgjuat Bujar Hiçin
  Një ide ka shtënë në kokë
  Do thërrasë prapë Fazlliçin.
  .
  Erdhi dimri është ftohtë
  Merr Odetën dhe mbulohu
  Lëri filmat me ballistë
  Ndiz oxhakun edhe ngrohu.
  .
  Erdhi dimri e do ftohesh
  Presidenti ynë më kot
  S’ke Takat as të kurohesh
  E ti burgun s’e mban dot!
  .
  Rri rehat o Jar Kapterri
  Se je bërë për barcaleta
  Re nga fiku të lanë të tërë
  Do të lërë dhe Odeta!

 3. Te dhjefsha Mustaqet says:

  Bujar Nishani..O Kurve…e Sali Berishovicit..C´FARE “Presidenti” je ti???Na vjen TURPE Qe kemi nje Lolo si ty..me mire do te thoja nje “Laro-Qene”..qe Leh kunder c´do Inisjative te Mire qe meree Qeveria….te Shkerdhefsha..me te miren qe ke ne Shtepi….
  edhe Sali Sllobodanka Berisha..po me DEKLARATA Kunder Integrimit te Shqiperise…..edhe vete Greqia nuk bene kesi Lloj Deklaratash….snuk me mbetet tjeter te them:TE DHJEFSHA MUSTAQET…o Nishan…

 4. Moni says:

  Prape do therrase Damir Fazllicin ky?

 5. ish-ministri I brendshem, qe eksperimentoi drogen ne lazarat e pastaj pasardhesi itij e perhapi ne gjithe shqiperine, sigurisht me lejen e kryemafiozit sali, po ben nje’ qoke’. o idiot a e din qe duhet te tregohesh ndonjehere edhe president, more te shperlafte mortja. ish ministrat e brendshem bujar nishani e lulezime basha duhet te pergjigjeshit para drejtesise per lazaratin e droges, kartel e qeverisjes tuaj. kush I mbeshteti mlazaratasit kur aeroplanet e italise monitoronon situaten e droges ne lazarat, kush I mbeshteti ata kur policia e shtetit hyri per te rrezuar kete kartel droge te qeverise berisha. nga cila parti eshte dash aliko. me ke fliste ne telefon trafikantet e droges kur hyri policia e qeverisjes pas 2013. megjithate nuk ke c’ben. te ka urdheruar berisha, do besh ate qe te thote ai. cila eshte pergjegjesia juaj personale si ish-minister – droges se lazaratit, po e bashes, po e berishes apo bandes berisha-basha-nishani eshte licensuar nga mafia .

 6. Bardhi Tolabi says:

  Ah i ziu palopresident…
  Fjeti 5-6 muaj kur mbillej,sherbehej dhe mblidhej kanabisi e nuk ju ndje zeri.Tani qe jemi ne prag te lajmit me te mire te pritur prej Shqiptareve per hapjen e negociatave per antarsim ne BE,ky zgjohet nga gjumi.O sakat i perendise,po cfare vendimi do te marresh ne kete Keshillin e Sigurise Kombetare tani?A mos te duhet te “sigurosh” ndonje informacion te klasifikuar,se ku do godase policia tani dhe te besh lajmerimin e klienteve te PD-se,per te shpetuar nga kapja,se per tjeter pune nuk te sherben me kjo “mbledhje”
  Une them se me mire eshte t’ja keputesh gjumit perseri,deri sa Saliu te kujtohet per ndonje gje tjeter,sepse c’eshte e verteta,Saliut i ka ikur gjumi nga ky lajm…

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *