Qeveria greke reagon ndaj Ramës, Kotzias: Me historinë duhet të jemi seriozë

kotziasGreaia ka reaguar pas deklaratave të kryeministrit Edi Rama, që foli një ditë më parë për marrëdhëniet me shtetin fqinj në Kuvend.

Ministri i Jashtëm i Greqisë, Nikos Kotzias, është shprehur se historia është e bazuar në fakte dhe jo në fiksione.

Deklaratat e tij u bënë gjatë konferencës për shtyp në Athinë me homologun e tij polak, Vitold Waszcykowskin.

Lidhur në historinë, unë jam përgjigjur në mënyrë të detajuar dhe përsëris atë që kam thënë; historia duhet të jetë një shkollë për të gjithë ne dhe jo një burg.

Me historinë duhet të sillemi në mënyrë serioze dhe të jemi seriozë. Ajo është e bazuar në fakte dhe jo në fiksionet e mëvonshme”, u shpreh Kotzias.

Ai iu përgjigj edhe deklaratave të kryeministrit Rama për Akropolin.

Kujt i pëlqen historia greke dhe kultura greke, ai është i mirëpritur. Vetëm mos të arrijë në pikën që të konsiderojë se këto janë ekskluzivisht të vetat dhe nuk janë greke”, tha ministri grek.

REMOTE_ADDR:[]

20 komente në “Qeveria greke reagon ndaj Ramës, Kotzias: Me historinë duhet të jemi seriozë”

 1. Lugati says:

  ja doli edhe thesi me mut tu bo si historian y plere grekojemenite

  1. Greece & Turkey are shit says:

   Nuk ka greqiu, eshte e gjitha Shqiperi qe ne kohen e Homerit i cili ka shkruar ne Shqip. Perse greqishtja e vjeter ngjason me Shqipen? Perse greqishtja e sotme nuk ka asnje lidhje me greqishten e vjeter? perse quheni greke ju sot kur nuk keni asnje lidhje me lashtesine? plehra jevgjite jeni! te fala janulles!

   1. Adriatik says:

    O Niko na mbyten turkoshqiptaret o megale.

    1. sokoli says:

     me mire me turkoshqiptare se me greko hale

  2. Perla says:

   Ne fakt ndodh nje ngaterrese: shteti i sotem qe quhet “Greqi” ishte nje principate fetare qe ne krijim dhe si i atille mori per perdorim gjuhen fetare te kishes bizantine lindore (ortodokse) DHE GJUHA QE PERDORET NE GREQI QUHET GABISHT GREQISHT. DHE QELLIMISHT GABIMISHT TE VETQUAJTURIT GREKER, DUKE U KTHYER MBRAPSHT NE KOHE, QUAJNE GREKE TERE PERANDORINE ROMAKE LINDORE.

 2. Toni says:

  historine tregojua salesh berishes+lyl basher o felliqesire

 3. Kaq “serioze” sa jeni edhe ju hahahahahahahaha dhe jo vetem me Historine ju jeni aq “serioze” me 500 miliard euro borxh me shume “seriozitet” nuk ka ku te shkoj hahahahaha ore thes m…. keta kan pjerdhur nga cdo drejtim

 4. ttt says:

  Per ne shqiptaret qe zgjedhim kryeministra me fiksacione nuk bazohet ne fakte por ne llafe boshe qe te japin vota.Fakti qe politikanet merren me historine tregon se populli perkates nuk ka histori dhe pike na vjen sna vjen mire.

 5. shvejk says:

  Medemek ti 3T qenke Shqiptar?

 6. z koxias i te majtes extremiste njesoj si ana tjeter e agimit te arte ne greket nuk duam me qeverisjen tuaj legene te meshiruar dhe te pakuptimte,jepni njehere e mire doreheqjen dhe te vi nje parti e qendres se djathte qe di me mire te rruaje interesat e jashtme dhe te brendshme te greqise,lereni keta legenat se keta kete pune kane

  1. hahaha says:

   Cfare interesash more derdeimin 300 ata jane 500 miliard borxhe ti thua “intrresat tona” hahahahaha te rrini urte se nuk kane bithe as me Ramen e jo me te hapen b… e te tregojn te djathtin ekstrem hahahaha me cfare me lekat e gjermanit ore paraziten ore te paafte rrini squk se ju a preu gjermani lekat dhe pastaj hidheni nga ballkoni si shkerdhata hahahaha bitheq….

 7. Pelasgian says:

  Ktij gjakdhjeri i ka mbuluar muti syte.

  Rama tha qe e folura shqip dhe e banuara shqiptare dje ne Athine nuk e ben sot qytetin tuaj shqiptare ashtu sic nuk e ben e folura greqisht sot Himaren ne qytet grek.

  Imagjino sa dinake dhe te paftyre Jan sa qe deformojne te verteten edhe para syve te gjitheve , 100 e kusur vite me pare kan bere kerdine me dinakeri djajsh te poshter.

  Dhe c’eshte me e keqja eshte qe te paret qe hidhen perpjet Jan kta gjakprishurit tane si ky thesi i bajgave me at kurven bakojani.

 8. Kuq e zi says:

  Edhe une ashtu them te jemi serioze por kur shoh surratin tend pshurrem duke qesh
  Mos ma mer per keq por nuk mundem

 9. zaho says:

  Po pikerisht kete gje thote dhe kryeministri shqipetar per ngjarje historike te ndodhura ne Greqi por me personazhe shqipetar pra flasim per histori greke. Pergjigje me te sakte nuk mund te kishe dhene o minister

 10. tema says:

  E ka kuptuar bota kush është Greqia dhe Belgjika

 11. Albani says:

  I ka vene me shpatulla per muri Rama Greket.
  U iken dheu nder kembe kur e degjojne fjalen Cam dhe Cameri nga goja e Rames.
  Funderrinat.
  Nga deklaratat e Rames komentojne dhe shtremberojne ato qe u pelqen,por thelbin e tyre nuk e komentojne.Asnje fjale nuk thone per ligjin e luftes ne fuqi dhe ceshtjen e pronesise qe u takon Cameve dhe te tjereve te sekuestruara me ligjin e luftes qe eshte akoma i pa-shfuqizuar.
  Plehrat.

 12. Treviso says:

  Nje pergjigje prej prostitute ka bere zoti Kotzias.

 13. Zoti ( Kociu) , e thote shume sakte !
  Duhen kompetente per historine dhe jo tgfushta !

  http://www.makeleio.gr/καθηγητρια-ιστοριασ-αποκαλυπτει-με-θ/
  Te gjithe ishujt e Greqise jane shqiptare( te banuar me shqiptare)
  Ne Greqi , ( thote znj Marie ) nji historiane e universitetit te Historise ne Athine. qe 70 % e banoreve jane ….allvani !($hqiptare ……!
  Te them edhe une dicka , qe te gjithe te debuarit si turq , nga Greqia drejt Turqise ,ishin 100% shqiptare , myslimane dhe eshte nji gabim i pafalshem qe kerkohet zgjidhja e ceshtjes se Camerise dhe jo e shqiptareve myslimane qe u kthyen jashte ligjit te marreveshjes se europianeve qe tu ishte :
  Te behet ndrrimi i popullsise midis dy vendeve nga Greqia drejt Turqise, vetemmmmm i turqeve……dhe joooooooo i shqiptareve te myslimane!
  Te hapen letrat e atehereshme dhe te gjenden ,’,gabimet’ e bere nga greket !
  Pra , zoti Kocia , ka shume te drejte kur kerkon seriozitet dhe kujdes per …..Historine !

 14. Cameria says:

  Po ca seriozisht mund te flisni ju turkoevgjitosiran dobic te ardhur nga anadolli me nje gjuhe te sotme pa lidhje me ate gjuhe e vjeter greke keni mare fund plerat e anadollit

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *