Hamshori i Gjirokastrës: Nga veteriner kooperative, në kryetar gjykate!

gggNga Bledi Mane

Te guxosh si Guximi nuk mjafton por duhet edhe fat.

Mpleksur me egon e tij, miksuar edhe me allishverishet e kohes, Guximtar Boçi shkelqeu keto 22 vitet e fundit.

Gjate kohes se monizmit punonte si veteriner ne kooperativen e fshatit Zhulat por me rrezimin e komunizmit u hodh ne kahun tjeter.

Qepi dokumenta e vertetime dhe fitoi statusin e ish te perndjekurit politik. Me pas u anetaresua ne PD-ne e Gjirokastres, siguroi nje vend si student juridiku 6 mujorsh ne Plepat e Durresit dhe me pas iu pervesh punes si gjykates.

Para zgjedhjeve te vitit 2013 partia e tij e emeron kryetar gjykate ne shkallen e pare te rrethit gjyqesor Gjirokaster deri sa shkelqimi i tij u zhbë.

Dikur si veteriner provokonte kooperativistet dhe mjelset e lopeve ne fshatin Zhulat, tani milte e miklonte pjeshkat e qytetit te gurte.

E adhurueshme karriera e Guximtarit qe dje sheronte lopen ndersa sot prej “lopes” hengri shkelmin fatal.

Ate qe te ben Partia nuk ta ben as Perendia!!!

REMOTE_ADDR:[]

13 komente në “Hamshori i Gjirokastrës: Nga veteriner kooperative, në kryetar gjykate!”

 1. jani says:

  Demi me i madh qe i beri ai kufoma ketij vendi ishin 6 mujoret. Ata sot i gjyqtare dhe kryegjyqtare . Tu vithiste varri o plak i vdekur i gjalle.

 2. skijatori prej singapori says:

  ate qe ta ben P!dhi s ta ben as Aqif Mandridhi nga Kryevidhi qe I varet hajdari si kermidhi ne nje muaj prilli…….
  Golin qe te ben “guacka” s ta ben dot as Lir Pernaska
  Ate gje qe te ben “midhja” nuk ta ben dot as Salidhja…
  Ate qe te ben gopi,s ta ben dot as topi.
  ate qe te ben dafllaku s ta ben dot as Dulle Plaku.
  ate qe te ben revanija s ta ben dot as shoqerija
  ate qe te ben kadaifi s ta ben as ligji

 3. Fatosi-kosove says:

  Sikur te kete drejtesi duhet te denohet me burg te perjetshem ai dhe ata qe e kan emeruar kryegjykates dhe pataj duhet dhene edhe nje denim shtese,qe se paku nje here ne jave te detyrohet te “punoje” ne shtallen e PD-s dhe tua bej ate punen te gjitheve me radhe deri sa tu del shpirti,vetem keshtu marin vesh kjo kopeja vrastare,prandaj sot duhet qe çdo shqiptar te ndihet i turperuar te jete ne PD e jo krenar siq jane udheheqja e ksaj ferme-kopeje.

 4. maximus says:

  tani e kuptova, pse lopet dhe demat ne gjirokaster ngjajne me kete trapin gjyqtar, ky s’paska lene lope pa mbarsur ne kohen e monizmit

 5. Xhibuti says:

  po t kishte drejtswi tamam atehere prishej bota.
  se gjithanej padrejtsi esht,
  drejtsija esht nje manover qe perdoret per te goditur nje ane te se padrejtes qe te majmet ana tjeter e padrejtsis.
  gjith bota e padrejt esht.
  s ka drejtsi ka interes.
  po te shofesh fundin e gjithckaje,sipas parimit “fundi I tregon te gjitha” atehere shef se ne fund disa fukarenj dalin te humbur,disa qe s kan lidhje ne shtet dalin te humbur,disa qe s kan lidhje me ambasadoret dalin te humbur,kush s ka pare del I humbur,…
  pra,drejtsija vendoset ashtu si esht interesi.
  kur t vij koha qe bota do mbytet nga krimi dhe kriminelet,dhe forcat e sotme demokratike dominuese do ta humbasin rolin kryesues ne table klasifikimi, atehere do vij koha qe te vijn ne krye forcat qe dikur udhehiqte hitleri . dmth ato qe jan per ligj dhe drejtesi. ndoshta koha do sjelli komunizmin. ata qe q!nin nonen. s te lenin me bo krime ata!
  atehere do ndryshoj edhe perceptimi per drejtsin dhe ajo qe sot esht e drejt do quhet e padrejt.
  e so on

  1. authochtonous says:

   Asht përcaktimi më i saktë që mun të bëhet .

 6. Petro says:

  Mendja ju ka mbetur te Plepat o te mjere.Po e kini parasysh 1991.Pse gjyqtaret e vjeter do vazhdonin te jepnin drejtesi ne kete vend? Keshtu kujtoni ju? Ata qe kishin denuar njerez te pafajshem me vdekje apo i kishin varrosur per gjthe jeten ne Burrel apo Spac?O te mjere.Ata donit ju akoma, qe mirrnin urdher nga partia sa do te denohesh njeri apo tjetri? Po s eshte aty difekti o te mjere, difekti eshte tek geni, tek aftesia, tek babezia, te morali dhe keto s kane te bejne me Plepat apo me magjistraturen e sotme, po me sistemin e korruptuar dhe te politizuar si sot edhe dje.Ndaj mos llapni ketu, ose llapni sa me shume per te pershfaqur injorancen tuaj qe s gjendet kund ne shtetet europiane ku duam te shkojme.

 7. Erdeta says:

  Kur nje ordiner dhe kontigjent i krimit si bledi, gjen rast te “hakmerret” ndaj “drejtesise”, do te thote se s’kemi as drejtesi dhe as dinjitet!!!!!!!

 8. MARKO says:

  PO PSE MORE PETRO GJYQTARET ME 6 MUAJ KURS DUHET TE VAZHDONIN TE GJYKONIN SHOQERINE SHQIPTARE PER 25 VJET O I MJERE ???? NUK MUND TE ZEVENDESOHESHIN KETA ME STUDENTET EKSELENTE TE JURIDIKUT DHE MAGJISTRATURES ???? SHKO MER PALL MOS JEP MEND DHE MOS KOMENTO SI ANADOLLAK !!!

 9. togerri i sportit says:

  bledi s esht kontigjent krimi!ai esht pishtar I liris se individit.
  ai ka ndihmu individ te etur per liri qe te emigronin ne boten e lire.
  ai esht persekutu nga rregjimet policore te demokracis diktatorjale si shqipnija.
  bledi esht nje I persekutu politik sepse esht fut ne biruca per sjelljet e tij ne favour te liris se njeriut.
  dhe tash po I sherben po liris se individit duke I ndricu mendjen njerzve me shkrimet e tij briljante ne kete vend egersir si shqipnija e shqiptarve.
  bledi po sakrifiko jeten e tij dhe e ve ne rrezik ate per te miren e liris demokracis dhe perparimit.
  pena e bledit esht plumb kunder te keqes.
  esht shpata e skenderbeut
  eshte bomba atomoke qe do shuaj diktaturat e globit.

 10. Prato says:

  Petro,komenti juaj nuk qendron plotesisht.
  Te pakten gjyqtaret e para 1990 .te ,kishin mbaruar per Juridik kater vjet, per te marre diplomen e juristit.
  Me te vertet qe kishte gjyqtar qe te merrnin ne qafe por,ama si keta te Plepave nuk ishin.
  Shiko ,nga veteriner na behet gjyqtar, per gjashte muaj.Ç’fare i thua kesaj? Ja pse nuk e duan shumica e Popullit shqiptar Saliun.

  1. Petro says:

   Nuk besoj te jete fare keshtu.Di plot nga ata qe nuk meritojne, po di dhe nga ata qe mertojne.Se te kesh mbaruar inxhinjeri ne vitet 80, edhe behesh gjyqtar per emergjence.Po koha duhej t i shoshiste.E verteta eshte se tere keto vite, gjithe presidentet(dhe politika) nuk ka punuar ne kete drejtim.Te dy krahet, jo vetem Berisha. Madje ne te kunderten.Kane marre rrushfete per te emeruar gjyqtaret etj dhe kjo ka te beje me moralin e njeriut te ri qe erdhi nga diktatura.Ishte futur nen korrace thoshte per te Kadarea dhe kur korraca u thye doli njeriu i qelbur, pa fe, pa prone(pra pa atdhe) krejt i varfer dhe kesaj gjendje mund t i rezistonte vetem nje njeri fisnik.Po ishin te paket keta dhe mbeten te paralizuar dhe u menjanuan nga te shumtet.

 11. filani says:

  Nga reforma ne drejtesi te hiqen te gjithe gjyqtqret me 6-mujorin e plepave ,keto diplloma ishin dhe rrenia e shtetit ne Shqiperi ,keto diplloma e katandisen gjyqesorin ne kete gjendje.Ne cilin vend te botes gjykojne te tille gjyqetar te pa arsimuar ,te pa dipllomuar(me dipllome 6-mujori tek plepat).

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *