Greqia merr hak tek “pabuksit”

enkelNga Enkel Demi

Diçka do bënin dhe e bënë. Kanë nisur të sjellin në kufij njerëz të këputur që halli i ka plasur në vendin fqinj. Varfëria nuk është turp, por si e këtillë trajtohet nga fqinjët. Një shtet që është i lidhur me kishën si Greqia, nuk është kusht që të jetë shtet kristian ose të paktën të punojë në këto themele. Të shkulësh skamnorin dhe ta dënosh duke u kthyer pas, atje ku varfëri më e madhe do e presë, është një përsëritje në përmasë më të vogël e përdhunës së eksodit.

Çfarë ka ngjarë?

Qeveria e Shqipërisë me kryeministrin nuk kanë lëshuar pe ose më mirë nuk kanë zbutur tonet. Edi Rama nuk ka drojë prej kërcënimeve me pushkë, tanke dhe avionë të ministrit Kotzias dhe vetëm sa ka gërvishtur cipën e historisë greke, ku shqiptarët kanë rol thelbësor. Rrëfeu historinë e Gjergj Dushmanit e më pas u ballatar me Vangjel Dulen për një shtëpi, ca garazhe dhe qofteri të Stavrit e Nikollaqit në Himarë.

Në mes të polemikës shfaqet sërish ministri Kotzias, i cili thotë që historia bëhet me fakte dhe jo me fiksion. Dhe faktet janë kokëforta sipas tij. Ja ku përsëritet me fakte historia; kthehen shqiptarët në kufi. Të kthyerit janë faktet e gjalla si u përzunë nga Greqia hebrenjtë e Selanikut, shqiptarët e Athinës, Selanikut, Janinës, ishujve, Çamërisë, turqit, bullgarët, maqedonët, romët dhe ja ku kemi sot një vend të Bashkimit Europian, i cili deklaron me krenari se në tokën e vet nuk ka kurrfarë minoritetesh.

Të kthyerit e fundit në kufinjtë tanë tregojnë se sa është i vërtetë eksodi i çamëve, sepse fqinjët tanë dinë vetëm një mënyrë të komunikimit, të të përzënë.

Fjalimi i Edi Ramës për hir të së vërtetës nuk është se ka gëzuar mbështetjen e të gjithë opinionit publik (kundërshtarët e tij të shumtë politikë, opinionistët snobë dhe bjerraditës kozmopolitë e kanë shprehur këtë). Qëndrimet e qeverisë, të cilat edhe këtu i kanë paragjykuar si tymnajë nacionaliste, marrin përgjigjen më të shëmtuar, të rëndomtë, të poshtër nga Athina zyrtare. Hakmarrje ndaj të dobëtit, të pambrojturit, “pabuksit” (do thoshin cubat e Tiranës), hakmarrje ndaj të lodhurit që kërkon punë me mëditje në Sheshin “Omonia”. Pikërisht, ata po kthehen si pemëthyma në Kakavijë. Qëllimi është i thjeshtë; t’ia plasësh në derë qeverisë së Tiranës mërinë e verbër dhe robin që është për çapën e bukës.

E dëmton kjo Edi Ramën dhe qeverinë e tij? Vështirë, përkundrazi. Ka për të shtuar polemikën dhe në këtë lëmë ustai ndodhet në Bulevardin “Dëshmorët e Kombit”. Kjo sjellje greke, madje do shtojë tonet patetike në media dhe rrjete, do shtojë vargjet, rizbulimin e heronjve të tjerë shqiptarë nga Marko Boçari tek Kollokotroni e natyrisht do e çojë faktorin Vangjel Dule, Stavri dhe Nikollaq tek drutë, sepse populizmi është kashtë që merr flakë shpejt.

Megjithatë ka një humbës të madh. Ai është varfanjaku që pasnesër do kaptojë sërish malin në këtë mot të keq, se fëmija do bukë. Ky është fakti kokëfortë që e sjell Greqinë para historisë njësoj të pabesë, të pamëshirshme, të padashur, inatçore, hakmarrëse, e cila megjithëse e ka shtetin të lidhur me kishën, e ka larg nga Krishti si farisejtë e Jeruzalemit. (27.al)

REMOTE_ADDR:[]

56 komente në “Greqia merr hak tek “pabuksit””

 1. skijator says:

  pse I beni njerzit pabuksa ju shqiptaret!
  pse jua grabisni pronat,drejtsin,punen,pasurin,paran,voten,nderin.. njerzillikun…,atyre duke I detyru te marrin malet per nji kroth buk ke “hasmi grek”!
  pse!
  pse nuk kujdeseni ju shqiptaret,qe shqiptaret te ken te drejta,te ken paqe,te ken pare pasuri mirqenije siguri respect,pse?! pse s beni shtetin tuj,pse?
  sepse jeni te kqinj!
  ju jeni njers te kqinj qe,perderisa e deboni ju fillimisht njeriun tuaj nga vendi I tij duke e len pa mundsi mbijetese,dhe kur tjetri,qe s ja ka borxhin e perze se po I prish shtetin e tij,ju hidheni si gjela plenash gjoja ne mbrojtje te pabuksave.
  nese te vje keq per pabuksat ty,te t vij keq kur atyre ju grabiten pronat nga ju,kur I merret e drejta nga ju,kur ju grabiten paret nga ju,kur persekutohen dhe I rrembehet vota nga ju.
  ju shqiptaret silleni si ai qoftlargu I bibles: ” perpiqeni ti gjeni tjetrit nji cop ashkel ne sy kur keni nje tra te madh sa rrapi I mashkullores perpara syrit tuaj”.
  debila historic!

  1. zef says:

   Greqia i ka rrenjet thelle ne politikat turko-osmane.. interesi i OSMANEVE
   ishte qe ta ndante ballkanin ne ORTODOKS-GREK dhe ne MYSLIMAN TURK
   duke eliminuar elementin kombetar,,,cfar po ndodh sot, po e njejta gje,
   Grerqia perdor politikat Turke-Osmane qe cdo ortodoks Shqiptar eshte
   grek dhe cdo mysliman eshte turk dhe identiteti shqiptare zhduket.

  2. Tonin says:

   Te drejtat e Shqiptareve matane kufirit duhen kerkuar me ngulm qofshin keta autokton apo emigrant. Greqia eshte i vetmi vend Europjan qe nuk po u paguan pensjonet Shqiptareve qe kane punuar aty per 25 vjet. Ndersa minoritarve shpirt shitur i ka lidhur pensjon 300 evrosh me parat e vjedhura nga EU. Turp per Greqine. Fati i jone i keq te kemi 1 fqinj te pabese dhe mos mirenjohes me te gjithe sikurse Greqia.

   1. tfgs1 says:

    shko ne Turkye te fitosh te drejtat e tua,madje qitja e sumes drejt allahit eshte gratis……………allah uakbar!

    1. Tonin says:

     Jo ti te shkosh andej nga evgjitet e Anadollit, kolere e KUQE BOLSHEVIKE. Vetem luftra dhe ngaterresa nxisni……….

     1. tfgs1 says:

      reeee ouuuussssstttttt,vrromoarapi…………………..

      1. Tonin says:

       Palo vrromjar, skase pushti

  3. B. K says:

   Po pse është numri milionësh i grekëqëve që me një trastë të rrjepur lanë shtëpitë e u përplasën skutave të botës për një kafshatë bukë.
   Në mos jeni në ndonjë sistem tjetër hyjnor e nuk jua dimë të zezat!

  4. tfgs1 says:

   jo vetem te kthehen piso ne vatanin turkoshak por perpara se te kalojne kufirin tju fusin edhe nga nje hu ne bithe[madje me gunga]………………………turkoalvanoi bukeshkale te Zike pederit!

   1. qipro says:

    si qekan mledh grekojemenitet si miza mas mutit y ju qifsha rracen e janulles ptuuiu7

  5. .greece and turkey are shit says:

   Greqiu u krijua nga rusia fraca e anglia por zanafillen e krijimit e ka nga perandoria osmane. Te fala janulles. Ora Shqiptare ka ardhur dhe me ne fund bota do mesoje se athina kostandinopoja sparta nishi sofia zadari raguza jane Shqiptare. Jane djepi i qyteterimit Europian. te fala janulles 24 ore ne dite.

  6. Na bashkoj kenga popullore says:

   te lumte

 2. Ramastani says:

  Vende pune ka, po duhen profesionistë, welcome to kanabistan

  1. Molos says:

   Nuk eshte faji i Shqiptareve , por i i atyre qe rrine prapa-skenave dhe perfitojne MILIJARDA duke e bere Shqiperine rruge tranziti…………………

 3. tema says:

  Largohemi çdo ditë dhe më shumë nga fqinji grek

 4. Petro says:

  Tashme je vetem nje idiot.More Rama sot eshte babai shqiptareve, eshte nena e shqiptareve.I ka leshuar ata neper bote.Kush e ka fajen o idiot.Dhe thua te shkojne per buke te greku.Jo mor idiot, t u ndertoje kondita qe ta fitojne ne atdhe buken. O gazetar kembelepires, po fol nje fjale per qeverite shqiptare qe pronen s e kane shpene tek i zoti, qe po mbytet Strasburgu me gjyqe per zullumet qe kane krijuar shtetaret, per plackitjet dhe rrembimet e tokave te bregdetit dhe pastaj edhe per pronat e cameve.E di ti qe camet kane marre gjysmen e pronave te pronarreve shqiptare brenda kufirit?Ne Vlore, Fier, Durres, Sarande, Ksamil?Fol mor qorr fol.Je gazetar, thuaj te verteten.Po pronaret shqiptare me gisht ne goje do mbeten.Apo me kete kauz mendojne vetem kolltuqet qeveritare dhe camet e varfer i genjejne me luge bosh.Bravo mor idiot, bravo.S meriton as turp te te them.

 5. bobi says:

  Mire e ke thene ti o shoku gazetare, e verteta keshtu eshte dhe kjo eshte arsyeja qe ne nuk i bejme dote te njejtat qe i bejne greget shqiptareve. Se ne greqi futen 2000 shqiptare ne dite dhe shumica shkojne per te vjele ullinje, kurse greke ase 100 dhe shumica jane pronaret e telefoneve celulare dhe bankave. Maqedonija qe nuk eshte e varur nga greqija ja kthene cdo gje si e meritojne grekrit.

 6. skijator says:

  ha haa !
  kta shqiptaret jan t cuditshem. edhe I shajn greket,edhe shkojn ne greqi,edhe duan te behen grek !!!!!
  s merret vesht pse. nese duan te shkojn atje le te respektojn ligjet e atjeshme.
  nese duan te behen grek le te marrin pasaporta dhe te integrohen atje.
  po,shqiptari don paren e greqis,don punen,pronen,atje,don edhe lirin dhe sherbimin qe te jep shteti helen. por don qe te pordhnoj shqip dhe ta kthej greqin helenike ne nje hale shqiptarstane!!
  epo,nuk ka ashtu.
  edhe prift edhe gamor nuk shko!

  1. Lugati says:

   o plere greke edhe ti njejten gjo po bon ha buken shqiptarit ebo pazarin e grekojemenitit..del edhe na bo moral ktu qe ke trunin mush plote spermen e janullpedofili..skijatori lti timit 300ebros shpirt zi lavire rrugesh qafir qi rri mcef si mi halesh qenef burre

 7. Alban Hamzai says:

  E.Demi e te tjere ! Rama nuk mendon per varfanjaket shqiptare qe jane 60% e popullsise shqiptare ,por megjithate greku ka menduar shume me teper se Rama e kompani ,por ti je nga ata camet e mire qe shtremberon cdo gje(cami me I mire do varur ne Sheshin e Flamurit,thote vlonjati ) dhe nuk le rast pa share ,aq me teper tani qe ne Shqiperine poturake ka filluar fushata antigreke duke menduar se ajo do te jape votat. Nga ana tjeter,ti qe je nga ata camet e mire qe thote vlonjati (se te tjeret jane me thike ne brez,sic thote populli) kur do ti leshoni tokat qe jua dha qeveria shqiptare,sepse ju jeni te ardhur .Mund te na e sqarosh pak kete problem z.Enkel ,meqe e heq vehten si njeri qe kerkon te drejte.Edhe ne ish pronaret ne Shqiperi kerkojme tokat tona,nje pjese te te cilave I keni mare ju qe jeni te ardhur me 1944. Thojani kete kerkese qeverise Rame dhe deputetes per ti dhene tokat pronareve e keshtu ti thone Greqise: merr shembull,ja si I kthejme ne tokat e pronareve ne Shqiperi .Ne nuk na ka gjykuar asnje gjykate per krime lufte dhe prap nuk I marrim dot.Si mendon ti z.Enkel ,qe ta themi troc ,ti dhe kompanise tende nuk ju nxihet menderi per varfanjaket shqiptare.Prandaj leri keto shkrime idiote dhe gezoju pasurise qe ke zhvatur bashke me te tjeret si ti ,per aq kohe qe kemi qeveri si Rama e CO.Ju lutem botoni komentin tim!

 8. Klimax says:

  E nxorre koken more turko-cam? Patjeter, se mos ke ndonje “muhabet” tjeter ti??!! Keshtu qe duke perfituar nga rasti nuk mund ti lije te binin ne shesh barcoletat e perditshme te kryeministrit dhe duke ju bashkuar turmes barbaro-kanibale qe i mbani iso sa here qe Edi Rama fluturon me presh ne bythe me retoriken e tij anti-greke, leshoni vrerin dhe diarien tuaj per te vromisur mardheniet fqinjesore midis grekeve e shqiptareve.
  “Shqetesohesh” se po te kthejne disa refugjat ilegal nga shteti fqinj dhe e trajton si “hakmarrje e ortodokseve ndaj pabuksave”!!! Cudi, por nuk na shkruajte ndonjehere per dhjetra e dhjetra “pabuksa” te tjere qe i kthejne ne Rinas nga Gjermania, Suedia, Anglia, Hollanda, Danimarka, Belgjika, etj, etj!!! Ah, per keto vende per ty egziston llogjika, pa dokumenta, nuk te mban kush! Atehere, perse akuzon Greqine kristiane se po ndjek “pabuksat??!! Shqiptaret qe kthehen nga vendet e tjera nuk jane “pabuksa”? Po keto vende katolike apo protestante perse “hakmerren” ndaj tyre??!!
  Ti shqetesohesh, aq sa ke krijuar dhe parti politike “patriotike” per ca shtepi te Hysenit, Shemshedinit, Hasanit e Muhametit qe “ja morri greku” ketu e 70 vite me pare, ne nje periudhe luftrash ku jo vetem Ballkani, por Europa dhe pothuajse gjithe bota ishin ndezur ne flake, ndersa new te njejten kohe leshon sarkazem te hidhur duke u shprehur se “nuk ndodhi gje qe ju prishen ca shtepi, garazhe e qofteri te Stavrit e Nikollaqit ne Himare”!!!!! A e kupton se cfare shkruan more sharabajge?
  Pra per ty eshte normale tu prishen shtepite, tu rembehen tokat, ti zhdukin nga krahina e tyre vetem e vetem se ata banore quhen Stavro e Nikollaq dhe vetem e vetem se ata banore komunikojne me gjuhen e nenes ne greqisht??!!
  Ti dhe barbaret e kanibalet e tjere me ne krye Edoganin nuk jeni vetem pabuksa dhe stomakun bosh, por jeni pabuksa edhe ne tru! Dhe sigurisht, strofkulla e fundit e maskarenjve si puna juaj ajo eshte, nacionalizmi, shovinizmi.
  Atje mblidhuni kerma, ju pret edhe kryeministri “rilindas” se bashku me “aletin” e tij te vetem dhe “vellane” matan Dardaneleve !

  1. Arushi says:

   Klimax farfalla, ato 5 shpi pa leje ne Himare edhe ato 11 te tjerat me leje qe po kompesohen me shpronesim nuk mund te krahasohen me shpronesimet e Shqiptareve nga shteti Greke kohe pas kohe edhe para Luftes se dyte Boterore duke shkelur Konventa dhe Marveshje Nderkombetare qe vet shteti Grek i kishte firmosur . Prandaj mos fol me URREJTJE, dhe ver llogjiken ne pune. Vetes po i ben shume dem. Enkel Demi del me emer dhe mbiemer dhe jo si ty qe ke futur koken si te strucit. Por mos harro se per pehapjen e urretjes dhe tensjoneve ne Rajon edhe Evropa ka institucjone dhe njerez qe merren me tipa si ty. IP jote eshte identifikuar……..Vetem duhet pak shtyrje nga organet kometente.

   1. Crusader says:

    Po kujt i flet o “Klimax”. eshte mbledhur nje turme amorfe dhe minoritare Came, dhe terheqin per hunde gjithe politiken Shqiptare. Ai vend aty nuk ka bere te bere kurre hajer, po vazhdoi te haje gjelle Camesh e Muslimkomunistash te tjere pa identitet e pa fe. Popull loqe me pak fjale. Mbyten me luge uje dhe me e bukura nuk e kuptojne fare, Bashke me kete bythqirin me larte qe na tregon IP-te. Jo qe se rruajme karrin fare nga ky bythqir qe identifikon IP-rat. Identifo IP-time ti bythqir dhe hajde se ta tregoj une mamin dhe motren ty. Plehrat e dreqit. Mundesiht ky bythqiri i Meros qe censuron komentet, ta postoj. Apo po komenton vete.

    1. Arushi says:

     Pse shan o i degjeneruar, llum i llumit. Ta ndyj gojen timem e shume me ty nuk vlen, por i merr me mend ti vete……

 9. Liburn says:

  Gerrqia nuk ka liodhje me Fe dhe Zot apo Krisht. Kisha tyre eshte shtepia e MASAKRAVE dhe KRIME kundra NJERZIMIT. Mos prisni gje tjeter prej tyre por sikurse GANGRENA kerkojne COPE pas COPE te vendit derisat ju gelltisin sikur GJARPI prene e tij. MOs prisni lule nga Greku por sulme nga mete poshtra dhe me ndyra. Kerkojini ne Institucjonet Nderkombetare ne te njejten kohe, sikurse ne EU dhe ne UN por pa humbur llogjiken dhe pa eufori. Edi Rama dhe Ditmir Bushati po i pergjigjen ne menyren me NJERZORE KRIMINELAVE te Greqise ‘moderne’.

 10. k says:

  Para pushtimit ,ne Tiranë nuk ekzistonte termini “pabuksit”.Atë e sollën ata që erdhën
  nga mjerimi i plotë material dhe moral.Kjo fjalë u fut në leksikun e përditdhën si
  revanche shoqëror të kësaj shtrese të shoqërisë që qëllimi i vetëm ishte të pasuroheshin
  me çdo kusht pa skrupuj, me grabitje,vjedhje,prostitucion,drogë,vrasje etj,etj.
  KOMPLEKSI I INFERIORITETIT SHOQËROR,dominon sot shoqërinë Shqiptare,
  me pasoja më të dëmshme se ajo e shoqërisë Greke sepse bëhet nga të mjerët.
  RESPEKT PA FUND per pabuksit shqiptar, mëshirë pa fund per shoqërinë shqiptare.
  TO THE HAPPY FEW.

 11. Liburn says:

  Greqia nuk ka liodhje me Fe dhe Zot apo Krisht. Kisha e tyre eshte shtepia e MASAKRAVE dhe KRIME kundra NJERZIMIT. Mos prisni gje tjeter prej tyre por sikurse GANGRENA kerkojne COPE pas COPE te vendit derisat ju gelltisin sikur GJARPI prene e tij. Mos prisni lule nga Greku por sulme nga me te poshtrat dhe me te ndyrat. Kerkojini ne Institucjonet Nderkombetare ne te njejten kohe, sikurse ne EU dhe ne UN por pa humbur llogjiken dhe pa eufori. Edi Rama dhe Ditmir Bushati po i pergjigjen ne menyren me NJERZORE KRIMINELAVE te Greqise ‘moderne’.

 12. Io says:

  Enkel Demi ka te drejte. Himariotet po luajne karten e autonomise me pislleqet qe kane bere te gjitha qeverite nga Berisha tek Rama. Deni e di shune nure se Manet, Bubeqet, xhillaret, Nitot, Selmanllaret, Balliu, Carapulet, Kapulet, etj etj jane nje mafie qe po rrembejne cte mundin ne emer te zhvillimit dhe parave te pista. Himariotet nuk egociojne me per lirine, autonomine, pronat, historine dhe vetevendosjen me Himaren. Koha tregoi ne rafshin nderkombetar se shquiptaret nuk heqin f\dore nga dhuna, mafia, oligarkizmi, tjetersimi dhe gjenocidi. Bravo Himariotet Vangjel, Stavri, Niko,,aq, Fredi, Priamo, Maria, Karavella, etjj,,,,te vazhdojne betejen per Lirine.

 13. Lal Prenga says:

  Edhe Shqiperia duhet te pergjigjet me te njejten monedhe, te kthejme pas dhe pergjithmone Janullatosin, Sinan Hoxhen e Saleh Berishen!

 14. Lugati says:

  ore shume e keni kap me sinon hoxhen a ma shpjegoni edhe mu motivin se nuk po jap dum chy sinoni ktu??

  1. Lal Prenga says:

   Sinani , Artjola e Bujar Qamili perfaqesojne llumin kulturor osmano sllavo grek, jashte e larg tradites shqiptare!
   Ne fakt kush pelqen Sinanin e Qamilin eshte dhe simpatizues i Doktor Mortjes, Allahit!
   Gjithcka eshte e lidhur me njera tjetren!
   Armiku me i madh i Shqiperise jane shqipfolesit, qe me dashje apo pa dashje bejne lojen e arabeve, serbeve e grekeve !
   Nuk njoh njeri qe ka lexu Ndre Mjeden, Foqion Postolin, Naim Frasherin, apo ka idhull Isa Boletinin, Ismail Qemalin apo at Kristo Negovanin, qe vlereson lahuten, polifonine e kabane dhe te pelqeje Doktor Mortjen!
   Ky eshte dhe shpjegimi dhe mendimi im personal!

 15. stolicknaja says:

  keta camet duhet ti hedhim direkt e ne turqi se me duket se jane muzlumane te kurdisur nga ai vend.cdo shqiptare e di mire si ua kane zaptuar pronat keta hora te ardhur nga greqia,por edhe kjo e fundit ka bere gabim qe na i perplasi ketej kur kishte rastin me te mire me 1922 me shkembimin e popullsive turke dhe greke qe u bene ne ato kohe,turp i madh per ne shqiptaret ky minoritet hallouinesh bastardesh mongoleze

  1. Labi says:

   Mbaj vendin ti lavire e janulles, se qelbe dynjane me shpifje. yyttttttttttt palo vrromjare.

 16. skijatori prej singapori says:

  ah lugat Lugat!
  Lugat synet
  koken ne dhe
  sumen perpjet!
  Lugat Synet
  Milet Terbjet!
  Lugat …..
  a i lave halet?

  1. Labi says:

   Ca hale si ty
   nuk lahen dot
   sikur edhe me Firme Pastrimi
   me ja m’sy

 17. @ says:

  Ore Lugat!
  Aq sa hyn ti me komentet idjote qe ben ne kete forum, aq hyn dhe Sinoni. Kur nuk ta pret kaplloqja, hapi rrugen te tjereve. Je bo tamom si lugat me trem laraskat..

 18. shkodrani says:

  Kam miq nga Cameria dhe nuk me rezulton se jane dakord me ato qe thote Enkel Demi me familjen e tij, apo klanet nacionaliste te Idrizajve me shoket e tij. Nese camet i perfaqeson vertet nje i tille sharlatan, dallkauk, i pabese, i pafe, (pa din e pa iman do thoshte turku) sikurse Enkel Demi, atehere duhet rikonsideruar sjellja e grekerve perkundrejt komunitetit cam. Ndoshta kane pasur te drejte dhe aresye te forta.

 19. Na bashkoj kenga popullore says:

  Pabuksi i vertet je ti bythlpires qe i lepihesh Kryeministrit per interesa personale dhe jo Atdhetare,dje e mallkuat sot e bekoni,ju u duhet nje erdogan qe tjav shkerdhej gjith tgjadhin tuj,kur i quan bashkombasit pabuksa,pyt servil i qelbur

  1. NA BASHKOJNË TË DREJTAT NJERËZORE. says:

   @ (Laiqi Tragudhia),
   MOS BËJ SIKUR NUK SHIKON.
   MOS BËJ SIKUR NUK KUPTON.
   Autori fjalën “pabuksa” e ka shënuar në thonjëza.
   Autori fjalën “pabuksa” e përdor për emigrantët e papunë ndaj të cilëve vepron: FSHESA E TURPSHME GREKE.

 20. skijatori prej singapori says:

  shum mir thot nji komentues me siper.
  duan pronat e tyre greket ne greqi?
  ok. shteti shqiptar te bej nje ligj qe me t ju kthy pronat e tyre ne greqi,ata te leshojn pronat e tyre qe fituan ne shqipni nga diktatori enver hoxha.

  1. Labi says:

   Ceshte kjo injorance po flitet per shkelje Ligjesh dhe Genocid nga Greqia dhe jo per prona qe mund te kene Camet si ne Shqiperi , Itali apo Amerike.
   Ik moj farfalle e vocgel, mos u merr me URREJTJE ndaj Shqiptareve te Camerise, se nuk ke arsye as ti dhe as kush tjeter. Urrejtje si kjo e jotja ka cuar BOTEN ne GENOCIDE. Ndal ! mos e tepro se URREJTA racore dhe nxitja e saj moj farfalle denohet……….

 21. Manifest i Partisë Komuniste ??? apo Manifest i Partisë Fashiste ??? says:

  Po ç´ne që ndodh kështu ndaj pabuksave ???
  A nuk është Qeveria Greke, Qeveri e Partisë Komuniste ???
  A janë apo jo Komunistët Kacidhjarë Grekë, ashtu si thonë: Internacionalistë Proletarë ???
  Apo janë në të vërtetë ashtu si veprojnë: Kërcënues, Shantazhues, Ultranacionalistë Dhjakonarë.

 22. cami prej kosove says:

  Kini harruar te shtoni mo cec enkel demi qe ju cemerit ju persekutoi talebani enver saqe ju beri spiun ju groposi te gjalle dhe kete fale shqiptareve brenda shqiperise qe ju a futen sa krahu sa qe dhe jevgjit nuk benin krushqi me ju.Andaj ju venin te banonit ne katet e pare se ju kishin kollaj te spiunonit dynjane dhe se benit nga malli po nga halli qe ju kishin katandisur talebanet komuniste shqiptare.Keni furnizuar me kurveri mbare shqiperine dhe mos harro qe sapo martoheshin grate kishin ne kontrate te dashurin e rradhes .Jeni puntor shume dhe hajduta te medhenj aty ku ere leku e mbushni me qelb dhe vodhet te gjitha dyqanet e tregtise dhe u shtuat si bletet meqe pillnit nga dashnoret e shumte qe grate tuaja kishin .ju cemte dhe kosovaret jeni turpi i shqiperise dhe kur ju ka vra dhe pre talebani per 45 vjet e dinte mire kush ishit.epo greku i qelbur nuk ju ka asgje kur i juaji te vret.Ju jeni ata qe thonin te vret naten e te qan diten apo ke harruar.cfare faji kemi ne qe kemi nje jete qe punojme ta paguajme prej jush

  1. Tani says:

   Nga Enveri vuajten te gjithe Shqiptaret , pa perjashtim , Kush me shumee kush me pak. Por kjo nuk do te thote me shkel mbi Shqiperine dhe Shqiptaret. Camet kane bere krushqi ne te gjithe Shqiperine nga Veriu deri ne Jug. Bile kane bere krushqi me familjet me te mira te vendit. Ka pasur raste qe Came qe kane qene te internuar per arsye te ndryshme, te kene hequr te zezat e ullirit si cdo i internuar dhe i burgosur tjeter.
   Edi Rama nuk po flet vetem Shqiptaret e Camerise por pe rte DREJTAT e te gjithe Shqiptareve dhe per te frenuar MEGALLOMANINE e SHFRENUAR Greke, qe nuk po ngopet me territore Shqiptare. Kthjellohu pastaj shkruaj…..

 23. Tony says:

  Mendoj se Kryeministri shqipetare ka te drejte.
  Ne duhet te ndertojme shtetin tone.
  Greqise duhet tja dime per faleminderit per kaq sa beri per ne.
  Shqipetaret ti kthehen punws dhe te ndertojne jeten ne vendin e tyre.
  Ka mjaft rruge qe hapen por duhet te perkushtohemi.
  Eshte e pa falshme te shesish interest kombetare se sdo te punosh ne vendin tend.
  Po su be sot do behet neser, ka toka djerr, ka bisnese qe mund te happen.
  Dikush ben nje koment se kush jemi ne shqipetaret dhe une mendoj se ai ka te drejte.
  Po nuk ndertuam vendin tone zor se na mban kush Ato vetem se na Cfrytzojne.

 24. Aseni says:

  Mos flisni kot, o njerez. Artikulli ngre nje problem te hershem ne marredheniet greko- shqiptare. Sa here flet Tirana, Athina perdor fshesen ndaj te varferve. Kjo eshte politika e Shtetit grek dhe e fese ortodokse. Ky eshte fqinji I pabese dhe Janullatosi i pafe. Shtet maskara dhe fe e pashpirt. Perse duhen ngaterruar te varferit me politiken ndershteterore? Ne na ka rene komshi I keq. Qysh neser, kunder investimeveqe te tyre ne Shqiperi, do shkoj te terheq leket nga banka greke dhe numrin e telefonit nuk do ta kem me AMC. Ndoshta keshtu do ta kuptoje qeveria greke se cdo te thote hakmarrje. Shteti dhe kisha greke qe hakmerren ndaj te varferit, QOFSHIN TE MALLKUAR.

 25. Xhibuti says:

  Lap or Lap
  kujdes
  se ta hap.
  ti ec e
  un te kap,
  nga pas
  ta hyp prap,
  se jam nje
  kasap!

  1. Labi says:

   Ne qofte se e ke me mua Lab-in, dije se nuk me kercenon dot.

  2. Labi says:

   Nuk me kercenon dot,( ne qofte se me drejtohesh mua).
   Cdo gje ja ben vetes, kaq kuptoje…..

  3. ..... says:

   Te shkerdhevsha robt o bythqir Xhibuti. Lavire , qyrrash, bythqir burgjesh, ptu.

  4. Labi says:

   Xhibut o plehr , qe gjoja ke krijuar UCC, i ke 5000 veta gati per lufte ne Sazan dhe se mburresh se te ndihmoka Izraeli dhe se je AGJENT i CIA-s , ptu qelbesire. Ato qe u ke bere njerzve behu gati se do ti kthejne te gjitha ashtu sic ua ke bere, prandaj kthe rruge o plehr dhe pendohu sa nuk eshte vone, o kulere e keqe.

 26. askushi says:

  O Enkel
  Po ndjekim lajmet tere diten dhe nuk eshte konstatuar asnje kthim emigranti nga Greqia ( te jete perzene nga Greqia). Cfare lexojme eshte qe greket zbatojne sot me rigorozitet rregullat e Shengenit dhe jo si gjer dje qe benin nje sy qorr, dhe nuk lene persona qe nuk plotesojne kriteret te kalojne ne kufi.
  Dhe na del ky medek analisti Enkel Demi dhe hedh tymnaja per gjoja “fshesa”.
  Yt race e peshtyre, u bere ti ti besh moral Greqise per pune humanizmi, nderkohe qe edhe sot e kesaj dite mban mbi supe nje barre te madhe emigrantesh nga te tera anet. Ca siriane te mjere ngaterruan drejtim dhe erdhen nga Shqiperia dhe u zhdepen ne dru nga Shqiparet qe te marrin mesimin dhe mos te guxojne te tjere.
  O Enkel, fara jote te shpelaje gojen kur permend Marko Bocarin dhe Kollokotronin. Me ata mund te krenohen shqiptaret ortodoks. Ti krenohu me ndonje Qiprilli pasha qe vajti te pushtoje Vjenen a me ndonje Ibrahim pasha qe per pak u be varmihesi i Revolucionit grek.
  Turp per gazetarine shqiptare qe ne vend te artikuloj analiza shkon me tej se politika. U tregoni njeresve rrugen e gjykatave , nderkohe qe kemi 2 vjet qe s`degjojme gje tjeter vec reformes qe s`po behet ne drejtesi dhe sesa i koruptuar eshte sistemi gjyqesor ne Shqiperi. Te tere e dime se drejtesia blihet ne Shqiperi. C`jane keto analiza te stilit ” edhe ne Berat u bene prishje, Beratasit nuk protestojne, po himariotet pse protestojne?” Eshte ne nderin e himarioteve qe u mesojne dhe te tjereve sesii protestohet.

 27. Tani says:

  Festim Analfabeti na kercenoka ne forumet e TEMES, ik o plehr, rri urte, o odrdolec arash.

 28. Kafsha says:

  Grekët janë Perso-Saracenë

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *