Rama i përgjigjet Athinës: Hiqni ligjin e luftës, Himara ka qenë dhe do të jetë shqiptare. Çamëria është çështje shqiptare, që duhet zgjidhur

rama-kuvendKryeministri Edi Rama i është përgjigjur Athinës për akuzat e fundit, ndërsa ka replikuar në Kuvend me Vangjel Dulen.

Rama ka thënë se Athina duhet të heqë ligjin e luftës, pasi ai është një akt problematik.

Ndërkohë, Rama ka folur në Kuvend edhe për çështjen came, duke thënë se Çamëria është një çështje e Shqipërisë, që duhet të zgjidhet.

Reagimi i Ramës

Është hapur debat ndërkombëtar për disa banorë të Himarës që janë shfaqur të revoltuar për shkak të planit të bashkisë së re, për një projekt me interes publik në vazhdën e programit të rilindjes urbane për Himarën.

Ajo është dërrmuar nga barbaria e ndërtimeve, ngrehina shëmtie që e rrokullisën Himarën në të tatëpjetën e zhvillimit rrënues, por që e ka cenuar rëndë bukurinë e saj dhe vlerat e trashëgimisë së saj kulturore.

Shpronësimet apo prishjet e ndërtimeve të ligjshme me shpronësim gjatë Rilindjes janë procedurë rutinë e unifikuar ligjërisht si në Tropojë edhe në Himarë, edhe në Tropojë ka banorë që nuk bien dakord.

Por “cuditërisht”, për këta, e as për të Vlorës nuk kemi dëgjuar të indinjohet ndonjë shtet tjetër dhe të nisë kujë në mediat e atij shteti si me Himarën.

Vetëm në Vlorë janë prishur 1657 objekte, në Tiranë 4828, Durrës 1125,  e kudo në cdo qytet. Projekti detyron prishjen e vetëm 18 objekte, një shtëpi e banuar, një bujtinë tre katëshe dhe pjesa tjetër lavazhe, kioska, magazina të vjetra, apo rrënoja shtëpish të dikurshme. Vetëm për 6 objekte duhet bërë procedura e shpronësimit.

Dikush që se di ku fle lepuri i kësaj ferre që na shfaqet nëpër këmbë, as e koncepton dot se si ka mundësi që një praktikë rutinë e kësaj natyre në Shqipërinë e sotme për 12 ndërtime pa leje dhe 6 ngrehina në shpronësim të angazhojë një shtet fqinj me komunikata zyrtare, deklarata partiake që kërkojnë ndëshkim evropian për Shqipërinë, lloj lloj gazetash, që nxjerrin tym për të nxirë qeverinë e Shqipërisë, por fatkeqësisht pa e fshehur dot një sekëlldi të cuditshme ndaj nesh dhe vendit tonë të vogël që kaq shumë ka dhënë e marra me atë vend mahnitës që quhet Greqi.

Cfarë bëra unë që të meritojë gjithë atë vëmendje në Greqi gjatë këtyre ditëve, a ma thotë dot kush që ka dy fije mend në kokë, pse fqinjëve tanë nuk u erdhi mirë për një postim shumë miqësor në rubrikën time përmend Gjergj Dushmanin, shqiptarin e famshëm e të cituar në historianë serioz, që një rastësi fatlume e historisë e bëri të gjendet në vendin dhe kohën e duhur për të shpëtuar Akropolin nga bombardimi i flotës veneciane.

Apo mos nuk u erdhi mirë që lexuan aty se  në Athinën e asaj kohe flitej kryesisht shqip, c’ka nuk e them unë, por nuk ka historian serioz që nuk e shkruan, për mua është mësim i bukur historie për ne, shqiptarët dhe grekët e sotëm që duhet të ndihemi më mirë nën cdo dritë afruese të fqinjësisë sonë dhe shembujve të panumërt të shqiptarëve dhe grekëve që kanë ndihmuar njëri-tjetrin.

Pse duhet të mërzitet fqinjët kur u thuhet se atje flitej shqip. Kur them se as e folura shqip në Athinën e djeshme nuk e bën Athinën sot qytet shqiptar as e folura greqisht në Himarë nuk e bën kurrë Himarën qytet grek nesër, besoj se kam mirëkuptimin e plotë të çdokujt, që dashurinë për Greqinë as e mat me sa shumë e sekëlldisin shqiptarët dhe as e tregon duke e quajtur inekzistente cështje të së kaluarës mes nesh.

Që jo vetëm për ne por për interesin e përbashkët, janë cështje reale, që duhet t’i zgjidhim nën dritën e shembujve të panumërt të miqësisë, solidaritetit që historia e kësaj fqinjësie ka prodhuar mes nesh.

Kam dëgjuar se edhe këtu ka pasur zëra që janë ngritur për ti dhënë figurshmëri, përvec zërit të Vangjelit që ngrihet vetiu sikur ti dalë në ëndërr qofte edhe një tjegull nga çatia e një shtëpie të braktisur në Himarë, eh miku im i dashur Vangjel s’të vë dot faj, pasi gjen në Athinë dëgjues që e bëjnë tjegullën e ëndrrës tënde provën e krimit të një agresioni të ri antigrek të Ramës, armiku të ri që ti kërkon me cdo kusht t’ja sajosh Greqisë dhe minoritetit për një llogari të vogël sa një kokërr gruri, llogarinë e partisë tënde që po tretet si kripa në ujë se ke marrë përsipër të bësh diçka që është në dëm të hapur të marrëdhënieve mes vendeve tona dhe shqiptarëve dhe grekëve.

Para se të marrësh fshesën dhe të nisësh te shtëpia e tjetrit fshi te pragu i shtëpisë tënde, edhe më mirë e thotë ungjilli, para se të shohësh ashklën në syrin e tjetrit hiq traun në syrin tënd.

Ju folët për Himarën duke akuzuar se po planifikuekemi shpërbërjen në Himarë, që as ka qenë dhe as është ndonjë minoritet grek, po edhe sikur të ishte nuk ka si të mos na buçasin veshtë nga trokitjet në pragun e fqinjëve që na jep leksione të gjykatës evropiane, që kërkon të respektojë në praktikë të drejtat bazikë të minoritete, gjuhës, shprehjes, fakte që nuk i them unë e as do doja ti rikujtoja, sepse ne qortohemi se po i hykemi shpronësimit të minoritarëve grekë në Himarë dhe qortohemi se fuqia publike po e bën këtë shpronësim jo për projektin e rindërtimit atje, por për të shpërbërë minioritet. Në Himarën ku vetë kryetari i bashkisë është himariot që në zemër ka bërë vend edhe për Greqinë, si atdhe të dytë.

Shqipëria nuk ka qenë kurrë e prirur dhe se ka bërë asnjëherë të zbatojë reciprocitetin e zakonshëm, ku përfshihet edhe trajtimi i minoriteteve apo njerëzve të vet, kjo është një arsye që ne jemi si vend një hap pata, por edhe si popull një hap para fqinjëve në jug e veri për njohjen dhe mbrojtjen e minoriteteve.

Duhet të jemi reciprokë në cështje parimore, nëse Tirana qortohet për disa terrene në pronësi nga nënshtetasit shqiptarë që faktikisht do të shpronësohen sipas ligjeve për interes publik dhe marrim fuqi akuzash si të ishim varrmihës, cfarë duhet të themi ne për mbajtjen si një dordolec në kufi mes nesh dhe Greqisë të ligjit të Luftës që është matrica e cështjeve të pazgjidhura me Greqinë dhe strumbullari i një mase të madhe që ka në sfond diskriminimin e shqiptarëve, c’duhet të themi për etnikumin shqiptar, popullsia came, në bazë të një preteksti të sajuar, që nuk ka histori e të drejtë as kanonike që mund ta përfshijë, kjo na paska bashkëpunuar me nazistët në Greqi e për këtë çdokush prej paraardhëse jo vetëm që duhet të jetë përgjegjes përjetësisht por duhet ti mohohet edhe jeta edhe identiteti edhe pronësia.

Nuk di nëse dikush tjetër ka lexuar mbase na ndihmon, por nuk di të kemi lexuar gjëkundi që mijëra camë të kenë bërë ujdi me pushtuesit e aq më tepër brez pas brezi të jenë të zhveshur nga e drejta themelore, por ti ketë ndjekur mallkimi i një vendimmarrje të njëanshme që targeton njerëz në breza si fajtorë.

Shqipëria as ka e as do ketë ndonjë pretendim territorial ndaj Greqisë, por kërkon në emër të miqësisë të ndërtojë marrëdhënie miqësie sa më të fortë se në nivelin e marrëdhënieve mes popujve, sado të gërmosh gjen më shumë historia që na bashkojnë se na ndajnë.

E shkuara smund të jetë pengesë për të ardhmen, zgjidhjet e bazuara në rregulla të së drejtës ndërkombëtare.

Lufta të mbarojë Vangjel, ne do e mirëpresim shumë një akt të barazvlefshëm të pushtetit që të shfuqizojë dekretin mbretëror ende në fuqi sot, që e konsideron gjendje lufte marrëdhënien mes nesh dhe Greqisë, por nuk është mbetje arkaike aty e riciklueshme nga cdo qeveri si rikujtim, por akt që prodhon efekte, pasoja, për qytetarët shqiptarë. Nëse s’ke qejf ti quajmë camë, s’ka gjë, janë shqiptarë, nëse s’të pëlqen cështja came, është cështje e shqiptarëve.

REMOTE_ADDR:[]

72 komente në “Rama i përgjigjet Athinës: Hiqni ligjin e luftës, Himara ka qenë dhe do të jetë shqiptare. Çamëria është çështje shqiptare, që duhet zgjidhur”

 1. Devolliu says:

  Po nese nuk do kishte fol Dule çdo behej me fjalimin e Rames qe vetem per ta lexuar ha nje ore.
  Keto thiatro nuk i ha njeri.

  7 ton kanabis ne Rreshen, 120 milione euro koncesione te firmosura dje.
  Po e shesin memedheun per mafia e droges dhe turqit.

  1. hahaha says:

   Rama po e shet memedheun kurse Dule jevgjito-turku po i “digjet”zemra per memedheun apo cfare ore Devolliu mos e thith kur nuk ta mban pompa more lopcare

   1. Adriatik says:

    Te gjithe turkoshqiptaret e ekstaze, nen urdhrat e babes rexhep.
    Koha per operacion fshesa te gjithe turkoshqiptaret direkt te babe ne angora.

    1. STUDENTI says:

     ‘Adriatik” = Deti i Kuq

    2. adi says:

     KR RILINDAS
     KUR THUA RECIPRORITET TE MINORITETEVE TI BARAZON CAMET ME HIMARIOTET????
     APO E PRANON QE HIMARIOTET JANE MINORITARE????
     TI PO NA THUA QE PLANI URBANISTIK I HIMARES NUK PASKA SYNIM ZHVILLIMIN PO HAKMARJEN SEPSE ZERVASI PARA 70 VJETESH VURI PERPARA CAMET DHE TI PER KETE DO HAKMERESH ME HIMARIOTET????
     A E DI TI QE HIMARIOTET JANE TE VJETER NE ATE TOKE QE KUR NE KETE BOTE FILLOI TE SHKRUHEJ HISTORIA ?????
     A E DI TI QE KURREE NE HISTORI NE ASNJE RETHANE HIMARIOTET NUK KANE BASHKEPUNUAR ME ASNJE PUSHTUES PO I KANE BERE BALLE SI TRIMA DUKE FILLUAR QE NGA TURKU E DERI TE ENVER HOXHA ??????? DHE TI JE THJESHT SATRAPI DHE GRABITESI I RRADHES DHE ATA DO VAZHDOJNE TE NGELEN PO ATJE SI GJITHMONE ME KRYET LART????
     A E DI TI QE HIMARIOTET NUK PRANUAN TI PERKULESHIN TURKUT PO LUFTUAN PER TOKEN DHE NDERIN E TYRE DHE NUK I LANE GRATE TJUA NDERZENIN TURQIT PO PRANONIN ME MIRE TE HIDHESHIN NE GREMINE????
     SA CAME ORTODOKSE U DEGEDISEN NE KORFUZ NGA BASHKEPUNIMI I CAMEVE MYSYLMANE ME TURQIT??????
     A E DI TI QE NE LUFTEN ITALO-GREKE ASNJE HIMARIOT , ZERO HIMARIOTE NUK U PERFSHINE AS ME ITALIANET DHE AS ME GREKET????
     SA CAME U INKUADRUAN ME ITALIANET???
     A E DI TI QE NE TE VETMEN LUFTE QE U PERZIEN HIMARIOTET ISHTE LANC DHE KETE E DI MIRE QE ISHIN ME MIJRA NDERSA ME BALLIN GJERMANIN E ITALIAN ASNJE 0??????
     SA BATALIONE CAME U BASHKUAN ME GJERMANET ??????
     A E DI TI QE EDHE JOT EME ESHTE HIMARIOTE ??????
     SI MUND TE DUASH TI SHQIPERINE KUR TI NUK DO MOHON KERCENON NJERZIT DHE HISTORINE SHTEPITE E NJERZVE TE NENES TENDE DUKE I VENE SHENJEN E BARAZISE SIMBAS RECIPRORITETIT TEND PERVERS MIDIS NJE NGA VUNOI DHE NJE CAMI?????
     A E DI QE PERKEDO SHQIPTAR NORMAL TI TANI SOT ME SHUME SE KURE DUKESH SI NJE LOLO I SHPETIM IDRIZIT SE TE PAKTEN AI KERKON TOKAT E TE JATIT ME TE DREJTE OSE JO, KURSE TI PER BYTHEN TENDE PER 2 VOTA ME SHUME KERCENON SE DO PRISHESH SHTEPITE PRONAT E NJEREZVE TE NENES TENDE????? A E KUPTON SA LARG KE SHKUAR ?????? A E KUPTON QE JE BERE SI ATA KUMARXHINJTE E SEMURE QE PER LEKE SHESIN NENE E BABE NE PLOT KUPTIMIN E FJALES????? DHE MQS RA FJALA E KUPTON SE TI NE VUNO NUK MUND TE VESH ME KEMBE SE DO TE TALLIN DHE DO TE TE POSHTEROJNE NJELLOJ SIC KANE BERE ME CDO PUSHTUES DHE SATRAP TE ASAJ TOKE TE BEKUAR NGA ZOTI!!!!
     KR RILINDAS
     SADO QE TI TE KERCENOSH SADO TI TE VAZHDOSH TE BEHESH QESHARAK NE NEVOJEN DESHPERUSE SE MOS SHPETIM IDRIZI TE JEP NDONJE VOTE OSE KOMENTET IDIOTE TE RILINDASVE TE TU TRUTHARE KANE VLERE, PERVECSE NDONJE GAZETE GREKE QE DO TE TALLI ASKUSH NGA GREQIA NUK DO REAGOJE, SE NESE GREKET DO ISHIN KAQ TE SEMURE OSE KAQ TE DESHPERUAR SA TY, TI NESER NE KUFI DO KISHE NJA 100.000 A 600.00 SHQIPTARE TE KTHYER ,SIC TI KTHEU MERKELI TEK E FUNDIT, PO ATA E DINE QE TI NUK MBAN DOT ME BUKE KETA QE KE NE SHQIPERI DHE I DEGEDIS SI PUSHTUES RRUGEVE TE BOTES. MQR RA LLAFI JU PREMTOVE NE 2013 GJITHE EMIGRANTEVE SE NE ZGJEDHJET E ARDHSHME DO VOTONIN TE GJITHE NE VENDET KU ATA BANONIN SIC E KA GJITHE EUROPA BILE EDHE TURQIA JOTE E DASHUR. CUDI SI TI JE DHE LLAFMBAJTUR?????
     KR RILINDAS
     NJE NJERI QE LIND ORTODOKS
     BEHET KATOLIK KUR VJEN PAPA
     MYSYLMAN KUR VJEN ERDOGANI
     CAM KUR TE TALL SHPETIM IDRIZI
     SHET TOKAT E GJYSHERVE TE ANETES PER TOKAT E GJYSHIT TE SHPETIM IDRIZIT
     NE RASTIN ME TE MIRE TI JE THJESHT NJE I SEMURE MENDOR,
     SE TE MENDOSH QE TE BESH NACIONALISTIN PA SHKAK NDERKOHE QE SHQIPERINE E KA MBYTUR VARFERIA, PLEHRAT HASHASHI KRIMENELET E PROSTITUTAT KETA NE GJITHE BOTEN QUHEN BATAKCINJ DHE ASNJEHERE NUK KANE ARITUR TE KENE SUKSES, SEPSE ARSYEJA ESHTE GJITHMONE ME E FORTE SE MASHTRIMI.
     KR RILINDAS LUTJU ZOTIT A DJALLIT KU BESON TI QE NE AMERIKE MOS TE FITOJE TRUMP, SE NE RAST SE FITON NE DT 9 NENTOR LER AMANETET SE NUK KA TURQI E AL BAGDAD QE TE DEL PER ZOT TY
     SHQIPTARET KANE NJE FJALE TE URTE POPULLORE SE KUSH I BEN VARIN SHOKUT BIE VETE BRENDA.
     KETE TA KAM PER REFORMEN NE DREJTESI

   2. Raimond vlonjati says:

    Bravo Rama !

    Ka folur shum bukur ,. Ne politiken e Jashteme Rama esht i papare

    100 vjet ne pushtet ka per te qendruar Rama me kete te folur

    Gjith shqiptaret me Ramen jane tani ,
    Sepse ka lezet kjo e folur me dinjitet dhe inteligjence

    Nuk i behet ure e grekut , por i tregon vendin ne menyre moderne

    Urime urime Rames

    1. Bushi says:

     Rajmond vlonjati! Jame me mendimin tend. SOTE EDI RAMA,ME KETE FJALIM NE PARLAMENTIN SHQIPETAR,ESHTE TREGUAR I MADHE.Kryeministri Rama,me kete fjalim i ka treguar vendin grekut,dhe se shqiperia ka zot.Por me fuqishmja eshte se ai u ka thene atyre,se shqiperia kurre nuk ka qellime te keqe me greqine,por vazhdimisht eshte perpjekur per mardhenje te mira,dhe per nje fqinjesi te mire.Kurre nuk ka patur pretendime territoriale me greqine.Edhe pse keshtu,ajo mban ne fuqi nje ligj absurd,anakronik,ate te luftes.Na plasi bytha neve se ajo mbane ate ligj.Gjithashtu,Himara eshte territor i shqiperise.Prandaj greku dhe Vangjel dule te mos shikojne endrra me sy hapur.

  2. Celo Mezani says:

   Devolliu, Rama e kishte paralajmeruar fjalimin e forte kunder politikave anakronike te Greqise, dhe per te bere te qarte se Shqiperia nuk do ti pranoje me neperkembjet nga Greqia. Vangjel Dule doli per ti treguar Athines qe po i ben mire detyrat duke luftuar fort kunder Rames.

   1. Skanderbegu i Kastriotit says:

    Rama do te hyj ne Histori si LEGJENDA e nje drejtuesi te pergjegjshem para popullit te tij.
    Ai ka tre armiq te rrezikshem Grekrit ne Jug,Berishen ne Opozit dhe Meten ne Qeveri,
    por do fitoj se ka shqiptaret e vertet me vete dhe Aleatin ma te fuqishem Euro-Ameriken.
    Je NONA Edi Rama-

  3. Korabi says:

   7 ton i kapen pra, nuk u shiten. Hall ti kapi policia hall mos u kapi.

   1. DASHAMIRESI says:

    Me sa ta veme me bast , po te duash , qe ky “Korabi” , eshte gamori Nul Noka !

  4. adeci says:

   Bjeri, bjeri se i renke bukur, devolli i trashe.

  5. majlinda says:

   te Lumte EDI, je Brilant, ne shkrim dhe permbajtje, po flet per nje te vertete qe askush ska guxuar ta bej me pare,
   BRAVO !

  6. Gjergj says:

   Bravo Edi Rama. Te lumte goja more djale dhe mendja! Ju the grekerve politikane idiote ate qe nuk ka guxuar tja u thote as edhe nje kryeminister shqiptar. Nu e kuptoj perse Meta u largua. Fjala e Rames ishte shume e balancuar, e mencur, me fakte kionkrete dhe tregon se sa e njeaneshme eshte Greqia ne maredheniet me Shqiperine. Greqia mendon se ne do te xhveshim breket dhe ata do te bejne cte duan me tokat, detin, e njerezit tane. Ata qe ben Athina per 6 objeckte ne Himare eshte nje nderhyrje brutale ne punet e brendeshme te nje shteti. Ashtu si edhe Rama e tha: nese minoistri i jone i jashtem do te nderhynte tju thoshte grekerve se perse po prishni shtepite e arvanitasve ne nje zone te caktuar te Greqise do te na tregonin gishtin e mesit. Ndersa keta evgjiter mendojne se mund tew na mbajne ne peng per ne BE me presione idioteske. Greqia pa ndihmen e Amerikes dhe BE-se do te ishte ne kanal. Nje shtet i falimentuar me hajdute, politikane e njerez te korruptuar ne mase. Nje shtet i krijuar me toka nga Shqiperia, Maqedonia e Bullgaria. Prandaj ti Devoolliu, grekoqire, lere kanabisin dhe shiko krimet qe behen ne Greqi nga politikanet hajdute qe vodhen biliona nga ndihmat e nuk dihet ku kane vajtur parate e atij vendi.

  7. VANDALET E PD-se says:

   Ha m… o z. Holli , ha , sa te ngopesh ! Nga injoranca dhe niveli i kultures , bie me poshte se Flamur Gamor Noka !

  8. shaqo says:

   Devollinjte, gjithmone i kane hypur gomarit prapsht.
   Gomari shkonte ne Baban, devolliu mbi gomar ne Bilisht, secili kishte rrugen e vet, por ne fund d evolliu u gjend te porta e haurit te gomarit ne Baban.

 2. andromeda says:

  Të lumtë goja dhe mendja, o Kryeministri ynë !

 3. Rexho Filati says:

  Shkrim Brillant. Nuk mund te shtoj asgje nga furia e zemerimit tim per kete Dule gjakeprishurin. Faleminderit Edi, shpirti i Nolit dhe i konices se madh jane tek Ty.

 4. Albania says:

  Epo mos e nga se nga devolli eshte i shkreti ata injorante jane vetem balte e kurva kane prodhuar tere jeten, ndersa sa per Edin ka fulur si burre ke inate e foli hakun.

 5. Klodi says:

  Bravo Rama. Greqia po na trajton sikur te mos jene vetem 700 mije shqipetaret hysmeqare ne dere te tyre, po sikur jemi qe te gjithe hysmeqare te tyre. Faktikisht nje pjese e mire e politikes dhe e elites intelektuale ju eshte zbutur kurrizi dhe ju duket e natyrshme kjo gje. Nuk e di si opozita i mban ison Dules ose ka fshehur koken si struci. Nuk eshte aspak e dinjitetshme dhe i jep shpresa Athines te ashpersoj gjuhen.

 6. tfgs1 says:

  Rama: Shqiperia nuk ka pretendime kufijesh,as per Tsamouria-ne por as per Kosoven…………..allah uakbar!
  Tsamouria eshte ceshtie shqiptare!! me fjale te tjera mqs ne kemi camet e pabese ketu,sa here qe ata pellasin per Tsamouria ne jemi te detyruar tju fusim nga nje hu ne bithe………..

  1. Greece & Turkey are shit says:

   per ty ka vetem plumb dhe kurvat tuaja vetem kar….te fala janulles!

  2. Uns says:

   Ik mer lopçar I afendikojt. Te ka qire në bithe që femi noj prift grek e te ka mbush mendjen se je rrace superiore, e që zoti te ka zgjedhur ty qe te kenaqesh koqet e priftti. Me siguri je naj jevg, që rrjedha e lumit të ka sjell edhe në Shqipëri e prandaj flet shqip. Yyy mbetje e shpifur ballkanike!!

 7. edd says:

  Ok, tani po te dua, te kam share cdi dite ne mendje….

 8. bravo rama says:

  Bravo Rama,

  Marredhenie dinjitoze korrekte dhe jo perkulje kurizi ndaj komshinjve, te cilet e marrin hapjen e rruges per dobesi dhe heren tjeter e trashin edhe me teper zerin
  Bravo

  1. I mencuri. says:

   Te lumte zt. Rama, keshtu na nderon ne por dhe emrin dhe poziten tuaj. Te lumte dhe shkofshin ne te semes lubonjat, dulet, berishat dhe te tjera vemje e krimba te kesaj toke. Na nderove hallall, do te krenphej yt’ate mety.

  2. I mencuri. says:

   Te lumte zt. Rama, keshtu na nderon ne por dhe emrin dhe poziten tuaj. Te lumte dhe shkofshin ne te semes lubonjat, dulet, berishat dhe te tjera vemje e krimba te kesaj toke. Na nderove hallall, do te krenphej yt’ate mety.

  3. I mencuri. says:

   Te lumte zt. Rama, keshtu na nderon ne por dhe emrin dhe poziten tuaj. Te lumte dhe shkofshin ne te semes lubonjat, dulet, berishat dhe te tjera vemje e krimba te kesaj toke. Na nderove hallall, do te krenphej yt’ate mety.

 9. Cami i Camerise says:

  Te na rruac mori krietari yne! Po ben buje more udheheqes i paudhe!
  Shpetim Idrizi eshte shume i kenaqur nga ty dhe puna jote. Po ploteson formularet per tu bere cam bashke me ty.
  Mbushini hundet sot me mall te mire dhe shikoni filmin 300 spartanet (versioni komik ku luan Dule)
  Hajde gjeme qe ju bere grekeve hajde. Jane mbyllyr te gjithe buzuqet pas ketij fjalimi nacio-patriotik sa edhe Nik Spahiu eshte bere xheloz

  1. Rrushi says:

   O Cami qe vetem i Çamirise nuk je, po me vika keq se qeke bere zurzull sot e nuk po di se cpo flet. Behu nje here esell e pastaj shkruaj. mireee.

 10. Tani says:

  Thjeshte paster dhe troc,hiqni ligjin e luftes,apo keni frike se I hapet rruga drejtesise per krimet dhe pronat e Cameve.

 11. england says:

  Devolli ziu tymi i hashash it ti paska marre fare edhe ato dy pare mend qe ndoshta kishe!Harrove se Lazarati ishte bere si territor autonom,dhe funksiononte sipas keshillave te Saliut,cfare mendon se kjo bime fitimprurese nuk mbilles kaq masivisht deri dje?mbillej shume me teper,por jane sot zagaret e Saliut qe po e “promovojne” dhe po merren me hashashin pasi nuk kane me cfare te merren tjeter,opozites i duhet nje kauze qe te mbaje popullin ne gadishmeri per te sulmuar qeverine,por Saliut dhe partise se tij per fat te keq te tyrin,dhe fat te mir te shqiptareve kjo qeveri nuk po ben skandale te tipit Gerdec,falje territoresh shqiptare,korrupsion si ai i rruges se kombit,apo vrasje protestuesish ne mes te dites.
  Rama eshte njeriu i duhur per ate vend dhe thuaj Devolli shyqyr qe e keni,se te tjeret kane qene lepuj perballe komshinjve greke,serbe dhe maqedonas nese do,pasi nuk ja ul kurrizin kur perballet me ta,por arrin te ja perplase te vertetat ne ftyre,Rama ja ka ngrit koken lart shqiptarve kudo qe jetojne…

 12. Malo says:

  Zoti Kryeminister te lumte ! Je ne drejtimin e duhur qe cdo shqiptar patriot dhe i vetedijshem don qe Ju Z.Kryeminister ta perfaqesoni ne kete menyre.
  Kemi pare me pare K/ministra tonet qe jargaviteshin ne mes gjoja politikes se “madhe” te tyre dhe ligjeve nderkombetare dhe tutes se po humbin karriken apo te tjera interesa. Turp tju vije nga vetja se hengren buken e ketij populli.
  Burri qe eshte ne krye te shtetit flet paster, drejt e pa ekuivoke dhe mbron kombin e tij nga pabesite e djeshme dhe te sotmet.
  Respekte pa kufij Z.Kryeminister Rama !

 13. Al says:

  Hee mutofagos nuk te pelqen te hiqet ligji i luftes ee?? Spurdhjak brekdhjere!!

 14. Edhe Enver Hoxha , nuk e spjegonte kaq mire problematiken midis dy vendeve, qe ishte aq shume patriot !
  Bravo Edi Rama , me folur me superioritetin qe na takon !
  Je , njeriu , kryeministri me i sakte qe nga koha e Skenderbet .
  ????????????????????????????????????????????????????????????????????????????
  ????????????????????????????????????????????????????????????????????????????

  1. Theatrical says:

   Enver Hoxha e “shpjegoi” njehere ne 49 balle per balle ne kufi,ku lane kockat greket
   Respekte z.Rama

 15. Zigur Qarri says:

  Me ne fund nje pergjigje dinjitoze nga nje politikan.

 16. I drejti says:

  Bravo Z. Kryeminister. Fjalim dinjitoz prej patrioti dhe udheheqesi qe e do kete vend. Paraardhesit e tu e shiten kete vend per lemoshe duke u lepire para te huajve per te perfituar politikisht. Nuk e duam Europen pa dinjitetin tone si shqiptare, te barabarte me te tjeret.Asnje tolerim fqinjeve qe kerkojne te gjunjezojne Shqiperine tone te dashur, vendin qe e kemi amanet nga te paret tane.

 17. Zig Zag Man says:

  I ka shitur sumen Erdoganit dhe prish Kishat ne Himar bythua krieminister! Çamidhat do marrin rroçken, jo pronat. Skipoturqit e ekzaltuar do I japin prape voten Rilindjes..

  1. neo-greket jane ardhacake Anadolli dhe nga Lindja e Mesme says:

   Zig Zag Evgjiti, qetesohu, se rrocken do e marre jot eme me tet moter, po vazhduat te mos paguani miliarda borxhet euro qe keni, ok bithqim anadolli?

 18. piku says:

  Shkrimi eshte per tu pershendetur.
  Rezerva kemi per gjerat ne teresi, por ky shkrim duhet perkrahur nga te gjithe.
  Nuk kam fjale per te thene tjeter se prish.

  Po te kesh kete mendje dhe per teresin e gjerave, voten time e ke te garantuar dhe oer 4 vjecarin tjeter.

  Po kam frike se ke shume alabake e legena rreth e qark, qe ne nje forme apo tjetren do te te bejne kurban.

 19. ALBAN DEGA says:

  SHQIPERIA DO TE BEHET….

  Na ben krenare per atdhetarine tende bashkekohore, demokratike Zoti Rama.
  Kater te vertetat ne sy e jo bythelepires si atdheshitesit e Otrantos…
  Nje mesim i shkelqyer demokratik per vendlindjen e demokracise boterore, Greqine , aspak Demokratike ne e ndaj shqiptareve qe aq shume dhane e bene per lirine e pavaresine e saj !
  Pervec atyre qe u eshte kapluar truri i tramkosur nga kanabisi i qytetarit dixhital dhe bosave te tij te Beogradit dhe Athines, cdo Shqiptar ndjehet krenar per atdhetarine dhe TE vertetat e pakundershtueshme te Kryeministrit Rama ne Tirane apo ne Beograd, ne Athine apo Berlin… kudo!
  Shqiperia po e do te behet nga shqiptaret e jo nga bythelepiresit e tradhetaret!

 20. piku says:

  Do ishte mire qe gazeta tema ta trumpetoje kete artikull,

  qe te gjithe mediat shqiptare ta transmetojne shume here ne dite si fjalim dhe mundesisht

  per nja ca dite te mira. Se te pakten populli mund te kuptoje shume me mire drejtimin qe ky njeri ka per kombin.

  Ju lutem gazeta tema – Beni presion qe kjy fjalim te jepet sa me shume ne media vizive

 21. pitarku says:

  Beja te qarte Metes,

  Qe po sje me mua, je armiku im, qe tani. Se pabesia ndalohet

  qe ne fillim, e jo kur te te vije fundi. Ka filluar te mos respektoje

  Kryeministrin e del nga salla, shkerdhata ne kete fjalim.

  Legen burre

 22. Patriotja says:

  1 million vota do ti kesh perseri! Vazhdo keshtu! Na ngrite koken dhe prestigjin! Faleminderit !

  1. mirel says:

   Na ngrite koken e na ule breket thuaj moj shoqa patriote

   1. asper says:

    Mirel, ulja e brekeve eshte pergjegjesi personale. Ato zakonisht ulen kur ithua tjetrit: “peqe”, hajde se po ti ul, vetem ta kem mire me zoterine tende.

   2. PO.PO says:

    Jo moj Grida e “mire” , jo ! E.Rama te ngriti koken , por nuk te uli breket , Shiko nje here , mos i kesh harruar ne ndonje motel !

 23. kozmo says:

  Braboooooo ! Je nje Shqipetar i vertet ,qe nuk shitesh nga askushi ,nuk ben kompromise si ANTISHQIPETARI BERISHA dhe kjo ka terbuar fqinjet tane . Marrja e pushtetit nga Rama nuk eshte mirpritur nga fqinjet tane ,sepse i nderpreu pazaret e pista qe kishin bere me Berishen. Greqia kerkon te beje ligjjn ne vendin tone , megjithese i njeh mire se kush jane Shqipetaret .SHQIPETARET KUR JANE NE TE DREJTAT E TYRE , NUK FRIKSOHEN ,NUK SHTYPEN ,NUK DETYROHEN . GREQIA DUHET TE RESPEKTOJ SOVRANITETIN TONE .

 24. Reli says:

  Zoti qofte me ju Z. Rama!!! Ndihem krenar per cdo fjalen tuaj! Ju faleminderoj nga zemra!

 25. Albani says:

  RAMA PO TREGON CDO DITE DHE ME SHUME KARAKTERISTIKAT E NJE LIDERI ME VIZION NE SHQIPERI DHE RAJON.

 26. Motra e Tfgs1 says:

  Bravo Rama…qija robt Tfgs1 e gjithe ketyre grekerve 300 eurosh…Shqiptare kam lindur e Shqiptare do te vdes…

 27. butrinti says:

  te bekofte zoti .z. rama ty dhe familjen tende i ke munguar shume atdheut ton por kur nuk eshte vone jemi me ty dhe do te votojme perseri..urrejtje per funderinat turkogreke.. lavdi shqiperise tone te shenjte

 28. mirel says:

  Po pyetje per koncesionet pse nuk i pergjigjet Ramiu.
  Ato qe thote Devolliu qendrojne.
  Sa per pergjigjetndaj grekerve, dhe kjo eshte e dyshimte.
  Pak muaj me pare inaguroi HEC te Janullatos ne Elbasan. .
  Pusteci??
  I ka ardhur ora e fushates dhe shet patriotizem.
  Pyetje tjeter, A kane filluar te kapin valet shteterore ne Himare?

  1. DASHAMIRESI says:

   Ja pra , ku e nxori prap koken devolliu Fredi Holli ,por kesaj radhe na dalka i “mire” .
   Po ti vjen era kerme ,more i mallkuar ,dhe te gjithe e kuptojne se kush je , edhe
   pse ke futur koken ne rere !

 29. mos i hap gje rrugen ky per shqiperine e madhe apo per ate qe do ngelet pas perpjekjes per ta realizuar.ik more se late name me nacionalizma te vdekura aq me keq kur degjohen nga haleja e kryministrit pa roba banje

 30. Shqiptari nga Kosova says:

  Një BRAVOOOOOOOOOOOOO, te madhe zoti kryeminister..!
  Kete ske si ta quash ndryshe veçse DINJITET..!

 31. Shqiptari nga Kosova says:

  Zoti Rama , vetem ky qendrim qe mbani karshi fqinjeve per te verteten do ju mbaje gjate ne pushtet.
  Me keto qendrime JU keni fitu simpatine e miliona shqiptareve nga te gjitha anet..!
  Mos u dekurajo nga shqiptare gjakprishur. Ta dini se ata jane pak por edhe nese duket se jane shume , JU jeni ne anen e drejte te historise. Sherbim me i mire per t’i bere atdheut nuk mund te kete. Fqinjet duhet te reflektojne nga ato qe thoni ju zoti kryeminister . Ju as nuk fyeni e as nuk rrahni gjoks si ca “patriot”qe duken si vesa e mengjesit qe kur te del dielli avullohen pa nam e nishan.
  Shtetari , qe ka marre persiper te udheheq vendin duhet te jete keshtu siç juve jini zoti kryeminister i Republikes se Shqiperise..!
  Ju jemi shume mirenjohes.

 32. Tralala says:

  Para disa vitesh shkova ne Greqi per nje nderhyrje kirurgjikale. Operacioni ishte I veshtire dhe kushtonte shume. I them doktorit grek se nuk e perballoj dot vleren e operacionit. Duke pare gjendjen time shendetsore dhe financiare, pas disa ditesh me thirri e me tha: ” Do ta bejme operacionin falas”. Ai me shpetoi jeten. Une I jam mirenjohjes atij.
  Nderkohe, ne spital, ne dhome time u shtrua nje ish Gjeneral grek. Ai me tregoi se gjate luftes italo-greke, kishte qene ushtar dhe gjate nje luftimi ishte plagosur. Ndersa forcat greke kishin terhequr, ai kish ngelur i plagosur ne anen shqiptare te lumit Vjosa, ku ishin trupat italiane. Nuk levizte dot, por pas dy dite e dy netesh ate e ve re nje fshatar shqiptar I cili e le derisa bie nata, pastaj e mer, e hedh ne krah, kalon lumin dhe e con te trupat greke. Une jeten e kam nga shqiptaret dhe per kete u jam mirenjohes, me tha ish gjenerali.

  1. Aleksander says:

   Kjo eshte fryma me te cilen flet edhe Edi Rama ! Fqinje te mire ,njerezillek e dashamiresi per njeri-tjetrin e KURRESESI futje te hundeve aty ku nuk duhet .Mbi te gjitha zgjidhje te problemeve , RECIPROCITET e Respekt .

 33. PO.PO says:

  NJE FALEMINDERIT TE MADHE Z. KRYEMINISTER ! PO E NXIERR SEKRETIN QYSH TANI : DO TE KESH TE SIGURTE ,VOTEN TIME DHE TE TRE
  ANTAREVE TE TJERE TE FAMILJES , NE VOTIMET E ARDHESHME ! RROFSH E PATSH JETE TE GJATE , PER TE MIREN E KETIJ VENDI !

 34. mire atij gjeneralit ja shpetoi jeten ai fshatari qe me siguri ishte shqiptare me origjine greke se ne ato ane behej lufta po jeten tende kush ta shpetoi oeeeeeoooooooooo stubit

 35. Loli says:

  Zotni Rama je artist ,je I pari kryeminister qe flet per te drejten tone.pa dyshim qe je njeriu me I pershtatshem per ta drejtuar vendin tone she shpresoj qe te jeshe I sukseseshem urime

 36. Zara says:

  Te lumte zoti Rama, jemi krenar per ty. Faleminderit!

 37. Shqiptar i Ndershëm says:

  I NDERUAR KRYEMINISTËR SHQIPTAR,
  JU LUMTË PENA & JU LUMTË GOJA !!

 38. Shperise i Doli i ZOTI says:

  Greket duan salihun qe ti fale ndonje det dhe
  Pastaj grure muhabeti bashkangjitur dhe ligjin e
  Luftes qe do na e rruajne POSHTE e LARTE sic
  Na e Kane RRUAR gjer me sot Por tani vangjeli i
  Dules do permiresoje RRUARJEN se din dhe
  SHKIP apo jo vangjo i janulatos jevgjite
  I vetmi deri me sot qe mbron Shqipetaret me
  KRENARI eshte EDI RAMA

 39. Aleksander Thana says:

  Te lumte Edi Rama!!! Pushka top!!!

 40. mbreti gent says:

  https://www.youtube.com/watch?v=fqMmFS14JjA
  per te gjithe ata qe nuk e mbeshtesin ramen per kete ceshtje le te shikojne kete dokumentar nga Sky Grek dhe te kuptojne si u krijua greqia dhe clidhje kane greket e sotem me greket e lashte.

 41. Gayreece=ISIS says:

  Evgjitet grekqire te shohin borxhet qe kane pa shlyer ndaj Evropes se i kane miliarda euro borxhe… ptuuh, rrace e qelbur azieeeee

 42. tomorri says:

  Serioziteti dhe dinjiteti i vertete i Rames per te thene hapur dhe ne sy te verteten tani ka ardhur para shqiptareve ne kohen me te pershtateshme .Kjo tregon dhe nxjerr ne pah kush jane graket dhe perfaqesuesi i tyre ne shqiperi nje fare Vangjo Dule. Oh sa turp per kete njeri qe del para shqiptareve dhe zvogelohet per çdo fjele qe thote,dhe sa rritet dhe gjigantohet Edi Rama kur per çka qe flete thote nje te vertete dhe jo ne favor te shqiptareve dhe ne dem te grekeve por para dhe mbi te gjitha para dy popujve thote nje te vertete si drita e diellit.Tani problemi eshte se : kush ka pak tru dhe mendje e kupton,kush nuk ka nuk ka se çfar te kuptoje por kjo eshte puna e tyre dhe jo e Rames dhe e popullit shqiptar qe gjithmone ka kerkuare dhe kerkone te hiqet ligji i luftes kunder shqiptareve se tani jemi edhe ne shekullin e 21-te dhe keto gjara duhet te ishin arshivuare me kohe per te miren e dy popujve dhe jo te Duleve .co. Nuk di si ta shpreh ndjenjen time si shqiptar kur degjoj K:M tim qe mbron me vertetesi dhe dinjitet kombin tim.Bravo Edi dhe siç po e shohim çdo dite shqiptaret e vertete jane totalishte me ty.SUKSESE EDHE NE TE ARDHMEN PER TE MIRE TE KOMBIT SHQIPTAR.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *