Ana Lalaj në Zululand: Për mua Enver Hoxha ishte një diktator të cilit iu gërrye legjitimiteti nga viti në vit

ANA LALAJ ZululandSot në Zululand ishte e ftuar prof.dr.Ana Lalaj, historiane, studjuese dhe njohëse e mirë e periudhës së regjimit komunist shqiptar me të cilën Mustafa Nano diskutoi mbi periudhën komuniste në Shqipëri, mbi Enver Hoxhen, mbi nomenklaturën sunduese në përgjithësi dhe mbi zhvillime të asaj kohe që kanë lënë shenjë në histori.

Kur Nano e pyeti nëse ishte dakort se regjimi komunist i Enver Hoxhës ishte regjimi më i egër i lindjes, znj.Lalaj përgjigjet se është dakort me këtë.

“Situata ishte më e paqartë dhe më e pasigurt, se në vendet e tjera te bllokut komunist sidomos pas viteve 48 kur marrëdhëniet Shqipëri-Jugosllavi u prishën dhe Shqipëria u shkëput gjeografikisht nga blloku”, shtoi ndër të tjera znj.Lalaj.

Më pas Nano e pyet se sipas saj, kur është cliruar Shqipëria në 28 apo 29 Nëntor.

“Unë i kam analizuar dokumentat e kohës dhe gjermanët e lanë Shkodrën mëngjesin e 29 Nëntorit, dhe sipas meje është 29 Nëntori data e clirimit të Shqipërisë”, përgjigjet znj.Lalaj.

Në fund të programit Nano e pyet se kush ishte Enver Hoxha për z.Lalaj, ajo u përgjigj: “ Për mua Enver Hoxha ishte një diktator të cilit ju gërrye legjitimiteti nga viti në vit.”

REMOTE_ADDR:[]

18 komente në “Ana Lalaj në Zululand: Për mua Enver Hoxha ishte një diktator të cilit iu gërrye legjitimiteti nga viti në vit”

 1. stili says:

  Vetëm historiane nuk je përveç se një femër që ke marrë përsipër të jetosh si një shërbetore e bindur e bandës së Salinjëve .Të dëgjuam nç emisionin direkt,ti je si antare e p.d.,je dakord me partinë ,bile me votë politike ti je adhtu si thotë ajo,diktator thotë kurva parti,ashtu thuaj edhe ti. Mjerë brezi i ri në cilën dorë ka rënë.Ty të mungojnë elemetet fillestare edhe të pedagogjisë edhe të historisë.
  Je më pakta një daun femër,një leckë pa asnjë vlerë.
  .

 2. Ballisti qe vrau veten ne hale says:

  Edhe nje budallacke ne rrjeshtin e hipokriteve. Te mjerezve kameleon.
  Prandaj qau populli me oiii se ju gerrye legjitimiteti??
  Plaka dhemberena

 3. Dr. Vehip (Veip) Proda says:

  “Dallandyshe-ktheje ndryshe”!

 4. Stefan says:

  Vajza e Petro Lalajt, shefi i katedres se Historise se Partise se Punes. Cdo te bente po te degjonte vajzen duk e folur si servile e kolaboracionisteve!!!!!

 5. ........ says:

  IK moj debile grua nga dolet te ter historian duan te persekutuarit dhe antishqiptaret te nxierin historianet e tyre si kjo debile grua ose e pa cip qe per interesa private i ve zjarrin historis se kti vendi , kjo esht me e peshtir e kriminele se vet bashkepuntoret e fashizmit del kjo rrospi dhe ben biografin e ENVERIT deri die ku ishte kjo pler apo bente detura partie dhe mbledhje politike neper lagje dhe qendra banimi te asaj kohe , na mbyten antishqiptaret kan mar si pushka jevgut se mendojn se i erdhi dita, tradhtaret e kombit e fusin veten tek perparimtaret dhe demokratet por zaten kush e mer ne pyetje ky muçi pa din e iman qe librin e par qe ka botuar na tregoj si i binte me dor neper qoshet e pallatit pra pun kurvash e shkerdhatash vari k….t.

 6. Delli USA says:

  Me kurseve kohen Stili,se kjo palo historiane (e kam ndigju disa here)perdridhet si puna e ku….qe te vertetoj se kishte lufte civile dhe ba-llisttat kan qene patriot te medhenj.Ptuuuuuu,palo grua,dhe palo historian.

 7. mirel says:

  Ca eshte kjo kafke?

 8. Pd says:

  Po mire moj e nderuara Ana, si i behet per gradat e titujt qe i ke marre me veprat e Enver Hoxhes? a do ti dorezosh ato grada e tituj, pasi tani po i hedh poshte ato ide qe ke mbrojtur ne punimet tuaja per grada e tituj.

 9. Diana says:

  Ajo eshte gruaja e Lalajt ish deputet i PS…..
  E peshtire ne extrem, e paftyre ne pafundesi, e neveritshme ,genjeshtare ,,,,,
  E njoh mire ,mire fare kete gerdalle . Hengren ketyo letyra ne kohen e enverit e tani lepihen e zhgryhen ne democraci…..
  Turp ti vije …..
  Enverit nje letyre si kjo e Nano debili mender i hane mune….

  1. Biri i Partizanit says:

   Po eshte gruaja e ish deputetit socialist nga Mati,Lalaj,qe pasi e molen socializmin dhe PS-ne tani duan te na hiqen si demokrate!
   Keta lloj njerezish me dy fytuyra nuk duhet te punesohen ne detyra qe kane te bejne me interesat kombetare,se kjo e ben interpretimin sic ia do bytha!
   Boll na cate trapin me mufkat e kohes se shkuar,prandaj ne se ua mban suma akuzoni regjimin e sotem qe ka bere krime dhjetra here me shume sde atehere dhge nen masken e demokracise!
   Shqiperia keto 26 vjet eshte rrenuar totalisht ne tre gfjiutha drejtimet,prandaj kjo sharlatane nuk merret me te sotmen kriminale,por me te djeshmen qe nuk i le njerezit pa pune,pa shendetesi falas,pa dinjitet!
   Turpi te mbulofte o gjoja historiane!
   Propozo nje referendum popullor per vleresimin e Enver Hoxhes dhe atehere e merr vesh se cfare mendon shumica e shqiptareve per kete BURRE TE MADH SHTETI!

   1. Kaqaki Junior says:

    @biri i particonit, po biri i cilit na qenke ti bre, i Miladinit apo i Dushanit?? A mos ishe ti ai qe thurte konge per Enver Bishen si psh. ketu ma poshte, hahahahahaha, kuuuuuuuuuuuu, kopa t´u keshe:

    https://www.youtube.com/watch?v=aUSrLqgmKEc

 10. Ballist says:

  E more injorante, Shqiperia nuk eshte qliruar as me 28 as me 29 nentor 1994………….. Por me 28-29 nentor te vitit 1944 Shqiperia u okupua nga serborusia komuniste ……okupim qe zgjati dei ne vitin 1990. Ose ju zonje nuk e kuptoni nocionin LIRI?…………
  Okupimi komunist zgajti plot 46 vite …..nente cilin okupim te eger komunist Shqiperia humbi 8000 Shqiptar, u burgosen 25 mije Shqiptar, u internuan 255 mije Shqiptar……dhe u bene budall 95% te Shqiptareve…………

 11. thomadriza says:

  Zonja Lalaj ke te drejte se ai per te cilin ajo flet tashti as nuk ndigjon,as nuk shef dhe as nuk flet>Ne kohen e tij Zonja profesoreshe shkruante artikuj plot zjarr dhe pasion ne “Zerin e Popullit” dhe ne revisten”Rruga e Partise”

 12. Darius says:

  Pervec Komentuesit BALLIST,j u te tjeret nuk qenkeni ca qenie dythundrake.
  o ju qifsha Enverin tuaj o palla [email protected] o idiote,po baballaret dhe gjysherit tuaj u perdhunuan ne bythe ne komunizem,kur ne Bullgari,Rumani,Jugosllavi komunistet popullsia kishte makine,shtepi,dhe busines te vogel privat,o ju qifsha trute o skizofrene o te cmendur qe sot ne 2016 nuk ndani dot te mirat e te keqiat e komunizmit.
  Sot Djemte dhe Niperit e ish burose qe nga nano berisha meta rama po ju shkerdhejne prap akoma o te shkerdhyer….dhe ju te cani [email protected] e beni si kompetente o skllever e bij sklleverish

 13. copa e letres says:

  Ti moj zonje e nderume dhe e respektume deri ne detaj ate nate fole me gjuhen e plakut mere dhe jo si historiane, nje pyetje e thjeshte, kur u dogjen keto shtepira fshatrash ne gjithe vendin, krahas gjermanit a kishte ndonje partizan qe e shoqeronte kur digjeshin shtepite e tyre, jo, perkundrazi keta gjermane ishin te shoqeruar nga keta balliste moj zoje, nuk themi se ne radhet e ballisteve kishte njerez te genjyer dhe nuk i lyen duart me gjakun e ketij populli, keshtu qe prralla me mbret mos na trego, jane akoma gjalle njerezit e asaj kohe,po ju lumte, ju qe hengret ne ate kohe po hani dhe tani per 26 vjet, nuk u late radhe atyre qe vuajten nga ai regjim,po historiane si ty si dhe disa shoqe si ty ka,gjermani nuk ishte kalimtar, por ishte pushtues,kur te dalesh here tjeter merr ndonje leksion tjere nga plaku.

 14. alphade says:

  Shenim: Nje ” aliene” flet per LNCL. Pfttuuuu race e keqe !
  E gjithe lukunia eshte hedhur kunder luftes se lavdishme
  NCL.

 15. petraq says:

  ana lala je tendencioze si e tille duhet te pushhesh nga puna qe ke si historiane.t sa tendenca jote pro reakcionit arrite deri aty sa te mphoje qe partizanet shqiptar luftuan bashke me englezet dhe dolen triunfus ne koalicionin anti fashist.duhet te dish nje gje ti dhe gjith ata qe mendojne si ty se vrapin e maratones e fillojne te gjithe por njeri del fitus.keshtu dhe balli kombetar mbeti rruges e aq me teper u bashkua me ar,ikun dhe kane vrare 28000 shqiptare.kriminele qe nuk i nxe as dheu.

 16. l cmen me gjithe lecka says:

  29 nentori eshte data e krijimit te partise komuniste Jugosllave dhe nostalgjiket e diktatures e duan ate date normalisht… … … … … … … … … … … … …

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *