Befason Berisha: Lufta e komunistëve shqiptarë, një nga faqet më të ndritura të historisë. Ata u tradhtuan nga Enveri

berishaSali Berisha ka befasuar në Kuvend.

Duke folur për debatin e fundit për dekorimin e 67 ballistëve të vrarë nga komunistët, Berisha ka dalë kundër të djathtëve, duke thënë se ajo nuk ishte luftë civile.

Ai ndërkohë ka vlerësuar luftën e komunistëve për çlirimin e vendit, por sipas tij, idealet e tyre u tradhtuan nga Enver Hoxha.

Janë kryer nga krimet më monstruoze të luftës, por nuk ishte luftë civile. Kishte elementë, por nuk ka qenë luftë civile”, tha Berisha.

“Unë as për daljen jashtë ligji të Partisë Komuniste nuk kam qenë.

Por ti që fshihet aty mbrapa ja çfarë ke shkruar për luftë civile dhe për nxjerrjen e jashtëligjshme të Partisë Komuniste”, tha Berisha, duke iu drejtuar Ramës.

“Unë e them, e kam thënë dhe do ta them, se ajo është një faqe e ndritur e historisë sonë.

Ajo luftë neve na rreshtoi me fituesit, me aleatët.

Por idealet e atyre që luftuan për liri u tradhtuan nga Enver Hoxha dhe partia e tij shtojcë e Serbisë”, tha Berisha.

REMOTE_ADDR:[]

21 komente në “Befason Berisha: Lufta e komunistëve shqiptarë, një nga faqet më të ndritura të historisë. Ata u tradhtuan nga Enveri”

 1. erjon says:

  E ka fjalen, per luften e Haxhi Qamilit…

 2. © KENDVESHTRIM TJETER © says:

  Duke e deformuar historine per me shume se 25 vjet,me ne fund e kuptoj,ajo eshte e perjeteshme,ai eshte I perkohshem !
  Historia filloj te drejtohet,Berisha te deformohet !

 3. albti says:

  Po se partizanet bashkpunuan me miqte e tij serbe te Partise Komuniste Jugosllave kundra Gjermanit qe luftonte cdo kembe serbi.

 4. alphade says:

  Nuk mund te gjesh nje njeri kaq hipokrit sa bariu i dhive,lindur ne Vicidol,
  banues ne Tirane per te zezen e Shqiperise dhe kombit shqiptar ….!!

 5. niki says:

  Berisha sheh,larg.Ai kerkon te terheq partine famemadhe dhe ish aleatin etij zotin ILIR META. Ne do populli shqiptar te kuptoje drejt ne zgjedhjet e ardheshme te evitoj partine e zotit META.

 6. Zike qorri says:

  Debil i poshter. Laje gojen se te vjen era hale ore sale

 7. ........ says:

  NUKme intereson se esht BERISHA perderisa vlerson nje luft vertet te lavdishme e rrespektoj ,nuk na interesojn hipokrit qe zhbejn luften çlirimtare per interesa partish dhe perfitimesh , partit dhe politika te bejn çte duan por per historin e kombit te lyer me gjakun e deshmorve te ter duhet te jen ne unison dhe mos pranojn kerken ta deformoj ate pra historin nese duam te kemi parti te qyteteruara , ne asnje vend te botes nuk ka byth njerui te tallet me heronjt e vendit ter tij se nuk ja fal kerkush , perveç se ne SHQIPRI qe me i rrespektuari esht ai qe beshtyn dhe hedh balt mi heronjt e kti vendi , ktu duhet te kontrollohen njerzit politikanet se po punojn ne interes te shteteve fqinje duke çber xhdo gje ne kte vend dhe me kryesoren historin e kombit ton.

 8. alphade says:

  niki ! Ke shume te drejte ! Diabolik ne gen !

 9. Jimi says:

  P.K.SH dhe ushtria NaCl nuk kishin Enver Hoxhen ne krye por kishin Sali Berishen qe e udhehoqi ne ate epope te lavdishme!?

 10. Ballist superBallist says:

  E kam dite qe je kotille komuniste….more qenef komunistoislamik……sepse ti e rrrrrase Shqipnine ne konfrrncen e vendeve islamike….more qenef i Paktit te Varshaves.

  Shqiperia nuk u rendit ne fitues te lftes se dyte boterore….por u rradhit ne venede e okupuara nga komunizmi rus…..more qenef islamkomunist.

 11. Historiani says:

  O z. Berisha, na ke cuditur me kete pohim nqs nuk exhte deformuar. Lufta NACL, qe ka formulen e kripes ne kimi, ka qene lufte clirimtare sa kohe qe Shqiperia u inkuadrua ne bllokun antifashist, por me tipare te theksuara vellavrasese per arsyen e thjeshte sepse nje pjese e popullit perkrahu luften qe behej per vendosjen e sundimit sllavokomunist ( qe tani e kemi pare se cfare i solli vendit) dhe shqiptareve qe ishin me nasifadhistet qe nuk donin vendosjen e regjimit sllavokomunist, pra shqiptaret luftuan kunder njeri tjetrit se kishin bindje tendryshme. Nese ke qene komunist dhe ke besuar atehere ne komunizem kjo eshte tjeter gje. Por historine nuk e shtremberon dot askush. Komunizmi eshte fara me e keqe e qe nuk po shkullet dot ne Shqiperi.

 12. Fatosi-kosove says:

  Nje gje besoj se e kane kuptuar te gjithe shqipatret se kur sali berisha shane dike dmth se ai eshte njeriu me i mire ne bote dhe kunderta kur e lavdon eshte nje hale e vertet,siq eshte edhe vet dhe buburrecat e kopese qe i shkojne pas.

 13. DASHAMIRESI says:

  Kujt ia shet keto , more kerme…?! Ka njeri qe mund te te besoje ty , or antishqiptar i terbuar ? !

 14. qorri me motorr says:

  Qe kur se s’mbahet mend vija e Sales dhe e PD-se ka qene partizane = komuniste = agjente serbe = tradhetare e pordhe te tjera si keto. Jari pa mustaqe sapo shpalli heronj 60 e ca gjynafqare te ballit qe i vrau Mehmet Shehu. Gjyzepina po dihet qe e mban veten per shkodrane nga Venecia dhe i ka inat partizanet. Tani po pres se cfare do te thone konet e Sale kuckes ne parlament dhe parti pas kesaj deklarate.

 15. Q.S says:

  Po Ka me shtojce e Serbit se Je ti o plak matuf.
  Enver Hoxha ishte lule para teje. Po Si eshte shprehja, studenti eshte me hale se profesori.
  O Sali Surrat patate, Mir ja bane zotnis tate. Gomar ti e gomar ai qe te vuni, sot a neser valon druni

 16. Zara says:

  Shiko, e mira eshte te mos komentojme me deklaratat e ketij trapit. Ketij si plas fare historia e partizaneve apo ballisteve, ky vetem hedh shashka. Dhe MBAs kesaj njerezit fillojne debatojne dhe percahen, dhe ky ferkon barkun. Qellimi I vetem I tij eshte perca dhe sundo. Te pakten deri me sot ashtu ka bere, por tani te gjithe e kuptojne cfare thote pa e nxjerre nga goja.

 17. Kola says:

  Kjo eshte histeria e putanes se Vicidolit. Pasi i dekoroi te gjithe brekedhierit e Ballit dhe reaksionit, tani s’nguron te thote dy fjale ngushelluse edhe per komunistet. Qelbesira e UDB vazhdon te tall bythen me ata qe dhane jeten per lirine e atdheut.

 18. hem says:

  Wow, kthese 360 grade?!
  I paska mbushur mire breket sala .
  E paska harruar kur i mbante shurren dulles!

 19. sali protopapa says:

  E nxorri me ne fund koken komunisti i Fundit. Ky ja hedh fajin Enverit sepse edhe ne foto qe ka dal me femijet e tij del se i ka bere me zor nga frika. O pis i ndyre te vij turp se njerezit e ndershem te kan besuar prej 25 vitesh si pishtar i demokracise kurse sot truri tu ka leruar e i nxjerr vet te vertetat. Vazhdo keshtu doni me per Belulin.

 20. TRAPI says:

  ASHTU SIC MASHTROI PRONARET DHE TE PERSEKUTUARIT QE JANE 90 % E POPULLATES DHE 10 TJETER QE BERISHA U VODHI PRONAT…QE KA PUSHTUAR TIRANEN ME TRO[OJANE ..DUHET TE MARRIM PUSHKET TE PERZEJME SALIUN ME KOMPANI

 21. Qytetari says:

  Po tani filloj ta dredhi tani, ky monster deri dje sla fjale pa nxjere kunder LANC, tani we i erdhi mortja dhe we po e shikon qe Populli eshte ndergjegjesuar, dhe si e si te thote te kunderten e atyre qe thote Edi Rama, na del e lepin ato qe i ka peshtyre. Tani edhe sikur te dsli ne mbrojtje te Enver Hoxhes, ky monster eshte i pa besuar.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *