Gjermanët: Shqiptarët, të vetmit ku Putin s’mund të shtrijë ndikimin e tij

rama merkel-faqe kryesorePak ditë më parë, “Der Standard” e Austrisë shkruante se në Ballkan vetëm Shqipëria dhe Kosova janë orientuar pro perëndimit.

E këtij mendimi është edhe Schwaebische” e Gjermanisë.

Me dallimin se ajo në këtë mes fut edhe liderin malazez Gjukanoviç.

Manovrat e përbashkëta ushtarake mes Bjellorusisë, Rusisë e Serbisë afër kufirit të Maqedonisë, manovrat e NATO në Malin e Zi, tentimi i grushtit të shtetit, tentim atentati ndaj kryeministrit serb Aleksandër Vuçiç dhe teoritë tjera konspirative tregojnë më së qarti se diçka po zije në Ballkan mollë sherri mes Perëndimit dhe Lindjes,” shkruan fillimisht media e njohur gjermane “Schwaebische”.

“Në pak ditë, janë sekuestruar arsenal i madh i armëve, njëra afër shtëpisë së Vuçiç në Beograd. Kundërshtarët më të mëdhenj të Vuçiçit janë oligarkët që janë të fuqishëm financiarisht dhe mbështesin disa parti serbe. Politika pro europiane e Vuçiçit është gjithashtu në kundërshti me politikën e presidentit serb, Tomislav Nikoliç dhe partnerin e koalicionit, socialistët e Ivica Daçiç, të cilët njihen si filorusë”, shkruan ajo.

Rusia e presidentit Vladimir Putin shpreson që Serbia të kundërshtojë jo vetëm integrimin në NATO, por edhe BE-në. Në anën tjetër Serbia mundohet të përfitojë ekonomikisht nga Brukseli, ndërsa në të njëjtën kohë për interesat e saj në Ballkan sheh Rusinë si “partner strategjik””, vijon më tej shkrimi.

REMOTE_ADDR:[]

6 komente në “Gjermanët: Shqiptarët, të vetmit ku Putin s’mund të shtrijë ndikimin e tij”

 1. Albani says:

  Ne nuk jemi me 100 fytyra si komshinjte Greke.

 2. Besa says:

  shqiperia i vetmi vend qe nuk shpeton dot nga ndikimi gjerman
  shqiperia dashnore e gjermanise

 3. Besa says:

  shqiperia i vetmi vend qe nuk shpeton dot nga ndikimi gjerman
  shqiperia dashnore e gjermanise
  Jeni bere si ajo katnarja qe gezohet ne koqet e x6

 4. profi nga banofi says:

  nuk jemi me 100 ftyra?!
  ne e ndrrojm besimin fetar sikurse kurvat breket!
  e per cfar ftyre flet ti!?
  per ftyren e bythes?
  shikoje bythen ne pasqyr. duket tamam si ftyr shiptari

 5. Leone-53 says:

  Si shqiptare kurre nuk do te doja te qendroja “nen ombrelen” e njeres apo tjetres pale.
  NEUTRALITETI do ti shkonte shume here me mire se asnje orientim tjeter vendit tone duke ditur se kemi vuajtur dhe askush nuk na ka mbrojtur por ka pare interesat e tij.
  Do te jete vone shume vone kur ne te kuptojme qe jemi futur ne “nje valle” qe sdo te dalim kurre prej saj.
  Askush te mos kete deboles per askend pervec vendit qe na ka lindur sepse te tjeret vetem interesin e tyre shikojne bile e kane te shkruar te zezen mbi te bardhe neper kushtetutat e tyre.
  Kurse ne kemi politikane te shitur koke e kembe edhe pse bejne ndonje “sher” per kete apo ate ceshtje ende te pazgjidhur por kur kalon koha harohen paritmas!…

  1. sit back and relaks says:

   Historia ka treguar qe ato vende te vogla qe kane ditur te pershtasin interesat e tyre me interesat e fuqive te medha kane progresuar me mire e me shpejt sesa ato vende qe kur shkojne ne takim me fuqite e medha per te diskutuar interesat kombetare shkojne me 2 kobure ne brez. Tani ne lidhje me fuqite e medha, ne duhet te shkojme pas atyre fuqive te medha qe nuk mbeshtesin interesat shovene te fqinjeve etj etj por ajo qe eshte e padiskutueshme ne nuk duhet te shkojme kurre pas Rusise sllave, drejtimi dhe aleancat e shqiperise kane vetem nje drejtim, perendimin

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *