Rama: Fqinjët tanë grekë do të marrin përgjigjen time!

RamaKryeministri Edi Rama i ka kthyer përgjigje një komentuesi në llogarinë e tij në “Facebook” lidhur me sulmet që gazetat greke i kanë bërë  kreut të ekzekutivit ditët e fundit. I gjithë ky sulm ndaj Ramës nisi me të ashtuquajturën “Çështje e Himarës” ku prishja e 19 shtëpive të familjeve të deklaruar me kombësi greke është kundërshtuar me forcë nga eksponentë të Athinës zyrtare.

Ajo që ndezi edhe më shumë situatën ishte edhe hedhja nga  Rama e një fotoje të Akropolit ku duke iu referuar historisë kryeministri ynë shkruante se: “Nëse Akropoli i lashtë është ende në këmbë për lavdi të njerëzimit dhe qytetërimit, kjo i detyrohet edhe kurajos dhe vizionit të primatit shqiptar të Athinës, Gjergj Dushmanit! I cili, më 1686, negocioi me flotën veneciane të Francesco Morosinit që qyteti të mos bombardohej prej limanit të Falerës, edhe pse aty ndodhej një garnizon turk.”

Mirëpo sulmeve të eksponentëve të politikës greke por edhe shtypit të atjeshëm Rama do u përgjigjet ditën e nesërme në Parlament.

Komentuesi i shkrajti Ramës: “Hidh nonje foto me Akropulin .te cemenden fare greket se nuk u vin mir na e verteta .”

Në përgjigjen që kryeministri i kthen qytetarit shkruhet: “Neser ne kuvend do ta marrin pergjigjen time per sa kane thene keto dite, fqinjet tane te vjeter e te dashur , me te cilet duhet dhe duam te kemi marredhenie te shkelqyera! E qe t’i kemi te tilla, na duhet patjeter te jemi te hapur, te vertete e te barabarte me njeri – tjetrin! Sepse koha e fqinjit te pasur qe i tregonte arat fqinjit te varfer ka marre fund mes nesh.”

REMOTE_ADDR:[]

56 komente në “Rama: Fqinjët tanë grekë do të marrin përgjigjen time!”

 1. Trump says:

  Deti ti shitet Greqisë!

  Kosova ti shitet Serbisë se kështu don Mbreti Lexhendar Berisha!

  Rroftë Sali Sulltan Berisha!

  1. Tfgs1 says:

   ???????????????Ky edi ose eshte trim dhe budalla ose vetebesimi i tije ka kaluar ne delir. Ama mire ua ben. Me verte koha ka kalu qe bejleri i tregonte rrogetarit se ku duhet te haje dhe sa te haje.

   1. Toni says:

    Me pjellen e UDB-serbe+sekretarin e PPSH salesh ram berisha fitoi greku me paktin dhe serbi me Kosoven e derine thyrje mbargoje,,ndersa me BTHQ hollandezin lylzim basha qe shiste qofte ne rinas fitos greku me firmosjen e kombit,vjedhja e ruges kombit,vrau ne 21-janare vetem tradheti+barbari kane bere..

   2. ☆Gopisti i NSHRAK-ut☆ says:


    Nesër mlidhet
    Parlamenti
    Ligjëro
    Edi Levendi.
    Që kur iku
    Kumananti
    Në Gërqi
    Del Rosinanti.
    Janë bij
    Themistokliu
    S’dimë nënat
    Kush ua qiu.
    Së kaq gjatë
    E mbajtën hunë
    Sa nga bjondë
    U bënë brunë.
    Nuk u ngopën
    Me skata
    Sa nga Turku
    Sa nga Na!

    P.S.
    @Edi Rama
    .
    Nuk zgjidh punë
    Me fjalimet
    Po bëj plan
    Për investimet.
    Të fillojnë
    Nga hulumtimet
    Kush është mirë
    Me përkthimet.

    Qirja-t e Qirje-t
    Duhet të dinë
    Nga kanë ardhur
    E ku po rrinë!

   3. Crusader says:

    Nuk eshte budalla jo, eshte finok i pacipe dhe i perdor per interesin e tij. Kur gjen ate popull sumce mire ju a ben. Mentalitet skllavi militantesh dhe ordineresh. Fatkeqesisht jane shume ne ate vend, prandaj edhe njerezit me dy leke tru ja kane bere naftin asaj haleje ku qeveris ku sarahoshi i Anetes.

    1. Adriatik says:

     Keni nje kryeminister drame o turkoshqiptare. Per elektorat i intereson tani te bej nacionalistin me fqinjet po bregovicit dhe papandreut i lepihej kur i interesonte si kryetar bashkie.
     Media greke tha mire…vegel e rexhepit eshte drama…sic ishit ju turkoshqiptare vegla te turqve per 500 vjet.

   4. arbeni says:

    Mendohej se maloku do tu jepte pergjigjen e merituar legeneve te Athines doli se ata i dinin saliut plot pislleqe gjersa e detyruan te nenshkruante nje marrveshje tradhetie me greket fuke ju falur 350 km2 det.Rama mund te kete shume gabime si kryeminister,por persa u perket grekeve i pifsha dolline per qendrimin ndaj Greqise.

   5. I.Hoti says:

    Shqiptare lindesh…nuk behesh ! Ne kemi krenarine tone kombetare..ju grekqiris keni tuajen me perrallat per femije qe i njeh Europa ! Nuk ka grek qe thote jam rus a amerikan apo shqiptare te thote jam grek a turk!!!! Ju si perrallaxhi qe jeni krijoni te tilla sa te doni ! Bota e civilizuar bombardoi beogradin per te mbrojtur civilizimin ! Perrallat greke nuk jane civilizim ..ju jeni hiena te Europes !

 2. sala says:

  bravo Rama …tregoju pederastave grek qe nuk je si maloku tradhetar

 3. Bardhi Tolabi says:

  Vecse nje te lumte dhe asgje tjeter,persa ke shkruar,Zoti Rama!Ashtu duhet folur,sepse populli yne,per ata qe nuk marrin vesh si njeres, ju pervishet vendshe dhe ju thote te tjereve:Keshtu i donte mushka drute….Pra me Grekun keshtu duhet folur…

 4. xyz says:

  Edi, Zoti te rujt. Je i modh. Shqiptaret nuk do ta harrojne kurre.

 5. Albani says:

  Sa te kesh jete qendrofsh ne krye,perderisa nuk te duan as Serbet dhe as Greket,do me thene qe je me i miri per Shqiperine dhe Shqipetaret.
  Mos u lekund dhe te ndryshosh kurs,sepse ne qofte se ata do te te duan atehere nuk do te jesh me i yni.

 6. stolicknaja says:

  o edi palloshi e ngrite zerin si enveri po ai kishte shtet dhe slente njeri ta perbuzte edhe pse ishte diktator,ju qeroset e rinj ne keto 25 vjet te vetmen gje qe ia keni arritur persemiri eshte te keni larguar gjysmen e popullsise jashte vendit dhe skini ci beni gomarit e i bini samarit,po vazhduat keshtu mori fund ky milet pisllek ne ca dekada lereni greqine se di vete ti ndreqe problemet

  1. Shko futi nje sufllaqe jevgjiti mou pastaj fut gishtat ne bithe dhe feshkelle

  2. nick says:

   STOLICNAJA VODKA, DUKET QE KE PIRE SHUME. SHIKO TE BEHESH ESELL. KETU I THONE SHQIPERI DHE JO RUSI. PROBLEMET ME GREQINE I RREGULLOJME VETE.

 7. izmirianna says:

  Po mire o mut, po ambasadorit amerikan pse e le te te fuse duart?
  hipokrize

  1. Toni says:

   ik re gamisu ti po na tregon hipokrizine ti qyrrash janulle.

 8. undefined says:

  Shkop koqeve e keni ore vrromojevgjite nga GJATOSHI nuk i rruhet k…per ma te mirin hahahahaha do shkumezoni si qen plehrash hallall corapekuqit hahahaha

 9. izmirianna says:

  Po mire o mut, po ambasadorin amerikan pse e le te te fuse duart?
  hipokrize

 10. Zara says:

  Fol Edi dhe mos u tut, nga mbrapa ke nje popull te tere te martirizuar ne shekuj. Nuk ke politikanet e korruptuar dhe te shitur, por ke gjithe popullin shqiptar Kudo ku eshte qe te perkrah.
  Te gjithe I madh dhe I vogel jemi me ty.

 11. Pandis Carapulis says:

  Mosss! Ka per ta shkrire fare Greqine ky. Kur e merr inati kete shkarkuesin e Kryeministrise, edhe Kina ndryshon kooordinatat gjeografike. Ashtu te lumte trim i Partise. Tregoju dhembet (e vene prej porcelani) Turju gjithe botes nje pallat nje shtet…Per cdo rast ke edhe Shpetim Idrizin me vehte (ka mall te mire)

 12. Remi says:

  unw tw kritikoj shmw pwr ato qw nuk ke bwr i dashur Kryeminister por, jam krenar pwr ato qw bwn e qw thua. Them se pwr herw tw parw po mundohemi tw jemi tw barabartw me fqinjwt tanw, Je nw rrugw tw mbarw.

 13. ttt says:

  Po e kruan me gjethe fiku or pallosh….mire ti po i ben keto deklarata per konsum politik por populli i thjeshte cfaj te ka qe te heqi ne kuriz reagimin negativ te tjetrit?

 14. Alban Hamzai says:

  Pergjigjen me te mire grekeve ja ke dhene me shtetin qe drejton:plehra ,prostitute,kriminele deri ne Parlament,droge,pa arsim,pa shendetesi,cdo vit te largohen nga shteti qe drejton rreth 40.000 veta, ne Gjermani shqiptaret qe kerkojne azil si numer vijne te dytet pas sirianeve(ku behet lufte),mbushur burgjet e Evropes me te denuar shqiptare(vetem ne Zvicer denohen rreth 2000 shqiptare ne vit),vrasje per pronat (rreth 6000te vrare),rrembyesi I prones quhet pronar dhe pronari I vertete nuk mbron dot pronen e tij etj..Por Edi Tajip Rames nuk I behet vone as per Evropen.Ai nuk do as hapjen e bisedimeve me Evropen dhe nuk ka rast me te mire ,ne qofte se nuk happen bisedimet,tja hedhi fajin Greqise dhe keshtu ai del “patriot ” I madh para pjeses poturake shqiptare .Edi Rama do te behet ne Shqiperi si Tajipi ne vendin e tij. Rama e do Evropen vetem me fjale ,se me vepra (shihni shtetin qe drejton) ai nuk e do,pse te doje kular ne qafe kur qellimin e ka te behet ne Shqiperi sultan I vogel,si mesuesi I tij Sulltani I Madh.Rrofte Konfederata Shqiperi-Turqi. Poshte Evropa! Ishallah.Marshallah. Ju lutem botoni komentin tim!

  1. Anonymous says:

   To alban hamzai. Me dukesh I pa pjekur, te mos themi kastravec. Plehrat mbulonin rruget e Athines keto e tridhjete vjet perpara, duke perdorur shqiptaret “bojaxhijte e nates” ,per Pune te zeze. Guri rend peshon ne bend te vet. Respect your self and your country.

 15. Crusader says:

  Mundesisht pergjigjia te jepet ne Facebook, Twitter apo Istagram me selfie, sepse ne Athine nuk ka bole qe te shkoj. Ky me kujton nje qen te lagjes qe lehte shume, por kur i turreshe fuste bishtin nen shale dhe ja mbathte vrapit e vazhdonte te lehte duke ikur.

 16. .......... says:

  Je lojtari ( kryeministri) me i mire Shqitar, qe po luan shkelqyeshem ne politiken tone jashtme. Te lumte, dhe uroj te jesh sa me gjate ne kete pozicion. Populli dhe ju perdorni nje shprehje te qarte dhe aktuale. Qente le te lehin kurse atdhetaret te ecin perpara.

 17. .......... says:

  Je lojtari ( kryeministri) me i mire Shqitar, qe po luan shkelqyeshem ne politiken tone jashtme. Te lumte, dhe uroj te jesh sa me gjate ne kete pozicion. Populli dhe ju perdorni nje shprehje te qarte dhe aktuale. Qente le te lehin kurse atdhetaret te ecin perpara.

 18. corape kuqi says:

  Fakti qe ky atakohet me greket me ben te dyshoj qe eshte agjent i tyre.
  Me kujton kreshnik spahiun kur thoshte do ts burgos qytetarin sali berisha.

  1. Beni says:

   Ha mut ha ti me nick corapekuqi.
   I dini te gjith Ju, njesoj si dhendri serbis sale ram berishoviqi.
   Shko mor ruj dhit, leji komentet

 19. Jam tfgs1 e pranoj qe ma ve jonulla ne bith per 150 euro ne muaj says:

  “Greket” ndoshta nuk e dine te verteten ,se i ka mare kisha ne qafe gjithe jeten. C’fare thon prifterinjet e kromosur bejne greket .C,fare thon prifterinjet mesojne femijet ne greqi .Eshte “shtet”i krijuar me vones nga fuqit e medha .S’ic po krijohet ISIS sot.Prandaj e kane te veshtir ta besojne te verteten

 20. Lymi says:

  O Edo o njisho je i papam ku paske qen mo perpara mer lal ,o daku jepi mos u kurse se ke shqiptaret ka mrapa

  1. PidhiISateme says:

   Po, po gjithe shqiptaret ka mrapa i ke, gati me palle ne dore.

 21. Ladi says:

  Edo jam i djathte, megjithese per Salen nuk do votoja, por po te isha aty, vec per kualcjonin ku je ti do votoja. Vetem perpara robo, punoni per ate popull dhe te na e ndrisni faqen, se boll me u zvarritem si kelysha kurvash……..Te pershendes, dhe suksese ty dhe te gjithe Shqiptareve qe e duan te miren atij vendi.

 22. Faro says:

  Krejt ndryshe nga te gjithe politikanet servila te 25 viteve te fundit. Kryeminister autoritat i impenjuar per REFORMA dhe jo per llafe.

 23. artur says:

  BRAVO EDI! Vazhdo sic e ke nisur me greket e felliqur, uzurpatore dhe pushtues te eger historikisht! Shume i kemi duruar ne shqiptaret, por s’kemi patur kurre aleate te medhenj te vertete, tani per fatin tone, i kemi.

  lexoni ketu nje shkrim te nje historiani shqiptar per arvanitet e greqise, thote se aty ka rreth 4 milion greke me origjine te paster shqiptare: http://www.shekulli.com.al/p.php?id=28154
  Do mesoni rolin e ndyre te greqise, turqise, serbise, rusise etj. kunder kombit shqiptar.

 24. Zigur Qarri says:

  https://www.youtube.com/watch?v=3gzaDraO3l4
  “Ishte faji i një gjermani”, foli Niko Dimou në lidhje me krenarinë greke në këtë çështje. Ai po drejtonte gishtin tek Johann J. Winckelmann, një historian gjerman arti i shekullit XVIII, ëndërrimi i të cilit për Greqinë e lashtë “të populluar nga njerëz të bukur, të gjatë, flokëverdhë, të urtë, që përfaqësonin përsosmërinë”, siç e parashtroi Niko Dimou, u përdor me qëllim që t’i jepej formë qenies greke në kohën tonë.

  “Ne flisnim shqip dhe e quanim veten romakë (romanë, romaioi, romioi), por pastaj historiani Winckelmann, shkrimtarët Goethe dhe Viktor Hugo, piktori Eugène Delacroix, të gjithë këta na thanë se ‘jo, ju jeni helenët, pasardhësit e drejtpërdrejtë të Platonit dhe Sokratit’, dhe ajo e bëri të vetën. Nëse një komb i vogël dhe i varfër ka një ngarkesë të tillë mbi shpatullat e tij, ai nuk e merr veten ndonjëherë”.Nikos Dimou

  Ο Έλληνας ζει κυκλοθυμικά σε μόνιμη έξαρση ή ύφεση. Μία συνέπεια: απόλυτη αδυναμία αυτοκριτικής και αυτογνωσίας.

  Ο Έλληνας, όταν βλέπει τον εαυτό του στον καθρέπτη, αντικρίζει είτε τον Μεγαλέξανδρο, είτε τον Κολοκοτρώνη, είτε (τουλάχιστον) τον Ωνάση. Ποτέ τον Καραγκιόζη.

  Κι όμως, στην πραγματικότητα, είναι ο Καραγκιόζης, που ονειρεύεται τον εαυτό του σαν Μεγαλέξανδρο. Ο Καραγκιόζης με τα πολλά επαγγέλματα, τα πολλά πρόσωπα, την μόνιμη πείνα και την μία τέχνη: Της ηθοποιίας.Nikos Dimou

 25. Lugati says:

  hej mer lugat duhet met dhone ate qe takon se une kur shof grek e serb m errsohen syte bravo kryeministr me jemenitet e greqise kshu e dun kar e dajak…ej mos mori njeri per ushtar i ripjelljes se ju gris per zotin..tashi i propozim per tfgs i shoku jone ktu siper thote qe te jep janullepedofili 150euro tashi ne komentusit ke kjo gazete do te japim 160 euro per cdo shqiptari qe ti ja mer ne goje tfgs dakord 10 euro mo shume qar i ke…a jeni dakord o cuna tja nrejme rrogen TFGS PER CDO GOJORE

 26. Bajoneta says:

  Zoti Rama… Ne qe fati i keq na dergoi disa vite neper greqi ne vitet 90 kemi vuajtur shume nga gabelet e lindjes se mesme qe na hiqen dhe greke te lashte.Une qe di edhe greqisht dhe i lexoj komentet e tyre dhe analizat tek gazeta si PROTO THEMA e nje qelbesire dhembeqen nga malet e janines qe quhet themo,duhet te vendosesh urrejtjen e tyre per kombin tone ne piken nje te komentit neser ne kuvend…Nuk ka vend ne evrope qe te lojoje komentet e qelbesirave raciste pa censorim.vetem ne TZAZIQISTAN ka dy ligje nje per gabelin grek e nje per evropen.Vendos krenarine e kombit ne vend meqe ja fillove kesaj historie.

 27. Qifi says:

  O es psikopati o maskara i ripjedhur, grekut i rruan leshte ti dhe erdogani o bq.. do e shikosh si do perfundosh shume shpejt o injorant. Mos i merr vendimet me hunde te mbushur se le name.

  1. Lugati says:

   ku je mer qif trimi veje emrin mer parazit e te shofesh si ta qine sjqiptaret janulle pedofilin mer qif palaco parazit jemenit karakurve 300 ebros

 28. korcari says:

  I kalove ne ekstaze albanezet o kryeminister,tani po masturbohen si koli i top qenit,neser do marin athinen!pastaj me rradhe akropolin,sepse nje shqiptar e ndertoi!!!!!!!!!harova nuk la venecianet ta bombardonin etj, etj,keshtu ju theshte edhe ai qoftelargu,por i mbajti nja 45 vjet pa buke,edhe keta masturboheshin nga premtimet e tij,sikur albania ishte qendra e botes!!!!Keshtu e kini nisur edhe ju bashke me ate qe iku,25 vjet vazhdoni jepjuni buke[propagande]sepse neser eshte dite e madhe,edhe pasuria do tju shtohet shqiptareve[politikaneve]Ku eshte reforma ne drejtesi?per keto fol edhe jo per greqine.Po kujt i them edhe une!ai popull meriton ate qeverisje qe ka.Ajde tung te gjithe shqipetareve me pak tru me shume se krye drogaxhiu yne.

 29. Ata votuan mosndeshkimin e tyre says:

  hahahaha, shqipfolesit ngopen me lugen bosh..jane ngritur si bucet sepse fati i greqise varet nga EDVIN baba rama ashtu si puna e plehrave te Italise.


  dmth nje shtet e vend varfanjak, i pa zhvilluar , i dobet ushtarakisht, nga ekonomia dhe emigracion te papare pas Sirianve kerkoka tja mbylli gojen nje vendi te Bashkimit Europian.


  do ti kete premtuar erdoanit baza ky ose erdogani i ka thone tkam vlla….


  do bente mire ti xirrte para erjon brcen e ahmetaj apo taulant ballen dhe tom doshin…ahahahahhahahahaha, shqipeeeeeeeeeeee po tall bi…then bota me ju….

 30. Jak-Boston says:

  Shqiperia ka armen me te fuqishme kur vjen puna te fqinjet dhe kjo arme eshte e verteta dhe e drejta historike qe fqinjet bejne sikur nuk e dine.
  Ne duhet ti meshojme shume kesaj gjeje me kedo qe bisedojme pasi disa e dine e disa jane bombarduar per nje kohe te gjate nga propaganda dashakeqe ndaj shqipetareve, saqe I marrin si te mireqena genjeshtrat e fqinjeve tane dhe ndihmesve te tyre.
  Ne lidhje me greket duhet hapur tu kerkohet statusi per arvanitet dhe gjuhen shqipe te shoqeruar me shkollat ne te gjitha nivelet ne te ashtuquajturen Elladha apo Greqi.
  Gjithashtu eshte e drejte dhe detyre e shtetit shqipetare te interesohet per maqedonet e Greqise pasi shqipetaret dhe maqedonet e vjeter jemi e njejta popullate, per te drejtat dhe gjuhen e tyre qe eshte po shqipja si dhe te kerkohet kthimi i maqedoneve te debuar nga greket njelloj sic jane debuar dhe shqipetaret, hebrete, arumunet, etj.
  Keto te kerkohen ne menyre te hapur dhe jo privatisht.
  Pasi te kene plotesuar te drejtat e ketyre grupeve atehere iu vjen radha grekeve te flasin me ne si te barabarte.
  Po keshtu edhe me serbet ,shteti shqipetare duhet te kerkoje te drejtat e shqipetareve ne Kosoven Lindore, si dhe te drejtat e Sanxhakut pasi popullsia atje eshte e njejte me shqipetaret edhe pse kane humbur gjuhen, plus shqipetaret qe jetojne brenda Serbise qe jane nje numur I konsiderueshem, plus shqipetaret ortodokse qe ashtu sic jane ne Maqedoni jane dhe ne Serbi, Greqi, Mal te Zi, jane thesare te fshehura qe duhen zbuluar dhe garantuar. Keta jane te gjitha patate te nxehta per kryeministrin shqipetare, por si piktor qe eshte e di se nuk mund te pikturosh pa u njollosur nga bojrat qe perdor.
  Po ne fund shihet sa e bukur ka dale piktura dhe jo sa je njollosur.
  Besoj se shqipetaret e kane kohen e arte per nje peisazh qe nuk e kane patur ne me shume se njemije vjet.

 31. berti says:

  Mblidhni mendjen, se fjalet e bukura te Edot jane pa buke…

 32. Crusader says:

  Shoku Kryeminister u be pis me ligjin e plehrave, dhe pati paturpesine me te madhe qe te thoshte se e kishte detyruar BE-ja per kete, nderkohe qe BE-ja u prononcua zyrtarisht se ishte nje ligj arbitrar dhe korruptiv, qe ishte marre nga qeveria Shqiptare. Dhe ne fund BE-ja u prononcua se nuk mund qe te detyronte vende me ligje, te cilat ende nuk jane anetare te Bashkimit Europian dhe pjese e parlamentit Europian. Por gomeret qe perrallis ky sharlatan, besojne selfiet, batutat dhe bejtet e shokut Kryeminister, qe e pacim sa malet.

  1. zz says:

   Ha m…ha kurve 300 shkop koqeve e keni nga Gjatoshi

   1. Crusader says:

    E Motra, te vjen e hidhur e verteta? Mos u merzit se nuk e ke vetem ti kete semundje. Do kaloj, avash avash.

   2. Krio says:

    Ss. Km ka marre dozen me shume se normalja. Neser nuk mban mend gje

 33. PAVLO says:

  O rrot k….o injorant EDI RAMA

 34. ver llapa says:

  si jane mledh karakurvat greke ptuuuuuu ju qifsha rracen

 35. Crusader says:

  Me sa duket tema ka vendosur qe te mos i postoj me komente e mia. Si duket eshte ofenduar miku i Mero Bazes, dhe Tak Ngjala. Nuk ka gje. Mjafton per sot.

 36. Dr. Vehip (Veip) Proda says:

  Personaliteti dhe intelektuali i shquar i Greqisë, Jorgo Maruga, ka deklaruar: “Çfarë i detyrohet Greqia arvanitasve? Ju detyrohet, guxoj të them, lirinë e saj”.

 37. Dadi says:

  Pr nje ceshtje te tille kaq te rendesishme sic eshte ceshtja kombetare shqiptare me saktesisht problemi i kufijve me Greqine te vjen krrupe te lexosh keto komente. Sa per Ramen, i lumte se ka gjithe mbeshtetjen e shqiptareve me mend ne koke dhe atdhedashes. Z Rama marsh bekimein e nje populli te tere per kete qendrim.

 38. Dime qe ne Poliponez shqiptaret i kane bere balle turqve , kete e pohojne vete historianet greke , fakt i pa tjersushem eshte qe me krijimin e parlanenti grek u diskutua se çfar gjuhe duhet te flitej Shqip a Greqish , me pak vota fitoi gjuha e Greke , kete e pohojne vete greket .Historiania greke Maria Efthimiou njehkohesisht dhe pedagoge e historise ne universitetin e Athines e dekoruar nga presindenca greke pohon me goje plot qe Greqia ka qene Shqiptare dhe sot gjysma e popullsise jane shqiptare .Ka patur shume rajone shqiptare dhe ku gjuha shqipe ishte gjuhe vendi , ku tregon se kur filluan te ngrihen shkollat greke nje mesues filloi ti mesonte greqisht femijve po ata flisnin shqip , atehere u detyrova te mesoj gjuhen shqipe qe ti kusha te lehte per ti mesuar greqishten .

 39. tomi says:

  Hani mut, qeras Edi Rama

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *