Injorojeni përrallën e Ramës anti- grek

bushatiNga Andi Bushati

Edi Rama ka mbajtur këtë të enjte në parlament, një fjalim të spikatur, që me siguri ka ngrohur zemrat e patriotëve bazikë shqiptarë dhe që ka bërë të gufojnë shpirtrat e trazuar të një pakice nacionalistësh mes nesh.

Ashtu siç e kishte paralajmëruar një ditë më parë, kryeministri është munduar, përmes debatit me të vetmin deputet minoritar të kuvendit, t’i japë përgjigje akuzave ekstremiste që i vijnë nga Athina, dhe kritikave kozmopolite që i janë shtuar në Tiranë, se ai qenkesh një politikan nacionalist.

Po ta dëgjoje me vëmendje, fjalimi i Ramës nuk kishte asnjë qëndrim politikisht jo korrekt.

Nëse ai i rikthehet historisë për të na treguar se shekuj më parë një shqipfolës me uniformë osmane paskësh luftuar për të mos lejuar shkatërrimin e Akropolit, nëse evokon se dikur në Athinë paskan folur gjuhën tonë, nëse tregon për bashkëkombasit që nga halli kanë ndëruar nacionalitetin dhe emrat, nëse thekson se prishjet e Rilindjes urbane vetëm kur u kryekan në Himarë (në asnjë qytet tjetër nuk ka ndodhur kështu) ngjallkan fortunë në sheshin “Sintagma”, ai nuk bën asnjë gabim.

Madje patriotët naivë dhe nacionalistët tanë mund të ndihet të gëzuar se më në fund doli një politikan i lartë shqiptar që nuk ka frikë të vërë pikat mbi i. Ata mund të festojnë faktin se kanë një kryeministër, përfaqësues të një vendi të NATO-s, që bën politikë i pandikuar nga frika e “fshesës greke” dhe i pa trembur nga lobingu negativ që mund të bëjë një Greqi gjithnjë e më e sfilitur në planin ndërkombëtar.

Po atëherë ku qëndron problemi i Ramës?

Nëse ai flet për fakte të pranuara publikisht, nëse ai e bën këtë nga një optikë moderne dhe të zhveshur nga patriotizmi folklorik, ai normalisht duhej duartrokitur.

Një lider shqiptar nuk është as më i pranueshëm për përëndimin, as më i respektueshëm për bashkëkombasit e tij, kur i shmanget disa të vërtetave që bezdisin fqinjët. Problemi duhet të ishte i tyre dhe jo i yni. Sipas kësaj logjike Rama është në rregull dhe ata që gjenden përballë tij janë keq.

Po atëherë pse gjendet Rama mes kësaj vorbulle?

C’ka për t’u kritikuar tek ai nëse grekët nuk e durojnë dot të vërtetën e një shqipëfolësi që ka mbrojtur Akropolin, të një pjese të Athinës që dikur ka biseduar shqip, apo të një Himare me shqiptarë që komunikojnë edhe greqisht?

Problemi i Ramës nuk është tek ato që thotë. As tek shembujt që përzgjedh. Ato janë OK.

Problemi i tij është tek efekti që do të krijojë duke luajtur tek kufiri tejet fraxhil që ndan simbolet dhe fjalorin e një nacionalisti të shekullit të kaluar, me një politikan modern dhe mendjehapur.

Ndërsa nuk mund të fajsohet për veprimet që kryen, Rama mund të akuzohet për klimën që krijon. Sepse ai përdor një strategji sa përfide aq dhe djallëzore.

Ai është koshient se gjërat që ka përzgjedhur të komunikojë këto ditë ngjallin fortunë në qarqet ekstremiste në Athinë. Se ato provokojnë histeri, kundër deklarata të forta, tituj shtypi bombastikë.

Dhe kalkulimi i tij pervers është pikërisht ky. Të futet në një dialog me ekstremet e margjinalizuara, të mbushura me budallallëk dhe fanatizëm për të dalë triumfues nga këto beteja.

Jo më kot ai zgjodhi që dialogun në Kuvend ta kishte me Vangjel Dulen. Jo më kot ai replikon në distancë me pjesën më fanatike të mediave helene. Jo më kot ai mëton të krahasohet me qëndrimet më idiote të zyrtarëve më fondamentalistëtë shtetit fqinjë.

Ai e di se me fjalorin dhe simbolet që zgjedh provokon së pari këto ekstreme duke qenë i ndërgjeqshëm gjithashtu se futja në betejë me ta i jep dy avantazhe : Imazhin e një patrioti brenda vendit dhe atë të politikanit të ndriçuar jashtë kufijve.

Po të shkojmë edhe përtjej rastit grek do të shohim se Rama përdor gjithnjë të njëjtën taktikë, atë të krahasimit me idiotët e ekstremeve.

Herën e parë kur udhëtoi për një vizitë zyrtare në Beograd, ai bëri një gjest fare normal, i kërkoi homologut të tij Vuçiç të njihte Kosovën, krejtësisht i bindur se kjo do të tërbonte koret e atyre që thërrisnin “Provokacija”. Dhe nga ky moment Edi Rama u fokusua vetëm tek replikat, batutat dhe shpotitë me ta.

Po në të njëjjtën mënyrë veproi edhe gjatë vizitës së dytë në Serbi, këtë herë duke nxitur furinë e një krahu diametralisht të kundërt, atë të romantikëve naivë që besojnë tek kombi kosovar. Edhe këtë radhë kryeministri shkoi deri në Prishtinë për ta stërgjatur debatin absurd me ata.

Këtë po bën edhe përmes polemikës me Akropol, Athinë e vjetër dhe Himarë e re.

Po provokon një debat të paqenë, po mban ndezur një përplasje të kotë, po frymëzon një sherr pa thelb, që e bën të duket i bukur përballë pasqyrës së ekstremistëve.

Në këtë kuptim Edi Rama nuk duhet marrë seriozisht as si anti grek, as si patriot, as si nacionalist. Ai është thjeshtë një narciz.

Por e keqja është se ky narciz ka peshën e fjalës së kryeministrit, fuqinë e makinerisë së tij propagandistike dhe kjo bën që klima që ai përçon të na prekë të gjithëve.

Efekti i atypëratyshëm i saj është ngërthimi i mbarë botës politiko mediatike me probleme të shpikura. Harxhimi i energjive në drejtim të gabuar dhe krejt të ndryshëm ngë problemet reale të vendit. Prandaj ai duhet shmangur. Ose thënë më fort duhet injoruar, sepse ai nuk i shërben askujt. (Lapsi.al)

REMOTE_ADDR:[]

48 komente në “Injorojeni përrallën e Ramës anti- grek”

 1. tfgs1 says:

  hahahahhaha,BEQIRAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA ”corapekuqi” beri shaka,por ju vazhdoni masturbimin Tsamouria-ja dhe ”big albania” po afrojne…………………..!
  Neser del bithlepiresi i Rames,Gjeli me nje artikull/bombe:SUNITET FITIMTARE!

  1. Bardhi says:

   O Andi Bushati paske qene dhe ti si te gjithe ‘pseudo-analistet’…nje rrote KOQEJE. Sa paguhesh mor i mjer per te sulmuar si zagar!

   1. Bureto says:

    Vangjel Dule nuk eshte i vetmi deputet minoritar grek ne parlament. Ai eshte atje si perfaqesues i PBDNJ, partia e minoritetit grek. Te tjere deputete nga po ai minoritet jane si Anastas vangjeli dhe Andrea Marto te PS dhe Vangjel Tavo i LSI. Pra 26.ooo minoritare greke ne Shqiperi perfaqesohen nga 4 deputete dhe te gjithe te majte. Edhe ky perfaqesim, mjaft i zmadhuar, eshte bere pikerisht per te mos dhene shkak per diskriminim te minoritetit grek, nga ana e Athines. Sikur PS dhe LSI te mos futnin ne liste, ne vende te sigurta, deputetet e mesiperm sa deputete do merrte partia e Dules? Nuk po permendim ketu Spiro Kseren, ministrin minoritar te PD, tashme ne burg per korrupsion dhe te mos flasim pastaj per ndarjen administrative dhe krijimin e dy bashkive “homogjene” pa nje qytet brenda tyre, si ajo e Dropullit dhe e Finiqit. Tolerance e teperuar edhe kjo, por s’ke ç’i ben kur te ‘gjoret’ shqiptare kane mbetur ne dore te fqinjit grindavec dhe marionetave te tyre ne Shqiperi, te tipit Dule, Bollano, Beleri etj.

   2. black_lion says:

    Mos u merzit nga komentet Bushat. Ose nuk e kuptojne cfare ke shkruar, ose e devijojne temen qellimisht. Ndoshta eshte gabim edhe perzgjedhja e titullit. Gjithsesi po te kishe thene qe Rama nuk ka realizuar as 20% te programit qeverises ne 80% te mandatit dhe prandaj devijon temen tek dinjiteti para fqinjeve, atehere ndoshta komentet do ishin ndryshe. Qendrimi dinjitoz i Rames para apo perkundrejt fqinjeve do kishte qene me i besueshem dhe me pak i kritikueshem nese edhe brenda shtepise do ishin arritur disa objektiva.

  2. Sorge says:

   Andi Bushati- nje femije i lindur me te meta mendore, i cuar ne Paris nga monstra Sali Berisha, por i deshtuar nga mjekimi. Per shkak se ishte nipi i kriminelit nr. 3 ne PPSH, pas Enverit dhe Mehmetit, u perkedhel aq shume nga Biroja Politike ne Shtepine e Partise, sa i ka ngelur koka si kungull i papjekur.

  3. mirela says:

   Andi Bushati..analiza juaj eshte perfekte..leri delet..ekstremistet e budallenjte qe komentojne ketu

 2. hahaha says:

  Bla bla bla ai ja plasi ate qe pllitikan te tjere nuk kishin b…tja thonin qyrranjoseve te Athines ju na cani kkk me “patriotizmin” tuaj te dale boje ketu e 25 vjet e te lagur me shurre nga zagaret e Athines mjaft o plehra se na e shpifet me keto kritika xhelozesh

 3. neneja says:

  Po ti thuaje prere o keqen nena, mos u rrotullo kaq shume se behesh si ajo fabula e zogut me dhelpren, e nxorri nga lluca e lau e shplau per ta ngren me vone. Ti ke dhe gjak komunisti, nuk te falet te mbrosh grekun, e te keqen nena mos reshkit tani, prit sa vine zgjedhjet.

 4. Epiriiiii says:

  Quajeni si te Doni, NARCIZT, NACIONALIST, PATRIOT, IDIOT etjetj por ama e the edhe vete Zt Bushati, RAMA THOT 1 TE VERTETE QE ASKUSH SKA GUXUAR, SE KA THENE ME PARE. Si thone Greket. PLATONIN E KAM MIK, POR E DUA ME SHUME TE VERTETEN. Prandaj edhe Rama Triunfon ngaj te tjerve, gezon edhe Respektin e Liderve Europian. kjo eshte REAL POLITK, ose ndryshe POLITIK PA DORASHKA.

  1. Plaku Xhuxhumaku says:

   Sa per dijeni kjo eshte e kunderta e REAL POLITIK or torrollak.

   1. epiriiiii says:

    o Plaku Xhumaxhuxh na ILUMINO Ti te Lutem kush eshte REAL POLITIK. Oooo Xhuxhi leshit. me sa di une eshte Politika Reale pa Ideologjira e Programe gjithcka Bazohet nga Jeta e Perditshme cfar ajo te ka sjell. kupton o koqekanari

    1. Plaku Xhuxhumaku says:

     Jo, or torrollak jo. Qe ta dish ti termin “real politik” e futi per here te pare Vili Brandi, ish-kancelar i RFGJ, kur e kuptoi qe duhet ta pranonte Lindjen si realitet dhe qe te arrinte rezultate duhet te bente edhe leshime, pra or tyç Real Politik ne rradhe te pare do te thote te konsiderosh pozicionin e kundershtarit dhe te shkosh drejt kompromisit duke pranuar disa nga kerkesat e tij. (A po merr vesh ndopak apo eshte teper per trurin tend te lodhur). Ne rastin konkret per Ramen mund te thoshim se po perpiqet te beje Real Politik nqs ai do te perpiqej te gjente gjuhe te perbashket me Greqine mbi baza kompromisesh. Prandaj te thashe me pare qe kjo qe ben Rama, vetem REAL POLITIK (si te pelqen ty ta shkruash) nuk po ben, perkundrazi ka ulur koken si demi dhe po versulet me brire perpara. Qe te merremi vesh, une nuk po them se e ka mire apo keq, kete do ta tregoje koha. Ajo qe desha te them eshte vetem qe ti ia ke fut pak si kot, or trap torrollak trupjerdhur. Dhe meso te lexosh, nuk eshte Xhumaxhuxh, po eshte Xhuxhumak or rrote [email protected]

     1. ejtan says:

      Shpiegimi eshte I skate. Por me sharjet e ke prishur pak.

      1. Plaku Xhuxhumaku says:

       E drejte, edhe mua vete nuk me pelqejne, po po deshe lexoje pak komentin te cilit i jam pergjigjur, per te kuptuar se i jam pergjigjur sharjeve me sharje. C’te besh jo te gjithe kethejne faqen tjeter kur u gjuajne me shpulle nga njera faqe.

 5. aqif tahipi says:

  Or palle ,perpiqu te ndihesh pak krenar qe je shqiptar dhe per njerzit qe jane bashkekombasit e tu (edhe per gjergj dushmanin qe e ka origjinen nga krahina jote ) . Nuk po i rruhet @ari kujt as per ramen as per salen as per meten ,as per lulin , as per ty ,por nuk mund te mohoet nga askush se rama po mban qendrim me dinjitet ndaj fqinjeve. Ndoshta ty dhe shokeve te tu falluso — anal ista ju duken shprehje provinciale nacionalizmi qendrimet e rames ,por njerezit e thjeshte kane nevoje per dinjitet kombetar te Shqiperise pasi ,ky dinjitet u shkerdhye per 25 vjet nga lloj lloj politikani dhe pefaqesuesi te elites pa asnje vlere .

 6. Timi says:

  Rama nuk vlerësohet se është nacionalist apo patriot por se e thotë të vërtetën kudo qoftë ai. Dhe dikush që flet të vërtetën nuk injorohet.

 7. Tfgs ma ha karin says:

  A ka njeri mundesi ta gjej kte zvarranikun jevgun karofagos dhe ti shkerdhej motren, grun, mamin, gjyshen..shkurt gjithe ato bythqimet dhe gojqimet qe ka ne fis.

 8. Te gjithe Antishqiptaret , po bejne baaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaam,se Edi Rama ja u preu pullat e pantallonave ,nji nga nji ,dhe po i vjen radha tu heqi ….greket dhe ti palloje ……te parin tgf1 dhe me radhe.
  Jane terbuar ,po kokat e tyre do te jane !
  Te jemi te lidhur…….dhe votat te gjitha socialisteve ,duke abstenuar komplet te tjeret
  Vetem keshtu do ta bejme Shqiperine per femijet tane ,,,,zgjidhni e merrni !
  ???????????????. ?????? ??????? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ?

  ????????????????????????????????????????????

  1. mirel says:

   Si do e beni Shqiperine? Me kenge patriotike dhe koncesione?

   1. Ik , more bej shurren,se nuk pret njeri as komente dhe as nuk ja vlen replika me njerez te kompleksuar !
    ?. ?. ?. ⚠⚠⚠⚠⚠⚠⚠⚠⚠⚠⚠⚠⚠. ⬆

 9. Para Laci says:

  O Bushat, edhe ti te njeten gje ke bere me shkrimin tend. ” ashtu si Rama, edhe ti po “luan ne kufirin tejet fraxhil apo ne linjen e holle” me lexuesit. Nuk po e kundershton Ramen direct, por po i jep, dhe ne fund po i merr mbrapsht ato qe i dhe. Dhe kte e ben per te zbutur sado pak dufin qe shumica e lexuesve kane ndaj teje. Pra don te ndihesh pak me shume i pranuar nga publiku sesa ke qene me pare.
  Si do si te jete puna, Greqia duhet te kete te njejtin, mos me shume interes qe te ulen ne tavoline dhe te bisedojne per ligjin e luftes dhe ceshtjen came si me te rendesishme, sepse ceshtja came eshte nje plage qe nuk sherohet kurre. Edhe Kosova para lufte ishte e kenaqur te kishte Autonomine e saj por as ate nuk ja dhane, dhe tani te gjithe e dijme se cfare ndodhi pastaj… Kosova e be shtet me vete.
  Tani qe shqiptaret mund ta ngrejne zerin ne arenen nderkombtare, ceshtja came gjithmone do te jete e pranishme ne tavolinat apo sirtaret e zyrave te gjykatesve te larte europiane dhe heret a vone ata s’do kene rruge tjeter por te shqyrtojne kete ceshtje.
  Greqise do i interesonte me shume qe ta zgjidhin kete ceshtje urte e bute pa zhurme.. Ti japin cameve ate qe i takon. Ne mos pronat, ti japin demshperblimin dhe pashaportat greke.
  Nuk sherohet plaga duke e lidhur gjithmone me fasho sic jane munduar te bejne greket gjate gjith shekullin e kaluar. Greket vetem sa po e zgjasin sherimin e kesaj plage sepse heret a vone ata do ulen ne nje tavoline me camet… Pastaj nje vendim do merret si per mire a si per keq, por pezull nuk do qondroje pergjithmone.

 10. adriatiku says:

  E di si i thone kesaj Bushati? Here me burre e here pa burre here te mos martohesh kurre. Edhe ti: ka bere mire, por s’ka bere mire. E di si jeni ju nje pjese? jeni ne mos idiot, budallenj. Kjo s’eshte faji i shqiptareve te tjere, por mos u beni dhe palaço si ai qe foli sot ne parlament tre ore pa ndaluar.

 11. kombi says:

  Bushati po tregohet psikoanalist ,qe dhe vete FROJDI DO TA KISHTE ZILI .

 12. Harillaqi says:

  Na çave bythen o Andi Bushati! Nuk fole njehere nga goja.

 13. lylash says:

  A te lind, a te mos lind, me ne fund kur ka lindur eshte bere pishmen. Ky eshte nje ri kontravers me probleme te theksuara psikike.

 14. Labi100 % says:

  Meso te shkruash shqip mor zok gomari (shkodra) se mund te genjesh ndonje injorant si puna jote qe te jete dakorte me menyren (shqip) si shkruani. Gjysmen e artikullit e ke shkruar me fjale gjoja te medha per te bere interesantin dhe intelektuhhhaaalin por qe mund te venin fare mire edhe fjalet tona shqipe.. Sa plehra qe kemi neper kembe ne në Shqiperi..

 15. timo says:

  Këtë Bushatin e kemi shumë të sgjuar! “Rama ka të drejtë por është narciz” – çlidhje ka kjo! Është njësoj sikur unë të them që shkrimi i Bushatit është i drejtë por gjyshi i tij është Hysni Kapo-ç’lidhje ka kjo! Apo : Avni Rustemi vrau në Paris tradhëtarin e kombit për të shitur mend në opinionin publik ndërkombëtar- çlidhje ka kjo! Ky pra, me sa duket, është Bushati.

 16. orli says:

  Foli dhe fallxhori i ish-bllokut, ja ka pare filxhanin gjyshe vitoja dhe tani i hyn aq thelle sa e lexon dhe kryeministrin ne qellimet e tij!pamvaresisht qe une kam rezervat e mia se politikaret shqiptare bashkpunojne direkt dhe indirekt per t’ja futur popullit prape them se Rama ua ka cenuar interesat shume mafiozve!

 17. Ja e injoruam perrallen e Rames anti Grek.
  Po me antishqiptarizmin tend çfar te bejme?
  Ne tregun mediatik, nuk mund te rrezistosh, vetem duke u treguar antishqiptare. Ka pune puna. Duhet me kene edhe i mençur, or kopil

 18. Xha Brahua says:

  O Bushat! Para se te flasesh trash zerin njehere pastaj dil te flasesh dhe te shkruash, karabythec pa bereqet.

 19. Usa1 says:

  Filluan kambanat te bien ne shqiperi dhe nga fillojne nga gazetaret e shitur . Agjenturat e jashtme gjithmon ne dy gjera kapen ne politike dhe e dyta ne tek informacioni domethen tek gazetaret. Z Edvin Rama si e the dhe ti o koqe bushati perfaqeson qeverrin shqipetare popullin shqipetare , dhe nuk u z’gjua rama nje mengjes dhe shkruajti ne fb per akropolin por ajo ishte si nje pergjigje per ministrin e jashtme greke per deklaraten e nje dite me pare . Do thuash ti pse ne fb se me greket dhe me tgrf nuk merresh dot vesh ndryshe , ne radhe te dyte therriti dhe ambasadorin greke per sqarime ku shikon ti nje gje te keqe ketu vetem te jesh nje rrot k…i ashtu si edhe je . Rama nuk po perdore karten e patriotit se e provuan te tere dhe e pe ku dolen sala me kreshnikat ne hic , z rama po ben punen qe i takon dhe as’gje me teper duam apo nuk duam edhe ne te djathtet e the per vete e jo per ty o komonist i keq .

 20. Votren(prifti spanjoll) says:

  O te dhje**** analizen ty! Qe te thuash te verteten nuk do te thote qe je ”anti-grek,anti-sllav apo anti,anti ….,Sinqerisht,jeni bere te neveritshem.

 21. ATDHEU says:

  Andaq…… nuk po e marr fare mundimin te lexoj tekstin. Por duke u nisur vetem nga titulli nje gje do te thoja…. qe te mbrosh interesat e kombit tend nuk do te thote te jeshe anti Grek (ne kete rast). PO ti je nje sharlatan qe nuk e ke shokun.

 22. And mer karagjoz says:

  Si gjithmone.. pordh Rama dhe niset Bushati me leter lakmusi ne hunde per analizat..

 23. corape kuqi says:

  Bravo andi. E ke qendisur. Sa per komentusit mos e caj menderen. Dy grupe jane. Budallenjte dhe bythlepiresit

 24. Nje shqiptar says:

  Asnje gabim nuk ka bere Edi Rama ne kete polemike me fqinjet tane shumeshekullore. Ai ka bere detyren e tij si Kryeminister i Shqiperise. Ne konsiderohemi ne GJENDJE LUFTE me nje mik shumeshekullor?! Eshte Greqia, ose me mire disa qarqe mesjetare dhe indiferenca e burokracise greke qe pengojne: eleminimin formal te ligjit te luftes, respektimin e popullesise came, qe jane nenshtetas grek te strehuar ne shtetin tone etj. etj. Keto probleme jane paraqitur me seriozitetin diplomatik, te renditura, te hollesishme dhe zyrtare nga Qeveria jone, por Greqia vazhdon ti injoroje gje qe sjelle patjeter perplasje diplomatike gje qe nuk eshte aspak e dobishme te ndodhe ndermjet popujve tane fqinje, antare te Natos dhe me te lashte ne Ballkan.

 25. Jimi says:

  Mire more nipce! Neve qe te lecitim ty nuk e kuptojme qe Rama s’eshte i bukur dhe ti ben mire qe na e thua qe ta kuptojme , se c’eshte e verteta te bukuren , ky dreq mileti injorant nuk e kupton dote lehte po nuk ja tregove ti, apo ndonje takem si ti e Lubonja. Cuditerisht edhe pse te zuri gjuha lesh duke ua treguar se c’eshte e bukura ky dreq milet perseri vazhdon ta ndjehe pase!? E ndjekin pas si per te bukur dhe nuk jane pake keta qe nuk e kuptojne! Cudia me madhe eshte qe ti vertet je i bukur ,por c’ti besh ketij dreq mileti qe nuk te kupton e nuk di ta shijoj te bukuren, nuk te ndjekin ty , por perseri vazhdojne te ndjekin Ramen!? Sa me shum u thua ti kush eshte i bukur , ky dreq mileti me shum shtohet e vete ndjeke Ramen qe s’eshte fare i bukur! E po kjo pune c”behet keshtu!?

 26. Shkodra says:

  Per nje si ky qe ka per idhull dhe muz nje sharlatan si Lubonja, ndofta as nuk do tja vlente shume ta merrje seriozisht. Megjithate, ajo qe vihet re tek Rama, politika e tij e “agresivitetit” me fqinjet, duket se po jep rezultate te shkelqyera. Pasi ju imponohet fqinjeve tane, qe jane mesuar te na shohin me bisht nder shale, leshon “bombat”, pret me qetesi reagimin e tyre histerik dhe tonin ne nivel vasalesh dhe nderkohe ka pergatitur terrenin dhe ju ka mesuar fqinjeve veshet qe edhe shqiptaret kane kushte dhe nuk jane te detyruar vetem te plotesojne ato te tjereve. Nderkohe “bomba” e Beogradit nuk shkaterroi raportet, perkundrazi, ju dha te kuptojne serbeve se jemi gati per fqinjesi te mire, por si aleate korrekte dhe te barabarte! Dhe nese Perendimi jo pak vite me pare, Berishes i kishte hequr çdo te drejte replike me fqinjet (pasi per ta nje lider qe naten shet territore dhe diten gerthet per patriotizem, eshte thjesht nje maskara qe instrumente te tilla duhet ti hiqen nga duart) ndaj Rames jo vetem qe nuk ka reaguar negativisht, por komisioneri Hahn me gojen e tij njohu boterisht legjitimitetin e kerkesave te qeverise shqiptare ndaj Greqise, anetare te Europes.
  Reforma ne Drejtesi, mbeshtetja nderkombetare dhe suksesi i “agresivitetit” te politikes se jashtme me fqinjet, i ka çuar kuotat elektorale te Rames ne stratosfere. Kam frike qe me gjithe perpjekjet e deshperuara te Berishes, Bashes dhe Metes per vasalizem ndaj Greqise dhe qendrimi i tyre anti perendimor dhe anti reforme, do ti shnderroje ne germadha politike.

 27. Epo kjo pune... says:

  ca tipa, keshtu me ngrohe, keshtu me ftohe… mire e mbaron artikullin por ai qe duhet injoruar eshte takemi i analistave koqe

 28. VANDALET E PD-se says:

  Nuk te lexova . Me mjaftoi vetem titulli . Je teper idjot dhe shume prane Saliut ,
  ne mos qofsh ne nje shtrat me te . Nuk besoja se mund te arrije
  deri ketu ,edhe pse ke kohe qe je kthyer ne “zagar sulmi ” te SHQUP-it !

 29. albaniafirst says:

  Zoti gazetar, je teper konfuz dhe kontradiktor me ato qe thua.
  Se pari i jep te drejte Rames ne te gjitha problemet qe ngriti dhe pastaj e kritikon per ngritjen e tyre.
  Ne fund te fundit, eshte detyra e tij si perfaqesues i vendit, qe te ngreje ceshtje ne interes te qytetareve te tij dhe ti mbroje ata dhe vendin nga te huajte. E dyta, perse shqetesoheni ju kaq shume nga fjalimet e Rames ne mbrojtje te te drejtave te cameve apo kur citon historine te cilen Greqia e ka transformuar totalisht ne funksion te politikes se saj ekspansioniste. Ne te kunderten, perse nuk shqetesoheni ju kur Greqia nderhyn ne punet e brendshme te Shqiperise, gjoja ne mbrojtje te minoritareve te Himares? Sa here qe deputete apo pushtetare greke kane shkuar dhe marre pjese ne tubime te te ashtuquajturve “minoritare” ne Himare, Korce e gjetke duke hedhur parrulla antishqiptare dhe ju as qe jeni ndjere. Po keshtu nuk jane ndjere as qeverite e meparshme te mender PD/PS te mender Sali/Tos e sorollop?
  Se fundi, mesohu te respektosh veten qe te pretendosh qe te tjeret te te respektojne. Kete parim po ndjek edhe Rama dhe prandaj meriton mbeshtetjen tone te plote.
  Ne do te dish se a ka greke ne Himare, lexo te madhin Petro Marko. Ti more zoteri, je teper vogelush qe te na tregosh historine tone, se babai I di vete se ku I ka arat dhe nuk ka nevoje tia tregosh zotrote.
  Rama mund te kritikohet per shume gjera, por ne politiken e jashtme meriton 10 me yll. Eshte hera e pare ne jeten time qe ndjehem krenar per K.Ministrin e vendit tim qe sillet dhe trajtohet si pale ne mardheniet me te huajte, sidomos me fqinjet.

 30. vjosani says:

  O nipi i Hysniut, po mire more njeri, te gjithe ne qenkemi “patriote naive?” ne nuk kuptokemi fare dhe vetem ti e kuptoke cdo gje ne kete bote. O ty te hengert nje mortje. Po nuk e kupton qe je ti deliranti, tek na quan ne te GJITHEVE, patriote naive? Dmth, ti je me i shkolluari nga ne. Or turi mi, une jam nje mesues dhe po te te marr ne provim, me beso qe nuk ta jap lenden e gjuhes se klases se tete. Je gazetari me shqipen me te dobet, me idiote, me te shpifur dhe me banale qe mund te gjendet ne tere gazetarine shqiptare. Nuk njoh dike tjeter te ndertoje fjali kaq pa shije, kaq deftore, kaq te thata dhe me vetem 80 fjale ne perdorim. O te rente nje mortje si nuk ftillohesh pak e te kuptosh se ke nje intelekt minimal dhe nje mendje te klasit te trete.
  Po dysho nje sekonde te vetme ne jete tek aftesite e tua more njeri, vetem nje sekonde se dyshimi eshte deviza e cdo intelektuali dhe vetem ajo te con perpara….

 31. Semanjaku says:

  Sido qe te fliste rama ky lloji gazetari qe shkruan per pagese me te madhe qendrim mohues do mbante. Pasi pelqen ne pjesen e pare te shkrimit qendrimin e kryeministrit ndaj fqinjeve tana jugor,,me vone shane dhe mohon ato qe thote duke e zene frika se pas kesaj dicka e rende do i ndodhe Shqiptareve, Bushat dalngadal po behesh i urryer.

  1. Niko Shpiragu says:

   Kam vetem nje sugjerim per te gjithe ju komentuesit e mesiperm: Sa te shikoni figuren e ketij palo njeriu, injoroheni komplet dhe mos e lexoni, se ju e dini tashme qe ai shkruan vetem budallalleqe. Mendoj se kjo do te ishte pergjigja me e mire. Ose, ne qofte se nga kurioziteti nuk mund te rrini dot pa lexuar brockullat e tij sofiste, per cdo mendim te tijen, ju merrni te kunderten dhe keshtu mundimi juaj nuk do te shkoj kot. Une per vehten time keshtu veproj dhe nuk jam i zemeruar me te. It’ s simple. Marr te kunderten e asaj cfare quan ai te drejte ose te gabuar. Ate qe kritikon ai , une e konsideroj te mire dhe ate qe ai lavderon une e konsideroj te lig. Keshtu qe ai mua s.me prish nervat, bile une jam i kenaqur me kete gazetar. Budallallekun ai e ka per vehte; sa per mua, une e shfrytezoj ate per te nxjerr te verteten, duke marre te kunderten e asaj qe thote ai. Kaq kisha per te thene. Ne se u pelqen kjo menyra ime, beheni dhe ju.

 32. Kaso says:

  eshte ndryshe te flasesh si qytetar i zakonshem, eshte ndryshe te flasesh si anetar i klubeve apo shoqatave patriotike ose nacionaliste, eshte ndryshe si gazetar ose analist dhe eshte ndryshe te flasesh si politikan apo zyrtar i shtetit…gjithashtu eshte ndryshe te flasesh objektivisht dhe ndryshe subjektivisht…tani po te flasim objektivisht: Greqia na ka dominuar ekonomikisht, kulturalisht dhe politikisht keto 25 vjet tranzicion…po te flasesh objektivisht dhe si politikan: eshte mendjelehtesi e pafalshme te mos fusesh ne ekuacion faktorin grek ne kalkulimet politike ne teresi dhe elektorale ne vecanti…

 33. Usa1 says:

  Ik o kaso ik futi ndonje canak me fasule mos u merr me gjera qe nuk kupton.

 34. Toni USA says:

  Pirdh pirdh se lirohesh qytetari Bushati , e verteta vonon por nuk harron prandaj veri gishtin asaj kokes tende kungull qe sa here te ngrinte mesuesja gungull te perplaste, antishqiptare boll ka pas Shqiperia dhe tani eshte koha e pro Shqiptareve . Shkruaj ndonje artikull qe te kete vlera pro Shqipetareve jo te ndash ato , analist kot.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *