Grekët: Shqipëria na preu në besë pasi i dhamë statusin. Tirana mendon se është më e fuqishme se ne

tsiprasAmbasadori grek i nderit, Aleksandros Mallias, shkruan se Shqipëria e ka prerë në besë Greqinë.

Ai shkruan për CNN grek, se Greqia mbështeti Shqipërinë për statusin kandidat për në BE në vitin 2014, por ajo e preu në besë.

Mallias thotë se grekët janë të zhgënjyer me Ramën, pasi pritshmëritë për të ishin shumë të mëdha.

“Të gjithë e mbajmë mend se sa optimistë ishim kur në zgjedhjet e vitit 2013, në Shqipëri fitoi partia e Ramës”, shkruan ai.

Athina ka preferuar të jetojë me iluzione dhe gjithmonë ka patur vullnet për hapjen e një kapitulli tjetër me Shqipërinë.

Por shikoni çfarë ndodhë me Tiranën.

Ajo e sheh veten më të fuqishme se Greqia dhe se raportet i beson të ndryshuara.

Tirana mendon se Greqia është më e dobët pas krizës ekonomike dhe tani kërkon të përcaktojë rregullat e lojës”, shkruan Mallias.

Ai i është referuar reagimit të Ramës, në shkrimin e tij.

REMOTE_ADDR:[]

48 komente në “Grekët: Shqipëria na preu në besë pasi i dhamë statusin. Tirana mendon se është më e fuqishme se ne”

 1. mirel says:

  Te pabeset nuk mund te priten ne bese.
  Te vetmet te prere ne bese jane shqiptaret

  1. tfgs1 says:

   sunitaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa,pabesia dhe pafytiresia juaj e zanafillen shekuj me pare,kur gjithe ballkani luftonte turkun ju pisa i hapet shtepite duke i falur dhe Hanemet qe kishit ne krevat dhe bashkepunuat 500+25 vjt me paraardhesit e Gylenit e te Erdoganit………………
   Sot ju plehra turkoshqipfolese,kerceni tavalla nen tindujt e dybekut turk ,madje nuk harroni edhe sportin e sumes………

   1. Genci says:

    Ju qendruat nen Turkun osmanlli per 500 vjet per veten tuaj dhe ju cliruan arvanitasit me Bocaret e Bubulimat ne krye. Pizeveng mutofagos!

   2. boss says:

    po ti cfar dreqi do o pederast.

   3. vito says:

    Kellire pedofilik grek. Ky eshte monumenti i Gjergj Kastriot Skenderbeut ne Piazza Albania Rome. Mbishkrimi thote:”Pavido Difensore Della Civilta Occidentale” . Mbrojtes i Frikshem i Qyteterimit Perendimor. Ne nderim te ndihmes qe i dha Papes PAUL II kunder turqve.
    Shko e cliro Qipron e Veriut se u qiu robt turku o trim interneti.

    http://www.panoramio.com/photo/36464682
    http://rometour.org/data/skanderbeg_monument_monumento_a_scanderbeg.jpg

   4. poli says:

    o tfgs kurva te vetmin qe kan ber luft me turqit ne ballkan kan qen shqipet (serbet u nenshtruan mas betejes se fush kosoves) turku u investua shum ne konvertimin e shqiptarve se ishin te vetmit qe i nxirrnin probleme. turku ka perkrahur greket kundra gjuhes shqipe. papa kristo negovanin kush e vrau me pabesi? e pse e vran grekt kurva? se donte ta bente meshen ne gjuhen shqipe. hajt tung dhe te ngect ne gryk ai kari qe je duke thith

   5. Labi100 % says:

    Po ju çfare kerceni!? nuk kercen tallava dhe hani qebap (sufllaqiii) sa per hanemet qe thua zotrote ato ua q…..u mbare e prape ali pasha me te bijte mor bir bushtre…

    1. Kaqaki Junior says:

     Ja ketu ma poshte “syreti” i motres se Tourkopordhosit:
     http://1.bp.blogspot.com/-JuHbR0fJaAU/VTpUJzXqp_I/AAAAAAAAG-M/U6_5RNsKh

   6. shqiptari says:

    Ja edhe nje grek qe flet shqip.
    Keshtu si ky jane te gjithe, kjo eshte fytyra e vertete e Greqise. Keta gjithmone do na urrejne dhe do na sulmojne. Mesoni prej ketij morri dhe mos mendoni se jeni me inferiore se nje grek, por jeni pasardhes se Pirros dhe Gjergj Kastriotit

  2. Kujtim says:

   Ju menduat se Shqiperia ishte njue kale i ngordhur, kur ishte nen Berishen dhe bete cfare ju donte qejfi. Ju jeni kthyer ne tregetare irredentiste. Pasi Berisha ju promtoj detin ju pranuat te votoni pro Shqiperise kandidate ne BE. Por Rama nuk ksihte pse tju bente ju te lumtur sepse ai kish filluar qe ne opozite qe te kerkonte zhvleftesimin e marreveshjes qe ju bete me Bashen (Minister i Jashtem i asaj kohe) dhe Berishen. Prandaj duhek se nuk paske shume kujtese or ish-ambasador ose e perdor keq kujtesen. Rama ka treguar reciprocitet ne marredheniet me fqinjet. Kjo eshte kerkesa me e domosdoshme ne marredheniet midis dy shteteve sovrane, reciprociteti. Ju mendoni se jeni ne BE dhe mund te silleni si mafiozi me dyqanxhine qe e detyron qe ti paguaje parate ose e vret (ne kete rast me voten kundra). Ju po silleni si ai gansteri mafioz ne marredheniet me Shqiperine. Rama po ben ate qe do populli shqiptar dhe jo tradhetaret si Berisha dhe Basha. Rama eshte perfaqesues i 1 milion votuesve. Kjo eshte ajo qe ne populli qe e votuam kerkojme prej tij.

  3. Goditesi says:

   Paskan bese b..q… grek Besen e kane filluar me Kalin e Trojes

 2. Theatrical says:

  ik o greku mutit,
  se edhe “mbeshtetjen” ndaj Shqiperise per interesin tuaj e keni bere..
  tani qenkeni prere në bese ju ngaqe nuk ju plotesohen tekat

 3. Nacionalisti says:

  Ju greket jeni te gjith fare e ndyr,kemi qef ti prishim mardheniet me ju,nuk na hyni ne pun fare fuck

 4. aqif tahipi says:

  Ky me duket se eshte i infektuar nga “vesi i vjeter grek ” ,sic e quan latini i vjeter pederastine ne greqine e vjeter . Natyrisht qe eshte edhe mashtrues dhe genjeshtar si shume politikane greke.

 5. Albani says:

  Kjo nuk do te thote qe rregullat e lojes do tju mbeten tere jeten ju bethqirave Greke.
  Ju mburreni dhe quani Force te drejten e vetos ndaj Shqiperise,u bete delja e zeze ne Evrope more idiote.
  Dhe pak dhe nuk do ta keni me as te drejten e vetos.

 6. tema says:

  Synimi yn e shte te garantojm te arrdhmen e te gjithve.

 7. zef says:

  Per nje kapitull te ri thote Mavria, por kushtet i percaktone greqia dhe ju
  Shqiptaret duhet te pranoni.. Po a ka ndonje budalla te pranoje kete llogjike,
  qe neqofte se do te jeshe mik me mua, me fal detin, autonomi per vorio epirin,
  te gjith ortodokset shqiptare jane grek edhe iken per lesh shteti shqiptare.

  Te gjith shqiptaret te perqafojne fene katolike evropiane dhe te largohen nga
  orienti ISLAMORTODOKS

 8. ToniTR says:

  Turp per politikanet Shqiptar qe na e paskerkan prere ne bese lokomotiven e Europes. Por cfare i bie te thuhet per Greqine qe se fundmi na ka shpallur kandidaturen per aderim ne Bashkimin Sovjetik mbasi jetoj ne lluks per disa dekada me fondet e Bashkimit Europian dhe vazhdon te marri fryme fale faljes se borxheve dhe injektimit te fondeve nga BE.

  1. BOCARI says:

   Me falni po lokomotiva e Europes tashme e ka persosur teknologjine, punon me pordhe.

 9. timo says:

  Ky është metri grek i përcaktimit të raporteve me Shqipërinë dhe shqipëtarët. Pra shqiptari mund ti kërkojë të drejtat e tij veç po qe më i fortë se greku. Dhe Greku, sipas tij, nuk e ka humbur forcën prandaj mund të bëjë si të dojë me shqiptarët. Ky është deliri i një megallomanie greke.

 10. Pelasgian says:

  Sa here na keni pre ne bese ju aq te mira qofshin .

  Por me thene te drejten s’eshte hiq prerje ne bese . Jeni i vetmi vend i BE-se qe beni presione e vini kushte per interesin tuaj kundrejt cdo fqinji qe tenton te bej hapa drejt BE-se.

  Italia dhe Austria kan qene historikisht ne lufte me njera tjetren por Italia nuk i nxiu jeten Austrise ne cdo hap qe bente kjo e fundit drejt BE-se.

  As Gjermania nuk i beri presione Polonise,Rep Ceke,Danimarkes. As Hungaria Rumanise , as Austria Hungarise,as Spanja Portugalise . Edhe Sllovenia qe ka akoma disa mosmarrveshje me Kroacine per kufirin dhe nje pjese bregdeti nuk e ka kushtezuar antarsimin e Kroacise ne BE. Vetem ju na cani kkkkk ore e minut me “iu bllokojme antarsimin,iu bllokojme rrugen,iu bllokojme hapjen e bisedimeve”

  Anadollak te flliqte!

 11. suli says:

  ju qe shkruani keshtu mos rroni ne planet tjeter turp turp ktheni njeher koken mbrapa shifni sa shqiptar jan ne greqi qe ikin si turista dhe mbledhin ullinj

 12. qipro says:

  ik o mallist jemeni..ekzisto rrace me te pabese se ju grekojanullat plera

 13. Zigur Qarri says:

  “…na preu në besë…..!!!!!!!!!!
  Te paBesët flasin për Besë!
  Harruat more jevgjiter kur bllokuat ndihmat e BE ne vitet 90-te?
  -ne nje koh qe Shqiperia ishte tejskajshem e varfer.
  Jeni i vetmi fqinj more jevgjiter,qe nuk njihni akoma Kosoven!!!
  More ndyresiara qe nuk keni hequr akoma ligjin e luftes,por qe te gjith deklaroni se
  e keni hequr;-a mund te flitet per ju si nje shtet serioz?Tu thuash te paBese,eshte pak
  per ju, eshte lavderim.Ju jeni gelbaza e Ballkanit,produkt i ngjizur nga perdhunimi osman.
  Ptyhhh rrace e qelbur!

  1. ateisti says:

   O Zigur do te jap nje fakt te fundit se sa te beses jan greket, bene
   referendumin per te dale nga euro dhe ne fushate doli vete
   kryeministri qe te votonin per daljen nga euro dhe cfar bene greket
   kur votuan pro daljes nga euro??? pergjigjen e din vete ti.

 14. Moli says:

  Ore keta jane te cmendur, per ate Zot. Domethene ti kthesh fjalen grekve kur futen ne punet e shtepise tende quhet “prerje ne bese”? Pra megallomania greke arrin deri ne ate pike, sa dhe nje ambasador grek mendon se ” po bere si them une je ne rregull, por me ktheve fjale me pret ne bese”. Mos valle po prisnin qe pas dhenies se statusit ne do uleshim te gjithe te puthnim kembet e Greqise? Keta s’jane ne rregull.

 15. Genti uk says:

  U mbarse mali dhe polli nje mi i thone ksaj pune.
  Ore kjo eshte e tmerrshne
  Greqia nuk njeh genocidin ndaj cameve dhe ben hatane per dy lavazhe dhe kioska qe prishen ne himare per tu ndertuar rruge.
  O Edi asnjehere sme ke pelqyer sepse je arrogant dhe mendjemadh por per kete te jap doren me te vertete.
  Asgje gabim nuk po ben Rama thjesht i thote Greqise ‘Mind your fucking buisness ‘ se na keni car ate koken e ….gjith keto vite.

 16. Kuq e zi says:

  Ne dhe greket jemi nje medalje me dy faqe ne kemi besen ata tradhtine
  vete ky eshte shembull sepse greqia nuk u gezua aspak me fitoren e rames sepse ps ishte ajo qe anulloi paktin detar
  vete greqia e pranoi qe humbi bastin me zgjedhjet shqiptare mbasi kishte mbeshtetur pd-n
  Pra para se te flasim per bese a e dini ceshte?

 17. ... says:

  Jam dakord me komentet! por a e njeh shqiperia gjenocidin armen????!!!
  greku ka ikur per lesh por edhe ju hipokrita jeni

 18. ... says:

  Jam dakord me komentet! por a e njeh shqiperia gjenocidin armen????!!!
  greku ka ikur per lesh por edhe ju hipokrita jeni …

 19. Jimi says:

  Per cilen bese e ka fjalen ky andarti greke? Per besen qe i dha Berisha i pabese ndaj shqiptareve, per faljen e detit? Per kthimin e Shqiperise se jugut ne varreze per andartet greke? apo pse rrembyen fronin e kishes autoqefale shqiptare duke e kthyer kete te fundit ne nje shtojce te kishes greke? Natyrisht qe nje dite kesaj politike antikombetare te politikes shqiptare te deritanishme , si edhe politikes revanshiste greke nje dite do ti vinte fundi! Mjafte me, kupa u nbush madje edhe eshte derdhur.

 20. tv truth says:

  Jam dakord me komentet! por a e njeh shqiperia gjenocidin armen????!!!
  greku ka ikur per lesh por edhe ju hipokrita jeni …..
  he pra tregohuni qe jeni ndryshe nga greku: njihni gjenocidin armen, mbroni palestinen,
  apo vetem perserisni fjalite e memedheut amerike ??!!

 21. tv truth says:

  Jam dakord me komentet! por a e njeh shqiperia gjenocidin armen????!!!
  greku ka ikur per lesh por edhe ju hipokrita jeni …..
  he pra tregohuni qe jeni ndryshe nga greku: njihni gjenocidin armen, mbroni palestinen,
  apo vetem perserisni fjalite e memedheut amerike ??!!!

 22. tv truth says:

  Jam dakord me komentet! por a e njeh shqiperia gjenocidin armen????!!!
  greku ka ikur per lesh por edhe ju hipokrita jeni …..
  he pra tregohuni qe jeni ndryshe nga greku: njihni gjenocidin armen, mbroni palestinen,
  apo vetem perserisni fjalite e memedheut amerike ??!!!!

  1. Pelasgian says:

   Gjenocidin armen e njeh shumica popullsise shqiptare ndersa popullsia armene mban ne duar pankarta me “Kosovo is Serbia” dhe nuk e njeh aspak gjenocidin serb mbi shqiptaret. Politika nuk e njeh se nuk i intereson ndersa gjenocidi cam eshte pjese e jona se Camet jan Shqiptare.

   Palestina ka te drejte te egzistoje si shtet ashtu sic kan te drejte izraelitet te ken shtetin e tyre.

   Tani vjen edhe respekti reciprok . Armenia dhe Palestina se njohin Kosoven . Ne pse duhet t’iu mbajme anen atyre?

   Biles edhe Grekut eshte t’ia kthesh me te njejten monedhe . Njohje sa me e shpejt e Republikes TurkoQipriote!

  2. Anton says:

   More djale i dashur (tv truth). Ne nuk dime asgje per gjenocidin armen. Sigurisht qe osmallinjte vrane e prene jo vetem armenet por edhe miliona shqiptare e balkanas, i futen nen sater. Cfare kembengul me 4 e-maile? Ju ka vrare turku, sigurisht qe ne e njohim gjenocidin. Por nuk kemi asnje njohje dhe asnje interes gjeopolitik per te bere deklarata te njohjes se gjenocidit armen. Po Armenia a e njeh gjenocidin cam, a e njeh gjenocidin e serbeve ndaj shqiptareve kosovare? Nuk besoj qe i njeh. A e njeh Armenia Kosoven? As kete nuk e di! Prandaj perpara se te na thuash pse nuk e njeh Shqiperia gjenocidin armen na jep disa shpjegime se cfare ka ndodhur me armenet se se cfare ka bere Armenia per Shqiperine.

 23. Relax says:

  Pas nje shekulli Shqiperia me ne fund ka Kryeminister.

 24. Besa says:

  greku iku per lesh por edhe ju hipokrite jeni
  nese jeni burra te beses njihni genocidin armen, mbroni palestinen, etj

 25. Besa says:

  greku iku per lesh por edhe ju hipokrite jeni
  nese jeni burra te beses njihni genocidin armen, mbroni palestinen, etj
  pse nuk e postoni o censura cnn

 26. lume e det says:

  Injoranca nuk ka kufi!!!! Po kalojne VI shekuj, dhe ne po vazhdojme te zhurmojme trut e njeri tjetrit, nga injoranca!!!

 27. grameno says:

  Ishe e fundit ne voten per liberalizimi,dhe ishe me e shtrenguara,per voten ne NATO,ju detyroi Bushi,se ju sdo e jeonit kurre voten,pra si vend fqinje gjithmon u a kemi pare sherrin.

 28. Faro says:

  Pra shqetesimi i tyre nuk eshte diktati i ndersjellte, por fakti se per here te pare u lind dyshimi se Shqiperia po ndjehet me e fuqishme se Greqia.
  Shikoni me kujdesse cili e thote:
  MALli – as = MALI

 29. shikoni kapeni shqiptarin qe sdi as si te te mashtroje,shikoni foton me te krekosurin 237 cm burre gjigand basketbollist i shquar me 9 klase shkolle dhe me e lezetshmja kane vene koken e cipras ne trup tjeter me kollare qe dihet shume mirre qe ciprasi se ka vene ndonjehere,pordhe alvaniqe i thone ketij muhabeti

 30. Boss says:

  Shqipëria do një raport reciprok dhe .

 31. patosi says:

  per burdellon evropiane,,,,,,
  mendoj se ky eshte fillimi,,,,,
  kemi shume per te pastruar me ju legena,,
  jo vetem me historine,, se ju njef gjithe bota,,
  por dhe per te gjitha poshtersite qe i keni bere
  kombit shqiptare,,,,,,,
  dhe per keqtrajtimin,denimin,torturat e refugjateve
  dhe te denuareve shqiptare,,,,,,
  mos kujtoni se ato haroen,,,i dime dhe ne qe i kemi vuajtur dhe vuajme akoma,,,,,
  dhe gjithe evropa,,prendaj dhe ju ka shtrire permbys,,
  llogaria me ju eshte shume e fryre,,,,,,,,,,,,
  nje dite do te paguhet,,,,,,,,
  po afron ora,,,,,

 32. emigranti says:

  Shqiperia nuk mendon se eshte me e fuqishme se Greqia, por ka filluar te mendoje ( jo te veproje ) sipas parimit te reciprocitetit.
  Per te pasur fqinjesi te mire duhet ti shtrosh problemet me fqinjin per ti zgjidhur dhe jo te veprosh si struci, ose ti bindesh me detyrim fqinjit ” te fuqishem” e arrogant.
  Greqia thote qe te jesh mik me ne duhet te jesh vasal I joni.
  Pse ore ” miq ” e mbani akoma ligjin e luftes me Shqiperine ( jo me Italine pushtuese ! ).
  Pse nuk e zgjidhni ceshtjen Came.
  Pse vazhdoni me arrogance te nderhyni ne problemet shqiptare, filluar nga Himara.
  Pse kembengulni per ngritjen e varrezave greke ne territorin shqiptar dhe nuk I terhiqni te vraret ( pasi te diagnostikohen si ushtare greke ) sic vepruan italianet.
  Aq me teper qe ju jeni kufi me ne dhe keni shprehur pretendime territoriale fare te pabaza, apo doni te ngulni gozhden e Nastradinit.
  Hiqni dore nga arroganca dhe mos bisedoni me fqinjin nga pozita e forces, nese vertet mendoni per fqinjesi te mire.
  Thirrini aresyes per te cilen mbaheshin greket e lashte, nese ju pretendoni se jeni pasues te tyre.

 33. Arjan says:

  E fillove me grekun jashte kufirit duhet ta mbarosh edhe me tradhtaret brenda kufirit si JANULLATOSI TFGS e Te tjere do tua fusim ate hellin tek b—- dhe tek goja tua nxjerrim jo per gje por kane 25 vjet qe na kane care Trapin kur ishin ne kohen e Dulles pse skerkonin volionepidhit.

 34. korcari says:

  Ashtu eshte: Turkut nuk i zihet bese.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *