Nikollaq Neranxi: Edi Rama e urren Himarën, por ne jemi kokfortë dhe nuk i hapim rrugë

neranxiNikollaq Neranxi ka reaguar pas fjalimit të kryeministrit Edi Rama në Kuvend.

Sipas tij, Rama tregoi se i urren himariotët dhe është racist, pasi i ka quajtur ata kokfortë.

Kur kryeministri nuk të lodh shumë për t’ia lexuar urrejtjen që ka për himariotët!

Nga fjala e kryeministrit Edi Rama sot në Parlament, për çështjen e Himarës, ne si komunitet patëm mundësi të ndriçohemi akoma më shumë në dy aspekte:

E para, Rama konfirmoi se ka interesa personale në shkatërrimin dhe zhbërjen e Himarës.

Sot për herë të pare, pas shumë insistimeve tona, himariotët morën vesh nga Rama se cila do të jetë vala e parë e shkatërrimeve.

Momentalisht atyre iu kanë shkuar 8 njoftime nga Bashkia për të liruar shtëpitë për 5 ditë, pa bërë asnjë lloj bisede për kompensim. Rama tha se do prishen 18 banesa nga të cilat vetëm 6 janë me dokumente pronësie. Po cilat janë? Askush nuk di asgjë, askush nuk na ka treguar asnjë projekt.

Edhe në qofshin baraka pa leje, keni vendosur t’i shkatërroni dhe t’i nxirrni në rrugë të madhe ata njerëz zoti Kryeministër? Ju e dini mirë se ata mund ta kenë ndërtuar barakën pa leje, por e kanë në tokën e tyre të trashëguar dhe çertifikatën e pronësisë së asaj toke nuk ia japin, sepse duan t’ja grabisin! Ne prandaj ju sollëm në pushtet, që ta zgjidhni këtë problem dhe ju na e premtuat!

Pra nuk ka transparencë në asgjë, sepse në Himarë nuk ka plan zhvillimi, ka thjesht grabitje dhe dëbim masiv. Dhe ne e dimë mirë që plani juaj është të rrafshoni plotësisht Himarën dhe se jeni i bindur që t’i shkoni deri në fund këtij plani!!! Përndryshe sot do të flisnit se çfarë keni bërë për çertifikatat e pronësisë së zonës tonë!

E dyta, Rama na ndihmoi shumë me sinqeritetin e tij sot në Parlament. Ai tregoi se ka urrejtje të madhe për himariotët. Kurrë më parë nuk kishte ndodhur që një kryeministër të fyejë (aq më shumë në një sallë Parlamenti), një komunitet të tërë. E papreçedentë! Të thuash për himariotët që janë ishullarë, kokëfortë, që s’duan njeri, edhe pse je duke cituar dikë tjetër, tregon që ju zoti kryeministër po përdorni gjuhë raciste me ne.

Njerëzit që mishërojnë këto lloj epitetesh, janë mendjembyllur, që s’duan njeri, që s’dinë të rrinë me të tjerët, që janë të trashë me një fjalë. Ju gjetet dikë që fliste keq për komunitetin tonë, ndërkohë që ne mund t’ju citojmë të tjerë autorë që flasin me superlativa për këtë komunitet si: të mençur, mikpritës, bujar, altruist dhe shumë trim. Na keni ndihmuar shumë me fjalimin tuaj sot. Në këtë mënyrë edhe ndonjë himariot që kishte akoma ndonjë dilemë që një djalë nga zona jonë nuk mund të na e punonte kështu, tashmë i ka idetë mëse të qarta. Është fat kur disa njerëz nuk të lodhin shumë për t’i lexuar!

Megjithatë për një gjë keni të drejtë Z. Rama, ne jemi shumë kokëfortë, por vetëm në një rast, kur dikush na bie në qafë. Nuk kthejmë nga rruga jonë derisa të fitojmë”, shkruan Neranxi.

REMOTE_ADDR:[]

20 komente në “Nikollaq Neranxi: Edi Rama e urren Himarën, por ne jemi kokfortë dhe nuk i hapim rrugë”

 1. GREKET...50% GRA ..50% PUSHTA says:

  ti Nerenxi te ha mune ..po u ngope tepricen jepja TGF1

 2. une says:

  nikolaq ik e ha ndonje suvlaki ne greqi pastaj fol idiot

 3. LORA says:

  Retorike e neveritshme e Neranxit,,,,sikur ka dale taze nga kazani shqup-s dhe zgafellat e janulles.
  Ne fakt kush flet me urrejteje dhe per urrejtje ,eshte vete produkt i urryer.
  Besoj fort se shumica e himarjoteve e refuzojne kete gjuhe dhe strategjine destruktive qe ajo fsheh.
  Besoj fort se shumica e himarjoteve e dijne mire se rrenjet himarjote te Kryeministrit tone jane e do te mbeten shume te forta.

 4. Petro says:

  Ik mor palaço burre!Keqperdor fjalite e Rames per interesat e tua!Te jesh ne rregull me shtetin ti dhe shume palaço te tjere qe u bene miliarder e perkthejne sikur kryeministri ka inat personal me kete.Çeshtjen e hajduterise e makuterise tende do ta perdoresh nepermjet luftes imagjinare te Dules duke sjellur perçarje ne komunitet dhe popull.Ju jeni te ndyre dhe kujtoni se jetoni akoma ne vitet 1800 por jo mor sharlatan jo!Jetojme ne nje shtet dhe jo ne krahina te ndara me principata.Ti mor i dhjere bashke me kokedhimen kujtonit se do te ishit sulltaner me kete qeveri.Kur ju erdhi dhenia e llogarise dhe ju hapen telashe nga vjedhjet qe keni bere filluat te kakarisni se gjoja “mbroni” “kauza” te “forta” duke sulmuar Ramen.Produktet e Neranxit jane produkte te skaduara, mos te them te ndotura qe bejne shume deme per shendetin tone.Kam blere disa here fruta te thata tek ky palaço dhe kane nje ere te rende si dhe jane shume te ndenjura.Na tregon ky komunitetin dhe te drejten!

 5. Tr says:

  Nuk behet kokeforci me shtetin ,me qeverine .Ju nuk jeni me te priviligjuar se sa ne te tjeret ,qe na jane prishur shtepite . NUK ZGJIDHEN KETO CESHTJE ME KOKEFORCI , MEGJITHATE PROVOJENI .

 6. Nje shqiptar says:

  Edi Rama nga urrejtja qe ka per Himaren po shpenzon miliona per rregullimin urbanistik te saj?! Mos fol marrina ore Niko se ke qene kurdohere burre i mencur.

 7. Zigur Qarri says:

  “…ata mund ta kenë ndërtuar barakën pa leje,por e kanë në tokën e tyre të trashëguar…”!!!

  Këtë fakt ti e shet për argument?!
  Dhe këtë e thotë një ish Deputet!
  Por,meqë na qënkan baraka,dëmi dhe kompesimi nuk është edhe aq i madh,
  për të dy palët.

 8. zaho says:

  Eshte me se vertete cfar thuhet per himariotet ne tere bregun qe nga Kondraqi e deri ne Lukov jeni mbajtur per mistreca e llapaqener. Nderimet me te larta per bregasit e tjere

 9. berti says:

  Rama me sjelljen e tij me kujton Milloshevicin. Milloshevici i sulmoi shqiptaret, u ra me qafe dhe si perfundim Serbia korri frutet e punes te saj, bombat e Amerikes dhe nje Kosove te pavarur. Edi Rama nuk duhet te harroje asnje cast se himariotet jane shtetas shqiptare dhe te drejtat e tyre i mbron kushtetuta. une nuk dua te vijme ne piken qe te drjtat e tyre ti mbroje Amerika. Se me sigurivne kete pike nuk do kwte me Shqiperi.

 10. Flamur says:

  Po nuk ke faj ti more hale greke, faji eshte I Qeveris Shqiptare qe degjon pordhet e tua. A e ke marr 300 € per kte muaj o grek I flliqt.

 11. vjosani says:

  O Nerenxe, o mafishe e thare ne diell, lere te behet qyteti ai fshat i madh qe quhet Qyteti i Himares. Nuk vjen fundi i botes per ca prishjene se ai vend i mrekullueshem fiton drite dhe hapesire. Derisa ka kompesim, nuk ka shtet ne bote qe nuk prish per te ndrequr. Shiko nje cike me shume se sa p[ertej hundes se nje interesi te vogel se ajo zone ka te ardhme dhe nuk ka rritje pa dhimbje…E njoh miore ate qyetetdhe ka ca shtepi ghermadha qe e shemtojne aq shume…Sa me pak politike dhe lere kete slloganin e uurejtjes me parcela, se nuk ka pse te uureje Himaren e te doje dike tjeter ose anasjelltas.. keto jane brockulla te tuat…

 12. Nerenz erza says:

  Ky koqja endinnje te mbushur teMire me ereza! Ska faj ky mut i LSI se beti lek dhe shfrytrzoi posyin r deputetit po do i ngec ne byth thepi ! Haje theoin nikollaaaqqq!!

 13. Artan says:

  Vendimet i ka marre greku Gjergji Goro dhe jo Ei Rama. Edi Rama e do Shqiperine sepse Himara eshte pjese e Shqiperise. Je ti qe nuk e do Shqiperine sepse ja ke sjitur shpirtin grekut. Edi Rama ka vendosur rregull ne te gjithe Shqiperine dhe ka prishur me mijra objekte pa leje ose per aresye ndertimi rrugesh. Keto qe ben ti tradhetar i kombit shqiptar ne dobi te irredentisteve greke nuk kane te bejne fare me Himaren por me qellimet e megaloidese dhe te kishes greke. Prandaj shko qiu ne bythe ti me greket e tu qe doni te na beni presione. Zgjidhini problemet me aresye dhe bisedime. Ka ikur koha qe Greqia mund te vendose se cfare behet ne Shqiperi. Shkoni te gjithe ne Greqi sepse keni ardhe ketu si argate dhe tani doni te na e shpallni Himaren shqiptare dhe patriote greke. Jeni te tere dobice te pabse dhe me thike mbas shpine. Ne gop te semes shkoni te tere. Po krijoni nje urrejtje per te gjithe monoritaret me keto sjellje prej rrugacesh dhe te pabesesh. Rrofte Cameria deri ne Arte dhe ne Preveze. Kur te na ktheni Arten e Prevezen atehere mund te bisedojme.

 14. Zhelani says:

  Thjeshte nje lug caji.
  Lartesin intelektuale, qytetare dhe filozofia e te jetuarit te Z. Rama nuk mund ta kapin
  keto fjalime qorsokaku.

 15. durrana says:

  Ky Neranxi kur flet nuk di çfar thote. Thote, kryeministri eshte racist, un nuk e di që ne Himarë ka ndonjë rracë tjetër , pastaj i kujton Ramës origjinën , pra i bie që çfardo që thotë Rama per Himariotët e thotë e thotë edhe për veten.

 16. Arti says:

  O grek bythq..i kush jeni ju qe nuk pranoni zhvillimin e vendit…? Nqs ti te duket vetja greko palikari kte te fundit ta fusin nga mbrapa shqiptaret dhe edi rama keshtu qe ben mire te hapesh rruge perpara se te digjesh

 17. BREGDETI says:

  Shko or pirdhu !!!
  LLafazan, Sharlatan, Kok/dardhë e Kalbur !!!
  I krimbur – I kalbur, që në kohën e dhrahmisë greke !!!

 18. Ana says:

  Boll O Neranxi se na i shpife!

 19. Ben Dibrani says:

  O Nikollaq Nerenxi, o psikopat i klasit te pare. A te ka mbetur ndonje fije turpi apo ke pire nga ato ilacet anti-turp dhe nuk di me cfare ben?

 20. Gazeta Vlora says:

  O Nikolla e Gre qis . Ke qene, je e do vdesesh nje cope mishi me dy sy. Kush ka prona dhe me tapi si luan zoti e jo Rama. Kush do te fshihet pas hijes se jevgjitve te greqise le te vaszhdoje lojen e grekut, qe ka luajtur , luan e do luaj politiken e tije me kokat e familjeve e femije tuaj .Qe je ne shqiperi kete vere mire ne mendje ti dhe ata qe te kane vene gishtin nga pas, dhe ti hidhesh e perdridhesh, here me hir e here me pahire. Nuk e di at o Nikolla ate shprehjen qe thone ata greket atje ne greqi “PUTANA THELI NA KRIFTI, KAI I HARA DEN TIN AFINI ” Kurva kerkon te mos zbulohet qe eshte kurve, por qefi e tradheton , Ja keshtu je dhe ti Nillolle, sado qe do ta cosh muhabetin te pronat, qefi ste le ta pertypesh qe ne themi e jemi ne shqiperi, e ti do ta quash Gre qi , Himaren. O koke shuplake po ta shkruaj me te madhe, SHQIPERIA I KA KUFIJTE DERI POSHTE BRENDA KUFIRIT GREK.Ne nuk kerkojme ndryshime kufijshe, por dhe morra si ty si leme, por i shtypim me kembe kur duan te cenojne sovranitetetin e Rep Shqiperise. DHE MESOJE, DHE VERE MIRE NE VESH TI DHE SHUME SI JU SE : FJALA (IPRROS ) DO TE THOTE QIME KUQ , PERCEPTIM QE JU VUNE GREKT SHQIPTARVE.ZONA ME KARATTERISTIKA TE TILLA TE BANUARA NGA SHQIPTARE KA NE ATHINE SOT ,KU BANOHEN NGA ARAVANITAS.KRIE KUQI . SOT DOLI NE TELEVIZIONI GREK KRYETARJA E BASHKISE MANDRES ATTIKA ME MBIEMRIN KRIE KUQI .NE NDRYSHE NGA KONCEPTIMI QE I BEHET FJALES IPIROS SOT QE JU DHE CA SI TY JA DINE KUPTIMIN “KONTINENT” Dhe e fundit o Nikolle , atje ku sot ndodhet zemra e Jugut te shqiperis epirti sc do ta qusha ti , dikure erdhen nje cift mbretrish nga gre qija jote, te quajtur KADHMO dhe HARMONIA e PERSERIS ERDHEN KETU, NUK I FTOJ NJERI, dhe vazhduan jeten ne tokat tona. Dhe vjen ti sot e do te quash Himaren Greqi…dhe fshihesh pas justifikimesh banale, gjoja pronat….ik i Nikolle hik…fli gjume se ste pjerdh njeri as ta fishkellen njeri as ty as atyre qe te shtyjne ty.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *