”Na griu tradhtia”. BE flet për negociatat, yzmeqarët të kundërtën. Ca thoshte imzot Bumçi atëherë, ndërsa pinjolli i tij…

Aldo BumçiNga Perparim Kabo

Kujdesi që BE-ja mos ndotet me Shqipërinë kriminale dhe kanabiste duke e pranuar atë, do të thotë që Europë ne ju duam juve, madje ju duam më shumë se vendin tonë.

Harrohet një parim etik që të huajt e kanë shumë për zemër.

Ai që shan vendin e tij nuk ka se si të dojë një vend tjetër.

Por edhe nëse Shqipëria ka kriminalitet dhe kanabisim, hyrja ne BE nuk është stinor.

Nesër do vijë në pushtet partia “antikrim dhe antikanabis,” por që duhet të na thotë kur do bëhet parti antikorrupsion në drejtësi dhe kudo, partia që shkon në gjykatë kur e thërasin liderin e saj e që u sëmurë me diare, që nuk shet detin dhe nuk vret në fabrikë demontimi armatimesh apo në bulevard…

Sa mbrapa jemi si në mesjetë.

Se së paku në Konferecën e Paqes së Parisit 1919, pa çka se kishte shumë delegacione shqiptarësh që se takonin njëri- tjetrin, të gjithë ishin për një çështje, njohjen e Shqipërisë.

Po kështu mendonte edhe Imzot Bumçi, ndërsa pinjolli i kësaj familje të nderuar, sot po thuaj pas 100 vitesh flet si para 500 e ca vjetëve, ku disa princa ishin me osmanët kundra Skënderbeut dhe ca me perëndimin e Skënderbeun!

Mjerim, sa poshtë ka rrënë dinjiteti. BE flet për Çamërinë, yzmeqarët shkojnë e thonë të kundërtën.

Eh si tha Ismail Qemali kur e ndjeu helmin;..”Na griu tradhëtia”…

REMOTE_ADDR:[]

27 komente në “”Na griu tradhtia”. BE flet për negociatat, yzmeqarët të kundërtën. Ca thoshte imzot Bumçi atëherë, ndërsa pinjolli i tij…”

 1. labi says:

  si teme e ke tamam, po meso pak te shkruash se je tap.

  1. labi says:

   Mos vidh emrat e te tjerve o rrufjan !

 2. Engjelli says:

  Respekte Prof. Kabo. Keshtu eshte fatkeqesisht.
  Pinjolli i Bumcajve ama ka edhe nje “vlere” tjeter. Dera e tyre gjate komunizmit ka qene baze e Sigurimit te Shtetit, aty oficere te larte te Sigurimit takonin fshehtas bashkepunetoret sekrete te tyre dhe krahas kesaj, do tu dale faqja e zeze e ketyre bumcajve te cilet kane lare lesh duke spiunuar ne Sigurim nje pjese te madhe te prifterinjve katolike nga zona e Shkodres, Lezhes e Mirdites. Nuk eshte e rastit qe ky vagabondi i bumcajve ndodhet ne skalionin e pare te banditeve te ShQUP-it.
  Vatikani ka dijeni te plote se cfar masakre kane bere keta ne periudhen e komunizmit kunder prifterinjve katolike por edhe njerezve te tjere te persekutuar e qe keta i shisnin tek Sigurimi.

 3. rako ferra says:

  Turp turp
  Vene interesin partiak mbi ate kombetare
  Neser pasneser rama s mund te jete ne pushtet
  Ndersa hapja e negociatave me BE nuk eshte nje proces qe i perket pozits apo opozites por te tere shqiptareve pa asnje dallim partiak
  Pyeten elektoratin keta vemje te ndyra se c mendon lidhur per kete ceshtje
  Dhe nga ana tjeter eshte turp per ata shqiptare qe pavaresishte bindjeve te tyre politike te djathta te votojne keta llumetira dhe mbeturina
  Nga njera ane flasim per rrezikun e vendosjes se vetos nga ana e Greqise dhe shikojme se greket dhe serbet i kemi ne parlamentin dhe politiken shqiptare
  O Votues i se djathtes
  Hapja e negociatave me BE nuk ka te beje me edi ramen pavaresishte se kjo mund te shfrytezohet nga partia n pushtet per qellime politike brenda vendit
  Hapja e negociatave ka te beje me nje proces qe na perket te tereve nga Presheva ne Konispol
  Eshte qellimi yne per tu bere pjese e familjes europiane
  Eshte aspirata per te cilen perpiqemi
  Eshte per brezat dhe femijte tane qe neser ne moshen krijuese te jene pjestare me te drejta te plota ne familjen europiane
  Pavaresishte plageve te renda qe kemi perbrenda shtepise sone ne te tera aspektet
  Pavaresishte arrogances politike te kryeministrit te sotem te votosh kunder hapjes se negociatave do te thote antishqiptarizem do te thote miopi politike driteshkurter
  Dhe si votues i se djathtes nuk duhet te lejosh te lozi me voten tende pa te pyetur ty dikush askushi stil Bumci apo islamajte
  E drejta tende nuk mbaron vetem ne kutine e votimit por vazhdon duke kontrolluare se si e perdore kete te drejte qe i ke dhene kjo force politike
  Perse nuk pyesin keta mbeturina elektoratin etyre a jane dakorte per hapjen e negociatave me BE

 4. anonim says:

  Ismali Bej Vlora deshe te thoje Zoti Kabo?

 5. Asnjeansi says:

  Ore labi , nuk te vjen nje çike turp ? Po profesor Kabon do te korrigjosh ti , a i vrare ?!

 6. Ben Dibrani says:

  Ai stan, ate “bulmet” ka. Nuk eshte lajm nese PD sillet kunder interesit kombetar, lajm eshte po te beje te kunderten.

 7. Ben Dibrani says:

  Eshte lajm kur PD vepron ne interes kombetar, jo kur del kundra tij. Kjo dihet, eshte nje konstante qysh ku u themelua.

 8. maks says:

  populli ka nje fjale te urte -qe dardha do veje nen dardh asgje e mire nuk vjen nga nje parti antikombetare sic esht pd-ja

 9. sakati says:

  Ti ishe nje nga shitesit e Himares legen.

 10. Pallatet Agimi says:

  Eh sa i sakte profesor Kabua!
  Ore po c’eshte ky “labi”, ky top tape qe shkruan keshtu?

 11. loni says:

  E pa pare dhe e pa degjuar ,tjetri te fut ne familjen e mireqenies ,keto i thon nuk duam ,PD =parti kriminele tradhetare

 12. Moni says:

  Greqia me gjithe ato probleme me deklaratat e kryeministrit votoi pro Shqiperise.
  PD kjo parti spiunesh e bij spiunesh, voton kunder Shqiperise.
  Cohuni shqiptare ta perzeme nga Shqiperia kete kerme.

  1. the Punisher says:

   Gerrqia beri shurren prel Angela Merkelit.

 13. ........ says:

  SHIKOI PREJARDHJEN BUMçIT , esht normale mos prisni gje tjeter , dardha nen dardh bie , tradhtaret dhe antishqiptaret , tradhtar dhe antishqiptar pjellin ,prandaj ka shum rendesi prejardhja e njeriut , se kta i ven minat kombit , se te njejten gje ka ber dhe gjyshi bumçit , per çfar ka ber nuk çuditem aspak vetem kte gje pret nga kjo kategori njerzish.

 14. Shelgura says:

  Fjala me e goditur te cohemi te gjithe ti perzeme keta kerma nga shqiperia ,popull qe votoni P D ti perzeme keta zuzare se na vodhen ,na vrane ,na shkateruan ,vendin ,na diskredituan ,mbani ment votus te qelbesirave ky eshte kulmi i urejtjes per vendin tone ,Shqiperin e shum vojtur peshte shqupi.

 15. kusari hajn mbi majn says:

  e cfar do presesh nga nje komb qe ka per hymn kombtar kengen ku I kendohet tradhetorit?
  komb bythqimash. dhe me bythqimat duhet te jesh qibyths!
  ja bente mir Enver Qibythsi qe I palloj ata shkerdhata te shkerdhym shkerdhatnisht.

  1. Zagari i Sulmit says:

   Pse , cfar mund te pritet tjeter nga “Zagaret e sulmit” ?! Kur kane menduar , apo
   vepruar ndonje here per te miren e vendit fashistet e Beogradit , te lindur e
   rritur ne Vicidol ? ! Ndaj ish ambasadori amerikan , i quante “Zagare sulmi ” .

 16. dorjan collaku says:

  zhduku nga shqiperia ime o bumc plera mere dhe ate islam kurven dhe ate pollo legenin te ishte imir pollo e votonte populli i beratit nuk e perzinte nga berati sic perzun gjysherit e vete ne vitin 1895

 17. Moj shqipni e mjera shqipni says:

  moj Shqypni, e mjera Shqypni,
  Kush te ka qitë me krye n’hi?
  Ti ke pas kenë një zojë e randë,
  Burrat e dheut të thirrshin nanë.
  Ke pasë shumë t’mira e begati,
  Me varza t’bukura e me djelm t’ri,
  Gja e vend shumë, ara e bashtina,
  Me armë të bardha, me pushkë ltina,
  Me burra trima, me gra të dlira;
  Ti ndër gjith shoqet ke kenë ma e mira.
  Kur kriste pushka si me shkrep moti,
  Zogu i shqyptarit gjithmonë i zoti
  Ka kenë për luftë e n’luftë ka dekun
  E dhunë mbrapa kurr s’i mbetun.
  Kur ka lidhë besën burri i Shqypnisë,
  I ka shti dridhën gjithë Rumelisë;
  Ndër lufta t’rrebta gjithëkund ka ra,
  Me faqe t’bardhë gjithmonë asht da.

  Por sot, Shqypni, pa m’thuej si je?
  Po sikur lisi i rrxuem përdhe,
  Shkon bota sipri, me kambë, të shklet
  E nji fjalë t’ambël askush s’ta flet.
  Si mal me borë, si fushë me lule
  Ke pas qenë veshun, sot je me crule,
  E s’të ka mbetun as em’n as besë;
  Vet e ke prishun për faqe t’zezë.
  Shqyptar’, me vllazën jeni tuj u vra,
  Ndër nji qind ceta jeni shpërnda;
  Ca thone kam fè ca thonë kam din;
  Njeni:”jam turk”, tjetri:”latin”
  Do thonë: “Jam grek”, “shkje”-disa tjerë,
  Por jemi vllazën t’gjith more t’mjerë!
  Priftnit e hoxhët ju kanë hutue,
  Për me ju damun me ju vorfnue!
  Vjen njeri i huej e ju rri n’votër,
  Me ju turpnue me grue e motër,
  E për sa pare qi do t’fitoni,
  Besën e t’parëve t’gjith e harroni,
  Baheni robt e njerit t’huej,
  Qi nuk ka gjuhën dhe gjakun tuej.
  Qani ju shpata e ju dyfeqe,
  Shqiptari u zu si zog ndër leqe!
  Qani ju trima bashkë me ne,
  Se ra Shqypnia me faqe n’dhe!
  E s’i ka mbetun as bukë as mish,
  As zjarm në votër, as dritë, as pishë;
  As gjak në faqe, as nder ndër shokë,
  Por asht rrëxue e bamun trokë!
  Mblidhniu ju varza, mblidhniu ju gra,
  M’ata sy t’bukur q’dini me qa,
  Eni t’vajtojmë Shqypninë e mjerë,
  Qi mbet’ e shkretë pa em’n, pa nder;
  Ka mbet e vejë si grue pa burrë,
  Ka mbet si nanë, qi s’pat djalë kurrë!
  Kujt i ban zemra m’e e lan’ me dekë
  Kët farë trimneshe, qi sot asht mekë?
  Këtë nanë të dashtun a do ta lamë,
  Qi njeri i huej ta shklasë me kambë?
  Nuk, nuk! Këtë marrè askush s’e do
  Këtë faqe t’zezë gjithkush e dro!
  Para se t’hupet kështu Shqypnia,
  Me pushkë n’dorë le t’desë trimnia!
  Coniu, shqyptarë, prej gjumit çoniu,
  Të gjithë si vllazën n’nji besë shtërngoniu,
  E mos shikoni kisha e xhamia:
  Feja e shqyptarit asht shqyptaria!
  Qysh prej Tivarit deri n’Prevezë,
  Gjithkund lshon dielli vap’edhe rrezë,
  Asht tok’ e jona, prind na e kanë lanë
  Kush mos na e preki, se desim t’tanë
  Të desim si burrat që vdiqnë motit
  Edhe mos marrohna përpara zotit.

  VALLE KA QENE SHENJTOR PASHKO VASA ? APO KESHTU KEMI QENE DHE KESHTU DO JEMI ?

 18. Fieri says:

  Keta i dhane prova popullit nese e meritojne ta perfaqesojne ne kuvend apo jashte.vet e kemi ne dore me voten.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *