Ironia e hidhur: Deputetët serbë dhe ata grekë votojnë pro Shqipërisë, ata të PD-së kundër

bumciKomiteti Parlamentar i Stabilizim-Asociimit nuk doli me një deklaratë të përbashkët në Bruksel, sepse opozita votoi kundër pjesës më të madhe të amendamenteve të propozuara nga pala europiane.

Partia Demokratike këmbënguli deri në fund që në deklaratë të mos ishte paragrafi ku Parlamenti Europian i kërkon Komisionit dhe Këshillit Europian që të hapë negociatat e anëtarësimit të Shqipërisë, kur të përmbushen 5 kushtet kryesore.

Përfaqesuesi demokrat, Aldo Bumçi këmbënguli që në vend të kërkesës për hapjen e negociatave drejtuar Komisionit dhe Këshillit, deklarata të përmbante një kërkesë për Shqipërinë që të siguronte zhvillimin e zgjedhjeve të lira e të ndershme, zbatimin e ligjit të dekriminalizimit dhe luftën kundër drogës.

Bumçi këmbënguli në këtë kërkesë edhe pasi Parlamenti Europian dhe përfaqësuesi i mazhorancës, Taulant Balla ranë dakord të heqin nga teksti pjesën ku flitej për caktimin e një date për hapjen e negociatave, si dhe përfshinë në amendament kërkesën që Shqipëria të zbatonte 5 prioritetet kyçe.

Përfaqësuesi demokrat, Aldo Bumçi refuzoi edhe një propozim të ish-ministres Majlinda Bregu që paragrafi të përfshinte si kërkesën për Këshillin që të hapë negociatat, ashtu edhe për Shqipërinë që të sigurojë zgjedhje të lira dhe të ndershme.

Këto përshkruhen nga anëtarët e Komitetit si momente të tensionuara, që kanë përfunduar me votimin kundër nga Partia Demokratike të amendamenteve kryesore të deklaratës.

Ato u votuan nga demokratja  Majlinda Bregu, përfaqësuesit e mazhorancës dhe të gjithë eurodeputetët.

Në rrjetet sociale ndërkohë ka pasur irritim të madh dhe ironi me votimin kundra të deputetëve demokratë.

Ironia është se pro Shqipërisë kanë votuar edhe deputetët serbë dhe ata grekë, ndërkohë që kundër kanë votuar pikërisht deputetët e PD-së.

REMOTE_ADDR:[]

57 komente në “Ironia e hidhur: Deputetët serbë dhe ata grekë votojnë pro Shqipërisë, ata të PD-së kundër”

 1. tfgs1 says:

  ASNJE ironi,antishqiptaret dhe tradhtaret e shqiperise kane qene perhere SUNITOSHQIPFOLES!!!

  1. ''....askush nuk urrehet me shume,se ai qe thote perhere te verteten[Plato]. says:

   JA disa nga faktet e historise ;
   -per 500vjt sunitet i sherbyen turqeve,duke mbajtur ne injonce,skllaveri e terr shqiperine e mjere jashte Evropes [dhe pse gjeografikisht ishte prane saj]
   -per 500vjt gjithe pashallaret,agallaret dhe shtypesit e shqipetareve ishin sunite[muslimon brothers]….
   -per 600vjt tradhtaret,antikombetaret,ballistet,zogistet etj vec sunita[muslimon brothers]…..
   -per 45vjt ,nje tjeter dobic turk Hoxha masakroi,tjetersoi,cperfytyroi,ateistoi madje kinezeroi shqiptaret e mjere qe edhe pse mes evropianesh me shume ngjajne me njethundrake shkretetirash arabe…………
   -per 25vjt,[qe duket se Zoti i ka kthyer bithen shqiperise] perseri nje dobic sulltani;BERISHA,grabiti,vrau,masakroi,tjetersoi,arabizoi[mgjs 90 % ishin te tille] te shqiptareve qe edhe pse mes evropes me shume ngjajne me turq e pakistaneze sesa evropiane………………
   Perfundimisht erdhi dita e ”corapekuqit” i cili vec katolikezimit!!!! pedonalizimit apo plehrave keto dite po u ben edhe banjo gyzeleve me permbytje apo dalje pusetash te ujerave te zeza…………………GEZUAR RAMAZANIN!

   1. grekbytha says:

    Ja edhe disa fakte te tjera nga historia:

   2. Raimond vlonjati says:

    Epo kur flasin kauret qe ishin sherbetoret me besnike te Sulltanit

    Boll o Janissari , boll se na hape barkun

   3. shqipe says:

    Ket’ varg, ke dhurate nga une:
    “O askush,na hengesh mun!,
    Haje dhe mos i pishman
    Madje dhe t’a kesh harram…”

   4. Dasareti says:

    Per te paemrit,Grek! “Qirje”:Asnje nuk urrehet me shume sesa atij qe ja ke vjedhur token,sepse I trembesh se ai mundet qe te ta marre prape! Sa per bashkepunimin e shqiptareve me Turkun,ka shume nga ata qe kane bashkepunuar me te,por mos harro:Se ata(Shqiptaret)e kane luftuar Turkun me shume se te gjithe kombet e tjere.”Greket”kane bashkepunuar me Turqit me shume se kushdo tjeter,Kisha dhe Fanari kane qene bashkepuntoret dhe spijunat me te medhenj te Turqeve(dhe sidomos qe spijunonin shqiptaret,anti-osmane). Tregona more zoteri nje lufte qe kane bere greket kunder Turqeve(Perandorise Otomane) per me se 400 vjet(mos me thuaj se bete luften e ashtuquajturit”Revolucioni Grek,sepse ai nuk ka qene revolucion greki,por Arvanitas=SHQIPETAR)? “Ne muk I duam njerzit jo se jane te keqinj,por I quajme te keqinj se nuk I duame”,ka thene Tolstoi. Nje nga ata jeni ju “geket”ndaj shqiptareve.

    1. made in bavaria says:

     C’lufte greke kerkon kur nuk egzistonin!

   5. Shqiptar dhe jo majmun greko-turk says:

    O Mero ose ti admin i faqes Tema,si lejon komente si te ketij majmunit jevg grek te shkruhen ketu,eshte e cuditshme qe si fshini!!!
    Jeni nder gazetat me me shume klikime,nuk jeni nje site i thjeshte,duhet te keni me shume respekt per veten dhe per ne qe ju ndjekim.
    Presim reagimin tuaj!

   6. Lloji says:

    Nuk kemi pse e kerkojme armikun gjetke, kemi Partine e Derrave qe e ben me se miri misionin e saje, vrasje, tradheti, percarje etj etj..

   7. Shaban Marina says:

    Zotrote qenkke vazhdues i kryqetareve vorioepirot qe asgjesuan Shqiptaret e besimit Myslyman sikur gjoja luftonin Turqit dy vjet pas Shpalljes se Pavarsise dhe njohjes nga Evropa. Na citoke dhe Plaonin, pale, per te justifikuar kriminalitetin e thenieve te tua rrenqethese klerikale te mesjetes se erret..

  2. Greece & Turkey are shit says:

   ke harruar edhe jevgjitet e greqiut jane antiShqiptare perfshi edhe bythen tende te zeze. te fala janulles

  3. Darius says:

   shume here je FIKS,pavaresisht se shumica hane mut kot.

  4. temp says:

   I bej thirrje te gjithe frekuentuesve te “tema” qe te mos reagojne ndaj “tfgs1”, pasi eshte njeriu qe urren me shume shqiptaret. Nuk e besoj kurre qe nena ose babai i tij (apo i saj) te jene shqipetare pasi nuk e besoj kurre qe nje njeri te shkele keshtu mbi identitetin e tij. Gjeja me e mire qe mund te bejme eshte te injorojme ate ne erresiren e urrejtjes ku qendron.

 2. NO COMENT !
  ?????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????

 3. dada says:

  o bobo. rrofshin seber dhe greket, poshte tradhetaret e PDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDD

 4. dhiz iz a mirikell of fridom, ui uin dhe reis says:

  Dalim edhe njehere te konkluzioni qe ne nuk duam veten tone.

  Mund te ju bej disa pyetje:

  Cilet keni perfaqesuar sot, per cfare do te mbaheni mend e si do ti shikoni femijet tuaj ne sy?

  E keni koken kaq shume te zytur tek bytha e Saliut sa nuk merret vesh ku fillon ai e ku mbaroni ju.

  Bravo Majlinda, duket vetem ti paske patur koqe te PD.

  1. mario says:

   ke shume te drejte..ne nuk duam veten tone…vriemi me njeri tjetrin çfare te presim nga te huajt…kur ne i bejme te keqen vetes vete..saliu ka qene dhe mbetet tradhetar dhe i koruptuar prishi te gjitha fabrikat e vendit..per te sjell kootrabanden e huaj ne shqiperi
   .ne tradhetaret i kemi brenda ne vendin tone sna kane faj te huajt…turp i madh dhe nuk habitem pse europa nuk na perkrah ..deputet tane jane te koruptuar ne pergjithesi…Majlina baravo i qofte ne rradhe te pare atdheu…eshte mbi te gjitha …

  2. Saba says:

   Jo se keta qe jan ne fuqi jan per tu marr er por pd or shqiptar esht nje parti qe ja ka marr frymen shqipris edhe esht faktori kryesor qe gjith shqiptaret rreth e rrotull kan kaq probleme kurr mos ozot mos ardhshin ne fuqi mallkuar qofshin.

 5. dash says:

  Ne se Greqia ka votuar pro…? Do te thoja qe eshte veprimi i pare i gjitonise se mire i bere ne 200 vjetet e fundit nga Greqia, pas shume te keqiave qe na ka bere historikisht…shpresoj te jete ky nje fillim pozitiv mes dy vendeve qe Kane te njejten origjine popullore…

 6. " Poeti i vjeter" says:

  ” Morem pshket dhe luftuam,
  Si Shqiptar, heronj te vertete.
  Asnjehere nuk e kuptuam,
  Se armiku jemi vete..!

 7. Thjesht fare. says:

  Rruga e tradhetise,nuk mund te kete kthim.PD me ne krye SB-ne dhe bajgat rreth tij jane te destinuar te ecin ne kete rruge deri ne fund.
  Populli i ndershem dhe patriot shqiptar ka dhe proven me te fundit te tradhetise te ketij grupimi tradhetar dhe kriminal te quajtur PD.

  1. Erjoni says:

   FUCK pd plehera muter mafjoza te pabese njerez qe te vrasin pas shpine nuk di sé si tju quash mor qelbesira.

 8. kombi says:

  Berishianet e shpallen boterisht ,qe Shqiperia i ka armiqte brenda saj dhe jo jashte saj . Berishianet si budalldnj dhe te poshter qe jane ,kane menduar qe gjitheshka varet nga vota e tyre , ndersa Serbia dhe Greqia , e dine fare mire qe nuk ka kthim mbrapa .
  Shqiperia eshte drejt BE .
  PD ,DUHET TE DALI JASHTE LOJE SI PENGESE E MADHE PER SHQIPERINE . JANE TE TURPSHEM .

 9. says:

  BE përbëhet nga pedofil kasap. PD informon popullsinë me realitetin

 10. Isaboletini says:

  Votoni o bageti keta kriminela dhe dihet fundi hidhur qe pret,vdekje tradhetareve pd rrofte populli shqiptar

 11. Askushi says:

  Plumbin mu ne lule te ballit da tju zere kemba dhe.

 12. Tironsi says:

  Po ku ka deputetë serbe në Parlamentin Europian. Ç’bëni kështu se është turp? Nëse PD e ka 10re, nuk keni pse e nxini me keq. S’keni pse shtoni

 13. ........ says:

  GJithmon armiqt me te mdhej te SHQIPTARVE kan qen SHQIPTARET fakti fresket.

 14. mirel says:

  Pse PD eshte ende nje Parti?
  PD duhet te ishte shpallur e paligjshme dhe shperndare me kohe..
  Te gjithe keta horra duhet te ishin ne burg.

 15. korcari says:

  Prape Greket tregojne meshire! Po c’njerez zemergjere jane ore?
  Euxaristoume Ellada!

 16. Diti says:

  Mor baze me shok robt ku ti keni.porn ku ka deputete serbia ne parlamentin europian

  1. Diti !
   Ropt e tu na. Lere ne doren tone !

   Kurse per deputet Serb,te gjithe vendet kandidate kishin dje deputetet e tyre.
   Kur ne lesh nga trute , mos cop me mire………

 17. Tani says:

  Anti-shqiptare dhe kriminel qe meritojne te jene burg! Turp!

  Bravo Bregu, e vetmja qe mund te shpetosh ne ate parti kriminale.

 18. BOB MAMITA says:

  une them qe edhe levizja socialiste per degjenerim te bashkohet me shqupin
  puf te shkerdhyer shqupaxhi

 19. shqip says:

  kot irritoheni. ne si popull nuk jemi largpames. kjo edhe per shkaqe historike. dikush permend tradhetine. dikush e lidh me myslym brodhers. po s’ka asgje te pa qarte. ndizni nje cigare, uluni ne nje cep e ftjellohuni. historia filloi ne ate dhjetor te rreme te shqiptareve. pa pritur sherbetoret e bllokut u shpallen demokrate. pa pritur, spiune, komuniste karrieriste, njerez te nomeklatures u shfaqen si shpetimtare te ketij vendi. kujtohuni mire, ishin te gjithe me pardesy te bardha. pas tyre vepronin forca te erreta. me falni , menxyre e vertete. i mbani mend kur ju turren qyteteve duke thyer e djegur dyqane e librari. duke bastisur shkolla e magazina. e megjithe terrorin qe e mbarten si strategji elez biberiane, u munden thelle ne zgjedhjet e para. po ata nuk mund te ndaleshin. pasi rrezuan qeverine e dale ne menyre demokratike, nga zgjedhjet e vetme te lira qe jane bere ne kete çerek shekulli, ata erdhen ne pushtet. erdhen po duke pergjakur shkodren e duke rrezikuar falimentimin total te vendit. kujtojme qe rezervat per buke nuk i kalonin tre dite. po ç’tju sjell ne mendje, ju i kini te gjitha si ne film. keta qe u nxorren syte njerezve me dy gishtat si cfurqe, duke hedhur parrulla ” e duam shqiperine si gjithe europa”, pa pyetur njeri shkojne e na fusin ne lidhjen arabe (islamike). e kuptoni ironine e fatit? ketu u dynden te gjithe terroristet qe ishin ne kerkim nderkombtar. shqiperia u kthye nje hale me terroriste, matrapaze, fajdexhi, kriminele, nje ushtri me prostituta, banda me dhe pa kapuç. po mbi te gjithe qendronte ai, dy gishti nga vicidoli. ai qe bertiste se parate e shqiptareve jane te pastra. ai qe ushqnte makinen vrastare te milosheviçit. dhe ç’nodh? marrezia kolektive e risolli ne pushtet. kete here per te djegur fshatra nga eksplozioni, e per te vrare njerez me duar ne xhepa ne bulevard. dhe ju irritoheni. po pse? çfare prisni ju njerez te vendit tim ? qe sali horrori dhe banda e shqupit te mbeshtesin anetaresimin ne be? po jeni ne vete, apo ju mungon arsyja? te hysh ne europe do te thote qe i gjithe ky film te kthehet mbrapsht, dhe te rifilloje nga 91shi. po e keni idene se çfare sekuencash mund te shohim ? nga me te pa besushmet. prandaj edhe i derguari i klanit, aldo dy thundraku, perçon zerin e radio shqupit. si perfundim ne kete moment shqiperia eshte ne mes te nje ngjarje epokale. ose hyme ne europe dhe fati mund te na ndrije per tu bere me ne fund nje komb i qyteteruar. ose…., ne do ngelemi perfundimisht ne erresiren e perandorise turke. duke i vene damken perfundimisht emrit te vendit. si dhe duke mbajtur mbi shpine pashallaret e rinj te tipit shkelzen apo aldo & e company .nese per arsye qe dihen, shteti shqiptar nuk e nxjerr te jashte ligjshme organizaten anti shqiptare me qender ne shqup, atehere kete ta beje populli ne zgjedhjet e 2017es. duke i tkurrur edhe me shume, e duke i prere fijet e krimit e te shtetit paralel ( SHISH. PROKURORI. GJYKATE. PRESIDENT. KLD. ) kush keto gjera nuk i kupton edhe sot, as ka per te kuptuar kurre se pse ndodhemi keshtu e pse bota e qyteruar eshte shume e ndryshme nga e jona.

 20. alieni i ardhshem says:

  po pse nuk e kuptoni ju qe greket dhe serbet jan Kali rus I Trojes brenda europes?
  dhe kjo esht detyra qe I esht dhene atyre nga putin bolsheviku. “futni shqiptart ne europ qe te shkatrrohet Europa”!. kush fito pasketaj? natyrisht,muzhiket rus dalin me fitim. shkatrrojn europen pa luft dhe pa shpenzime. esht nje fitore falas.
  dhe helmi shqiptar esht helm I fort. sa te futet ne trupin e europs dhe Europa do vdesi ne lengim vuajtes.

 21. Aleko says:

  Nuk ka pse te votojne kunder serbet dhe greket kur kane mashen e tyre salen, lulen dhe mjafte pd qe e kryejne shume me mire punen e sabotimit te progresit te shqiperise drejt institucioneve tr BE se,.I zente haka e ketij populli…

 22. E verteta says:

  Aldo Bumci eshte PLEHRE DHE GOMAR ME SURRAT NJERIU

 23. Ekzekutuesi says:

  ZOTI I MADHE I sHQIPETAREVE QE fATI I sHQIPERISE, po Nerpekembet nga nje Moterqire si Lulezim Basha..Bumci…dhe Sali Berisha…..
  Te Tre te Mesipermit MERTITOJNE JO VETEM PLUMBIN….Motrat Grate..Mbesat dhe Sermbesat….
  SHQIPERIA eshte bere Per te Dhjere….Keshtu Duan Demokratet e Saliut…nje BRAVO Per Serbet dhe Greket….
  e keqja e Shqiperise jane vetem Shqipetaret…POR A JANE SHQIPETARE:: KETA TE MESIPERMIT???????????????

 24. Spartaku says:

  Turp e per faqe te zeze pd-ke,qe nuk pushoi njehere duke shpifur e llomotitur.Sot pd-ke doli hapur kundra interesave te popullit shqipetar,qe mezi po pret te hyj ne BE-n.Kjo eshte tradheti e hapur.Edi Rama ka te drejte te mburret me partine e tij se eshte jo vetem pro ineresave te shqipetareve,por edhe pro europes dhe shba-s.Poshte pd-ke.Poshte tradhetaret e pd-ke.Jane armiqet me te medhenj te kombit shqipetare.Maskarenjet,bastardet.

 25. Devolliu says:

  Partia FASHISTE e Sali KRIMINELIT duhet të nxirret jashtë Ligjit.

 26. USA says:

  Po mire more ju qe shani demokratet pse nuk thoni asnje
  fjale kur keta specialistat (sorry socialistat )me ne krye
  Taulant Rrumpallen (sorry Ballen) nuk votuan the njejten
  gje 5 vjet te shkuara (sorry ka qene problemi i Lazaratit)
  Mos gjykoni ne baze te krahinave …..dikur ju akuzonit Berishen si dhender te Serbeve ndersa ky tjetri shkon
  ne Serbi dy here ne muaj .A e harruat ju bekimin qe
  beri ne Shkoder aleances Rilindja ish Presidenti I Serbise
  Te pakten ne ditelindjen e Berishes nuk kendoj asnje
  Serb ndersa ne ditelindjen e Rames kendon ministri I jashtem Serb

  1. Albanistan em i dashtun says:

   Ti Usain Beduini se ke me krahinat por me krishterimin qe te erreson syte e trute ne jeten e perditshme, app jo? se po flet tamam si ai Koqevari nga Koqova qe e quan veten Jimmy dhe jo *Xhemal

   Dihet qe Shqiperia one ndryshe Albanistan nuk ka plotesuar kushtet sidomos te reformes ne drejtesi qe eshte e pamundur ne Albanistanin tejet te korruptuar. Prandaj kjo eshte new fitore politike dhe pasojat do ti ndjejme shume gate.
   _
   Mileti kamunist sduhet te gezohet kur ka ne gjirin e saj te udheheqjes njerez me pasuri perrallore dhe do ti shpetojne sites se pastertise.

 27. ABC says:

  Per keta burgu eshte pak. Ngrihu o popull nuk po e shikoni se per vec pasurine dhe jeten tuaj po ju vjedhin edhe te arrdhmen e femijeve tuaj? C’fare prisni me? Vetem jeten ka mbetur pa ja u marre.

  1. pellumbi says:

   nuk je shprehur qarte se per ke eshte burgu?

 28. Pa emër says:

  Serbia nuk është anëtare e Bashkimit e Europian, pra, deputetët serbë nuk mund të votojnë ndonjë, sepse nuk ka deputetë serbë.

 29. DRENICA E KUQE says:

  Pse te mos votojne depitetet greke dhe serbe pro Shqiperise, kur ata i kane vu qokat anti shqiptare nw Prishtine Ibrahim Rugoven dhe LDK; ne Tirane Sali Berishen me PD dhe ne Shkup Arber Xhaferrin…
  Keshtu eshte kur kopili ta le kopilin ne ship!… Me anti shqiptar del Lul Basha me PD se greket dhe serbet dhe kjo eshte deshmia me e mire se me i poshter del i shartuari se i linduri…

  DRENICA E KUQE

 30. Pergjigja eshte e thjeshte. Sa me te medha sukseset dhe sa me ndjeshme te jene ato aq me e larget behet ardhja e tyre ne pushtet. Kantjeret e ndertimit gjithandej atyre po i erresojne syte, ndersa integrimi i cili do te shoqerohet me fonde shtese ne investime dhe infrastrukture ata po i cmend fare. Ndersa llullushi pas 2017 shikon fundin e tij jo vetem ne politike por edhe me keq.

 31. geri says:

  Kam nje pyetje ju lutem,biletat per ne Bruksel dhe hotelet me cfare i paguajne keta perfaqesues atje?

 32. OLTI says:

  Po greket dhe serber kan zbatuar urdherin nga komishoni europjan kurse keta zogjt e kurves nuk duan tja dine per SHQIPTARET. CUDI ME JU SI I VOTONI KETA LEGEND!!

 33. Kaso says:

  respekte te gjithe dashamiresve te Shqiperise…

 34. Peter says:

  Greket nuk jane aq budallenj sa duken.
  Ata e dine qe me voten (veton?) tyre Shqiperia do ece para.
  Keshtu mund te thone qe ja edhe ne e dhame voten.
  PS: Nje vend me gjysem trilion dollare borxh si Greqia, nuk mund te beje politike te saj. Ajo terhiqet nga litari i borxheve qe i ka hedhur ne gryke Gjermania.

 35. Emigranti says:

  Miratimi i rezolutes nga PE, KE, per hapjen e negocjatave per pranimin e SHqiperise ne BE, deshmoi edhe njehere se sa anti kombetare dhe anti shqiptare, jane Sali Berisha , Lulezim Basha dhe cakenjte e tyre. Qendrimi i djeshem, ne Bruksel, deshmoi edhe njehere, se keta jane dhe mbeten personat qe jane kunder rreformave ne pergjithesi dhe asaje te drejtesise ne vecanti. Etja per pushtet i ben bisha, prandaje shajne e mallkojne qeverine Rama, qe progresraporti e vlereson pozitivisht punen e kesaje qeverie thuajese ne te gjitha drejtimet.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *