Edi Rama niset drejt Rigës, edhe njëherë tjetër do kërkojë investimet e Kinës

Rama te UBLiderët e vendeve pjesëmarrëse në formatin e bashkëpunimit 16+1 mes Kinës dhe Europës Qendrore e Lindore, janë mbledhur në Riga të Letonisë, për të marrë pjesë në Forumin Ekonomik që do të zhvillohet nga data 4 deri më 6 Nëntor.

Qëllimi i tij është të vërë theksin në mundësitë e bashkëpunimit mes vendeve.

Mbajtja e këtij forumi në Riga është e një rëndësie të veçantë, jo vetëm sepse kjo është vizita e parë që kryeministri kinez Li Keqiang zhvillon në Letoni, por edhe sepse përkon me 25 vjetorin e vendosjes së marrëdhënieve diplomatike mes dy vendeve. Ndërkohë do të jenë 300 biznesmenë kinezë që do të shoqërojnë kreun e qeverisë kineze.

Shqipëria do të përfaqësohet nga kryeministri Edi Rama i cili në fjalën e tij pritet të paraqesë mendime rreth platformës së bashkëpunimit, raporton RTSH.

Forumi i Rigas, do të jetë ndërkaq dëshmitar i një ngjarjeje të veçantë. Ai do të promovojë linjën e re të trenit ekspres midis Kinës dhe Europës, i cili për të mbërritur në kryeqytetin letonez ka përshkruar 11066 kilometra.

REMOTE_ADDR:[]

5 komente në “Edi Rama niset drejt Rigës, edhe njëherë tjetër do kërkojë investimet e Kinës”

 1. tema says:

  Klientët tanë s’janë të djallëzuar ndaj fitimet janë reciproke

 2. AdelinaGreca says:

  Germo fyell province germo se trefletshin e Shpetim Idris ke per te gjetur ne Rige. Ste merr me seriozisht as Burundi.
  Mos harro te ankohesh per camet aty se kinezet e Olsit po ankohen se ju ke dale fjale o sociopati i Netes.
  Dhe ndro mall mos merr me nga Idrizi se ta ka me te futur. Kerkoi Sorosit nje furnizim

 3. Sorge says:

  Kina do ta shpetoje Shqiperine nga thonjte e Fondit Nderkombetar dhe Bankes Boterore.

 4. Dyli says:

  Edo o boso mos i ve men ktyne zhulsave qe bojn llap llap llap vazhdo punen se je mir

 5. lori says:

  Merr dhe gjykanovicin me vete se nuk po e ze gjumi

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *