Avni Dehari: ‘Ata që të bënë që mos të jesh fizikisht, deshën ta bëjnë vdekjen të heshtur’

avni dehariNë mbledhjen komerative në nderë të aktivistit të Vetëvendosjes Astrit Dehari ka folur edhe babai i tij i cili ka qenë i emocionuar.

Ai nën lot iu është drejtuar të birit në fotografi se vdekja e tij do të kërkoj drejtësinë./ZERI

Ky është fjalimi i babait të Astritit, Avni Deharit

Astrit, ti dhe unë si një babë e bir jemi prapë në këtë sall dhe pran këtyre njerëzve, ti je në fotografi për të gjithë këta të pranishëm të çmallen me ty dhe ta ruajnë të freskët kujtimin për ty. Unë jam këtu në emër të familjes që t’iu falënderoj të gjithë këta njerëz motra dhe vëllezër që kanë ardh të më ndihmojnë që të përballoj rënien tënde. Ne jemi të gjithë të vetëdijshëm se ata që të bënë që mos të jesh fizikisht deshën të bëjnë vdekjen të heshtur. Madhështia jote shpërtheu grilat e burgut dhe u përhap në gjithë Kosovën dhe viset shqiptare dhe atdheun e përbashkët Shqipërinë.

Të gjithë po ndjejnë pikëllimin e madh. Je i bindur që drejtësia dhe Vetëvendosja, ëndrra e popullit janë të gjalla dhe të forta dhe do të vazhdojnë deri në jetësimin e tyre. Fli i qet se një ditë të gjithë ëndrrat do të bëhen realitet.

REMOTE_ADDR:[]

3 komente në “Avni Dehari: ‘Ata që të bënë që mos të jesh fizikisht, deshën ta bëjnë vdekjen të heshtur’”

 1. Ortopedi says:

  Ngushllime familjes te te ndjerit! Rrofte ne zemrat tuaja dhe tonat!
  Vdekja e tij eshte tejet e dyshimte dhe rrethana te se ciles
  duhet te hetohen,mundesisht nga prokuroret e huaj.
  Nuk perjashtohet qe vdekja te jete edhe per shkaqe natyrale, veç ne gjykimin tim perse largu them se Astrit Dehari eshte nje
  idealist i bashkimit kombetar,nje njeri qe fali rinine e vete per kete
  ideal e une do e quaja martir te kombit! Sepse ai nuk u ngrit per interesa
  te tija apo familjes,por per ato te kombit shqiptar. Me zemer te vrare sikur
  te na kete ndodhur ne familjet tona.

 2. Ali Vlora says:

  I pa harruar Kujtimi i Tij ! U prehte ne paqe shpirti !Enderra e Astitit do te behet e vertete nga rinia shqipetare Ajo rini qe Astriti muk e gezoj por qe u be ENGJELL i saj .Marr pjese ne hidherimin Tuaj .( familjes dhe shoqerise.

 3. z says:

  ,banoret shqiptare te kosoves jan bere te pa vlere per vet shtetin e kosoves nese mund t’i thuash shtete(i deshtuar).

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *