Fatos Lubonja: Deklaratat e Ramës për Greqinë, tronditëse. Ai është injorant, Himara s’ka qenë gjithmonë e Shqipërisë

lubonja ramaFatos Lubonja ka analizuar nga studio e “Opinion” në Neës24 situatën politike duke nisur nga përplasjet mes Tiranës dhe Athinës zyrtare, çështjen e Himarës, daljen në skenë të partive të reja e deri tek koalicionet politike për të ndërtuar shtetin e institucioneve.

Lubonja e ka quajtur kryeministrin Edi Rama, ‘injorant’ në lidhje me deklaratat e tij për Akropolin, duke thënë se ai nuk di historinë.

“Nuk e lexova (deklaratën e Ramës) thjesht në aspektin politik e diplomatik, por edhe në aspektin e njeriut të kulturës. Them se është tronditëse pasi tregon injorancën e kryeministrit tonë çka është e rëndë edhe për imazhin e Shqipërisë.

Pse e them këtë? Sepse Partenoni, si ‘gioiello’ i Akropolit, është një nga 10 mrekullitë e botës dhe çdo student madje çdo fëmijë duhet ta dijë historinë e tij, si histori e antikitetit grek. Ku qëndron mosdija në rastin e Ramës?

Historia tregon se Partenoni ka qenë tempull i Athinës në Antikitet, në kohën e Krishterimit u bë kishë, pastaj në kohën e osmanëve u bë xhami dhe ajo gravura që ka nxjerrë Rama, po ta vini re, ka dhe një xhami. Puna është se deri në vitin që përmend Rama (1687) ai ka qenë një ndërtesë që, me gjithë ndryshimet nga brenda, ka qenë e ruajtur si srukturë.

Është pikërisht rrethimi që ka bërë Francesco Morozini që ka shkatërruar Partenonin. Osmanët e përdorën atë për të futur barutin meqenëse ishin të rrethuar. Jemi në një nga luftrat mes Venedikut dhe Perandorisë Osmane, nuk bëhet fjalë aty për Shqipëri apo Greqi. Kjo është një nga ato luftëra, – quhet lufta e Peloponezit, – ku pasi morën këtë venecianët rrethuan Athinën. Në këtë moment, kur osmanët kanë futur barutin në  Partenon, bombardimi nga venecianët bëri që disa predha të shkojnë tek baruti dhe shpërthimi shkatërroi Partenoni.

Pra, në të kohë, nuk u ruajt, siç thotë Rama, por u shkatërrua. Ashtu siç dihet se Morozini, që më pas u bë Doxha i Venecias ka bërë edhe plaçkitje atje. Një nga luanët e Pireut, vepër e antikitetit grek, që është sot në Piaza San Marco në Venecia gjatë kësaj kohe është marrë dhe sot e kësaj dite ka një problem të madh mbi atë se si është grabitur Greqia. Sepse më pas Athinën e morën përsëri osmanët, (në 715), ndërtuan një xhami të vogël brenda Parthenonit sepse ishte shembur dhe filluan t’i shesin Perëndimit objektet. Siç shihet kemi të bëjmë edhe me injorancën e asaj kohe. Një nga atashetë, e marshallit suedez që luftonte atje, megjithatë, i ka thënë këtij Morozinit, “ça po bën, si mund të bombardohet një ndërtesë që ka jetuar mbi 2 mijë vjet?”

Kjo e Ramës është injorancë jo vetëm pse nuk njeh historinë e Partenonit, që mund ta lexonte. Por edhe përsa i përket vizionit që ka për kufijtë e shteteve tona. Në kohën në fjalë nuk kishte Greqi dhe as Shqipëri por Perandori Osmane. Kur u krijua Shqipëria, gjithë kjo zonë për të cilën flet Rama dhe Vorio-Epiri e Himara ka qenë pjesë e Perandorisë Osmane.

Popullsia ishte e përzierë dhe nuk kishte kufi të ndarë. U bënë luftat ballkanike që u krijua Shqipëria për 1 mijë arsye. Të thuash Himara ka qenë gjithmonë Shqipëri është të bësh akoma historiografinë e Enver Hoxhës dhe kjo është turp për një kryeministër, për një intelektual. Janë procese historike që duhet t’i njohë një intelektual, aq më tepër një politikan që duhet të ketë parasysh edhe diplomacinë sepse injoranca të prish punë edhe për imazhin”, tha Lubonja.

Sipas Lubonjës, “ajo që bën kryeministri në këtë rast është përdorimi i nacionalizmit për qëllime pushteti dhe për të mbuluar ato gjëra që po bën në Jug që përveç të tjerave janë edhe grabitje e pronës së banorëve të Jugut”.

“Aty ka një grabitje, ka një dhunim. Nuk është hera e parë që Kryeminstri përdor gjuhën nacionaliste për të bërë shkatërrime. Siç ndodhi atëherë me kishën e Dhërmiut. Qëllimi është tjetër, që të çon në atë thënien e famshme “nacionalizmi është streha e fundit e horrave”.

Ai ka theksuar se e ‘gjithë kjo bëhet për të mbuluar vjedhjen e pronave në Himarë’.

“Qëllimi është që gjithë ato që po bëhen atje me dhunë, kundër asaj popullsie, justifikohen me nacionalizëm. Për të thënë unë kam popullin me vete, siç bëri edhe Enver Hoxha. Edhe çështja çame është lidhur me këtë histori, por është përgjegjësia e grekëve që nuk njohin çështjen çame.

Por kësaj çështjeje nuk ke pse i përgjigjesh me nacionalizëm shqiptar. Çështja çame është problem i madh, shpërngulja e një popullsie gjatë LIIB që ka brenda shumë elementë të shkeljes së të drejtave të njeriu por grekët u justifikuan me atë që Greqia ishte në palën e fitimtarëve kurse shqiptarët bashkëunuan me pushtuesit. Është një problem i hapur por s’do të thotë që t’i përgjigjesh kësaj duke trajtuar Himarën kështu. Nuk besoj se edhe grekët kanë hall t’i kundërvihen në këtë rast sepse është ky që ka provokuar me këtë lloj forme”, tha ai.

Përsa i përket gjuhës nacionaliste te Rames Lubonja ka hequr vija paralele mes ish-kryeministrit Sali Berisha dhe kryeministrit Edi Rama në lidhje me nacionalizmin:

“Kemi precedentë, kur Berisha shkoi në Mynih dhe tha se është e pafalshme që shqiptarët jetojnë në 5 shtete dhe ai gjermani i tha: “ore zotëri e kupton se duhet bërë luftë që të bashkohen!” Kështu janë këta kur e humbasin mendjen dhe jetojnë shumë të izoluar, vetëm me delirin që ua ushqen popullsia shqiptare, injorante, e humbasin realitetin”, tha analisti.

REMOTE_ADDR:[]

168 komente në “Fatos Lubonja: Deklaratat e Ramës për Greqinë, tronditëse. Ai është injorant, Himara s’ka qenë gjithmonë e Shqipërisë”

 1. Toni says:

  Bo-booooo po tere plera te shoqerise keta tradhetare plera burgjesh,po kujt e ka qene o lubonje e gopit te satome o shpifesire nallone burgu qe stu ka ndare sapuni neper burgje,ptuuuuuuu ndyresire serbo-greke…

  1. vito says:

   Lubonja eshte ligjerisht i semure mendor. Ka kartelen mjekesore qe ne kohen e burgut kur pesoi “mental breakdown”. Keshtu qe turpi eshte i ketyre mediave qe shfrytezojne njerez me semundje mendore per te bere para.

   1. arlind says:

    Lubonjes ti hiqet shtetesia shqiptare dhe te quhet person non grata.

    1. Fotaqi says:

     hahahahahaha u bindet tani o Alvanoz ja ku ja u tha dhe Lubonja Himara eshte toke greke.
     Poshte shqipot rroft Greqia,rrofte Lubonja
     Himara eshte Greke,arvanitet jane greke,arbereshet e Italis jane greke.Pike

     1. undefined says:

      I ke degjuar se si thone arbereshet e Italise kur pyete per perkatesine etnike hahahahaha ore Fotawi po gjuhen ja ke degjuar kur flasin dhe si e quajn hahahahaha endrro endrro

     2. ABC says:

      Mire e ke more Fotaq, te gjithe “greke” jane sepse flasin gjuhen me te embel ne bote: shqipen. Biles edhe ti, packa se nuk e meriton. Ik e kullot tani delet e afendikoit, po mos u lodh shume, se ne darke duhet te cponi vrimen e njeri-tjetrit.

     3. shqipe says:

      Jo,se,me foshte gjithnje gjyshja mue: ‘ o Leme,o Leme, ( jo, me falni ), O fotaqi, o fotaqi…- Eeeee…,i foshja une / A, c’na ha mune,ti dhe Lubonja!, me foshte ajo,gjyshja,medemek….Hahaaaaa, gjirizet e greqis….

      “…C’ka xhanem Lubonja
      Qe bluan tershere!
      Mesa duket burgu
      Punen e ka bere!…”

      1. Strong says:

       O zot sa kam qesh , hahaaaaaaahaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaahaaaaaaaaa! E forte kjo me gjyshen.

     4. E. Zoto says:

      O FotaQI, shih si bini brenda me kembet tuaja brenda ju korofillaket si puna jote dhe e barkes, se arbereshet flasin Shqip ose me sakte Aarvanitce o te marrte e mira. Ha mut nashti!

     5. Lubonja e ka treguar vete se kush e nga eshte. Nuk kam degjuar ndonjehere deklarata te tilla si te lubonjes:
      “nuk njoh flamur kombetar dhe nuk ngrihem kur kendohet Hymni I Flamurit??!”Kjo tregon me se miri se lubonja e paska harruar qe eshte VLLAH dhe si I tille atij I takon te marri pensionin e grekeve alla janulles nga evrot e lypura neper Europe.Dhe paska njohuri gjeografike e historike te mesuara nga “mesuesi” enver. Te dy mesuesite lubonjes si enveri ashtu edhe janullua nuk kane dhene asnje provim dhe ky janullua as per 24 vjete nuk arriti te pergatisi asnje prift shqiptar;vecse ka merite se ka NXENES TE TIJE LUBONJEN bASHKE ME DHULO-SHERBETORIN DHE VOLANON

     6. shqiptar.. says:

      Fotaq ate motren ti dhe gjithe greqia

     7. artur says:

      nuk habitem ta thote ai palo greku,

      arvanitet jane greke arbereshet jane greke !!!!!!

      vetem nje fjale kam per ty INJORANT

     8. Shqiptar says:

      O fotaq …edhe ti nuk e beson cfare shkruan lubonja …por ..keshtu te intereson …arbereshet e arvnitasit flasin shqip e ska si te jene greke o mendje e dublikuar …bie ne sy me shume se dokumentat fallco …hahahaha

     9. New York says:

      Kush e drejtonte Janinë. Koha e Shqiptarëve ka ardhur edhe bota e ka kuptuar se çfar njerëz Të pa bes jan Grekerit. Thuaj si Të duash 10 milion jemi në ballkan dhe 10 milion jashtë që ne luftojm po aç shum sa ata që jetojn ne trojet e tyre Të lashta, ndofta ty me ata malagat e tjerë do ju duhet me ik ne Mongoli atje nga keni ardhur. Pse jemi jashtë ore malaga.

     10. Auloniat says:

      O trapi!. Tha: -pjesë e Perandorisë Osmane, s’tha: -pjesë e Greqisë. Por, bëri sikur harroi që: -Himara ka bërë pjesë në një Vilajet, vërtet i Perandorisë Osmane, por, njihej si Vilajet Shqiptar. Gjithashtu, bëri ”sikur harroi” i gjithëdituri se: -Himara kishte ”Status krejt të veçantë”, brenda Perandorisë Osmane. Pra, Fotaqis, Himara quhej -”pjesë e Arrnautistanit”, nuk quhej -”pjesë e Junanistanit”( Greqisë ). Turqit kështu e quajnë edhe sot e kësaj dite Greqinë. Junanistan. Dhe nuk e përcakton dot ti, se ti je një hiç, përkatësinë Etnike Arvanitasve dhe Arbëreshëve. Sepse e para: E thotë vetë emri i tyre. E dyta: E kanë ata në dorë të përcaktohen dhe jo ti.

   2. Adriatik says:

    O Toso po leri ca i thu turkoshqiptareve per historine….keta jetojne ne nje bote ku cdo gje wshte 100% rrac ariane…nuk inpelqejne faktet. Skenderbeu eshte shqiptar thone ai me emrat komplet sllav, toponimet sllave, qytetet helene, kultura bizantine. Keta vazhdojne me jemi komplet shqiptare.

    1. ABC says:

     Faktet: a ka fakt me te rendesishem se sa kjo gjuhe e mrekullueshme qe ja ka arritur jo vetem te mbijetoje ne mijera vjet (edhe pa qene fare nevoja te shkruhet), dhe biles shkruhet edhe prej teje (qe ndoshta je grek ose perpiqesh ta quash veten te tille). Na luftuan sa munden, dhe kujtuan se na mposhten por mutin na hengren si greket ashtu edhe sllavet dhe se fundi osmanllinjte. Prej tyre na kane mbetur ca fjale, edhe disa toponime, per te mos harruar sharrtimet si puna jote, por nuk e cajme fort per ju, se kemi pare dhe me keq e nuk e kemi care.

    2. enzo says:

     O shoku, kur vinte dhe vjen puna per shqiptaret quhen turko-greke ata vella: e vetmja gjuhe ne bote qe eshte mallkuar ne kishen e padroneve te tu dhe qe ka pas qene ndaluar me ferman te sulltanit ka qene SHQIPJA qe mrekulisht, si shqipe, ka mbijetuar qirje adriatiqi. a nuk eshte mrekulli kjo qirje adriatiQIfsharrobt.

   3. donika kurt begovi says:

    mendoj se ky Lubonja eshte per ta denuar si armik i perbetuar i vendit tone , kush e di se ne sherbimn te lkuj eshte o te ruseve , o te grekeve , o te turqise oi te serbeve , por sigurisht qe eshte kunder shqiperise dhe gjith shqiptareve , eshte nje prototoip i gjakprishurit, prandaj ky person per mua duhet te futewt ne burg , per prapaganrede kunder kombit e shteti ne favor te te fuajve , tip spiuni

  2. tfgs1 says:

   per gjithe larot muslimone: Xeimara nuk ka qene kurre e suniteve shqipfoles por ”gia panta ELLINIKI”
   degjuat more barkthare SUNITA: ”gia panta ELLINIKI!

   1. Spiro says:

    Ka qene ka qene po tashi,”gia panta ELLENIQI” kte timin.

   2. Djalli says:

    Foli sperma turke!!!!

   3. Nqs ka qene elliniki I bie te Jen te gjithe greket Lacjan o dobic I turkut

    1. Gezim malaj says:

     Sa turpe flete dhe mjerani Fatos,dhe nai i bene Himaren toke Greke.Fatos te ka zene skleroza,dhe te ka rjedhur truri,mbresh me burgun,sepse nje cope Injorante je.

   4. Totila says:

    O Turkofagos !
    Po pse more i vrare provokon gjithnje ne kete forum .
    Une nenen e kam nga Himara dhe nuk di greqisht , por edhe Himarjotet , Palasiqotet , Dhermiqot qe dine greqisht e kane mesuar nga emigracioni qe ndermoren pas pushtimit osman por mbrapa shekullit te XVIII .
    Kaonia eshte SAFI Shqiptare .
    Hyr nr youtube dhe shiko magjikun Dhimiter Varfi duke interpretuar me menyren me te jashtezakoneshme kengen ” Vajza e Valave ” , nje Simfoni e vertete .
    Hyr dhe shiko e degjo kenget e Neco Mukes dhe bindu per Himaren .
    Lexo te paepurin Petro Marko se cka thote per Dhermiun , lexo Paskal Milon se cka thote per Palasen .
    Po mire , kur Himara sipas teje qenka Greqi , si ka mundesi qe Piluri mbi HImare , Kudhesi dhe Qeparoi dhe Ylljasi 2 kilometer larg nga Dhermiu dhe Vunoi nuk dine Greqisht ?
    Ndryshon puna me Dropullin te cilet jane argate Rumune te Helenizuar .
    Keta cobener erdhen ne Vrug dhe Gjirokaster e Sarande te mare nga Bejleret vendas pasi u vra Pashai i Janines , Aliu dhe mbas Revolucionit grek te 1821-se .
    Keta Vlleh Rumune iken nga Transilvania dhe Karpatet sepse ishin Cobene me te Leshta ( dhen ) dhe greket i perzune kir ata e kishin mesuar gjjuhen e grekut .
    Eshte e vertete qe keta cobener u vendosen ne Dropull dhe ne 2-3 fshatra te Lunxherise , perkatesisht ne Andonpoc dhe Hundrkuw mbi uren
    e Subashiy ose midis Hormoves dhe Laboves se Zhapes ( Vasil Zhapa) qe ka ndertuar godinen e Parlamentit grek ne fund teviteve 1800 qe eshte poshte muzeut te armeve ne Athine.
    Kjo eshte e verteta prandaj mos u bej i bezdisur .
    Edhr ine jam Gjysem Mysliman dhe Gjysem Ortodoks pot nuk me pelcet Cari per fene.

    1. askushi says:

     Je gjysem mysliman, gjysem ortodoks, gjysem minoritar. Te tera keto na bejne nje gomar e gjysem.

    2. tfgs1 says:

     Totil ”gjysmaku”,komentet e mia nuk jane per te tredhurit apo gjysmaket……………..por per normalet,ok!

     1. enzo says:

      O tfsgs1 (dmth. ta futte greku sumes nje) kujdes arvanitasit se i keni jo si kali i trojes, sepse nuk jane greke, por mine me sahat, me qafsh kujdes te kini nga ata.

   5. Votren(prifti spanjoll) says:

    Po ta kisha zakon per te share(dhe te ma lejonte edukata),do te te thosha ty e Lubonjes’;ua martofsha nenat.Por ja qe nuk shaj.

   6. BOCARI says:

    KAI TO MOUVI THS MAVAS SOU. PLEHRE. HIMARA KA QENE DHE ESHTE SHPIRTI I PATRIOTIZMIT SHQIPTAR. GUXONI PO DESHET. KOKEN KENI PER TE THYER.

   7. Une... ti... ne te gjithe... says:

    O turgofac bythac, nuk ka patur levizje popullate nga perndimi ne lindje te ballkanit, por ka patur levizje nga lindja ne perendim sic ishte rasti i konstandinopolut ku erdhen turqit dhe u trodhen.

    Perse nuk e shqyeni zhapen per efesin ne altinkum.te turqise. Atje keni patur qyteterimin tuaj madhor per kohen.

    Ne himare kane hardhur greke per hesape te pashallareve te turkut si psh hysmeqaret e ali pashe tepelenes por jo shqiptare shqiptaret aty kane qene e aty do mbeten .

    Nese e sjell koha qe shqipfaret dhe greket te kapen per shkembinjte e himares motrat tuaja do shkerdhehen prej shqiptareve qe ta ndryshojme ate popullsi nje here e mire se na keni care k…in ju bujqerit dhe hysmeqaret e aliut.

   8. andriuss says:

    To muni si manas sou pou su exei genisi,munopane.

   9. Sconosciuto says:

    Tfgs1 injoranca jote kulturore dhe arsimore kaloi cdo limit human, cdo fjale e jotja “mbron” injorancen tende nga pranimi i sai. Sa me shpejt ta kuotosh(i bindur qe e ke pranuar) qe je injorant i thelle, aq me mire eshte per ty si njeri, sepse duke e qqkuptuar dhe pranuar do të të ndihmoje te jetosh me mirë. Grekët ndriten edhe ate qe kane, e bene lule e drite po do ndritin himaren, izmirin stambollin etj. U bene gazi botes

   10. Pashai says:

    Të thuash Himara është greke është si të thuash plaka e tfgs1 është virgjëresh.

   11. jorgo says:

    o grek i vetdeklaruar o 300 eurosh , po deshe te jap un 1000 euro muaj per muaj vetem behu prap shqiptat si thua re bari delesh ‘ re vrromjari hahaha ik ore kok pa palar u bere ti bytqir lulishtesh grek qe je rritur me trahana me qep,grek.o pusht

   12. enzo says:

    Shiko shoku, ve bast qe ti je pagezuar (dmth nderruar fe, emer dhe gjini) te prifti grek. Kini kujdes ata arvanitasit sepse si i thone ….. jane “allo pragma” ata shoku, se fundja edhe pavaresine nga ata e ka greqia. Shikoni se se shpejti do kerkojne autonomi ata pa mos na shih ne, arvanitasit ketu dhe ne kosove.

  3. €piriiiiii says:

   O Koqe Lubonja te ka lene “universiteti” i Komunizmit me pasoja. Venecianet me Vetem 1 Predhe shkatrruan gjith depon e barutit Turk gjithashtu edhe 1 pjese te vogel te Pantheonit. Por kurrsesi Jo gjith Pantheonin. Lexo Informou edhe ti dhe ta shohesh. Arkiva Veneciane eshte dhume e Pasur edhe me kete lufte plus Familjen Dushmani. Lubonje je shum i Peshtirè me kete Xhelozine tende Patetike ndaj Ramès

   1. Greece & Turkey are shit says:

    jo vetem qe eshte i peshtire por ka edhe shpirt te keq dhe zemer te zeze, me te zeze se zija qe do mbajme per te se shpejti. o lubonje kari! te ka zene kryqi i helmuar shpirtin por do ta fusim ne arkivol para se te takosh janullen ne ferr. te fala janulles o plehre e fanarit!

  4. Greece & Turkey are shit says:

   Lubonja pervecse qenka plehre por duhet qire ne bythe qe ti vije me per shtat filogreqizmi. A e di lubonja Tanagra, Arkadia etj etj? te fala janulles

  5. Miri says:

   Kjo tregon se Enveri, nuk te denonte kote.por Enveri ka nje gabim qe nuk I hoqi qafe ca kerma si puna e keti vllaho grekute qe na tregon ku I kemi kufinjte.

  6. Gianis says:

   O Lubonja sa leke te dhane?

  7. Theo says:

   Ky tani po fillon te marre rroge( sepse ka ngelur pa rroge, qysh kur mafiozi italian ia mbathi) nga qeveria Greke, te gjithe maskarenjte kur duan te rrezojne te aftin, bashkohen edhe me djallin, keshtu jane keta berishte, Lubonjet, bashet , Precet, Frroket etj, tu lumte Edi vashdo se populli e ke nga mbrapa.

  8. qori i bibes says:

   qene biri qenit, ja beri mire hoxha i futi preshin.

  9. m says:

   Mor ti qe dhe emrin e Rames ke frike ta permendesh jo pse ke ai eshte i frikshem, jo ai nuk i ben dem asnje pule, por ti me medikritetin tend prej nje njeriu te ndrydhur nder vite dhe qe je hapur shume vone, flet per “injorance” te Rames kur ti je nje koker psikopati dhe keq dashesi sa shok nuk ke, Rama nuk thote gjera qe nuk jane te verteta, kete ti e di mire por ke shpirt te keq dhe nuk e pranon. me tutje se Himara ka qene toke Ilire, Himara po a po.
   race e keqe, qe me njerez si ty kurre nuk behet Shqiperia.

  10. xheni says:

   ore Toni dhe ju te tjere qe nxirrni vrere nga goja juaj per Lubonjen , mua me pelqen e verteta dhe vetem e verteta dhe pse ajo ndoshta eshte e hidhur por sic e thot dhe e sqaron Lubonja ma mbushi mendjen me keto argumenta bindese , pra sna pelqen e verteta po ajo eshte dhe Lubonja eshte burre i zgjuar dhe intelektual i zoti , ju pelqen sju pelqen juve ky eshte nje realitet, bravo Lubonja ke then te verteten dhe vetem te verteten dhe pse ajo eshte ne disvaforin e shqipove

  11. Teuta says:

   E gjithe Athina eshte e rrethuar nga fshatra Arvanitasish. Po kesaj cfare i thua ti more Ljubo dhe te gjithe plehrat greko-shqiptare qe shkruajne ketu. Shkoni flisni me fshatrat qe rrethojne Athinen. Edhe vete Aistoteli thoshte qe ketyre njerzve u flitej ne nje gjuhe tjeter, pra shqiptare. Ata kane qene aty historikisht perpara grekut more hajvan i Ljubomireve sllave apo rumune. Shko lexo historine e Athines dhe fshatrave perreth, pa bere fjale poer arvanitasit derin ne Arte e Preveze. Ti je nje dru i shtrember, tradhetar e bir tradhetari. Ja u beri mire Enveri qe ju kalbi ne burg. E meritoni!

 2. dash says:

  Nuk kam fjale te them per kete bashibozuk antishqiptar, si mund te flas keshtu per Himaren qe ne shekuj ka nje histori te lavdishme .Ne cdo shtet te botes do dergohej ne gjyq…turp o LANGO pazari…

 3. Nacionalisti says:

  Injorant je Ti,ne anen e kujt je ti zoteri,me siguri te serbeve dhe grekeve

 4. Vladimir says:

  Ky eshte nje bastard i frustruar dhe shpirtlig qe “Per inat te vjerres shkon e fle me millonain”. Turp, 100 here turp per Tema, qe boton kete shkrim thellesisht antishqiptar. Vendi ku banonin shqiptaret quhet Shqiperi. Udhetaret qe ne shekujt e fundit kane kaluar ne Himare kane gjetur shqiptare dhe ne Epir nje popullsi te perzier me shqptare, greke dhe vllehe. Mbasi zhduken çdo gjurme te shqiptareve ne Epir, llumi i Greqise, jo greket, jane duke kerkuar ” vellezerit e tyre” ne Himare.
  Ky legen psikopat ju del ne krah.
  Tpu!

 5. Dyrrahu says:

  Fatos, nje shtet paska qene ne gazep me ty e familjen tende dhe mire qe paska marre masa gjegjese per koken tuaj te prishur.
  Paj edhe nese eshte sic thua ti, o renegat, nuk duhet te thuash sepse ne raport me te tjeret duhet te jeni te nje fjale.
  Gjeje nje grek qe e kundershton qeverine e vet per Edi Ramen.
  Ti e kundershton jo pse ke te drejte, por vetm pse je pjelle e keqe dhe i ke marre inate Edi Rames.
  Edhe nje gje dua ta them:
  Me pare pranoj te jem 1000 here injorant sesa nje here tradhetar.

 6. jani says:

  Per kocken e radhes te servirur nga xeno_gita ky palaco ben gjithcka edhe per todin thote qe nuk eshte i jati. Ky doli historian ekonomist , politilog, mut qe te haje Etj etj. Keta jane te vdekurit e gjalle qe zvarriten akoma ne ketw vend.

 7. andromeda says:

  More mut muti, po ç’të duhet ty të bësh avokatin e grekëve. Si e harron synimin grek për helenizimin e gjysmën së shqipërisë deri në Shkumbin more horr-horri. Ty të ka dhënë hakën Enver Hoxha dhe meriton të varesh tek bolet e kalit të Skënderbeut.

 8. ........ says:

  DOLI NE SKEN SPIUNI SERB ANTISHQIPTARI , JA KAN DIKTUAR EPRORET SI DETYRIM ,FOLNI PO DESHET THONI QE KA PAS FAJ ENVERI ME KTA BURGAXHINJT QE E NXIERIN VET SURRATIN DHE I MBUSHIN MENDJEN TER BOTES QE E KAN PATUR HAK ME TE DREJT BURGUN.

 9. Edi says:

  Ke mungesa ti daku, po fakton hipotezat qe suma e shokuar infection dhe trunin

 10. kozmo says:

  Po te ishte kaq e thjeshte historia ,si e paraqet Lubonja do te ishin rregulluar te gjitha problemet ,por nuk eshte gjithmon si thote Ljubo . LJUBONJA MENDON SE VETEM ATO QE LEXON AI ,JANE ABSOLUT TE VERTETA .

 11. Albani says:

  O lubonja;
  Me shume vlere ka jashteqitja e Rames se sa ti.
  Ti hashe mutin Rames dhe tere Shqipetareve,ti dhe viktimat e tua qe mbeshtet.
  Ramen e kemi lider dhe te pelqen apo jo ty,nuk e nderrojme sa te kete jeten.

 12. tani d says:

  ky mir qe eshte budalla po eshte edhe shpirt keq
  si se vrau enveri kte.
  ky person eshte nga ato kokrra qe ndonjehere me bojne te besoj se enveri kishte te drejte kur bonte spastrime ne rradhet e partise.
  Legen

 13. artur says:

  sa aspra te kane paguar jevgjitet greke per keto perralla qe thua, mor anti-shqiptar i felliqur! ndoshta e ben kete edhe falas, aq urretje ke ti dhe ustai yt berisha per kombin tone! qerohu ne gerqi o kelysh greko-serbo-rus!

  1. Beni says:

   E moret vesh pse i ka fut ne burg enveri kta tipa si ky lubonja.
   Spaska qen budalla enveri, ja u ka dit dicka ktij fisit te ktij.
   O pika o lubonja, dihet boterisht qe himara esht e mbushur me shqiptar nga veriu me origjin. Ti na thua qenka e perzier. Gjysma e greqis veriore esht shqiptar o matuf, qe e thon ter bota,vetem greko iranianet dhe “filozofi “lubonja nuk e ditkan akoma.
   Jo po dhe lezha esht greke. …
   COHU Enver vetem per nja 1 vit. Zhduki kta agjent serb ,grek e turq nga shqiperia

 14. ilir cami says:

  Edhe nje injorant tjeter i historise si une do te donte te te thoshte se urrejtja per edi ramen ti ka errur syte saqe arrin ne te tilla konkluzione qe jane armike me vete kulturen tende.thjesht je mjere zoti lubonja qe per hir te vjehrres rama fle me mullixhiun e te qenit antishqiptar je dhnderruar ne nje delirant qe ska te dyte.

 15. Bezat says:

  Je nje bushter je kopil ku je o enver hoxha per keto plera qe i pagujme akoma

 16. Verejeni me kujdes se si vepron Garda Antishqiptare ne keto momente teper delikate ,ku historia duhet trajtuar ne baze te historianeve dhe jo te …..ketyre qe shikojne si qente e infektuar me side !
  NO COMENT !
  ⚠⚠⚠⚠⚠⚠⚠⚠⚠⚠⚠⚠

 17. xyz says:

  Mos mer plehr, se ne disa raste kisha mendim tjeter per ty. Ueeeeeeeeeeeee o Zot shyqyr qe nuk jetojm ne ate te vend. I shkreti Edi me cfare robsh ka te beje. Qepe o damlla se e nam.

 18. ANDREA says:

  LUBONJA O ESHTE I SHKARE O ANTISHQIPTAR. RAMA NUK THA QE HIMARA KA QENE GJITHMONE SHQIPERI SE AS ITALIA S’KA QENE GJITHMONE ITALI E KESHTU ME RRADHE PER CDO SHTET, O LUBONJE HAJVANI, PO THA QE POPULLSIA HIMARJOTE KANE QENE GJITHMONE SHQIPTARE. SHUME NJERI I MLLEFOSUR PASKE QENE O LUBONJA!!!. NUK TE BEN MIRE AS PER JETEGJATESINE…

  1. Aleksander says:

   KY ESHTE THELBI ! RAMA THA QE KA QENE SHQIPTARE dhe jo ka qene SHqiperi . Ai qe nxitohet(dhe gabohet) ketu eshte lubonja,dhe arsyen e di ai vete.

 19. Greek Fagot says:

  Enveri ishte i zgjuar qe e mbante mbyllur kete gomar!

 20. undefined says:

  Ky e verteton edhe nje njehere se Enver Hoxha ne disa gjera ka pasur mese te drejte

 21. vjola says:

  A ka me injorant dhe zemer lige se ty ?

 22. vjola says:

  A ka me injorant dhe zemer lige se ty ? Pergjigju .

 23. Shendelliui says:

  O luboja kur te shoh duke lehur me kujton QEnin e xha LLazit o i nderkryer paske qene qenebirqeni ti duhesh perzene e shqelma nga studjot , edhe surrati te tregon qe je i shkalluar.

 24. vjola says:

  A ka me injorant dhe zemer lige se ty ? Pergjigju .Postoje komentin

 25. Shqiptari i ILIRISE. says:

  E kam thene dhe i qendroj bindjes time se:TE GJITHE ATA QE ENVER HOXHA KA FUTUR BRENDA KANE QENE PLEHRA!
  Te vetmin gabim beri qe i la gjalle dhe nuk ariti ti fuste te gjitha.
  Tani ata po shkaterrojne gjithshka.

 26. i huaji says:

  lubonja me duket qe per inate personale i fyen shqipetaret komentet tuaja jane te pavlera kur flet ne emer te shqipetareve,te duhet psikiater po edhe psikolog qe pas asaj qe ke vuajtur ne burgjet e regjimit enverist nuk ke gjete rehabiitim ne mendjen tende,te lutem thirri mendjes dhe urtis qe te ngjashe me identitetin njerzore qe kerkon paqen dhe butesin mendore dhe shpirterore,dhe jo vulgaritetin e nje te marri qe flet me epshin djallezor si tradhetate por me shume i marre

 27. gogo says:

  Bravo Lubonja,i u fole injoranteve,por e keqja eshte se nuk duan te mesojne,jane mire ne injorancen dhe ne keqdashjen e tyre!

 28. Tironsi says:

  A e kuptoni tani pse Enveri i fuste brenda keta sorollopet Lubonja?
  Se jane kokrra e legenave dhe psikopate. Keshtu qe e kane vendin ose te hotel BURGU ose te vendi i psikopateve me 5 yje!!

 29. Fatlum says:

  Historia e permendur pa kufi eshtë e drejt dhe e njohur … popujt e kan pase ditë ku shtrihen sepse ne fund kishte nje pronar dhe kufir o eshtë terhequr ose eshtë shtyre nga varesia e atij qe e ka zoteruar ne ate koh… duke e pare ne ketë aspekt ekonomik te indivitev te asaj kohe eshtë bëre dhe tkurrja e shtetit tone dhe zgjerim i fqinjët jugor GREQI-ja . E dijem shume mire mardhanjet e shqiptarev me Grekeket . Shqiptaret ndertonin shtepi ato punon toka dhe kjo ka qenë nje levizje sezonal ku nuk mungonin dhe qendrimet apo siq njihet me termin emigrim. Ne shqiptaret krahas zanatin e mjeshteris kemi edhe zanat artin e te luftuarit ku eshtë mbeshtutur me te drejt kryeminstri Rama … Aristotel ka shkruar ku njeriu thote edij ketë, atë , etj etj eshtë gjysem budalla . Kisha deshir te lexon komentin tim dhe te thjellohet nje qik te pakta me historin shqiptar – grek . Eshtë nje loj shume e bukur historie ku ka nje te humbur e ai per fat te keq jemi ne shqiptaret e pranojm … por edhe ato duhet ti pranojen se ne civilezimin e tyr e kan me ndimen sa do te vogel nga bijt e kombit shqiptar…

 30. populli says:

  Po ku ka me horr se ty mor pederast,mor b.q,mor i shitur,po ske faj ti ,fajin e ka rregjimi i tyt ati qe nuk te tredhi mire,se nga trute i tredhur je ti,po sikur kryeministri te thoshte qe himara eshte greke,cfare do thoje zotrote,po per veprimet dhe qendrimet qe mban greku per camerine pse sna ndonje fjale mor laskar,mor rrugac,ste vjen turp,na ben dhe histori bytha jote ne kurriz te shqiperise,turp.

 31. enter"" says:

  hahahaahah Lubonja 1 – Shqipot autoktone te leshit 0

  1. mirel says:

   Lubonja eshte zeruar me kohe mori lopa minorikare.

 32. lida al says:

  . Po kur ka qene ndonjere Himara e Greqise, o shpifesire. Sa te drejte ka pasur Enveri me llojin tend, burgu ka qene pak.

 33. kur ke nje kryeminester qe rrifet ne mes te rruges me bandat e saliut ne 97,fanatik i LBGT,koka per qef,ne plazhe se mbajne dot rrobat e banjes dhe i heq ca pret zoti lubonja te komentoje per civilizimin greek qe ja ka per nder gjithe bota.sa per pjesen e pare ne lidhje me akropolin as qe i ve ndonje dyshim fjalte e tua,po per himaren e deri ne shkumbin ka qene dhe do jete toke greke,une do i thosha ktij kryeministri qe i ka me qejf hartat te futet ne wikipedia dhe te shikoje se ku ndodheshin trojet shqiptare ne tre luftrat iliro romake ne vitet 250para eres sone,nga shkumbini e deri ne dalmaci,kurse poshte ka qene epiri grek me poshte greket dhe me tej thraket dhe makedonasit po ashtu greke,me vone me dyndjet e sllaveve dhe turqeve me vone erdhen albanezet deri ne akropol per turizem qe thot ky gomari yne,

  1. Mallakastra says:

   Epiri Grek!!!! Spjegoje kete term ne gjuhen greke dhe dakord. Epiri eshte territor ku kane jetuar perjetesisht Iliret/ nenkupto shqiptaret e sotshem.

  2. maks says:

   ore budalla nga lushnja qyr ore dhe lushnja na doli greke dhe cobanet e lushnjes nuk e pranojn te jene greker pale ortodokset myzeqar nuk e pranojn kurr .ore shejtan na turperove lushnjet ore lanet

 34. enter"" says:

  Poshte injorantet shqipo, poshte funderrinat nacionaliste shqipo.

  Himara eshte Greke, shqiptaret 80% jane me gjak turk

  1. mirel says:

   Yy lopa minorikare, po pellet.
   Tu rruash bolet shqiptareve.

  2. Totila says:

   Ti legen ketu me nickun ” enter” je as me pak dhe as me shume por ” tfgs1″ !

  3. xhaferr deva says:

   ja karakurva grekojemenite a te dhkefsjin shqiptaret rracen plena parazite

  4. Elton says:

   Hahaha shqiptaret turq? ?
   Enter mavria ke nakatosur krahet e kufirit,
   Matane kakavjes, ne vendin qe quhet sot greqi, jetojn racat e perzier turkey, iraniane vllahe dhe shqiptare.
   Sa per shqiprine, ti ruash topet ti janulla dhe gjith greko iranianet e sotem.
   Mamate do vazhdojm tja u punojm, nderkoh qe ju “burat “grek ja merni ne goj janulles.
   Te Fala beji motres dhe thuaj ti rruaj pak kembet se duket si babuine

 35. njazi canaj says:

  Lubonja nje vllah qe nuk llogarit sa dem i ben ßhqiperise ky kur sja var njeti leshon ndonje bombe per te terhequr vemendjen kjo tregon se eshte i pa nivel kulturor historik

 36. Winni says:

  nuk fuste kot ne burg enveri….lubonja e ka merituar burgun

 37. Kuq e zi says:

  Duhet hapur dosja e ketij leckamani jam i bindur qe ka qene informator si nje pjese e mire e te persekutuarve

 38. Faro says:

  Me ke tallet ky kopiaxhi i keq?!
  Kujt i sherben ky?!
  Mire me Edin, se dihet qe ka inate personale, po me SHQIPERINE c’ ka?

 39. perivolo says:

  Eshte nje shprehje ne Greqi,nga i vogli dhe nga i cmenduri meson te verteten!
  Kjo vlen per ata qe interesohen te dine te verteten,te tjeret mund te mjaftohen duke u informuar ne menyren e semure tradicionale mikroballkanike.

  1. SHQIPO, EUROPIAN says:

   Aty qëndro në Trelokomion Greke deri sa t´i mësosh përmendësh të gjitha të vërtetat.

 40. mirel says:

  Kam thene une.
  Kete vend e mbledh vetem xhaxhi.
  Nje duhet vetem si ai , dhe tere keta minj te ngordhur e te ngjallur ngordhin prape.

 41. maximus says:

  ky qerozi e ka personale me EDI RAMEN, i hoqi nga duart 250 000euro qe do ti merte tek agon channel pas nje viti, po ç’ti besh lubonja ka pas fatin e m***t, si ne monizem edhe tani, sa filloji pune tek agon channel, mbas nje jave doli i papune, tv u mbyll, prandaj urren EDI RAMEN ky psikopati.

 42. razo says:

  Himara eshte zemra e Laberise e cila perfshinte fshatrat nga rradhima e deri ne borsh te sarandes… jo dy apo tre kasolle qe do prishen e greku injorant e analfabet hidhet perpjet.
  Lobonja eshte gjysmak nga ana intelektuale, nuk eshte as historian dhe as nuk e ka idene e zones dhe krahines se Laberise. Kenget e tyre labe jane te vjetra qindra vjecare e nje pasuri e vertet kombetare shqiptare.

  Sa per Akropoline perseri je gjysmak ore i shkret, Rama citoi gjermanin qe u be mbret i grekereve ne ato vite dhe thjesht permendi ndihmen e shqiptareve ne ruatjen e kesaj vepre unike botrore. Askush nuk jua merr grekerve te vjeter Akropolin te cilet nuk kane asnje lidhje me grekerit e sotem te cilet jane injoranter dhe primitive si shtet dhe sot botes nuk i japin asgje pervecse i lepihen per ca euro me shume.

  Ti do vemendje o Lubonja dhe ilaci me i mire per ty eshte injorimi sic ta ka bere Rama keto e 15 vjet..

 43. kozmo says:

  FAJIN E KANE ATO TE MEDIEVE , QE E FTOJNE PER TE DHENE MENDIME LUBONJEN ,A THUA SE KY ESHTE NDONJE HISTIRIAN I MADH DHE VJEN PER TE VENE PIKAT MBI I .

 44. Emigrant i Thinjur says:

  Termeti Rama nxori minjt e gjirizit. Ne se e kam denuar apo uryer Diktatorin Enver Hoxha vetem sa per sot i jap te drejt per minj te till si ky njeri me mrin Fatos Lubonja Greku qe i ka denuar jo si desidente qe kane spekulluar me hallet tona por si tradhetar apo anti shqiptare, Kush me thot se cila eshte origjina e ketij miu gjirizesh se shqiptar nuk eshte dhe mosqoft ky mut.

 45. Zekthi says:

  Ketij te mjeri e atyre qe ndane te njejtin fat me te u duhej caktuar nje pension i mire per gjithe ato sa kane hequr neper burgjet e komunizmit. Dhe asgje me shume, se per shumicen e te ketilleve nuk ka mbetur me gje e shenjte. Ne gjykimin e tyre, atdheu, bota e te tjeret jane pergjegjes per gjithe fatkeqesite qe kane pesuar; ata e urrejne cdo njeri dhe gje qe nuk vuajti si ata, por beri nje jete sadopak me normale. Vetem nje pjese e vogel prej tyre e ruajti ekuilibrin dhe dinjitetin njerezor, per fat te keq. Por kjo do te thote se bota dhe ‘te tjeret nga ata’ duhen mbrojtur prej merise dhe mllefit te kesaj shumice. Minimalisht, te mos lejohen te bejne opinionistin per boten, vendin dhe te tjeret, sepse opinionet e tyre nuk mund te jene ndryshe, vecse helmatisese, dhe nuk mund te synojne gje tjeter, vecse te helmojne. Me tipiku i kesaj shumice fatkeqe, qe e verteton katerciperisht kete gje, eshte pikerisht Lubonja me percartjet e tij. Me keto qe ben e thote, ai ka mberritur piken ku eshte bere i demshem e i rrezikshem per kete vend e popull.

 46. Drini says:

  Po mire zoti Lubonja historia me pushtimin turk nis, sipas teje. Po kjo qe shpjegon ti a nuk eshte injoranca jote? Para se te pushtonin Turqit Ballkanin nuk kishte popuj ne Ballkan ?

  1. Shefi says:

   Para pushtimit turk ishte Perandoria Bizantine(1054-1451), para saj ishte Perandoria romake 167 para eres se re deri tek ndarja e perandorise romake ne 1054. Para saj ishin fiset endacake qe rronin me bageti dhe qytetet e ngulimeve greke ne Apolloni, Durahios qe kishin marredhenie tregetare me cobanet ilire rreth e qark. Kurse Buthrotos (Butrinti i sotem) ishte nje ga qendrat e qyteterimit grek.

   1. I paemërt says:

    Butrinti ka pasur emer me te vjeter ilir perpara emrit “grek” Buthrotos Shef i kkkk

 47. shvejk says:

  Hedh nje budalla nje gure ne lume, nuk e nxjerrin dot 100 te mencur. Me kte rast edhe Merua kenaqet me klikime , edhe Enter koqja leshon ndonje mufke.

 48. abi says:

  Duket qarte qe Lubonja per kete shkrim ka marre Para te Madhe nga Greket. Ky njeri duhet damkosur me Emrin Tradhetar dhe Renegat. Eshte njeri i felliqur dhe shume imoral

 49. Timo says:

  Lubonja! Hiqe kapelen. Mos e përdor më atë. Koka jote ka nevojë për një prezervativ.

 50. 80 % e gazetareve paguhen nga agjenturat e jashtme says:

  No koment per lubonjen nuk merrem me koqet , por me shume dua tu fus nje te share tgrg me shoket u qifsha rracen tuaje gabeli nga azia.

 51. Tirana says:

  Thote Lubonja: “Vorio Epiri dhe Himara kane qene pjese e Perandorise Otomane”. Pra, me plot gojen, ne vitin 2016, nje shtetas shqiptar qe hiqet edhe si erudit, nuk e percakton ndryshe por “Vorio Epir”. Pra ai e njeh Shqiperine e Jugut jo keshtu, me kete emer, por “Vorio Epir”. Pra ortodoksi i brii i Todit, nuk ka rast tjeter me te mire per t’i bere sherbim ortodokesise e greqise e sllavizmit. Dhe Televizioni “Kombetar” KLAN e degjon me shume respekt! Kjo eshte bota e ndyre e mediave te Fevziut.

 52. Epirot Autokton(jo import azie) says:

  Per Lubonjen nuk kam koment se ai komentohet vet me jashteqitjet mendore qe vjell periodikisht, sapo padronet e tij i hedhin kocken, por duke lexuar disa komente, nje kuriozitet kam, dhe kete ia drejtoj edhe redaksis se Temes! A ka valle nje autoritet te siguris kombetare qe te monitoroj cfare hidhet e komentohet ne web faqe te ndryshme? Theksin e ve tek disa shqipperdhoses(sepse si barazoj dot me shqipfolesit), qe hane buken e shiptarit(nuk e ve ne dyshim se me paret e kujt) e bejne hapur thirrje e komente raciste, fyese e antishqiptare ne mediat tona! Nese nuk ka, ateher eshte detyre e gazetes te referoj per keto raste, pasi pervecese komentuesit kryejne veper penale, ata me urrejtjen e mllefin qe shprehin, identifikojne hapur qasjen e tyre, duke perbere keshtu nje rrezik potencial edhe per sigurine kombetare pasi, nisur nga toleranca( e tepruar ne rastin e grekofoneve per shkak te pabesis se provuar te tyre ndaj shtetit e kombit shqiptar, intersave te tyre) jone, jane kudo ne aparatin shteteror, madje edhe ne nivele shume larta. Le te bejme ne kete pike, ate qe bejne “qielloret” .

 53. ledjon says:

  o te qifsha rracen e keqe dhe faren e mutit qe ke o injorant.po para turkoshanit si ekishte emrin shqiperia????

 54. PANDO says:

  per te arrdhur keq me keta komentusit , qe ta kuptoj edi rama ne ate qe thote lubonja I duhet ca vite drite , e jo me juve injorantet krenar te injorances qe ju sundon

 55. Genti says:

  Pavaresisht qe nuk jam dakort ne lidhje me postimin medioker te Rames per Akropolin perseri nje pyetje kam per keta pseudogreket shqipshkruajtes qe na hiqen me grek se Homeri.
  Ju jeni shtetas te Republikes se Shqiperise me kombesi greke apo jo,?. jeni dakort deri ketu?!
  Me falni por kam nje pyetje shum te thjeshte.
  Cfare pune ka Greqia kur qeveria e republikes se Shqiperise shemb apo nderton nje rruge ne territorin e saj. A nuk esht kjo nderhyje e palejueshme ne punet e brendshme te nje shteti. Harrojeni per nje moment pensionin.
  A i keni thirrur valle ndonjehere ndergjegjes qe Shqiperia dhe keta shqiptaret e keqinj jane shum here me tolerante dhe te civilizuar sesa ajo Greqia qe sot fatkeqsisht eshte vite drite larg Greqise se lashte.
  Cfare eshte Greqia sot. Nje vend barbar ,arkaik dhe anarkik ku mbizoteron dhuna dhe injoranca,pertacesia dhe mendjemadhsia qe ne fakt shkaktuan kolapsin total te shtetit si rrjedhoje e kesaj shoqerie qe ka sot.
  Dhe nje gje tjeter.Perse nuk nderhyn Greqia ne punet e brendshme te FYROM apo sepse sllavo-maqedonasit u tregojne vendin.
  Ju lutem o minoritare shtetas te republikes tone mos u beni kaq te pamoralshem sepse nuk mund te jetosh mire nese jeton me dyfytyresi. As femijet tuaj nuk do ju respektonin.

 56. agnostic says:

  O Fatos o debil, mamaja e jote me mire t’a kishte percjellur spermen se sa e mori mbrenda!

 57. Rr. B. Gramshi says:

  Nga studimet antroplgjike rraca me e paster shqipetare ndodhet ne krahinen e Himares dhe Skraparit. Do te mjaftonte vetem ky fakt qe pskopate si Fatosi dhe disa idiote te tjere te mos na cajne bythen me lodra fjalesh, datash, historish te stirura sipas interesash konjukturale per te percare popullin tone.
  Fatos, duke dale jashte vehtes time, Enveri nuk ka gabuar me ty. E ke merituar denimin e tij.

 58. Tirana says:

  Lubonja thote ne Televizionin “Kombetar” Klan se “Vorio Epiri dhe Himara ishin pjese e Perandorise Osmane”. Pra Lubonja, shqeto fare, Shqiperine e Jugut e quan Vorio Epir, pra jo vetem qe vete e paska te ngulitur kete, por e deklaron edhe si koncept politik pikerisht ne “Kombetarin” e Klanit te Fevziut. Botojeni kete ju te Temes, perderisa botoni “intelektualin” Metodi Ljubo me leksionet e tij perverse.

 59. Aleko says:

  Doli prap ky mostra , nje antishqipetare I deklaruar tashme qe ka ardhe koha ti mbyllet goja.Himara thot ky ska qne gjithnje shqipetare se ka qene nene administraten otomane.Po nene kete perandori ishte e gjitha kombi shqipetare dhe vende te tjera o debil qe ma quan veten profet. E REndesishme eshte qe kejo krahine dhe popullata e saj ishte shqipetare e pushtuar si gjithe vendi..Ceshte kejo llogjik nga ky skicofren I cili nuk shikon burite nacional shoviniste greko serbe po shikon se mos ndonje shqipetare thot ndonje fjale me shume per llapaqenet mostra ,vrasesit dhe grabitesve te trojeve shqipetare.

 60. Azio says:

  Po cfare historie di ti more gomar!
  Himara ka qene toke dhe e banuar nga iliret.
  Dije more quqar se iliret jane autoktone,ndersa greket te ardhur nga lindja,
  Turqia,Egjypti,Persia qe zune vend ne brigjet e mesdheut.
  Po pse lodhemi kot me kete truthare.

 61. Shaban Marina says:

  O medioker, Maqedoniia ka Aleksandrin qe quhet Aleksandri i Maqednise dhe jo Aleksandi i Greqise, sepse Maqedonia ishte territoor, kurse territor grek nuke kishte. Po ashtu Epiri kishte Piron dhe quhej Pirrua i Epirit dhe jo Pirrua i Greqise. Greqi s’ka patur ne histori si s’ka patur Finiki, por ka patur Qytet-shtete te qytetrimit mesdhetar ne gjuhe helene, sic ka patur qytet-shtete finikase ne gjuhe finikase. Luften per clirim nga Turqiia Otomane qe u be ne trojet e Jugut te gadishullit Ilirik, e bene ne mase Shqiptaret ortodoks qe u quajten Arvanite te Greqise. Kur u njoh Greqia nga Evropa kishte rreth 55 % Shqiptare ortodoks dhe myslyman 10% vlleh ortodoks te quajtur greke dhe 7% etni te tjera dhe vetem 28% greke. Shtet grek me territor s’ka pasur ne histori. Edhe Bizanti quhej Perandolria Romake e Lindjes. Shteti grek u ngrit mbi germadhhat e Shtetit Ilir. Para se Greqia te themelohej per here te pare si shtet Gadishulli Balkanik quhej Gadishulli i Ilirise, o truthare.

 62. adriatiku says:

  Po keshtu del qe Enver Hoxha paska qene burri me i zgjuar dhe me patrioti dhe do kish bere mire qe Fatos Lubonjen jo ta fuste ne burg , por ta pushkatonte si tradhetar te kombit, pastaj Bujar Nishani ta dekoronte pas vdekjes ashtu si beri dhe per bashkepuntoret e fashizmit

 63. Deporto Lubonjen says:

  Merrini pashaporten shqiptare dhe deportojeni ne Greqi!!!

 64. Brueckmann says:

  Dialing I sigurimsit kriminel Todi
  LUbonja shkruan sikur te shkruante nje gazeta I Agimit te Arte ose Janullatosi. (Nje cek te mire ika pregatitur Asfalia (ne dhrahmi).
  Nje merite te pamohueshme, megjithate ai e ka. Ai, ndryshe nga vellezerit e tij gjakprishur grekofile (enter,Gogo, Lushnja Greece etc.) del hapet me pikpamjet antishqiptare dhe progreke
  Por nga injoranca ai nuk bie poshte vellezerve te tij gjakprishur. Ja nje shembull I injorances she tij te llahtarshme.
  Ai quan LUFTE E PELOPONEZIT nje lufte qe zhvillohej ne shekullin 18, kur edhe nxenesit e 8-vjecares e dine se lufta e PELOPONEZIT u zhvillua 25 shekuj me pare, ne shekullin 5 para eres se re.
  Nga sa me siper kuptohet se ai as nuk ka idene ku eshte Peloponezi, dmth, qe Peloponezi eshte i ndryshem nga Athina nga Atika.
  Mjere ne per keta “analiste” te plepave (plehrave) te Sali Vicidolit

 65. Lefi says:

  O Gazeta Tema. Strategji e bukur me e diskretitu Lubonjen. Deri ne vitin 3017 ky mos te flase me.

 66. TIRONCI says:

  BRAVO LUBONJA!!!!
  Turko – Shqiptaret ….te pa lare…te pa ngrene….te pa nxene……Kane dhe podhe….

 67. Mentari says:

  Pushtimin e shqiperise dhe Sundimin e saj nga Otomanet(Turqit) duhet te quhet se Himara jo gjithmone ka pas qene Shqiptare? Puhtimi i dia territoreve te Frances nga Anglezet be Kohen e Henrit te 8 nuk quhej France por…………Lubonja leri skizofrenite e Korreknes se Historise se eshte turp.Himari ishte gjihtmone shqiptare sepse atje Gjuha shqipe sundoj ate territory ashtu edhe ne France e kudo ne bote ku ata vend me ne fund i shprren pushtuesit e tyre dhe deklaruan indipendencen.Me cilin Juridiksion u deklatua se HJi,ara nuk ishte me shqiptare,Dihet se Pushtuesit e cdo lloji ne te shumten ishin hIstori kalimatere.Keshtu ishte edhe per Greqine,Hungarine,Serbine e te gjith Gjysmes se Europes kur ajo u pushtua nga Osmanet (Turqit). Analize e Bastarduar dhe pa asnje argument shkencor dhe Historike.Himara ka pas qene eshte dhe do te jet Shqiptare.Persa i perket Cameve se ata ishin rrjeshtuar me pushtuesit ajo eshte nje akuze e poshter nga nje jeri shum i Poshter.Po te ishin bashkuar Camet me Gjermanet etj. sic e akuzojne Greket dhe bastardet e tyre atehere pse ata Camet nuk i ndihmuan Gjermanet qe ne ate kohe ishin mbrenda ne Greqi dhe e sundonin ate? Persa i perkey Akropolit te Ahtines ate e ke te drejt se ashtu eshte qe Francesco Morini e Bombardoj ate kur aty mbrenda ne ate nderts ishte vendosur Baroti i Osmaneve qe aksidentalisht shkaktoi demtime.Deklaratat e Rames nuk jane nga Patriotizmi por jane nga Injoranca e Idiotizmi.

 68. owl says:

  Cojeni prap ne Spac kete qorin.

 69. Dodona says:

  O njerez si nuk e kuptoni Lubonja eshte nje vlleh antiShqiptare dhe nje I semure mendor , problemi nuk eshte ai por mediat qe e ftojne dhe e citojne kolonen e 5 te mes Shqiptareve.Se Athina ka qene me nje popullesi Shqiptare e citojne te gjithe dhe se Himara ka folur Shqip po keshtu ka plot referenca . Kur papati conte Prifterinj aty te ruanin Kristianizmin shikonte te ishin Arberesh qe te flisnin gjuhen e vendit.

 70. Dhimo says:

  Ky eshte nje i semure psiqik qe gjithmone ku ka pas polemika e debate nacionolizmi rreth shqiptareve, ky eshte bere avukat i te tjeteve! Mbaj mend qe dhe ne nje debat tek klani, ky i semure perralliste se skenderbeu eshte nje mit (myth) qe e ka ngritur lart propaganda komuniste! Pse keta gazetare i japin hapesire ketij njeriu psikopat, ku me keto artikuj i jep asrye shovinisteve qe na rrethojne te argumentohen me brockullat e tij!

 71. Zemani says:

  O NISHAN! Meqë Tosi është kundër Ramës,dekoroje, hë, t’u bëftë Zemani!

 72. Tani Partizani says:

  Zoti nderuar Lubonja!

  Juve ju falet qe here Himaren e shikoni si pjese te Shqiperise dhe here si pjese e Greqise. Me ato syt nji ne ball e nji ne bythe qe keni ju duhet te jet me te vertet e veshtire, dhe ne per kete ju mirkuptojme.
  Rama mund te jete dhe injorant por Rama nuk eshte kurre nji lepur sic jeni ju. Prandaj ruajini ato mllefet qe keni ndaj Rames, 0por per nje here te vetme tregoni nese jeni Shqipetare. Duket hapur se as Greket nuk duan nji pler si ty, prandaj nga je ti mo djali i komunistit Lubonja, qe ka nja 25 vjet si parazit duke u cjerrur se u internua. Po shume mire ben qe te internuan. Hajde ik e mbiushu legen.

 73. Venecia says:

  ….ne arkivat veneciane thuhet qe stradiotet ishin shqiptare qe vinin nga himara dhe dures pra nga toka shqiptare qe nga i biri i bue shpates etj. Lereni kazanin e shpuar ne burg te ahaje mut.

 74. time says:

  Kur te gjithe e kritikojne Lubonjen pse duhen botuar shkrimet e tij dhe te Mos lejohet ne tv.

 75. spectrum says:

  e sakte lubonja kete rradhe je racional ,gabim fatal i kryeministrit sulmon nje vend kultura dhe historia e te cilit eshte djepi i kultures perendimore , ka filluar nje sulm i pa precedente kunder nje vendi antar te NATOS cili eshte qellimi ????? mos moren ndonje udhezim nga moska

 76. ILIRIA E BASHKUAR says:

  PO KU ESHTE UCK PER KETA TRADHETAR E TE TRASHE. PSE NUK FLETE AJO PSE NUK FLASIN HISTORIANET E SHQIPERISE.
  SA SHUME QENKAN BERE ME FJALEN E LIRE. E DREJA PER TE THENE CMENDURI DUHET TE DENOHET.

 77. safo says:

  Me se fundi nje artikull realist nga Fatos Lubonja. Si shpesh here ai eshte ngritur mbi plehrat mediatike qe na serviren ne shtypin periodik dhe median propagandistike. A nuk ja vlen barra qirane qe dikush, para se te zhgaravite kundra Lubonjes, te verifikoje ato qe thote ai?
  Te tille njerez si puna e Lubonjes tregojn se kemi akoma shpresa ti kundervihemi totalitaritetit qe ende ruhet ne forma te kamufluara.
  Shkoni ne nje nga ishujt turistike te Greqise, psh ne Paro, shtepite private jane deri tek vala, por askush nuk ka guxuar tu a prishe ato ! Prona private eshte e shenjte, planet rregulluse nuk behen per turistet, por ne rradhe te pare per banoret.
  Mjaft me me “planet rregulluese” te Rames ne Himare! Kush e di se per cilat shtepi behet fjale ne Himare, do ta kuptoje se asnje impakt pozitiv nuk i sjell Himares prishja e shtepive ne fjale. Ato jane aq larg buzes se detit sac jane dhe pallatet e ngritura ne kohen e sistemit monist. Atehere le te fillojne prishjen nga ato godina qe u ndertuan 30 vjet me pare per oficeret e pastaj te vene tek ato te banoreve qe kane mbi 150 vjet !

 78. mesto says:

  Keto komente te toksikut une do i quaja pordhe te dala nga nje bark i fryre me xhelozit qe ka ai per Edi Ramen do ishte me mire te mos i komentonit fare nuk ja vlen te meresh me nje kalbesire si ai per arsye se i duket veteja hajvan i zgjuar.

 79. kombi says:

  SHUME TE DASHUR KOMENTAR !! ESHTE PER TE ARDHUR KEQ QE DEGJOJME QE NE GJIRIN E KETIJ VENDI KEMI ANTISHQIPETAR ,SI BERISHA DHE LUBONJA ,POR FAJIN ME TE MADH E KANE ATO STUDIO ,ATO GAZETAR QE KERKOJNE MENDIME
  NGA LUBONJA ,I CILI NUK BEN GJE TJETER , DUKE SULMUAR RAMEN SULMON GJITHE SHQIPERINE .
  ESHTE NJE TURP I MADH PER NE ,QE DUKE PATUR SHUME HISTORIAN ,AKADEMIK TE MIRREFILLTE ,PER TE DHENE SPJEGIMET E TYRE TE VERTETA , SHKOJNE DHE FTOJNE LUBONJEN PUBLICIST ,QE FLET PACAVURE .
  TURP PER KETO MEDJA !!!!

 80. Tetova says:

  Po ky njeri ka problem psiqike dhe shitet per 5 lek. Grek, Serb, Italian varet cili paguan me shume!
  Lubo =Lubonja= Stupido= Need a doctor or maybe is to late, because the doctor can’t help him either:)

 81. "greqia"eshte e = me ISIS keshtu eshte krijuar says:

  Ndyrsyra lubonja e shet bythen per 5 lek . Duhet ti hiqet e drejta per gazetar .Eshte ndyrsyr

 82. TJ says:

  Lubonja nuk do t’ja dije se e shajne ,e poshterojne por e ka bythen e shitur! Kjo race e poshter komunistesh , qe na hiqen si demokrate ,eshte nje nga poshtersite e familjes Lubonja! Dhe ne vecanti e Todit nje megaloman por edhe nje servil idores se pare! Fatosi i ka ngjare te jatit,por jo nga pamja! Fytyra e Tosit tregon zemren etij,shpirtin prej Lubonje.Nuk pyet Tosi qe e shajne mjafton te kenaqe Berishen,qe e paguan! Per te njejten arsye u fut ne burg Todi dhe Fatosi! Nuk u rrinte goja rehat dhe jo se jane te persekutuar! Jane denuar nga Enveri por kane persekutuar njerezit qe kane patur poshte!

 83. Lennard says:

  Eshte e qarte se Fatos Lubonja eshte anti shqiptar.Dije pra se pavarsisht nga pushtuesit -Ghithmone ka patur SHQIPERI dhe SHQIPTARE.Jemi treguar te forte dhe te pa asimilueshem.Po kemi qene vazhdimisht Tolerante se kemi lejuar dhe ca Cobane si puna jote .I kemi bere shqiptare po duket se shpirti i tyre ka mbetur i perdhosur dhe shkelin buken e dhene .
  Na del dhe nje Tironc ,qe duhet ta ndroje pseudonimin ta beje Athenos se duket qe eshte nje grekoman i ndyre.TUNG

 84. Adrenalin says:

  Ndyrësir sllave.
  Nuk ta pati fajin shqipëria që re në burg dobiç muti, spiun i ndyrë. Zhgaravin e burr kurve, rac e fëlliqur.
  Siç të ka bërë zoti suratin ke dhe shpirtin.

 85. idriz says:

  Jo gjithçka qe thote Lubonja duhet botuar apo degjuar,por kesaj here e ka ka tejkaluar keqas,ka bere gabim trashanik,te pafalshem.Nese do te varej nga une do ta vije ne nje gomone e te thente qafen nga te don vetem te jete jashte Atdheut tim

 86. X.X says:

  KA QENE DHE E PERANDORISE OSMANE.

 87. Moni says:

  E Enver Hoxha e. Vrave 4800 vete, pse nuk vrave dhe kete Lubonjen. Le te beheshin 4801.

 88. Shqiptar e bir shqiptari says:

  Ueeeeeeee, edhe kete e bere o Luboviç…! Marrezia dhe idiotlleku shkon deri ne nje fare mase por jo ne kete extrem..!
  Hajde idiot hajde..!
  Enver Hoxha pse nuk burgosi : Eqerem Çabein,Aleks Buden, Jakov Xoxen, Odhise Paskalin, Abdurrahim Buzen,Vaçe Zelen, Kadri Roshin , Zef Deden, Parodistet e Vlotes, etj etj etj..! Por, poooor burgosi tipa si ky Luboviçi..!
  Gjynahi ma i madh i Enverit eshte qe pak ka burgosur apo vrare..!
  Mos i befte shpirti rahmet atje ku eshte qe nuk futi ne burg mostren ( sivllaun e Lubonjes) Sali Berishiqin..!
  Ah Enver sa ta kemi nevojen tani..! Shqiperine e kane kaplu idiotlleku e idiotet..! Çou he burre se u shkermoq Shqiperia.

 89. Tili says:

  E pa konceptueshme, qe vetem per ti dale kundra Rames, Lubonja thote qe Himara nuk ka qene gjithmone Shqiptare..e pabesueshme.
  Po pse more idiot, Rama nuk tha qe Himara ka qene shqiptare 2 mije vjet.. por per aq kohe sa shteti shqiptar e kombi shqiptar kane ekzistuar aq kohe Himara ka qene shqiptare, me perpara ska pasur as Greqi keshtu qe nuk i hyn kujt ne pune se cfare ka qene Himara..
  Dhe mos e harro qe shtetin grek e kane bere shqiptaret, ata kane luftuar e kane drejtuar ushtrite.. Nuk them qe jemi te paret e botes por ato qe jane te verteta qendrojne. Rama tha qe shqiptaret luftuan per Greqine e tha qe nese nuk do ishin shqiptaret, Greqia nuk do krenohej me Parthenonin se nuk do quhej Greqi..or gdhe Lubonja. Meqe ke ti njohuri historike e ke lexuar, do te veme ty kryeminister tani..

 90. Akili says:

  Lubonj hik !Je i politikes qemos hik se nu mer veshe ka kesij soi gjanash,hik ne himaren greke se kjo ketu o Shqipetare o gamur.

 91. Potigu says:

  Fatos!Kam pasur mendimin se njeri i mencur,pamvaresisht se kemi mendime te kunderta.Te thuash se “Himara s’ka qene gjithemon e shqiperise”eshte injoranca me e madhe per nje analist,qe e quan veten te ditur.Ti besoje se do jesh injorant para njerezve te zgjuar.Ti je si macja para biblotekes para analisteve te kohes.Qe te mos cveftesohesh me teper, te keshilloje te largohesh nga media e shkruar dhe elektronike.

 92. Emigranti says:

  Per shkrimin e LUBONJEs !
  Kam lexuar vetem titullin dhe nuk kam asnje nevoje per te lexuar me shume dhe per te kuptuar qellimin e tije.
  Cdo gje mund te jesh por vetem shqiptar ne jete te jeteve nuk je. Je nje spiun i ndyre dhe nje provokator qe din ta perdoresh gojen ne vend te organit te jashteqitjes,per tu sherbyer atyre qe te paguajne, bashke me Vangjel Dulen qe i ben presion kryeministrit shqiptar dhe ku ne kuvendin shqipetar. Turp te kesh dhe zoti te ardht hakut,me keq se sa diktatura qe per ty paska patur shume te drejte.

 93. Alban Hamzai says:

  Analize e shkelqyer e nje mendjeje Evropiane ne mes te lukunise albano – osmane te ardhur ne Shqiperi ne shekujt e 7 dhe te 15. Qe Rama eshte injorant,ajo dihet.Ai ka lexuar ne shkolle Hist.e PPSh dhe Njohuri te m-l dhe si te perzieje ngjyrat e te mbaje penelin.Me vone nuk kishte mendje jo me te lexonte libra ,por la gruan e femijen(qe u hapi krahet mikpritja greke) dhe vajti ne France te ngrohte organet seksuale ne plazhet e atij vendi. Ndersa ata qe perdorin fjale te ndyra tregojne se intelekti I tyre eshte shume I ulet. Bota e huaj shkencore e di qe ne Shqiperi mungon debati historic,te gjithe ata qe vene kunder hartimeve historike te letraro-politico-historianeve shqiptare quhen tradhetare dhe poturaket jane gati ti vrasin. Sharjet deri tek kercenimi e vrasja ne Shqiperi jane tregues I patriotizmit .Keto cilesi,qe nuk jane tipar evropian,jane nje nga treguesit e origjines se tyre.Ju lutem botoni komentin tim!

 94. 1 says:

  HOHOHOOOO!

  HISTERIA E TURKO-ARABËVE NË MAKSIMUM!
  DHE PSE? SE FATOS LUBONJA THA TE VERTETEN HISTORIKE.

  O QEQENE INJORANTE!
  O KATUNDARË ME PAK OSE ASPAK SHKOLLE QE BEHI TË GJITHË HISTORIANË DHE SPECIALISTE.
  O PATRIOTË ALLATURKA TË ARNAUTISTANIT.

  TË GJITHË TË MBLIDHENI, NUK BËNI DOT AQ MEND SA KA FATOS LUBONJA.

  JUVE JU PELQEJNE VETEM ATO QE JU VIJNE PAS INTERESIT.
  ATA QE THONE TE VERTETEN DHE KUR E VERTETA EDHTE KUNDER JUSH, ATEHERE ATA I QUANI TE CMENDUR, ANTISHQIPTARE, SPIUNE ETJ.
  ME KETE MENDESI NUK BENI DOT PERPARA. NE VEND NUMERO KINI PER TE MBETUR.

  1. enzo says:

   O njeshi, si i thoni ju greket shoku (sidomos ju qe e dini mire shqipen) “arvanitas allo pragma”. Prite se aty brenda i keni ende qirje korofillak.

 95. aqif tahipi says:

  Po te mendosh qe ne kohen e xhaxhit ky palla ngelte ne klase atehere mund ta marresh per gjithollog te mirefillte. Terbimi i bythqireve greke tregon se rama ke folur vetem me fakte te vertete ,pasi surratzinjte e anadollit qe banojne sot ne greqi nuk e durojne dot te verteten.Mjafton ti shikosah ne surrat dhe e kupton nga cili kontinent jane me origjine.

 96. Këto dite kemi degjuar çudira te mëdha! Por si kjo e Fatos Pionerit nuk kemi degjuar ndonjeherë. Ështe e quditeshme por sa herë që Edi Rama mundohet tu tregoje vendin fqinjeve tane nepermjet te vertetave historike, dalin ca Buzhale, Matoshe, Bushate, e Lubonje qe terbohen dhe humbasin llogjiken me elementare. Ata nepermjet fyerjeve sharjeve, etiketimeve, mundohen te vene poshte z. Rama
  Ne te vertete ata sbej e gje tjeter, veçse ja rrisin vlerat atije. Njekohesisht dekonspirojne keqasi pozicionin e tyre anti kombetare, por edhe urrejtjen e tyre te pa kontrolluar ndaj Rames njeriut qe per here te pare ne historine 26 vjeqare, ka vendosur tu dale zot shqipetareve kudo ku jane.
  Une ketyre monstrave u them: qmenduni, qmenduni sa me shume qe ne te kenaqemi duke qesh me ju.

 97. E. Zoto says:

  No comment! Komenti eshte qe ky qenia (kupto mbetja … ) njerezore nuk i eshte pergjigjur ende shkelqesise se Tij Kadare’ qe e emerton (ate dhe shoket e tij qe, paradoksalisht kane qene dhe shoket e Edit si ndjese paste A.Klosi) si “rimohsat” ose “albanologet e rinj” (shih “Mosmarrveshja”).

 98. sulo koburja says:

  Kohe e humbur te merresh me palo Lubonjen. E mbushi orap xhepin se per ate punon ky palo analist e patriot-filozof i shtirur. Braktiseni dhe ju si gazete se per sherre ka ardhur ne kete dynja…..

 99. stili says:

  LUBONJA NJË KËRMË GJIRIZI QË NGA INATI I RAMËS,SHET ATDHEUN E VETË
  SI KPRMË QË ËSHTË PO QELB EDHD FORUMIN,po masturbohen filogrekët mutofagët & komp
  Rroftë Enveri që i vuri samarin se e paska merituar

 100. stili says:

  LUBONJA NJË KËRMË GJIRIZI QË NGA INATI I RAMËS,SHET ATDHEUN E VETË
  SI KËRMË QË ËSHTË PO QELB EDHD FORUMIN,po masturbohen filogrekët mutofagët & komp
  Rroftë Enveri që i vuri samarin se e paska merituar

 101. alphade says:

  Cunat e Temes lutem botoni komentin tim. FLM !!!

 102. Askushi says:

  Askushi
  Edi Rama i pari kryeminister qe mbron te drejtat che dinjitetin kombtar. Ti skifoz medioker duhet te jesh krenar per kryeministrin tone. Shurranjos……………….

 103. Baton KITA says:

  LUBONJA KUJDES, DRITA e KUQE!

  Kush bën punën e injorantit, ty ose Rama?
  Himara historikisht është territor, trevë shqiptare. Defterët osmane të pushtimit të hershëm turk sjellin prova të padiskutueshme.
  Nëse një territor ka qenë nën sovranitetin e ndonjë shteti, të mos themi nën sundimin…, kjo nuk ia bën të brishtë, të diskutueshëm karakterin etnik. Kupton ti ose jo, kjo është cirku yt.
  Territoret nuk merren në krah, me trasta, por në fatin tonë kanë ndërhyre armiqtë tanë me objektive gjenocidi, ose me luftë sistematike për të na asimiluar. Këtu ku ndodhemi momentalisht në trojet tona, është zona thelbësore etnike shqiptare. Kufinjtë tanë me një krahë u zhbëne që nga Trakia perëndimore. Për cfarë arsye ishim popullata e tretë pas arabëve në fundshekullin XIX?, 27 përfaqësues në parlamentin e perandorisë osmane. Ku jemi sot?
  Ti, me ose pa vetëdije, ndërron muhabetin, tezën. Me shovenistët grekë duhet folur “gju më gju”, se me ezopizmat vetëm krijojmë imazhin e integritetit të dobët kombëtar.
  E kam ofenduar Ramën për bregovicismin, por tashti i them – Ramë të lumtë, fol dhe fol me argumente! nepërkat le të spërkasin helm sa ua mba gusha…
  Shëndet Ramë!

 104. Baton Gostivari says:

  NACIONALIZMI i CIVILIZUAR është SREHA e FUNDIT e njerëzve me edukatë atdhedashurie,
  ashtu sic është NËNA STREHA e FUNDIT e DASHURISË dhe e DHIMBJES.
  Shko nga të shkosh, kthehu te NËNA – ATDHEU,
  E DASHURA SHQIPËRI e TËRË!

 105. Jimi says:

  Thjesht ! Idjot i lindur!

 106. Adem Nika says:

  Lubonja eshe shume i ditur pi nje shpirte i shitur i serbeve dhe grekeve! Ai gjate gjithe jetes eicka deshmua veten me jete qe them ne sherbim te armiqeve! ASigurisht e paguajne mire o eshte pjelle e tyre!

 107. ELBASANI says:

  pergjigje per Totil-a (2 Nentor 21:55 te 9:55)

  Ti o TOTIL-A qenke vertet kopil pasi e pohon vete meqense nuk njeh nenen qe te ka lindur. Se te gjithe himariotet flasin te tere greqisht kete e di gjithe bota. Po ty ku te ka linde ajo nena jote. Mbase ne Turqine lindore. Je edhe horr dhe turkoshqiptar fund e krye. Po me genjeshtra qe shkruan ke do te bindesh? veten apo ndonje turkoshqiptar si puna jote? Duhet te te ngelet thelle ne mendje se ne Shqiperi ka mbi nje miljon greke dhe mbi gjysem milion vllehe me bindje etnike greke.

 108. Shqiperi Etnike says:

  Mire e tha Edi se ka kaluar koha kure tjeret na tregojn se ku I kemi arat tona. Eshte fat I mire qe po perseritet historija dhe bashk me te edhe udheheqesit e denje ku si Xhaxhi Enver ashtu edhe Edi Rama u tregon Serbeve dhe grekeve te k…. se ku jan arat tona dhe kush do te I punoj sikur deti ashtu edhe Trepqa

 109. Emigranti says:

  Une do te desha qe pallati kultures, salla kryesore te ishte plot me cifte ku te behej seks ka folur dikur manjaku i shpelari fatos lubonja ne tv klan.ky derdimen i lajthitur qe eshte mire te veje ne Ollande dhe te mosturbohet komenton KM Rama ku te gjithe shqipetaret jane bere bashke per ceshtjen kombetare.Nuk e di cfare ngjet me ju ngihesh jerm dhe kerkon te tregosh kush je ,kur te gjithe ne e dime nuk gjete qetesi si ne sistemin e pare edhe tani eshte mire te shohesh shendetin mendor se mesa shohim po te r rjedhin.

 110. Elvis1978 says:

  Turp qe kete njeri si ky Lubonja qe vet mbiemri qe ka me thot nje prejardhje jo shqiptare nje njeri i felliqur pa atdhe qe duhet ber person non grata menjeher pas ksaj deklarate qe ka bere sepse nga keto njerez krijohen urrejtjet dhe percarjet mes popujve .ky Lubonja ose Lubovic duhet zhveshur ne mes te tiranes dhe te debohet lakuriq nga shqiperia .plehra si ky sduhen len kurr te bejn deklarata te tilla dhe turp nese ka pasur shqiptar perball qe e ka degjuar kete deklarat dhe ska reaguar

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *